De tweede dag van het PRINSELIJK bezoek PRINSELIJK PAAR werd door duizenden toegejuicht! Groots zeilevenement op zee en rede O.-Sportweek Sloi-apoiheose van O. en Drie blijde dagen in beeld Maandag 28 Juni 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7849 Dagblad voor Den Helder, Koegras, fexel, Wieringen en Anna Paulowna Tweedaagse zeilwedstrijden der K.M J.C. DE BETEKENIS der achter ons liggende dagen kan niet hoog genoeg worden geschat. Het was een prachtig weekend, maar daarmee is alles niet gezegd. In de afgelopen week heeft Den Helder de hoge belangstelling mogen ondervinden van onze toekomstige Koningin en Haar Gemaal; de Minister van Marine, de Commissaris der Koningin en verscheidene andere vooraanstaande persoonlijkheden hebben zich van de stand van zaken in Nederlands eerste Marinebasis op de hoogte gesteld; zeer vele zeilers hebben aan de Nationale zee- en rede-wedstrijden deelgenomen; honderden mili tairen van zee-, land- en luchtmacht hebben elkaar ontmoet in de Sportweek wedstrijden; een kleine oorlogsvloot lag op Texels rede voor anker. En van dit alles heeft de Helderse bevolking getuige mogen zijn. Negentig zeilers streden om de eer Groot enthousiasme en Sportieve zin BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Waarn. Hoofdredacteur: W. MIDDELBEEK Rayonred. C. A. Dekkers Directie: J BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 3.75. Zaterdagmorgen was H.K.H. Prinses Juliana gelukkig weer geheel hersteld, zodat Zij alsnog Haar officiële bezoek aan de gemeente kon brengen. Zij werd door de bevolking recht hartelijk ontvangen. Duizenden .mensen stonden geschaard langs de route. Lange rijen schoolkinderen, met feestmutsjes op, wachtten de Prinses op. Ook Zij liet zich ten raadhuize op de hoogte stel len van het reilen en zeilen in Den Helder, waarbij de Prinses een veel meer dan formele en ambtelijke be langstelling aan de dag legde. Bij het ter sprake komen van de nieuwbouw-plannen bijvoorbeeld infor meerde H.K.H., of er geen vrouwen in de Helderse raad zitten, dit naar aanleiding van de voorgenomen bebou wing van de Kanaalweg. Het ant woord moest ontkennend luiden, waar op de Prinses opmerkte: ..Het is wel jammer dat er over het algemeen zo weinig vrouwelijke raadsleden zijn Zoiets straft zich i^och altijd!" Gezien het zwijgend glimlachen van de rond om staande vroede vader«n onder schreef men deze gedachte ten volle. Gezeten op de leuning van een stoel onderhield de Prinses zich enige tijd met Jan"" Kuiper, die ook nu weer aanwezig was. met oud-schipper Coen Bot en de loden der Dorus Rijkers bemanning. Ook Prinses Juliana voerde thans een vriendelijk gesprek met pas toor Van Veen en ds. Tollenaar, waar na Zij het raadhuis verliet. Ook op de terugweg naar de „Piet Hein" stonden aan weerszijden van de weg dichte rijen mensen, die de Prinses in het voorbijgaan toejuichten. NAAR HET WIERHOOFD Des morgens had Z.K.H. Prins Bern- hard in zijn functie van Inspecteur- Generaal van de Zeemacht een bezoek gebracht aan de Artillerie-gevechts- en informatieschool in Fort ..Oostbatterij" en aan Hr. Ms. „Neptunus". Tezamen waren de Prins en de Prinses 's mid dags om half twee vanaf de batterij „Wierhoofd" getuige van de eerste starts der rede-wedstrijden. Prins Bernhard had zichtbaar pleizier in de tientallen jachten, die over het wijde watervlak kruisten Meermalen richtte hij zijn filmcamera op de jachten, die tegen zon in over de startlijn gleden. Het muziekkorps van het M.O.K te Hilversum zorgde voor vrolijke mu ziek. ook toen de vorstelijke bezoekers naar het H.R C.-terrein waren ver trokken. DE GROTE WEDSTRIJD Onderweg naar de Sportlaan hielden de wagens even halt voor het St. Lid- wina-ziekenhuis. waar door de Eer waarde Moeder van het ziekenhuis aan H.K.H. Prinses Juliana een boeket witte anjers werd aangeboden. Cirda zesdui zend bezoekers hadden reeds op de tri bunes en rond het H.R.C.