Duiise voorpostenboot wordt opgeruimd Aardmagnetisme storing wordt gelocaliseerd BAKKERS-VACANTIE DIEPTEBOMMEN IN MARSDIEP Feestmaal voor de meeuwen Vierhonderd plantjes tentoongesteld De opstelling van Helder BARTAU Opbrengst collecte Hr. Ms. „RQ 2" verspeelde een sloep Pijnlijke herinnering Tijdens de vacantie zal het brood uitsluit^ contant en tegen directe inlevering bonnen (geen vóórinlevenng) verkrijg^. zijn. Held.' Bakkers Patr Geslaagd Grote belangstelling voor Allegorische Optocht Competitie-indeling Hermes CORRECT ZITTEND HAAR DOOR VALDELIS HAARCRERÈ° Hr. Ms ~RQ 2' vaart voor het K.N M.l. Ook de 8.P.M. toont haar interesse m rtWialistische '""«even g^n Oefenwedstrijd H.R;C, De Pelikaan aangekomen JJWEG Bevorderingen aan de Vakschool voor Meisjes Doktersdienst ZUINIG MET BENZINE BETEKENT DEVIEZEN VERDIENEN Misschien vier jaar lans heeft de gezonken Duitse voorpostenboot rustig op de bodem van het Marsdiep gelegen, maar het is thans voorgoed uit met die rust-Venijnige dieptebommen knagen voortdurend aan het stalen scheeps- lichaam en de houten ombouw, waarvan nu weinig toonbaars meer over sal zijn. De duikers van 't duikbedrjjf van de Mijnenopruimdienst hebben nauw keurig de plaats van het wrak bepaald, zij bevettigden er enkele afdaalltjnen aan en tenslotte ook de ankerkettingen van de twee groene tonnen, die als een duidelijke waarschuwing op de golven van het Marsdiep dobberen. Het zou interessant zijn, om eens in zo'n duikerpak naar beneden te gaan en te zien hoe het wrak er nu bij ligt. Behalve interessant zou het echter bijzon der gewaagd zijn, want het zestig meter lange schip zal inmiddels wel van verwrongen en vlijmscherpe ijzerdelen aan elkaar hangen, als een voort- durerfée bedreiging van een ieder die het waagt om in een dun canvas dui kerpak naar het wrak af te dalen. Gistermorgen heeft Hr. Ms. „RD 3" een nieuwe zending dieptebommen naar het wrak gebracht. Aan bak- en stuurboord stonden tegen de yer- schansing een lange rij ijzeren bus sen, van ongeveer dertig centimeter hoog en met een doorsnede van ca. vijftien centimeter. Het waren met el kaar een kleine honderd dieptebom men, die er heel onschuldig uitzagen, maar in het binnenste van hun roes tig lijf een vijftien kilogram zware helse lading verborgen. Het dunne- lange zwarte» staartje, dat uit het wa terdichte deksel van iedere bom kwam- was - de lont, die op het oog veel weg had van een electricjteits- draad. Het binnenste van de draad ■was echter geen koperen stroomgelei- der, maar een scheikundige verbinding die behalve de brandstof een zekere hoeveelheid .zuurstof bevatte. De luitenant ter zee der 2e klasse P. van Pesch, die de leiding had van deze dieptebommen-actie, demonstreer de ons de werking van de lont. Hij stak één der uiteinden van een stuk lontdraad aan. Sissend vl-oog de pit in de brand, een heel kleine roodachtige steekvlam ontwikkelend. Met 'n snel heid van één centimeter per seconde verplaatste de verbranding zich door de draad, op de oppervlakte yaarvan zich teerdruppeltjes vormden. Slechts een heel licht gesis bewees, dat het vuur nog onderweg was. Na een mi nuut bereikte het de andere kant van de lont, waarop het sissend nog een laatste steekvlammetje afgaf. Wanneer de lont aan de bom wordt bevestigd, doet het vuur een kleine detonator ontploffen, deze ontsteekt op haar beurt 'n lichte aanvuurlading deze weer een literbus met T.N.T. (trinitrolueen). waarna tenslotte de lading in de eigenlijke dieptebom explodeert. DRIE BOMMEN TEGELIJK Inmiddels was de -..RD 3" de beide groene tonnen genaderd. De cftiik- sloep voer de uitkijkpost en een hoge mast te Huisduinen in één lijn, waarna gewacht werd tot de schoorsteen van de gasfabriek te zien was midden bo ven de kgzemat tegenover de West straat. Toen gaf de heer Vap Pesch t commando „Vuur!" Drie dieptebom metjes werden tegelijk overboord ge zet. Een lichte plons overstemde het gesis van de lont. De eerste explosie was voor ons een lichte sensatie. Hef tig tjokkerde de motor van de „RD3" toen zij zich uit de voeten maakte. Maar nog geen tweehonderd meter was ze van de plaats, waar