Stad en OmqzwiQ. EN WEER VAART EEN SCHIP NAAR DE OOST bischoff De heren Out en Korthals spraken in Formosa DE BESTE JAREN VAN ONS LEVEN Ook voor Hr. Ms. Batjan: Behouden vaart!" „Karei Doorman" overgedragen FILM VAIV DEZE WEM Een stimulans voor het goede Fa. T. C. GOVERS TIVCLI: „De andere". Schoencrême Wrijfwas Poets-extract wBfhr don ooit" Geslaagd HEREN HOEDER 11.25 12.51 - 22.15 HEREH PETIER3.70 - UO -1.16 „Persoonlijk initiatief motor voor de vooruitgang" K.V.H.-NIEUWS Doktersdienst Texel. Burgerlijke Stand lijpe. Burgerlijke Stand Emmabloem-collecte een succes Bestrijding coloradokever De rij van schepen, die van de haven van Nieuwediep of de rede van Texel sinds de dagen van Bestevaêr Michiel vertrokken voor een lange rei» naar een onbekende toekomst, is gistermiddag om twee uur weer met een naam vergroot. Ditmaal was het Hr. Ms. korvet „Batjan" waarvan wij en zo vele anderen afscheid zijn gaan nemen en,... dat wij een behouden vaart, een goede reis en een gelukkig weerzien toewensten. toekomstige verblijfplaats van hun' verwanten een prettige is geworden. Dit mede door de sympathieke wijze, waarop vlootpredikant Bodaan en de vlootaalmoezenier Wilmink bemanning en familie om half twaalf nog op het achterdek toespraken. Het moge dan waar zijn, dat het dit- Reeds gedurende de morgen was daar aan de steiger voor het Commande- mentsgebouw te zien, dat er met dat keurige schip en zijn bemanning iets niet alledaags zou gaan gebeuren en de vele familieleden, die van elders ook waren gekomen deden reeds gemakke lijk raden wit er dan wel zou --jaan ge beuren. Na een half jaar op de Rijks werf te hebben gelegen en daar van top tot kiel te zijn opgeknapt, zou het schip opnieuw zijn taak in dienst van het Va derland gaan vervullen; een taak, wel ke ligt in tropische wateren. Even na tien uur gistermorgen werd de bezoekers verzocht het schip zij het dan nog tijdelijk te verlaten. Er werd aangetreden op het achterdek en toen de bel vijf glazen sloeg, de toon van het bootsmansfluitje schel over het schip snerpte, front werd gemaakt naar dé valreep, Was het de Commandant Zee macht Nederland Schout bij Nacht J. J. L. Willinge, die in gezelschap van de hoofdofficier van MSD Ir. N. J. C. Smit het schip betrad om het aan de gebrui kelijke laatste inspectie te onderwer pen. Stram stonden officieren, onderoffi cieren en manschappen voor zover de dienst het toeliet, in de houding en on dergingen de korte inspectie. Daarna Werd andermaal verzamelen geblazen en kreeg de CZN gelegenheid zich met enkele Woorden tot de bemanning van het straks vertrekkende schip te rich ten. DE C.Z.N. NEEMT AFSCHEID. Commandant, Officieren, Onder-offi cieren en manschappen van Hr. Ms. Bat- jan. Bij uw afscheid naar de tropen zij het mij vergund een kort woord tot u te richten, zoals dat bij dergelijke gebeur tenissen traditie is, mede namens de be velhebber der zeestrijdkrachten. Gij gaat vandaag uit. Het is mooi weer. Een ieder van u zie ik opgeruimd kijken. Straks als jullie los zijn van de wal, gaat er een nieuwe tijd aanbreken. Hoe die zal verlopen onder de huidige omstandigheden weet niemand. Zeker is, dat daar steeds voor de Marine een groots arbeidsveld ligt. Het is daar een goede mogelijkheid mede om promotie te kunnen maken. Wij hopen dat als ge straks wefer terugkeert ge met veel ge noegen zult mogen terugdenken aan de dagen,die: ge op Hr. Ms. Batjan hg'bt doorgebracht. Voorts hoop ik dat het u zowel persoonlijk als bij uw werk goed zal mogen gaan Het was een kort woord, maar een góed woord dat daar op het achterdek van het korvet tot de verzamelde