ZWARTS SCHADUW J om door J. D. v. Exter FRAAI SPEL VAN LUCHTMACHT UIT BUSSUM Prof. Schermerhorn sprak te Anna Paulowna MilHair voetbal Urk Weekoverzicht visserij T: i s H.T.C. II is kampioen Umuiden, Visserij-besommingen Alkmaars burgemeester geïnstalleerd LUISTEREN NAAR.... Maandagavond rolde de voetbal weer op het HRC-terrein, De Amsterdamse Marechausseeploeg kwam in het veld tegen het elftal van de Legerluch'tstrijd- krachten uit Bussum. Hadden de Amsterdammers verleden week een goede indruk gemaakt, dit maal overtroffen de Bussummers het spel van de Marechaussee's. EEN GAVE PLOEG Het elftal van Bussum speelde voor een losse combinatie bijzonder goed voetbal. Het ging vlot van man tot man, waarbij ook de individuele capaciteiten opvielen. Vooral in de voorhoede wa ren enkele goede krachten opgesteld. De doelpunten waren van uitstekend gehalte. Voor één der doelpunten moe ten wij echter even een extra vermel ding maken. De stand was 22. De midhalf van de Bussummers plaatste de bal naar voren, vrijwel door 't mid den. Als een sneltrein schoof de links buiten naar binnen, pikte de bal op, juist vóór een der tegenstanders en ondernam een run op het doel vanaf het middenveld. De toesnellende backs ontmoetten elkaar juist op het moment dat de trein voorbij was en vóór de doelman een poging tot uitlopen kon wagen, lag de bal in het net. Het was phenomenaal, zo'n pracht doelpunt. En daarbij bleef het, want ook de andere doelpunten waren van een bijzonder goed gehalte. Dissel opende voor de Marechaussee de score. En ouderwetse kopbal was onhoudbaar voor de doelman. Toch was Dissel niet meer de oude. Overigens begrijpelijk. Wel had zijn spel nog enige fijne trekjes. Een nadeel voor hem is dat zijn rechterbeen nog niet mee wil en ook bleek dat hij te spoe dig uitgespeeld was. Nadat de Bus summers gelijk hadden gemaakt, waren het toch weer de Amsterdammers, die de leiding namen. Kort vóór de rust was de stand weer gelijk. In de tweede helft hadden we al di rect voetbalsensatie. Vóór de eerste 5 minuten om waren had de doelman der Amsterdammers al twee maal de bal uit het net te halen. En deze tegenslag was te erg voor de Marechaussee. Tenslotte maakten de Bussummers er 52 van. SCHOOL K-TROEPEN WINNEN EVENEENS. De wedstrijd van de School K. Troe pen Haarlem tegen 1010 Regt Inf. Haarlem was waarschijnlijk nog van beter gehalte dan de hierboven aange haalde wedstrijd. Wel een bewijs dat het tournooi nu aan kracht gaat win nen. De sterkere ploegen blijven over en wanneer a.s. Maandag de winnaar bekend is van Kon. Mara Willemsoord II te^en Kon. Instituut dan zijn wij er van overtuigd dat er 4 sterke clubs zijn overgebleven. De 10-10 Regt. Inf. waren vóór de rust iets beter dan de tegenstander. Om ook deze wedstrijd een volledig verslag te scheien zou wel verdiend zijn, doch waarschijnlijk komen de winnaars .de volgende maal wel aan de- beurt. De I0 voorsprong voor 10—10 Regt. met de rust was zeer zeker verdiend. In de Troepen met twee doelpunten de zege tweede nelft echter wist de School K. veilig te stellen. Het laatste doelpunt viel kort voor het einde, spanning ge noeg dus. De midhalf van School K. Troepen kwam nogal ongelukkig te vallen. Daar hij over pijn klaagde, heeft men hem naar het ziekenhuis vervoerd. Wij hopen