VIJF LANDEN GETUIGEN VAN GOEDE WIL WIE Eerste fase der kabinetsvorming afgesloten Ver. Staten en Canada in militaire commissie Woensdag 21 Juli 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7868 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Samenwerking wordt geconsolideerd en uitgebreid Ierland Nederland gehandhaafd Zaak van De Vilder in cassatie Twee boerderijen te Mierlo afgebrand vermoordde tandarts de Vries? •J Amerikaanse communistische leiders gearresteerd Het „ENGLAND-SPIEL" Dr. Beel voerde overleg met raadgevers van de Kroon Dr. Beel op Soestdijk Veerboot op Ganges gezonken Ter bescherming van West-Europa Belgische socialisten tegen terugkeer van Leopold Generaal Clay naar Washington Emmy Göring staat terecht Gouverneurs en Duitse premiers bijeen Verdubbeling van Amerikaanse luchtmacht in Europa De keuzebon voor vermicelli en gebak WEERBERICHT BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Waarn. Hoofdredacteur: W. MIDDELBEEK Rayonred. C. A. Dekkers Directie: j 'bIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor, den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.75. plenaire zitting van de consulta tieve raad van de West-Europese Unie, die gistermiddag om 3 uur een aanvang nam, eindigde gisteravond om ongeveer half zes. Dat betekende tevens het einde van deze tweede bij eenkomst van de consultatieve raad, welke in 's-.Gravenhage gehouden werd. De Franse minister van buitenlandse zaken, Georges Bidault, was de eerste, die even voor half zes het ministerie van buitenlandse zaken verliet, waar de bijeenkomsten gehouden werden. Later verlieten ook de overige minis ters en de delegaties het gebouw. Na afloop werd het volgende com muniqué verstrekt. 1. De consultatieve raad heeft zijn tweede periodieke bijeenkomst in 's-Gravenhage gehouden. 2. De raad heeft op ruime wijze van gedachten gewisseld over een aantal internationale problemen, welke van onmiddellijk belang zijn voor de vijf landen, met inbegrip van het Duitse probleem. Deze gedachtenwisseling heeft het overduidelijk gemaakt, dat de ministers het geheel eens i waren met betrekking tot hun houding ten opzichte van deze problemen. 3. In de loop van de bijeenkomst heeft de raad ook het werk besproken dat tot dusver door de permanente commissie tot stand gebracht werd en door de verschillende lichamen, die opgericht werden teneinde het verdrag van Brussel ten uitvoer te brengen. 4. De ministers brachten hun vast be sluit tot uitdrukking, om de samen werking der vijf op alle terreinen van het Brusselse verdrag, met inbegrip van het economische en financiële, te consolideren en uit te breiden. De be sluiten, welke genomen werden om de samenwerking op sociaal en cultureel terrein te bevorderen, worden afzon derlijk gepubliceerd. 5. In overeenstemming met andere gelijkgezinde staten („Likeminded Sta tes") hebben de vijf regeringen ver der besloten om al liet mogelijke te doen teneinde hun onafhankelijkheid, hun integriteit en hun instellingen te ver dedigen. 