OOK SOVJET SUPERFORTEN NAAR DUITSLAND r Bevin, Bidault, Spaak Dupong in ons land en SPLINTER EN BALK Arabieren aanvaarden bestand v J De Olympische fakkelloop begonnen J Maandag 19 Juli 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7866 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Als antwoord op Amerikaans besluit Dr. de Vries en Katz in vrijheid Schuman stett vertrouwenskwestie Weer tomaten naar Engeland Schoonheid en misère Afschaffing keuzebon voor vermicelli Nederland nam 195 millioen dollar op .INDRAPOERA'KOMT MAANDAG BINNEN Haagse conferentie begint heden Zuidelijke Staten be noemen eigen candidaat WEERBERICHT Italianen in de Staatsmijnen? Voorzitter bloembollen cultuur keert terug Honden- en kattenbrood vrij Een Grieks meisje ontstak het vuur in Olympia Markos kon het vuur niet keren VAN NABIJ EN VERRE BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 yfaarn. Hoofdredacteur: W. MIDDELBEEK Bayonred. C. A. Dekkers Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm.: - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.75. In politieke kringen, die in nauw contact staan met het Sovjetrussi- sche militair bestuur, heeft men de mogelijkheid geopperd, dat de Sov jets, in antwoord op het zenden van de Amerikaanse superforten naar Engeland, een eskader „Sovjet- russische superforten" naar Duits land zullen zenden. Te Karlshorst zouden Zaterdagmor gen besprekingen gevoerd zijn over 't Sovjetrussische antwoord op de Ame rikaanse actie. Men verwachtte voorts, dat tijdens het weekeinde vooraan staande Sovjet-functionarissen naar Moskou zouden vliegen om besprekin gen te voeren met maarschalk Boel- ganin, de Sovjet-minister van de ge wapende machten. Volgens Sovjetkringen in Berlijn be tekende de aankomst van Amerikaan se superforten in Europa veel meer dan vele Westerse nota's tegelijk. Men beoordeelt in deze kringen de actie met de superforten als uitgaande bo ven de politieke bluf en als een teken van onverwachte doortastendheid. De „Sovjetrussische superforten" zouden volgens Sovjetkringen dezelfde gevechtsuitrusting hebben als de Amerikaar^, doch grotere actieradius hebben en grotere snelheid kunnen ontwikkelen. Dit type zou zijn nage bouwd van een Amerikaans super fort, dat in 1945 in Mandsjoerije een noodlanding moest maken. Tet Berlijn houdt men rekening met de mogelijkheid, dat de Amerikaanse superforten ingeschakeld zullen wor den in de luchtbrugoperatie. In de afgelopen dagen is per lucht brug meer dan tweeduizend ton voed sel per dag in Berlijn afgeleverd. Men is met man en macht doende het verlaten vliegveld te Fassburg in gereedheid te brengen voor het ont vangen van een gestadige stroom mo derne transportvliegtuigen. De politieke commissie der Ara bische Liga heeft gisteren op haar bijeenkomst in Libanon de order van de Veiligheidsraad tot een wapen stilstand in geheel Palestina met enig voorbehoud aanvaard. De Arabische aanvaarding van de wapenstilstand werd Zondagavond te Beiroet officieel bekend gemaakt na een bijeenkomst van de politieke commissie van de Arabische Liga te Aley (Libanon.) Naar vernomen wordt, heeft Syrië zich tot de laatste minuut tegen de •wapenstilstand verzet. Van Arabi sche zijde wordt met nadruk ver klaard, dat de Arabische Liga wel de wapenstilstand aanvaard heeft doch het bestaan van een Joodse staat in Palestina niet erkent. De Arabische regeringen hadden toegestemd in de wapenstilstand, „ondanks oppositie van pers en publiek, omdat zij de wil van de grote mogendheden niet kon den negeren". Te Beiroet is medegedeeld, dat de drie voorwaarden waaronder de Ara bische Liga de wapenstilstand heeft aanvaard zijn: 1). Dat de Joodse immigratie tij dens het bestand wordt stopgezet. 