be manning gesproken werd. Direct daarop begaf de< C.Z.N. zich in gezelschap van dé commandant, de luit. ter zee der eer ste klasse B. Poortman en enkele offi cieren naar de longroöm om aldaar on der het genot van een kopje marine- koffie nog enkele ogenblikken te ver wijlen. Intussen ging de arbeid op en cm het schip weer door, want tot het laatste moment zal men bezig zijn om voor de grote reis de finishing touch aan te brengen. Controle hier, controle daar. Men. ziet er inderdaad zoals de C.Z.N. reeds opmerkte opgeruimd uit. Eik lid van de bemanning van hoog tot laag heeft er zin in om met dit keurige schip straks te mogen uitvaren naar waar het eigenlijk thuis behoort; de tro pen. Naar bekend bevinden zich van het type Batjan, indertijd overge nomen van de Australische Marine, nog een aantal vaartuigen in de Oost. Deze zullen echter wel niet meer naar Nederland komen. Bij de valreep op de wal stond een gioot aantal familieleden van de straks vertrekkenden te popelen om aan boord te worden toegelaten. Zij waréft bela den met pakjes, koffers en grote tas sen om vader, zoon of broer daaruit nog wat prettige of nuttige dingen te kunnen toestoppen. Eindelijk was het zover, De bemanning maakte weer front naar de valreep. De fluitjes weerklonken weer en de CZN bege leid door Overste Smit verlieten weer het schip. Schout bij Nacht Willinge z< ide tot zijn spijt niet zelf bij de af vaart aanwezig te kunnen zijn in ver band mét de noodzakelijkheid van zijn aanwezigheid elders (het bezoek van het Zweedse Marine-eskader aan Am- t-terdam). De familieleden stapten aan boord. Velen onder hen wellicht voor de eer ste maal aan boord van een schip van ds Koninklijke Marine. Wij geloven stellig, dat deze kennismaking met de maal een kleine eenheid betrof, maar voor elk van de tachtig leden van de bemanning is het persoonlij ke afscheid toch van grote en diepe betekenis. Hun gezichten vertoonden naast de opgewektheid op bepaalde tot het laatste moment ging er nog proviand aan boord ogenblikken toch hét besef van de ernst van dit moment van vertrek. LOS VAN DE WAL En zo wat om twee uur het ogen blik van vertrek aangebroken. De fa milieleden nu op de steiger verzameld, wisselden over de twee meter water nog een paar woorden met de ver trekkenden. Er ging veel om in de harten van deze mensen op dat uur en wij beseften het mee. Zonder veel drukte kwam het schip los van de wal, dreef iets ln de richting van de strek dam. De zakdoeken en petten gingen de lucht in, fototjes werden gemaakt. Daar weerklonken de tonen van het Volkslied, gespeeld door het muziek korps van het Marine Opleidings-Cen- trum uit Hilversum, o.l.v. de Majoor 'muzikant Doejaaren over het water. Het Wilhelmus ten afscheid.... Wij stonden bij het Wierhoofd en achter ons hoorden wij zeggen: „Geluk kig, dat het zo vlug gaat...-." Inder daad het ging nu snel. De Batjan kreeg vaart en draaide de havenmond uit, ter wijl op de steiger vrolijke tonen schal den van het muziekkorps. De grote reis was begonnen. Koers Oost. En op de wal voor de plaats, waar straks nog het schip lag, werden de laatste touwen opgerold en op het water dobberden rustig een paar kap meeuwtjes Hr. Ms. Batjan, goede reis en behouden vaart! Zij nog ver meld. dat het vertrek mede werd gadegeslagen door verschillende militaire en burgerlijke autori leiten. waaronder wij zagen de commandant v. h. Instituut Kapt. ter Zee F. Th. Burghard de Dir. Rijkswerf, Hoofdofficier Bnrendregt, M.S.D. Ie klasse, de Hoofdingen. der Rijkswerf, Ir D. J. de Jonge, Burgemeester G Ritmeester en Commissaris van Politie K. Rijpma. Wanneer