MMmm DOBBER en KLIEKJE Per speciale Rode Kruistrein naar de demarcatielijn Grote dagen voor Amsterdam Wij luisteren naar van Boenzel en Jonker Flonke De brug over de Kali Kemit 216 reizigers voor Djocja Het programma der jubileum- en inhuldiging steesten IN ZUID-AFRIKA \/AN NABIJ ~EN~ VER RÉ dooct tjeedd adema jsi TN DE NANACHT van 22 op 23 Juni stond ik op het station Meester Cor- nelis en het was er uitgesproken on gezellig. Het was ook te vroeg om ge zellig te zijn. Het was alleen maar vochtig kil, donker en de koffie te bit ter om te drinken. De rails lagen mat- wit te blinkeren in het maanlicht en op die rails stond de trein, de spe ciale Rode Kruistrein, 16 wagons lang, met vooraan, direct achter de locomo tief, twee ambulance-wagens. Het betrof hier het transport van een 200-tal gezinsleden van het TNI. TNI betekent „Tentara,Nasional Indonesia", hetgeen op z'n Hollands wil zeggen: 't republikeinse leger. Deze lieden, die geruime tijd geleden uit de „zakken" van het front die in de afgelopen win ter werden rechtgetrokken, waren op gevist, keerden naar huis terug. Dat wil zeggen: naar Djocja. Het Rode Kruis te Batavia komt de eer toe deze mensen met alle zorgen te hebben omringd en hun algemene toe stand was zodanig, dat ik niet graag positief zou durven beweren of deze groep met laaiend enthousiasme Djocja- waarts keerde. Tenslotte zal hun de toean blanda wel meegevallen zijn... Er was een Rode Kruis team van 11 personen. Leider was dokter A. J. M. Bruna, terwijl behalve een aantal hulp verpleegsters, een mantri, en een Wel fare-vertegenwoordiger, twee gediplo meerde verpleegsters aanwezig waren. Dat waren de zusters S. Dasberg en R. van Anken. En dan waren daar de lui tenant ter zee II F. Wassenburg, Marvo- cinéast en J. Pfaff, Marvo-fotograaf. DE TREIN was bewaakt. Ik telde 30 met stenguns en brens bewap'ende soldaten en ik moet u eerlijk verklaren dat dit me een enigszins gerust gevoel gaf. Zeker, we zouden rijden naar Zuid- midden-Java tot de demarcatielijn en u zegt dus: dat is Nederlands gebied. U heeft gelijk. Maar de trein Batavia Bandoeng, die na ons vertrok, reed over dezèlfdp rails, door het zélfde ge bied. Er was alleen géén gewapend es corte. De gevolgen zijn u bekend. Het was maar goed dat niemand van dat grote gezelschap enig idee had van de dramatische gebeurtenissen die de zelfde dag zouden plaats vinden op dit traject. De sigaretten, de hopjes en de verdere versnaperingen die nogal met kwistige hand door de Rode Kruis, zus ters werden rondgedeeld aan de TNI- vrouwen en kinderen, zouden stellig minder goed gesmaakt hebben. Het was een lange reis, maar dat wis ten we. Er was 10 uur voor uitgetrok ken. In Tjikampek (de plaats van de aanslag) werden nog enkele TNI-per- sonen opgenomen en daarna eveneens nog een aantal in Cheribon. Toen wa ren de 216 compleet. Uur na uur verstreep; het ging langs rubberplantages, en thee-aanplantingen. Bergen, dessa's, ontelbare spoorbruggen, viaducten, irrigatiewerken.als een bonte film trok dat alles voorbij. De trein klom hijgend en kermend de ber gen in en liet zich gierend langs de in de felle zon glinsterende rails weer af zakken naar de dalen. Wij passeerden het schitterende Serajoe-dal, waar men Java, tuin van Indië op z'n aller mooist ziet. Uur na uur.en elk uur werden we zwarter en vuiler. De locomotief pro duceerde een machtige hoeveelheid gruis en smook en stof en al dat gruis en al