Met Hr. Ms. „Van Galen" op Batjan DOBBER en KLIEKJE Landingsdivisie, hertenjacht, voetbal en Stan Laurel Het fort in de jungle O Pakisianse vrouw VAN fsJAB/J IN ZUID-AF RIK/ 9000 Amerikanen naar Nederland Vorrink en Goedhart dienen klacht in Belgische socialisten tegen volksstemming iiw a c - y/ lü I 'A ilèt M "S 'i !l V-- lu iV %- iJV li;- ft 1 211 van Boenzel en Jonker Flonker Wii- LUISTEREN NAAR.... MS. VAN GALEN vaart van het palmeneiland Ternate naar het pal- meneiland Batjan en aan boord bevin den zich twee Sultans: Oesman Shah, Sultan van Batjan en Z. A. Alting, Sultan van Tidore. Beiden begeven zich naar Batjan en het was haast vanzelfsprekend dat de commandant van de jager, Kapitein Luitenant ter zee G. A. Cox, beiden uitnodigde de reis aan boord van zijn schip mee te maken. Een aanbod, dat met kenne lijk enthousiasme werd aanvaard. Na een kleine acht uur varen be vindt het schip zich ter rede van Bat jan, Eep paar regenbuien, meevoeren de de geur van het nabije land, trek ken over het oorlogsschip, en als ze voortiij zijn jaagt een school potvissen voorbij. Ineens zijn overal geysers zichtbaar op zee. geysers van 36 me ter hoog. Ineens verrijzen er kleine, bultige, gekromde eilandjes, eilandjes die leven, die een machtige staart be zitten en een wanstaltige, walgelijk- grote kop. Oesman Shah wijst op de potvissen en zegt: „Daar zijn ze weerze ko men altijd met de Zuidenwinden dat is geen goede wind voor Batjan". -Voor ons ligt Laboeha, het grootste dorp van Batjan, nauwelijks zichtbaar onder de palmen, die groen en hoog langs het strand staan, wuivend en deinend in de zachte zeebries. Pape gaaien" vlieggn over het strand, schel roepend, eri in het felle zonlicht glan zend al§ vogels uit een gekleurde film. Laboehaeen steiger, een rood- wit-blauwe vlag op de langste palm- stam van het eiland. En met 1000 man hen en vrouwen en kinderen wach tend op die steiger. Het Hoofd Bin nenlands Bestuur maakt zijn opwach ting, de beide Sultans worden afge haald door enkele 'Indische ambtena ren., en dan wordt het tijd voor de Jannen van Hr. Ms. Van Galen zich in passagiers-tenue te steken. Nu ja, er is geen bioscoop, er zijn geen militaire tehuizen, er is niet eens een winkel, er is geen café en nergens kun je er een portie bami of nasi goreng kopen. Maar tenslotte kom je niet iedere dag op Batjan en in kraakhelder wit brengen de motorsloepen de jongens naar de steiger. Daar staart 1000 man hen aan: in doodse stilte, in stille verbazing. D^ zijn dusde jongens van de Mari ne, van dat grote, lange, grijze schip dat daar in de baai ligt.... Batjan ziet toe en is verbaasd. Tenslotte is Batjan niet Amsterdam. En Batjan zal er nog een jaar lang over na-praten. Die avond ben ik getuige van een Indisch dansfeest. 'In het huis van de Controleur dansen Indische man nen en vrouwen, omdat er in de Kra ton van de Sultan niet gedanst en feestgevierd kon worden. De Kraton bestaat namelijk niet meer. Vier ver- •brokkelde muren vertellen van bom bardementen en niet alleen de Kraton werd verpuind op dit vredig palmen- paradijs. Indisch dansfeestgamelan-in strumenten, donker-dreupende gongs, Een Pakistanse dame heeft ernstig bezwaar gemaakt tegen het feit, dat de vrouwen „het zwakke ge slacht" worden genoemd. Nu Pa- kistan ook internationaal een woordje mee gaat praten wil zij een snelle volledige emancipatie in haar land doorvoeren. In de „Pakistan Times" heeft