Arabieren stellen ultimatum HEINTJE DAVIDS'te New York beroofd New Yorks verkeer stond stil voor Amsterdam s burgemeester Maandag 14 Juni 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste JaarRana No 7837 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Bernadotte heeft zaak in onderzoek Veertien veiiingloodsen te HonselaaVsdijk verbrand WEERBERICHT Senaatscommissie geeft 950 millioen dollar meer dan het Huis najaar SUIKER in het bonvrij „Amerika is een heerlijk] land, maar Nederland staat bovenaan" Bij het zwemmen verdronken De „Koninklijke" maakte 90 millioen winst Windhoos in Groningen richt 3 ton schade aan Spoorwegverkeer met Berlijn werd gestaakt Om hetbridgekampioen- schap van Europa Rijkslandbouwconsulent Peters gouverneur van Curagao Noodlanding op een voetbalveld BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Waarn. Hoofdredacteur: W. MIDDELBEEK Rayonred. C. A. Dekkers Directie: J. BIJLSMA en G. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.--. elk woord meer 5 ct. Abonnementen: per kwartaal 3.75. De Arabieren hebben aan graaf Folke Bernadotte, de bemiddelaar van de V. N. in de Palestijnse kwes tie, een ultimatum doen toekomen, waarin gedreigd wordt met een „algemene aanval op alle fronten" wanneer de Joden „niet uiterlijk gisteren te 1)8 uur GMT strikt de wapenstilstand zouden naleven". De Syrische premier, Jamal Mardam Bey, heeft aan Reuter verklaard, dat het ultimatum aan graaf Bernadotte ter hand is gesteld voordat hij naar Tel Aviv vertrok. In een officiële Syrische verklaring wordt gezegd, dat de Joden „wederom het bestand geschonden hebben" door gisternacht een aanval te doen op Malkieh aan het Libanese front. Mal- kieh is onlangs door Syrische en Liba nese troepen bezet. Volgens de Syrische verklaring zou elders aan het front een Syrische soldaat door de Joden gedood zijn. Tijdens zijn onderhoud met Berna dotte, heeft de minister van buiten landse zaken van Israël, Sjertok, in krachtige termen stelling genomen te gen „schendingen van de order om het vuren te staken, begaan door de Syri sche troepen in Noord-Palestina". Bernadotte heeft aan Sjertok doen weten, dat de Zweedse kolonel de La- val, een van Bernadotte's vertegen woordigers hiernaar een onderzoek in stelt. Volgens een verklaring van de rege ring van Israël heeft graaf Bernadotte, de minister van buitenlandse zaken van Israël, Mosje Sjertok, medegedeeld, dat hij Dinsdag Caïro zou bezoeken en twee dagen voorbereidende besprekingen zal voeren met vertegenwoordigers van de Arabische staten. Daarna zou Berna dotte Donderdag weer in Tel Aviv te rug zijn voor twee dagen en vervolgens op Zaterdag naar Rhodos terugkeren. Graaf Bernadotte sprak de berichten tegen in verband met een verzoek om Britse schepen en vliegtuigen voor het toezicht op het bestand en zeide, dat hij van plan was 5 kleine Britse vliegtui gen en een aantal jeeps te charteren voor zijn staf. Er zouden echter geen Engelsen in dienst genomen worden. Zes patrouille vaartuigen 3 Ameri kaanse, 2 Franse en 1 Belgisch wa ren bestemd voor de controle ter zee, aldus de Israëlitische regeringsverkla ring. Tenslotte deelde graaf Bernadotte mede, dat de Zweedse kolonel Bonde aan 't hoofd zou staan van de commis sie van toezicht, die direct onder hem stond. Kolonel Bonde zal worden bijge staan door 4 andere Zweedse kolonels, de Laval, Brunson, Jerdin en een jon gere broer van kol. Bonde. Het hoofd kwartier van kol. Bonde is Jeruzalem. De Amerikaanse, Franse en Belgische officieren zouden als waarnemers fun- geren. Een Israëlitisch communiqué van Zondagavond meldt, dat pogingen van de vijand om op te rukken in de sec tor Misjmar Hayarden, ten zuiden