Zaankanters op goudjacht in Noordzee Burgemeester RITMEESTER lid van de Tweede Kamer Spannende wedstrijden om Tenniskampioenschap het Met de H.A.V. naar Spanbroek BIJENKORF STOFZUIGER Reparatie-InriGhting EENVOUD GEMEENTERAAD DEN HELDER De komende feesien vragen ieders aandacht Geslaagden van de „Vakschool" Door alle eeuwen heen Zeer bevredigende deelname Athletiekpeil stijgt nog steeds WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN?| Een tweede Lutine-historie Duits s.s. Renate Leonhardt" in 1917 bij Texel gezonken Lading 454 kisten goud en 800 ton cacaoboter GROTE MANTELS KLEINE PRIJZEN 1 PERMANENT f6.— L. SCHOONHOVEN „EXCELSIOR" Slufsdijksfraal 110, Oen Helder NUTSSPAARBANK Jac.oeboer, Burgemeester G. Ritmeester, Tweede Kamerlid voor de V.V.D. lLVORENS de gemeenteraad gisteravond overging tot de behandeling der agEnda, nam de heer G. J. Eijlders het woord, om namens de gehele raad de voorzitter, burgemeester G. Ritmeester, van harte geluk te wensen met zyn benoeming tot Ud der Tweede Kamer, welke gistermiddag bij de loting was komen vast te staan. De heer Eijlders was ervan overtuigd, dat de behar tiging van 's Rijks belangen bij de heer Ritmeester In goede handen zou zijn. Men heeft in hem iemand gevonden, die doorkneed is in gemeentelijke aangelegenheden. Ongetwijfeld aal deze benoeming ook van betekenis blijken voor onze stad, omdat de burgemeester waar nodig de belangen van Den Helder zal weten te bepleiten. „Wij feliciteren IJ van harte, en hopen dat het TJ van Godswege gegeven moge zijn, nog vele jaren deel te kunnen ;ütmaken van onze volksvertegenwoordiging". De gehele raad met uitzondering van de heer Ran, die met kennisgeving afwezig was ondersteunde de woorden van de heer Ejjfders met applaus. De burgemeester beantwoordde de gelukwens met een enkel hartelijk woord. Hij betoonde zich dankbaar daarvoor, vooral omdat toch het over grote deel der raadsleden niet op de WD zal hebben gestemd. „Ik besef, een zeer moeilijk pad te hebben ingeslagen. Ik heb echter mijn hele leven ge tracht, mijn best te doen, en zaj dat ook nu doen. Het is mijn gevoelen, dat een eendrachtige samenwerking een eerste vereiste is, en het doet mij genoegen, dat de raad die overtuiging blijkbaar deelt. Ik dank U voor Uw gelukwens, en ik ben zeer erkentelijk voor de instemming van de Raad!" Na deze historische opening werd overgegaan tot de puntsgewijze behan deling der agenda. Onder de ingeko men stukken waren enkele ontslag aanvragen, welke wij reeds publiceer den. Naar aaleiding hiervan sprak mr, Mulder (Prot.-Chr.) zijn bezorgd heid uit over het sterke verloop der leerkrachten bij het gemeentelijk Ly ceum. Hij zou het op prijs stellen, wanneer nieuwe leraren bij hun komst in de gemeente konden garanderen, dat ze niet binnen enkele jaren weer heengingen. De voorzitter bracht daartegenin, dat in dit opzicht geen enkele dwang kan worden uitgeoefend. Een ieder moet het recht behouden, om naar een andere betrekking, die positieverbetering kan inhouden, te solliciteren. De heer E ij 1 d e r s (Prot.-Chr.) vroeg even het woord over het advies betreffende de sportbeoefening op Zondag. Hij achtte het onjuist, dat het adres der vier kerkbesturen meer het karakter had gekregen van een voor stel dan van een verzoek. Bij infor matie was hem gebleken, dat de kerk besturen het ook als een verzoek had den bedoeld. Het was niet de opzet geweest om de mening der minderheid op te leggen aan de meerderheid, maar slechts om met ernst te waarschuwen tegen de steeds toenemende sportbe oefening op Zondag. De heer Van Zwijndrecht (Prot.