DE DAAGSE DINGEN Onze V erkiezings MISKEND KUNSTENAAR TREKT 450.000 BEZOEKERS StadentOmgeving- Marinemutaties Drie honden De vierde ronde om het schaakkampioenschap Oudesluis. Ongeval Urk Callantsoog. Raadsvergadering in sneltreintempo JMgezondw Purmerender markt Vincent van Gogh vindt erkenning Texel. Marktberichten Met ingang van 1 Mei 1948 is be vorderd tot Bchout-bü-nacht van de martnestoomvaartdienst de hoofdof ficier van de marinestoom vaart- dienst der 1ste klasse J- B. Berck. Zijn tijdelijk bevorderd: met ingang van 1 Januari 1948: tot majooj der mariniers de kapitein der mariniers T. Jonkman, voor zo lang hij belast is met de functie van officier operatien bij een infanterie- bataljon bij de mariniersbrigade; tot majoor der mariniers bij de KMR de kapitein der mariniers bij de KMR P. W. van Heivoort, voor zolang hij belast is met de functie van afdelingscommandant van de artillerie-afdeling bij de mariniers brigade; met ingang van 15 Januari 1948: tot luitenant-kolonel der mariniers bij de KMR (onbepaald verband) de majoor der mariniers bij de KMR (onbepaald verband) W. A. van Heu- ven, voor zolang hij belast is met de functie van bataljonscommandant bij de mariniersbrigade; tot officier van de marinestoom vaartdienst der lste klasse de offt cier van de marinestoomvaartdienst der 2de klasse L. M, den Hond, voor zolang hij belast is met de functie van afdellngscommandant van de verplegings-, onderhouds- en repa ratie-afdeling bij de mariniersbrigade; is met ingang van 1 April 1948 de kapitein-luitenant ter zee N. Koore- man eervol ontheven van de betrek king van directeur van het loodswezen, de betonning, bebakening en verlich ting in het 3de district te Amsterdam; met ingang van 1 April 1948 de kapitein-luitenant ter zee N. Korre man, bevorderd tot kapitein ter zee; is met ingang van 1 Juli 1948 aan de officier van de marinestoomvaart dienst der lste klasse J. Ehrenburg wegens ongeschiktheid voor de ver dere waarneming van de dienst ten gevolge van gebreken eervol ontslag uit de zeedienst verleend. Drie Helderse honden brengen hun feestweek ojDhet politiebureau door. Het zijn een mooie, grote herdershond (reu), een grote zwarte gekruiste Groe nendaler (reu) en een klein zwart met bruin teefje. Wanneer deze dieren niet voor morgenavond door hun eigenaars zijn afgehaald, dan vindt voor hen de feestweek een ontijdig en triest einde. PER VLIEGTUIG HEEN, OP EIGEN VLEUGELS TERUG. De ophefmakende vlucht vanaf Cha- teaurou (Zuid-Frankrijk), waarbij de duiven voor het eerst per vliegtuig werden vervoerd, is voor de duiven zeer zwaar geweest. De P. V. „Het Noorden" had voor deze vlucht 52 duiven mede. Maandagavond om 6 ,uur waren hiervan 22 teruggekeerd en was er dus nog 60 pet. vermist. De voornaamste oorzaak hiervan is de la te lossing, n.1. op Zondag, 4 Juli te 11 uur 15 min. Dat men bij iets nieuws, in dit geval het vliegtuigvervoer, altijd moeilijkheden kan ontmoeten, is te verwachten. Het was echter volkomen onverantwoord de duiven nog op een zo laat uur voor een dergelijke rond vlucht los te laten. Temeer daar de liefhebbers bij de zeer hoge vracht prijs van bijna f 1 per duif toch wel mogen verwachten dat men met /hun zeer kostbare duivenmateriaal voor zichtig zal handelen. Daar bovendien het weer in ons land in de namiddag en de avond