2). Ongeveer 300.000 Arabische vluchtelingen naar hun woonsteden terugkeren. 3). Het bestand van vastgestelde duur is, dat de Arabische legers op hun plaatsen zullen blijven en paraat zullen zijn in geval de Joden het be stand mochten schenden. GRAAF BERNADOTTE NAAR RHODOS. Na een verblijf van enige dagen te Lake Succes, arriveerde Graaf Berna- dotte gister met het KLM-lijntoestel uit New York op Schiphol. Na ontbijt en kort verblijf aldaar vertrok hij met een van de KLM gecharterd „United Nations"- vliegtuig via Genève en Rome naar zijn hoofdkwartier op Rhodos. Zijn echtgenote en acht zijner mede werkers reisden met hem.» In Genève zal een negende medewerker zich bij dit gezelschap voegen. De Amerikaanse minister van de luchtmacht, aldus meldt AFP nader, heeft verklaard, dat het zenden van de superforten naar Europa een kwes tie van prestige is. „Wij willen hun", aldus zeide hij zonder zijn zinspeling nader te Verduidelijken, „eenvoudig laten zien, dat onze B-29 gevechtsklaar zijn". Radio-Moskou heeft een artikel in de Prawda omgeroepen, waarin ver klaard wordt, „dat het Sovjet-volk scherp toeziet op de machinaties van oorlogsophitsers en zich aanhoudend inspant om de gewapende macht, waaronder de luchtmacht de trou we beschermer van onze landsbelan gen te versterken". De Raadkamer van de Haagse Rechtbank heeft Zaterdag de al of nlef gevangenhouding behan deld van dr. A. B. de Vries, direc teur van het Mauritshuis en de kunsthandelaar B. Katz uit Die ren, die beiden gearresteerd waren in verband met de dezer dagen gepubliceerde schilderijenaffaire. Naar wjj vernemen is de invrij heidstelling van beiden bevolen. De Franse minister-president, Ro- bert Schuman, heeft Zaterdag naar aanleiding van een voorstel van de radicalen tot bezuiniging op de de fensiebegroting, de kwestie van ver trouwen gesteld. Het radicale voorstel houdt een symbolische bezuiniging op de defen siebegroting in ad duizend francs, bij wijze van critiek op het beleid vs.i de minister van defensie, Paul Henri Teitgen. De stemming voor het vertrouwens votum zal, overeenkomstig de grond wettelijke bepalingen, pas heden ge houden worden. De socialisten, die een van de grote coalitiepartijen vormen, hebben aan gekondigd, dat zij voor het radicale voorstef zullen stemmen. Naar in doorgaans goedingelichte kringen in het Westland verluidt wordt de export van tomaten naar Engeland met ingang van heden weer mogelijk. De voorlopige vergroting van het contingent zou 1500 ton be dragen, hetgeen op ca. 140.000 bak ken van 11 kg neerkomt. Op de Poeldijkse veiling is Zater dag nogal gespeculeerd op hernieuw de export van tomate®. De prijzen stegen tijdens de veiling van f 4.50 tot f 5.— en tot zelfs f 11.— per hak. Vernomen wordt, dat de op Vrijdag en Zaterdag aangekochte tomaten "iet voor export bestemd zullen mo gen worden. Hoewel de toestand op Java verre van rooskleurig is en er nog elke week doden vallen, terwijl men in Batavia geen uitweg weet uit de moeilijkheden, gaat men er een schoonheidskoningin kiezen. Het zwembad Polonia zal tijdens de zwemfeesten in September een Miss Batavia kiezen. Men hoopt, dat andere Indische steden dit voorbeeld zullen volgèn. Het slot zal zijn, dat uit al deze Miss'jes een Miss Archipelago Indonesia wordt gekozen. N Zou de republiek Djokja ook mee doen? Naar de N.H.C. verneemt zal begin Augustus de keuzebon voor vermi celli, macaroni e.d. weer komen te ver vallen, zodat deze artikelen dan vrij verkocht kunnen worden. Aangezien dit voor gezinnen, waar de keuzebon