6. In het algemeen maakte de verga dering de vastbeslotenheid van alle be trokkenen duidelijk, om in het raam van het handvest van de Verenigde Naties samen te werken tot het berei ken van de grootst mogelijke mate van eenheid onder elkaar en dus om de beginselen van het verdrag, dat op 1 Maart door de vijf mogendheden on dertekend werd, tot een levende wer kelijkheid te maken. Met betrekking tot het culturele ter rein werd na afloop van de bijeen komst van de consultatieve raad der West-Europese Unie een mededeling verstrekt, waarin o.m. wordt opge merkt, dat men overeengekomen is bin nenkort een bijeenkomst van deskun dige adviseurs te doen houden, die over de resultaten van hun besprekingen een rapport zullen uitbrengen, zoals dat door de permanente commissie ge schiedt. De organisatie van het Olympisch Voetbaltournooi heeft een ingrijpende wijziging ondergaan. Alle voorwed strijden zijn vervallen met uitzonde ring van twee ontmoetingen n.1. Ne derlandEire en Luxemburg Afghanistan. De winnaars van beide wedstrijden zullen worden gevoegd bij de 14 ove rige landen te weten Denemarken, Zuid-Slavië, India, China, Turkije, Zweden, Oostenrijk, Ver. Stalen, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Korea, Palestina en Mexico. Deze 16 landen loten Zondag 25 Juli opnieuw voor de achtste finales. Naar men weet wordt NederlandEire te Portsmouth gespeeld op Maandag 26 Juli des middags 17 uur op 't veld van de Porthmouth Football Club. De ont moeting tussen Luxemburg en Afgha nistan vindt plaats op het terrein van Brighton and Hove Albion Football Club, op dezelfde dag en tijd. Wanneer de beide ontmoetingen in gelijk spel eindigen worden de wedstrijden overge speeld op Dinsdag 27 Juli op dezelfde terreinen en op hetzelfde tijdstip. De achtste finales worden verdeeld over twee dagen, Zaterdag 31 Juli en Maandag 2 zaïgustus. Alle ontmoetingen worden in Londen gespeeld. Naar wij vernemen zullen de volgen de zeventien spelers de reis naar En geland maken voor het Olympisch voetbaltournooi: Alberts (Vitesse), Beenhakkers (NAC) Van Bun (MVV), Clavan (ADO), Kraak (Stormvogels), Krijgh (BW), Landman (Neptunus), Lenstra (Heerenveen), Roosenburg (Neptunia), Rijvers (NAC), Schaap ('t Gooi), Schijvenaar (EDO), Stoffelen (Ajax), Terlouw (DCV), Van der Tuyn (Hermes), De Vroet (Feyen- oord, aanvoerder) en Wilkes (Xerxes). Vijf spelers worden in Nederland in gereedheid gehouden om, indien nodig, haar Engeland over te komen, te weten Appel (Sittard), Biesbrouck (RCH), drager (Ajax), Everse (Neptunus) en Temming (DOS). De procureur-fiscaal bij het Haags Bijzonder Gerechtshof heeft beroep in cassatie ingesteld tegen de sententie van dit Bijzonder Gerechtshof, waarDij L. Doedes, directeur van de Hollandse Beton-Mij. N.V., en de gebroeders A. F. en C. F. de Vilder directeuren der N.V. Amsterdamse Ballast-Mij., van alle rechtsvervolging werden ontslagen. DE WILLIBRQRDUSPUT TE HEILOO. In de achtste eeuw liet de evangeliprediker Willibrord in Heiloo maken om mens en dier drinkwater te verschaffen. Daar het een put bouwsel enigszins in verval was geraakt, wordt het thans gerestaureerd. Gistermiddag is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in de schuur van de boerderij van M. Martens te Mierloo. Het vuur greep zo snel om ziA heen dat binnen enkele minuten ook de boerderij in lichte laaie stond. Ofschoon de Mierlose brandweer spoe dig aanwezig was kon zij geen hulp meer bieden. Tengevolge van de straffe wind sloegen enkele vonken over op het strooien dak van de boerderij van Duynhoven. Ook deze boerderij was in enkele minuten in een vlammenzee her schapen. De intussen uit Helmond ge arriveerde corpsen van de gemeente- en vrijwillige brandweer slaagden er slechts met moeite in een derde boer derij in de omgeving te behouden. Bei de boerderijen waren verzekerd. Talrijke lezers hebben meegedaan aan onze feuilleton-prijsvraag en de dader aangewezen van de mysterieuze moord in het huis aan de Prinsen gracht. Hier en daar heeft men op goed geluk