steeds slechter werd, moest het voor de vogels practisch wel on mogelijk zijn om na pl.m. 725 km vlie gen dezelfde dag nog hun hok te be reiken. Twee duiven gelukte dit nog. De eerste was van de heer W. Mans handen, die zijn duif Zondag om 21 uur 8 min. 19 sec. klokte. De duiven, welke Maandag aankwamen waren verregend en in minder goede condi tie. Ze hadden de nacht ergens onder weg buiten moeten doorbrengen, waar bij het slechte weer zijn invloed had laten gelden. Het was jammer dat de organisatoren van deze vlucht de be langen van onze Noordelijke liefheb bers zo volkomen negeerden en uit het oog verloren dat de duiven hier t.o.v. het Zuiden enige honderden kilome ters meer hebben af te leggen.' Maandagmorgen te 10 uur 42 m. 10 sec. werd de 13e prijsduif geklokt. Naast de uitslag vermelden we nog dat de eerste duif een gemiddelde uur snelheid maakte van tegen de 75 km. Het resultaat van deze vlucht was: W. Manshanden 1; C. Bontes 2-4-6; Gebr. Schotting 3-12; P. Dirks 5. J. Bosch 7; G. J. Wittenberg 8-11; D. Klijzing 9; J. Manshanden 10; D. Blokker 13. Ook van de vereen. „Hollands Noord punt" kwamen dezelfde dag nog slechts twee vogels thuis, en wel de duiven van K. Martijn (20.29 uur) en K. Brons (21 uur). De andere duiven kwamen Maandag paj binnen. De uitslag was: K. Martijn 1; K. Brons 2, 13; Felkers- Steijn 3. 4. 7, 9. 14; Mulder 5, 6, 8; Hania 10; De Bunje 11; Zgon 12. De eerste duif van de postduiven vereniging ,V. O. P." werd Zondag avond om 21.11.57 geconstateerd, de laatste Maandagmiddag om 12.10.4 uur. De prijswinnaars waren: J. Snijders 1; J. Bruin 2, 20; Betzema 3; M. de Boer 4. 5: H. van der Giezen 6, 7, 10, 14; P. Hufkes 8; Ottervanger 9, 18; Boon 11, 16. 17; C. de Wit 12, 13; Pompert 15; R. de Boer 19. JDe vierde ronde van het schaaktour' nooi om het kampioenschap van Den Helder bracht enige verrassende uit slagen, die de spanning vooral in de hoofdgroep doet herleven. Zo moest de kleine Geus, met zwart tegen Van der Kuyl spelende, reeds na 17 zetten het onderspit delven. Hij had in een ge weigerd damegambiet een openings- fout gemaakt, waardoor hij heel moei lijk kwam te staan. Van der Kuyl buitte zijn voordeel op fraaie manier uit, en met een scherpe zet in het cen trum won hij een stuk, en daarmede de partij. Een taaie worsteling werd de partij J. Wijker—K. Geus. Het was een ge sloten behandeling van de Spaanse opening. Na enig laveren probeerde Wijker een aanval op de zwarte Ko ningsstelling te ondernemen, en had hiermede door een- onnauwkeurigheid van Geus zowaar succes. Wijker won de kwalteit, doch zag geen kans door de gesloten stelling een'directe winst te forceren. De partij werd tenslotte afgebroken in een voor Wijker gunsti ge stelling. Het volledige resultaat van de vier de ronde luidt: Hoofdklasse: J. v. d. KuylW. J. Geus 1—0. J. Wijker—K. Geus afgebr. Stand: 1. G. Geus 2en 1 hangpartij; 2. W. J. Geus V/t en 1 hangpartij; 3. J. v. d. Kuyl 1 en 1 hangp.; 4. J. Wij ker 0 en 3 hangpartijen. Ie klasse: J. Noordeloos—J. v. Amers foort afgebr.; S. HuetingJ. P. Bom mel 01 (reglementair). Stand: 1. J. P. Bommel 2 en 2 hangp.; 2. J. Noor deloos 1 en 3 hangp.; 3. J. v. Amers foort 0 en 3 hangp.; 4. S. Hueting 0 en 2 hangp. 2e klasse: J. PaansR. Bais 01; K. LengersL. J. Goslings 10. Stand: 1. K. Lengers 4; 2. R. Bais 2; 3, L. J. Goslings 1; 4. J. Paans 0. 