DOBBER Stad w Omgeving. Toonzaal voor het Gasbedrijf Nogmaals: „De Massazang'' De bouw van 96 woningen in oud-Den Helder S.R.C. won met 3-1 van Kaagvoge|$ Voorstel tot onderhandse aanbesteding aan de fa. R. J. Bot DE TRAGE GANG DER WEDEROPBOUW Kermes-nieuws Morgen geen vis Aanvulling Raadsagenda Films van de week Twee meisjes en een matroos Zanzibar 't Zand. De schooljeugd op reis Naar Canada De motorkozakken komen Finale Gouden Kruis BLSCHOFF Dames Blouses Effen en Gestreept 11.75, 14.75. 18 00 Wieringen. Burgerlijke Stand IN ZUID-AFRIKA Burgerlijk» Stand Urk. Doodvonnis voltrokken Op 3 Mei J.1. besloot de gemeente raad, dat de bouw van 71 woningen en 4 garages in het wederopbouwplan „Oud Den Helder", ondershands zal worden aanbesteed. Naar aanleiding daarvan werden zes aannemers ultge nodigd om op dit werk in te schrij ven. Het laagst is ingeschreven door de fa. P. Bot en Zn., te Heerhugowaard en wel als vologt: Bouw 71 woningen en 4 garages: f 879.437. Inrichten voor dubbele be- woning woningtypen A en B: f 42.900 De ramingen bedroegen onderscheiden lijk f 872.482 en f 46.045. Bij gunning aan /le fa. P. Bot en Zn, wordt de to tale raming derhalve met een bedrag van f 3810 overschreven. Deze geringe overschrijding kan ten laste van de onvoorziene uitgaven worden ge bracht, zodat geen aanvullend crediet behoeft te worden verstrekt. Genoemde aanneemster, aan wie reeds de bouw van 48 woningen aan de Billitonstraat werd opgedragen, is zowel uit bouwtechnisch als uit finan cieel oogpunt betrouwbaar te achten Het college van B. en W. is daarom van mening, dat de bovenbedoelde werken aan haar voor de som van f 922.337 moeten worden gegund. Eveneens op 3 Mei besloot de raad om de bouw van 25 woningen en een garage in het wederopbouwplan „Oud De Helder", ondershands te besteden. Door de directeur van openbare wer- Het K. V. F.-raadslid, de heer P. Th Luljckx, heeft hij zijn schrijven van Vrijdag 9 Juli j.1. een aantal vragen betreffende de wederopbouw ge steld aan de voorzitter van de raad, met het verzoek daarop in de eerst volgende raadsvergadering (dat is dus morgenavond) antwoord te mo gen ontvangen. De vragen luiden als volgt: 1. Wat kunnen de oorzaken zijn, dat de wederopbouw hier ter stede zo achterkomt bij die van andere plaat sen, zoals Velsen, Castricum, e.a.? 2. Is ter verbetering hiervan geen nader overleg te plegen met de plaat selijke aannemers? 3. Zou aanbesteding van kleinere objecten geen gunstiger resultaat ople veren? 4. Kunnen de huidige betalingster mijnen geen bezwaar zijn voor minder kapitaalkrachtige aannemers om in te schrijven en zo ja zijn-deze niet te herzien? 5. Is de prijs, welke is vastgesteld per kubieke meter bouwvolume voor Den Helder niet te laag, zodat op drachten moeten uitblijven? 6. Zo vraag 5 bevestigend wordt beantwoord,kan dan bij dè desbetref fende instantie (s) geen wijziging wor den verkregen? 7. Kan gebrek aan personeel mede de oorzaak zijn en hoe staat het met de metselaarscursus? 8. Heeft de in uitzicht gestelde be spreking al plaats gehad met de, naar zij menen gedupeerde, aannemers van het destijds verrichte grondwerk in Oud Helder? Zomerravondwedstrijden. Evenals vorige jaren wordt ook dit jaar weer een zomer-avondcompeti- tie georganiseerd. Daar de conditie van het veld niet zodanig is, dat er overal op gespeeld kan worden heeft het bestuur besloten, twee kleine veldjes uit te zetten, waarin zeven tallen elkaar zullen bekampen. Er zijn twee afdelingen. De wedstrijden van de A-afdeling beginnen steeds om 7 uur, die van de B-afdeling