-Chr.) bracht nog naar voren, dat de Ned. Herv. Kerk het adres niet had ondersteund, o.m. omdat zij van gevoelen is dat deze kwestie landelijk moet worden gere geld. Plaatselijke kan geen partiële op lossing worden gevonden. Evenals de heer Eijlders verklaarde hij zich dank baar voor de wijze waarop B. en W. hun advies hadden opgesteld. Hijwas het met de inhoud ervan volkomen eens. Zonder hoofdelijke stemming ging de Raad accoord met het voorstel, om aan de Raad der Gereformeerde Kerk te Den Helder een stuk grond in erf pacht te geven voor de bouw van een tijdelijk kerkgebouw te Julianadorp. De heer Prins (VVD) had echter liever gehad, dat dit stuk grond in huur was uitgegeven. Het voorstel inzake de kleedgele genheid op het Sportterrein aan de Meeuwenstraat ontmoette geen be zwaar. Wel drong de heer Luijckx (KVP) aan op een zo spoedig moge lijke afwerking van het een en ander. De zaak had zijns inziens lang genoeg gelopen. Hij hoopte dat de voorgestel de verbeteringen vóór de aanvang van het nieuwe seizoen zouden zijn aan gebracht. De Raad ging ermee accoord, dat de bouw van 71 woningen o.a. in Oud- Den Helder onderhands wordt gegund aan de fa. P. Bot Zn. te Heerhugo- waard. De bouw van de andere 25 woningen c.a. zou de heer Prins lie ver gegund hebben aan de Helderse aannemer, die slechts voor f 800 méér had ingeschreven, en daardoor nog al tijd f 4000 boven de raming was ge bleven. Dit zou z.i. twee voordelen hebben gehad: in de eerste plaats, dat dan een Helderse aannemer het werk had kunnen uitvoeren, en in de twee de plaats, dat men niet het risico zou hebben gelopen, dat één aannemer het totaal van 96 huizen c.a. binnen de vastgestelde termijn niet zou kunnen opleveren. Wethouder Van d ex Vaart bracht daartegen naar voren, dat men nu eenmaal de aannemers had uitgenodigd, en dat men dan de laagste inschrijver dient te kiezen, al thans wanneer deze financieel en ma terieel in staat is om het werk uit te voeren. Als zodanig diende de fa. Bot zeer zeker te Worden beschouwd. DE KOMENDE FEESTEN. B. en W. hadden voorgesteld, een bedrag van f 3300 uit te trekken voor de feestviering door de leerlingen der lagere scholen ter gelegenheid van 't a.s. regeringsjubileum. De heer Luijckx vond dit bedrag zeer aan de lage kant. Hij wees de Raad op de plannen, die de wandelsportverenigingen uitwerken om de jeugd een massale wandeltocht te laten ondernemen. De oorkonde, die men wil uitreiken, kost alleen reeds 9 cent per stuk. De heer Prins vond het bedrag van f 0,60 per leerling eveneens zeerg ering. temeer daar de commissie f 1,53 per leerling had ge vraagd. welk bedrag toch zeker wel Zo zuinig mogelijk berekend zou zijn. De voorzitter deelde toen mede. dat in het bedrag van f 1.53 een gulden was begrepen voor de aankoop van 'n blijvende herinnering. Daar van re geringszijde inmiddels werd toegezegd, dat alle schoolkinderen een gedenk plaat met gedicht zouden ontvangen, kon het bedrag met een gulden per leerling worden verminderd. „Wanneer het nog te weinig is, en dat zal wel, dan zullen de ge- mccntenarcn wat moeten bijpassen. De gemeente kan niet meer voor zijn rekening nemen", aldus de burgemeester. De heer Mulder vroeg toen nog, of meerdere voorstellen tot het verlenen van subsidies voor de jubileumviering konden worden verwacht. Van de zijde van het college werd daarop geantwoord, dat met smart werd gewacht op richtlijnen van hogerhand. De heer Mulder maakte toen even van de gelegenheid gebruik, om van de agenda afwijkende in het alge meen te wijzen op het trage tem