Eerste ronde behandeling Begroting 1948 Helderse onderwereld berecht Met de „Bruinvissen" naar Utrecht BISCHOFF Gemeenteraad Den Helder Wijziging Vastrechttarief voor Electriciteitslevering INDUSTRIETARIEF voor de levering van gas PLASTIC DAMESMANTELS 12.75 1*.65 Zware straffen voor inbrekers en helers geëist Bureanu Prijzencontrole opgeheven Band NederlandIndië Uit het politierapport De duiven gaan verder Puntenwaardering van garens De wederopbouwtentoonstelling Het Zuiderzeemuseum Nieuwe tarieven voor gas en electriciteit Fractieleiders aan Het woord Gisteravond maakte de Helderse gemeenteraad een aanvang met de be groting voor het dienstjaar 1948, na vooraf een bescheiden aantal normale agendapunten te hebben afgewerkt. Gezien het reeds kenbaar gemaakte ver langen, om bij de behandeling der begroting het algemeen beleid van het gemeentebestuur in bespreking te brengen, o.a. ten aanzien van de finan ciële positie der gemeente, de wederopbouw, het onderwijs en de volks gezondheid, was het te verwachten dat de begroting 1948 niet zoals die voor 1947 in één avond kon worden afgewerkt. Nadat de verschillende fractie leiders hun algemene beschouwingen hadden uitgesproken, werd dan ook de bijeenkomst van de raad geschorst tot hedenavond acht uur. Bij de opening deelde de voor- i 11 e r, burgemeester G. Ritmees ter, mede, dat de raadsleden P. Th. Luyckx (KVP) en K. Hoornsman (PvdA) wegens ziekte de vergade ring niet konden bijwonen. De inge komen stukken, waaronder een aan tal mededelingen van Gedeputeerde Staten, werden alle voor kennis geving aangenomen. Eén ervan be helsde de bekrachtiging van het raadsbesluit van 27 Januari 1948 tot het beschikbaar stellen van een cre- diet ter grootte van 12.000 voor het houden van een wederopbouwten toonstelling. Dit deed mr. J. Mul der (Prot.-Chr.) informeren naar de stand van zaken betreffende deze "tentoonstelling. Hij drong met het oog op de précaire situatie van de gemeente-financiën aan op de uiterste zuinigheid. Hij zou het niet betreuren, wanneer men maar van deze tentoonstelling afzag. Van de zjjde van het college werd medege deeld, dat nadere berichten hierom trent binnenkort zullen volgen. Wel staat vast, dat de tentoonstelling niet zoals oorspronkelijk de bedoeling was, kan worden gehouden in de schoolbarak aan de Kanaalweg. ZUIDERZEEMUSEUM. Een ander ingekomen stuk was het verzoek van de vereniging „Vrienden van het Zuiderzeemuseum" te Enk huizen, om een jaarlijkse subsidie, Hierop wilden B. en W. afwijzend beschikken. De heer C. Bakker (PvdA) was een andere mening toe gedaan. De vereniging had haar ver zoek met z.i. steekhoudende argumen ten ondersteund. Onze stad is wel zo veel bij dat museum geïnteresseerd, dat een bescheiden aandeel in de kos ten niet onredelijk mag worden ge acht. Ook mr. Mulder vond het jammer, dat materiële motieven hier de doorslag moesten geven. Hij stel de voor, bij wijze van sympathiek gebaar een beschermend lidmaat schap aan te gaan, dat de gemeente op slechts 10 per jaar zou komen te staan. Wethouder Van der Vaart be toogde, dat het college van B. en W. zeker wel instemde met de doelstel lingen van de vereniging, maar dat de gemeente momenteel geen nieuwe subsidies kan toezeggen. Met een be schermende lidmaatschap is het mu seum niet gebaat. Mr. Mulder stel de toen voor, een jaarlijkse subsidie te verlenen van 100. Hierover werd gestemd. Voor waren de raadsleden Eylders (Prot.-Chr.), Mulder (Prot.- Chr.), van der Veer (Prot.-Chr.), Bakker (PvdA). Ran (KVP), Schreu- der (CPN), Rijk (CPN) en Prins (VVD). Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd derhalve beslo ten, op het verzoek van de vereniging afwijzend te beschikken. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad accoord met het voorstel om een aanvullend crediet van f 1575 te ver strekken ten behoeve van de wederop bouw der lighallen in de Donkere Dui nen. Deze zullen namelijk geschikt worden gemaakt voor een gebruik ge durende het gehele jaar, waartoe voor zieningen nodig zijn op het gebied van verlichting en watertoevoer. Het voorstel om de bouw van een noodschoolruimte aan de Kanaalweg, ten behoeve van het gemeentelijk ly ceum, onderhands aan te besteden aan de aannemer H. W. K. Vloon te Leid- schendam, ontmoette enig commentaar. De heer H. M e y e r (PvdA) vroeg, of deze aannemer financieel wel in staat was, om dat werk volgens het be stek uit te voeren, dit, naar aanleiding van de ervaringen met de N.V. Midden opgedaan.De heer Schreuder (CPN) informeerde waarom men het werk wilde gynnen aan een aannemer, die niet bij de oorspronkelijke inschrijvers behoorde. De heer Van der Vaart antwoordde, dat B. en W. uiteraard ver trouwen hebben in de aannemer Vloon, ar.ders waren zij niet met het voorstel gekomen. Natuurlijk is het mogelijk, dat onaangenaamheden, zoals die met de N.V. Midden, zich nog wel eens zul len herhalen. Men zal deze vanzelfspre kend niet opzoeken. Geen der inschrij vers kwam voor het werk in aanmer king, daar hun inschrijfsommen alle te hoog lagen. De raad nam toen het voor stel z. h. st. aan. Eveneens werd z. h. st. aangenomen het voorstel tot het verlenen van een crediet ten bedrage van f 1950 voor het aanbrengen van een alarminrichting voor de brandweer, zo men weet één der onderdelen van de reorganisatie. De heer C. R a n (KVP) merkte op, dat bij deze reorganisatie enkele brandweer lieden met een behoorlijke staat van dienst hun betrekking zuil»— verliezen; hij drong erop aan, dat deze mensen in een andere gemeentefunctie zouden ■worden te werk gesteld. Mr. Mulder sou er gesrn bezwaar tegen hebben, wanneer de brardweer enige tijd met een klein overcompleet zou werken, omdat de stad zich gaandeweg zal uit breiden en dus toch in de toekomst het brandweerpersoneel enige versterking zal moeten krijgen. De voorzitter wees erop, dat het gewenste aantal be roepsbrandweerlieden 10 bedraagt, en dat er thans nog 14 in dienst zijn. Over plaatsing is moeilijk, omdat de brand weersalarissen hoger liggen dan de be loningen van ambtenaren op weekloon. Het college zal echter terdege rekening houden met de belangen van het brand weerpersoneel, en de mensen niet klan> keloos op straat zetten. Vervolgens benoemde de raad met algemene stemmen de heer W. H. Door man tot tijdelijk leraar aan het ge meentelijk lyceum, en dr. J. B. Proost tot lid der commisise van toezicht op het middelbaar- en wijs in de vacature van de heer E. J. H. Volkmaars. TARIEFWIJZIGING. De door B. en W. voorgestelde wijzi ging van het vastrechttarief voor de le vering van electriciteit ontlokte aan de heer P. v. d. Veer (Prot.-Chr.) de vraag, of de nieuwe regeling geen ver hoging betekende voor de bewoners van boerderijen. De heer E 1 d e r s zeide, er de voorkeur aan te gevsn dat gerekend werd met de huurwaarde volgens de personele belasting. De heer Prins informeerde naar de gang van zaken betreffende de tussenmeters in gevallen van dubbele bewoning. De heer Ran stelde het op prijs, dat men thans officieel ging afstappen van de tarieven op grond van het z.g. „ver- bruiksverleden", welke z.i. tot onjuist heden kunnen leiden ingeval een wo> ning door anderen wordt betrokken. De heer Bakker betoogde, in tegenstel ling tot de heer Eylders, dat de perso nele belasting geen zuivere maatstaf geeft, waarna nog de heer Mulder zijn verwondering erover uitsprak dat het college eerst thans kwam met het