van het meer van Hoeileh in Noord Pale stina, werden verijdeld. Verder wordt gezegd, dat de vijand zware verliezen leed bij een aanval op de nederzetting ting Sedjera. In de fruitloods van de groenten- en fruitveiling te Honselersdijk is gister morgen brand uitgebroken. Het vuur heeft in de opgeslagen kistenvoorraad en in vaten teer op de terreinen snel om zich heen gegrepen. De plaatselijke brandweer en brandweren uit omlig gende plaatsen hebben door de felle hitte van de vuurzee met grote moeilijk heden te kampen gehad. De felle brand woedde in een rij van veertien pakloodsen van de veiling Honselersdijk. Deze met kisten, krat ten, papier en houtwol gevulde houten gebouwen, elk plm. vier bij acht meter groot, zijn totaal verwoest. De fustloods zelf, die het vorig jaar gebouwd werd, alsook het veilinggebouw en de con ciërgewoning bleven gespaard. Vermoed wordt, dat met lucifers spe lende kinderen het vuur veroorzaakt hebben. Verwacht wordt, dat de veiling Honselersdijk in de komende dagen normaal zal doorwerken. De grossiers en exporteurs, die eige naars van de verbrande verpakkings materialen zijn zullen wellicht moeilijk heden ondervinden. De aan hen ver huurde pakloodsen waren eigendom van de groenten- en fruitveiling te Hon selersdijk. Naar wij vernemen bedraagt de scha de naar schatting 150.000. In de loods van de Coöp. Aankoop- vereniging en van de handelsfirma van der Kaay waren hoeveelheden be strijdingsmiddelen opgeslagen, o.a. voor de coloradokeveractie. Dit vergif ver spreidde zich over de plaats van de brand en leverde gevaren op. Hierbij werd onmiddellijk een waarschuwings- post van de EHBO gestationpeerd. Het water in de veilingvaart werd zodanig vergiftigd, dat de vissen in grote hoe veelheden na Korte tijd dood op het wa ter lagen. Weersverwachting, geldig tot he denavond: ZONNIG WEER. Droog en overdag zonnig weei. Meest matige, langs de Wadden- kust nu - en dan vrij krachtige wind uit Oostelijke richtingen. Weinig verandering van tempera tuur. De Senaatscommissie voor de toe wijzingen heeft zich eenstemmig uit gesproken tegen de verlaging van de hulp aan Europa met 26 procent. De commissie bereikte eenstemmigheid omtrent de basis van 12 maanden van het hulpprogram in plaats van de voorgestelde 15 maanden. Zij stelde een toewijzing voor van 5.005.000.000 dollar in plaats van de oor spronkelijk verzochte 5.300.000.000. De voorzitter van de commissie, Styles Bridge6, verklaarde, dat de aanbeveling van zijn oommissie 950 millioen dollar meer inhield, dan de som, die het Huis van Afgevaardigden had aanvaard. De aanbevelingen van de commissie zullen waarschijnlijk aan het begin der week door de gehele Senaat behandeld worden. Men is van oordeel, dat zij. aanyaard zullen worden zonder belang rijke amendementen. Daarna zal gepoogd worden in ge meenschappelijke zitting een vergelijk te vinden tussen de Senaat en het Huis van Afgevaardigden. Naar het Hdbl. verneemt wordt op 't ogenblik de mogelijkheid onder ogen gezien, of in het aanstaande najaar kan worden overgegaan tot opheffing van de distributie van suiker. Een beslissing is nog niet genomen, omdat de regering nog met verschillende factoren, die thans nog niet bekend zijn, rekening moet houden. In de eerste plaats dient de oogstopbrengst in ons eigen land te worden afgewacht. Ten tweede moet worden nagegaan in hoeverre onze dol larpositie aankoop van suiker in het buitenland toelaat. In de derde plaats dient te worden afgewacht of Ned.