3e klasse: J. KubbeJ. Beun V»; M. FranssenE.A. Bosch 10. Stand: 1. J. Beun 3'/t; 2. M. Franssen 2 en 1 hangp.; 3. E. A. Bosch 1; 4. J. Kubbe »/j en 1 hangp. De vijfde ronde wordt gespeeld op Maandag 12 Juli a.s., waarin in de hoofdklasse worden gespeeld de par tijen: W. J. GeusJ. Wijker en K. Geus J. v. d. KuyL Getrouw aan de traditie zullen wij ook ditmaal alles in het werk stellen, om de verkiezingsuitslagen zo spoedig mogelijk te publiceren. Na hedenmiddag vijf uur zullen op de bekende borden aan de gevêi van ons gebouw in de Koningstraat worden gepubliceerd: De uitslag der stemming in de gemeente Den Helder, verdeei over de verschillende stembureaux. De uitslag der stemming in alle 18 kieskringen. De uitslag der stemming in de voornaamste plaatsen van ons land en de gemeenten in de kop van Noord-Holland. Thermometerstanden en vermoedelijke zetelverdeling. Alles vergelijkbaar met de overeenkomstige cijfers der Kamerverkie zing 1946. Bovendien zullen voortdurend gedeeltelijke uitslagen en thermometer standen worden omgeroepen door de bekende versterker-installatie. Tussentijds wordt gramofoonmuziek ten gehore gebracht. Ook op TEXEL (Hotel „De Oranjeboom", Den Burg) en WIERINGEN (ons agentschap Kerkplein, Hippolytushoef) zullen de verkiezings uitslagen door middel van publicatieborden en omroepinstallaties wor den bekend gemaakt. In de gemeente ANNA PAULOWNA worden de uitslagen gebulleti- neerd in de zalen van Veerburg, Kleine Sluis; Kossen, Spoorbuurt en Bossen, Breezand. In de HELDERSE COURANT van morgen' vindt u de verkiezings uitslagen en de namen der gekozen Kamerleden. VOETBAL. De uitslagen van de Zaterdag ge speelde wedstrijden waren als volgt'. V.V.U. I—Go Ahead I 0—0; V.V.U. II—Go Ahead II 1—1. IJS OP DE WEG! Hedenmorgen 7 uur geraakte een vrachtauto van K. van Urk, geladen met 60 zak ijs voor de Noordzeevis serij, te water. Een jeep, die een aan hangwagen trok, geraakte door de gladheid van de weg, waar het ijs gelost werd, te dicht bij de kant en gleed te water. Twee personen, die zich achter op de wagen bevonden, wisten bijtijds van de wagen te sprin gen, een derde raakte in de haven. De 60 zak ijs gingen verloren. De laatste tijd is de heer van Urk niet erg fortuinlijk. Toen de heer A. de V. uit Oudeschild op zijn fiets naar huis keerde, reed hij op onverklaarbare wijze tegen een aan de kant van de straat staand hek. De aanraking was van dien aard, dat hij een paar gekneusde ribben opliep. WEEKOVERZICHT VISSERIJ. Voor de pallngvisserjj is het weer dit jaar zeer ongunstig. Het vorige jaar was het warm en kon de visserij ongestoord worden uitgeoefend. Nu is het koud en ongestadig, welke fac toren zeer ongunstig zijn voor de palingvisserij. Het gevolg is dan ook, dat er aanmerkelijk minder paling gevangen wordt dan vorige jaar. Door de geringe aanvoer was er vori ge week een sterke prijsstijging te constateren. Deze varieerde van 1.30 tot 1,49 per pond voor de kuilpaling. De zeilvaartuigen visten vorige week 2 x. Verdiensten voor zeilvaartuigen beliep 150 per vaar tuig. De motorvaartuigen brachten het per etmaal tot 100 pond aal. De be sommingen waren dan ook niet hoog. Deze waren ƒ700 per vaartuig. Ge zien de hoge bedrij^sonkosten is dit onvoldoende. Nog minder waren er de beugvissers aan