voorstel tot sanctionnering van een sinds ongeveer tien jaar bestaande toe stand. Wethouder Van der Vaart gaf toe, dat deze/gang van zaken niet helemaal juist was, zelfs al nam men in aanmerking dat bij de oude rege ling de mogelijkheid tot incidentele af wijkingen was opengelaten. Spr. ver zekerde, dat geen enkele verbruiker een verhoging van kosten heeft te vre zen. De nieuwe regeling zal alleen consequent worden toegepast voor nieu we verbruikers. Het voorstel werd daarop z. h. st. aangenomen. Na een enkele instemmende opmer king van de heer Prins (VVD) ging de raad voorts accoord met het voor stel om een z.g. industrietarief voor de levering van gas in te voeren, waarbij aan verbruikers van 1500 m3 of meer per maand 7 cent per m3 wordt berekend, en aan verbruikers van minder dan 1500 m3 per maand 8 cent per mS. DE BEGROTING. De klok in de raadszaal sloeg juist half tien, toen het laatste maar be langrijkste agendapunt aan de or de van behandeling kwam: de begro ting 1948. De twee uren tot het mo ment waarop de vergadering werd geschorst, werden gisteravond uitslui tend besteed aan de algemene beschou wingen door de fractieleiders. De heren Smith (PvdA), Schreuder (CPN), Prins (WD), Mulder (Prot-Chr.), Ran (KVP) en Eftldera (Pro.- Chr.) bespraken meer of minder uitvoerig de gang van zaken in de gemeente. Z(j schonken in vogel vlucht aandacht aan verschillende vraagstukken, brachten verlangens waarbij vrijwel geen enkel onder werp ter sprake kwam dat niet reeds in vorige raadsvergaderingen was behandeld. Een belangrijk deel van hun gedachten was reeds neer gelegd in het algemeen rapport, waaruit wij in de Helderse Cou rant van Vrijdag 21 Mei en Zater dag 22 Mei 'n vrij volledige bloem lezing hebben gepubliceerd. Zo besprak de heer Smith namens zijn fractie in korte trekken het finan ciële beleid der gemeente; hij drong bij het college aan op het samenstellen van een financieringsschema voor de eerstkomende jaren, alsook op vast stelling van een urgentie-schema met betrekking tot de wederopbouwpian- nen. Hij stelde voorts een aantal vra gen, die wij hier niet alle zullen aan halen, daar wij ze bij de beantwoor ding door de wethouders wel weer zullen tegenkomen. De heer Smith be sloot met een sympathiek woord tot zijn mede-raadsleden en het college van B. en W. voor de wijze waarop van toezicht op i men jn het afgelopen jaar met elkan- nijverheidsonde» <}er heeft kunnen samenwerken, en waarbij het zelden tot ernstige me ningsverschillen is gekomen. Ook de heer Schreuder bracht enkele wenselijkheden naar voren, bij de bespreking waarvan hij een enkele maal door de voorzitter op Helders terrein moest worden teruggeroepen. Hij bepleitte o.m. de wenselijkheid van het inrichten van douchebaden en hij betoonde zich verder een voorstander van de centralisatie der gas- en elec- triciteitsbedrijven, welke z.i. in het voordeel zou zijn van de verbruikers. De heer Prins uitte zijn waardering voor hetgeen het college in het afgelo pen tijdvak had gepresteerd. Ook hij liet de diverse hoofdstukken da revue passeren. Anders dan de heer Schreu der achtte spr. overname van het elec- triciteitsbedrijf door het PEN aller minst gewenst; het was z.i. zeer de vraag of dat een vermindering der ta rieven tot gevolg zou hebben. Wat be treft het gemeente-ziekenhuis adviseer de de heer Prins, zoveel mogelijk de omliggende gemeenten hiervoor te inte resseren. Tenslotte drong hij aan op 't instellen van een z.g. „bfczuinigings- commissie", welke zou kunnen bestu deren op welke wijze een verdere stij ging der diverse begrotingsposten kan worden voorkomen. De heer Mulder begon eveneens met een woord van lof aan het adres van zijn