Israël handhaaft zijn eisen Prins doopte zes D.C. 6-toestellen Samenwerking, tussen Europa's Overzeese Gebieden beraamd DRIE PROTESTEN NAAR MOSKOU Geen inbreuk op souvereiniteit van de staat De uHslagen der verkiezingen VERKIEZINGSDIENST Granaat ontploft tussen groep kinderen DE GROTE DAG Woensdag 7 Juli 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7857 Dagblad voor Den Helder, Koegras, lexel, Wieringen en Anna Paulowna Veiligheidsraad wenst rapport over „Nederlandse blokkade" EISENHOWER weigert candidatuur Bernadotte vraagt verlenging van bestand Koninklijke Rede in druk De Finse verkiezingen Bakker, Pauwels en Ackerman uit de Tour Prinses Margriet in Ouwehand's Dierenpark Driemaal is scheepsrecht" Goede costuums voor gedemobiliseerden Nieuw A.N.W.B.-buitencentrum Arrestaties in Praag Plan Bidault met sympathie ontvangen Ernstige staking in Italië Amerikaanse fabrieken in Nederland? WEERBERICHT BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Waarn. Hoofdredacteur: W. MIDDELBEEK Rayonred. C. A. Dekkers Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELD» lïllltïï TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties „Juttertjes'') tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per ^wartaal 3.75. In haar antwoord op de voorstellen van graaf Bernadotte heeft de voor lopige regering van Israël iedere Ara bische overheersing van Jeruzalem van de hand gewezen, „welke ge meentelijke autonomie de Joden ook zouden krijgen en welk toegangsrecht ook tot de heilige plaatsen". Zij zul len zich met alle krachten tegen een dergelijke regeling verzettèn, aldus het antwoord. De voorstellen aan gaande Jeruzalem zijn „grievend voor de Joden en geveü valse hoop aan de Arabieren". Bernadotte wordt verweten niet volle dig rekening te hebben gehouden met de „werkelijke tpstiging van de souve- reine staat Israël in het door de V.N. toegewezen gebied" en met „andere ter ritoriale veranderingen, die het gevolg zijn van het afslaan van de aanval op de staat Israël door Palestijnse Ara bieren en de regeringen van naburige Arabische staten". Er wordt op gewezen, dat de Joden, die de resolutie der V.N. aanvaard heb ben als een compromis en van hun kant zware offers hebben gebracht, het toe gewezen gebied als het uiterste mini mum beschouwen. De voorlopige regering kan geen in breuk dulden op de souvereiniteit van de joodse staat. Israël is van plan vriendschappelijke betrekkingen met de naburige landen aan te knopen op basis van nauwe samenwerking. Deze betrekkingen kunnen slechts aange knoopt worden op basis van vrije on derhandelingen tussen de belangheb bende staten. Deze politiek kan daarom niet van buiten af aan Israël opgelegd worden. De voorlopige regering is bereid de voorstellen der V.N., om tot een econo mische unie te geraken, te aanvaarden volgens de door de V.N. opgestelde voorzieningen. Dit werd echter niet in De Veiligheidsraad heeft gisteren de debatten over de Indonesische kwestie hervat. Palar (Republiek) verzocht de Raad tussenbeide te komen in wat hij noem de de Nederlandse „economische blok kade" in fndonesië, waardoor de Ne derlandse regering zou trachten „de Republiek te wurgen". De rede van Palar, op wiens verzoek de voorzitter van de Raad, Manoeilsky, deze zitting bijeenriep, werd door Jhr. Mr. J. W. M. Snouck Hurgronje tegen gesproken. Nadat men gedurende een uur had gedebatteerd over de vorm, waarin de Commissie voor Goede- Diensten inlich tingen over deze aangelegenheid zou worden verzocht, werd met negen te gen nul stemmen (Rusland en de Oe- kraine onthielden zich van