af maar een naam genoemd, maar er zijn ook velen geweest, die ernstig aart het deduceren en com bineren zijn gegaan en ten slotte tot het aanwijzen van de dader zijn gekomen. Het is verrassend uit de oplossingen te zien hoeveel figuren uit dit verhaal voor het plegen van de moord werden aangewezen. De Rat, de heer Van Heerde, mademoiselle Dupont, de knecht, de heer Dupois, dokter Van Bremen en zelfs de kleine Nico de Wit zijn als daders ge noemd. Uit een twintigtal lezers, die de invalide als de moordenaar aanwezen, hebben wij het lot laten beslissen, wie de prijswinnaars zijn, wat tot de volgende uitkomst'geleid heeft: De heer Botman, Loodsgracht 43, Den Helder; mevr. G Harsteen Peterson, Kastanjelaan 13, Beverwijk; J. Lakeman, Herenweg E 164, Heiloo; mevr. G. N. Gootjes—Balder, Groenveld, Sint Maarten; mevr. G. E. KaatGorter, Messchaertstraat 30a, Hoorn; Ch. G. F. Ludwig, Van der Meystraat 7, Alkmaar; W. Tromp Sr., E 20, Aartswoud; mevr de Vries, Badhotel, Wijk aan Zee; P. Ranzijn, Dijkgraafstraat 2, Alkmaar; Th. G. v. d. Eist, Ceramstraat 56. Den Helder. Aan de prijswinnaars, die wij gaarne complimenteren met hun goede speurzin, zal een boek worden toegezonden. Het detectiveverhaal zelf zal dezer dagen in boekvorm voor geringe prijs voor belangstellende lezers beschikbaar gesteld worden. De Amerikaanse communistische partij heeft gisteravond medegedeeld, dat haar voorzitter, William Foster, en haar secretaris-generaal, Eugene Dennis, «zijn gearresteerd op grond van „een monsterachtige in elkaar gezette beschuldiging". Foster en Dennis hebben volgens de mededeling krachtig tegen hun arres tatie geprotesteerd. Voorts zijn vier leidende Newyorkse communisten gearresteerd. Het zijn: Benjamin Davis, gemeenteraadslid, John Williamson, de vakverenigings secretaris van de partij, Henry Winston, de organisatie-secretaris van de partij, en Jacob Stachel, de opvoedingssecre taris der partij. Deze vier leidende comiAinisten werden er van beschul digd, „samen te zweren om het om verwerpen van de Amerikaanse* rege ring door middel van geweld te onder wijzen en uit te lokken". Te Detroit werd Carl Winters, voor zitter van de partijraad in de staat Mi- chigan en lid van het bestuur der partij gearresteerd. Later werden de leiders vrijgelaten en onder de hoedecvan hun eigen ad vocaat gesteld, nadat de federale rech ter Leibell was medegedeeld, dat het wegens het late uur onmogelijk was de borgtocht te verschaffen. De rechter bepaalde, dat de zes communistische leiders Woensdagmorgen opnieuw in de rechtszaal moesten verschijnen voor het afdragen van de borgtocht. Naar w|j vernemen is de Haagse journalist, A. Kaptein, die voor ons blad een serie artikelen schreef over het z.g. „England-Spiel" en de rol van de verrader v. d. Waals, opge roepen om op Vrijdag a.s. voor de parlementaire commissie verklarin gen af te leggen, voornamelijk be trekking hebbende op „de verbin dingen in het bezette Nederlandse gebied en het bizonder de militaire en civiele inlichtingendiensten". Het spreekt vanzelf, dat het be ruchte „England-Spiel" daarbij breedvoerig ter sprake zal worden gebracht. Minister-president dr. Beel heeft gis teravond op het paleis Soestdijk aan Prinses-Regentes een tussentijds rapport uitgebracht in verband met de kabinetsformatie. Op de Ganges bij Alahabad is een Ve.erboot gezonken. Naar men gelooft Zljn 125 personen verdronken. (Van onze parlementaire redacteur) Uit het feit, dat de kabinetsforma teur dr. L. J. M. Beel gisteren de heren P. J. Oud, fractieleider