metfe-raadsleden en het colle ge- Hij kon zich vrijwel geheel aanslui ten bij hetgeen de heren Smith en Prins naar voren hadden gebracht. Spr. rekende de eerste jaren niet op een sluitende begroting. Wat de gasfabriek betreft wilde spr. zich laten leiden door de overweging: hoe komt het gas het goedkoopste bij de verbruiker? Hij verklaarde met grote belangstelling 't rapport over deze kwestie tegemoet te zien. Mr. Mulder besloot met de wen selijkheid te bepleiten van het aan brengen van een beplanting langs Jan Verfailleweg en Huisduinerweg, alsook van het eventueel maken van een extra spoorwegovergang tussen Overweg en Koningsplein ingeval de voorgenomen verplaatsing van het station nog enkele jaren mocht uitblijven. De heer Ran had zich voorgenomen, het zijne te zeggen tijdens de behan deling der begroting zelf. Hij maakte daarom thans slechts een enkele op merking, waarbij hij o.m. wees op de samenhang tussen woningbouw en ge zondheldszorg, welke hem beide zeer ter harte gaan. Tenslotte nam de heer Eijlders het Initiatief tot een slotwoord, zoals hij het noemde, en dat ook inderdaad de laatste speech van deze avond bleek te zijn. Hij bracht daarin o.m. naar vo ren, dat de gemeente onjuist heeft ge handeld door degenen, die de 1-Meidag wilden vieren, een dag buitengewoon verlof te geven, terwijl men op de be vrijdingsdag het gemeentepersoneel tot vier uur heeft laten werken. De heer Eijlders besloot met het verzoek, de vergadering te schorsen daar het ver der afwerken van het programma ze ker nog enkele uren in beslag zou ne men. De heer Prins sloot zich hierbij aan. Te half twaalf werd overeenkomstig hun wens de zitting geschorst tot van avond acht uur. Zaterdag en Zondag was het eerste team van de Helderse Bruinvissen in de Domstad, waar de Utrechtse Zwem- club Star Combinatie voor de 31ste maal de z.g. „waterpolodagen" organi seerde ter inluiding van da zomer-com- petitie. Niet minder dan 129 zeventallen hadden ingeschreven om elkaar in 22 afdelingen op 5 speelvelden te ontmoe ten. Het grote enthousiasme en de waarlijk prima organisatie hadden deze dagen tot iets zeer fraais en sportiefs kunnen maken, indien de regen en de lage watertemperatuur geen spelbre kers waren geweest. De Bruinvissen kwamen droog en vol goede moed in het grote zwembad aan. Goede moed, want, zoals keeper Arie Stins opmerkte: „We zullen succes hebben)" De Jutterploeg werd inge deeld bij VZC I (Vlaardingen), Kroos duikers I (Westzaan), Nest II (Naar- den) en Zijl B (Leiden). Eerstgenoem de tegenstander liet verstek gaan, waarna „Sleutelstad" I (Leiden) tegen Wildenberg c.s. uitkwam in water, dat met 14 graden temperatuur „goed voor da zenuwen", maar slecht voor het spelpeil was. Trouwens dat laatste euvel trof ons deze dagen sterk, de uitzonderingen buiten beschouwing ge laten. Tot die uitzonderingen behoorde ongetwijfeld ook 't spel van de Bruin vissen-ploeg, dat ons beslist meeviel. Het Marsdiep-water is ook zo warm nog niet! De opstelling was als volgt: In het doel Arie Stins; verdediging: Jan Baarda, Kees Tijsen en Arie Gieles, voorspelers: Piet Gode, Wildenberg en Van Heulen. 2—0 OVERWINNING Na aanvankelijk de krachten even te hebben gemeten ontwikkelt de Helder se ploeg een aardig, open spel. Van Heulen probeert tweemaal een achter waarts schot op het Leidse doel, maar kan geen succes boeken. Arie Stins stopt een mooi schot met twee handen en zet Jan Baarda aan het werk, dié, goed combinerend, ten slotte geheel voor het vijandelijke goal terecht komt en daar van aanvoerder Wildenberg de bal krijgt en de score opent met een voor de Leidse doelman onhoudbaar schot. Vanuit de verdediging wordt even daarna een goede aanval opgebouwd, die