om 8 uur. Duur der wedstrijden 2 x 20 min. In beide afdelingen wordt een halve competitie gespeeld. Heden avond vinden de eerste wedstrijden plaats. A.s. Woensdag en Zaterdag en in de volgende week eveneens op Maandag en Woensdag wordt de rest verspeeld. Op Dinsdag 20 Juli wordt nog een speciaal jeugdtournooi gehouden. Het is een aardige gedachte van het Her- mesbestuur geweest om met deze wedstrijden het competitie- en trai ningsseizoen 1947/1948 te besluiten. Hierna krijgen de sticks rust, want in de maand Augustus zal er niet gehockeyed worden.- Daar de Helderse détailhandelaren in vis morgen op excursie gaan zal mor gen noch in de viswinkels, noch aan de stalletjes, noch bij de venters vis verkrijgbaar zijn. Wie morgen verse vis op tafel wil hebben, moet dus van middag zijn inkopen doem STREMMING SCHEEPVAART. De scheepvaart door de Koopvaar- dersschutsluis van het Noordhol- lends Kanaal te Nieuwediep (gemeen te Den Helder) zal van 2R Juli 1948. des voormiddags te 7.30 u. tot en met 28 Juli 1948, des nam. 17.30 u., of zo veel langer of korter als nodig mocht blijken, zijn gestremd. Gedurende die tijd zullen waar- schijnlijk tussen 4 uur en 6 uur voor- middags enige schuttingen kunnen plaats hebben. ken werd toen een aantal aannemers uitgenodigd om op dit werk in te schrijven. Deze aannemers hebben op 31 Mei jl. hun inschrijfbiljetten inge leverd. De laagste inschrijving werd ook hier gedaan door fa. P. Bot en Zn., te Heerhugowaard, voor de som van f 288.200. De raming bedroeg f 294.000. B. en W. stellen aan de raad voor, aan deze firma het werk voor de som van f 288.200 op te dragen. Op de agenda van de morgenavond te houden vergadering van de raad der gemeente Den Helder zijn o.m. nog de volgende punten geplaatst: Schrijven van mevr. J. L. Esbach Sollewijn Gelpke houdende verzoek om haar ontslag te willen verlenen als lid van het College van Curatoren van- het gemeentelijk lyceum. Schrijven van mej. C. M. ten Bokkel Huinink houdende verzoek om haar ontslag te willen verlengn als lerares aanhet gemeentelijk lyceum, met in gang van 1 September a.s. ^Voorstel tot het verlenen van een aanvullend crediet ten behoeve van de bouw van 48 „Oostenrijkse" woningen en tot het ondershands aanbesteden van de bouw dezer woningen. Voorstel tot het verlenen van een extra crediet voor de aanschaffing van boeken en leermiddelen ten .be hoeve van de openbare school voor Ulo. Voorstel tot het verlenen van een crediet ten bedrage van f 7789 voor de aanschaffing van boeken en leer middelen ten behoeve van de nieuwe openbare school voor Ulo. Voorstel tot het ve.rlenen van een crediet voor de aanschaffing vanhand- werkbetiodigdheden voor de scholen voor openbaar lager onderwijs. Voorstel tot het verlenen van een crediet voor het oprichten van een „toonzaal" ten behoeve van het ge meentelijk gasbedrijf. Onder de vele tienduizenden ma trozen, die in de loop der jaren door Den Helder passagierden, zullen niet zo heel veel millionnairs rondgewan deld hebben. De matroos John Dyck- man Brown, de mannelijke hoofdper soon in de film „Two girls and a sai- lor", was zelfs zestig maal million- nair. Gisteravond heeft het Helderse bioscoop-publiek in de eerste voor stelling van deze „musical comedy" kunnen zien dat John heel wat schel visjes moest uitgooien, om het knap pe kabeljauwtje Patsy Deye (June Allyson) te vangen. Heel wat mees terlijke nootjes moesten door Harry James aan zijn trompet worden ont futseld, en talrijke echt Amerikaanse show-nummers moesten de revue passeren, voor en aleer de