die smook verzamelden zich op en tussen de aanvankelijk smetteloze uniformen der Rode Kruis zusters. Aan het einde van de dag waren ze ontoon baar. En wij, van de fotodienst en de dagbladpers, kauwden en knarsten 't gruis tussen onze tanden en wreven het uit ogen, mond en neus. Alle kolengruis kon niet beletten, dat de stemming onder de vrouwen en kin deren goed bleef. Mede dank zij de zeer vele lafenis, die in talrijke vor men werd aangevoerd. In het bijzonder de drums met koffie en thee bleken on uitputtelijk. TTn terwijl wij daar reden. d°ov de vRTALI WINT DE ITE BERGETAPPE ^OALS wij kortelings vermeld den, bevond onze Indische me dewerker, Anthony van Kampen, zichi in de speciale Rode Kruis trein, die op de demarcatielijn in Zuid-midden-Java gezinsleden van TNI-personeel zou uitwisselen te gen gezinsleden van KNIL-perso- neel, die zich sedert geruime tijd op Republikeins grondgebied be vonden. Deze trein was de laatste, die op het traject doorkwam vóór de laffe terreuraanval op de snel trein BataviaBandoeng op 23 Juni. In een 3-tal artikelen vertelt onze medewerker van deze emoti onele reis van Batavia naar dè demarcatielijn en.terug. (Om reden van actualiteit onder breken wij daarom zijn serie. „Kruistocht door de Archipel" en zullen wij eerst plaatsruimte ver lenen aan deze reportage). weten. We waren de laatste trein die doorkwam.en nu, achteraf, bepeinst men dat het wellicht de 30 man van 't bewakingsdetachement zijn geweest, die deze Rode Kruistrein behoed hebben voor een aanslag. Want op iedere wa gon, voor en achter, stond een man en hij had zijn bren in aanslag. JEGEN DE AVOND bereikten we Gombong, een klein dorp, op 2 ki lometer van de demarcatielijn en de laatste militaire post van het Neder landse leger vóór Djocja. Hier was het dat het militaire detachement de trein verliet en majoor Stuart, de „military observer" van de UNO, instapte, in ge zelschap van een liaison officier van de Commissie van Goede Diensten. We waren nu nog 2 kilomter van de grens: de zogenaamde veiligheidszone. Een snelle jeep bracht ons naar de status quo lijn, en deze bleek precies over 't midden te lopen van de spoorbrug over de Kali Kemit. Aan Nederlandse zijde stonden er een 10-tal soldaten. Hal verwege de brug, precies in het mid den, hing een oud en vuil bordje, met erop in zwarte letters: Status Quo Lijn. Wat aan de andere kant stond heb ik niet kunnen zien, want die ene stap' mocht ik nu juist niet doen. Dat was namelijk republikeins gebied. Maar er zal wel iets dergelijks gest.aan hebben. Aan die andere kant van de brug ston den ook personen. Dat was de repu blikeinse commissie van ontvangst, kenbaar aan een grote witte vlag die vooruit gehouden werd. Het was allemaal nogal rustig en weinig emotioneel. De Kali Kemit stroomde rustig voort, zoals ze al 1000 jaar rustig voortstroomt. Een paar spiernaakte Javaantjes waren zich aan het mandiën in het water, de bevol king van de dichtstbijzijnde kampong stond met open monden het gebeuren gade te slaan en de avondwind ritselde en schuifelde wat over de glanzende pi sangblaren rondom. Langzaam kwam de trein aanrollen, maar éér hij er was, op die brug over de Kali Kemit, liep daar majoor Stuart voorbij het Status Quo bordje en hij was het die de deputatie meebracht naar Hollands gebied. Kapitein Ros- bach gaf vervolgens de papieren over, die de namen en bijzonderheden der personen bevatten, en toen was het mo