dat hij een spoedig herstel ten deel- mag vallen. Het verdere programma is nu: Maandag a.s.: Kon. Mar. Willemsoord IIKon. Instit. op het HRC-terrein. Daarna volgen op 14 en 15 Juni de demi-finales. Drie demi-finalisten zijn reeds bekend, n.1. Kon. Mar. Willems oord i, Legerluchtmacht Bussum cn School K. Troepen. In verband met het koude weer was cie aanvoer van paling vorige week niet hoog. Voor de zeilvaartuigen be droeg de gemiddelde aanvoer 60 pond per etmaal. De motorvaartuigen deden het niet veel beter en voerden gemid deld 100 tot 150 pond per etmaal aan. Door de geringere aanvoer was een 'kleine prijsstijging te constateren. De gemiddelde prijs was dan ook onge veer f 1.40 per pond. Aan het einde der week liep de prijs zelfs op tot f 1.50 per pond. De weekresultaten de? zeilvaartuigen waren van f 150 tot f 200 per vaartuig. Voor de motor vaartuigen was dit van f 500 tot f 1000. Voor de hoekwantvissers waren de v/eersomstandigheden niet bijzonder gunstig. De vangsten waren dén ook gering en varieerden van 15 'tot 80 pond per etmaal per vaartuig. Week- besommingen van f 120 tot f 450 per vaartuig. Onze Noordzeevissers boekten goede tesulfaten. Deze vangsten warén zeer goed te noemen, terwijl tevens de prij zen voor schol e.a. tot het maximum kwamen. De totale omzet aan de af slag bedroeg vorige week ongeveer f 64.000. l Te IJmuideir wérdéii gisteren 33f5 kisten vis aangevoerd De besommingen waren als volgt: IJM 14, Isabel, 9134; 95, Maria, f 8620; 155, Hornrif, 8830; 304, f 5000; 52, 2850; 5, f 3720; 271, f 1245; 27, f 2510; Ro, Dirkje, f 14.500; KW 78, 6930; 162 f 5780; 125, f 3400; 89, f 491G; 84, f 5430; 210, f 3810; 53, f 1470; 107, f 3920; 59, f 2920; 108, f 4000; 166, f 4000 Het was Zondag een succesvolle dag voor het tweede team van de Helderse Tennis Club. Dit team bestaande uit de dames mej. D. Barendrecht, mevr. Kousbroek en mej. G. Moor en de he ren G. Bakker, J. de Groot, R. Kous broek en K. Rijpma, heeft döt seizoen de prestatie geleverd geen wedstrijd te verliezen en nu, door met 6—2 te winnen van Bakkum, het kampioen schap van zijn afdeling te behalen. Laten wij hopen dat HTC II bij het spelen van de promotiewedstrijd het zelfde goede spel levert, dan zal dit team zeker in de derde klas komen. Voor het eerste team was de dag niet zo succesvol. Het kreeg zijn eerste nederlaag in een uitwedstrijd tegen de Amsterdamse ploeg „Amstelspelers" te slikken, waardoor de kansen op een kampioenschap van de afdeling zeer zijn gedaald. „Amstelspelers" heeft één punt voorsprong en zal volgende v/eek kampioen zijn, als zij de Alk- maarse club „Inside" weet te verslaan. Mocht zij echter gelijk spelen of ver liezen, dan heeft HTC I weer alle kans ln eigen hand. HTC 3 moest in een uitwedstrijd te gen de Amsterdamse club „Chandelle" de vlag weer strijken en verloor met 71. De heer Doi wist door keurig spel de eer van het team te redden. De heer J. Dekker, voorz. van de plaatselijke afd. van de P.v.d.A., kon Zaterdagavond in Veerburg een groot aantal belangstellenden welkom he ten, die gekomen waren om te luis teren naar prof. W. Schermerhorn. Vóór deze kreeg echter eerst de heer Tjebbes van „De nieuwe koers" het woord om zich in het bijzonder tot de jongeren te richten en hen aan te sporen, lauwheid af te