stemming) besloten, dat de voorzitter van de Raad de Commissie voor Goede Diensten in een telegram zou verzoeken om spoe dig rapport uit te brengen t.a.v. de bestaande beperkingen van de binnen- en buitenlandse handel der republiek en de redenen voor het uitstel van de uitvoering van artikel 6 der wapen stilstandsovereenkomst. (Dit artikel luidt: „Dat handel en verkeer tussen alle gebieden voor zo ver mogelijk zal worden toegestaan; de noodzakelijke beperkingen zullen wor den overeengekomen door beide par tijen met de hulp van de Commissie en haar vertegenwoordigers, indien no dig." Red. ANP). Generaal Eisenhower, thans presi dent van de universiteit van Columbia, heeft in een verklaring aan de direc teur van de afdeling Public Relations der universiteit herhaald, dat hij geer, candidatuur voor enig openbaar ambt kon aanvaarden. De verklaring werd aan tientallen verslaggevers uitge reikt. „Mijn zienswijze met betrek king tot mijn eigenlijke taak is nog steeds dezelfde als die, weljfe is ver vat in rtaijn brief van 23 Januari 1948", aldus Eisenhower. „Zo de curatoren van de universiteit het goedvinden, zai ik de belangrijke taak van presi dent van Columbia blijven vervullen. Ik wil op dit ogenblik mij niet met enige politieke partij vereenzelvigen en kan geen candidatuur voor enig openbaar ambt aanvaarden of deelne men aan politieke partijverkiezingen. Dit houdt niet in, dat ik van plan ben het stilzwijgen te bewaren betreffen de enige voor het land belangrijke kwestie, waarover ik mijn- mening zou billen zeggen". de voorstellen van Bernadotte beoogd. De Arabische staat waarmede Israël een Unie zou moeten vormen is zowel politiek als geografisch geheel verschil lend van de door de V.N. voorgestelde. Gezien de nieuwe toestand kan de voor lopige regering zich daarom niet ge bonden achten om aan de Unie deel te nemen. Vooral aangaande de immigratiepoli tiek verzet Israël zich tegen beknotting dei souvereiniteit. De omvang en aard der immigratie vrijelijk te mogen bepa len was juist de Joodse eis. De regering var Israël kan geen enkel internatio naal lichaam erkennen ter contröle van haar immigratiepolitiek. Graaf - Bernadotte, de bemiddelaar der V.N. in Palestina, heeft de Veilig heidsraad gister verzocht op Joden en Arabieren een beroep te doen om verlenging van de wapenstilstand in Palestina te aanvaarden. In het telegram van Bernadotte aan de Veiligheidsraad wordt o.m. gezegd: „Er kan weinig twijfel over bestaan, dat een besluit om de strijd in Palestina te hervatten algemeen zal worden veroor deeld en dat de partijen, die een derge lijk besluit nemen, een verantwoorde lijkheid op zich zullen nemen, die door de wereld met de grootste ernst zal worden aanschouwd". Even na zijn aankomst te Caïro heeft Graaf Bernadotte Azzam Pasja, secre taris-generaal der Arabische Liga, ont vangen. Deze deelde hem mede, dat de Liga wëigert in te gaan op het voorstel tot verlenging van de duur van het bestand. De radioredevoering van H. M. de Konirtgin, waarin zij mededelihg deed van haar voornemen om afstand te doen van de troon, is thans, met in stemming van H, M. de Koningin, be nevens met die van de minister-presi dent en de ministers van Binnenlandse Zaken en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, in druk verschenen. De Staatsdrukkerij en -uitgeverij heeft het boekje typografisch verzorgd en tegen kostprijs vervaardigd. De Ne derlandse boekhandel zal haar rhede- werking voor een vlotte» verkoop ver lenen en van elke korting afzien. De opbrengst van de verkoop komt na melijk, overeenkomstig de wens van H. M. de Koningin, ten