ment daar dat de trein door kon gaan. De republikeinse delegatie trok zich te rug op de andere kant van de brug, en 't afscheid was nogal aan de koele kant, vond ik. Nóch van. Nederlandse, nóch van republikéinse zijde was er één v? étappe van de Ronde van Frank- rirritz-Lourdes (219 km), gaf het resultaat: ?tali (Italië) 6 uur 40 m. 47 sec.; bt iLraSr&**üïwi een kele uren later de dood zou veroor zaken van mensen, die naar hun werk gingen. Achter deze bomen loerde de dood, en wij hebben er niets van ge- spoor van wederzijde sympathie. Het was allemaal heel koel, heel zakelijk en heel afgemeten. Langzaam rolde de trein over de spoorbrug. Uit alle coupé-raampjes hin gen alle TNI-familieleden en wat ze riepen was allemaal hetzelfde: „Dank u wel zuster.enWel bedankt voor alles.en „Dag zuster.dóg zus ter. Daar waren heel wat trillende lippen en bevende monden en dat bleef zo tot de trein gan^de^andere kant van de Arbeid, jhr. mr. M. van 'd de deputatie, die Naters zeide in zoverre p de passagiers in zijn, dat de communist achteruitgedrongen zijn. treln door naar Partij van de Arbeid in rit stroomde voort, tegen het communisme is dus jhr. V#h der Goes, rr ;eb,eu[d en de man- rechts in het defensief zif de kampong, daar een volgende keer terugi°.g...s eeds ™et ope" wat wij thans aan rechts,k«kfn' ,De wlnd -trom- c' "tv. boesten gels en over de palmblaren en in de verte gilde de fluit van een trein. De trein naar Djocja. ANTHONY VAN KAMPEN. PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsber. om 6, 8 en 11 uur. VARA: 6.15 VARA- Varia; 6.20 Hammond-klanken; 6.30 Is de boosheid wel of niet te overwinnen? 7.Verkiezingsuitslagen; VPRO: 7.30 Prettige vacantie; 7.40 Jeugdnieuws; 7.45 Lezen in de bijbel; VARA: 8.05 Dingen van de dag; 8.15 Verkiezings uitslagen; 11.15 Verkiezingsuitslagen. HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsber. om 7 uur. 6.Onze Nederlandse koren en corpsen; 6.30 Voor de strijdkrachten; 7.15 Ouverture „Tannhauser"; 7.30 Het actueel geluid; 7.45 Gr.pl. 7.55 Het Bach koraal; 8.De Kamerverkiezing 1948. DONDERDAG. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsber. om 7, 8, 1. 6 8 en 11 uur. AVRO: 8.15 Gr.pl.; 8.45 BachHandel-concert; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Arbeidsvitaminen; 10.30 Van vrouw tot vrouw; 10.35 Albert Sandler en zijn orkest gr.pl.; 10.50 Kleu tertje luister; 11.Aansluiting met de Jeruzalemkerk te Amsterdam; 11.45 Uit oude radiobodes; 12.The Avroleans; 12 33 In 't spionnetje;1 12.38 Dick Wille- brandts speelt melodieën die U kent; I.15 Dolf van der Linden en zijn Metro- pole-orkest; 2.Avro-herinneringen; 2.15 Solistenconcert; 3.Voor zieken en gezonden; 4.Van vier tot vijf; 5. Avro-kaleidoscoop; 5.20 Welk dier deze week? 5.30 Johnny Meyer speelt een wervelwind van rhytmische muziek; 5.5C Wij slaan op de tong-tong; 6.15 Sportpraatje; 6.30 Zanglust; 6.50 Flitsen van Avro's receptie; 7.15 Muziek; 7.30 's-Hertogenbosch muziekcorps; 8.05 Wat zult U horen? 8.15 Het Radio Philharm. Orkest; 9.25 Een baanbreker in aether- land; 10.10 Mannenzangver. „Apollo"; 10.30 Lys Gauty als gast bij de Avro; II.15 Peter Yorke en zijn orkest (gr.pl.) HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsber, om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Pluk de dag; 9.Voor de vrouw; 9.05 Gr.pl.; 9.45 Schoolradio. NCRV: 10.— Gr.pl.