toe. Deze kwamen met geringe vangsten aan de markt. Er werd maar 1 tot 2 x gevist. Be sommingen gering. De prijs der Noordzeevis was hier hoog. Besom mingen ongeveer 1000. Aanvoer van witvis was gering. Snoekbaars iets beter. BEVESTIGING EN INTREDE. Zondagmorgen werd in de vaca ture van Ds. G. Spijker in de Ger. kerk bevestigd Ds. Homburg van Nieuwendam door Ds. Meyenfeld van Alkmaar. Bevestigingstekst was Marcus 4 vers 26-28 over de gelijke nis van het zaad in de akker. Maandagavond kwam de gemeente raad in het raadhuis bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Cor- relje. De heer Van Twuyver was we gens ziekte verhinderd de vergade ring t>|j te wonen. Alle voorstellen van B. en W. wer den practisch zonder enige discussie door de raad overgenomen en be krachtigd, zodat ook onze taak, n.1. een verslag van deze bijeenkomst te geven, een lichte was. In ons nummer van Donderdag j.1. namen wij de agen da van deze vergadering in extenso op, daarom zullen wij thans nog en kele der belangrijkste besluiten in het kort herhalen. Aangenomen werd het voorstel tot het heffen van leges ter secretarie en van rechten wegens verrichtingen van de ambtenaren van de Burgerlijke Stand. De verordening welke de toestand van bewoning van de zomerhuizen re gelt werd in verband met de noodza kelijkheid van bewoning voor langere duur in verband met de woonruimte- schaarste gewijzigd in die zin, dat in bepaalde gevallen ook bewoning des winters kan worden toegestaan. Voorts zal men zich herinneren dat de gemeenteraad op 27 Februari j.1. besloot het sportterrein aan te kopen en als gemeentelijk sportterrein te doen inrichten. Het besluit als zodanig kon „hogerop" in deze vorm geen sanctie ontvangen. B. en W. stelden voor een nieuw besluit te nemen. Tenslotte werden nog enkele zaken van minder belang afgehandeld en gmg de raad in comité. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). DE MASSAZANG. Geachte redactie, Naar aanleiding van Uw bemerking inzake de Massazang ter gelegenheid der a.s. Jubileumfeesten, zou onderge tekende gaarne het volgende wensen op te merken: Daar eind Mei een positief program ma daartoe nog steeds ontbrak, heeft ondergetekende zich destijds, in zijn kwaliteit van plaatselijk muziekmees ter, schriftelijk gewend tot de voor zitter der Helderse Gemeenschap, ten einde zo nodig advies te verstrekken inzake het organiseren van massa zang, hetgeen toenmaals nog zeer wel mogelijk was. Ongetwijfeld zoutten onze plaatse lijke zangverenigingen, in combinatie met jeugdzang der verschillende scho len, daartoe hun medewerking hebben verleend. Op dit schrijven is door on dergetekende nimmer enig antwoord van de betrokken instanties ont vangen. Hoogachtend, A. J. LEEWENS. PURMEREND, 6 Juli 1948. Aange voerd 485 runderen w.o. 40 vette koeien en 2 stieren, 294 nuchtere kalveren en 52 schapen en 15 vette varkens voor de levering; 106 melk- en kalfkoeien f 450 v_f 825, handel strekzaam duur; 174 geldekoeien f 350—f 580, kalm; 22 gras kalveren f 200—f 280, stil; 10 stieren f 475—f 700, stug; 327 schapen f 60 f 85, vlug; 694 lammeren f 24f 42, goed; 65 bokken en geiten f 10—f 80, stug; 55 paarden f 350—f 700, stug; 715 biggen f 30—f 70, stugger; 1200 oude kippen en hanen rode en witte f 2.25 f 2.75, 550 oude kippen en hanen blau we f 3—f 3.25; 