Joegoslavische Communistische Partij contra Comintorm V THEO MIDDELKAMP in Je rood-wit-blauwe trui Alle beschuldigingen van de hand gewezen Woensdag 30 Juni 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7851 Dagblad voor Den Helder, Koegras, fexel, Wieringen en Anna Paulowna DE VOORSTELLEN VAN BERNADOTTE Opoe- Herfst overleden WEERBERICHT Berlijn verzoekt Denemarken om interventie Zes maanden geëist tegen Gebrs. de Vilder STAATSSCHULD 720 MILLIOEN GESTEGEN Prinsesjes gaven Vader eigen handwerk Bruggen in de verkiezingsstrijd V Rauter 20 October voor Zühlke voor zijn rechters Uitvoer van groenten naar Duitsland De Nederlandse Baankampioenschappen Piet Evers bracht leven in de brouwerij Om Finlandj Toekomst Laatste Britten verlaten Palestina Blokkade van Berlijn gehandhaafd BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Pogtgironummer 449041 Waarn. Hoofdredacteur: W. MIDDELBEEK Rayonred. C. A. Dekkers Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COMT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 3.75. De Joegoslavische communistische partQ heeft haar antwoord op de cri- tiek van de Cominform gepubliceerd. Het centrale comité van de Joego slavische partij stelde hierbij vast, dat de leden der Cominform de beschuldi gingen van de zijde der USSR aanvaard hebben, zonder Joego-Slavië in deze te horen. Naderhand, in April en Mei, heeft de comm. partij der Sovjet-Unie drie brieven aan de Joegoslavische partij gezonden met gelijkluidende be schuldigingen". Daarna treedt de Joegoslavische ver klaring in details met betrekking tot de resolutie van de Cominform, aldus Reuter. Dit persbureau voegt er aan toe, dat de verklaring alle beschuldigin gen als „gefantaseerde laster" ken schetst en dat het centrale comité ver klaart op deze basis niet te kunnen discussieren. De critiek, vervat in de resolutie van de Cominform, is een poging om in binnen- en buitenland de Joegoslavische communistische partij en het centrale comité der partij in dis- crediet te brengen. De critiek was te verbazingwekken der, daar de communistische partij der Sovjet-Unie een aanbod, door de Joego slavische communistische partij gedaan in een brief van 13 April, om een onderzoek ter plaatse in te stellen, had afgewezen. In deze brief stond, dat er geen bewijs van anti-Sovjet-activiteit was noch bewijs van de beschuldiging, doft civiele en militaire specialisten uit de Sovjet-Unie onder toezicht stonden van de Joegoslavische geheime politie. 13e verklaring gaat verder, zo citeert Reuter dan: „Dit is zeer bepaald on waar. Het is zeer bepaald onwaar, dat wie ook gevolgd is. Daarentegen is het absoluut juist, zoals uiteengezet in on ze brief van 13 April, dat sinds de be vrijding leden van de geheime dienst der USSR zonder overleg gepoogd heb ben Joegoslaven te recruteren". De verklaring ontkent, zo gaat Reuter i j. tr iii he partij „èen Turks röèiu heersen of dat de partij- stf op de hoogte gesteld zouden W: de beschuldigingen tegen ddtsj en Hebrang (de twee on tslagen ministers). De verzeke- n. Van goed ingelichte zijde wordt ver nomen, doch is niet officieel beves tigd, dat aan de Staat Israël en de Arabische Staten door Graaf Berna- dotte voorstellen zijn gedaan, die de volgende twee punten als basis heb ben: 1. De Arabieren moeten de Staat Israël erkennen. 2. De Joden moeten sommige ge deelten van hun gebied prijsgeven. Anderzijds wordt vernomen, dat de Joodse minister van Binnenlandse Za ken, Grünbaum, lid van de commissie van onderzoek in de kwestie van de 'irgoen, een onderhoud heeft gehad met Menasjem Begin, de bevelhebber van de Irgoen. Volgens het blad Al Zamane zijn verantwoordelijke Arabische kringen de mening toegedaan, dat de voorstel len van Graaf Bernadotte verworpen zullen worden. Opoe. Herfst is niet meer. Gisteren om even over enen is Rotterdams oud ste inwoonster, die op 8 December jl. haar 106e verjaardag vierde, overleden in het bijzijn van