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Geestelijke liederen. KRO: 11.De Zonnebloem; 11.45 Het Oeral Kozakkenkoor, gr.pl.; 12.03 Het orkest van Klaas van Beeck; 1.20 Op het begroeide pad; .1.45 Hors D'oeuvre. NCRV: 2.- NCRV-koor; 2.30 Gr.pl.; 2.40 Causerie voor de vrouw; 3. Omroep-orkest; 4.Bijbellezing; 4.45 Robert Casadesus, piano (gr.pl.); 4.50 Radio jeugdjournaal; 5.15 Nationale schoolzangwedstrijd; 6.15 Land en tuin bouw; 6.30 Voor de strijdkrachten; 7.15 Leger des Heils muziek; 7.25 Waar gaat de soldaat naar toe? 7.45 De regerings- voorlichtingsedienst antwoord.8.05 Programma-proloog; 8.15 Plaatvaria; 9.In de poort der academie; 9.20 So- nata; 9.30 In de bloeiende tuinen van Hilversum: 10.15 De vaart der volken. 10 35 Adagio for strings, gr.pl.; 10.45 Avondoverdenking; 11.15 Eine alpen- symphonie. 11. Jonker Flonker zou weglopen, maar Boenzel was rustig blijven staan en tuurde een tijdlang in de verte. Toen schudde hij z'n hoofd. „Nee", zei ie beslist. „Dat is geen spook. Dat is Slaffer, de kruidenier. Hij heeft last van slaapwandelen. Ik ben hem zo wel meer tegengekomen 's nachts Intussen was de vreemde gestalte dichter bij gekomen en ze zagen nu wie ze voor zich hadden: een grauwe magere man in een lang wit nacht hemd. Hij hield z'n armen voor zich uitgestrekt. Z'n ogen waren gesloten en zo schuifelde hij op blote voeten over de hobbelige keien van het straatje. Boenzel en z'n baas schoven een beetje angstig opzij om de slaap wandelaar te laten passeren. „Waar zou ie naar toe gaan?" vroeg de Jonker zachtjes toen ie voorbij was. „Doet ie dat elke nacht?" Boenzel staarde* even peinzend naar de lange witte gestalte, die langzaam voortschoof door het donkere straatje „Laten we hem volgen", zei ie toer plotseling gedecideerd. „We hebber toch niks te doen vannacht. Ik het even de lucht van hem opgenomen Wie weet waar ie ons brengt. Mis schien komen we wel wat van hem t« weten en dat kan nooit kwaad met hel oog op de biscuitjes. Maar laten we v/achten tot ie de hoek om is...." „Goed", zei Jonker Flonker. DOE DAT NOOIT! Te dikke olie in motor of versnellings bak is om verschillende redenen sterk af te raden. En 'n motor voelt zich pas behaaglijk, als hij warm is. Rij den met een te koude motor doe dat NOOIT! AMSTERDAM, Juli. - Reeds thans maakt de hoofdstad zich op om de inhuldigings- en jubileumfeesten te vieren. Waar de gehele Koninklijke familie zich een week lang in Am sterdam zal bevinden, ligt het natio nale element in onze hoofdstad. Op een persconferentie, belegd door het comité „Kroningsstad'', de uitvoeren de organisatie voor de feestelijk heden, is dus een en ander medege deeld betreffende het programma in die dagen. Op Dinsdag 81 Aug. zal er des morgens een grootse aubade op de Dam zijn. waaraan 5000 zangers en zangeressen medewerken. Dezelfde dag wordt des middags van 3 tot 5 uur het jubileumspel in het stadion opgevoerd onder leiding van Carel Briels. Deze demonstratie krijgt een totaal landelijk karakter en alle pro vincies zullen hierbij vertegenwoor digd zijn, zowel in de regionale folk lore als door de provinciale bedrijven. Het Olympisch Stadion zal die dag in een ware tuin herschapen zijn: een bloemendécor voor de marathon-tri bune aangebracht, zet zich langs de gehele sintelbaan op 't Stadion voort. Het hoogtepunt van dit spel, dat tot titel draagt „Neêrlands Tuin", wordt gevormd door het wegdragen uit het stadion van een grote koningskroon door de vertegenwoordigers der pro vincies. Als 't ware in een statige processie wordt hij, steeds door an dere groepen overgenomen, naar de -er \V» «t. Jobber en Puppi zaten tut alles op het -steigertje hul peloos TOE te "ZiEN •-» HLIEKjE wist zich geen ramx—UoBBEl? en Puppi ontdekten eensklaps nliekje's geweer— -„gr'jpjt geweer.'