schudden en actief deel te gaan nemen aan de strijd voor een betere samenleving. In gemoedelijke, eenvoudige be woordingen vertelde prof. Schermer horn zijn gehoor van de moeilijk heden, waarin ons land verkeert en waarmee de regering na de bevrij ding te kampen had en heeft. Bij de a.s. verkiezingen is de ver houding NederlandOverzeese ge biedsdelen formeel de inzet, zei spr. Hij wilde, daar anderen hierover reeds eerder in A.P. het woord voer den, er niet veel meer van zeggen. Het is niet alleen een materieel be lang, maar ook voor ons prestige in de wereld zeer gewenst om tot een geslaagde oplossing 'te komen. Allen, zowel Gerbrandy als ik, willen de band tussen Indonesië en Nederland in stand houden. Alleen we geloven niet in de deugdelijkheid van eikaars middelen. Hij acht wederzijds ver trouwen nodig. Als echter een mi nister na Linggadjati tot hem meende te kunnen opmerken: we zijn nu een stuk naar links gegaan, we kunnen nu wel weer eens een .stapje naar rechts maken, dan spreekt daar uit geen vaste koers, die vertrouwen kan wekken. Over het de schuld geven aan de regering als alles niet gaat zoals men het graag zag, zei spreker o.m., dat waar gehakt wordt, spaanders vallen en waar gewerkt wordt, ook fouten gemaakt worden. Men ziet bovendien over het hoofd, dat de ministers slechts de grote lijnen moeten uit stippelen. En de mensen vergeten zo gauw! In 1945 waren we een derde van ons nationaal vermogen kwijt en behalve mét het materieel-verlies, zaten we met een volk, verzwakt naar lichaam en geest. Toen zijn har de maatregelen genomen om de zaak in handen te houden. Doet men dat ir. een schaarste-periode niet, dan kan inflatie niet uitblijven. Van de rechtvaardige verdeling van ae armoede zullen velen zeggen „die is maar mottig gelukt". Spr. ried dezen aan eens te gaan luisteren bij iemand, die een papiertje van Lief- tinck thuis gekregen heeft. Laatst genoemde zit ook al drie jaren ach ter het ambtenarenapparaat aan. De toppen zijn al naar de grootbedrijven terug. Maar als er op een belasting kantoor 8000 bezwaarschriften lig gen, dan kan gezegd worden, dat er ook instellingen zijn, die te weinig krachten hebben. Meer dan een milliard van de be groting wordt gebruikt voor de po ging om de armoede gelijk te ver delen (distributiepakket, nood voorz. ouden van dagen, consumentencre- diet). Er is toch iets veranderd, dat dit nu kan, terwijl het Plan v. d. ar beid van voor de oorlog, dat 2 pet. van de begroting vergde, op de kos ten afstuitte. Hoe echter verder geregeerd wordt, zal van de uitslag van de verkiezin gen afhangen. „In de 2e Kamer wordt de dienst uitgemaakt". Prof. S. gelooft, dat ook na de verkiezingen weer een samenwerken van K.V.P. en P.v.d.A. zal komen en dat dit het beste voor ons volk is. SCHERMERHORN OTJD. CONTRA Van de andere politieke partijen werd speciaal het programma van ae V.V.D. onder de loupe genomen. De formule over de verhouding Nsd.