MARSHALL-HULP LAPEBIE won eindsprint in Nantes aan Nederland verzekerd GRATIE Publiek en Parlement DE BLOKKADE VAN BERLIJN Zaterdag 3 Juli 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7854 Dagblad voor Den Helder, Ko.egras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Bilaterale overeenkomst getekend Vier inbrekers kwamen in een auto... aan alle „lichte gévallen" WEERBERICHT Geen militaire actie in Indonesië Jaloerse vrouw trachtte man te doden Robertson wil Sokolofsky ontmoeten Geen verdere besprekingen met Moh. Hatta Bevolking rekent niet op ontruiming CVP voor volksstemming Nederlands voedsel naar West-Berlijn? Nederlandse vrachtauto eerste langs* Helmstedt De Muis van Moskou Dame vermoord te Soerabaja BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Waarn. Hoofdredacteur: W. MIDDELBEEK Rayonred. C. A Dekkers Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties „Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.75. Gisteravond omstreeks half zeven werd te 's-Gravenhage ondertekend de bilaterale overeenkomst tussen Nederland en de Ver. Staten, welke betrekking heeft op de uitvoering van het Europese herstel-programma. De overeenkomst werd getekend door de minister van buitenlandse zaken, mr. C. G. W. H. baron van Boetze- laer van Oosterhout en de ambassa deur der Verenigde Staten dr. Her man B. Baruch. De bilaterale overeenkomst, kan be schouwd worden als een verklaring van Nederlandse zijde tegenover de re gering van de Verenigde Staten, dat Nederland de verplichtingen op zich neemt, die het reeds heeft aangegaan in het Europese verdrag van 16 April 1948. Daarnaast bevat de overeenkomst enige bepalingen die een nadere uit werking van 't reeds overeengekomerie betekenen. Dit slaat o.a. ojj de besteding van de tegenwaarde in guldens, die ont staat door het leveren van goederen door de Verenigde Staten in de vorm van „grants". Voorts bevat de overeenkomst nog een artikel over de toegang tot grond stoffen en materialen. De Nederlandse regering zal de over dracht aan de Verenigde Staten van Amerika van grondstoffen en materia len, afkomstig uit Nederland, voor voor- raadvorming of andere doeleinden, ver gemakkelijken, welke grondstoffen en materialen de Verenigde Staten van Amerika behoeven als gevolg van te korten of potentiële tekorten in hun eigen hulpbronnen tegen redelijke ver- koopsvoorwaarden. Afgesproken werd dat terzake nadere overeenkomsten zullen kunnen worden gesloten. De overeenkomst bevat ver der bepalingen over haar toepasselijk heid ten aanzien van de overzeese ge biedsdelen, alsmede bepalingen over de opzegbaarheid. Door het sluiten van deze overeen komst kan de Amerikaanse hulpverle ning aan Nederland voortgang hebben. De Amerikaanse wetgeving bevat n.1. een bepaling waarbij de Amerikaanse administrateur alleen gemachtigd was hulp te verlenen voor een periode van drie maanden. Daarna zou de hulpver lening alleen kunnen plaats vinden wanneer een bilaterale overeenkomst zou zijn afgesloten. De hierbedoelde ter mijn van drie maanden zou op 3 Juli 1948 verstrijken. Bij onderduikadres ingebroken Dinsdagmorgen, in alle vroegte, heb ben vier beruchte knapen uit de Haag se onderwereld, onvrijwillig afscheid moeten nemen van hun vrije leventje. De Rijkspolitie uit Hoevelaken heeft daarvoor zorg gedragen en door haar kordaat ingrijpen een goede beurt ge- msskt Het volgende heeft zich afgespeeld: Omstreeks vijf uur in de morgen ston den aan de Rijksweg twee leden van de Rijkspolitie ter contröle. Op dat ogenblik naderde een kleine luxe auto, welke gevolg gaf aan het bevel tot stoppen. Het duurde lang, alvorens de vier inzittenden met hun papieren voor de dag kwamen. Daar de