kinderen, kleinkinde ren en achterkleinkinderen. De laatste tijd ging het snel bergafwaarts met haar. Ze werd steed- zwakker en het was haar niet meer mogelijk op te staan. Haar zeer uitgebreid nakome lingschap ze bracht 16 kinderen ter wereld, waarvan nog een zoon en twee dochters in leven zijn betreurt het heengaan van Opoe Herfst, die door haar vrolijkheid en scherpte van geest het middelpunt van een grote familie bleef vormen. Opoe E. P. Herfst-Braams is geen Rotterdamse van geboorte. Haar wieg stond in Amsterdam. In 1860 kwam ze echter naar Rotterdam en is de Maas stad sindsdien trouw gebleven. Zij bleef tot het einde an haar leven begrip tonen voor wat er in de wereld om haar heen voorviel. Weersverwachting, geldig tot he denavond: AANHOUDEND KOEL WEER. Wisselende bewolking met nu en dan buien. Aanhoudend koel weer. Matige, in de kustgebieden tijde lijk vrij krachtige wind tussen West en Noord. ring gevend, dat alle leden op de hoog te waren, drukt de verklaring haar be vreemding erover uit, dat men de voor malige ministers verdedigen gaat zon der tevoren inlichtingen te vragen aan het centrale comité der Joegoslavische j partij. Het centrale comité is niet van me ning, dat het de eenheid van het inter nationale democratische front geschaad heeft. In tegendeel meent het centraal comité, dat de Cominform thans de le den der Joegoslavische communistische partij aanspoort tot het breken van de eenheid in hun partij". Op het Deense ministerie van bui tenlandse zaken wordt bevestigd, dat de Deense militaire commissie te Ber lijn een verzoek heeft gericht tot de Deense regering om het vraagstuk in zake de toestand te Berlijn aan de V. N. voor te leggen. Nader wordt bericht, dat de Deense regering nog geen beslissing heeft ge nomen. Het beroep werd door een grote meerderheid na een debat van vijf uur goedgekeurd. De communistische leden beschreven het beroep als „gericht te gen een der bezettende mogendheden". De waarnemende burgemeester van de stad, mevrouw Louise Schroeder, (sociaal-democrate) verklaart: „In dien dit laatste beroep niet wordt be antwoord, weten wij hoe werkelijk el lendig onze toestand is". Gistermiddag werd voor het Haagse Bijzonder Gerechtshof de zaak voort gezet tegen de gebroeders De Vilder uit Huizen. Hen werd ten laste ge legd, dat zij als directeuren der N.V. Amsterdamse Ballast Maatschappij ten voordele van de vijand materialen hadden geleverd voor het aanleggen van betonnen startbanen en werk zaamheden hebben doen uitvoeren ter verbetering van verschillende vlieg velden. Voorts zouden zij arbeidskrachten hebben beschikbaar gesteld voor het bedienen van machines, die werkten ten behoeve van de Duitse kustverde diging. In de zaak werden twee getuigen gehoord, dr. H. M. M. Hirschfeld en {colonel Scheepers. De procureur-fiscaal eiste tegen de gebroeders De Vilder, die beide reeds negentien maanden in hechtenis zijn geweest, een straf van zes maanden met aftrek, alsmede verbod om eniger lei leidende functie in de bouwbedrij ven te bekleden, gedurende de tijd van een jaar. Mr. Giltay Veth, die als verdediger voor de gebrs. De Vilder optrad, pleit te clementie. Over veertien dagen zal het Hof uitspraak doen. Door de hevige regens der laatste dagen kunnen de putten in de straten van de hoofdstad het water niet meer verwerken, zodat soms gedeelten van straten en pleinen blank komen te staan,'met alle gevolgen van dien. Zelfs op de vluchtheuvels staat men dan niet meer veilig, en bezorgen passerende auto's U een nat pak. Het ministerie van Financiën deelt meda, dat reeds eerder in officiële stukken is uiteengezet, dat de staats schuld per 30 Juni 1945 bedroeg bruto 25.5 milliard gulden en netto 21.5 mil- Iiard gulden. Per 30 Juni 1947 is een specificatie gegeven, vermeldende 26.230 millioen gulden bruto en 22.801 milliard gulden netto. Tussen 30 Juni 1945 en 31 Mei 1948 is de netto-schuld ongeveer 720 millioen gulden gestegen De