13600 jonge hanen rode en witte f 2—f 2.25; 2800 jonge hanen blauwe f 2.80; alles per kg; 1500 jonge hennen f 5t. 7, 450 eenden f' 1f 3, 300 konijnen f 1—f 12 en 16 ganzen f 5— f 7.50 per s'-k. Het bezoek op de markt werd weer beter maar het aanbod van de runde ren was minder dan de vorige week. De grootste daling zat wel in de levering van vette koeien daar dit meer dan de helft scheelde bij de vorige week. De verlaging van de prijzen daarvan zal zeker wel de oorzaak zijn ofschoon deze over 14 dagen weer een verlaging on dergaan. Het aanbod van verse mehc- koeien was iets groter maar de handel was heel stroef. De prijzen biyVcn hoog hetgeen de vlugge handel WeiV' lemmerd. Vo'or de beste kalfdragA koeien is veel animo, deze Wom! voor hoge prijzen heel vlUg a< hendeld. Met de geldekoeien gin), ,ef' maar heel kalm aan. De prijzen d» van zijn de paar laatste weken gelopen. In het jonge vee wil het i?' niet vlotten, daarin was het heel sh? Ook voor de gebruiksstieren is - veel animo, die vraag is niet g Met de fokkalveren is het geheel afJI Beter is het op de wolveem»-?' niet lopen. Daar i werden de schapen vrij vlug arkt, voor goede prijzen omgezet. Ook de lammetjes was nog Wel liefhebbi en de prijzen daarvan waren de ooitjes blijven goed yoot vooral ue uunjn uiijven goea gezocht: Bij een klein aanbod van bok ken en geiten bleef het daar een stuc»' boel. Op de biggenmarkt was een fit*? aanvoer waardoor de handel wel 8 kalmer werd en de prijzen ook een klein beetje lager kwamen te liggjr Met de paarden blijft 't maar steeds een stugge boel. Er waren ook nog enkel» veulens aangevoerd maar deze ginge. in hoofdzaaK zo om de f 100 voor a» slacht weg, maar het was dan ook voor 't leven geen prima waar. Op de pluim, veemarkt was het mis en vooral met de blauwe jonge hanen die anders gevraagd zijn, was het geheel mis, d8 prijzen daarvan zakten geducht in. 900 Schilderijen en 1000 tekeningen in 10 jaar (Van onze kunstmedewerker). We zeggen allen als het zo te pas komt met een zekere trots, dat ons land het land van de schilders bü uitstek is, maar helaas wordt door zeer weinigen die trots omgezet in het tonen van directe belangstelling voor de producten van onze kunste naars. Velen zijn in armelijke om standigheden, of, wat misschien nog erger is, totaal miskend ten grave gedaald. Als men de lijst van schil ders uit onze Gouden Eeuw ziet, slaat de schrik om het hart, als men moet vastsellen, dat het merendeel in de verschillende stadsarmenhui zen hun laatste levensdagen sleet. Dit was meestal geen gevolg van een slechte levenswandel, doch het mis kennen van het genie door het gro te publiek. Op deze rege? maakt een van de drie grootste schilders, die de Lage Lan den hebben voortgebracht, nl. Vincent van Gogh, geen uitzondering. Voor zijn kunst, die meer een getuigenis was, offerde hij Zijn geld, zijn aanzien, zijn gezondheid, ja zelfs zijn leven en De werkzaamheden aan de Verkeersbrug Venlo—Roermond maken goede vorderingen. De Rijkswaterstaat hoopt de brug eind September te kunnen openstellen. Een overzicht van de werkzaamheden. In een jong huwelijk ervaart een man aan zijn vrouw zulke nieuwe be levenissen, -dat de liefhebberijen wor den verguisd en in het vergeetboek ge raken. Gij zult echter de dag niet voor de avond prijzen, want na jaren van pril en