politie bo vendien in de wagen een combinatie tang zag liggen en het vreemd aandeed, dat een met de letters HZ gemerkte wagen al zo vroeg uit het Noorden kwam, ging men over tot scherper maatregelen. Men liet de heren uit stappen en zich legitimeren, waarbij de politie de revolver gereed hield. In de auto vond zij een tas met inbre kerswerktuigen. Tezelfder tijd kreeg men assistentie van CCD-ambtenaren. Bij de fouillering kwamen eén aanzien lijk bedrag aan geld, gouden sieraden, horloges, snoeren en oorbellen te voor schijn. Al spoedig bleek, dat de heren des nachts te Elsloo, in Friesland, inge broken hadden bij de landbouwer en kolenhandelaar B. Zij hadden o.m. diens geldkistje meegenomen en de inhoud - ongeveer f 3100 - verdeeld. Eerlijk schijnt die verdeling niet be paald geweest te zijn, want bij een van hen trof men, niet in zijn por e- feuille, maar verborgen onder zijn kledingstukken, een restantje van. f 1209. De kist met spaarbankboekjes en papieren was onderweg in het wa ter gegooid. De Hagenaars bekenden later, dat ze leelijk in de val gelopen waren en dat ze op het ogenblik van de arrestatie juist in de auto waar in ook drie valse nummerborden la gen bezig waren de buit te verde len. Drie van de vier zijn recidivisten. Een van hen had de tip gegeven voor deze inbraak te Elsloo Hij immers wist ter plaatse goed de wee want in de oorlogstijd "ac* ged' ode acht maanden gastvrijheid bij de landbouwer B. genoten. Dit was dus de dankbaarheid van een onder duiker Naar wij nader vernemen is de in houd van de bilaterale overeenkomst voor alle deelnemende landen aai) het Europese herstelprogramma vrijwel ge lijkluidend. Ook te Brussel ie tussen België en de Ver. Staten de overeenkomst getekend. Deze overeenljpmst is in grote lijnen ge lijk aan de Bilaterale overeenkomsten, die de andere aan het Plan-Marshall deelnemende landen hebben gesloten. Naar minister Spaak aan de pers mededeelde, zal de overeenkomst nog vóór het einde van deze maand aan het parlement ter ratificatie worden voorgelegd. De Oostenrijkse regering heeft het Verdrag voor Bijstand van de Ver. Sta ten in het kader van 't Europese hulp programma getekend. Voor Oostenrijk tekende vice-kanselier Schaerf, voor de Ver. Staten John Erhardt. De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft het Verdrag met de Ver. Staten ter uitvoering van het Plan- Marshall goedgekeurd. Politieke delinquenten met minder dan 5 jaar vrij Ter gelegenheid van het komen de regeringsjubileum, zo verneemt „De Nederlander", zullen alle po litieke delinquenten, die krach tens vonnis van een Tribunaal of een Bjjz. Gerechtshof tot een ge vangenisstraf van vijf jaar of min der zijn veroordeeld, gratie ver krijgen, zodat zij dus op vrije voe ten worden gesteld. Het ligt in de bedoeling deze vrijgelatenen on der toezicht van de Stichting Toe zicht Politieke Delinquenten te stellen. De bijkomende straffen, zoals ontzetting uit de kiesrechten en het recht openbare ambten te bekleden, zullen van kracht blij ven. Z.K.H. Prins Bernhard heeft als voorzitter van de Nationale Demobilisatie- raad een bezoek gebracht aan het demobilisatiecentrum van het Koninklijk Ned.