prinsesjes hebben de verjaardag van hun vader niet ongemerkt voorbij laten gaan. De drie oudste prinsesjes meenden niet beter te kunnen doen, dan hun vader met een stukje „eigen handwerk" te verrassen op de „dag der dagen". Op Soestdijk is een ieder het er over eens, dafc. het zelf-geboet- seerde sealyham-hondje van Prinses Beatrix een waar kunstwerk is en naar alle waarschijnlijkheid een trou we weergave van het origineel. Ook Prinses Irene heeft voor haar schep pingsdrang een object uit de dieren wereld gekozen. Zij heeft eveneens van boetseerklei een schaapje ge maakt, dat trots prijkte tussen de ge schenken, die voor de Prins op de ta fel waren uitgestald. Prinses Margriet, die het in de beeldhouwkunst niet zo ver heeft gebracht als haar oudere zusjes, heeft zich dit jaar nog beperkt tot 't traditionele „gevlochten matje". Noodlanding eist één dode Een twee-motorige Oxford-bommen- v.erper van de Luchtstrijdkrachten is gistermiddag tijdens het maken van een noodlanding onder de gemeente Rossum nabij Oldenzaal verongelukt. Van de drie inzittende militairen werd er een, de 51-jarige adjudant-onder officier K. Meijer, gedood. De twee anderen, luitenant Van Dijk (piloot) en soldaat Bartels, liepen lichte ver wondingen op. Het toestel werd aan landingsgestel en romp zwaar bescha digd. Nude gemeenteraad van Amster dam ter gelegenheid van de ver kiezingen het volkalken van de straten verboden heeft, is er veel ruimte verhuurd op de leuningen van de 308 bruggen binnen de Debouwde kom. Op 303 leest men reclame van de C.P.N., op 245 van de P.v.d.A., op 100 van de K.V.P., op 90 van de A.R.P., op 60 van de C.H.U. en op nog eens 60 van de V.V.D. Geen partij heeït meer dan één bord per brug; vele bruggen vertonen echter propaganda van wier of meer partijen. De tram- passagiers genieten elke dag van liet bonte tafereel. Maar of zij zich laten beïnvloeden Doelman Kei zer veroordeeld Gisteren deed het Amsterdamse Ge rechtshof uitspraak tegen de doelman Gerrit P. Keizer, die op 15 Juni j.1. in hoger beroep terechtstond wegens overtredingen van het deviezenbesluit. De procureur-generaal eiste toen be vestiging van zes maanden gevange nisstraf en verlaging van de in eerste instantie opgelegde boete (met f 10.000) tot f 20.000. Een boete yan f 1500 voor enige lich tere overtredingen blijft gehandhaafd. De uitspraak luidt: bevestiging van de gevangenisstraf voor de tijd van zes maanden, voorts een boete van f 1000 of 30 dagen, een boete van f 5000 of zestig dagen en een boete van f 500 oi dertig dagen. Een en ander met aftrek van 't gehele voorarrest en verbeurd verklaring van de in beslag genomen Engelse ponden. De behandeling van de zaak- Rauter door de Bijzondere Raad van Cassatie is vastgesteld op 20 October aanstaande om 10 uur 's morgens. Zühlke is in feite het eerste Duitse lid der Sicherheitspolizei, dat gisteren in Amsterdam voor het Bijz. Hof werd berecht. Zijn chef Lages benoemde hem tot commandant van een bewakings- ploeg in het Huis van Bewaring aan de Amstelveense weg, alwaar hij drie jaar lang (zij het onder een „ober- kommandant", die echter vrijwel uit sluitend dienst deed aan de Wetering schans) de scepter zwaaide. Gisteren vertelden 14 getuigen hoe hij dat deed. Zühlke, nog gekleed in zijn uniform met tressen, stond kaars recht in het verdachtenbankje, beant woordde de hem gestelde vragen op be deesde toon. Pertinent bleef Zühlke de belangrijkste punten der dagvaarding ontkennen: hij zeide geen commandant te zijn geweest en slechts geslagen te hebben, wanneer gevangenen zich ob stinaat gedroegen, maar dan uitsluitend met de hand of met een gummiknup pel. De ene getuige na de andere, ver klaarde vervolgens of wel zelf door de verdachte te zijn geslagen met diens sleutelbos, ofwel gezien te hebben, dat hij andere gevangenen op deze wijze mishandelde, meestal zonder enige re den. Algemeen werd Zühlke beschouwd ais de commandant. Eenmaal kwam de verdachte