-terrein plaats genomen, toen het Prinselijk Paar aan de ingang werd ontvangen door het Comité „O. en O." Lineke Bouman, het vijfjarige dochtertje van de voorzitter, bood een boeket rose anjers aan. De Prinses, die de witte anjers nog in de hand had, zag bij het uitstappen het kleine meisje staan, waarop Zij haas tig de boeket in de auto teruglegde. Bij deze bijzondere gelegenheid werd niet volgens voetbal-traditie het volkslied tijdens het opkomen der elftallen ge speeld. Ditmaal klonk het, ten gehore gebracht door het muziekkorps van het 2e territoriale bataljon uit Haarlem, toen de Vorstelijke bezoekers, met in Hun gevolg o.m. Z.Exc. de Minister van Marine, de Commissaris der Koningin en mevr. De Vos van Steenwijk, het terrein betraden. Tot de rust woonden zij de wedstrijd bij, waarna het Prinse lijk Paar naar de „Piet Hein" terug keerde. Om vijf uur verliet Z.K.H. Prins Bernhard, terwijl van de schepen de Koninklijke eerbewijzen werden ge geven, de haven, op weg naar Muiden. H.K.H. Prinses Juliana en de kleine Marijke aanvaardden de terugreis in de Cadillac, waarvan de kap thans ge sloten werd. Onze sloep werd handig door een Marva, onder het wakend oog van 'n kwartiermeester, tussen de „Soem- ba" en de „Van Kinsbergen" door gestuurd naar de „Doorman", waarop wij vanaf 't reusachtige vliegdek, dat glom van een juist gevallen regen buitje, 'n blik konden werpen op al dat fleurige gedoe op 't water rondom en beneden ons. Het was even een indrukwekkend schouwspel. Tegen vijf uur bereikten we weer de haven. Nog steeds was het er druk, nog altijd kruisten vele zeilers heen en weer. Dat zou tot laat in de avond voortduren, n.1. tot het moment, waar op ook de zeilers van de 42 mijl door de finish voeren en aan dit gedeelte een einde kwam tijdens een flink lo pende vloed, een matig windje en 'n nog even afscheid nemend vriendelijk zonnetje. DE PRIJSUITREIKING Intussen was in de officierskantine aan de Hoofdgracht de uitreiking be gonnen van de reeds bekende prijzen. Kapitein ter zee I. W. Reijnierse, had in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Kon. Marine Jachtclub, achter het tafeltje met het blinkende ere metaal in de vorm van keurige bekers en medailles, plaats genomen teneinde met een persoonlijk woord tot elk der winnaars de veroverde prijzen te over handigen, waarbij na elke gelukwens een hartelijk applaus van de vele aan wezigen, waaronder wij o.a. ook bur gemeester G. Ritmeester opmerkten, opklonk. Wij zullen niet elk der gesproken woorden releveren, plaatsruimtegebrek speelt ons vooral bij een gelegenheid als deze parten, doch halen even de woorden aan van kapitein Lassité van de Stoomvaart Mij. Nederland, die ook al tot de winnaars behoorde. Kapitein Lassité betreurde het, dat men van de zijde der koopvaardij niet in grotere getale op de wedstrijden was versche nen, maar was de organisatoren van dit sportieve festijn uitermate dank baar voor hun uitnodiging, omdat de koopvaarders nu eens niet de eco nomische zijde van de vaart, maar een zó schone en sportieve zijde van het zijn op het wijde water hadden mogen beleven. eOok willen wij hier nog even mel ding maken van de sympathieke wijze waarop kolonel Reijnierse de heer Hille toesprak, die met zijn „Farsum"- sloep door de „Dorus Rijkers" op weg naar Den Helder hier was binnenge bracht. Hij had geen prijs gewonnen, doch volgende keer meer succes! (De volledige uitslagen zullen wij in ons nummer van morgen vermelden). Er is veel reden tot dankbaarheid en tevredenheid. We hebben gezien, dat Den Helder er weer bovenop komt, en dat met goede wil en enthousiasme zeer veel kan worden bereikt. Niet iedereen zal er bij stilstaan, dat ontzaglijk veel werk moest worden verzet. De organisatie van de verschillende gebeurtenissen ver eiste een soms bovenmenselijke krachtsinspanning. Dat is geen phrase, wat een ieder zal onderschrijven die een al is het ook slechts vluchtige blik in de keukens van gemeente, marine en O. en O. heeft kunnen slaan De vele moeiten en zorgen werden echter tenvolle beloond, al waren er twee schaduwzijden. De gezondheidstoestand van onze Prinses-Regentes liet Vrijdagmiddag niet toe, te gelijk met Haar Gemaal het voorgenomen officiële bezoek aan onze stad te bren gen. En ook het weer was niet steeds even florissant, vooral wat de zeilwed strijden betreft. Dat neemt niet weg, dat met grote voldoening op de gebeurte nissen in de afgelopen dagen kan worden teruggezien. Den Helder heeft weer een aan tal eminente dagen beleefd, dagen welke het maritieme karakter van onze stad opnieuw hebben geac centueerd en die by de vele gas ten zeker uitstekende indrukken zullen hebben achtergelaten. Laat ons beginnen met de zeker niet formele uitspraak, dat de Na tionale Zee- en Rede-zeilwedstrij den, welke Zaterdag en Zondag werden gehouden, uitstekend zyn geslaagd. Er was enthousiasme, er was sportiviteit, er was prima ma teriaal en de gemiddelde weers gesteldheid viel tenslotte nog wel mee. Zaterdag was de windkracht niet bijzonder groot; gedurende