beide Deye Sisters (lievelingen van talloze man nen) eindelijk definitief door Amors pijlen werden getroffen. „Twee meis jes en een matroos" is een oer-gezel- lige en onderhoudende film van de Metro Goldwyn Mayer, uitstekend geregisseerd en vlot gespeeld, met voor de liefhebbers van ultra-moder ne muziek menige prettige passage. De orkesten van Harry James en Xavier Cugat spelen, en de pianist José Iturbi tovert Manuel de Falla's „Vuurdans" uit zijn instrument. De komiek Jimmy Durante, in zijn rol van Billy Kipp, brengt de finishing touch aan. In de Witte wordt sinds Vrijdag avond de spannende wildernis-film Zanzibar" gedraaid, een korte rol prent, die speelt onder de inboorlin gen van Oost-Afrika. Lola Lane en James Graig vervullen de hoofdrollen in de avontuurlijke geschiedenis, die >ch afspeelt rond de geroofde sche del van een lang geleden gestorven opperhoofd. De toeschouwers kunnen smullen van de belevenissen van een moedig meisje, dat in de jungle van het zwarte werelddeel een strijd op leven en dood moet voeren tegen ge vaarlijk wild en niet minder gevaar lijke inboorlingen. Als tweede hoofd film, na de pauze, wordt deze week in de Witte vertoond „De dood in de wolken", eveneens een korte, maar niettemin spannende film, die al spoe dig de adembenoemende lotgevallen van Steve Marland en miss Browning uit de eerste hoofdfilm doet vergeten. beter dan ooit De lagere schooljeugd maakte Vrij dag haar jaarlijks schoolreisje en wel naar Oud-Valkeveen en daarna naar Amsterdam, waar natuurlijk Schip hol werd pekeken. Op de terugtocht werd gepauzeerd in de speeltuin bij Bergen. Maandag 19 Juli gaat de fam. Zwaan ons dorp voorgoed verlaten. Het doel is Canada. Velen zullen dit betreuren, want de familie was hier zeer gezien. Zondagavond 18 Juli zullen de be kende motorkozakken hier een staal tje van hun kunnen tonen en wel op het Geelzwart-terrein. SPORTIEF. Ons jeugdige plaatsgenootje Dekkèr liep als jongste mee in Vierdaagse van Schagerbrug en ging ook alleen naar de Midzomerwandel tochten in Schoorl. Beide tochten werden volbracht en leverden twee medailles op. Een mooie prestatie! De directeur der water- en lichtbe- drijven heeft de aandacht van het ge meentebestuur erop gevestigd, dat de voorlichting van het publiek over de toepassing van gas veel te wensen over laat. De directeur heeft het noodzake lijk geoordeeld dfeze propaganda door het gasbedrijf zelf te doen verzorgen. Op deze wijze is bij het bedrijf een zgn, acquisitiedienst op zeer beschei den voet ontstaan. Dat hieraan be hoefte bestond, blijkt wel hieruit, dat de directeur dagelijks verzoeken ont vangt om advies te willen geven in aangelegenheden van gastechnische aard. Een bezwaar is evenwel, dat het gasbedrijf hierop niet voldoende is in gericht. Om deze reden acht de direc teur het wenselijk, dat wordt overge gaan tot het oprichten van een zgn. toonzaal. Het doel. dat met een derge lijke toonzaal wordt beoogd, is in het kort gezegd: vergroting van het gas- debiet door middel van doeltreffende, sprekende, propaganda voor het ge bruik van de onderscheidene soorten gastoestellen, door het publiek in de gelegenheid te stellen van de modern ste en doelmatigste toepassing van gas kennis te nemen en zich de werking en het gebruik van de daarvoor nodige toestellen te laten demonstreren. Met het'oog op het grote belang, dat de plaatselijke installateurs bij het be staan van een dergelijke toonzaal heb ben. werd overleg gepleegd met het bestuur van de afdeling Den Helder van de Bond van Loodgieters en Fit- terspatroons