met een tweede goal wordt beloond door een goedgeplaatst schot van de vrijliggende van Heulen. Dan draaien de ploegen en begint de tweede speel- helft, waarin de Bruinvissen een over wicht ten toon spreiden, waarin de ach terhoede alle Leidse aanvallen afslaat, maar waarin de drie voorspelers het niet tot een vergroting der voorsprong brengen. EINDSTRIJD Zondagmiddag versloeg de Zijl B (Lei den) in een eenzijdige wedstrijd met 40 de Vest II (Naarden). Maar de koude belette het spélen van een be slissingspartij tussen de Zijl B en de Bruinvissen. Er werd besloten tot een later te Den Helder te spelen wedstrijd. Intussen hebben de mannen van Wil denberg te Utrecht veel mooi water polo gezien, o.a. de finale in de afde ling I heren (hoofdklassers) tussen de Haagse clubs ZIAN en HZ en PC (3—1). We hebben te Utrecht kunnen zien, dat deze Helderse ploeg op een behoor lijk peil staat en wat zeer verheu gend is op een goodwill kan bogen. Als basis voor de berekening van de vastrecht-bedragen, verschuldigd voor de levering van electriciteit volgens het vastrechttarief (tarief C) tegen de prijs van f 0.081A per kWh, geldt, inge volge het raadsbesluit van 25 Nov. 1930, ais regel het zgn. verbruiksverleden. De uitvoering dezer regeling heeft vaax tot onbillijkheden aanleiding gegeven, doordat verbruikers, die vóór de invoe ring van het tarief een royaal gebruik van electriciteit hadden gemaakt, min der van het tarief konden profiteren dan zij, die met het aanwenden Van electriciteit spaarzaam waren geweest. Bovendien heeft de uitvoering van deze regeling in de praktijk vaak tot moei lijkheden aanleiding gegeven. Een van de oorzaken hiervan is wel het veel vuldig verhuizen - in deze gemeente. De regeling kon daarom in vele geval len niet worden gehandhaafd en heeft allengs plaats gemaakt voor een bere kening van de vastrecht-bedragen vol gens de huurwaarde der percelen. Dit stelsel werkt in de praktijk zeer goed en is ook veel billijker dan het oude systeem. Wel is het gewenst, dat daar bij de mogelijkheid wordt geopend om in bepaalde gevallen van deze grond slag af te wijken. Hierbij is speciaal ge dacht aan gevallen van samenwoning, waardoor het verbruik aanzienlijk kan stijgen. Het Tarief C voor de levering van electriciteit volgens vastrechttarief zal in overeenstemming met het voren staande als volgt worden gewijzigd: a. Het vaste recht bedraagt: 1. voor percelen, welke uitsluitend als woning worden gebezigd, met een huurwaarde tot f 3.25 per week f 1 per maand; van f 3.25f 5.p. w. f 1.25 p. mnd; van f 5.00f 7.p. w. f 1.60 p. mnd; van f 7.00f 8.50 p. w. f 2.20 p. mnd; van f 8.50f 10 p. w. f 2.50 p. mnd; van f 10.00f 12.p. w. f 3.15 p. mnd; boven f 12 f 3.75 p. mnd; 2. voor boerderijen f 3.75 p. mnd; b. In gevallen, waarbij de toepas sing van deze grondslag, naar het oor deel van de directeur der water- en lichtbedrijven en de administrateur der centrale boekhouding te nadelig voor het electriciteitsbedrijf zou zijn, zijn deze bevoegd een hoger vastrecht bedrag vast te stellen. c. De door de gemeenteraad op 25 Nov. 1930 vastgestelde basis voor de be rekening van de vastrechtbedragen blijft onveranderd voor verbruikers, voor wie de tot dusver in rekening ge brachte vastrecht-bedragen lager zijn dan de vastrechtbedragen, welke vol gens de hiervoor onder a. aangegeven regeling zijn verschuldigd. Boven het vastrecht-bedrag is voor het verbruik verschuldigd f 0.08 per kWh. De tarieven, volgens welke de ge meente Den Helder gas levert, zullen worden uitgebreid met een speciaal tarief voor industrie-doeleinden ter- wille van de alhier reeds gevestigde in' dustrieën die grote hoeveelheden licht' gas verbruiken, alsook van de