-Indische Leger in de kasernes van het K.N.I.L. te Nijmegen. De prins onderhoudt zich in het hospitaal met de gewonde militairen. Weersverwachting, geldig tot he denavond: AANHOUDEND KOEL WEER. Vrij zwaar bewolkt met slechts hier en daar nog een onbeteke nend buitje. Afnemende, maar langs de Waddeneilanden aan vankelijk nog vrij krachtige wind, overwegend tussen West en Noord west. Aanhoudend koel weer. Naar aanleiding van de gepubli ceerde proclamatie van het bestuur der Communistische Partij Neder land als zouden leidende kringen te Batavia en in Nederland hebben besloten tot een nieuwe militaire actie in Indonesië, deelt de minister- president ons mede, dat hij in deze publicatie, welke in flagrante strijd Is met de werkelijkheid, niets an ders ziet dan een bedenkelijke ver kiezingsmanoeuvre. Op Schiphol arriveerde gister de nieuw-benoemde gouverneur van Curagao, Ir. L. A. H. Peters. Van links naar rechts: de heren Ir. Peters, Jonkers, hoofd West- Indische Zaken van het Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen, Ir. A. H. K. Boerema, hoofd van de afde ling Buitenlandse Agrarische Be trekkingen, en Mr. F. Daniels, chef van het kabinet van het Ministerie van Landbouw. Aan de politiepost Marconiplein te Rotterdam meldde zich Donderdag avond omstreeks elf uur een man, die hevig aan de hals bloedde. Het was de 49-jarige portier C. H., die door zijn vrouw, de 47-jarige A. C. H. M., uit minnenijd was aan gevallen met een broodmes. De vrouw kwam zich enige minuten la- ter zelf aangeven. De echtgenote van de portier ver dacht haar man ervan een ongeoor loofde houding met een andere vrouw te hebben. Zij had hem Donderdagavond omstreeks elf uur op de Spaanse kade opgewacht, gewapend met een brood mes. Toen zij hem inderdaad in ge zelschap van een vrouw zag komen, wierp zij zich op hem en bracht hem verschillende steekwonden in de hals toe. De man is naar het Coolsingel- ziekenhuis overgebracht. Er bestaat 'geen levensgevaar. De vrouw werd achter slot en grendel gezet. Geslaagde ontvluchtings- pogingen in derde etappe (Van een speciale ANP- verslaggever) Gisterochtend vertrokken 112 ren ners uit Dinard voor de derde étappe van de Ronde van Frankrijk, die Nantes als finish had. Voor de eer ste maal was het weer de renners gunstig gezind. Na een kilometer of tien gereden te hebben werden eni ge ontvluchtingspogingen onderno men, maar aanvankelijk zonder suc ces. Na 15 km grepen echter de Belgen Impanis, Mathieu en Callens, de Fran sen Giguet, Lazarides, Thietard, Diot en Ramoulux en de Italianen Ferruglio en Ronconi hun kans en trokken er tussen uit. Bartali en de andere Italiaanse ren ners uit het peleton stelden alles in het werk deze voorsprong te vermin deren, maar zodra zij aan de kop kwa men, wisten de Fransen hen weer naar hun vorige plaats terug te dringen. Tenslotte was het Bobet, die wist weg te komen, Lapebie haalde hem in en ook Lambrecht en Thuayre. Na 100 km voegde de groep Bobet zich bij de kopgroep die te Poermel een voorsprong van H> min. 30 *ee. en te Redon van 12 min. op het pelèton had. Deze situatie bleef tot Nantes on7 gewijzigd. Hier won Lapebie de eind sprint. Het klassement van de derde étappe luidt: 1 Lapebie (centrum-zuid-oost ploeg) 6 uur 48 min. 31 sec. 2 Impanis (Bel gië A); 3 Mathieu (België A); 4 Ra moulux (centrum-zuid-oost ploeg); 5' Diot (Parijse ploeg). Het algemeen klassement is thans: 1 Bobet 21.09.03; 2 Lambrecht 21.10.27; 3 Mathieu 21.12.37; 4 Thietard 21.14.21; 5 Lapebie 21.16.16. De Nederlanders en Luxemburgers plaatsten zich in de étappe klassement met een 70-tal renners ex aequo 31/107. In het algemeen klassement plaat sten de Hoog en Janssens (Ned.) en Kirchen (Luxemburg) van de Neder lands-Luxemburgse ploeg, zich met andere renners ex aequo 42/56 in de tijd van 21 uur 29 min. 33 sec.; Bakker (Ned.) 73/74 met 21.50.17; 86, de Ruter (Ned.) 22 uur 8 min.; 99, Ackerman (Lux.) 22.10.01; 105/106 Pauwels (Ned.) en Franken (Ned.) 22.21.11. De Nederlandse Stichting voor Statistiek heeft een onderzoek inge steld naar hetgeen ons volk weet omtrent onze parlementaire instel lingen. Op de vraag „Kunt U me ook zeg gen uit hoeveel leden de Tweede Ka mer en uit hoeveel leden de Eerste Kamer