kan de Batjan post ontvangen? De vermoedelijke datum van aankomst van het zo juist ver- tiokken korvet te Tandjong Priok.is 13 Juli a.s. Men zal echter gelegenheid hebben tot het schrijven van brieven, welke het schip kunnen bereiken ook tijdens de overtocht Deze brie ven of andere poststukken voor Hr. Ms. Batjan moeten voor de te noemen aanloophavens vóór de volgende uren aanwezig zijn op liet Marinepostkantoor te Amsterdam. Voor Lissabon 1 Juni 8 uur v.m.; voor Malta 8 Juni 13 uur; voor Port Said 11 Juni 20 uur: voor Colombo 26 Juni 19 uur en voor Tandjong Priok 7 Juli 20 uur. Gezellig Modern Intiem Artistiek Uit voorraad leverbaar: MATRASSEN „EPEDA"- en „PULLMAN' Ook andere goede merken in prijzen van 145.enz. Woninginrichting Koningstraat 58-60 Telefoon 2032 „En nu zie je'het Wilma, nu ben ik afhankelijk als een baby, ik kan geen cigaret opsteken, ik kan geen boek pakken, ik kan zelfs de deur niet open doen, als er wat gebeurt". En daar staat Homer dan in zijn slaapkamer, zonder zijn kunsthanden en nu moet Wilma beslissen. Zal zij met deze man gelukkig kunnen wor den? Zal dit vrezelijke haar niet nacht en dag telkens als zij Homer ontmoet, hinderen? Zal zij er niet steeds strak naar staan staren of de blik ervan voortdurend trachten te ontwijken? FrecI, de bediende in de drugstore, ce ex-bommenrichter van de United States, die de vorige dag zijn. mager baantje weer kwijtraakte, omdat hij een vent tegen, de vlakte sloeg, die de Amerikaanse soldaat trachtte te bele digen; hij, Fred had enkele uren vóór Homers gesprek met Wilma een ont moeting met Homer. en hem aangera den, als 't mogelijk was .reeds de vol gende dag te gaan trouwen, gn dat gebeurde. Eenverhaal is wel na te vertellen, lezer. Dit echter is geen verhaal, het is een weerspiegeling van de werke lijkheid en juist omdat hetgeen zich voor u op het witte doek afspeelt wer kelijkheid moet zijn geweest, maakt 't een indruk, die u de niet te peilen gruwelijkheid van de oorlog en Van wat daarna,ja misschien meer nog van wat daarna komt, doet beseffen. Deze drie mannen, die terugkeren als de oorlog voorbij is, die tezamen in die oorlog één doel hadden: de overwinning en die nu worden terug gezet in de „beschaving", doen ons zien met welke ongekend vreemde omstandigheden de millioenen solda ten over de gehele wereld, die terug keerden, te maken kregen. Omstan digheden, die stuk voor stuk anders waren, maar waarin telkens weer een nieuw begin moest worden gemaakt. Een nieuw begin, omdat de mensen die elkaar weer ontmoeten niet meer dezelfde mensen zijn, van het moment waarop zij afscheid van elkaar namen. Zij doen ons zien, dat het niet een voudig is om een nieuw begin te ma ken. Dat daarvoor moed nodig is, be wijst Wilma als ze Holmer haar ja woord geeft, dat bewijst ook Fred. Want het is Fred, die bij zijn terug keer zijn vrouw niet terugvindt, die van zijn ouders verneemt, dat Marie ergens in een nachtclub werkt. Hij zoekt zijn vrouw de eerste avond te vergeefs en yindt voor de nacht een onderkomen bij zijn sergeant Al. in 't burgerleven bankier. Gedurende de nacht brengt zijn droom hem weer te rug in het vliegtuig tijdens da hevige luchtgevechten boven bezet gebied. Het is Peggy, de dochter van Al, die hem met kleine attenties tracht te troosten. Het is ook Peggy, die na ken nis te hebben gemaakt met Marie, die Intussen is opgedoken, haar ouders vertélt, dat zij van Fred houdt en van plan is zijn huwelijk met Marie „op te. breken"Hun moeilijkheden komen ook, zij zijn van niet geringe aard en ook. Fred gaat een goed nieuw leven tegemoet. En Al? Hij, maakt pro motie