bedrij' ven die hier wellicht in de toekomst zullen worden gevestigd. Volgens dit industrie-tarief bedraagt de leveringtprljs bij een verbruik van 1500 kubieke meter (of meer) per maand 7 cent per kubieke meter; bjj een verbruik van minder dan 1500 kubieke meter per maand wordt 8 cent per kubieke meter berekend, met bijbetaling van een vastrecht van f 3 per maand. Door het invoeren van dit tarief wordt het ook voor de industrie mogelijk om gas te betrekken tegen de prijs, welke ook voor ruimteverwarming geldt. Koopt bij Meervoudig* Kamer Op verschillende dagen van dit en het vorige jaar stal de 36-jarige Ber- tus Cornelis K. uit Den Helder daar en in de omgeving dames- en heren rijwielen, radio-toestellen, een naai machine, een kaas, een kist sigaren, dis tributiebescheiden, 32 gouden en 33 zilveren ringen. Deze laatste artikelen eigende hij zich op een wel zeer vreemde wijze toe. Hij camoufléërde zich met een laken en sloeg met een schop het etalageraam in. Verdachte v/as in 1947 reeds voor diefstal voor zes maanden gevangenisstraf veroor deeld. Op een vraag van mr. Krabbe, de president, verklaarde K. dat hij door omzet- en andere belastingschuld aan de grond geraakt was. Mr. Holsteyn, de officier van justitie, zei in zijn requisitoir dat 20 feiten te gen hem ten laste konden worden ge legd, doch nu tot zes waren gerecon strueerd. De officier noemde verdach te een leugenachtig mens. Bij het on derzoek kwamen steeds nieuwe feiten aan het licht en steeds verklaarde hij, dat er niet meer zouden komen. Doch de stroom hield aan. Hij is een man die niet te reclasseren valt en requi- rant vroeg de maximumstraf van zes jaar met aftrek. Mr. J. Mulder schetste in een uit voerig pleidooi verdachte's levensloop en herinnerde er aan dat hij eerst op 34-jarige leeftijd met de politie in aan raking kwam en dus niet een be roepsmisdadiger genoemd kan worden. Op psychische gronden ging de raads man na hoè deze man de weg van de minste weerstand genomen had. Plei ter vroeg een clemente straf en vooral een voorwaardelijke veroordeling met een proeftijd om hem voor een nieu we misstap te behoeden. Mr. Holsteyn diende de verdediger op enige punten van repliek en be wees verdachte's leugenachtigheid en kwalificeerde hem als een rover. In detentie zag hij nog kans om dekens van de gevangenis te stelen. De offi cier persisteerde bij zijn eis. Op 15 Juni zal de uitspraak volgen. Simon H. uit Alkmaar, evenals K. gedetineerd, had aan vele van boven genoemde diefstallen en inbraken zijn aandeel verleend. In de gevangenis had hij met K. gezeten, die hem tot deze daden had weten over te halen. Mr. Holsteyn wees op het kwalijke straf blad van verdachte waardoor hij niet cp de gunsten van de reclassering kon rekenen en vroeg 3 jaar met aftrek. Mr. Zeiler, die de verdediging op zich nam, vroeg een aanvullend voorlich tingsrapport. Vonnis over 14 dagen. Ook Arend v. d. H. uit Amsterdam, thans gedetineerd, had kennis gemaakt met K. en deze had hem uitgenodigd om met Kerstmis naar Den Helder te komen om een konijntje te verschal ken. Het werden geen konijntjes maar zwijntjes, ook wel rijwielen genoemd. De jongeman had al meerdere veroor delingen achter de rug. De officier vroeg twee jaar met aftrek. De verdediger, mr. Zeiler, achtte het bewijs van de diefstal niet gele verd. K. had n.1. tegen v. d. H. gezegd: „loop jij even door, ik moet hier zijn". Later was hij teruggekeerd met twee fietsen. Voorts wees spr. op het verle den van de verdachte. In de oorlog naar Duitsland en daarna viel hij met zijn neus in de zwarte handel. Zijn cliënt heeft nog nooit die kans gehad, welke iedereen krijgt. Mr. Zeiler be twijfelde of de reclassering in de oor log kon doen, wat zij nu doet. DE HELERS Als eerste stond voor heling terecht Johannes Jacobus Sch. uit Den Helder dia van K. 