de gang der gevangenis in, toen verschillende Joodse arrestan ten de grond aan het schoonmaken wa ren, hetgeen op bevel van een der an dere Duitse bewakers geschiedde met een tandenborstel, aldus getuige J. M. {Cootwijk, een slager uit Amsterdam. Zühlke aanschouwde dit tafereel met welgevallen en zou later met zijn col lega de angstige gevangenen met em mers vuil water hebben overgoten. Zühlke ontkende iets met deze gebeur tenis te maken te hebben gehad en zei- de er zich niets van te herinneren. Daar de verdedigster zeide geen ge legenheid te hebb^ji gehad tijdig de 12 door verdachte verlangde getuigen èi décharge op te roepen werd de zaak na het getuigenverhoor geschorst en aangehouden tot 20 Juli a.s. (Van onze Haagse redacteur) Het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit, de Organisatie-Commissie Groen ten van de Stichting voor de Landbouw en het Centraal Bureau der Tuinbouw veilingen zullen een gezamenlijk rap port uitbrengen aan de minister over de vraagstukken, die samenhangen met de export van groenten naar-Duitsland, zo vernemen wij. V! Er wordt op 't ogenblik veel groente naar Duitsland uitgevoerd. Dit ge schiedt buiten de regering om door de exporteurs voor eigen risico. Omtrent de betaling is nog steeds geen bevredi gende regeling getroffen, met het ge volg, dat enige ongerustheid bij de exporteurs gerezen is. DE AARDBEVING IN JAPAN. Volgens een schatting van de Ame rikaanse reddingsploeg, die gister naar Foekoei is gegaan, zijn er te Foekoei en 39 plaatsen in de buurt van deze stad 3155 personen om het leven ge komen en 7752 ernstig gewond. Te Foekoei alleen al hebben ongeveer 1000 personen het leven verloren. TREINONGEVAL IN AUSTRALIë Bij Harden, 370 km. van Sydney, is een volle posttrein ontspoord. Drie personen vonden de dood en tenmin ste 50 werden gewond. (Van onze speciale verslaggever). Enkele duizenden optimisten begaven zich Woensdagavond voor de derde maal naar het Olympisch Stadion in de hoop dat thans de regen zou weg blijven. „Driemaal is scheepsrecht" zegt het spreekwoord en misschien moge dit spreekwoord niet altijd opgaan, Woensdagavond was dit wel het geval. Wel dreven donkere wolkenvelden boven het Stadion en dreigde ook deze avond weer een fiasco te worden, doch het optimisme van de wielren- enthousiasten bleek gerechtvaardigd, want de regen bleef weg en men heeft van uitstekende wielersport kunnen genieten. Vooral de 50 km zonder gangma- king, waarin vrijwel alle kopstuk ken van de weg en de baan tegen woordig waren, was buitengewoon spannend. Vijftig km lang werd er met grol geschut gewerkt en keer op keer waren er uitlooppogingen die echter na korte tijd weer te niet werden gedaan. Vijftig km werd er aan één stuk door gejacht en de yjd die de win naar van deze rit maakte bewijst wel dat er op volle toeren werd ge draaid. Uit een groepje van zeven renners werd Theo Middelkamp winnaar en Nederlands kampioen in de tijd van 1 uur 5 min. 49,6, het geen wil zeggen dat hij met een gemiddelde uursnelheid van ruim 45 km heeft gereden. PIET EVERS IN GOEDE VORM Het grootste aandeel in de uitloop- pogingen had wal de Zaankantar Piet Evers, die onvermoeibaar scheen en het peleton geen moment met rust liet. Naast Evers willen wij ook direct Lie- brechts en Verschuren noemen en niet te vergeten Blonde Gerrit die enkele malen zijn fenomenale lange spurten liet zien. NA 40 KM VIEL DE SLAG. Tien km voor de finish, toen het ge hele peleton weer bij elkaar lag, pro beerde Evers weer eens weg te lopen maar heel spoedig zaten Middelkamp, Verschuren, Liebrechts en Steenbakkers aan zijn wieltje. Aanvankelijk scheen ook deze uitlooppoging op niets uit te lopen, maar nadat de Best en Schuite zich bij de uitlopers hadden gevoegd, werd de situatie anders en werd de voorsprong op 't peleton steeds groter. Schuite en Middelkamp bewaakten elkaar met Argusogen en geen van beiden zag kans om alleen uit het groepje vluchtelingen weg