op de bank. In de. functie van vice-p.resident wordt hij belast met 't verstrekken van leningen aan militai ren. Het eigen militaire -hart wijst hem de weg der menselijkheid, die hem zeker in conflict doet komen met zijn chef, maar ook hij redt het. De stem van zijn hart wint. Deze gebeurtenissen houden de aandacht van de toeschouwer drie uur lang geboeid. Drie uur van uw leven die door dit te aanschouwen zeker niet vergeefs besteed zijn, omdat hier ook een les in zit. omdat deze film ons moet stimuleren met alle eerlijke wil, die in ons is, te sterven naar het goede, om haat op zij te zetten en om te trachten van het leven van onze naaste bovenal iets werkelijk moois te maken. Deze film wordt gedraaid in de Witte Bioscoop. Mag het dan ditmaal de Witte zijn die met de bekende Samuel Goldwyn productie de speciale aandacht vraagt van het film-minnend publiek in Ti- voli kan' men deze week kennis maken met de Mexicaanse actrice Dolores del Riö in het dramatische filmwerk „De Andere". De filmster, die reeds in Hollywood een grote naam verwierf, vertolkt in deze Mer- curio-productie de hoofdrol, samen met Agustin Irusta en Victor Junco. De film is gemaakt naar het verhaal van Rian James en levert het bewijs van de uitstekende talenten waarover de Mexicaanse filmmaatschappij be schikt. Vooral de regisseur Roberto Gavaldon geeft met de verfilming van „De andere" zijn naam een goede klank in de Amerikaanse filmwereld. Dolores del Rio vestigde opnieuw haar reputatie, zo goed zelfs dat haar crea tie in „De Andere" werd vergeleken met die van Bette Davis in „A stolen life". Het is een boeiend drama van een vrouw die door haat en verbit tering tot een misdaad gedreven wordt en met haar leven moet boeten voor een moord die door haar twee lingzuster werd misdreven. Geen hap py-end. maar een krachtig en goed gespeelde film met sterke climax. De Nèdérlandse vlag wordt gehe sen, de Engelse gestreken. Groot-Brittannië heeft Vrijdagmor gen aan de Nederlandse marine een modern licht vliegdekschip overge dragen. Het schip, genaamd de „Ve- nerable" meet dertienduizend ton. Het zal, zoals bekend, de naam „Ka- rel Doorman" ontvangen. De „Venerable" is in 1945 voltooid en zal de „Nairana" vervangen, een vaar tuig van ouder type, dat twee jaar ge leden aan Nederland is uitgeleend ter assistentie bij de opbouw van de ma rinestrijdkrachten. De „Nairana", die in Nederland de naam „Karei Doorman" had ontvangen, is kort geleden aan de Britse vloot teruggegeven. De eerste Lord der Britse admirali teit, burggraaf Hall, die het schip heeft overgedragen aan de Nederlandse ad miraal van Holthe, ze\o.m.: „Wij heb ben ons er immers rekenschap van ge geven, dat de „Nairana" slechts een tussenstadium kon vormen, totdat een licht vliegdekschip overgedragen zou kunnen worden. De accomodatie van de Nairana is veel te beperkt voor de volledige oefening, vereist voor sén modern marineluchtwapen. Het stemt daarom tot tevredenheid te weten, dat de bemanning van de Nairana zal over gaan naar de Venerable bij de vervul ling van haar eerste taak in dienst van de Koninklijke Nederlandse marine". Burggraaf Hali voegde er aan toe,' dat de Venerable van de modernste constructie was maar toch nog dienst had gedaan in het Verre Oosten en deel had gehad in de bevrijding van Hongkong. Hij hoopte, dat het schip op bevredigende wijze de kern zou kunnen vormen van de Nederlandse marineluchtstrijdkrachten. De overdracht van de nieuwe „Karei Doorman" geschiedde in de haven van Plymouth aan boord van de „Karei Doorman". De „Vanguard" waarmede het Engelse koningspaar de reis naar Zuid-Af