zij een lang ingezonden stuk geschreven, waarin zij zegt: „Indien de man nen werkelijk geloven, dat hun vrouwen en zusters lichamelijk zwakker zijn dan zij, ffioeten die vrouwen vergunning krijgen wa penen tot zelfverdediging te dra gen. Achten zij de vrouwen moreel zwakker, dan moeten de mannen gesluierd gaan, opdat de vrouwen niet kunnen worden verleid door de fatale blik der mannelijke charmes. Maar als de mannen in derdaad het sterke geslacht zijn, dan zijn zij het toch slechts met die verstande, dat hun kracht zeker niet is gelegen in hun goede smaak of hun gezond ver stand". schelle fluiten. En op de vreemde klanken van die instrumenten schui ven de vrouwen voort. Met strakke gezichten, met de kleine bruine voe ten onder de kostbare sarongs, met familie-goud en -zilver in de oren en om de hals, en met de geurende me- lati-bloem in het koolzwarte haar. Daar wordt voor de mannen van de Koninklijke Marine gedanst. En wat dansen deze mannen en vrouwen Een soort polkadan weer iets dat zeer verwant is aan een quadrille. Ziedaar.... erfenis der eeuwen. Zie daar een stuk overgeërfde cultuur van onze voorvaderen, die hier met hun vrouwen óók gedanst hebben, en die de bevolking liet zien wat een quadrille is, wat een polka, wat een mazurka. Het is een zeer wonderlijke belevenis, zoiets op dat eiland Batjan, in het jaar 1948. Van negen uur tot twee uur duurt het dansfeest; onvermoeid zijn de vrouwen, onvermoeid ook als ze ge vraagd worden een Engelse wals te dansen, een foxtrot of een andere moderne dans. Daartussendoor bren gen bedienden dranken en schotels rijst aan. En voor het huis, in de duisternis van de nacht, drommen hon derden kinderen en mannen en vrou wen saam. Ieder kind heeft de vinger diep in de mond! In een KPM-loods wordt door een dokter van Hr. Ms. Van Galen, O. S. en O.-officier, een serie films vertoond: Laurel en Hardy, Mickey Mouse en de film van de prinsesjes. Het is dood stil in de goedang en als de Prinses jes op het doek verschijnen wordt er zwaar en diep gezucht. En de grap pen van Stan en Oliver hebben ze behoorlijk „door", ook al heeft Bat jan dan geen bioscoop De andere morgen gaat de landings divisie van Hr. Ms. Van Galen naar de wal. Eerst een militaire mars door de kampong, daarna een oefening in de wildernis. Het is niet eenvoudig en als de jongens aan boord terugko men kun je ze uitwringen. Maar Bat jan zag een landingsdivisie en Bat jan zal er jaren over napraten. Er gebeurt meer, die morgen. Een elftal van de Van Galen komt uit te gen het le van Batjan. Heel Batjan (met uitzondering van de 11 spelers) staat langs het denkbeeldige lijntje. Het veld is een beetje raar en hobbe lig en begroeid, maar dat mag de pret niet drukken. Nu ja, de dorps weg loopt dwars over het veld, maar wat zou dat? Na tien minutenwinnen de Jannen met 20. maar als het eindsignaal klinkt hebben ze verlo ren met 5i. Ik zal niet proberen U de trots, de overwinningsroes en de vreugde te beschrijven van Batjan. Het zou me tóch niet lukken. Terwijl een deel der opvarenden op de herten- en zwijnenjacht gaat, pro beren de commandant en ik het oude fort Oldenbarnevelt te vinden. Het valt niet mee, want de rimboe is nau welijks door te komen en 't is warm. 6m niet te zeggen heet. Maar daar komt een moment dat we voor iets massiefs en donkers staan. Dat zijn de muren van het oude fort. Ik druk het groen opzij en zie dan het oude, bijna