.grjjpje geweer •riepen ZE om het hardst - naar "DE arme KUEKJe.— kliekje bedacht zich GEEN moment.— hij strekte 1.jn arm uiT en greep naar -i'N geweer .—Toevallig raakte kliekje even met z'n vinger aan de trekker.. Een Geweldige Knal volgde.~x>at was klIekj'e'-s redding~be slang werd paritoe3 in twee stukken ge- SCHoTEN.'-DE "Boom VEERDE NATUURLEK WEER MET GRo- tc kracht iN z'N ouDE. STAND TERuG AlEx WERD -DAARDOOR WEGGESLINGERD tNDE KRoKODlL Vi"i46 HEM op/ Dam gebracht. Duizend landelijke ruiters uit het gehele land nemen hieraan deel. Onze nationale bloemenkwekers zullen de Dam tot één grote tuin her scheppen en op 't midden-Damterrein zal de kroon tot 6 Sept. 's avonds 9.30 uur verblijven. Dan wordt n.1. een Inhuldigingsspel opgevoerd in het Stadion; een spel ter begroeting van Koningin Juliana. De jeugd uit alle oorden van Nederland zal de kroon van Neerlands nationale plein, de Dam, brengen naar 't Stadion, waar zij symbolisch de nieuwe konin gin wordt aangeboden. Op 31 Augus tus is er een groots vuurwerk in Am sterdam. |1 Woensdag 1 Sept. is er voor ge nodigden een plechtige bijeenkomst in het Indisch Instituut te Amster dam, gewijd aan de wetenschap der overzeese gebiedsdelen. Vrijdag 3 Sept. zal een grootse vlootrevue, georganiseerd door de Kon. Ned. Zeil- en Roeiver., op het Buiten IJ piaats vinden, waaraan alle watersportverenigingen van het gehele land medewerken. Om 2.30 uur wordt een nationale optocht van handel, industrie en verkeer gehou den. Ook hieraan werkt het gehele land mee. De dag zal worden besloten door een grachtentocht van geïllumi neerde en versierde vaartuigen. Trou wens de Amsterdamse grachten zelf zullen ook verlicht worden. Reeds thans is men bezig met het aanbren gen der vele tienduizenden fittingen voor de lampjes, die straks in grote hogen langs de grachten zullen han gen. Zaterdag 4 Sept. houdt H.M. 's middags een abdicatie-rijtoer, waarna 's avonds om 8 uur een grote sportmanifestatie in het Olympisch Stadion zat zijn, ook weer onder lei ding van Carel Briels, met medewer king ditmaal van de bekende sport journalist Aad van Leeuwen. Alle sportbonden uit het hele land werken hieraan mede. Zondag 5 Sept. worden kerkelijke dankdiensten gehouden en op Maandag 6 Sept. zal de nieuwe ko ningin plechtig in de Nieuwe Kerk ingehuldigd en beëdigd worden. Niet minder dan 10 hokjes voor radio reporters worden gebouwd. Efen stroom van prominente bui tenlandse gasten verwacht men in Amsterdam. Het Amstel Hotel is ge heel door de regering afgehuurd om de voornaamsten hunner volgens rang en stand te kunnen huisvesten. Het hele huisvestingsprobleem baart de organisatoren grote zorgen; men komt ruimte tekort, te meer, daar gelijktijdig met deze feesten het gro te oecumenische congres in Amster dam wordt gehouden, waarvoor ook 1200 deelnemers uit het buitenland hebben ingeschreven. De Amsterdam se bevolking zal dus zoveel mogelijk ruimte beschikbaar moeten stellen aan die trrienden en verwanten, die iets van de jubileums- .en inhuldi gingsfeesten in de hoofdstad willen zien. Wie aspiraties in die richting heeft, doet het beste thans reeds