- Indië aan Nederland suiker kan leve ren. Zoals bekend, is juist dezer dagen een partij suiker van 3000 ton uit Indië naar Nederland verscheept. Deze hoe veelheid is echter niet zo groot en er zouden ongetwijfeld uit Indië grotere partijen geïmporteerd moeten worden, wil de suikerpositie in ons land zodanig worden geacht, dat tot opheffing van de distributie zou kunnen worden over gegaan. Met de opheffing van de suikerdistri butie zou onverbrekelijk ook de ophef fing van de jamdistributie verbonden zijn. Opheffing van de suikerdistributie zou echter niet ook betekenen, dat de versnaperingen van de bon zouden gaan hoewel de regering daaraan dan wel de voorkeur zou geven. In Jeruzalem is de rust teruggekeerd.Een laatste rookwolk herinnert nog aan de strijd, die tot voor kort in de oude stad woedde. Heintje Davids, „Netherlands mo tion picture star" zoals op de passa gierslijst staat, is gistermorgen vroeg met de „Nieuw Amsterdam" van haar bezoek aan de „states" in Nederland teruggekeerd. In de roezemoezige le klas eetzaal, troffen we Heintje nog aan 't ontbijt met aan haar zijde haar echtgenoot, de revueschryver Rido (Pinkhof), die zqn vrouw na haar succesvolle trip van de boot kwam halen. „En wat willen jullie van me we ten" is haar vraag wanneer wij aan haar tafeltje bijschuiven. Dat is niet weinig en Heintje begint te vertellen „Ik 'heb een enorm succes gehad. Drie maal ben ik in New York opgetreden en het was er eigenlijk precies als in Nederland, een enthousiast publiek. In het Rockefeller centre zong ik voor de radio. Bij een van mijn voorstellingen was de Nederlandse gezant aanwezig en ook de consul-generaal, die me heel hartelijk toesprak ep vroeg of hij me Heintje mocht noemen. Wat natuurlijk mocht". „En hoe ging het in Hollywood, me vrouw Davids?" „Het ging er prachtig. Ik heb tests gemaakt o.a. met Clark Gable en Jeanette MacDonald, die goed gelukt zijn. In het voorjaar van het volgend jaar ga ik weer terug om een film te maken. Hoe die precies zal zijn weet ik pas, wanneer zij mij de script toezenden. Wel hebben ze alvast zes van mijn Nederlandse liedjes gehouden o.a. „Draaien.en „Omdat ik zoveel van je hou", die in het Engels zullen worden vertaald. Met Philip Dorn (Frits van Dongen) heb ik 'n smalfilm gemaakt. „Er is mij letterlijk van alles over komen in Amerika,, behalve dat ik ge- kidnapped werd". Drie dagen vóór ik weer naar Nederland vertrok hebben ze mij in Woodworth op Times Square waar ik liep te winkelen mijn tas ont stolen, waar al mijn papieren en geld inzaten. Tot twee uur in de nacht heb ik ophet politiebureau zitten huilen en toen zei de inspecteur, dat hij mij „such a charming woman" vond en er van overtuigd was, dat de beroving echt was. De consul-generaal heeft toen ge zorgd. dat ik een brief kreeg, die alle moeilijkheden als bij toverslag weg vaagde. „En nu zal ik je nog een nieuwtje vertellen," zegt haar man. „Je nieuwe revue heet „Laat de poppetjes dansen" en denk er om dat je niet in Decem ber weer weggaat, want in Januari be gint ze in Rotterdam te draaien". Nee, daar denkt Heintje niet aan, „want", zegt ze „ik vind Amerika een heerlijk land, echt iets voor mij, „met de hurry in business and in dollars", maar Ne derland staat bovenaan. Ik zou er nooit voor goed wegwillen". Intussen flitsen de blitzlichten en ze poseert met Leo Fuld, die eveneens met de „Nieuw Amsterdam" naar Neder land terugkeerde. Ze wijst op de juwelen, die ze in Amerika heeft gekregen. „Ik durfde niet meer voor een winkel te blijven stilstaan, want dan kreeg ik weer een cadeau. Ik ben werkelijk overstelpt met geschenken". „Wat vindt u van de Amerikanen?" vragen wij. „Ze zijn keihard en je moet er hard werken, wil je er wat bereiken. Maar ze zijn allerhartelijkst voor me geweest". Heintje heeft verder weinig tijd, ze moet op haar bagage toezien en dan naar Amsterdam, waar vele vrienden