uitgebleekte embléem van de VOC, de Verenigde Oostindische Com pagnie. Met nog zichtbaar de leeuwen en deletters. Rondom het fort, waar van de gevelsteen vertelt dat onze over-over-over-grootvaders het bouw den in 1613, loopt een gracht. Een ondiep, moerassig geval. We staan er half in en er ritselt iets. Er schuift wat weg, er kraakt iets. Als ik luis ter zegt de commandant van Hr. Ms. Van Galen dat het niets betekent. Ha gedissen of salamanders of zoiets. We staan daar voor die stokoude muren, in de doodse stilte van de wildernis. Met alleen wat klapwiekende vlinders, in de verte schreeuwende apen, en doordringend geurende orchideeën. Twee felgekleurde papegaaien zitten ons vanuit een cocospalm kritisch gade te slaan. 1613het is lang geleden en het is moeilijk je voor te stellen hoe ze het daar geklaard hebben, met die onwezenlijk dikke muren en brede transen. Midden in het oerwoud. Een half uur later zijn we terug in de kampong. De inspecteur van de Staats politie hoort waar we geweest zijn en hij verbleekt: „Mijn God, heren..,. U was daar bij de krokodillen! Het wemelt ervan. Ze zijn daar soms vijf meter lang". Inderdaad, we hebben iets horen ritselen. "J"EGEN de avond vertrekt Hr. Ms. Van Galen: en met dat vertrek komt een emde aan een sensatie van da eerste orde, die de bevolking be leefde. Nog een jaar spreken ze er over. Batjan heeft de Koninklijke Ma rine teruggezien. Batjan, dat prachti ge eiland in de Molukken, weet dat Nederland nog schepen heeft, Lange, grijze schepen, Snelle schepen, bemand met jonge, frisle kerels. Dat zagen' ze bij de landingsdivisie, ze zagen het bij het binnenkomen en ze zagen het bij het voetballen. Snel verlaat Hr. Ms. Van Galen dë baai van Laboeha en héél Batjan kijkt ons na. Het laatste wat ik zie is de rood- wit-blauwe vlag vóór op het strand. Hoog in de langste palm van Batjan. Uitwaaiend in de zoele zeebries die vanuit de baai komt. Dan hoor ik in eens een koe loeien. Maar ikvergis mehet is geen koe, het is een school spuitende potvissen die, als evenzoveel locomotieven, door het hel blauwe water stormt. Brengers van de Zuidenwind. 'ANTHONY VAN KAMPEN. 30 toestellen voor het lezen van mi crofilms zullen door de Unesco ver deeld worden onder de biblotheken en universiteiten van 12 door de oorlog getroffen landen w.o. Nederland. Later zullen nog 18 van deze apparaten ter beschikking worden gesteld. xDe Nederlandse Verbruikscoöperaties zul len binnenkort beginnen met het bou wen van een meelfabriek met een ca paciteit van 80 ton per etmaal te Rot terdam. Men'hoopt het nieuwe bedrijf in tot 3 jaar gereed te hebb'en. xRuim twee maanden vroeger dan verleden jaar is Zaterdag het 4000ste schip de Rotterdamse haven binnenge lopen. Het is ditmaal het Ned. 274 bruto reg. ton metende m.s. „Antares". Verleden jaar kwam het 4000ste schip op 12 September aan. xHet accoord voor economische samenwer king tussen de Ver. Staten en Luxem burg is Zaterdag door de heer Waller, Amerikaanse gezant te Luxemburg en, de heer Dupong, minister van Staat, ondertekend. Het accoord zal binnen kort ter bekrachtiging aan het parle ment worden voorgelegd. xVol gens betrouwbare berichten zijn acht of negen Nederlandse miltairen ge wond, toen Vrijdag twee militaire jeeps ten Z.O. van Poerwakarta wer den beschoten. Bij een tegenactie wer den de aanvallers met verliezen ver dreven. x— Zondag zou de Belgische min. Spaak een