goedu aan de Stichting 1940-'45. De prijs is zo laag gesteld (25 cent per exemplaar), dat bet boekje in ieders bereik kan komen. Te Helsinki zijn gisteravond de de finitieve uitslagen van de Finse ver kiezingen gepubliceerd. Deze zijn: Agrarische partij: 56 zetels (49 vóór de verkiezingen)Sociaal-Democraten 54 zetels (50); Conservatieven: 33 ze tels (28); Volksdemocraten: 38 zetels (49);''Zweedse Volkspartij: 14 zetels (15); Liberalen: 5 zetels (9). Minister zonder portefeuille. Hertha Kuusinen, verklaarde, dat de Volksde mocraten niet zouden deelnemen aan een coalitie-regering, waarin de Con servatieven vertegenwoordigd zouden zijn. Zij waren evenwel bereid met de andere partijen samen te werken en zouden geen aanspraak maken op het premierschap, dat zij thans bezitten. De oogstcampagne is begonnen. In de grootste polder van Nederland, de Wieringermeer, is men begonnen met het maaien van het eerste koolzaad. De zachte winter is oorzaak, dat men 14 dagen vroeger dan andere jaren kon beginnen met het binnenhalen van de oogst, die voor een belangrijk deel over onze voedselpositie zal beslissen. Het eerste koolzaad wordt met de grote zelfbinder gemaaid. De wedstrijdcommissarissen van de Ronde hebben gister besloten dat de renners Bakker (Ned.) en Ackermann (Luxemburg), die Maandag met een achterstand van meer dan 10 percent op de win naar van de etappe binnenkwamen, uitgeschakeld blijven van verdere deelneming. Dit is in overeen stemming met de wedstrijd reglementen, waarvan echter in bijzondere omstandigheden kan worden afgeweken. Blijkbaar heb ben de commissarissen hiervoor echter in het onderhavige geval geen termen aanwezig geacht. Voorts is Pauwels (Ned.) als laat ste van het algemeen klassement, wederom conform de reglementen, eveneens uitgeschakeld, zodat de Ned.Luxemburgse ploeg op één dag drie man is kwijtgeraakt. Voor de 7e étappe Biarritz-Lour- des, die vandaag wordt gereden, blijven 99 renners gekwalificeerd. Bij de vele scholen, die de laatste week vóór de grote vacantie het zo zeer geliefde schoolreisje ondernemen, bleef ook de „Werkplaats" te Biltho- ven, waarop de prinsesjes het lager onderwijs volgen, niet achter. Zo trok gisterochtend een 50-tal kinderen uit de lagere klassen per autobus van Bilthoven naar Rhenen, waar het bé kende Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg werd bezocht. Tot dit ge zelschap olijke kleuters behoorde ook Prinses Margriet. Tezamen met schoolkinderen uit ver schillende andere richtingen van het land werd in een der zalen van het park-restaurant door de peuters het meegebrachte twaalfuurtje verorberd. Brits Lagerhuis keurt Marshall-overeenkomst goed Het Britse Lagerhuis heeft met 409 stemmen vóór en 12 stemmen tegen de Brits-Amerikaanse overeenkomst in het kader van het plan-Marshall goedgekeurd. Reeds eerder was de overeenkomst door het Hogerhuis aanvaard. Dinsdag om elf uur des avonds zou de over eenkomst door de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, en de Amerikaanse ambassadeur te Londen, Lewis Douglas. ondertekend worden. Een kroon in goud met daaronder in blauwe letters „Prins Bernhard" staat geschilderd op de boeg van de D C 6 Ph T P B, waartegen Z. K. H. Prins Bernhard gistermiddag een fles champagne liet stuk vallen. Daarmee doopte de Prins dit vlieg tuig en gaf tegelijkerttijd symbolisch de namen van alle leden van het Prinselijk gezin aan de 6 D C 6 ma chines, die de jongste uitbreiding van de KLM-vloot vormen. Vóór de doop uitte de KLM-directeur zijn grote erkentelijkheid voor de war me belangstelling van Prins Bernhard