haar komst met ongeduld verbeiden. In de Waalhaven te Rotterdam is Zondagmiddag omstreeks 4 uur de 17- jarige fabrieksarbeider M. A. Essers uit de Verboomstraat bij het zwemmen verdronken. Dreggen mocht tot heden geen resultaat opleveren. In Scheveningen is Zondagmiddag omstreeks 17.45 uur de 8-jarige G. P. uit de Korendijkstraat, die zich te ver in zee had gewaagd, verdronken. Hij werd door twee burgers uit het water gehaald en werd in bewusteloze toe stand naar het ziekenhuis overgebracht. In de loop van de avond is hij daar overleden. Burgemeester Arn. J. D'Aiily van Am sterdam is Vrqdagmiddag te New York aangekomen om op uitnodiging van burgemeester O'Dwyer de viering van het 50-jarig bestaan van de stad by te wonen, ter gelegenheid waar van vandaag de grootste parade in de geschiedenis van New York zal wor den gehouden. Mr. D'Aiily verliet als laatste passagier het vliegtuig. Hij was officieel gekleed, met hoge hoed en ambtsketen Dit was iets bijzonders voor de honderden New- Yorkse toeschouwers, die gewoon zijn hun hoogste ambtenaren te zien met felgekleurde dassen en gekreukte zo- mercostuums. De burgemeester en hoofdcommissaris Wallander poseerden welwillend voor een batterij fotografen. Zwaar geëscor teerd door motorpolitie, die druk van haar sirenes gebruik maakte, begaf het gezelschap zich per auto naar Manhat tan. Een vrachtauto stond gereed voor het vervoer van het officiële cadeau van Amsterdam aan New York: etsen, de Halve Maan" van Henry Hudson voorstellende, die in de haven van Amsterdam voor anker lag aan het be gin van de reis die Hudson op 3 Sep tember 1609 bracht op de plaats, waar thans de stad New York ligt. Het ge schenk zal a.s. Maandag officiéél aan burgemeester O'Dwyer worden aange boden. Op elke straathoek langs de ruim 15 km lange route van het vliegveld naar het stadhuis was speciale politie gepos teerd om het verkeer stop te zetten opdat de auto van burgemeester d'Ailly vrij kon passeren. De route was zo gekozen, dat de burgemeester enkele hoogtepunten van New Yorks activiteit kon zien, w.o. nieuwe blok ken arbeiderswoningen, waarover tij dens de rit tussen de burgemeester en de hoofdcommissaris van gedachten werd gewisseld. Burgemeester d'Ailly sprak zijn be wondering uit voor de doeltreffende werkwijze van de New Yorkse politie. Hij dacht echter niet, dat de Amster damse bevolking de aanmatigende wij ze, waarop de politie de straat vrij maakte, op prijs zou stellen. Op het stadhuis werd burgemeester d'Ailly door zijn New Yorkse collega O'Dwyer begroet. De laatste verklaar de tegenover journalisten: „Ik kan me niets voorstellen dat ik liever zou doen dan de Amsterdamse burgemees ter in deze stad welkom te heten". Mr. d'Ailly bracht voor O'Dwyer een kleurige halsdoek mee als geschenk van een Nederlandse firma. Toen de beide burgemeesters over het dringen de, bijna onoplosbare probleem van 't bovengrondse en ondergronds# ver keer in New York spraken, stelde O'Dwyer lachend voor eens van func tie te ruilen. Wallander bracht daarna burgemees ter d'Ailly naar het Waldorf Astoria hotel. Een onofficiële lunch, aangebo den door het New Yorkse havenschap, besloot Vrijdag het programma van de burgemeester. Tezamen met O'Dwyer en andere hoogwaardigheidsbekleders van het vroegere Nieuw-Amsterdam, heeft bur gemeester D'Ailly van een tribune af d optocht ter gelegenheid van het gouden jubileum van New York gade geslagen, die langs de gepavoiseerde Fifth Avenue trok. De .Nederlandse vlag, die van Amsterdam en de Stars and Stripes wapperden naast elkaar. De burgemeester van het oude Am sterdam, gekleed in jacquet met hoge hoed, heette O'Dwyer welkom, die iets later arriveerde in een groene wagen, getrokken door een vierspan. Hij was vergezeld door politiemannen op de fiets in uniformen van 1898. De optocht was een der schitterend ste die de stad heeft gekend. Praal wagens beeldden de groei uit- van een provinciestadje tot 's werelds grootste metropole. 