-In- dië achtte spr. „geschikt om met iedereen in een kabinet te kunnen zitten". Verder betoogde spr., dat. de wereld niet zonder leiding kan, van vrije economie geen sprake ;neer kan zijn. Er zou chaos komen. Het „ieder voor zich en de duivel hale de ach tersten" berust op zelfzucht. Een verslag van de rede, die Mr. Oud in Schagen hield, en waarin hjj zei, dat' „de heer Schermer- hern volkomen gespeend is van politieke ervaring en daardoor vol komen ongeschikt", gaf spr. aan leiding tot de opmerking, dat die zelfde 1»/. Oud in Augustus 1947 tegen Schermerhorn had gezegd, dat hij (Oud) een volksparrty ge prefereerd zou hebben en het zijn bedoeling was, dat Schermerhorn daarvoor lijstaanvoerder zou zijn: Gisteren vonden onder overweldi gende belangstelling van het publiek in Alkmaar verschillende plechtig heden plaats ter installatie van Mr. Dr. H. J. Wytema als burgemeester van de stad Alkmaar. In open landauers werd een ware zegetocht gehouden door de bevlagde straten, omzoomd door juichende schoolkinderen. In de raadszaal werd de nieuwe burgemeester na een in stallatierede van de loco-burgemees ter G. van Slingerland de ambslceten omgehangen, waarna ook de nieuwe magistraat een rede uitsprak. Tot besluit van de plechtigheid vond een receptie plaats, waar hon derden hun opwachting kwamen ma ken. Voor het stadhuis voerden de kinderen van de lagere scholen een aubade uit, die geleid werd door Cor- nelis Jonker. De dag werd besloten met een défilé van de vier stedelijke muziek corpsen en deputatie van alle moge lijke verenigingen, die Alkmaar rijk is. Een tweetal opgewekte marsen, ten gehore gebracht door de vier korpsen gezamenlijk, vormde een waardig besluit van deze feestdag, die het publiek aanleiding gaf tot demonstraties van uitbundig vreug debetoon. 107. „Nee maar!" roept de professor woedend. „Dat is geen doen! Afschu welijke honden, die jullie zijn. Je hebt mijn hele voorstelling in de war ge gooid. Al mijn tovenarij is mislukt". „Wel heb ik van mijn leven", roept hij uit, als hij nog eens goed naar Pim kijkt. „Dit is wéér een andere. Met hoeveel zijn jullie wel? Staan me soms nog meer verrassingen te wachten?" 108. „Nee, meneer de professor", stamelt Pim. „We zijn maar met zijn drieën". „Maar met zijn drieën?" herhaalt professor Extomini. „Nu ik zou zeg gen, dat is drie teveel! Ik ga mijn be klag indienen bij de directeur. Hij heeft te zorgen dat zijn dieren op hun plaats blijven". „Ja, maar wij horen niet bij het cir cus", zegt Pim, maar de professor stapt woedend weg. Hij zal de directeur eens even de waarheid gaan vertellen. Pim kijkt hem angstig na en ziet 't grijnzende gezicht van één der stal knechts, die dreigend zijn bezem in de J hoogte steekt. Krenten en rozijnen zijn niet te koop (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, Juni. De opheffing van de distributie van krenten, rozijnen en sucade betekent niet, dat deze zuid vruchten van nu af onbeperkt verkrijg baar zijn. Het tegendeel is waar. Er is nog slechts een uiterst beperkte hoe veelheid in ons land aanwezig. In de meeste gevallen zullen de winkeliers niet aan de vraag van het publiek kun nen voldoen. Wanneer nieuwe voorraden worden aangevoerd, zullen de krenten, de rozij nen en de sucade niet meer in de dis tributie worden opgenomen, zodat zij dan voor zover de voorraad strekt zonder bon gekocht kunnen worden. Steun aan t b.c-patiënten wordt verbeterd (Van onze Haagse redacteur) Binnen zeer afzienbare tijd is een verbetering te verwachten in de finan ciële steun aan tbc-patiënten, die in een inrichting zijn opgenomen. Er is name lijk een maatregel aanhangig gemaakt, krachtens