po, waarin de feestviering wordt voorbereid. Er resten nog slechts weinige weken, en er is niet meer dan f 700 bijeengebracht. Het wordt hoog tijd, ddt de burgerij van Den Helder zich levendig voor de ko mende jubileumfeesten gaat in teresseren. en dat spontaan de no dige gelden bijeen worden ge bracht. De andere voorstellen van B. en W. wij zullen ze hier niet herhalen, daar we ze reeds min of meer uitvoe rig hebben weergegeven werden zonder bezwaren geaccepteerd, behalve het laatst agendapunt, het voorstel om een crediet te verlenen voor het in richten van een „toonzaal" voor het gasbedrijf. De heer Prins kon zich in grote lijnen wel met dit voorstel verenigen, al vond hij het bedrag van f 19.000 wel bijzonder hoog. In hoeveel jaar tijd zou dat bedrag afgeschreven kunnen worden? Ook mr. Mulder vond de kosten buitensporig hoog, te meer omdat hij eraan twijfelde dat het gasdebiet zou stijgen; in dit verband wees hij op de eventuele centralisatie van de gasvoorzienlng. Wethouder Van der Vaart bracht naar voren, dat de gasdistributie vrijwel zeker in handen der gemeente zal blijven. Het bedrijf is momenteel niet rendabel, en alle moeite moet worden gedaan om het rendabel te maken. Het voeren van een goede propaganda is daarbij noodzakelijk. De heer Mulder wilde nog graag weten, of in de geraamde exploitatiekosten van f 6000 per jaar ook de afschrijving van de f 19.000 was gecalculeerd. De wethouder kon daarop geen definitief antwoord ge ven, maar deed wel de toezegging, dat B. en W. niet verder zouden hande len, wanneer onverhoopt mocht blij ken dat het bedrag van f 19.000 reeds op de kapitaalsdienst was geprojec teerd. In dat geval zouden inderdaad de exploitatiekosten niet onbelangrijk stijgen, en zou nader overleg noodza kelijk zijn. Na deze toelichting had ook de heer Mulder geen bezwaar meer, waarop het voorstel z. h. s. werd aangenomen. De vragen, welke door de heer Luijckkx schriftelijk waren Ingediend, en welke betrekking hadden op de trage gang der wederopbouw, werden niet in de vergadering van gisteravond beantwoord. Daartoe zal binnen zeer afzienbare tijd een informatieve raads vergadering worden belegd. Het diploma Hulp in de Huishou ding werd uitgereikt aan: A. Balyon, A. Blom, C. A. van Breda, A. A. Riek- wel, E. Spruit, T. Stellingwerf, G. N. Tijsen te Den Helder, E. J. v. d. Heu vel, te Anna Paulowna, A. Kaan Hd., H. Koorn, H. Kuiper, N. Leyen, M. Wit te Wieringen, J. van Arendonk te Wie- ringermeer. Afgewezen 2. Het diploma Huisnaaister werd be haald door: P. Beneker, A. de Boer, S. van Bruinesse, W. Frinks, A. Kreyger, P. de Zeeuw te Den Helder en A. M. M. Rey te Texel. Afgewezen 2. Het examen wordt nog met één leerlinge voortgezet. waren goud en zil ver de geliefkoosde metalen en nog steeds ia die liefde voor goud en zilver bij iedereen aan wezig Wij tonen U een zeer voorname collectie sieraden, naar ieders smaak en beurs Evenals voorgaande jaren heeft ook dit jaar de Helderse Tennis Club HTC de wedstrijden om het kampioenschap van Den Helder gespeeld. De animo was groot en ook enkele niet-HTC- leden namen eraan deel. Ondanks het slechte weer verliep alles volgens het opgemaakte plan en kon Zondagavond op het daarvoor vastgestelde uur de prijsuitreiking plaats vinden. Dit mag zeker een prestatie genoemd worden, als men weet, dat er 87 partijen ge speeld moesten worden. Het woord van dank aan de wedstrijdleiding, bestaan de uit de heren J. Dol, J. Gorissen en J. Bregman, dat de voorzitter Zondag avond bij de prijsuitreiking uitsprak, was dan ook zeer zeker op zijn