45.000 arbeiders marcheer den mee en anderhalf millioen mensen keken toe. Zes meisjes in Hollandse klederdracht werden door de menigte toegejuicht toen zij voorbij kwamen. Woensdag zal de burgemeester naar Washington vertrekken waar hij onder andere een bezoek aan de Nederlandse ambassade zal brengen. Hij zal pogin gen doen het Europese bureau van de wereldbank in Amsterdam gevestigd te krijgen. Naar uit het jaarverslag van de „Ko ninklijke" blijkt, bedroeg de ruwe olie-productie der groep in '47 274.985.000 (v.j. 229,615.000) barrels. De nieuwe in vesteringen (exclusief die in de V.S. en een aantal Europese landen worden tot en met 1949 geraamd op 1100 millioen gulden. Er wordt een enorme vraag naar petroleumproducten gedurende de eerst komende tijd verwactht. In 1947 waren over de gehele wereld ruim 230.000 personen in dienst van de groep werkzaam. De tonnage van de eigen vloot thans aanzienlijk groter is dan in 1939. Het beschikbare winstsaldo bedraagt f 93.075.201 (vorig jaar f 80.429.551). Naar eerst thans bekend wordt, zijn de dorpen Tolbert en Leek in de ge meente Leek (prov. Groningen), Zater dagochtend getroffen door een wind hoos en zware hagelbuien. Van de bur gemeester van Leek, mr.W. J. Ph. van Waning, vernamen wij hierover het volgende: Tussen 4 en 6 uur Zaterdagochtend vielen in de genoemde dorpen verschei dene zware hagelbuien, die telkens ongeveer twintig minuten duurden. Een van deze buien ging gepaard met een windhoos. Aanvankelijk leek de scha de niet zo groot te zijn, maar later ble ken 200 ha landbouwgewassen volko men te zijn vernietigd. Drie boerderijen zijn totaal vernield, woonhuizen, schu ren en stallen liggen geheel tegen de grond. Hierdoor zijn ongeveer twaalf personen dakloos geworden.. Persoon lijke ongevallen deden zich echter niet voor. Wel kwam enig vee om, maar de juiste aantallen hiervan ontbreken nog. Door de hagelstenen, die groter waren dan duiveneieren, werd zeer veel pluimvee op slag gedood. De tuin bouwbedrijven liepen ernstige schade op aan de kassen en aan de fruitbomen, waar niet alleen de vruchten, maar ook de schors van werd afgerukt. De totale schade bedraagt naar voorlopige schat ting ten minste drie ton. De Sovjet-autoriteiten hebben de Britse transportdienst Zaterdagoch tend meegedeeld, dat uit het westen komende militaire en civiele goede rentreinen tot nader order niet in Beriyn zouden worden toegelaten "in verband met een opstopping van het verkeer". Gisteren is van Britse zijde meegedeeld, dat het spoorwegverkeer rondom Ber lijn weer normaal begint te worden. Ruim 30 treinen, te Helstedt en op ver schillende punten in de Russische zóne opgehouden waren weer op weg naar Berlijn. Dit zou het resultaat zijn van een scherp Brits protest. Volgens te Berlijn circulerende ge ruchten zou ook generaal Clay van de Sovjets geëist hebben, de opgehouden wagons onmiddellijk naar Berlijn te doen doorrijden omdat anders Ameri kaanse soldaten gebruikt zouden wor den. Generaal Clay verklaarde „geen commentaar" te hebben op deze ge ruchten. De scheepsramp in Denemarken Er zal geen poging tot berging van de Kjobenhavn, die in het Kattegat op 'n mijn is gelopen, worden gedaan alvo rens alle lijken der slachtoffers gevon den zijn. Duikers hebben gisteren hun werk voortgezet. Nog niet alle lijken zijn geïdentifi ceerd, daar de meeste slachtoffers in nachtkledij waren en geen papieren bij