Vraaggesprek met de Resident der Zuid-Moiukken Bernadotte brengt verslag uit Sciardis' rode trui een onveilig sein Staking op de Franse luchthavens Dinsdag 13 Juli 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7861 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Ambonhoeksteen van het Koninkrijk .Tot in Der Eeuwen Trouw" Muiterij op Amerikaans schip Alleen goede wil kan vreedzame regeling brengen Strengere maatregelen van de Veiligheidsraad Goede geest in Nederlandse ploeg Abnormaal hoge stand van de Waal De Oranjewimpel bij de Nederlandse vlag Olympische schietploeg samengesteld De kabinetsformatie Record-aanvoer voor Berlijn WEERBERICHT BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Waarn. Hoofdredacteur: W. MIDDELBEEK Rayonred. C. A. Dekkers Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK mm TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties „Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.75. aan de andere KANT van het bureau, staande in de werkkamer van het paleis, zit de heer F. W. G. Linck, Resident der Zuid-Molukken. Een lange, forsë man, ernstig, doch met een buitengewoon prettige oog opslag, die zin voor humor en een aan zienlijke dosis levenswijsheid verraadt. Twee eigenschappen die kostbaar zijn in dit tijdsgewricht in Indië, zelfs op een zo „Nederlands" eiland als Ambon. Ik vraag toestemming mijn vragen te mogen stellen en de antwoorden daar op komen iedere keer snel, bondig en concreet. Resident, Ambon heeft zwaar te lij den gehad van de bombardementen, hoe staat het met de wederopbouw? Er is hier ontzettend veel aan puin geslagen, en we zouden niets liever willen dan in het snelst mogelijke tem po opbouwen. Maar alles wat men aan pakt wordt vertraagd door de clausule: „2 jaar levertijd". Dit is heel jammer, want het kan Ambon aanzienlijke kan sen kosten. Het is een aangewezen oceaanhaven, maar.dan moet er wa ter komen. Er is, inderdaad, water ge noeg hier, maar geen waterleiding, die in tact is. En zonder deze kunnen sche pen hier niet bunkeren. Ik zag vanmorgen de beide Eregra- ven, het Hollandse en Geallieerde, en het viel op hoe verzorgd deze waren aangelegd. Heeft de bevolking deze zelf gebouwd? Wel gebouwd, maar niet betaald. Deze beide Eregraven zijn gefincan- cierd door 'n Chinees, Tan Toei, wiens drie zonen in de oorlog gebleven zijn. Mede ter herinnering aan hen schonk hij ons deze Eregraven. Kan het eiland zich zelf in financieel en economisch opzicht bedruipen? Neen, zeker niet, Dit is een teer punt, overigens. Ambon kon zich nooit bedruipen, eeuwen lang niet en van daag de dag minder dan ooit. Maar Ambon heeft een andere taak in de geschiedenis van Nederland dan die van leverancier van bijvoorbeeld spe cerijen. Ambon leverde, drie eeuwen lang, zijn intelligentsia. De besten na men bestuursfuncties in. Voorts wëet u zelf hoevele duizen den Ambcmnezen dienen onder de vlag van het leger en de Koninklijke Marine. Ik zelf zie duidelijk Gods hand in de plaats die Ambon is aan gewezen. Zowel in de eeuwen die voorbij zijn, als in deze en komende dagen. Hoe verklaart u het felle verzet te gen de Jap, tijdens de bezetting van het eiland? Dit verzet ,is een logisch gevolg van het standvastig, onverzettelijk karak ter van de Ambonnees. Niet voor niets zal de spreuk op het grote oorlogsge denkteken, waar u straks voorbijreed, luiden: „Der Eeuwen Trouw". Deze woorden zeggen alles. De Ambonnees is trouw, hij laat zich niet verdrukken, hij kan zich niet „aanpassen". En daarom woedde de Jap hier op beest achtige wijze en werden halve kam pongs voor de mitrailleurs gezet. Maar breken kon de Jap het verzet nooit. Ambon is zeer Nederlands gezind; wordt deze gezindheid niet beïnvloed door het nationalisme? U moet goed begrijpen, men kan niet zeggen: „Ambon is zeer Oranje gezind", omdat de Ambonnees het Huis van Ofanje als z ij n