plaats En nu een klein woordje over de finale te komen de heer D. de Vries in 2 sets wist te verslaan. Om de derde prijs moest gevochten worden tussen de heren D Vries en G. Bakker, welke door laatstgenoemde in drie sets 6—3 36, 6—3 werd gewonnen. In het herendubbel werd praeh. tig spel geleverd door de hereh Bol en Pluymmenz tegen J. Dol en B. Roe. lofs, welke na 3 sets door eerstgenoemd den werd gewonnen. In de finale kwa. men tegen elkaar Feitier en De Vries tegen Bol en Pluymmenz. Ook weer prachtig spel, waarbij tenslotte het keurige netspel van De Vries en het volleren van Teitler tot een overwin- ning voor deze leiden na 3 sets. En dan tenslotte *t gemengd dubbel, spel. Keurig werk werd geleverd door KEIZERSTRAAT 15-W *OIN HELDER De vereniging WAC organiseerde af-1 en slechs 24 cm onder het clubrecord gelopen Zondag Regionale athletiek- wedstrijden in Spanbroek, waarbij ook de HAV weer met een aardige ploeg dames en heren vertegenwoordigd was. Het weer hield zich de gehele middag goed zodat het programma op vlotte wijze kon worden afgewerkt. Het verheugt ons ook eindelijk eens over een goede organisatie te kunnen spreken. Hier en daar haperde nog wel iets (o.a. een microfonist, die zijn taak slecht verstond), maar over het algemeen toonde WAC, dat zij de taak van organiseren beter verstond dan haar zusterverenigingen in de grote steden. Blijven wij echter bij onze plaatse lijke vertegenwoordigers. Hoe verder wij in het seizoen komen, des te dui delijker blijkt dat de HAV momenteel over een. goede damesploeg beschikt. Vrijwel op alle nummers valt vooruit gang te bespeuren, zowel wat kwaliteit als kwantiteit betreft. Nemen wij bijv. he nummer verspringen. Bij de 9 da mes, die in de B-, C- en D-klasse fina le moesten springen, bevonden zich niet minder dan 6 HAV-dames. Mej. Bot smaakte het genoegen met een sprong van 4m88 de eerste prijs in de C-klasse te behalen en dus te promo veren naar de B-klasse. Mej. van Stra ten werd eerste in de Dklasse met 4m70, waarmee zij eveneens naar de B-klasse overging. Verder kunnen wij nog sprongen vermelden van mej. Duin met 4m74 (2de prijs B), mej. M. Zomer 4m68 (3de prijs B), mej. E. Zo mer met 4m50 (3de prijs C) en mej. T. de Bont met 4m65 (2de prijs D). Mej. de Bont promoveerde naar de C-klasse Ook discuswerpen bracht een ver rassing. Mej. M. Zomer behaalde met een zeer goede worp van 27m20 de eerste prijs in de D-klasse en promo veerde naar de C-klasse. Hanny van Lingen werd verder nog 2de bij het disuswerpen meisjes met 21m02. Mej. Bot, die voor het eerst op ko gelstoten uitkwam, stootte de kogel 9m06, waarmee zij de 2de prijs be- bleef. Ook op de 100 m. hardlopen weerden de HAV-dames zich uitste kend. Drie dames werkten zich in de finale der B-klasse. In de finale werd mej. van Straten 1ste, mej. M. Zomer 3de en mej. Duin 4de. De tijden waren resp. 13,7, 14,2 en 14,9, welke men ech ter niet geheel au serieux gelieve te nmen. Ook de estafette was voor de HAV-dames en nog wel vóór. de sterke ploeg van Zaanland. De 200, 100, 80 en 60 m. werd in de op dit zware veld goede tijd van 64.1 sec. gelopen. Ten slotte werd mej. E. Zomer in de B- klasse bij het hoogspringen 2de met lm40 en mej. Bot in de C-klasse 1ste met lm30. En de heren? De heer A. vd Wal had Zondag een goede dag. Begon hij al in de voor middag de eerste prijs bij het ver springen D te behalen met 5m87 (pro motie C), later verrichtte hij wel een zeer goede prestatie door het polstok hoogspringen te winnen met een sprong van 2m90. Dit betekende, dat hij zijn eigen record en tevens het