'n drietal radiotoestellen had gekocht, alsmede rijwielbanden. Sch. zeide niet geweten te hebben dat deze artikelen van diefstal afkomstig wa ren. De banden welke aan de distribu tie moesten zijn onttrokken, konden volgens verdachte best afkomstig zijn van de bemanning van Engelse mari nebootjes, die toentertijd veelvuldig te Den Helder kwamen. De officier had geen opzettelijke he ling ten laste gelegd, ook al waren de getuigenverrklaring van K. positief. Gezien zijn leugenachtigheid wilde spr. daarop echter niet de tenlasteleg ging baseren. Dit neemt niet weg, dat Sch. een vaste afnemer was van de dief en het hier een kwestie van geld zucht betrof. Hij requireerde tenslotte een gevangenisstraf van acht maanden. De verdediger verzocht in zijn plei dooi primaire vrijspraak en subsidair aanhouding der zaak voor het horen van de twee verbalisanten. De Hilversummer E. had ook in de gevangenis contact met K. gekregen en deze had gezegd tegen E. in de duinen 30 kg goud begraven te heb ben. Hij had dertig zwarte zilveren ringen cadeau gekregen, maar uit de feiten achtte de officier schuldheling aanwezig en vroeg zes maanden ge vangenisstraf. E. zeide hiervan geschrokken te zijn en verzocht in het belang van zijn ge zin om een geldboete. Tot slot van de lange rij was er dan nog de Alkmaarder Wilhelmus J. K., die als hulpbewaarder kennis met de hoofdschuldige Bertus C. K. uit Den Helder had gemaakt. Hij stond terecht voor heling van 'n rijwiel. Verdachte was door ziekte van zijn vrouw in moeilijkheden geraakt en van het goede pad afgeweken. De officier bood hem in wat hij noemde een „gevaarlijk requisitoir" nog een kans door te eisen een voor waardelijke gevangenisstraf van een jaar met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de re classering. De verdediger, mr. Leesberg, kon zich met deze clemente eis verenigen. Vonnis 15 Juni. Met ingang van gisteren is het Hel derse bureau van de Prijzencontróle- dienst. Timorlaan 1, opgeheven. Het ge bied dat tot dusverre onder dit bureau ressorteerde is thans ingedeeld bij de Prijzencontróle, afdeling Alkmaar, Wil. helminalaan 4, telefoon 4136 (K 2200). Het bestuur van de band Nederland— Indië" verzoekt ons, aan leden en do nateurs van de „Band" mede te delen dat voor de toneelavond van Vrijdag a.s. geen gelegenheid zal zijn tot het bespreken van plaatsen. De bezoekers wordt derhalve aangeraden, tijdig aan wezig te zijn. De chauffeur van een vrachtauto heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij van de wagen een paar lig stoelen vermiste, die hij ergens op de Rijksweg moest hebben verloren. Bij onderzoek bleken bewoners van de Rijksweg gezien te hebben, dat een blauwe luxe auto, met een HX-num- mer, en dus afkomstig uit Zuid-Hol land, stil hield. De bestuurder was uitgestapt en had twee ligstoelen aan de wagen gebonden. Waarschijn lijk speelt de HX-mijnheer nu moot weer met een paar gevonden stoelen. Spelende jongens kwamen naar de zin van de waker te dicht bjj het bouwwerk aan de Burg. Houwingsin- gel. De waker slaakte enige vermanin gen, en toen dat niet hielp, opende hü een klein bombardement met een paarsteentjes. Het laatste steentje (nemen wjj aan) kwam terecht in een ruit van een nabijgelegen huis, dat rinkelend in scherven viel (het ruitje wel te verstaan). De zevenjarige Dirk E. klauterde als een Tarzan de Tweede in een boom aan het Ankerpark, vanwaar hü een prachtig uitzicht had over de oerwouden ter hoogte van het Zee macht-terrein, Toen hy weer naar de begane grond wilde afdalen, ging dat een beetje sneller dan de bedoeling