voor de luchtvaart, die hij zelf zo ent housiast beoefent. Dr. Plesman dankte het prinselijke paar voor de toestem ming de ifemen van de leden van hun gezin aan deze nieuwe machines te mo gen geven. Daarmee dragen wij de verbondenheid van ons Nederlandse volk met Oranje over de wereld. Dr. Plesman herinnerde aan zijn per soonlijke belofte aan de Prins gedaan kort na de bevrijding: „Ik zal 'm een ruk geven". Dat de KLM slaagt dankt zij al dus de directeur aan de toewijding van "het gehele personeel van hoog tot laag, aan de verdiensten van directeur Veenendaal in het bijzonder, en aan de hooggewaardeerde medewerking van de regering. Sjnds 1 Januari 1946 is de KLM een rendabel bedrijf, ook ■dit jaar zo besloot dr Plesman zal een sluitende balans worden be reikt. De minister-president dr. L. Beel, sprak vervolgens zijn vreugde erover uit, dat deze serie voorname vliegtui gen de namen van het prinselijk gezin gaan dragen als een symbool van de eenheid en samenbinding van ons volk en het Oranjehuis. Mogen deze ma chines gelukkig vliegen, zolang tot ze moeten vervangen worden en moge dat dan zijn door nog groter, nog mooi er en nog sneller vliegtuigen. Deze DC 6-toestellen staan nu aan het begin van een carrière, die zo hopen wij een glorievolle zal zijn voor ons land en voor de KLM. Dr Beel besloot met een woord van dank aan dr. Plesman voor wat deze voor ons land heeft gedaan en doet. Vervolgens verrichtte Prins Bern hard de naamgeving. Toen de fles champagne tweemaal weigerde haar inhoud vrij te geven, merkte de Prins op: „Maakt U zich niet ongerust, drie maal ls scheeps recht". Op pagina 2 vindt U nadere bijzonderheden over onze Twee doden Gisteravond heeft te Sittard een zeer ernstig ongeluk plaats gejjad. Kinderen waren in het veld onder Sonderbout met een splintergranaat aan het spelen. Eén van de kinderen heeft dit projectiel weggegooid met het noodlottige gevolg, dat deze ont plofte bij deze, in groepjes spelende kinderen. Het 4-jarige kindje J. Meus- sen en de 11-jarige J. Steenbakkers werden onmiddellijk gedood. De 14- jarige Feenstra is aan zijn verwon dingen in het ziekenhuis te Sittard overleden. Tien andere kinderen zijn in het ziekenhuis opgenomen en hier van zijn er vijf zeer ernstig gewond. Nadat zich aanvankelijk enige moei lijkheden hadden voorgedaan bij de le vering van costuums voor de gedemobi liseerde militairen is de kwaliteit van de stoffen thans aanmerkelijk verbe terd, aldus „De Volkskrant". In het Centraal Kledingmagazijn in Utrecht liggen nu steeds vier- tot vijfhonderd zeer goede herencostuums beschikbaar voor die gedemobiliseerden, die elders in het land niet kunnen slagen met de aankoop van een pak. Hieronder en onder de voorraad van de winkels in het land, bevinden zich costuums van uitstekende kamgaren-stof, welke zijn afgenomen van de exportvoorraad. Deze zijn echter alleen bestemd voor deze ex-militairen en niet voor de burgers. Door de verslechterde wolsituatie zul len in de toekomst echter minder goede stoffen op de markt komen, zodat tegen het eind van het jaar ook de demobili serende militairen vermoedelijk genoe gen zullen moeten nemen met een pak van een kwaliteit, welke minder is dan die van de costuums, welke nu soms nog kunnen worden gekocht. Op Maandag 12 Juli zal het nieuwe ANWB-buitencentrum „Anna's Hoeve" aan de Vecht bij Ommen officieel ge opend worden. Hier zullen onder meer de bekende ANWB-oefenkampen georganiseerd worden, waar onder leiding van erva ren kampeerders de nieuwelingen op het buitenspoor alle leeftijden zijn er onder vertegenwoordigd de juis te sfeer