aan brood besteed werd, een verlaging van het broodrantsoen zou betekenen, zal tezelfdertijd het broodrantsoen verruimd worden, waarschijnlijk tot tweeduizend gram. Voor ontbijtkoek, banket, biscuit en beschuit is de op heffing der distributie iets later te verwachten. John Maccloy, president van de We reldbank heeft medegedeeld, dat het gehele bedreig van de lening van dollar 195 millioen van de bank aan Neder land is opgenomen. Het grootste deel van de lening, n.1. eer. bedrag van 121 millioen dollar is besteed voor aankopen in de V.S., het restereftde bedrag van 74 millioen dol lar is besteed voor aankopen in andere landen in Europa en in Zuid-Amerika. Het Wembley Empire Stadion te Londen, waar over tien dagen de jeugd der wereld broederlijk bijeen komt om tijdens de Olympische Spe len te strijden voor de eêr van het land en* de glorie van de sport. Naar wij vernemen zal de „Indra- poera", aan boord waarvan zich veel thuisvarende militairen uit onze omgeving kevinden, niet zoals aan vankelijk de bedoeling was, op Donderdag 22 Juli te Rotterdam aankomen, maar op Maandag 26 Juli a-a. Gisteravond omstreeks kwart over zes kwam Emest Bevin, minister van buitenlandse zaken van Groot-Brit- tannië, met het stoomschip „Meckien- burg" i* Hoek van Holland aan. Vijf minuten nadat het schip gemeerd lag ging Bevin met zijn gezelschap van boord. Hij stapte onmiddellijk in een wagen van de Britse ambassade in gezelschap van de Britse ambassa deur Sir Philip Nichols om zich naar Den Haag te begeven, waar hij he den met zijn collega's van Frankrijk, België, Luxemburg en Nederland rond de conferentie-tafel zal gaan zitten om de huidige politieke pro blemen te gaan bespreken. Burgemeester Oud had zich met de Britse ambassadeur aan boord begeven om Bevin te verwelkomen, terwijl voorts op de kade ter begroeting aan wezig waren mr. J. Visser, chef van het protocol van het ministerie van buitenlandse zaken en vele leden van de Britse ambassade. MINISTER BIDAULT GE- ARRIVEERD^ Met een speciaal vliegtuig arriveerde op het vliegveld Schiphol de Franse minister van buitenlandse zaken Ge- orge Bidault. Hij was vergezeld van zijn echtgenote en enkele leden van zijn kabinet Ter begroeting waren op het vliegveld aanwezig de Franse am bassadeur Jean Rivière en de vice- consul Henri Vuillerme. Namens het ministerie van buitenlandse zaken werd de hoge functionaris begroet door jhr. H. Teixeira de Mattos. Een ANP-redacteur had. vóór mi nister Bidault in de wagen stapte, waarmede hij zich naar de Franse am bassade In en Haag begaf, nog gelegen heid enige vragen te stellen. Op de vraag of minister Bidault iets kan zeggen over 't initiatief dat Frank rijk genomen heeft om met Engeland, de Verenigde Staten en de Benelux- landen het Berlijns geschil tot een op lossing te brengen, antwoordde hij. dat de te houden besprekingen nog in staat van voorbereiding zijn en dat de partijen er zich zeer wel van bewust zijn. dat een spoedige oplossing van het conflict dringend gewenst is. Ten aanzien van de West-Europese confe rentie. wenste minister Bidault zich niet uit te laten. Glimlachend zeide hij: „De besprekingen beginnen mor gen. ik kan daar niet op vooruitlopen, ik hoop echter dat ze succesvol mogen zijn. Om kwart over acht arriveerde uit Londen op Schiphol de Luxemburgse gedelegeerde, de heer A J Clasen. ter wijl ook de Luxemburgse eerste minis ter Dupong in Nederland arriveerde. BELGISCHE DELEGATIE AANGEKOMEN. De Belgische minister van buitenland se zaken P. H. Spaak is om half ze ven op de Belgische ambassade in den Haag, waar hij gedurende de conferen tie van de consultatieve