ze haar eitjes had gelegd, toen de eerste bom explo deerde. We zagen een lichte trilling van het wateroppervlak, waarboven een ogenblik lang een nevel van fijne waterdruppeltjes zweefde, en onmid dellijk daarop kreeg de boot een harde tik. Voor ons gevoel kwam door de lucht geen enkel geluid, maar werden we de explosie alleen gewaar door de plotselinge druk tegen de kiel van 't schip. Het was alsof onderin 't schip iemand met een zware voorhamer een slag op een staalplaat gaf. Het was de bedoeling dat de drie bommen met een tijdsverschil van vier seconden zouden ontploffen. Daartoe was deeerste bom voorzien van een 90 centimeter lange lont. de tweede 94 centimeter en de derde 98 centjmeter. Het kwam echter dikwijls niet zo mooi uit. Een enkele maal ex plodeerden twee bommen vrijwel ge-' liiktijdig, maar ook bleef verscheidene keren de explosie achterwege. De heer- Van Pesch schreef dit toe aan de la ding, die nog van Duitse herkomst is, en misschien niet altijd even voortref felijk van samenstelling. Het kon ook Gisteravond waren we even op de tentoonstelling van de plantjes, die gedurende de laatste maanden door de schooljeugd werden verzorgd. Van de elfhonderd uitgereikte plantjes wa ren* er vierhonderd voor de tentoon stelling ingezonden. Zij werden door de heren Henderikx, van der Lijn en één der leerkrachten beoordeeld, en daairna in één der lokalen van het na tuurhistorische museum aan de le .Vroonstraat geëxposeerd. De belang stelling van de zijde der ouders en kin deren was groot. De heer Henderikx zag zich zelfs genoodzaakt zijn prac- tische les tweemaal te houden. Van middag is de tentoonstelling van 25 uur geopend. Om 3 uur'bespreekt de heer Henderikx weer de gemaakte kweekfouten etc., waarna om vijf uur door burgemeester Ritmeester de prij zen zullen worden uitgereikt. De opstelling van Helder voor heden avond tegen De Meer is als volgt: Scheurleer; Toes en Pater; Hoebe, Hoo- gerwerf en Krab; - Driehuis. Himpers. Dorlijn. K. Takeling en Wieren. zijn, dat door de explosie van de eer ste bom de lont van de tweede werd afgeslagen. HET DOEL GETROFFEN In ieder geval staat vast, dat een groot percentage van de afgeworpen bommen doel heeft getroffen. Er dre ven althans talloze stukken wrakhout op het water. Eén der dieptebommen raakte een olietank, want tegelijk met de opborrelende explosie-gassen kwam een hoeveelheid olie naar boven, die zich als een dunne film over de op pervlakte verspreidde. De olie lag als een velletje op de melk,, ze hield de golfjes neer en had overigens dezelf de uitwerking als een zandbank, want er ontstond aan de loefzijde een keu rig nette branding in miniatuur. De explosies hadden bovendien nog een ander effect. Kennelijk werd een kleine slachting in het vissen- heir aangericht, want er zweefden spoedig tientallen meeuwen en sterntjes boven 't operatie-terrein. Als duikbommenwerpers schoten ze op hun doel af, en we zagen verscheidene meeuwen trots weg vliegen met een halve haring nog uit de bek hangend. Zo bereidde de Koninklijke Marine aan de duiven van de admiraal een feest maal, waarvoor de vogels met gra cieuze 'zwenkingen bedankten. Toen de „RD 3" zeventien maal haar run had gemaakt, en er dus ruim vijf tig dieptebommetjes wrakwaarts wa ren gezonden, keerden we terug' naar de haven. De eb begon te lopen, en er moest dus worden gewacht op het «til Dê grote, coureur "uit oe „Tour de ■Franco" maakte zijn grote sprong in de Alpen in 10 uur 0 min. en 28 seconden Dit zijn tijden, uit geteld met prima Zwitserse chronome ters. Onze tijdme ters zijn ook zo nauwkeurig en wij ken geen seconde af Dat is belangrijk UtllmiiU ,s.,0|M De collecte, die een week geleden werd gehouden ten bate van de red dersvereniging „Moed, Volharding, Zelfopoffering", heeft de somma van f 681.57 opgebracht. Op verzoek van het bestuur brengen wij gaarne de har telijke dank over aan allen, die tót dit succes hebben bijgedragen. tij van gistermiddag. Alvorens van boord te gaan, maakten we nog even een technisch praatje met luitenant Van Pesch en de adelborsten le klasse Teer en Van Heukelom. Zij legden er