proper huwelijksgeluk, waarin de zorgen niet al te zeer kwel len en de kinders niet al te hinderlijk dreinen, wordt het leven wel eens wat eentonig. De mannen hebben dan een uitlaat klep; iedere man heeft zijn hobbies. van vrouwen kan men dit niet zo per tinent zeggen. Die hebben weer ande re afwijkingen. En dan wordt de hobby weer uit de hoek gehaald, afgestoft en opgepoetst en plotseling slaan de herinneringen aan prettigeuren, maar ook uren van worsteling met de materie en uitein delijke overwinning, naar boven. Als de vrouw des huizes niet geheel van verstand ontbloot is wat niets met zedelijkheidsverwildering te ma ken heeft dan dekt zij de stoelen af, vervangt het gebrekkige aarde werk door plastics, neemt het zeil op en laat de man zich met zijn hobby uitleven. Zij weet, dat iedere misdadi ger toch weer op de plek des mis- daads weerkeert. Zo stonden de zaken met buurman. In zijn oppervlakkige jaren had hij verdienstelijk de trompet geblazen en had, goed in de pas, in het plaatselijk harmoniegezelschap van zijn geboor testad meegemarcheerd, met bolle wangen achter en het muziekstukje voorop de trompet. En nu was die hobby weer van de rommelzolder gehaald met trompet en al; zij was springlevend, maar met al les wat zo verschrikkelijk springlevend is, was het ook hier: een beetje wild, een beetje uit de maat en de derde knop van de trompet liep' schroef en traag, waardoor een wanstaltig geluid ontstond. De vrouw was inderdaad verstandig; zij juichte 's mans pogingen, ten koste van haar zenuwgestel, luidruchtig en spontaan toe, ruimde het huis uit, zet te de ramen vast en schroefde de po ten van het ledikant. De man ging dag aan dag aan 't oefe nen. Als hij het voor zijn brood had moeten doen, zou hij zich heftig be klaagd en zich schreiend aan de borst van zijn gade geworpen hebben. Maar nu was het anders, fel en verbeten stortte hij zich op het instrument. De strijd was hevig, maar voorlopig deelde de hobby de lakens uit en het geluid, dat de man aan zijn instru ment ontlokte, leek nu niet direct op dat van Jo Vincent. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat dit drama der overgangsjaren niet ge luidloos aan de buren was voorbijge gaan en reeds de eerste dag der ge- luiden-cacophonie waren de buurtge noten, begerig om getuige te zijn van een soort slag aan de Marne, door de gordijnen komen gluren. Zij hadden echter buiten de grote liefde der vrouw gerekend, die altijd wanneer manlief zich aan zijn hobby overgaf aan de deur der woning ging staan. Zij moesten dan vaststellen, dat het niet de vrouw was die zo ernstig mis handeld werd, want die was voor iedereen zichtbaar en stond daar rus tig, met een glimlach van hemelse za ligheid, voor het huis. Toen de man zijn instrument weer zo goed als mpester was, kwam er een ander hoofdstuk aan de orde. Op een stoel zitten en blazen is niet voor een lid van een harmoniegezelschap weg gelegd; deze moeten lopen, lopen, lo pen, lopen. De ene straat in, de ande re uit. Maar ook dit gaat niet vanzelf. Deze nieuwe fase in het leven van de man en zijn hobby stond op hpt punt van doorbreken. Deuren werden uit hun scharnieren gelicht, meubelen dié ook maar even gemist konden worden werden op de zolder opgesla gen, de traploper werd in veilige haven gevoerd en de weg door het huis werd