in Nederland. Bij ditover- leg is ter sprake gekomen de wijze van exploitatie en de plaats van de oo te richten toonzaal. Hiervoor waren twee mogelijkheden aanwezig, n.1. het on derbrengen van de toonzaal in een be staand winkelpand of het huren van een ruimte, welke .geschikt is om als toonzaal te worden ingericht. Na am pele besprekingen is gebleken, dat de tweede oplossing dient te worden ver kozen. Het bestuur van de Alg. Coöp. Ver- bruiks- en Productievereniging ..Hel der" heeft zich bereid verklaard, het pand Koningstraat 102 voor de som van f 1200 per jaar, t.w. f 840 voor de benedenverdieping en f 360 voor de bovenwoning, voor dit doel aan de ge meente te verhuren. De kosten van ver bouwing worden geraamd op f 19.000; de exploitatiekosten op f 6.000 per jaar. De bovenwoning kan worden be nut als wöning voor de acquisiteur, die met de leiding van de toonzaal zal worden belast. Bij het overleg, dat met het afde lingsbestuur van de Bond van Lood gieters- en fitterspatroons heeft plaats gehad, hebben de installateurs zich be reid verklaard bij de exploitatie van de toonzaal hun medewerking te ver lenen. Zij hebben in beginsel toege zegd in de exploitatiekosten een bij drage te zullen verlenen van: 5 pet. van de omzet van die artikelen, waar van de verkoopsprijs f 50 of meer be draagt; 3 pet. van de omzet van die artikelen, waarvan de -verkoopsprijs minder dan f 50 bedraagt, een en an der met dien verstande, dat de totale bijdrage ten hoogste 75 pet. van de to tale exploitatiekosten zal bedragen. Het desbetreffende voorstel van B. en W. aan de raad is op de agenda der Dinsdagavond te houden raadvergade ring geplaatst. Koopt bij Geboren: Alberina, dochter van F. Schaaphok en J. Menkveld. Heiltje, dochter van E. Vink en J. Mollema. Geertje Neeltje, dochter van J. J. Bruul en M. Poel. Jonas, zoon van C. P. de Schipper'en M. Sluiter. Ondertrouwd: A. Bagerman en D. Voorthuijsen. Gehuwd: A. Verwoerd en W. Vonk. J. van Soelen en E. T. Ijzer. Overleden: J. Numeyer, oud 83 ja ren, wedn. van H. Engel. TOCHT OUDEN VAN DAGEN Naar we vernemen is de tocht der ouden van dagen thans als volgt op gesteld: Om tien uur zal te Hoorn het gezel schap koffie worden aangeboden. Via Purmerend zal men Amsterdam berei ken waar om 1 uur bij Heek wordt gegeten. Daarna volgt dan het bezoek aan Artis. Bij R. Engel zal het af' scheid zijn. WEGENBOUW Door de plaatselijke commissie ruil verkaveling Wieringen werd aanbe steding gehouden van het aanbrengen van deklagen op de wegen van ge broken Maasgrint een en ander met bijkomende werken. De twee hoogste inschrijvers waren fa. N. Geertsma te Arnhem f 140.900, en G. Hekelhof en M. Gortemulder te Amsterdam voor f 140.000. De twee laagste inschrijvers waren J. v. d. Heide, Amsterdam, f 123.990, en G. H. Melchers te Am sterdam, voor f 122.986. COLLECTE GEEN SUCCES. De collecte voor het Prins Bern- hardfonds welke op 29 Juni j.1. werd gehouden en waarvoor bij een 37 winkeliers busjes waren geplaatst is geen groot succes geworden. De opbrengst bedroeg in het geheel slechts f 86.49, terwijl het vorig jaar de huis aan huis-collecte f 291.70 op bracht. BOUWVERGUNNINGEN. Aan de heer T. gort, Beltstraat 65 alhier, is vergunning verleend tot het verbouwen van zijn woon- en winkel huis. Aan de heer C. Trompetter, De Haukes 48 alhier, werd vergunning verleend tot het verbouwen van zijn woon- en winkelhuis. Geboren: Hendrik Jacobus, zoon van Arie A. H. Radewalt en Jentje Gers- sen. Diena. dochter van Karei Jo- hannes Coenen en Annegiena Visscher. Jannetje, dochter van Auke Kapi tein en Alberdina Roos. Overleden: Tiemetje Brands. 