van de VVD, Jhr. mr. M. van der Goes van Naters, voorzitter van de Tweede Ka merfractie van de PvdA, Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-presi- dent van de Raad van State; mr. J. H. R. van Schaik, voorzitter van de Tweede Kamer en W. Drees, minister van Sociale Zaken, ontvangen heeft, mat worden afgeleid, dat de vorming van een nieuw ministerie de heer Beel veel hoofdbrekens kost, maar ook, dat de bepaling, of ons land in de komende jaren door een kabinet op brede of op bredere basis dan wel door een twee-partij^n-combinatie (KVP en PvdA) geregeerd zal wor den, z|jn beslissende stadium nadert. De heer Beel heeft zich na al de ge sprekken, die hij met de verschillende fractieleiders en met andere vooraan staande politici gevoerd heeft, ongetwij feld een voorstelling gemaakt van de wijze waarop hij en zijn toekomstige medewerkers - aangenomen dat hij slaagt het bewind zullen voeren. Zijn regeringsprogram draagt een progres sief karakter. In grote trekken heeft hij dit zelf opgesteld; de wensen van zijn aanstaande partners zijn echter niet zon der invloed geweest. Wie zich herin nert hoe twee jaar geleden herhaalde lijk overleg gepleegd werd tussen dr. Beel en mr. v. d. Goes van Naters, hoe er toen gewikt, gewogen, geschaafd en gepolijst is, kan begrijpen, dat ook deze keer zijn regeringsprogram het karakter van een compromis draagt. Uiteraard hebben vooral de KVP en de PvdA er hun stempel op gedrukt. In hoeverre ook de CHU en de WD er enkele van hun verlangens in verwezenlijkt zien, ligt nog in de schoot der goden verbor gen. Mochten vertegenwoordigers van deze partijen tot mederegeren geroepen worden, dan zullen zij bij de definitieve opstelling van het bestuursplan stellig medezeggenschap eisen. Veel vertrouwen, dat er tenslotte een vier- of een driepartijenregering uit de bus zal komen, heeft men in Den Haag echter niet. De PvdA schijnt een onver zoenlijke houding tegenover de WD en de CHU aan te nemen. Wil ar. Beel zijn moeilijke en verant woordelijke werk met succes bekroond zien, dari zal hij vermoedelijk alleen met de PvdA in zee moeten gaan. On middellijk rijst dan de vraag, of een rooms-rode regering voor de Grond wetsherziening de steun van de CHU en de WD zal genieten, ook als deze partijen buiten de deur van het rege ringsgebouw gehouden worden. Wat de CHU betreft, is de medewerking min der dubieus dan van de partij van mr. Oud. Zij heeft haar steun niet zoals de VVD onmiddellijk afhankelijk ge steld van haar opneming in de regering. Is het daaraan wellicht toe te schrijven dat de heer Tilanus niet opnieuw door de formateur in audiëntie ontvangen is en de heer Oud wel? We zouden ons er niet over verbazen. Merkwaardig is het, dat dr. Beel gis teren overleg gepleegd heeft met de vice-president van de Raad van State en met de Kamervoorzitter, twee poli tici, die volgens de staatkundige ge woonte ook hun adviezen uitbrengen aan het Staatshoofd, wanneer dit voor de taak staat een kabinetsformateur aan te wijzen. Het lijkt ons vooralsnog on waarschijnlijk dat hieruit de conclusie getrokken moet worden, dat dr. Beel zijl! opdracht niet aanvaarden kan en met deze heren reeds overlegd heeft, hoe dè verdere gang van zaken zal moeten zijn. Eerder zijn wij geneigd aan te ne men, dat hij, gekomen tot een beslissing over de breedte van de basis, hier over nog eens het oordeel van Jhr. Beelaerts van Blokland en van Mr. van Schaik heeft willen ♦ernemen, al vorens met zijn besprekingen met de personen, aan wie hij