bestaat" antwoordde men op de eerste vraag als volgt: Tweede Ka mer (100 leden): goed antwoord 58 pet. Fout antwoord 12 pet. Geen antwoord 30 pet. Voor de tweede vraag waren de ant woorden: Eerste Kamer (50 leden): goed 48 pet.; fout 17 pet.; geen 35 pet. De antwoorden op de vraag „door wie worden de leden van de Tweede Kamer gekozen en door wie de leden van de Eerste Kamer" waren: Tweede Kamer (door het Ned volk): goed antwoord 80 pet.; fout antwoord 5 pet.; geen antwoord 15 pet. Eerste Kamer (door de Prov. Sta ten): goed 30 pet.; fout 32 pet.; geen 38 pet. Samenvattende leert ons dit onder zoek, dat slechts ongeveer de helft van ons volk weet, hoeveel leden de Ka mers der Staten-Generaal tellen en dat acht van elke tien Nederlanders kun nen vertellen hoe de Tweede Kamer wordt gekozen en dat slechts drie van elke tien zulks ook van de Eerste Ka mer kunnen. De Britse militaire gouverneur m Duitsland, Generaal Sir Bri&n Ro bertson, heeft de Sovjet-maarschalk Sokolofsky een brief doen toekomen, waarin hjj zich bereid verklaart hem te ontmoeten teneinde de mogelijk heden te bespreken van heropening van het verkeer tussen Berlijn en de Westelijke zones. Generaal Robertson heeft de Sovjet maarschalk verzocht aan te geven, wanneer ongeveer de spoorweg Ber lijnHelmstedt heropend zou worden en tevens heeft hij de verzekering verlangd, dat het bootverkeer door de Sovjetzöne niet zou worden !>e moeiljjkt. Robertson verklaart een brief van Sokolofsky ontvangen te hebben, geda teerd 29 Juni, in antwoord op een eer der schrijven. In verband met het verkeer langs de autoweg HelmstedtBerlijn maakt So kolofsky melding, aldus de brief, van de valuta-situatie te Berlijn. Robertson verklaart echter niet te ge loven, dat de Sovjet-Unie enig risico zou lopen. Hij verzoekt daarom de on middellijke heropening van die weg. Aangaande het voorstel om bespre kingen te voeren over de invoering van een valuta zegt Robertson, dat aller' eerst de „erkende verkeersfaciliteiten" hersteld dienden te worden. Drs. Moh Hatta heeft een paar dagen geleden een brief aan dr. van Mook doen toekomen, waarin de republikein se vice-president verklaarde, dat de besprekingen tussen de twee autori teiten niet meer voortgezet behoeven te worden, en dat het wenselijk is ze helemaal stop te zetten. Als argument is aangevoerd het feit, dat men van Nederlandse zijde voort gaat met te propageren aan het buiten land, zoals mr. van Kleffens in de Vei ligheidsraad gezegd heeft, dat de toe stand in Indonesië onrustwekkend is. Het is duidelijk, dat dit ten doel heeft de Veiligheidsraad te beïnvloeden, om geen nieuwe positieve stappen te doen. Voorts schrijft het blad „Sumber": Om kracht aan bovengenoemde propaganda bij ve zetten, heeft men van Neder landse zijde een proefballon opgelaten in de vorm van een bericht, als zouden de onderhandelingen op 5 Juli a.s. te Djokjakarta worden voortgezet. Falkenburg Wimbledon- kampioen De Amerikaan Falkenburg won tij dens de Wimbledon-kampioenschappen herenenkelspel door de Australiër Bromwich met 75, 06, 6—2, 36, te slaan. Te Praag hebben 4000 jonge Joe- goslaven, die per trein aankwamen voor de Sokol-feesten, door de straten gemarcheerd en geroepen „Tito is van ons". Zij riepen slagzinnen en zongen liederen waarin de naam Tito voor kwam. Op 1 Juli 1945 reden de eerste Ame rikaanse pantserwagens Berlijn bin nen en kwam de eenzijdige Sovjet- Russische bezetting der Duitse hoofd stad tot een einde. Precies drie jaar later hangt het leven van 2/3 der stad aan een ketting van vliegtui gen, welker gezoem sedert vier da gen niet van de lucht is. De ketting neemt dagelijks toe in sterkte en navenant groeit het vertrou wen, dat de