afvaardiging van het Europees congres van den Haag ont vangen. Deze delegatie zou het Belgi sche regeringshoofd de officiële tekst overhandigen van de besluiten, die door het Haagse congres zijn genomen in verband met de oprichting van een Europese constitutie. xAneta's cor respondent te Médan meldt, dat ge vechten zijn uitgebroken tussen Repu blikeinse strijdkrachten onderling in het gebied van de Asahan rivier, wel ke de status quolijn vormt voor dit deel van Sumatra. Ook tiu Tapanoeli (in de Bataklanden) komen berichten van vernieling als gevolg van gevech ten tussen Republikeinse troepen. x De Belgische uitvoer had in Juni 'n waarde van fr 6.312 miliard tegen fr 5.700 in Mei. De export der metaal verwerkende nijverheid beliep frs. 1.270 milliard. De belangrijkste afnemers wa ren Nederland, dat voor fr 942 mil- lioen Belgische productie kocht,Trank- rijk met fr 512 millioen, de Congo met fr 166 millioen, Zweden met fr 423 milioen, Zwitserland met fr 342 mil lioen en het Vereniging Koninkrijk met fr 481 millioen. xIn Lingen (Duitsland) vond de politie na lang zoeken het hoofdkwartier van een ro versbende, aldus Time. Dit hoofdkwar tier was namelijk de plaatselijke ge vangenis. De cipiers zonden iedere nacht een ploeg boeven op roof uit, om in de vroege morgen met hen de buit te verdelen. xDuitse socialis tische jeugdgroepen hebben verwante groepen in Engeland, Denemarken, Zweden, Noorwegen en Nederland uit genodigd voor een jeugdbijeenkomst te Flensburg (Sleeswijk-Holstein) in Aug. xDr. Harold Babcock, astronoom van de Mount-Wilson-sterrenwaCht, heeft medegedeeld, dat voor de eerste maal in de geschiedenis de magneti sche kracht van sterren is gemeten. Babcock's metingentonen, dat hoe meer omwentelingen een ster maakt des te groter haar magnetische kracht is. xDe Amerikaanse legerlucht- macht heeft bekend gemaakt, dat de goodwill- en oef en vlucht, van 16 Lockheed-schooting Star jachtvliegtui gen met straalaandrijving naar Enge land en Duitsland tot ongeveer 14 Ju li is uitgesteld. De vlucht zou in het begin van de volgende week onderno men worden. xIn het crematorium te Velsen is het stoffelijk overschot van de Fin G. Lonnfors, die bij de TT-races te Assen om het leven kwam, gecremeerd. Er waren vier belang stellenden aanwezig. De baar was ge dekt door de Finse vlag. De as wordt naar de familie in Finland gestuurd. -STond er met KLIEKJE NIET T.O Mooi VOOR..— DE BooM WAAR IN Hj tïch BEVonD,WAS NU aan alle "zjden OM RINGD "Eioor Gevaar lijke dieren.— de slang btyond t.ich vlak onder HEM terwjl de Krokodil de wal WAS op<JEKRopEN.~ ~ALEX STOND met Woeden dc Blikken naar Boven te kijken ~plot« gebeur DE er iers...— H>£. SLANG BEGON ZICH) Rond -de Dode tak te kronkelen en Richtte z'n lange slangen LICHAAM op.— -steeds DiCWTER kwam -z.'n Kop j DE "BLADEREN EENSKLAps SCHOOT DE Kop snel 'in De Richting Van Kliekje en"De slang had Kliekjevs •j a-Sje STEVi<? TOSSEN ZJN KAKEN VAST langzaam maar zeker werd kliekje naar "BENEDEN GETROKKEN...—'T was een ens GEliOIT.' De palm BOOM Boo4 ER HEIENUL KROM van HDatwas net OAENtLIK waar ALEX op GEWACHT had.