HAV-club- record met 30 cm. verbeterde. De heer Huitinga sprong 6m30 ver en lm70 hoog terwijl de heer van Essen lm60 sprong. Na afloop werd beweerd, dat de lat 6 cm doorzakte, wat echter ab soluut niet het geval was. Een en an der heeft echter toch ten gevolge, dat het nieuwe clubrecord van de heer- Huitinga niet erkend kan worden. De heer van Essen werd bij het kogelsto ten 2de met 9m58. En tenslotte nog even de jeugdvertegenwoordigers. Henk Wiedenhoff maakte een goede intrede in de KNAU en behaalde de eerste prijs bij de 100 m. junioren. Zijn tijd was 12,5 sec., waarmee hij sneller liep dan de eerst aankomende bij de heren. Klaas Lastdrager werd 3de Bij de meisjes sprong Reinie Veldhoen 4m24 en werd in de finale 60 m. 4de. Ook een verdienstelijk debuut. Al met al blijkt dat het athletiekpeil in onze stad momenteel weer aardig bijkomt en bij de dames zelfs vooruitgaat. Wij verwachten stellig dit seizoen nog eni- haalde, naar de C-klasse promoveerde I ge record-verbeteringen. wedstrijden. Bij de damesspelen zagen het dubbel mej. A. Boon en de heer wij dit jaar enige nieuwelingen op de H. Vermeulen tegen mej. G. Moor en baan, die, hoewel zij pas met tennissen de heer Teitler. Maar tenslotte moes- begonnen zijn, geen slecht figuur sloe- ten eerstgenoemden in de 3 sets met gen. Wij denken dan in de eerste plaats 12-10! in de derde set de vlag gtrij. aan het dubbel, bestaande uit Froukje ken voor mej. G. Moor en de heer Nettinga en Sonja Verwey, die zowaar een tweede prijs wisten te behalen. Door een tamelijk gelukkige loting kwamen zij in een vrij zwakke afde ling terecht, maar zij wisten dit goed te benutten en versloegen dames, die al enige jaren spelen. In de sterke af deling kwamen de dames Moor uit te gen de dames A. Boon en T. Kuiper, waarbij laatstgenoemden na een span nende strijd de overwinning behaal den. Uitslag 6—3, 9—7. Zo werden de dames A. Boon en T. Kuiper kam pioen dames dubbel. In het dames-enkel waren de wed strijden niet zo spannend. De eerste prijs werd hier behaald door mej. L. Flotat, de tweede prijs door mej. T. Kuiper en de derde prijs door mej. A. Boon. Opwindende wedstrijden zagen we echter weer in het heren enkelspel, hoewel de heer Teitler met zijn eerste klas spel ver boven de anderen uit stak. Hij heeft in de 4 wedstrijden, die hij heeft moeten spelen, slechts 4 games verloren. Voorwaar een pracht prestatie. De 2e prijs werd behaald door de heer Pluymmenz, die om in de Aagtekerk, R'dam-Australië, pass. 12-7 Gibraltar. Amsteldijk, R'dam- Norfolk, 12-7 op 350 menw Z.ZW van Cape Race. Clavella (T)12-7 van Curagao n. Casablanca. Delfland, A'dam-Buenos Aires, 12-7 te Las Pal- mas. Gaasterkerk, A'dam-Kaapstad, 12-7 v. Teneriffe. Garoet, 12-7 f. Se- j marang n. Probolinggo. Grootebeer, 12-7 v. A'dam te Bat. Indrapoera, BataviaR'dam, 12-7 in Rode Zee ter I hoogte v. Port Soedan. Leid Bruyn- zeel, R'dam-Borneo, pass. 12-7 (12 u.j Algiers. Leopoldskerk, A'dam-Mom-1 bassa, pass. 13-7 Kaap Guardafui. Marken, R'dam-Java, pass. 12-7 Cas- quets,Murena (T), 12-7 v. Sydney n. Miri. Oranje, 14-7 v. A'dam te Bat. verw. Perna (T), 12-7 v. Buenos Aires n. Curagao. Poelau Laut, New- York-Java, 13-7 te Penang. Rempang, Bat.-A'dam, pass. 12-7 Finisterre. I Riouw, A'dam-Java, 12-7 te Penang, vertr. 13-7 n. Singapore. Rijnkerk, R'dam-Australië, 13-7 te Port Soedan erw. Sibajak, Bat.-R'dam, pass. 12-7 (15 u.) Finisterre. Sommelsdijk, 12-7 v. Halifax te Boston. Tabinta, 13-7 v. Quebec te R'dam- Tawali, 13-7 v. Ma-1 kassar te Singapore. Waterman, Rot- terdam-Batavia, pass. 12-7 (1 u.) Suez. I Weltevreden, Bat.