Vorstenhuis beschouwt. De Nederlandse vlag is tevens de Ambonnese vlag. Zijn vlag. En het Wilhelmus mag dan het Neder landse volkslied zijn, het is ook het Ambonnese volkslied. Vergeet u niet dat de Ambonnees 3 eeuwen Neder landse cultuur achter zich heeft en mede tengevolge hiervan voelt hij zich Nederlands onderdaan. Ambon vormt dus een culturele een heid in Indië? Zonder enige twijfel. Trouwens, de Ambonnees die als intellectueel zijn eiland verlaat, hetzij voor het vervul len van een bestuursfunctie, hetzij om zijn functie in leger of op de vloot te vervullen, vermengt zich niet met een ander ras. Hij blijft Ambonnees en als hij trouwt doet bij dat met een Am bonnese. Het ergste wat hem kan overkomen is: zijn cultuur verliezen. En die cultuur is zuiver Westers ge oriënteerd. zuiver Nederlands. Onze bekende dichter op Ambon, Jan Toule, schrijft zijn verzen inhet Neder lands! Er was groot enthouisiasme, toen Hr. Ms. „Van Galen" en Hr. Ms. „Tjerk Hiddesz" binenvielen. Zijn deze ge voelens kenmerkend voor de gehele "bevolking? Ja, dit bezoek van het eskader wordt op de allerhoogste prijs gesteld, want dit vlagvertoon maakt het mogelijk, dat Ambon de schepen van z ij n vloot ziet. De Koninklijke Marine is hier buitengewoon populair en ontelbare jonge harten kloppen om op die vloot te mogen dienen. Een voorbeeld; In 1926 kreeg de bevolking van Banda, éën der eilanden van de groep, van Hr. Ms. K 13 een vlag cadeau. U moest eens zien hoe deze vlag bewaard wordt. Als een schat, als één der kostbaarste reliquieën van het hele eiland. Het is goed als de Marine zich hier vaak laat zien. En daarbijAmbon ver dient het! Is ook het kerkelijke leven Westers, Nederlands, georiënteerd? Ja, er is een Hollandse Statenbijbel en een Statenbijbel in de Maleise taal. Deze bijbel heeft ontzaglijk veel bij gedragen tot de cultuur van Ambon. Afgezien daarvan is de Ambonnees van nature zear religieus, orthodox zelfs. De kerk hier, van de Moluks Protestantse gemeente, is verwoest en er moet een nieuwe komen. Men wil de er één bouwen, plaats biedend aan 1500 personen. Zij zal zo groot niet kunnen worden, maar het plan, waar aan we ons nu vasthouden, vraagt nog altijd een bedrag van 5 ton. We zijn bezig gelden te verzamelen en hopen het bedrag bij elkaar te krijgen. Hulp uit Nederland zou ons daarbij niet on welkom zijn. Overigens kan ik hieraan nog toevoegen, dat Ambon geen anal- phabetisme kent, en ook dit dankt 't eiland goeddeels aan de bijbel. De bij bel is niet alleen kerkboek, maar ook leerboek. Hoe beschouwt de bevolking u in uw functie van Resident? Alleen als vertegenwoordiger van het Nederland se gezag? Neen, men beschouwt mij wel de gelijk als vertegenwoordiger van Am bon en de Ambonnezen zelf. Als er problemen, vraagstukken en moeilijk heden zijn, komt de Ambonnees naar mij en bespreekt die. Er is een volle dig vertrouwen en de Ambonnees vindt het de natuurlijkste zaak van de wereld dat hij hier komt met zijn belangen. En dat is het in wezen ook. Hoe staat de bevolking ten opzichte van laat ons zeggen de „nieuwe tijd" in Indië? Hoe reageert men op het nationalisme? Indië maakt een periode van ingrij pende veranderingen mede, goede en kwade. Maar er is geen gevaar dat de Ambonnees zich door valse leuzen zal laten inpalmen, hetgeen anderzijds niet betekent dat ook hier geen ver anderingen zullen plaats vinden. Er is echter geen sprake van dat Ambon zijn eigen cultuur zal opgeven. Integendeel, in een toekomstige In donesische cultuur zal het aandeel van Ambon zeer aanzienlijk zijn. Ik her haal echter: De woorden „Der Eeuwen Trouw" vertolken precies de gevoe lens der bevolking, de Nederlandse vlag is de Ambonnese vlag, het Huis van Oranje is het Ambonnese Vorsten huis en het Wilhelmus is het Volks lied van Ambon. Dit zijn waarden die •piJDENS de kruistocht van het eskader, bestaande uit Hr. Ms. Torpedojagers „Van Galen" en „Tjerk Hiddesz" werd zoals men reeds gelezen heeft uiter aard ook een bezoek gebracht aan Ambon, voornaamste eiland van de groep. Onze medewerker, Anthony van Kampen, aan boord van Hr. Ms. „Van Galen",, vond de Resident der Zuid-Molukken, de heer F. W. G. Linck, bereid hem een vraaggesprek toe te staan, hetwelk wij bijgaand publiceren. het adat-rechterlijk door drie eeuwen samenwerking met Nederland heeft verworven en die het nooit zal prijs geven. ^MBON.klein eiland, ja, maar met een belangrijke plaats in de grote archipel die Indonesië heet. Een gesprek met de Resident, een verblijf van 3 dagen op het eiland en 3 dagen contact met de Ambonnezen is niet veel. Maar rijkelijk voldoende, om vast te stellen dat hier, in de blauwe zee van de Molukken, een eiland ligt dat zich onderdeel, wezenlijk verbon den met Nederland voelt. Een pijler van de Kroon, niet van leem, niet van Irout of zandsteen, maar van de hard ste materie: van staal en gewapend beton. Tot in „Der Eeuwen Trouw" wat er ook komen zal. Moge Nederland dit eiland en zijn bevolking nooit teleurstellen. Mogè Nederland, welke regeerders ook aan het bewind zijn, nooit vergeten dat daar in die ontzaglijk grote archipel een Nederlandse „provincie" ligt. ANTHONY VAN KAMPEN. Aan boord van het Amerikaanse schip William Carson (7.175) is, naar in een SOS-bericht van het schip wordt gezegd, muiterij uitgebroken onder de bemanning. Het schip be vindt zich ter hoogte van de kust van Portugal tussen Oporto en Lissabon. Het SOS-bericht, dat door radio Va- lentia (Zuid-West Ierland) werd opge vangen en naar Lloyd's werd doorge seind, luidt: „Zijn de toestand /niet meester. Kom direct". Het schip is van Genua op weg naar de V, S. Verder zegt het SOS-bericht, dat een ander Amerikaans schip, „de Hampton Roads", in de buurt van de William Carson te zien is. De William Carson voer met een lading steenkool uit de Verenigde Staten naar Genua en vertrok van daar 5 Juli in ballast naar Dingwall (Nieuw-Schotland in Canada). De be manning telt 38 koppen. RU de status quo-ljjn in de buurt van Medan is de verhouding tussen de Nederlandse en Republikeinse militairen van die aard, dat de Repu blikeinse wachtcommandant uit zqn wachthuisje aan de overkant van de brug komt om een praatje te naken met zijn Nederlandse collega. HU heeft echter bezwaren tegen het maken van foto's in de buurt van „de lUn". Ko Verboven uit Bergen op Zoom, Lt. Hemelaar van „Le- gercontact" en Piet de Moor uit Wouw (Nbr.) tijdens het babbeltje. Graaf Folke Bernadotte, de bemid delaar der V.N., heeft de Veiligheids raad gezegd, dat de toekomst van de Joodse staat op het slagveld zal wor den beslist, tenzij de V.N. in Pales tina krachtig ingrUpen, zo werd Maandagavond vernomen. Dit is een van de conclusies, die de graaf in een rapport aan de Veilig heidsraad heeft getrokken. Naar ver luidt zal hij heden in een tweede mon deling rapport ingaan op de meer po litieke aspecten van de toestand. Graaf Bernadotte berichtte, dat „in het al gemeen de wapenstilstand een bevre digend verloop had gehad en geen ge vechten van grote afmetingen geduren de de periode van vier weken in Pa lestina waren voorgevallen". Na de feitelijke bijzonderheden van de wa penstilstand te hebben samengevat voegde hij er aan toe: Ik ben ervan overtuigd, dat geen der partijen enig werkelijk militair voordeel heeft ver kregen als gevolg van de uitoefening van het toezicht op de wapenstilstand. Uit zuiver militair oogpunt bezien zou er een voordeel voor de Joden geweest kunnen zijn. Hun positie is in hoofd zaak defensief en de tijd is aan hun kant in zoverre dat hij hun meer mo gelijkheden verschaft om hun defen sieve positie te consolideren en hun militaire organisatie te verbeteren.". Over het politieke aspect zegt het rapport: „De tijd verschaft de Joodse regering de gelegenheid haar