rikr ondernam en de „King George" lagen o.a. in de nabijheid. - Het vliegdekschip heeft hedenmor gen om negen uur Plymouth verlaten en na enige manoeuvres te hebben gehouden op de Noordzee, zal het schip Woensdagavond om acht uur in Rotterdam binnenlopen. Het schip blijft voorlopig in Nederland, in Juli zal de „Karei Doorman" oefeningen houden met de „Royal Navy". Behalve de chef der hoofdafdeling marinestaf van het ministerie van Marine vice-admiraal jhr. E. L. van Holthe waren aanwezig: kapitein luitenant ter zee K. J. F. Krediet, marine-attaché bij de Nederlandse ambassade te Londen; kapitein-lui tenant ter zee J. M. van Olm, ad junct marine-attaché aldaar, hoofd officier vlieger tweede klasse H. Schaper; kapitein ter *ee F. J. Kist, commandant „Karei Doorman"; ka pitein-luitenant ter zee J. M. Logger, eerste officier, kapitein-luitenant ter zee A. A. Fresco; di vlootpredikant dr. J. van der Giessen en de vloot aalmoezenier G. Schimmel Voor het deze week gehouden exa men vakcursus kruidenier slaagden de lieren P. Rijkers, H. Nijens, J. de Kra ker, A. Kalf, J. Buren en mej. G. Witte. De candidaten stelden zich hier mede ln het bezit van het Vakdiploma. Zij allen waren leerlingen van de heer Deurloo. Koopt b'i Vice-admiraal Jhr. E. J. van Holthe, chef van de Marinestaf, die, het sohip overnam, inspecteert aan boord van de „Karei Doorman" de Nederlandse ere-wacht. Zondagmiddag 2 uur speelt K.V.H. 2 de zeer belangrijke wedstrijd tegen Roda 3 uit Westzaan. Wint K.V.H. deze wedstrijd, dan is zij kampioen van haar afdeling. Ook aan een gelijk spel heeft zij voldoende. Uit verloor K.V.H. 2 deze wedstrijd met 21. Dit was een zeer harde wedstrijd. Laten wjj hopen, dat deze ontmoe ting, die plaats vindt op het terrein a. d. Kemphaanstraat, een zeer spor tief karakter zal dragen en dat de sterkste zal winnen. Laten de vele sportliefhebbers hun standgenoten luid aanmoedigen en hun steentje er toe bedragen, dat het kampioenschap ln Den Helder blijft. Scheidsrechter is de heer C. Schrek- kerman uit Alkmaar. Dus succes korfballers. De doktersdienst wordt gedurende dit weekend waargenomen door de artsen G. v. d. Most, Weststraat 111. Telefoon 2059 en A. J. F. Thorbecke Javastraat 113. Telef. 2103. Een groot aantal belangstellenden was gisteravond naar de zaal van Formosa getogen ter bijwoning van de openbare vergadering welke al daar door de plaatselijke afdeling van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie was belegd en waar als sprekers zouden optreden de heren mr. P. J. Oud en mr. Korthals. Nadat de afdelingsvoorzitter, de heer S. Prins, spreker en aanwezigen een woord vari welkom had toegeroepen gaf hij onmiddellijk de heer Oud ge legenheid om een aanvang te maken met zijn naar al snel bleek gedegen en goed gedocumenteerde rede. Als aanloop daartoe wees de heer Oud op het feit, dat het ruim tien jaar ge leden is, dat hij hier in den Helder op een verkiezingsvergadering het woord had gevoerd, zij het toen voor de Vrij zinnig Democratische lijst en dat het de Kieskring Den Helder was. die hem bij de verkiezingen in 1917 voor het eerst in de Tweede Kamer had ge bracht. Het vrijzinnig democratische begin sel wordt op het ogenblik vertegen woordigd voor de VVD. welke is op gericht door degenen, die zich in de F. v. d. A. toch niet thuisgevoelden. in samenwerking met personen uit het oude liberale kamp. Dat Hikt vreemd, maar het is het toch niet. Beide stro mingen hebben n.L hun oorsprong in dezelfde stam. Het liberalisme immers was de draagster van de vaan van de vooruitgang. In de loop van de bezettingstijd groeide een