raad der Wes terse Unie verblijf zal houden, aange komen. In de loop vifn de namiddag is even eens Burggraaf Obert de Thieusis, am bassadeur van België te Londen, gear riveerd, die mede deel uit maakt van de Belgische delegatie. VERDRAG MET V.S. EN CANADA? Waarschijnlijk zal tijdens of onmid dellijk na de conferentie van Den Haag worden aangekondigd, dat de Verenigde Staten »en Canada een mi litair verdrag hebben gesloten met de landen van het verdrag van Brussel. Dat verdrag zal een innige militaire samenwerking tot gevolg hebben. De gehele militaire politiek van de zeven betrokken landen zal worden geco ördineerd. Er zullen gemeenschappe lijke bases worden opgericht en de miltaire staven zullen gezamenlijk hun voorbereidingen ontwerpen. De democraten uit de zuidelijke staten van de V.S., die tegen Kun par tij in opstand zijn gekomen omdat deze een program van burgerrechten voor negers heeft goedgekeurd, heb ben gouverneur J. Strom Thurmond van Zuid-Caroline als tegencandidaat van Truman gekozen voor het presi dentschap van de VtS. Gouverneur Fielding Wright van Mississippi werd als candidaat voor het vice-president- schap gekozen. Beiden werden bij acclamatie benoemd na een wilde de monstratie tijdens een vergadering te Birmingham in Alabama ter voor. bereiding van een afscheiding van de democratische partij, voor het eerst sinds 70 jaar. Met het verzet van deze democra ten is practisch een vierde partij in het Amerikaanse verkiezingsstrijdperk getreden. Weersverwachting, geldig tot he denavond: VEEL BEWOLKING. Veel bewolking, met plaatselijk enige regen of motregen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Zaterdagavond zijn met het K.L.M.- Teheran toestel uit Rome in Neder land teruggekeerd ir. A. Paulen en C. T. Hertzinger, resp. hoofdingenieur der Staatsmijnen en referendaris van het Rijksarbeidsbureau van het De partement van Sociale Zaken. Beide heren hebben gedurende vier dagen in de Italiaanse hoofd stad besprekingen gevoerd om de mogelijkheid te onderzoeken van het eventueel tewerkstellen van Italiaanse mijnwerkers in de Ne derlandse m\jnen en zich te oriën teren omtrent de voorwaarden beiderzijds, waaronder dat zou kunnen geschieden. Deze tewerk stelling staat nog geenszins vast. Daarover zal eerst overeenstem ming moeten worden bereikt in de mijnindustrieraad. Jhr. mr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden heeft gehoor gegeven aan een door alle hoofdbestuursleden on dertekend verzoekterug te keren als voorzitter van de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur. Jhr. van Nispen trad, zoals bekend, enige tijd geleden af, toen tijdens 'een niet voltallige hoofdbestuursvergade ring besloten werd verdere medewer king te onthouden aan de bestaande saneringsmaatregelen voor het bloem- bollenbedrijf en geen mededelingen van het Bedrijfschap voor Sierteelt producten te publiceren of aan dit be drijfschap mededelingen te verstrek ken. Dit besluit, dat inging tegen beslui ten van de algemene vergadering, is thans, na veelvuldig binnenskamers confereren, ingetrokken. De voor naamste reden tot intrekken was klaarblijkelijk een dreigende splitsing in de organisatie. Het besluit om verder samen te werken betekent volgens welingelich te kringen niet, dat de strijd over het al of niet steunen der saneringsmaat regelen beëindigd is. Aangezien de binnenlandse behoef te aan honden- en kattenbrood thans ongeveer gédekt is, is het voorschrij ven van verbodsbepalingen ten aanzien van het afleveren, ontvangen en ver voer van deze producten overbodig geworden. De „Verordening intrekking hon den- en kattenbroodverordening 