uitgezet. Dit lopen door smalle gangen, om hoeken heen en in de bocht van een draaitrap is geen si necure. Het bracht werkelijk zijn moeilijkheden. Het was veel moeilij ker dan tetterend marcheren in kud- deverband, waar de een de ander bij een houdt. Met andere mannen, die ook geluidgevende dingen voor het ge zicht of voor de buik houden, is het heus niet zo afschrikwekkend. Men mag eens een enkele keer het instru ment van de naastaan-lopende niet een deel van zijn gebit uit de mond slaan, maar dat is toch geen regel en behoort ook niet tot het protocol. Zwaarder letsel komt veelal niet voor en men heeft toch de vol doening dat men de mensen in de straat, waar door heen de geluidlevende horde trekt, uit de slaap houdt en af kerig maakt van Eduard van Beinum en zijn kornuiten. De buurman hield vol. Binnenshuis. Er was tijd genoeg voor, want geen der kennissen of vrienden kwam meer over de drempel. Die waren er falikant uitgeblazen. Toen de klaroensteker eindelijk ook de goede pas onder de knie had, was de waarde van het huis en het over-' gebleven meubilair sterk gedaald. Maar zijn vrouw mocht hem 's mid dags en 's avonds in het ziekenhuis be zoeken ADAM WEVERS MARKTBERICHT. DEN BURG, 5 Juli 1948. Aangevoerd werden: 240 lammeren van f 24f 30' 4 koeien van f 450—f 650 en 21 biggen f 40—f 70. Voor de levering 19 kalveren. VERKIEZINGEN. Het totaal aantal kiezers, dat op Texel op de kiezerslijst is geplaatst, be draagt 5366. Het aantal personen, die op Texel vertoeven tijdens de stemming, hetzij met vacantie, hetzij om andere redenen, en die te kennen hebben ge geven op Texel aan de stemming deel te willen nemen, bedraagt in totaal 1336. Tezamen zijn dus 6702 personen gerechtigd op Texel te stemmen. NOORDER MARKTBOND, 6 Juli. Aangevoerd 165000 kg vroege aardappe- len. terstelingen 7.40—9.80, drielin gen 6.40—9.20. kleine 3.804.50, rode eerstelingen 11.40—12.60. blauwe eigen heimers 11.40—12.10, eigenheimers 11.50 —12.30, 3400 kg witte kool 12.70—15, 200 stuks bloemkool I A 44, I 24, 250 kg tuinbonen 12.80—13.90. OBDAM, 5 Jui. Blanke schotse 7.90 —8.80, rode schotse 10.80—11.20, blauwe eigenheimers 11.70—11.80. drielingen 7.30-8.20, kriel 3.10—3.90. sla 2, tuin bonen 11. GROOTEBROEK, 3 8,30 8,7010,20, 13,9014,80, blauwe Juli 63o,ooo kg Aardappelen: Eerstelingen, grote 10,50, grove 10,56-11,30, kléine rode Eerstelingen Eigenheimers 11,70-13,90, blanke Eigen heimers 11,10-13,60, Geelblom 9-0 50 Koopmans blauwe 13 en Bintje 9 30- 45 «LAda>rM3ien 0 S°: 8 k* S,ab— (zonder eerst thans, bijna zestig jaren 11a zijn dood, gaat het publiek iets van waar. dering tonen voor die op het oog zo eenvoudige en felkleurige doeken, die' Vincent maakte, gedreven door en niet tot rust te brengen werkdwang. Hij ij men kan in de geschiedenis zich thans ver genoeg van hem af stellen om dit vast te stellen een van de drie hoofdfiguren van de schilderkunst naast van Eyck en Rembrandt. Immers was het niet van Eyck, die de Middel eeuwse opvatting, welke de dingen slechts als symbolen gaf, omboog naar 'n waardering der dingen om hun eigen belangrijkheid en was het niet Rem brandt, die voor het eerst zich diep ging inleven in de menselijke geest en daarvan in zijn werk getuigde? Zo is het Van Gogh geweest, die voor het eerst in alle dingen uiting gaf aan het alles overheersende