een portefeuille zou zullen toevertrouwen, te beginnen. Daarop kan ook duiden zijn conferen tie met minister Drees, die in politie ke zaken altijd een van zijn voornaam ste raadgevers is geweest. Het zou ons niet verwonderen als vandaag of morgen de onderhandelin gen met de toekomstige bewindslieden beginnen. Dan zal het duidelijk wor den', of men in politieke kringen in Den Haag goed gespeculeerd heeft, n.1. op een kabinet, bestaande uit leden van de KVP en PvdA, eventueël aan gevuld met enkele ministers, die niet tot deze partij behoren, doch het pro gram van de heer Beel onderschrijven, eoals ook het geval was in het eerste kabinet-Beel. De Verenigde Staten en Canada hebben een uitnodiging aanvaard om toe te treden tot de militaire com missie van de West-Europese Unie. zo verneemt Reuter uit gezaghebben de bron. De Amerikaanse vertegenwoordigers die binnenkort in Londen worden verwacht, zullen de Europese militai re deskundigen, die daar reeds in ver gadering bijeen zijn, terzijde staan bij de voorbereiding van plannen ter bescherming van West-Europa bij een eventuele aanval. In officiële kringen te Washington verklaart men, dat deze vertegenwoor digers slechts „waarnemers" zijn, daar Amerika geen lid is van de West- Europese Unie. Met het oog op het belang van de voorgestelde Amerikaanse militaire hulp aan de West-Europese landen zou zonder twijfel grote waarde worden gehecht aan hun oordeel over de stra tegische plannen ter beveiliging van West-Europa en de mogelijke standaar disatie van Amerikaanse, Canadese en West-Europese militaire uitrusting. In genoemde kringen wordt voorts verklaard, dat de uitnodiging aan de V.S. en Canada tot het zenden van vertegenwoordigers vorige week ge daan is, nadat deze landen te kennen hadden gegeven, dat zij de uitnodiging zouden aanvaarden. Het partijbureau van de Belgische Socialistische Partij heeft in het so cialistische blad van gistermorgen zijn standpunt tegenover het koningspro bleem als volgt bepaald: 1. De koning heeft zichzelf in de onmogelijkheid geplaatst té regeren; 2. Er is geen enkel nieuw feit, dat de wetgevende vergadering in staat stelt vast te stellen, dat deze onmo gelijkheid om te regeren een einde heeft genomen; 3. Er bestaat geen andere oplossing voor de koningskwestie dan de troons afstand van koning Leopold; 4. Tussen de partijen zal men tot een accoord moeten geraken omtrent de uitvoeringsmodaliteiten van de troons afstand en de troonopvolging. Generaal Clay is Dinsdagavond laat per vliegtuig naar Washington vertrok ken. Hij zal vóór Maandag a.s., wan neer de bijeenkomst van de militaire gouverneurs met de Duitse minister presidenten zal worden gehouden, in Duitsland terug zijn, aldus een officiële Amerikaanse mededeling. Clay brengt een kort bezoek aan Washington om de toestand in Duits land te bespreken met het Amerikaanse departement van oorlog. Frau Emmy Göring, weduwe van veldmaarschalk Göring, heeft voor de zuiveringsrechtbank te Garmisch Par- tenkirchen Dinsdag verklaard, dat zij haar echtgenoot liefhad en zou liefheb ben tot hpar dood, aldus meldt DPD, het Duitse nieuwsagentschap in de Britse zone. Zij verklaarde, dat zij nim mer verzocht had om lid te mogen wor den van de nazi-partij. Na haar huwe lijk was haar echter medegedeeld, dat Hitier haar een lidmaatschapskaart van de partij had toegekend. *Zij kon zich niet meer goed houden toen een getuige verklaarde, dat zij een Joodse vrouwelijke arts van de gas kamer van Auschwitz had gered. De drie militaire gouverneurs