welke de overheidsbijdrage in sanatoriumverpleging ook nog na hef. eerste jaar zal worden betaald. Voor een verlenging van de uitke ringsduur van ziektegeld volgens de Ziektewèt van één tót twee jaar schijnt de minister van sociale zaken niet te voelen. De commissie-Van Rhijn heeft v/el voorgesteld deze uitkeringsduur te verlengen, doch daarbij zelf het voor behoud gemaakt, dat aan de hand van een grondige kostenberekening wordt beslist in hoeverre de voorgestelde ver beteringen economisch mogelijk zijn. door Jan Dirk van Exter CtwHlM >DJ>. 77. En dan wordt de rust van de zomermiddag Verstoord door het ge brom van een motorboot, die met on behoorlijke snelheid tussen de riet kragen doortrekt., 't' Schijnt de opva renden niets te kunnen schelen, dat ze de vis wegjagen, neeze gaan nog verder met hun plagerij! Wat is de be doeling van die lui om de vissers zo te sarren? Wat gebeurt er nu? De mo torboot houdt recht op een vlet aan.... dc stomverbaasde en verontwaardigde visser kan hem nog maar net afhou den en dan worden hem ook nog zijn hengels uit de hand gerukt!! En vóór de arme kerel begrijpt wat er gebeurt, worden ze stok voor stok over de knie gebroken!! „Niks", roept Nelis en weg stuift de motorboot! Een stel gekken? Het lijkt er veel op. PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en II uur VARA: 6,15 Vara- varia 6,20 Gramo foonplaten 8,30 Voor de Strijd krachten 7,00 Geleide economie 7,15 Silvestre-kwartet VPRO: 7,30 Ik. schreef een brief 7,40 Jeugdnieuws 7,45 Lezen in de Bijbel VARA; 8,05 Dingen van de dag 8.20 P.esidentie-orkest 9,05 Schuldig of on schuldig 9,12 De „Comedian Harmo- nists" 9,25 „Onderwereld" (hoorspel- reportage te géven voor de Reclasserings- dag) 10,10 The Ramblers 10,45 Van boek tot boek 11,15 Gramofoonplaten HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV; 6,00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6,30 Het bevolkingsvraagstuk in Nederland 7,15 Nieuws Uit Indië 7,30 Het actueel ge luid 7,45 Het Nederlands Kamer-koor 8.05 God in ons leven 9,30 Radio Philharmonisch Orkest 10,45 Avond overdenking 11,15 Orgel (gr pi) 11,45 Siotaecoord PROGAMMA VOOR DONDERDAG HILVERSUM I. 301 ni. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur AVRO: 7,30 Gramofoonplaten 8,15 Gramofoonpla ten (varia) 8,45 Het Boston Promenade orkest 9,15 Morgenwijding 9,30 Gra mofoonplaten 9,45 Arbeidsvitaminen 10,30 Van vrouw tot Vrouw 10,35 Gra mofoonplaten 10,50 Kleutertje luister! 11,00 Symphonie Orkest (grpl) 11,45 Reis door Indië 12,00 Het Vaudeville strijkorkest 12,30 Weerpraatje 12,33 In 't spionnetje 12,38 Vervolg Vaude ville strijkorkest 1,15 The Skymasterj 1,45 Gramofoonplaten 2,00 De vrouw binnen en buiten haar huis 2,20 Gramo. foonplaten 3,00 Voor zieken en gezon nen 4,00 U kunt bet geloven of niet.... 4,05 Solisten-concert 5,00 Avro-kalei- doscoop 5,20 Welk dier? 5,30 Avro- Radio-filmkrant 6,15 Sportpraatje 6 30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Gramo foonplaten 7,15 Radio Volksmuziek school 7,45 Regerings Voorlichtings dienst 8,15 Het Utrechts Stedelijk Or kest 9,15 Hoorspel 9,50 Les Gars de Paris 10,15 Onder vier ogen 10,30 Musicorda-serenade 11,15 Gramofoon platen HILVERSUM II 415 m. Nieuwsberichten om;7, 8, 1, 7, 8 'en 11 uur KRO: 7,15 