te komen. De uitstekend rijdende Verschuren dacht hiervan te profiteren door met nog een driekwart km voor de boeg in zijn eentje een poging te ondernemen. Tien, twintig meter liep hij uit maar reeds een tiental meters vóór het in gaan der laatste bocht waren de andere uitlopers weer aan zijn wiel en werd het duidelijk dat de sprifit de beslissing zou brengen. EEN VALPARTIJ. Het was buitengewoon jammer dat op het laatste ogenblik Verschuren kwam te vallen. Niet alleen was het jammer voor de renner zelf, maar de uitslag werd hierdoor naar onze mening beïnvloed, waarmee wij echter niets af willen doen aan de overwinning van Middelkamp. Middelkamp was zeer ze ker de snelste sprinter van de zeven vluchtelingen en vrij zeker was hij ook zonder die valpartij als kampioen over de eindstreep gevlogen, maar de plaats van Verschuren en Schuite was zeer ze- kei anders geweest. Schuite ondervond last van deze val partij en moest daardoor genoegen nemen met een vijfde plaats, terwijl Verschuren genoodzaakt werd lopende naar de finish te gaan met zijn fiets op zijr nek. Juist enkele centimeters vóór de eindstreep passeerde hem de kop groep van het peleton en werd hij naar de elfde plaats verwezen. Een onver diende beloning voor een uitstekend gereden wedstrijd. Volgens de verwachtingen won Arie van Vliet de sprint in het peleton wat hem de achtste plaats opleverde, achter v. d. Voort die een tiental ronden tus sen de uitlopers en het peleton had gehangen. WEINIG UITVALLERS. Er waren maar zeer wéinig uitvallers. Een der eerste was Klaas Eenhoorn die- na 20 km pech kreeg en geen ander jgnateriaal bij de hand had. Zeer jammer wa&t regelmatig zat deze renner in de voorste gelederen en zijn rijden was veelbelovend. DE UITSLAG. 1 en kampioen van Nederland 1948, Middelkamp 1 uur 5 min. 49,6 sec.; 2 de Best, 3 Steenbakkers, 4 Evers, 5 Schuite, 6 Liebregts, 7 v. d. Voort, 8 v. Vliet, 9 Bijster, 10 Motke. GEEN VERRASSINGEN BIJ DE SPRINTS. Noch bij de „profs" noch bij de ama teurs deden zich verrassingen in de sprint voor. In de kwartfinales wonnen v. Vliet en Derksen resp. van Pronk en v. Eg- mond, overwinningen die nogal voor de hand lagen. Bijster en Remkes deden hetzelfde met Peters en v. d. Vijver. Bijster en Remkés zullen zelf' al wel hebben begrepen dat hun ""erwinnin- gen alleen maar voldoende waren om straks de derde en vierde plaats te gaan verdelen. Wanneer dit hun niet duide lijk was werd dit in ieder geval wel duidelijk in de halve finale, waar van Vliet tweemaal van Remkes won even als Derksen dit deed van Bijster. Zondag zullen deze sprinters van we reldformaat elkaar bekampen om de titel van Nederlands kampioen en dan zal het ongetwijfeld méér spannen. Bij de amateurs bewezen Hijzelen- doorn en Contelaar de beste sprinters te zijn door duidelijke overwinningen resp. op Bontekoe en Buchly. Ook hier zal het Zondag spannen, ondanks het feit dat Hijzelendoorn wel iets beter is, maar zijn rechter been is vorige week van onder tot boven open geschaafd tijdens een valpartij en veroorzaakt hem veel last. Overigens laat de tactiek bij de meeste imateur-sprinters veel te wen sen over. Vooral Faanhof gaf in zijn rit tege. Contelaar een demonstratie hoe het niet moet HET is opmerkelijk, welk een verande ring en vergroting de betekenis van da verkiezingen voor leden van de volksvertegenwoordiging in die landen, waar het parlementaire stelsel zich nog vrij heeft gehandhaafd, sinds de laatste wereldoorlog heeft ondergaan. Naast de betekenis, die er voor de in terne ontwikkeling en politieke rich- tinggeving aan wordt gehecht evenals voorheen, is een verkiezing thans ook van groot internationaal belang gewor den, omdat het er in deze enerverende dagen, deze dagen van hernieuwde spanning en strijd gaat om de verzwak king of de versterking van het blok van aanhangers van de Oostelijke of de Westerse ideologie, die na 1945 meer naar voren tredend, het internationale leven