1942", die gepubliceerd is in het voedsel voorzieningsblad, maakt thans een formeel einde aan de distributiemaat regelen, waaraan deze artikelen wa ren onderworpen. Met inachtneming van een duizenden jaren oude traditie is de Olym pische fakkelloop Zaterdag aangevangen met een plechtigheid in de bouwvallen van de tempel van Zeus. Een jong Grieks meisje, in het wit gekleed, bracht een olijftak aan het branden door middel van een in de zon gehouden brandglas. Met de tak in de hand en begeleid door een stoet van 20 jonge athleten begaf zjj zich naar de tempelruime waar het stof felijk overschot rust van Pierre de Coubertin, de man, die de spelen in moderne vorm deed herleven. En daar werd de toorts ontstoken met het zelfde ceremonieel waarmee in de oudheid de spelen begonnen: een an tieke schaalvormige lamp werd aangestoken met de brandende tak, waar na de toorts tegen de vlam in de lamp werd gehouden. Dertig Griekse toortsdragers vormden een erewacht en declameerden een gedicht van Euripides waarin een smeekbede gericht werd tot de Goden opdat de oorlog door de vrede overwonnen zal worden. rvOK in de crisis, welke rondom de zaak-Berlijn tussen de vier bezetten de machten nog steeds groeiende is, is het Bijbelse woord, dat spreekt over het zien van de splinter in het oog van de ander en het niet willei» zien van de balk in het eigen oog van toepas sing. In het antwoord, dat Moskou heeft gegeven op de nota der andere Drie wordt weer die politiek van „om de zaak heendraaien" gevolgd, welke men steeds van zich schuldig voelenden kan verwachten. De verwijten aan Washington, Lon den en Parijs met als achtergrond het „eigen schuld" zijn weer legio. Moskou wijst daarbij op hetpolitiek vaneen scheuren van het Duitse volk en ver geet de talloze conferenties van de Grote Vier en hun gemachtigden, die allen door geen enkel gevoel van be grip van de zijde van Molotov c.s. tot mislukken gedoemd waren. De andere kwesties waarover het Kremlin meent zich te moeten erge ren, zoals het stimuleren van de eco nomische stabiliteit (o.a. door de tri- zonale regelingen) en de invoering van de nieuwe geldwaarden (waarvan in de Westelijke bezettingzönes reeds on- middelijk de zegenende uitwerking werd ondervonden), zijn mede een ge volg van het vastlopen van het gemeen schappelijk overleg tussen dqi Grote Vier. De krachtige houding van de Ver. Staten, Engeland en vooral van Frank rijk, dat nog al eens kritiek oefende op de andere twee in verband met hun gematigde houding ten opzichte van Duitsland, had Moskou waar schijnlijk niet verwacht. Het doet nu als een onwillige, die zijn doel niet kan bereiken als hij aanvankelijk had gedacht en nu andere minder faire methoden te baat neemt om de zaak dwars te zitten en uit gestichte of niet te herstellen wanorde voordeel te trek ken in de vorm van politieke munt. £JE BLOKKADE van Berlijn is daarvan het laatste voorbeeld, dat helaas gaat uitgroeien tot een ernstige crisis in de verhouding der vier bezettende mogendheden. De houding van de millioenbevol- king van de getroffen stad is voor beeldig en alles wijst er op, dat de grote massa der bewoners van de drie Westelijke zónes moreel staat achter het streven om Berlijn niet in handen van de Russen achter te laten, om niet toe te geven aan de weergaloze zenuw-ooelog. die de mannen van het Kremlin hebben weten te ontketenen. De geweldige luchtbrug, die Berlijn nu van voedsel voorziet en die nog sterk zal worden uitgebreid is niet al- Heen van betekenis uit het oogpunt van prestige, maar wijst ook op het nadrukkelijke besluit: „Wij blijven in Berlijn". Immers geeft men