-R'dam, pass. 12-7 Sokotra. Zuiderkruis, Bat.-R'dam, pass. 12-7 (14 u.) Finisterre, 14-7 (14 u.) Hoek van Holland verw. Zodra de wind in de zuid-oosthoek zit, zal de U K 230, welke thans rus tig aan 't Kalf te Zaandam ligt, de meertouwen losgooien en zullen en kele ondernemende Zaankanters een expeditie beginnen, welke hen, in dien de opzet lukt, geen windeieren zal leggen. Zü zullen nl. een poging doen de 454 kistjes goud, welke zich nog moeten bevinden in het wrak van het in 1917 getorpedeerde Duitse s. s. „Renate Leonhardt" aan de op pervlakte te brengen. Om de ramp welke het Duitse schip trof, heeft steeds een geheimzinnig waas gehangen. Opvarenden van het schip verklaarden, na hun redding door vletterlieden, dat het schip een kostbare lading aan boord moest heb ben, doch het duurde bijna twintig jaar vóór men begreep hoe kostbaar deze lading wel was. De plannen, die in de hoofden van enkele Zaankanters gerijpt zijn, date ren niet van vandaag of gisteren. Reeds in 1937 kwam de Wormer tui nier P. Visser, gemeenteraadslid voor Wijde Wormer, tot de ontdekking, dat wat zich in het jaar 1917 had afge speeld belangrijke gevolgen kon heb ben. Ter hoogte van Egmond spoelde toen 600 ton cacaoboter aan, waarom heen zich 'n laagje zout bevond, dat de cacaoboter voor bederf had gevrijwaard De Egmondse jutters wisten te vertel len, dat dat afkomstig was van de „Cokesboot", die in 1917 was gékon- ken. Zij vertelden er ook bij, dat wat er aangespoeld was, nog lang niet al les was. Na veel snuffelen kwam Vis ser uiteindelijk te weten, dat het Duitse convooi, waarvan dit schip degl uitmaakte, bij Egmond uit elkaar ge slagen was, dat er twee vaartuigen ge weest waren, die in de richting van de kust waren gevaren, nl. de „Josina" en de „Renate Leonhardt", en dat deze schepen vlot gekomen waren maar te dicht langs de kust hadden gevaren, waardoor de „Renate" nabij Den Hel der weer aan de grond was gelopen. Vlettermensen, die het schip lostrok ken, wilden het naar Den Helder sle pen, maar daar voelde de kapitein August Mehtling niets voor. „Hij gaat naar buiten". Het werd zijn ongeluk, want nauwelijks buiten, werd het schip door een torpedo midscheeps getroffen. De vlettermensen konden de leden van de bemanning gelukkig red den. De boot verdween naar de diepte. Waar dit precies was gebeurd, was een der moeilijkste problemen, waar de heer Visser zich voor gesteld zag. Hij werkte destijds op een bergings vaartuig bij Petten en hjj meende, dat met lichte springstoffen het mogelijk zou moeten zijn de lading van het schip aan de dppervlakte te brengen. Deze gedachte was de Wormerveerder sleepbootkapitein C. van der Toorn ook toegedaan. Samen zetten zij de onderzoekingen voort. Spoedig bleek, dat vele jutters op de hoogte waren met de kostbare lading, die aan boord van het schip was. De „Josina" was met brand aan boord de haven van IJmuiden binnengelopen en had zijn vracht een kolenlading gelost tegenover het visserijbedrijf „Praxis". Ook ontmoetten Visser en Van der Toorn kapitein De Vries, die 'n merk waardig gesprek had$gehad met de vrouwelijke opvarende, die verteld had, dat er verraad in het spel was ge weest, omdat de jagers op de schepen hadden liggen wachten. Het schip was nl. niet alleen met cacao-boter geladen, maar bevatte tevens 454 kistjes goud en geheime staatspapieren. Het goud vertegenwoordigde een waarde van 55 millioen gulden. Met zijn botter ging kapitein De Vries met de goudjagers naar de plek waar de „Renate Leonhardt" moest liggen. Een sleeplijn tussen twee