— MET EEN SpRONG WJ |N DE BooM Dit jaar zullen meer dan 9000 Ame rikanen Nederland bezoeken, het geen meer is dan vorig jaar. De enige beperkende factor in het Transatlantisch touristenverkeer is de beschikbare ruimte aan boord van de schepen en vliegtuigen. Indien Neder land het bezoek van Amerikaanse tou- risten aanmoedigt, zal hierdoor niet alleen de Nederlands-Amerikaanse vriendschap bevorderd worden, dóch zullen ook touristendollars het Ignd binnenvloeien. Het Amerikaanse reis- potentieel is altijd aanzienlijk geweest en bedroeg van 1920 tot 1939 in de tanden buiten de Ver. Staten gemid- Jeld 400.000.000 dollar per jaar, waar van een groot deel in Europa. De heren J. J. Vorrink en F. J. Goedhart, beiden lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, hebben bij de justitie een klacht inge diend tegen P. de Groot, hoofdredac teur van het communistische dagblad „De Waarheid". „Deze klacht" zo delen de heren Vorrink en Goedhart ons mede „houdt verband met de lastercampagne, die dit blad de laatste weken zonder onderbreking tegen bei de heren heeft gevoerd". Namens de heer Vorrink treedt mr. F. W. van Hattem op. Mr. H. van Krimpen behar tigt d,p belangen van de heer Goedhart De algemene raad van de Belgiscjie socialistische partij heeft tijdens een vergadering, te Gent op verzoek van volksvertegenwoordiger Pierard een motie goedgekeurd waarin „het 'vast en eenparig standpunt der socialisti sche partij tegenover de koningskwes tie wordt bevestigd. De algemene raad verwerpt „als onverenigbaar met de grondwet en pet het algemeen stem recht elk ontwerp van volksraadple ging, onverschillig in welke vorm dit wordt voorgelegd". /A -Zié 'V' r - x-> - NjSsV NoiijêRt ysr. /*5v - 10. „Maar" vroeg Christien honend, „waar heeft onze dappere Boenzel dan die inbreker gelaten? Ik sta hier op wacht. Er wordt een luik opengebro ken en metéén daarop stapt deze man hier naar binnen...." Jonker Flonker stak z'n neus in de lucht. „Een man!" zei ie hooghartig. „Je bedoelt toch zeker een meneer...." „En je vroeg me waar ik die inbre ker gelaten heb, Christien", antwoord de Boenzel listig. „Die ben ik kwijt geraakt bij het huis van Slaffer, de kruidenier. Ik denk, dat ie door het raampje van de kolenkelder naar bin- nen is geglipt...." Op dat ogenblik maakte Christien 'n sprong in de lucht. „Wat!" riep 'ze hees. „En zit die inbreker nou in mijn huis?!" Boenzel haalde zijn schouders op. „Ik denk het wel" zei ie rustig. „Ik wou deze dames hier zo lang niet al leen laten...." Maar Christien was 't raam al uitgesprongen en rende naar haar huis toe. Jonker Flonker maakte een buiging voor de drie oude juf rouwen, die nog steeds bij de deur stonden. „Dames" begon ie met een hoofds gebaar. „We gaan nu direct naar Slaffer toe. Waar nood is moet ik helpen. Dat ben ik aan m'n stand verplicht. Toen draaide hij zich om en stapte met Boenzel het raam uit. „Wat een geluk, dat de poes Sophie dat gootsteenkastje voor me heeft opengemaakt" zei Boenzel zachtjes te gen z'n baas, toen ze in de Grutjes- steeg liepen. „M'n poten trillen nog van de zenuwen.... Maar wat is dat?" In de verte, in het donkere steegje wandelde een lange witte ge stalte, die langzaam op hen af kwam. „Een spook!" gilde Jonker Flonker. PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur AVRO: 6,15 „The Avroleans" 6.45 Wat zult LI horen? 