Rusland nog een vinger, dan wenst het straks de gehele hand en dat zou voor de toch reeds labiele evenwichtstoestand der machten in dit werelddeel fataal kunnen worden. Wat de Grote Drie: Bevin, Marshall en Bidault zullen beslissen ten aan zien van hun repliek over de nota aan Moskou houdt de gemoederen nog sterk bezig. Zeker is echter, dat hun taal nog standvastiger zal zijn en dat zij er niet voor zullen schromen de tanden te' laten zien. Immers tegenslag en verlies is het deel van wankelmoedigen en zwakken. AD INTERIM. Daarna werden officiële boodschap pen voorgelezen van de president van het Internationale Olympische Comi té Edstrom en van de voorzitter van het organisatie-comité Lord Burgh- ley. Terwijl deze plechtigheid zich af speelde wachtte bjj de ruïne de eer ste estafetteloper, een soldaat in uni form met stalen helm en geweer. Maar niet zodra was de toorts ontbrand of hij legde uniform en wapens af om, gekleed als een modern athleet, het vuur in snelle loop naar het eerste wisselpunt te dragen. Over een afstand van ruim 80 ki lometer voerde het Olympische tra ject naar de haven van Katakolo waar 'n Griekse torpedojager wacht te voor de overtocht naar Lefkini op Korfoe. Griekse athleten brachten de toorts naar de stad Korfoe, waar op 'n cen traal gelegen plein een grote menig te zich had verzameld en talrijke autoriteiten aanwezig waren om het vuur te begroeten, een nieuwe fakkel werd ontstoken en aan noord van de Whitesandbay gebracht. Dit vaartuig bracht de fakkel naar Barl in de „hak" van Italië. De Griekse guerillaleider, gene raal Markos, had zijn communis tische aanhangers in de Pelopone- sus bevolen te voorkomen, dat de Olympische toorts Londen be reikte. In een restaurant te Katakolo werd een gezelschap van buiten landse journalisten en Griekse marineofficieren, die op weg wa ren naar de Olympische plechtig heid in de tempel van Zeus, be schoten door Griekse guerilla's. Troepen van het Griekse garni zoen verdreven de aanvallers, waarbij volgens berichten uit Pa tras een Grieks soldaat gedood werd. Hierna werden speciale maatrege len genomen om de veiligheid der bezoekers te verzekeren. De weg naar Olympia werd door militairen afgezet, en de omringende heuvels kregen een sterke bewaking. Te Astli (Italië) zijn vier per sonen gearresteerd en een voorraad amunitie en wapens in beslag geno men, o.a. 10 lichte machinegeweren. Te Livorno werden eveneens wapens in beslag genomen, zo meldt radio- Rome. Tijdens het week-end werd Da- mascus tweemaal gebombardeerd. Op het volkenbondspaleis te Ge ne ve is Vrijdag voor de eerste maal de vlag der Verenigde Naties gehe sen. Te New Southgate, 11 km. ten Noorden van Londen, is de Edinburgh Londen expres ontspoord. Een sto ker kwam hierbij om het leven. Der tig passagiers liepen lichte verwon dingen op. Prinses Josephine Charlotte van België, die met haar vader. Koning Leopold, te Pregny in Zwitserland woont, zal volgende week op uitno diging van de Zweedse koninklijke familie een bezoek aan Zweden bren gen. Fulda (Amerikaanse zóne) heeft 300.000 noodlampen en 10.000 kaarsen aan de bevolking van Berlijn aange boden. In Australië is de temperatuur buitengewoon..laag. De weerkundigen bevestigen dat een dergelijke koude golf zich in de jongste 76 jaar niet meer heeft voorgedaan. Generaal Franco heeft Primo de Rivera, Calvo Sotelo en generaal Me- la Vidal posthtium verheven tot de rang van hertogen en grandes van Spanje, Generaal Moscardo, verdédi- ger van het Alcazar van Toledo en thans onderminister van sport, heeft de titel van graaf gekregen.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1