con tact met Amsterdamse relaties te zoeken, want hotelruimte is voor particulieren vrijwel niet beschik baar! Het hoofdbestuur van het Ned. Fad- vindstersgiide heeft te Baarn het land huis met 1 hectare park van het land goed Buitenzorg aangekocht voor f 57.000. xIn verband met het feit, dat de aanslag voor de verplichte leve ring van slachtvee is afgeschaft, wordt met ingang van 5 Juli de bij de leve ring van slachtvee gestelde verplich ting tot het inschakelen van een marktveehandelaar opgeheven. Dfe vee houder is met ijlgang van die datum derhalve gerechtigd zijn slachtvee zonder tussenkomst van een handelaar ter levering aan te bieden. xFoltys (Tsj. Slowakije) heeft een internatio naal schaaktournooi te Mariënbad ge wonnen. Onze landgenoot Prins kwam met dr. Tartakower (Fr.) en Rochacek (Tsj. SI.) op de 1113e plaats x In Roden (Dr.) is Zondag het Noord- Vara-zomerfeest gehouden, 'dat meer dan 1000 bezoekers trok. xHet Ned. Rode Kruis heeft in samenwerking met de liga van de Rode Kruis-organi- satie te Geneve, in Amerika 450 kg salversan aangekocht ten behoeve van de bestrijding van framboesia. x— Maandagavond is een grote .schuur toe behorende aan de weduwe Levink te Lonneker afgebrand. De brand werd veroorzaakt door een vuurpijl, die af geschoten was tijdens het muziekstuk ..De slag bij Waterloo". dat in Lonne ker uitgevoerd werd. Het dak van de schuur vatte onmiddellijk vlam. x In de Sovjet-zone zullen ter ver vanging van de met een zegel voorzie ne oude Reichsmarken nieuwe Duitse marken worden uitgegeven.' Men sprak de geruchten tegen, dat het geld in de Sovjetzone nog verder zou devalueren. De omwisseling van het geld zal lang zamerhand en voor de bevolking nau welijks merkbaar geschieden. x Ongeveer 200 van de 700 personen, die hebben deelgenomen aan een Deens- Amerikaanse Joanket te Aalborg, waar aan o.m. de eerste minister Hedtoft deelnam, zijn het slachtoffer gewor den van een vergiftiging. Een zestigtal moest in het ziekenhuis worden opge nomen. Er zijn evenwel geen' ernstige gevallen, Hedtoft is niet aangetast. De oorzaak van de vergiftiging is onbe kend. xGraaf Sforza heeft de Sovjet-Russische ambassadeur in Italië, Kostilef, op het paleis Chigi ontvangen. Op het Italiaanse ministerie van bui tenlandse .zaken houdt men zich gere serveerd in verband met dit onder houd. dat ongeveer een half uur heeft geduurd. xMaandagmorgen vroeg is het Joodse emigrantenschip „Pan York" met 2000 Joden uit Famagusta op Cyprus naar Haifa vertrokken, 2100 emigranten waren reeds op de „Pan Crescent". die spoedig ook zou ver trekken. ingescheept. x8 Japanse oorlogsmisdadigers zijn in de gevange nis te Tokio opgehangen wegens moord op en marteling van geallieerde krijgs gevangenen. xBij Alacakoy in Turkije zijn de fossiela gebeenten van mastodonten gevonden uit het tertiaire tijdperk. Twee professoren zijn bezig de vondst ter plaatse te onderzoeken. xEr zijn valse Belgische bankbil jetten van fr. 1000, type „dynastie", in omloop. xIn het centrum van Bombay zijn onlusten uitgebroken tus sen Hindoes en Mohammedanen. Vijf tien personen werden gedood en 63 ge wond. In de Brits-Amerikaanse zóne var Duitsland zullen de eieren spoedig var de bon gaan. 98) De heer De Wit liet tante Marianne binnen, die zich enigszins geagiteerd tot haar gasten wendde. „Neem me niet kwalijk," zei ze, „dat ik U nu pas kom begroeten. Ik moest noodzakelijk even In de keuken Zij keek