7,00 Een kort be zoek bij Gracie Fields (gr pl) 7,15 Verkiezingstoespraak 7,30 Koorvereniging „Pro Musica'' 8,05 Het Radioscoop-journaal 8.20 Uw promenade-concert 8,45 Bekende spre kers met bekende praatjes 9,00 Rem- brandtplein 1923 9,30 Frivé-secretaresse 10.15 Buitenlands overzicht 10,30 Mu- ziek-mozaïek 11,15 Gramofoonplaten HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7t 8 en 11 uur KRO: 6,20 Sport- praatje 6,30-Voor de Strijdkrachten 7,15 Het Vaudeville-orkest 7,30 Verkie zingstoespraak 7.45 NIWIN-nieuws 8,05 De gewone man 8,12 Radio Phil- harmonisch orkest 10,00 De ontwikke ling van het piano-kwartier 10,30 Gra mofoonplaten 10,37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,15 Muziek PROGRAMMA VOOR WOENSDAG HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8; 1, 6, 8 en 11 uür VARA: 8,18 Gramofoonplaten 8,50 Voor de huis vrouw 9,00 Max Reger (gr pl) 9,35 Gramofoonplaten VPRO: 10,00 Morgen wijding VARA: 10,20 Onze keuken 10,30 Als de stofzuiger zwijgt 11.00 Po pulair Non-stop-programma 12,00 Or kest van Frans Wouters 12,38 Zwitserse Jodelclub „Echo" 1,15 Kalender 1,20 Ontmoeting met oude bekenden 2,00 Gesproken portretten 2,15 Omroep-Ka- merorkest 3,00 Jan Eyre (hoorspel) 3,30 De Regenboog 4,00 De Roodborst jes 4,15 Weinig in de krant, veel in het land 4,45 Vragen staat vrij 5,15 Stu dio-orkest 5,45 De vuurtoren-wachter 6,15 Vara-varia 6,20 Hammond-klan ken 6,30 Is de boersheid wel of niet *e overwinnen? 7,00 Verkiezingsuitslagen VPRO: 7,30 „Prettige vacantie" 7,40 Jeugdnieuws 7,45 „Lezen in de Bijbel" VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 en 11.15 Verkiezingsuitslagen HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1 en 7 uur NCRV: 8,15 Ge wijde muziek 8,30 Gramofoonplaten 9,00 Ochtendbezoek bij onze jonge zieken 9,30 Werken van Mendelssohn en Tsjai- kofsky (gr pl) 10,30 Morgendienst 11,00 Lily van Spengen (piano) 11,30 Gramofoonmuziek 12,00 Ancora Trio 12,33 Christelijk Mandoline-orkest 1,15 Zes uitzendingen door Wil Striedér (cello) en Meindert Boekei (orgel) 1,45 Muziek 2,00 Werken van B v d Sigtenhorst Meyer 2,30 Ensemble „Bagatell" 3,00 Gramofoonplaten 3,30 Dolf van der Linden en zijn Metropole orkest 4,00 „Onze Jeugdige postzegelverzamelaars" v_ 4.15 Voor onze jbngens en meisjes 5,30 Wekelijks praatje 5,35 Sweelinck-kwar- tet 6,00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6,30 Voor de Strijdkrachten 7.15 Ouverture „Tannhauser" 7,30 Het actueel geluid 7,45 Gramofoonmuziek 7.55 Het Bach-koraal 8,00 De Kamer verkiezing 1948 CUYK 2000 JAAR. Het stadje Cuyck viert in Augustus zijn 2000-jarig bestaan. Dit gebeuren wordt gevierd met een feestweek van 1522 Augustus, waarin o.m. een his torisch openluchtspel van pater Jac. Schreurs zal worden opgevoerd. 97) Hij ging de kamer uit en keek naar een zestal rechercheurs, die haastig naderbij kwamen, toen hü hen wenkte. „Hoor eens, Barends," zei hü, „JÜ gaat met Van Santen en Berghuis naar de keuken en je let op die knecht, die dat wagentje geduwd heeft en die straks achter zal komen. Je verliest hem niet uit het oog en je zorgt, dat hij het huis niet uit komt. Als alfes afgelopen is bhjft hü onder arrest. Als we 'm nodig hebben zal ik wel waarschuwen. Begrepen?" „In orde, commissaris," zei de rechercheur. „En jullie," zei de commissaris, zich tot de rest van het gezelschap wen dend, „jullie blü'ven hier en als iedereen binnen is gaan jullie naar de gar derobe'. Als de mensen straks door de gang verdwenen zqn zal er een me neer komen, die hier in 't kamertje iets tegen meneer Visser gaat zeggen. Zodra die meneer weer naar de salon gaat moet je hem vragen of ie meneer Dupois is en dan zeg je dat er telefoon voor hem is in de garderobe. Zo gauw ie daar binnen is doen jullie de deur dicht en