de Zondag was deze voldoende, al wisselde de sterkte van zeer krachtig gedurende de eerste starts tot zeer matig in de avond, toen de grote zeezeilers hun laatste mijlen van de 42 hadden af te leggen. Van de zijde van gasten en inwo ners van Den Helder werd vooral gis teren voor dit grote zeilevenement veel belangstelling aan de dag gelegd, waartoe vanzelfsprekend ook de nog op de rede liggende oorlogsschepen, met daaronder dominerend het vlieg kampschip Hr. Ms. „Karei Doorman" het hunnen bijdroegen. Zondagmorgen om acht uur waren wij weer op het „Wierhoofd" aanwe zig, waar kort na elkaar de start schoten rommelden en kleurige vlag getjes in de witte mast klommen, ten teken voor de zeilers in hun gereed liggende boten op de startlijn, om de krachtmeting te beginnen. Het weer werkte die beide eerste uren niet erg mee. Grijze regenflarden slierden over het woelige water van het Marsdiep, doch gelukkig deden zon en wind hun best en klaarde het daarna wat op. Intussen groeide op de wal de belang stelling. Het is Zondags in onze stad een gewoonte van velen om een wan deling langs de dijk en haven te ma ken. Des te meer reden had men nü om zich hierheen te begeven en te ge nieten van het imponerende spel van water, wind en schepen, van de schoon heid van lijnen en de behendigheid en de kunde der zeilers. OP DE REE Met een der snelle motorsloepen van de Kleine Vaartuigen Dienst, de RC 59, maakten wij 's middags andermaal een tocht tussen al die langs elkaar kruisende ranke scheepjes door. Wij zagen de sierlijke draken als een pijl uit de boog over de golven jagen, wij zagen de modelsloepen met hun grote zeilen, de koopvaardijsloepen waarvan er een zwarte, een ander knalrode zeilen had gehesen, ons uit de verte een idee gevend van Algerijnse ka perschepen, en we hoorden de vrolij ke en aanmoedigende roepen en goe de wensen als de zeilers elkaar pas seerden. Ze hadden er allemaal zin in, de kijkers genoten, vooral zij die kan* zagen op een der vele marine vaartuigen een kruistochtje voor de havenmond te maken. En dat waren er vele! Nadat het Prinselijk Jacht „Piet Hein" Vrijdagmiddag met groot saluut door de voor anker liggende oorlogsschepen was begroet, zette Z.K.H. Prins Bernhard om half twee voet op Helderse bodem. Het pittige mu ziekkorps van het Marine Opleidingskamp Hilversum (foto 1) verving bij de officiële ontvangst op waardige wijze de Marinierskapel. Toen de Prins passeerde, stonden op Hr. Ms. wachtschip „Neptunus" de ma trozen in paradeerrol aangetreden (foto 2). Ten raadhuize liet Prins Bernhard zich op de hoogte stellen van de vorderingen van de weder opbouw en de plannen voor de toekomst (foto 3; naast de Prins ir. J. F. A. Alozerij, naast de burgemeester prof. Wieger Bruin). Vol belangstel ling luisterde Z.K.H. voorts naar hetgeen Pastoor van Veen over de oor logsjaren vertelde (foto 4). Des middags bezocht de Prins het Konink lijk Instituut, ter gelegenheid waarvan de adelborsten defileerden (foto 5). Zaterdagmorgen reed H.K.H. de Prinses-Regentes in een open Cadillac (foto 6) naar het Raadhuis. Vele honderden schoolkinderen juichten Haar langs de route uitbundig toe (foto 7). Bij aankomst voor het Raad huis werden Haar bloemen aangeboden (foto 8). Zaterdagmiddag waren Prins en Prinses getuige van de eerste starts der zeilwedstrijden (foto 9). De aardigste momenten werden door de Prins gefilmd (foto 10). Een uur later arriveerden Hunne Koninklijke Hoogheden op het sportterrein, waar zij door het bestuur der Stichting „O .en O." werden verwelkomd (foto 11). Lineke Bouman (aan de hand van haar vader) bood bloemen aan; rechts de heer J. J. Landman. Het Prinselijk Paar wandelde naar de ere-tribune (foto 12). Voor de wedstrijd traden de elftallen aan (foto 13); in het midden, links van zijn Landmacht-jongens, de kapitein Ver schuur (lichte uniform), en rechts van zijn Zeemacht-jongens de majoor Bol (donkere uniform). Met grote belangstelling volgden de genodig den de eerste helft van de wedstrijd (foto 14)tussen de Prinses en de Bur gemeester minister Fiévez. De dag van gisteren vormde een mooi sluit stuk van dit zeldzame weekend. Tallozen volgden de zeilers na, en maakten een boottochtje over oe rede, waar het imposante vliegkamp schip Hr Ms. „Karei Doorman" veler aandacht trok (foto 15); duidelijk is op de foto zichtbaar de typische witte scheiding tussen twee stromin gen op Texels rede. (Foto's D. Abbenes)

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1