verlanging naar vernieu wing dat men na de oorlog trachtte te verwezenlijken. Dit was op zichzelf niet verkeerd. Of dit nu echter bete kende dat het goed zou zijn, dat al het oude ging verdwijnen was weer een andere vraagMen realiseerde zich niet voldoende de geschiedenis van de politieke partijen van vóór de ocrlog. Dat hebben we na 1946 wel on dervonden. De politieke partijverhou dingen van 'n volk gaan in sterke mate samen met aard en karakter van een volk. In Nederland speelt de gods dienst daarbij een belangrijke rol. Ge kunt zeggen, dat dit eigenlijk anders moest zijn. Ziet naar Engeland. De ver houdingen in orts land liggen echter weer .anders. Mijn persoonlijke stand punt was om na de bevrijding te trachten te komen tot samenwerking tussen de oude partijen en geen .nieu we partij. Niet aldus de heer Scher- merhorn c.s. Hun stond eeo grote par tij voor ogen. Dit was wellicht moge lijk bij een1 zeker evenwicht tussen rechts en links in die partij. Bij de verkiezingen van 1946 bleek, dat van de z.g. doorbraak niets was te recht gekomen. KVP, AR, CHU waren op de oude sterkte gebleven. Resten slechts de oude SDAP en de Vrijz. De mocraten. De SDAP drukte haar stem pel op de PvdA. Het werd een volko men socialistische partij. Dat bleek ook uit het in 1947 uitgekomen definitieve partijprogram en evenzeer uit de dooi de PvdA gevoerde symbolen. Wij staan, aldus mr. Oud, thans in de strijd tegen het communisme. Dat heeft zijn masker afgeworpen. Ook de PvdA stelt zich tegenover het communisme, doch wij mogen de vraag stellen of bij eventuele spannende dagen deze partij innerlijk wel sterk genoeg zal blijken te zijn om deze strijd te voeren. Wij denken aan Tsjecho-Slowakije, aan Italië en aan de stappen van een bepaalde groep van de Labourparty in verband met de Ita liaanse verkiezingen. De uitspraak dat het socialisme de beste waarborg zou zijn tegen het communisme, nemen wij enigszins sceptisch op. Het ongeluk van dat socialisme is dat het streeft naar vergroting van de invloed van de staat. SOCIALISME EN COMMUNISME. Socialisme en communisme komen uit dezelfde wortel (communistisch mani fest van Il arx 1848). Nu weet ik, dat de PvdA dit marxistische socialisme af zweert, maar zoals gezegd: kijk eens naar de symbolen de rode vlag en zingt men niet graag de Internationale? Als men zich tegen het communisme keert, moet men ook" deze revolutionnaire symbolen niet gebruiken. Dat kan een ernstige uitwerking hebben (12 Nov. 1918). Deze overwegingen waren het, die de Vrijzinnig Democraten er toe brach ten zich af te vragen of men nog wel in de PvdA thuis behoorde. Mede om dat het socialistische beginsel onze beginselen van privaat bezit en pri vaat bedrijf bestrijdt. Is het verlan gen njiar eigen bezit niet een natuur lijke eigenschap van de mens? Al deze normen zijn juist belangrijk als moto- ren van onze samenleving. Misbruik moet natuurlijk geweerd worden. WU zijn voor het beginsel van de vrijheid, maar gepaard met verantwoordelijk heid omdat wij ons bewust zijn mede verantwoordelijk te zijn voor de an deren waarmee wü in de samenleving staan. Dat wat wij hebben te ontwikkelen is de zelfstandige kracht. Daarop heb ben de Vrijzinnig Democraten ^n de Liberalen elkaar gevonden. De maatregelen van overheidswege zijn wel nodig, doch aan de andere kant beklemmen zij ons. Men krijgt 't gevoel: We kunnen de armen niet meer uitslaan. Wij voelen het grote verlangen naar meerders vrijheid en naar de inperking van de overheidsbe moeiing door deze over te dragen op de vrije organisaties. Wij staan daar bij tegenover het socialisme met zijn