1 jaar, dochter van Jacob Brands en Hen- drikje Bakker. Hein Kramer, on gehuwd, 78 jaar. STANDAARDWONINGEN. B. en W. hebben een onderzoek te Maastricht ingesteld naar de moge lijkheid tot het plaatsen van zgn. standaardwoningen. Het gaat hier om een type dat ongeveer de helft kost van een gewoon huis (f 8500 per stuk). Volgens verslag van B. en W. zijn de ze woningen zo in de smaak gevallen, dat men bij voldoende animo tot aan koop zal overagan. VISSERIJ. URK, 9 Juli 1948. Tachtig vaartuigen voerden heden aan: 7469 pond paling, f 0.17 f 1.25 per kg en 3000 pond f 1.28f 2.54; 2831 pond Noordzeevis, van 28209 pond per vaartuig, prijs Nest 1.37'/i per 50 kg. /at gjcacm diê "6>ombci ofxsenaodivi g teweeg elkeen liet jijn werk inüfe-steek en toog aan de ar- e>eid om de optocht te d06n -slagen VLUG werden er Palen in de grond cezet ter,wj'i_ vrouwen en kinoeqen van allerlei LApjES én doekjes vlaGGEt'ies maakten "Dat zou me een peest worden VERSiERiNG VAN HET DoRp Moé-ST KEURIG IN ORDE zjjn.want t>e •Burgemeester in eIcen persoon zou aan de ojjtocm T meedoen >--» en er werd fltwtRKr HOOR.' hei was een droktr Van &ELAN g E6n VER VERS iNC-S- tcnt wmr, in e-lhaar eeriMMERD r-de straatjes EN SloEpjE-S WERDEN <3e.SCHW.OfbD EN GEBOEND.—» TD& ag ÜI6.Ö6N WfcüüfcN C 6 KA MD fcN aL»BCS.BoR»T»tD.^«, Twintig minuten na het begin liep SRC'e rechtsbuiten Verduyn op on navolgbare wijze langs lijn bewaker, kreeg de bal goed voor doel, waar Koomen gereed atond om kalm de bal in het net te plaatsen. Daarmee had SRC de volkomen ver diende voorsprong veroverd, waarop ze krachtens haar goede spel ln deze eerste periode van deze Gouden Kruis finale recht had. Dat de groenhemden ook de onmid dellijk hierop volgende teleurstelling van de eigen inzet van Sinnige, waar door de stand weer gelijk werd, kon den accepteren en verwerken, gaf met een al de morele winst aan, die dit Schager-team in de loop van deze Gou den Kruiswedstrijden-serie had geboekt. Want SRC is gegroeid in deze serie, gegroeid van een weifelend, zich haar eigen kracht niet bewust zijnd team, tot een zelfverzekerde eenheid, die enthousiast de volle 90 minuten voor de overwinning vocht. Dal ondervond Kaagvogels in de tweede helft, toen SRC gesteund door de krachtige wind het spel meer en meer in handen nam; na 12 minuten middels een hard hoog schot van Koo men de leiding nam en na een half uur definitief de zege bevestigde door een schuiver van Stikkelman, die in de uiterste hoek terecht komend, de stand op 31 bracht. GOEDE SPELOPVATTING. Reeds in het begin van de strijd bleek, dat SRC volgens een welover wogen plan speelde, en hoewel Kaag- vegels, gerugsteund door haar fraaie serie successen tegen West Frisia 3, Volendam 3 en Jisp, met vertrouwen op een goed eindresultaat van start ging, was het voor de ingewijde toe schouwers al meteen te zien, dat Kaagvogels' gevaarlijke voorhoede dit maal niet veel kans zou krijgen. Aan voerder de Wit bewaakte als stopper- spil de snelle, agressieve de Vilder afdoende, zodat het Kaagvogels-„ka- non" vernageld bleek te zijn, de volle 90 minuten lang. De actieve Kos- sen had aan Sinnige zijn handen vol en meestal moest hij het onderspit del ven, zodat het gevaar alleen van kon komen, waar de Belois inH er soms in slaagde om Stam te komen. Het goede aanvullen v°°r|>5 SRC halflinie, waarin de Ruytpan C. Berkvens de Kaagvogels-bj1 6f> spelers geen moment vrij spel v"1*"' vormde het sluitstuk op deze SRC-defensie, die zich dan ook liet