van de Westelijke zones en de elf West- Duitse premiers zijn Dinsdagmiddag te Frankfort besprekingen begonnen. Naar men verwacht, zullen deze het begin vormen van de weg naar een constitutionele reorganisatie van West- Duitsland. De besprekingen zijn geheim. De mi litaire gouverneurs zullen een gemeen schappelijke verklaring van hun hou ding tegenover de tegenvoorstellen van Coblenz voorleggen en na gele genheid tot overleg zullen de premiers verder ophelderingen mogen verzoe ken. Men verwacht na afloop slechts een kort communiqué. In Franse officiële kringen verklaar de men de vrees ongegrond, dat de Franse regeringscrisis de voortgang der besprekingen zou hinderen. Gene raal König, de Franse gouverneur, handelde volgens instructies, die be paald waren door de Franse verplich tingen volgens de Londense overeen komst. Hij was in grote mate onaf hankelijk van de samenstelling der Franse regering. Voor het begin der besprekingen hadden Clay en Robertson te Frank fort een onderhoud. Een woordvoerder van de Amer. luchtmacht heeft te Washington ver klaard, dat de Verenigde Staten per Augustus aanstaande de sterkte van hun luchtmacht in Europa meer dan verdubbeld zullen hebben in verge lijking met vier weken geleden. Te Glasgow worden op 4 Aug. 75 Amerikaanse gevechtsvliegtuigen ver wacht van het nieuwste type „P. 80 Shooting Star", op doortocht naar Duitsland. Hiertoe behoren 35 toestellen die vroeger bij het Panama-kanaal ge stationeerd waren. De toestellen worden vervoerd met het Amerikaanse vliegtuigmoederschip „Sicily", 50 ervan in startklare toestand. Zestien „Shooting Stars", die recht streeks naar Duitsland vliegen, zijn op IJsland aangekomen. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft de moge lijkheid van afschaffing der keuzebon nen voor vermicelli en gebak in over weging genomerf. Deze materie vergt grondige bestudering van het vraag stuk van het meel- en bloemverbruik met zijn vele belangrijke aspecten, die o.m. de graan-import, het deviezen- probleem en de subsidiepolitiek der re gering raken. In tegenstelling tot hetgeen dezer da gen in enkele bladen met betrekking tot dit onderwerp is gepubliceerd en waarbij vrij algemeen met betrekking tot dit onderwerp is gepubliceerd en waarbij vrij algemeen werd gesproken over afschaffing van de desbetreffen de keuzebonnen met ingang van 1 Augustus a.s., deelt het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoor ziening mede, dat een beslissing nog niet is genomen, zomin ten aandien der herziening zelf als ten aanzien van de datum. De thans geldende bepalingen blij ven dus voorshands volledig van kracht Weersverwachting, geldig tot he denavond: WARM. Aanvankelijk droog weer met tij delijke opklaringen en hogere .temperaturen dan gisteren. Tegen de avond kans op onweersbuien. Matige, later vooral aan de kust tijdelijk krachtige, naar Zuidelijke richtingen draaiende yind. Het Surinaamse elftal zal op ^4 Juli uit Paramaribo per K.L.M. naar Neder land vertrekken. De spelers uit de West zullen hier te lande tegen ver scheidene Nederlandse elftallen uitkomen. Hier zijn de Surinamers; staande van links naar rechts; Franklin Wilson, W. de Bois (trainer), Friedeman iytshot, Max Woerdings, Henny Gill, Henry Leewin, Reinier Zorgvol, Andre Deira, Arthur Babb, André Watson en André Nyman. Zittend van links naar rechts: Guno Hoen, Frederik Purperhart, Rufus Belgrave, Desiré Samson, André Kamperveer, René Nelom en Richard de Clerck.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1