gevoel van gebon denheid aan Gods sofiepping en als het ware als om een Bijbels woord te gebruiken getuige optrad, als pro feet werkte voor deze gedachte en zijn werk verhief tot een symbool van de Geest door het te verheffen boven de alledaagse weergave der dingen. Hij is reeds 27 jaar als hij begrip krijgt van de wijze waarop hij zp taak van geroepene, die hij in ieders vezel van zijn' lichaam en geest aan voelt, moet aanvatten. Zijn oorspron kelijke manier van getujgen van het woord als zendeling in de Borinage werd een mislukking. De stomms kunstwerken moesten een stralende ol soms hakkelende getuigenis worden van Gods Geest en wat de mensen daarvan gemaakt hebben. Als hij eenmaal zijn arbeidsveld vóór zich ziet werkt hij als een bezetene, tien jaar vrijwel ononderbroken van 1880 tot 1890, als hij, na zijn min oi meer zinnebeeldige schilderij, voor stellend een vlucht raven, die boven een rijp korenveld zweven, heeft vol- 'tooid, een eind aan zijn leven maakt. In die tien jaar, waarin nïj achtereen volgens in Nederland, Antwerpen, Pa rijs, Artes en St. Marie werkt, produ ceert hij ondanks tijden van over spanning, die hem op bed werpen niet minder dan 900 schilderijen en 1000 tekeningen, waarvan er thans een record aantal van 187 in het Stedelijk Museum te Amsterdam te zien zijn, ge rangschikt naar de tijd en omgeven door de werken van zijn Nederlandse tijdgenoten: de Marissen, Mauve de Israëls, Verster en Breitner, om slechts enkelen te noemen. Die doeken en panelen hangen daar en.... ze hangen daar niet voor niets! De Nederlandse bevolking heeft ten opzichte van het buitenland een ere zaak In het reine te brengen. Het uiterst merkwaardige feit heeft ziek namelijk voorgedaan, dat in tegenstel ling met de belangstelling, die het Ne derlandse publiek tot nog toe voor Van Gogh toonde, het publiek in het buitenland in groten getale opkwam en in lange files stond te wachten óm iets van het werk van Vincent te zien. Zo heeft het werk in Engeland dit jaar niet minder dan 400.000 bezoekers ge* trokken, terwijl in Bazel meer das 50.000 mensen zich voor de museüffl- deuren verdrongen. De beurt is Wl aan de Nederlanders om een van hun drie grootste kunstenaars de hulde t» betuigen, die hem toekomt. Dit kan want velen zullen tijdens de vacantie in de hoofdstad komen. Laat hen das 'n dag reserveren voor een bezoek aan de prachtige schilderijen van Vincent de Nederlandse schilder, die een on gekende wereld opende voor de schil' ders, die na hem kwamen. (Nadruk verboden). HEM, „Zuider-Kogge", 3 Juli. Vf' aardappelen 9.20—9.70. Drielingen &20 7.50. kriel 2.403.grove schots 9»®® blauwe eigenheimers 13.30—13.40. Aan voer 68.000 kg. WOGNXJM, 5 Juli 74,500 kg Aardap pelen: grote 8,30—9,80, grove 9,30—M."1' drielingen 7,50—9, kriel'3,10-0,80, rode «er' stelingen 12,60—13,50 en idem driellnge" 7—7,80; Bloemkool IA 33—49, I 22—», 1 12—15 en III 7—18; Rode bessen 45-JJ idem prolefie 51-62 en Idem Obrle 45; zwarte Besen 90; groene Kruisbess*® 29; Aardbeien I 1,13—1,70 en II 89—t281 Perziken 4—23; Sla 2,10—5,20; Komkom mers 10—22; Kersen 90; Andijvie 18-J Tomaten 87; Bospeen 12—17; Spinazie I9" 26; Bosuien 17—19; Waspeen 14—46; s18' bonen 1,40—1,60; Peulen 91—05; Tulnbo1® 14—20; Knolbleten 11—12; Rabarber 8—

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2