en een goede stijl van kampe ren zullen beleven. Mede door deze. oefenkampen poogt de ANWB het kamperen 'n zeer be langrijke vorm van toerisme, die ook in ons land door honderdduizenden be oefend wordt meer inhoud te geven en in betere banen te leiden. Voordat de kampeerders komen, zul len een aantal journalisten hier een perskamp meemaken, waarbij een aan tal sprekers de verschillende vraag stukken die met kamperen samen hangen zullen behandelen. Na het défilé van de Tsiechoslowaakse Sokols door Praag zijn Dinsdagavond op het Wenceslaus-plein betogingen te gen de regering gehouden. Kort voor middernacht verscheen de veiligheids politie en arresteerde een groot aantal personen. Sommige berichten spreken van tussen 100 en 200. (Van onze Parijse correspondent) Van zeer bevoegde zijde vernemen wij, dat de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Bidault, binnenkort een poging zal doen de samenwerking tussen de vijf Landen uit te breiden tot de overzeese gebiedsdelen. Via de diplomatieke kanalen heeft hij reeds voeling omtrent deze suggestie. Zijn ve goed ingelicht dan heeft Den Haag vertrouwelijk te kennén gegeven, dat het in principe niet afzijdig staat ten opzichte van deze uitbreiding. Londen en Brussel zouden daarentegen in mindere mate voorstanders zijn. De vraag of deze kwestie reeds een punt van bespreking zou uitmaken* op de aanstaande conferentie in Den Haag werd door de betreffende auto riteiten niet bevestigd. Men wilde evenwel ook geen ontkenning geven. Gnze indruk is, dat Bidault zonder de kwestie op de agenda te voeren niettemin zal pogen om door het lég gen van vertrouwelijke contacten een basis te scheppen waarop straks kan worden onderhandeld. In het jongste verleden hebben de leden van het pact van Vijf o.a. één lijn getrokken met de erkenning (of juister gezegd met de niet-erkenning) van Israël. Londen, dat Israël niet kon erkennen, verzocht de vier vrien den hun erkenning eveneens op te schorten, hetgeen geschiedde, hoewel Frankrijk. Nederland. België en Lu xemburg voornemens waren.de Joodse staat te erkennen en er diplomatieke betrekkingen mee aan te knopen. De opmerkelijk scherpe toon in de Veiligheidsraad van de Franse gede legeerde en zijn strakke houding in het voordeel van Nederland is een an der bewijs voor het feit, dat het pact van Brussel inderdaad begint door te werken. Nader vernemen wij, dat Parijs reeds contact heeft gehad met Londen om trent een uitbreiding der samenwer king tot de overzeese gebiedsdelen. Over het resultaat is niets bekend. Het schijnt, dat Frankrijk meer dan Enge land is wakker geschud door de'com munistische actie in Zuid-Oost-Azië en dat het vooral op grond daarvan wil pogen tot samenw#king te komen. Ook voor Indonesië kan dit van groot belang worden. Van diplomatieke zijde vernemen wij nog, dat verwacht mag worden, dat dit Parijse streven sympathie en steun zal vinden in Washington aan gezien ook Amerika is wakker ge schud door de communistische opmars in Zuid-Oost-Azië. Geruchten als zou via Belgrado zijn uitgelekt, dat de Kominform besloten heeft het zwaartepunt van zijn actie voorlopig te verleggen naar Zuid-Oost- Azië, zijn daarentegen ongeloofwaar dig. In Parijs gelooft men er niet aan. Eerder is men geneigd om binnenkort nieuwe grQte stakingsgolven te ver wachten ter sabotage van de uitvoe ring van het Marshall-plan. Samen 166 jaar. In de gemeente Oostzaan trad gistermorgen de 92- jarige heer Tjerk Veen in het hu welijk met de 74-jarige mej. Joukjen Mulder. De ambtrtiaar van de Bur gerlijke Stand, die de beide levens lustige oudjes in de echt