voortzetting van de Wes telijke bezetting van de stad van de bevolking geen opofferingen zal eisen met een omvang zoals nog geen week geleden werd verwacht. Na Bevins Lagerhuisrede van Woens dag kan men zeggen, dat in Berlijn niet meer op een ontruiming der stad gerekend wordt. Het is de vrijwel al gemene overtuiging hier, dat de Sov jets, hoezeer het bezit van de stad hun ook ter harte gaat, niet bereid zijn er een gewapend conflict voor te riske ren en dat zij niet meer in twijfel kun nen zijn over de vraag of hun vroege re bondgenoten zo nodig de uiterste middelen zullen gebruiken om hunpo sitie en de positie van 2 millioen Ber- lijners te verdedigen. Men kan spre- Het Nationale Comité van de Bel gische Christelijke Volksparty heeft in een motie zijn standpunt bepaald met betrekking tot de brief, welke koning Leopold aan minister Spaak heeft gestuurd en waarin eerstge noemde voorstelt een volksraadple ging te houden over zijn terugkomst. Het Nationale Comité stelt in deze resolutie o.a. vast, „dat de boodschap van de vorst blijk geeft van een ver heven inzicht en edelmoedigheid, die door alle Belgen op prijs zal worden gesteld" en het zegt verder er van overtuigd te zijn, dat een bij de wet gehouden volksraadpleging niet in strijd kan zijn met de grondwet. Ten slotte wordt een beroep gedaan op de bevolking, partijen en parlement, een dergelijk plebisciet te bevorderen. ken van een algemeen optimisme, al hoewel het nog niet duidelijk is in welke^ richting een oplossing voor de huidige verwikkelingen gevonden zou kunnen worden. De Russen hebben hun troeven nog niet uit handen ge legd. Wel zijn ze kennelijk verrast door de technische macht, die de te genpartij uit alle hoeken der aarde heeft doen aanrukken, teneinde de blokkade te panireren. Men neemt niet aan, dat zij het risico van maatregelen tegen het luchtverkeer, die slechts een militair karakter kunnen hebben, zul len nemen. Het ANP verneemt te bevoegder plaatse, dat Nederland aan de Brit se regering te kennen heeft gege ven, zo nodig enig voedsel voor de bevolking van West-Berlijn ter beschikking te zullen stellen. Een Nederlandse vrachtauto was gis termiddag 't eerste geallieerde trans port, dat door de Sovjetgrenspost ie Helmstedt werd doorgelaten sedert Zondag 20 Juni. De wag-~i behoorde aan een groente-exportbedrijf te Hillegom en vervoerde groente, Jie ten dele bestemd was voor de restau rants van de Sovjet-onderneming Intourist te Berlijn. DE RADIOBERICHTGEVTNG VOOR LAND- EN TUINBOUW Met ingang van 4 Juli a.s. zullen naast de radioberichtgevingen ten be hoeve van land- en tuinbouw, welke op werkdagen te 12.30 uur te beluis teren zijn, ook des Zondags medede lingen voor land- en tuinbouw worden gedaan. Deze mededelingen zullen niet op de gebruikelijke tijd worden uitgezonden, maar volgen onmiddel lijk op de nieuwsuitzendingen van 13.00 uur. "JTTO, de kleine maarschalk, de man die als jong gezel in de smidse van zijn vader de hamer zwaaide, heeft tijdens de verwarrende toestan den op de Balkan gedurende de twee de wereldoorlog zijn kans gezien. Met de steun van de Sovjets streefde hij de partisaan Michalowitsj voorbij en zag zich kort na de verdrijving der Duitse bezetters geplaatst aan 't hoofd van het voormalige Koninkrijk Joego slavië. Koning Peter werd van zijn rechten ontheven en gedwongen zijn ballingschap voor onbepaalde tijd voor te zetten. Tito bleek een goed en trouw leer ling van het Kremlin of speelde hij in de kaart'van Stalin c.s. ten einde met de steun van het grote Russische rijk voor het gehavende Joego-Slavië snel ler herstel en voor zichzelf een zeker der greep op de macht te bewerkstel ligen? Naar het uiterlijk dus een goed