passeren. Het De beste spelera van het SRc vonden wij echter de belde blnn^1 spelers Stikkelman en Fl. Berk11, die bergen werk verzet hebbej'"' vooral in het middenveld hcer meester waren. Belde waren "ttej, op tijd terug om de verdediging te springen en vonden toch ook gelegenheid om de aanvallen mefu helpen opbouwen. Middenvoor Koomen had een begrip van zijn taak en als linksta ten Pannekeet van hetzelfde kalib was geweest als zijn collega Verdu aan de andere zijde, dan waren er doelpunten dan drie gevallen. i Bij Kaagvogels was de voorhoede in derdaad het beste deel van het tea naar achter stond men soms raar schutteren. Doelman Kugel wissel/ goede met zwakke momenten af, niaa' van Bunderen vonden wij als spil bs' paald zwak. Zijn schot tegen de eimj bovenlat in de tweede helft was daar. voor een duidelijk bewijs. Wij kunnen resumerend dan ook zes. gen, dat de betere spelopvatting vaii SRC, de betere techniek, maar boven- al het bezit van twee uitstekende bin nenspelers de Schagenaars het Gouden Kruis hebben bezorgd, een Gouden Kruis, dat na afloop werd uitgereikt door de voorzitter van de afd, N.-H, de heer Sougé, waarbij deze het sportieve spel van beide ploegen memoreerde de overgrote belangstelling (meer dan 2000 toeschouwers) als bewijs voor 't slagen van deze Gouden Kruis-serie aanvoerde en waarbij Schagen meteen fraai „bloemetje" haar zustervereniging feliciteerde. Dat SRC 's avonds braai feest heeft gevierd, kan een ieder be grijpen (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). Geachte redactie, Als oud-stadgenoot lees ik nog steeds met veel belangstelling de Helderse Courant. In het nummer van Zaterdag 3 Juli j.1. kwam ik een opmerking te gen over het stroeve lopen van de voorbereidingen der z.g. „Massazang" ter gelegenheid van de jubileumvie ring. Enkele dagen later las ik voorts het ingezonden stuk van de heer A. J. Leewens, plaatselijk muziekmeester, waarin ook al de gang van zaken be treffende de massazang werd ge laakt. Het spreekt vanzelf, dat dit mij ais oud-stafmuzikant in hoge mate interesseerde, al waren mij uiter aard de finesses van deze zaak niet bekend. Toevallig was ik Vrijdag j.1. bij mijn oude vriend, de heer A. Krijgsman, die mij ook al vertelde moeilijkheden met de zangcommissie te hebben on dervonden. Overtuigd zijnde van het grote belang van een goedgeslaagde massale zangdemonstratie ter gelegen heid van de jubileumfeesten, had hij reeds maanden geleden een voorstel bij de Helderse gemeenschap inge diend. Naar aanleiding daarvan advi seerde het bestuur van de Helderse gemeenschap de heer Krijgsman als vertegenwoordiger van de jeugdzang zitting te doen nerpen in de zang-com missie. Deze commissie had daartegen blijk baar bezwaren, want de heer Krijgs man werd nog nimmer voor het bij wonen van een vergadering dezer commissie uitgenodigd, terwij] hij evenmin bericht ontving dat hij niet door de zang-commissie werd geac cepteerd. Dat laatste had varizeifspre- kend behoorlijk gemotiveerd moeten zijn. Nu vraag ik mij af: hoe komt het, dat het serieuze voorstel van de heer Krijgsman, precies als de brief van de heer Leewens, nimmer werden behan deld? Wanneer hier, wat bedoeld voor stel aangaat, weer sprake is van de oude tegenzin tegen de nersoon en het werk van de heer Krijgsman, dan wil ik daartegen een ernstig bezwaar laten horen. Niet alleen omdat de 1 eer Krijgsman hier onrecht wordt aange daan, maar ook en vooral daaruit zou kunnen blijken dat bepaalde personen de belangen van hun eigen verenigin gen zwaarder laten wegen dan het al