in welk opzicht ook zijn gaan be heersen. Uit dit oogpunt bezien, zijn de ver kiezingen, welke morgen en Vrijdag in het verre land aan de Oostzee zullen worden gehouden van bijzonder belang. Immers ook hier gaat het er om: Zal de weegschaal overslaan in het voordeel van de met 't communisme sympathi serende Volksdemocraten of zullen zij, die de vrije levenswijze huldigen het roer bij voortduring in handen houden? Finland ligt eigenlijk nog als enige vrije democratische staat naast het on metelijke Rusland, waarmee het in vele opzichten geografisch en economisch een eenheid vormt. Toch wenst het lie ver de eigen duur verdedigde onafhan kelijkheid te bewaren en niet als de andere Baltische randstaten en prac- tïsch gehe'el Zuidoost Europa gespannon te worden voor de kar van 't Kremlin. Vreemd klinkt het als men weet, dat dit land later en ook nu weer indirect zij het op andere wijze in Rusland een vijand moet zien, terwijl het in 1809 Czaar Alexander de Eerste was, die op instignatie van Napoleon de Zweedse macht over Finland uitbande en in een plechtige proclamatie het Finse volk voor de eerste maal tot onafhankelijke natie verklaarde met als slot de woor den: „Het volk van Finland is thans op genomen in de rangen der naties". Hoe grillig is later het lot geweest van dit intelligente, werkzame en prachtige volk in dat geweldige land, dat tien maal de oppervlakte van Nederland heeft en nog niet de helft van ons be- volkingsgetal nadert. J7ERST tijdens de RussischFinse oor log in de winter van 19391940 ontstond in bredere kringen belangstel ling en medeleven met dit heldhaftige volk, dat de geweldige vijand tot ieders verbazing weerstond. De ministeriële kwestie en het on langs tussen Helsinki en Moskou op Stalin's verzoek gesloten verdrag brach ten dit land weer even onder de aan dacht. Men verwachtte min of meer een herhaling van Praag. Doch neen, zover kwam het niet. De duimschroeven wer den Finland niet aangezet. Het was ze- kei mogelijk geweest. Hieraan lag dus iets bijzonders ten grondslag. En dan gaan onze gedachten verder en valt het oog op het nabije Scandinavië en den ken wij aan de aarzeling in deze landen, in het uitblijven van een keuze en aan de blik, die vanuit het venster van Moskou in deze richting gaat. Dat men in Scandinavië ook wel voelt, dat men met rustig doen of er. niets aan de hand is, er niet komt, blijkt wel uit diverse verklaringen van de Zweedse minister van buitenlandse zaken Unden, die gister nog voor het parlement zei, dat „een gemeenschappe lijk Scandinavisch onderzoek naarprac- tische militaire kwesties de Zweedse regering wenselijk voorkomt" Hoe het verder zij, Finland trekt ter stembus. De verkiezingen zullen vrij zijn en het staat wel vast, dat de com munisten welke thans 49 zetels bezetten er zeker niet op vooruit zullen gaan; het overgrote deel van het Finse volk zal stemmen op die vertegenwoordigers, dia pal wensen te staan voor de vrijheid, die in dit land, dank zij enorme offeis, tot op de huidige dag kon worden ge handhaafd. Zij het zo ook in de toe komst! AD INTERIM. De bevelhebber der Britse troepen in Palestina, luitenant-generaal Mac- millan, heeft Dinsdag in een procla matie medegedêeld, dat de Britse strijdkrachten één Juli zullen ophou den enig gebied in Palestina te be zetten.' Hedenochtend vroeg zouden de laat ste Britse manschappen uit de haven van Haifa vertrekken. De Britse encla ve sinds de beëindiging van het man daat, de haven van Haifa, zal aan de Joodse autoriteiten overgedragen wor den onder auspiciën van waarnemers der V.N. die gedurende een dag en een nacht zullen toezien, dat de be- standsvoorwaarden worden nageko men. Naar Reuter meldt, leerde nauwkeu rige studie van Sokolofsky's woorden, dat da „blokkade van Berlijn" voorals nog bestaan blijft. De aanvankelijke opluchting, aldus Reuter, maakte plaste voor „teleurstelling en toora".

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1