Gramofoonplaten 7,45 Morgengebed 8,15 Pluk de dag 9,00 Voor de vrouw 9,05 Gramofoonplaten 9,30 Waterstanden 9,35 Gramofoonplaten 9,45 School radio NCRV: 10,00 Suite's van oude meesters 10,15 Morgendienst 10,45 Gramofoonplaten KRO: 11,00 De Zon- .nebloem 11,45 Orgel (grpl) 12,00 An gelus 12,03 Orkest Klaas van Beeck 12,30 Weeroverzicht 12,33 Vervolg or kest Klaas van Beeck 12,55 Zonnewijzer 1,20 Peter Hansen (piano) 1,45 Hors d Oeuvre NCRV: 2,00 Na de lunch (gr pl) 2,40 Causerie voor de vrouw 2 00 en 3,15 Gramofoonplaten 3,30 Rot terdams Piano-kwartet 4,00 Bijbellezing 4,45 Printemps 6,00 Het Radio Jeugd, journaal 5,30 Sangh en spel 6,50 Wij slaan op de tong-tong 6,00 Sangh en spel 6,15 Land- en Tuinbouw 6,30 en 6,45 Gramofoonplaten 7,15 Leger des Heils-kwartier 7,30 Het actueel geluid 7,45 Beroepskeuze 7,55 Het Bach- koraal 8,15 Plaatvaria 9,00 Zwakzin nigenverzorging 9.15 Orgel (Piet van Egmond) 9,45 Busch strijkkwartet 10,15 De vaart der volken 10,35 Gra mofoonplaten 10,45 Avondoverdenking 11,16 Gramofoonplaten Inspecteur Beekman was binnen twee minuten op de artistieke wand versiering van het gangetje uitgekeken. Een gebarsten spiegeltje, een kap- stokje met een bonte boezelaar, een oude hoed, benevens een prentbrief kaart op een schijfje met boomschors: „Groeten uit Bodegraven". Hy keek ongeduldig op zijn horloge, maar op hetzelfde ogenblik werd de achterdeur geopend. Een oude man in een versleten broek schopte zijn klompen uit, schoof ze met een sokkenvoet netjes naast elkaar en keek met een verbaasde blik naar de bezoeker. „Most U my gehad hebbe?" „Inderdaad. Ik kom hier om meneer Lagerman te spreken." „Lagerman?" „Ja, LagermanJ. Lagerman, Rijnkade 79, dat staat tenminste in het adresboek." „O juist," zei de man, terwyl hy met zijn rechter wijsvinger een vlek van zijn broek krabde. „Maaredie woont hier niet meer." „Waar woont die dan Het renteniertje haalde zijn schouders op. „Die is een paar maanden geleden verhuisd," zei hy. „Toen heb 't huis twee weken leeg gestaan en toen ben ik d'r in gekomen. Ik kom van Boskoop." „Ja, maar waar is nu die meneer Lagerman heen gegaan?" „Ik geloof, dat ie de stad uit is, maar zeker weet ik 't niet. Misschien ken, U hiernaast 's aan mevrouw Jansen vragen. Die mensen wonen hier al lang." Inspecteur Beekman keerde zach wrevelig om. „Dan zal ik hiernaast maar eens gaan vragen," zei hij. „Dank U voor de moeite." „Ja, dat is goed," zei het renteniertje, 't Is hier vlak naast. U komp d'r wel uit." Hij liep langzaam naar zyn' klompen en inspecteur Beekman deed de deur open en trok die met een hardere slag achter zich dicht dan hij gewend was. Hij behoefde in het naastgelegen huis niet aan de bel te trekken, want de bewoonster hing uit het bovenraam en wachtte blijkbaar nieuwsgierig op ztjn terugkomst. „Most U de ouwe Lagerman gehad hebbe?" „Ja, zei inspecteur Beekman, „maar die woont hier niet meer. Weet U misschien waar hij gebleven is?" De vrouw lachte. „Nou, ver weglope zei ie niet," zei ze. „Wacht, ik kom effetjes beneje!" Het hoofd verdween en de voordeur werd een ogenblik later opengemaakt. „Komp d'r maar effetjes in, maar U mot niet naar de rommel kijke, want 't is Woensdag." „O juist," zei de inspecteur, die geen verband tussen de rommel en de Woensdag kon bedenken. „Ja, dan