politieke organisatie te versterken en versterkt psychologisch haar politieke positie De Arabieren zijn zich hier terdege van bewust en ongetwijfeld is hun ne gatieve houding t.a.v. een verlening van de wapenstilstand ten dele hier aan toe te schrijven." Met betrekking tot zijn bemiddelings poging rapporteerde Graaf Bernadotte. dat de voornaamste vraagstukken, die zich voordeden, waren: de verdeling, de vestiging van een Joodse staat, de Joodse immigratie en de status van Jeruzalem. Men is zich er terdege van bewust, dat er geen kans is op 'n vreedzame regeling van het geschil in dien er niet tenminste enige bereidwil ligheid bestaat bij beide partijen alle wegen te onderzoeken en wanneer niet beiden bereid zijn zich te onthouden van gewapend geweld." Het rapport besluit: „De vraag moet beantwoord worden of de internatio nale samenleving een toevlucht tot ge wapend geweld wil tolereren als een oplossing van het Palestijnse vraag stuk. De bereidheid hiertoe zou vele gevaren voor de vrede^ in het gehele Nabije Oosten zo niet van de wereld kunnen meebrengen." Uit betrouwbare bron te Lake Suc- cess wordt vernomen, dat Engeland en de V.S. het er over eens zijn ge worden, dat de strijd in Palestina moet ophouden en dat in ieder geval het niet-aanvaarden van een verdere wapenstilstand gevolgen zal hebben in de veiligheidsraad. Achter de schermen blijkt uit de gesprekken van verschillende delega ties van de Veiligheidsraad, dat men het er in grote mate over eens is, dat het thans voor de raad de tijd is, strenge maatregelen te nemen en zich niet te beperken tot verzoek om wapenstilstand. ONDER TREIN GERAAKT EN GEDOOD In de nacht van Zondag op Maan dag geraakte de heer Westenbrink, wo nende te Rogat bij Meppel, op de over weg bij Koekange onder de laatste trein in de richting Groningen. Het slacht offer werd zwaar gewond langs de weg gevonden en overleed enkele uren later. (Van een speciale ANP-verslaggever) Het leek er veel op dat elke sport- lievende Italiaan gisteren werk en gezin in de steek had gelaten om naar San Remo te trekken ten einde hun grote favoriet Gino Bartali als eerste over de eindstreep te zien gaan. Het was wel een Gino, die de ze etappe van Marseille naar San Remo won, maar niet de Gino waar voor men gekomen was. Het was Gino Sciardis, de verrassing van de internationale ploeg, die als eenzaam overwinnaar over de eindstreep ging. Intussen blijft de rode trui van 'Sciardis een onveilig sein voor alle „groten" van de Tour. Zolang deze !n hun buurt is, blijft het oppassen. Zelfs wordt Sciardis een bedreiging voor de solide Lambrecht, de leider van de in-, ternationale ploeg. Sciardis heeft zich in het algemeen klassement thans op de derde plaats achter Lambrecht ge plaatst. Behalve de vooruitgang van Sciardis zijn er in het algemeen klassement geen wijzigingen van betekenis te con stateren na de weinig emotionele etap pe. De renners hebben gisteren bijna geen activiteit ontplooid en ook door de ploegen werden weinig grote din gen gedaan, hoewel de grote homoge niteit van de internationale ploeg we derom opviel. Wat zullen deze mannen: Brambilla, Camellini, Lambrecht, Sci ardis en Tacca in de Alpen presteren? In de Nederlands-Luxemburgse ploeg vlot het de laatste dagen aardig. Hét was jammer, dat Kemp gistermorgen besloot niet te starten (de juiste reden hiervan is nog onbekend), maar de vier overgebleven renners hebben zo uitstekend gereden en er bestond zo'n prettige eenheid in dit kleine ploegje, dat wij rustig kunnen aannemen, dat, deze vier knapen de Tour geheel zul len uitrijden, indien zich natuurlijk niet onverhoopt iets voordoet. Van de 11e etappe van de Ronde van Frankrijk, MarseilleSan Remo (248 km) luidt de uitslag: 1 Sciardis (Internat.) 7 uur 23 min. 53 sec.. 2 Caffi (Ile de France, noord oost) 7.25.05; 3 Seghessi (Italiaanse jeugdploeg) zelfde tijd; 4 Cogan (W-.