verbond, gal namens de gemeente zijn geluk wensen mee. In de beste stemming verlaat het jonge paar het gemeente huis. Zo is de dag, de gróte dag, Der stemming aangebroken En wordt het propagandazwaard Weer in de scheê gestoken. Nu komt er weer een einde aan Heel die papierlawine, Die ons op het verkiezingspad Ter voorlichting moest dienen. Maar als ik eerlijk wezen moet, Dan kan ik slechts verklaren, Dat ik nu nog veel minder weet In welke koers te varen. Want welk pamflet of ik ook las, 't Was allemaal beloven, En nu is dit de grote vraag: Wie moet ik nu geloven? Natuurlijk zegt Jan Schouten: Mij, Maar Gerben zegt niet anders, En ja, je kunt op je biljet Niet stemmen door elkander.... Doch is het niet een groot geluk Dat men KAN kiezen vrinden? Dat toch bewijst, dat in ons land Nog VRIJHEID is te vinden. Er hangt over dit kiezen nog Gelukkig geen beklemming, En voelen w' ons zodoende in De beste stemmingstemming. Daarom slaan we de uitslag toch Met grote spanning gade, En hopen in de toekomst maar Op waarlijk grootse daden. JABSON. Tegen blokkade van Berlijn Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten hebben afzonderlij ke protestnota's naar Moskou verzon den tegen de blokkade van Berlijn door de Russen. De drie nota's verto nen slechts geringe verschillen en zijn opgesteld tijdens besprekingen tussen de vertegenwoordigers der drie mo gendheden in Londen, die tien dagen hebben geduurd. De drie nota's zijn een van de krachtigste geallieerde protesten, die tot nu toe bij de Russen zijn gemaakt. In alle drie nota's wordt een algemene regeling voor de Ber- li.inse problemen voorgesteld, indien de Russen hun spoorweg- en wegenblok kade van Berlijn opheffen. Amerikaans-Frans-Belgische politiemacht te Jeruzalem De V. S. hebben Trygve Lie, secre taris-generaal der V.N., medegedeeld, dat zij er geen bezwaar tegen hebben 333 Amerikaanse burgers aan te zoeken deel te nemen aan de voorgestelde po- litie-macht voor Jeruzalem, welke uit duizend man zou bestaan. Ook Frankrijk heeft de V.N. mede gedeeld, dat het 335 Fransen zal toe staan zich te laten aanwerven voor de politiemacht voor Jeruzalem. Het Bel gische antwoord op Bernadottes voor stel tot het aanwerven van deze politie macht wordt nog afgewacht. Het Italiaanse leger heeft in Rome de verdeling van de benzine onder zijn toezicht gebracht omdat de staking van de arbeiders bij de benzine-entre- pots en de petrolemraffinaderijen, die reeds een week duurt, het lucht- en wegverkeer dreigt stil te leggen. De staking in de petroleumindustrie wordt gehouden in het kader van een door de communisten opgestelde „ka lenderactie" van halfdaagse protest stakingen in verscheidene takken van industrie. Volgens het blad „Business Week" zouden, naar verluidt, behalve de Kai- ser-Frazer-fabriek in Rotterdam, welke naar wordt verwacht tegen het einde van dit jaar met de werkzaamheden zal beginnen, nog ongeveer tien andere Amerikaanse firma's onderhandelen met Nederlandse belanghebbenden over de vestiging van filialen in Nederland. De plannen omvatten onder meer de productie van scheermesjes, vulpenhou ders en pompen. De nieuwe Ameri kaanse investeringen in, de Nederland se industrie bedroegen in het afgelopen jaar ongeveer 14 millioen dollar. Weersverwachting, geldig tot he denavond: AANHOUDEND KOEL. Zwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen en op sommige plaatsen enige regen of motregen. Matige, langs de Waddenzee tijdelijk nog krachtige Noordwestelijke wind. Aanhoudend koel voor de tijd van het jaar.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1