doen ik altijd eerst bove. Komp U maar effetjes in de kamer." De inspecteur stapte een zeer bescheiden gemeubileerd kamertje binnen en werd naar een fauteuil verwezen. „Gaat U effetjes zitte. U mot maar niet naar myn kijke, want ik heb nog geen tyd gehad om me op te knappe. Die bedde geeft zo'n stofboel." „Inderdaad," zei de inspecteur naar zijn donkere uniform kijkend. „Ik had graag meneer Lagerman willen spreken. Ik ben er helemaal voor van Am sterdam gekomen, dus U begrijpt „Och gunst," zei de vrouw medelijdend. „Ben U d'r helemaal voor van Amsterdam gekomme. Hoe bestaot 't? Dat 'a ook zonde van 't reisgeld! Nee, die ouwe woont niet meer hier. Gunst, ik zien nog, dat ze die stakker in de auto hebbe gedrage." „Kon hij dan niet lopen?" „Wel nee. Gunst, Ik doch, dat U femilie van 'm was. Nee, we wone hier al vijftien jaar en we hebben d'r altijd naast gewoond, maar ik kon 'm niet anders dan in z'n karretje." „Zat hij in een karretje?" „Ja, zo'n wagentje voor mense, die niet lope kenne. Ik heb dikwels tegen m'n man gezeid, ik zeg as je zo door 't leven mot ken je beter dood wese. Waar of niet? Weet U wat m'n man zeit? Ie zeit: liever een centje minder op de bank en 'n paar gezonde poten aan je lijf dan renteniertje spele en nog niet eens goed uit je doppe kenne kjjke. Ze mosten 'm as 'n kind voere en ze moste 'm met permissie hellepe as ie ergens naar toe most. De stak ker kon geeneens prate. Ja, ie kon wel wat bromme, maar je versting d'r geen mieter van. 'k.Heb kort nadat we hier benne gekomme 'n miskraam gehad. Me man zeit: ,,'t ken best wese, dat je geschrokke ben van die gammele Jozef in dat karretje. Dat 's in m'n femilie meer voor gekomme. 'k Heb nooit geen andere kindere kenne krijge. Een zuster van me man is 't er eens geschrokke van zo'n pinda-chinees. En laat nou 't meisie waar ze van bevalle is 'n horrelpootje hebbe. M'n man zeit, dat hebbe alle chinese vrouwe, dat vinden ze daar mooi, zeit ie. Nou, mijn niet gezien." „Neemt U me niet kwalijk, mevrouw," zei de inspecteur met een blik op de wijzerplaat van een ouderwetse pendule, „myn tijd is erg beperkt, maar ik zou graag nog een paar inlichtingen willen hebben. Die meneer Lager man woonde hier toch niet alleen?" „O, U bedoelt of 't ie getrouwd was. Nee, netuurlijk niet. Wie zou d'r nou met zo'n stuk ellende willen trouwe. Ze zegge wellerus, dat er op elk potje een dekseltje past, mare „Pardon, mevrouw, wie zorgde er voor hem?" „O, dat was 'n vrouw uit de Koningstraat, Zo'n dikke met zo'n puist naast d'r neus. Hoe heette die nou toch ook weer?" „Was die later niet meer bij hem?" „Nee, die is 't er een paar jaar geweest en toen is ze gestorreve. An de griep geloof ik. Nee, wachterus, aan de Ionge. Ze heb d'r nog mee in 't con servatorium gelege. Nou, toen is 't er een knecht gekomme. Zo'n lang* zwarte, maar die was 't er alleen 's middags. Dan liep ie achter 't wagentje, want 's middags werd die ouwe langs de rivier gereje. Dat vond ie fijn. Dat zee die knecht tenminste, want die kon 'm zo'n beetje verstaan, zee ie. Hoe is 't gosterwereld mogelijk, want ik heb 'm ook wellerus hore bromme, maar ik versting d'r geen klap van." „Woonde hij met die knecht alleen in dat huia?" (Wordt vervolgd*

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3