- Frankrijk) 7.25.08; 5 Rosseel (Jonge Adelaars, België) 7.25.57; 12 Een grote groep ex aequo, waaronder de leden van de Nederlands-Luxemburgse ploeg de Hoog, de Ruyter, Janssen en Kir- chen. De tijd van deze groep is nog niet bekend. Het algemeen klassement luidt na deze etappe: 1 Bobet (Frankrijk) 74 uur 43 min. 40 sec.; 2 Lambrecht (In ternat) 74.44.09; 3 Sciardis (Internat) 74.50.25; 4 Lapebie (Centraal zuid-west) 74.52.55; 5 Teisseire (Frankrijk) 74.53.03 23 Kirchen 75.14.51. 35 Janssen 75.29.53; 47 De Ruyter 75.51.24; 56 De Hoog 76.01.20. De waterstand van de Waal is door de regen van de laatste dagen opgelo pen tót 7.80 plus NAP voor Tiel gis teravond. Het gevolg hiervan is, dat dé glerpont uit de vaart is genomen en de veerdienst thans wordt onder houden door een stoomboot met aan gekoppelde pont. Het autoverkeer on dervindt hierdoor aanzienlijke vertra ging. De pachters van het hooi- en grasland langs de Waal en ook de eigenaren van de steenfabrieken wach ten in grote spanning af of de gedu rende de 'laatste dagen reeds versterk te zomerUaden langs de rivier in staat zullen zijn het wassende water tegen te houden. Mochten deze kaden over stromen of doorbreken, dan zullen hon derden hectaren, gras- en hooiland verloren gaan, terwijl ook de steenin dustrie aanzienlijke schade zal lijden. Loting om een zetel De heer R. Zegering Hadders uit Emmen. candidaat van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, zal de ze vende zetel van deze partij in de Tweede Kamer bezetten-Om de acht ste zetel dezer partij zal geloot wor den tussen de heren Ankersmit en Ritmeester,- burgemeester van Den Helder. De heer S. E. B. Bierema uit Us- quert zal voor de V. V. D. zitting ne men in de Eerste Kamer. Teneinde eenheid in het gebruik van de Nederlandse vlag te bevorde ren heeft de raad van ministers de volgende richtlijnen voor het gebruik van de oranjewimpel bij de Neder landse vlag vastgesteld: le. op verjaardagen van alle leden van het Koninklijk Huis wordt door alle officiële instanties gevlagd met oranjewimpel. 2e. op feestelijke gelegenheden, waarbij de twee-eenheid Nederland en Oranje tot uitdrukking wordt ge bracht, wordt eveneens door alle of ficiële instanties gevlagd met oranje wimpel. 3e. in alle andere gevallen „dus b.v. op de nationale herdenking op 5 Mei" wordt gevlagd zonder oranjewimpel. 4e. het bovenstaande geldt voor alle gebouwen en terreinen, onafhankelijk van het feit of vóór of op het gebouw zelf wordt gevlagd. 5e. het bovenstaande geldt óiet voor H.M. schepen van oorlog en voor ma rine-inrichtingen aan de wal, voor kazernes en analoge inrichtingen van de Kon. Landmacht, voor vaartuigen in andere publieke dienst, voor de koopvaardijvloot en voor de vissers vloot, die steeds de Nederlandse vlag zonder wimpel voeren. Uitzonderingen zijn ook gebouwen en terreinen var die legeronderdelen, die een speciale vlag voeren. 6e. indien ten teken van rouw half stok wordt gevlagd, dan moet de vlag eerst vol worden gehesen, alvo rens de vlag halfstok te doen waaien. Bij het binnenhalen van de vlag moet de vlag van halfstok eerst vol worden gehesen, alvorens de vlag in te halen. Bij halfstok vlaggen wordt nimmer gebruik gemaakt van de wimpel. De Nederlandse ploeg, welke ons land op de Olympische Spelen bij het schieten zal vertegenwoordigen, is als volgt samengesteld: Petite carabine kaliber 22: J. H. Brussaard Rotterdam, G. G. Schoon- man Brummen en G. J. P Both Breda. Automatisch pistool: P. Kessels Til burg. De heer Both, die ons land ook in 1936 heeft vertegenwoordigd, zal als chef d'equipe fungeren. t H.K.H. de Regentes heeft gisteren in het Huis ten Bosch de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de C.H.U., de heer H. W. Tilanus, de lijstaanvoerder van de V.V.D., mr. P. J. Oud, de voorzitters van de Twee de-Kamerfractie van de C.P.N. en van de