was. De jongen kwam daarbij met zü'n rechterbeen op een ijzeren hek- punt terecht en liep daardoor een bloedende wond op. De G.G.D. werd gewaarschuwd, die Dirk met de am bulancewagen naar dr. Vroom heeft gebracht. Nadat deze de eerste hulp had verleend, mocht Dirk naar huls. Onze Helderse postduiven worden steeds verder van huis losgelaten. De duiven van de vereniging van Zater dagvliegers vlogen ditmaal vanaf Quiévrain in België, afstand 296 kilo meter. Dit is voor de vereniging een ware rampvlucht geworden, daar slechts 30 van de 107 duiven terug keerden. Enkele leden kregen niet één duif van deze vlucht terug. De vogels werden om half twaalf met Oostenwind gelost, de eerste duif werd door de heer Koorn geconsta teerd om 4.31.55 uur, waardoor deze een mooie lauwertak won, de laatste prijswinnende duif kwam om 6.48.44 in Den Helder aan. De prijzen werden gewonnen door A. Koorn 1, 7, 9, 13; Geervliet 2, 4; Molenaar 3; M. Klaas- sen 5, 15; Zondervan 6. Dienaar 8, 12, 18; Ham 10, 14, 19; Ewalt 11,20; Bais 16, 17, 22; Prins 21. De stand tot en met Quiévrain is: M. Klaassen 322 punten; Ham 277; Bais 212; Geervliet 196; Koorn 176; Bakker 121; Kater 121; de andere leden heb ben 100 of minder punten. Het is hedenavond van 5.30—6.30 uur in- korven voor Sint Quentin, afstand 362 kilometer; Vrijdagavond van 78 uur klokken stellen. De duiven van „Het Noorden" heb ben reeds vanaf Sint Quentin gevlo gen. Zij werden om elf uur losgelaten met N.O. tot N.W. wind. De eerste duif had-ruim zes uur werk om haar hok te bereiken. De eigenaar, de heer Llmonard, klokte deze duif om 17.6.16 uur, en legde hiermede beslag op de eerste prijs. De laatste prijs- duif werd geconstateerd om 17.26.34 uur. De volledige uitslag was: G. Li- monard 1; Gebr, feais 2, 5, 8, 32; A. Kooger 3, 4, 13, 20, 28; C. Bontes 6, 16, 17, 29; D. Blokker 7, 15, 26; W. Manshanden 9; P. Dirks 10, 27; A. Dienaar 11, 14; G. J. Wittenberg 12; G. Koger 19; T. J. Kos 21; C. Kos 18, 25; J. Manshanden 22, 23, 30, 31; J. Bosch 24. Zondag 6 Juni a.s. gaan de duiven naar Pont St. Maxcence. De eerste duif van de postduiven vereniging „V.O.P.", die eveneens om elf uur te Sint Quentin werd gelost, kwam aan om 17.1.12 uur; de laatste om 17.24.17 uur. De prijswinnaars waren: C. de Wit 1, 3, 6, 11, 13, 17, 22; P. Bontes 2, 12, 19, 25; Hufkes 4, 7, 10, 20; Hengsdük 5, 8; B. de Boer 9; Glezen 14; De WitBuis 15, 16; Betzema 18; M. de Boer 21; O. Boon 23; Ottevanger 24. Op verzoek van een lezeres en ze ker ook ten gerieve van verscheidene andere lezeressen geven wij hier een opsomming van de garens, die enkele weken geleden distributie-vrij zijn ver klaard: a. natuurzijden (incl. chappe-zijden), gemerceriseerd katoenen en kunstzijden naaigaren (incl. knoopgatenzijde) op rolletjes van ten hoogste 50 meter; b. rayon/celvezel stopgaren op kaar- jes van ten hoogste 20 meter; c. natuurzijden en gemerceriseerd katoenen handwerkgaren in opmaak van ten hoogste 6 gram; kunstzijden handwerkgaren in opmaak van ten hoogste 25 gram; angorawol op bolle tjes van ten hoogste 10 gram. De puntenwaardering der garens is thans in overeenstemming hiermede als volgt: a. festonneergaren, naaigaren, rijg- garen e.d. (ongeacht uit welke grond stoffen deze garens zijn vervaardigd) met uitzondering van rolletjes van ten hoogste 50 meter, per 250 yards of ge deelte daarvan: 1 punt; b. maasgaren, stopgaren, stopzijde (niet uit rayon/celvezel vervaardigd) per 6 kaartjes ad 15 meter of, bij an dere opmaak, per 90 meter of gedeelte daarvan: 1 punt; c. tapijtwol per 50 gram of gedeelte daarvan: 1 punt. d. handbreigaren per 100 gram of gedeelte daarvan: 3 punten.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2