gemeen belang. Volgens mij heeft de heer Krijgs man meerdere malen bewezen, dat hij èn muzikaal, èn theoretisch, èn pae- dagogisch over goede eigenschappen beschikt, en reeds daarom meer waar dering verdient dan hij nu van ver schillende kanten ontvangt. Vele oud- leerlingen zullen'zeker bereid zijn, zulks mede te getuigen. Ik weet ook wel. dat het gemis van zijn gezichts vermogen voor de heer Krijgsman 'n handicap is, maar dit mag mijns in ziens toch geen reden zijn om hem buiten de maatschappij te sluiten' Wanneer men zijn voorstel ernstig had bekeken, en hem op behoorlijke wijze uitsluitsel had gegeven, had men ten minste bewezen dat varr dit laatste1 Reen sprake is. Nu lijkfhet er inderdaad veel op, dat men de heer Kriissman m alle opzichten in de kou laa^tTan. welHrM mPn hem opzettelijk - motieven 8 7 van Persoonlijke motieven tegenwerkt. Hiertegen zou ik met de meeste klem willen protesteren. n Ik'hoop echter, dat ik mij hierin ver- gis, maar tevens dat dit ingezonden stuk ertoe zal bijdragen dat én de overheid, én de zangverenigingen, én het publiek krachtig zullen medewer ken om een dreigende catastrofe te voorkomen. Met vriendelijke dank voor de ver leende plaatsruimte teken ik, Hoogachtend, J. J. .W HERTSWORM, Gep. majoor-stafmuzikant. Onderschrift. Het ingezonden stuk van de heer Hertsworm kunnen wij voor het over grote deel tenvolle onderschrijven. Op dergelijke dingen doelden wij juist in de weinige'zinnen, die wij daarover schreven in ons nummer van Zaterdag 3 Juli j.1. Wij hadden hoop, dat deze enkele bedekte toespeling voldoende zou zijn om een kwijnend olielampje weer hel te doen opflakkeren, maar zelfs na het ingezonden stukje van-de heer Leewens bleef men aan alle kan ten Oost-Indisch doof. Mogelijk achtte men de kermisviering belangrijker dan het grote nationale feest, dat ons be gin September te wachten staat. Wij voor ons zijn ervan overtuigd, dat het vijftigjarig regeringsjubileum van on ze geliefde Vorstin, gevoegd bij Haar verjaardag, Haar troonsafstand en het aanvaarden van de regering door Haar Dochter, aanleiding moet zijn tot een eendrachtige manifestatie van trouw aan ons Koninklijk Huis. Wanneer al les wat zingen kan. in een groots gecombineerde uitvoering van eenvou dige vaderlandse liederen waarbij heus geen gedegen studie te pas be hoeft te komen, als men de te zingen liederen maar in extenso laat druk ken aan zijn nationale gevoelens uiting geeft, dan zal dit zeker aan de viering van het regeringsjubileum een belangrijk reüef geven. Nog is het niet te laat, om dit relief voor te bereiden. Met achterstelling van persoonlijk4 gevoeligheden. Dan mag gerust de zin- spreuk gelden: „Eén taal, één volk, één natie!" Redactie Helderse Courant. 'Zaterdagmorgen werd het doodvonnis voltrokken tegen P. J. Faber, die tot de doodstraf werd veroordeeld bij sen tentie van het Bijzondere Gerecht'- hof te Leeuwarden. Bij Koninklijk Besluit werd afwij zend beschikt op een door Faber ln* gediend verzoekschrift tot gratie. ALKMAARSE EXPORTVEILING, Juli 1948. - Andijvie 3.50-6; Spin'1'8 3250; postelein 724; worteltjes 1'"* 24; tomaten 60—80; groene kool 9.5"; spitskool 13—16.60; rode kool 5 aardbeien 2.10—3.90 per slof; peulen -123; uien,bos, 7—16; bieten,bos, doperwten 38—68; sperciebonen l5eT* 172; snijbonen (stok) 156—170; pro"*' snijbonen (stam) 78—115; bloerrikooU 55—78; bloemkool 1 30—50; II 1 komkommers 5—15; worteltjes ll-~; selderie 3—6; selie 3—5; sla 2—5; ni«" we augurken, grote 7—11; kleine S"

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2