Staatk. Geref. Party, onder scheidenlijk de neren G Wagenaar en ds. P. Zandt, alsmede de heer Ch. J. 1. M. Weiter, ter conferentie ontvan gen. Diensten op Parijs stilgelegd Het grondpersoneel op de luchtha vens in Frankrijk is gistermiddag in staking gegaan. De KLM is, naar zij ons meldt, derhalve genoodzaakt haar diensten op Parijs tot nader order te staken. De KLM-machine, die gister avond om 22.40 uur op Schiphol moest aankomen, zal eerst hedenochtend met zo veel mogelijk passagiers uit Parijs naar Amsterdam vertrekken. De KLM-dienst SchipholRome, welke via Marseille gaat, zal worden omgelegd via Basel. De route SchipholGenèveRome Tunis van de KLM-vliegtuigen wordt voorlopig gevlogen tot Rome. Reuter meldt nader, dat ook de Bri- tish European Airways alle diensten op Frankrijk heeft stilgelegd. Lange- afstandsdiensten van andere maat schappijen, die via Frankrijk gevlogen worden, zullen worden omgelegd. Van de 1500 man personeel der in staking gegane luchtveiligheidsdiensten zouden, volgens verklaring van de zij de van het onder communistische con trole staande algemene Franse vak verbond (CGT) 1200 tot dit verbond behoren. De Franse regering heeft bij decreet alle burgerlijk luchtvaartpersoneel op geroepen, dat verantwoordelijk is voor de luchthaven- en luchtveiligheids diensten. Volgens een bericht van AFP is het burgerlijk luchtvaartpersoneel te Tunis eveneens in staking gegaan. Dienten gevolge is alle luchtvaartverkeer op het vliegveld El Aquina stopgezet. Christian Pineau, minister van ver voer, heeft aan Reuter meegedeeld, dat employé's, die geen gehoor geven aan de oproepingsorder, ontslagen zullen worden. De minister deelde mee, dat maat regelen zijn genomen om de veiligheid van het luchtverkeer te verzekeren, in dien de burgerlijke luchtvaarthavens deze niet kunnen garanderen. Drie mi litairen vliegvelden zijn gewaarschuwd zich voor vervanging gereed te ma ken. De Sovjet-autoriteiten in BerlQn heb ben Maandag alle vergunningen voor Duitse motorrijtuigen om de Sovjet zone uit Berlijn binnen te komen, ingetrokken, aldus deelde het Duitse gemeentebestuur mede. Het gevolg van deze maatregel is, dat alle rfl- verkeer tussen Berlijn en omstreken stopgezet zal worden. De Amerikaanse vliegtuigen hebben een luchtbrug-record gevestigd, dqpr in de afgelopen vier en twintig uur 1.249 ton voorraden naar Berlijn te brengen. Arthur Henderson, de Britse staats secretaris van luchtvaart, heeft zich van de gang van zaken met de aan voer door de lucht te Berlijn op de hoogte gesteld, vergezeld van lt.-gene- raal Noiret, de Franse plaatsver vangende militaire gouverneur. Eden, de vroegere Britse minister van buitenlandse zaken, is per vliegtuig te Hamburg aangekomen, alwaar hij een receptie op het stadhuis zal bijwonen. Hij zal vandaag een ontmoeting met generaal Robertson hebben en zal met hem doorvliegen naar Berlijn. Bereidverklaringen textiel afgeschaft In het vervolg is het niet meer nood zakelijk, bij het aanvragen van textiel producten, welke alleen op speciale vergunningen mogen worden verkocht, bij de distributiedienst een bereidver klaring van de winkelier in te leveren. De handel mag dus voortaan deze goe deren, zoals bijvoorbeeld woninginrich tingartikelen, rechtstreeks op vergun ning afleveren. Het verplichte reserve ren gedurende één of meer weken is hiermee vervallen. LEVENSLANGE GEVANGENISSTRAF GEëlST. De advocaat-fiscaal bij de Groninger kamer van het bijzonder gerechtshof te Leeuwarden eiste gisteren tegen de 45-jarige scheepstuiger T. K(anter) te Groningen levenslange gevangenis straf. Verdachte was tijdens de bezet ting bewaker in het kamp „Erica" te Ommen. Weersverwachting, geldig tot he denavond: REGENBUIEN. Zwaar bewolkt met regenbuien. Naar Noordwestelijke richtingen draaiende en dan tot krachtig toe nemende wind. Koel.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1