va rende botters duidde hun al spoedig de plaats aan, op 22 meter diepte liep de lijn vast. Met het blok werd het wrak afgepeild en met een speciale Siemensboor werden boringen ver richt. Sporen van cacaoboter bleven op de boor achter. Deze proefvaart werd In Augustus 1939 gemaakt en zij plaat sten een boei. Visser won niéuwe informaties in. Ditmaal bij de verzekeringsmaatschap pij te Hamburg, maar de verzekerings agenten waren niet toeschietelijk. Toen kwam de oorlog en alle plannen moes ten opgeschort worden. De Duitsers haalden de boei weg en slechts tot 1942 konden de „expeditie-leiders" na gaan of er nog iets van de lading was losgekomen. In 1945 zetten zij opnieuw een offen sief in. De marine veegde het terrein schoon in de herfst van 1947 maar het weer was te ongunstig om toen een po ging te wagen. Toch zaten de mannen niet stil. De architect P. Engel uit Zaandijk kwam in 1939 reeds met Vis ser en Van der Toorn in contact en zou aanvankelijk als duiker fungeren- maar men heeft thans de beschikking I over een duikerskooi, zoals ook ge bruikt werd bij de berging van het I goud van de „Egypt" in de Middel landse Zee. Van de assuradeuren ontving de heer Visser op zijn verzoek een opgave van de inhoud van de schepen: 54 kisten geld, 754 kistjes goud, 1440 ton cacao- boter, 7 okshoofden rum en 50 tot 60 I ton cokes. Van deze lading is een deel aange-1 komen. Dat klopt, want volgens eer der gedane informaties zou de „Renate Leonhardt" maar 454 kistjes goud ver- ,vn°erd hebben. Blijkbaar hebben dus 300 kistjes in een ander schip van het convooi gezeten, hetwelk de plaats van bestemming bereikte. Waar dit geld vandaan komt? Natuurlijk heeft de heer Visser er I z'jn gedachten over. De „Renate Leon hardt moet een smokkelschip geweest zijn, waarschijnlijk zelfs een min meer officieel smokkelschip. Beweerd wordt, dat de munten door Belgische vluchtelingen meegenomen zijn. „Som mige berichten spreken zelfs van iu welen zo zegt de heer Visser ons Maandagavond werd er een degelijke I financiële basis gelegd door fnkelc Zaankanters. Als nu de Z.O. wil worden. C. Teitler. Om in de finale te komen moest dit dubbel echter eerst nog te. gen mej. T. Kuiper en de heer J. Dol spelen. En ook hier zien wij weer een felle strijd met drie sets, maar ook dit dubbel kon het niet bolwerken. En zo kwamen in de finale mej. G. M-ooï en de heer C. Teitler tegen mej. L. Flotat en de heer G. Bakker. Eerstge. noemden leefden in een overwinning», roes en versloegen ook dit dubbel, wéér in drie sets. le prijs aldus mej. G. Moor en de heer C. Teitler; 2e prijs mej. L. Flotat en de heer G. Bakker. voor Dat is goed nieuws! Eindelijk zijn ze ge komen: de grote maten mantels voor flinke figuren. Ende collectie is werkelijk fraai! Komt U gauw eens kijken- Nu kunt ook U goed en modern gekleed gaan. CAJttl COLT Of SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT WATERGOLVEN 1.60 ONDULEREN 125. Bespreekt U even? Spoorstraat 24. Vakkundige Revisie Levering van alle „Excclr,ior"-onderdelen is het kenmerk van de "QiTatT.mLUR rr KEIZERSTRAAT 115 den melder 'OPNAMEN WOENSDAG3 DONDERDAG I VRUOAO I ZATERDAG J VAN 2.5«UR trouwfoto's bespraken wind maar Te koop: EEN SALONWAGEN, Jets buitengewoons, ge heel nieuw, lengte 6.50 m., breedte 2.50 m., twee ver trekken, twee kasten, oriontiene, kraalsfchroot, Koper geschroefd, ijzeran onderstel, 3500. levens noodwoningen volgens eigen idee. Com- P|ete noodwoning te be- ïl ,t|Ken. Tc bovragen HERTOG, aannemer, Heemskerk. Telef. 317

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2