volgeling. Hij slaagde er mede m een aantal verdragen tussen diverse staten in Zuidoost Europa tot stand te bren gen en zo een niet onbelangrijk steen tje bij te dragen tot de herrijzenis van de Communistische Internationale. Wel licht ten dele als beloning werd het „hoofdkwartier" van de Cominform te Belgrado gevestigd, wat weer niet wil zeggen, dat in de hoofdstad van Joego slavië werkelijk het hart van de Com inform klopte. Alles scheen op rolletjes te gaan. De consolidatie van het blok van Sov- jet-satellietenstaten, ons inziens mede dienend als een strategische en econo mische borstwering, waarachter va dertje Stalin zich meer beschut moest voelen, werd hoe langer hoe meer een feit. In het internationale politieke le ven werd volkomen een lijn getrok ken, n.1. die welke door Molotov e.f. als de juiste werd aangegeven. pOCH ziedaar! Wat men soms ver wachtte, maar waarop men toch eigenlijk niet meer durfde hopen, is geschied. Onder diverse voorwendsels meende Moskou Tito uit de band der Cominform te moeten stoten. Dit feit pleit voor de maarschalk en zijn kor nuiten. Men moet hieruit n.1. conclu deren dat hij niet voetstoots de voor schriften van zijn chefs in het Oosten wenste op te volgen, maar ook eigen ideeën had en de moed om deze te trachten te verwerkelijken. Maar wee hem, die het waagt aan de onfeilbaar heid van de voortbrengselen van het brein van Moskou" te twijfelen. Voorts blijkt dat Stalins mannen de sfeer in het land van Tito niet geheel juist hebben weten te peilen. Ongetwijfeld had men een directe eclatante scheu ring verwacht en een verwerping van Tito. Nog is de toestand op dit punt niet volkomen duidelijk, doch er zijn redenen om aan te nemen, dat Tfto's ster niet zal dalen, dat zijn gezag aal blijven voortduren. In het adembenemende steekspel tussen West en Oost heeft Amerika kans gezien van deze situatie voordeel te trekken ter versterking van de po sitie van het Westen. De tweedracht op de Balkan kan in dit stadium voor deze zijde van positief belang zijn. Juist ook omdat die tweedracht (hoe wel bij Moskou's beschuldigingen niet vermeld) o.a. voorkomt uit de gevoe lens welke toch nog in Joego-Slavië omtrent samenwerking met het Wes ten schijnen te worden gekoesterd. Washington en Belgrado hebben di rect een oud geschil over geblokkeer de tegoeden bij de horens gevat met de bedoeling dit op te lossen. En als er eenmaal één schaap over de dam isAls klap op de vuurpijl komt voorts het gerucht als zou Tito bereid zijn Joego-Slavië's rechten op het twistpunt Triëst te laten vervallen. Dit in het kader van een vroeger voor stel der Westelijke mogendheden, n.1. in ruil voor de hulp via het Marshall plan. Bulgarije schijnt zich als eerste Balkanstaat met Tito consolidair te hebben verklaard. De muis van Moskou zou dan zeker een grote staart krijgen doch met een geheel andere kleur dan Stalin aan vankelijk had bedoeld.... Aan de andere kant zullen de Wes telijke machten zeker met omzichtig heid handelen, want de porceleinkast de Balkan kan naast Veel goeds ook nog geheime laatjes bevatten met on welkome of verraderlijke inhoud In Soerabaja is een Australische da me door messteken in haar woning gedood, ook haar echtgenoot bleek le vensgevaarlijk gewond te zijn door messteken. De reden van deze moord is onbekend, maar het is niet waar schijnlijk, dat politieke motieven hier bij een rol gespeeld hebben. OOK TENNI VERONGELUKT. Behalve Varzi is ook de Italiaanse coureur Tenni door een ongeval om het leven gekomen. Twee uur vóór de dood van Varzi verongelukte Tenni tijdens de motorraces te Bern. De Italiaan genoot ook in Nederland grote bekendheid.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1