zich droegen. Tydens de oorlog is de vuurtoren van Texel, aan vacantiegangers uit het gehele land zo goed bekend, grotendeels vernield. Thans is men met het herstel begonnen en de vacantiegangers van dit jaar zien de toren in steiger». Speciale reportage door Filarski Het Nederlandse bridge-team voor de stryd om het Europese kam pioenschap welke heden te Kopen hagen begint, bestaat uit de heren mr. F. W. Goudsmit en H. W. Fi larski uit Amsterdam, en mr. S. J. Polak en D. Muller uit Rotterdam, en wordt vergezeld door de heer G. Elffers, secretaris van de Ned. Bridgebond, als non-playing cap tain. Het is ons een vreugde U te kun nen mededelen, dat wij de heer H. W. Filarski bereid hebben gevon den voor onze courant een speciale reportage te schrijven over dit be langwekkend bridge-tornooi. Naar wij vernemen, kan de benoe ming van de heer L. A. H. Peters, mo menteel als Landbouwraad verbonden aan de Nederlandse ambassade te Was hington, tot gouverneur van Curagao als opvolger van dr. P. Kasteel, waar schijnlijk worden geacht. Bevestiging hiervan kon echter nog niet worden verkregen. De heer Peters, die op het ogenblik in Nederland vertoeft, is rijksland bouwconsulent en officier in de orde van Oranje-Nassau. Vrijdagmiddag heeft een Nederlands militair vliegtuig een noodlanding ge daan op een voetbalveld te Houthalen (België). De tweede luitenant Scheere, die het vliegtuig bestuurde, verklaarde dat zijn radio-installatie onklaar was geraakt en omdat ook de benzinevoor raad verminderde had hij besloten een noodlanding te maken. Deze had een vlot verloop en de pi loot bleef ongedeerd. Het vliegtuig werd 's avond door uit Nederland ge komen technici gedemonteerd en per auto naar Nederland teruggevoerd. Alle slachtoffers van „Ja n van Gent gevonden De Harderwijker boot ontdekte Zater dagmiddag tussen de Knaar en het Gooi in de Harderwijkervaart een drijvend lichaam van een meisje. De kapitein maakte het vissersvaartuig VD 4 uit Volendam hierop attent, waarna de schipper, de heer J. Kroon, zich ter stond naar de ingegeven plaats begaf. Hij haalde het lijk binnen boord en vervoerde het naar Volendam. Het bleek het stoffelijk overschot van de 24-jarige mej. G. J. Brakel, die met de zeilboot „Jan van Gent" in gezelschap van mej. Loopuit en de heer Brey ver ongelukte. Hiermede zijn thans alle slachtoffers van dit ongeluk gevonden. De heer J. Brey werd Dinsdag in het wrak van de „Jan van Gent" aangetroffen. Het stof felijk overschot van de 21-jarige mej. Elly Loopuit werd Vrijdagavond door de vrachtboot AmsterdamAmersfoort gevonden en naar Baarn overgebracht. Markos beschuldigt Griekse regering Generaal Markos, leider van de Griekse Guerillatroepen, heeft de Griekse regering beschuldigd van massamoord op vrouwen en kinderen, aldus te Belgrado opgevangen radio berichten. Tijdens het jongste regeringsoffensief in Rumelia zouden de regeringstroepen een groot aantal uit het dorp Stromni gevluchte vrouwen, kinderen en ouden van dagen hebben gedood. Jongeman te Zandvoort vermist Zaterdagavond werd bij de politie te Zandvoort aangifte gedaan van vermoe delijke verdrinking van de 21-jarige ongehuwde Arie Knibbe uit Haarlem, Zijn bovenkleding werd verlaten op het Zuiderstrand aangetroffen. Gisternacht en Zondag werd tevergeefs door leden van de Zandvoortse Reddingsbrigade en met behulp van speurhonden naar de vermiste gezocht. Nieuwe briefkaarten van 6 cent Thans zijn de reeds aangekondigde enkele briefkaarten met de blauwgrijze zegel van 6 cent verschenen. Zij zullen in omloop worden gebracht als de briefkaarten met het oude, bruin-zwarte- zegel zijn uitverkocht.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1