nationalisatie en steeds sterker ge bondenheid, Wij hebben het gevoe<. dat het socialisme over zijn hoogte punt heen is. Zie Engeland. Voor de vrijzinnige staatkunde komt weer een nieuwe toekomst, zij is op 'n keer punt. Ook in Nederland. Wij willen vooruit. Niet langs de weg van socialisme en democratie, maar langs die van vrijheid en demo cratie. Socialisme en democratie zijn op de duur niet te verwezelijken. omdat socialisme een gevaar is voor de vrij heid en dus voor de demcoratie. Gij staat voor de keuze. DE HEER KORTHALS. Na een pauze betrad Mr. Korthals het spreekgestoelte. Wij mogen door het irriterende gebrek aan plaats ruimte bij de woorden van deze spr. niet te uitvoerig stilstaan. Ook hij wees op de nieuwe ontwikkeling in or,s partijstelsel gedurende de laatste jaren. Hij stond daarbij stil bij de In- dor esische kwestie, in welk probleem en deszelfs behandeling de V.V.D. tracht een politiek te voeren, die een opbouwend resultaat beoogt. Het is nu aan de regeringspartijen de beurt de hand te grijpen, die wij hen in deze zin toesteken. Voorts wees hij nog op de doorvoering van het begin sel der vrijheid in ons economische bestel, even aantippend de tweespalt tussen overheid en beroepsvervoer en de salariëring van het onderwijzend personeel. Intussen was het reeds vrij laat geworden en nam de heer Prins als laatste het woord om sprekers en verdere aanwezigen dank te zeggen voor hun medewerking bij deze ver gadering. Geboren: Dirkje C., d. V. Corne- lis J. Eelman en Maria Homscheid, Niesje, d. v. Frans Stark en Jan netje Geerts. Catharina M„ d, v. Jan Koopman en Josefa Godek. Ondertrouwd: Jan Hoogen- doorn en Trijntje W. Koorn. Wil lem Jonker en Elizabeth Arnout. Getrouwd: Albert W. Bakker en jpieternella Verberne. Pieter R. Blankevoort en Christina Stoof. Hendrik W. Stark en Christina K. Knol. GEVONDEN VOORWERPEN. 1 vulpotlood, 1 bruine hond met witte sokken, 1 bi. ceintuur. GESLAAGD. Herman Nejjens en Gouwke Witte behaalden Donderdag in Amsterdam hun Vakdiploma voor kruidenier. Geboren: Agatha Maria, d. v. Johannes van Straten en Maria C. Bleeker. Simon Cornelis Maria, z. v. Johannes Th. p. Wever en Maria. A Koopman. Marion, d. v. Hendrik D. de Leeuw en Engeltje Zeeman, Gèry, d. v. Arie Kuit. en Guurtje van der Vlies. Neeltje, d. v. Klaas de Maijer en Duifje Koomen. Klaas, z. v. Klaas de Maijer en Duifje Koomen. Gehuwd: Theodorus Bakker en Berdina H. de Wit, Abraham Chr. de Beurs en Greta J. Eriks. Cor nelis Zijdewind en Guurtje Swarthof. Jan Otten en Sjoukje Jonker. Overleden: Klaas de Graaf, oud 62 jaren landarbeider, ongehuwd. Petronella C. W. Hoogerhelde, oud 75 jaren, zonder beroep, weduwe van Willem Kerkmeer. Niet minder dan f 653.26 heeft de Emmabloemcollecte in de gemeente Zijpe opgeleverd. De collecte werdge- organiserd door de afdeling van het Witte-Kruis te Zijpe-Callantsoog ten behoeve van de tuberoulose-bestrlj- ding in de gemeente Zijpe. Een woord van lof aan de ijverige dames-collec tanten is hier zeker op zijn plaats. Allen, die in deze gemeente aardap pelen verbouwen, zijn verplicht hun aardappelgewas in de periode van 31 Mei tot en met 9 Juni 1948 tegen de coloradokever te laten bespuiten. De burgemeester dezer gemeente Ijeeft d® heren C. Bakker te Schagerbrug en G. J. Witte te Oudesluis bereid bevondeh de bespuiting uit te voeren voor hen, die een kleine oppervlakte met aard appelen betelen en voor wie het moei lijk is voor deze kleine oppervlakte de spuitplicht zelf uit te voeren. De hier op vallende kosten zijn voor rekening van de verbouwer.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2