om zich heen en zag niets dan strakke gezichten. „Er staan hier ook sigaren, heren," waarschuwde de gastheer. „Zal ik een kopje thee schenken vroeg tante Marianne, zich tot de heer Feenstra wendend. „Of wilt U nog even wachten?" „U kunt beter nog even wachten, juffrouw De Wit," zei de rechter commissaris. „Uw gasten zijn nog niet allen present, geloof ik." De kellner deed de deur voor meneer Van Heerde open, die enigszins ver schrikt naar de autoriteiten keek, maar daarna op de gastvrouw afstevende en haar hartelijk begroette „Ik bè,n een beetje leat," zei hij, zich verontschuldigend. „M'n waegen wou niet veuruit. Ik had vergetkn benzine bij te laeden." De gastheer knikte begrijpend. „Zoek maar een stoei," zei hij en steek een sigaret op." „Hoor eens!" riep mevrouw Jaarsma. ,,'t Regent. Daar moeten ze nu met die oude stakker doorheen." „Heb je die japon gezien, Sophie?" fluisterde de apothekersvrouw. „Ze heeft d'r oudste spullen aangetrokken. Zeker bang, dat ze d'r mee tussen 't spinrag „Ssssst," fluisterde de vrouw van de advocaat met een. snelle blik naar de dominé, die naast haar zat. De hoofdinspecteur keek belangstelling de kring rond. Al deze mensen waren hier niet voor hun genoegen en voelden hun be zoek als een onaangename plicht. Ze vermoedden dat de moordenaar iemand uit hun kring zou zijn en alleen het feit, dat zij alleen voor zichzelf, en hun naaste verwanten de zekerheid der onschuld hadden, schiep een sfeer van achterdocht en gereserveerdheid. Men was blijkbaar bereid zonder enige reserve, zelfs zonder enige verwondering, de schuld van ieder ander te accepteren en de onzekerheid van wat hen wachtte hield allen in een som ber zwijgen bijeen. De kellner bracht een telegram binnen en aller ogen waren op de rechter commissaris gevestigd, toen hij het open maakte. Hij liet geen verwondering blijken, toonde het de officier en de griffier en gaf het daarna aan de politie-autoriteiten. De commissaris gaf de hoofdinspecteur een duwtje met zijn knie. „Zie je wel," fluisterde hg tevffd^ De heer Corneiissen knikte. „Ik heb er geen ogenblik aan getwijfeld," zei hij. De kellner deed de deur wijd open en de knecht van meneer Dupois stond met het invalidenwagentje voor de drempel. Inspecteur Beekman stond haastig op en maakte een plaatsje vrij naast de commissaris. „Zet U 't hier maar neer," zei hij tegen de knecht. „Voorzichtigvoorzichtig," waarschuwde meneer Dupois bezorgd, toen de kleine wielen over de drempel reden. „Ga jij maar naar de keuken, Herman. Als ik je nodig heb zal ik je wel laten roepen." Hij keek verbaasd naar al die officiële bezoekers. „Neem me niet kwalijk, mijnheer, dat we een beetje laat zijn," zei ht), zich tot de rechter-commissaris wendend. „M'n.oom voelt zich niet goed en we hebben hem extra dik moeten kleden. Ik begrijp eigenlijk niet enfin." Hij haalde berustend de schouders op en schikte zorgvol de natte plaid over de benen van de invalide, die met het hoofd op de borst met open- gezakte mond naar het tapijt staarde. Commissaris Vonkenberg keek ongeduldig op zijn horloge en wisselde een blik van verstandhouding met mr. Feenstra. De rechter-commissaris drukte het stompje van zijn sigaret in een as bakje en trok met een nerveus gebaar zijn das recht. Toen stond hij op en liep naar het midden van de kamer, waar hij, met een hand op de vleugel steunend, de kring rond keek. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3