je houdt hem vast. Je kunt nu wel vast 't hoofdbureau opbellen en zeggen, dat er zo dadelü'k een wagen moet komen. Dan brengen jullie hem weg en je stopt hem maar in cel twee, die is leeg geloof ik. En jullie past op, dat hij zün wafel hier niet open zet. Begrepen?" „Kökökomtin...... oororde, comcommissa ris," zei de rechercheur Van Doveren. „Laat hém dat nou voortaan maar zeggen," zei de commissaris op Hob- bes wü'zend, „dan hoef ik je niet zo lang aan te küken." Hü ging de kamer weer binnen en zette zich naast de hoofdinspecteur. „Ils denk, dat we de hele menagerie al zo'n beetje compleet hebben," zei hij rondkijkend. „Neen, die schoolmeester nog. Wacht, daar komt ie net binnen." De heer Bassing hield de deur voor zijn vrouw opeii, die met opgetrokken neus langs de autoriteiten stapte. Ze gaf een zuurzoet knikje in de richting van mevrouw Jaarsma, die haar vogelenkopje langzaam in haar richting gedraaid had. Haar echtgenoot trok een zelfde gezicht als de jongen, die hü die morgen voor vier dagen van school gestuurd had. Hü zette zich recht tegenover de commissaris,die hij somber aanstaarde efi merkte niets vafi de afkeer ge tuigende blikken, welke in zijn richting werden geworpen. Blijkbaar waren de woorden van mevrouw Jaarsma niet zonder uitwerking gebleven. „Wat een vrolijk gezelschap," zei de commissaris tegen zün buurman. „Als ik 't volgend jaar zestig word, .vraag ik ze allemaal op mijn verjaardag. Dan ga ik slofje onder spelen met die tante, die daar In de hoek zit." De hoofdinspecteur luisterde zonder veel belangstelling te tonen. „Dupois is er nog niet," zei hü ongeduldig op zijn horloge kijkend. „D'r zal toch niks tussen gekomen zijn." De hulpkellner maakte de deur open. „Ia meneer Feenatra hier?" vroeg hü. „Ja," zei de rechter-commissaris. „Wat is er?" „D'r .is ene meneer Dupois aan de telefoon en die vraagt of het goed is, dat ie z'n oom maar thuis laat, want die is nogal aan de hoest. En z'n knecht is helemaal niet lekker. Die heb de koorts." „Ja, dat begrijpen we!" riep commissaris Vonkenberg. „Vertel 'm maar, dat ik 'm zal laten halen al had ie zo'n koorts, dat de thermometer d'r van kapot springt." „Wat een barbaar!" riep mevrouw Jaarsma verontwaardigd. „Je moet er toch maar aan overgeleverd zü'n." „Wat blieft U, mevrouw?" vroeg de commissaris strijdlustig. „Zeg maar uit mijn naam, dat ze die ouwe stakker gerust thuis kunnen laten en dat die knecht maar in z'n bed moet blüven!" riep mevrouw Jaarsma tegen de kellner, maar de' rechter-commissaris stond op en keerde zich verstoord naar de oude dame. „Pardon, mevrouw," zei hij, „ik geloof, dat ik en niet U een beslissing zal moeten nemen." t „Zeg aan meneer Dupois," zei hü, zich tot de kellner richtend, „dat ik er prijs op stel, dat meneers oom en de knecht hier aanwezig zün, omdat ik het noodzakelük aéht, dat er vanavond niemand zal ontbreken Als die oude heer niet tegen de buitenlucht kan moeten ze hem maa> «xfr makken. En vraag of meneer Dupois alsjeblieft direct wil komen, want we zitten te wachten." De kellner knikte en hield deur open om de familie Van Beveren binnen te laten. De dominé zei vriendelük „goeien avond" en zijn vrouw keek enigszins verbaasd naar het sombere gezelschap Marietje liet haar oog vlug over de aanwezigen gaan en knikte glimlachend naar de inspecteur, die ongeduldig op haar komst gewacht had. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3