nog eens de nadruk op, dat de grote uitwerking van een dieptebom hoofd zakelijk moet worden verklaard uit de onsamendrukbaarheid van het water. De explosie zelf doet onder water een enorme gasbel ontstaan. Het terug vallen van het water in de oude positie gaat met een geweldige krachtsont wikkeling gepaard. De harde tik te gen de scheepsbodem was dan ook niet het gevolg van de ontploffing, maar van de plotselinge terugval van het water, waarvan de krachtige trillin gen zich onder .water voortplantten. Over enkele dagen, wanneer men kan aannemen dat het wrak voldoende is afgeknaagd, wordt met behulp van het echolood de proef op de som ge nomen. Desnoods kan de gewenste ze kerheid worden verkregen door enige malen over de plaats van het vp-ak heen te varen, met een sleeprail tus sen twee schepen in, op telkens iets toenemende diepte. Dat de Duitse voorpostenboot weldra als hinderlijk obstakel zal verdwijnen, staat wel voor ons vast! t BETER DAN OO/T Elders op deze pagina vindt u het tweede gedeelteder reportage, welke Dinsdag j.I. werd gemaakt tijdens de eerste tocht van Hr. Ms. „RQ 2", als expeditie-vaartuig van het KNMI te De Bilt De tweede tocht had een min der gunstig verloop. Deze ging weer naar de Bollen.v ditmaal naar de Rob benplaat. Nog voor het doel van de reis was bereikt sloegen een paar zeetjes in de motorsloep, die de „RQ 2" op, sleep touw had. De sloep, die bijzonder licht op het water ligt, kapseisde en dook onder water. Het was natuurlijk on doenlijk om verder te varén, zodat de schipper besloot de sleeptros een eindje te verlengen, de sloep rustig té laten zinken en aan het eind van de vanglijn een aantal plankjes en twee zwemvesten te verbinden. De plaats waai- de sloep lag, werd daarmee net jes aangegeven. De volgende dag werd de sloep in samenwerking met de „RD 3" (even eens elders op deze pagina onderwerp van bespreking) gelicht. Er ging een duiker naar beneden, die op voor- en achterschip van de gazonken sloep een, tros zette. Binnen een half uur kwam de sloep als een volle tobbe boven water. Twee matrozen sprongen erin en hoosden het bakje leeg. De schade aan de sloep bleek nogal mee te vallen. Slechts de houten mo torkap had het veld geruimd, even als de losse dollen. De riemen, pikhaak en een kurkezak Waren op hun plaats gebleven. De motor zal wel uit elkaar moeten, daar ze wat zout water bin nen heeft gekregen. Maandag zal het sleepje (tijdelijk zonder motor) de vol gende expeditie weer meemaken. We houden er niet van om pijn lijke herinneringen wakker te soe pen om nauwelijks geheelde, won den open te rijten en bij onze le zers onnodige smarten te verwek ken. Het voorhoofd-fronsen van o>ize moeder Aarde berokkent ons immers smarten genoeg. Maar toch moeten we »even van onze stelregel afwijken. We moeten U even herinneren, aan een échec -dat de bevolking van onze stad onlangs heeft geleden. Er werd ge collecteerd voor de Jubileumfees ten, op 31 Augustus én 6 Sept. a.s. Herinnert TJ *ich nog, dat dertig duizend mensen toen met elkaar niet meer wisten bijeen te bren gen dan zevenhonderd gulden? Dat is iets meer dan twee cént per- per soon. We hebben dat beschamend gevonden, en daarover toen een 'enkele soepele opmerking gemaakt. Er was toen toch weinig meer aan te doeit, en Den Helder zou zich bij de tweede collecte kunnen rehabiliteren. Nu staat die tweede" collecte voor de deur. Vandaag over een week zullen de bussen door de stad gaan. Zou de opbrengst weer twee cent pér perron bedragen? Neen, dat is onmogelijk. Men zal toch wel begrijpen dat voor twee cent per persoon geen feest kan wor den georganiseerd. Men zal toch willen aannemen, dat men geen blijdschap, feestvreugde, gezellig heid enzovoorts koopt voor twee cent per persoon. Twintig cent per persoon is er minstens nodig. Eigenlijk nog heoi weinig, niet waar? Laten we dus afspreken, dat ieder een vandaag over een week een offef brengt van twee dubbeltjes. Iemand die thuis blijft, in de wieg ligt, of in de zandbak speelt, moet voor deze gelegenheid maar offi cieel worden vertegenwoordigd door iemand, die de Dienst Veé Dubbeltjes wil verlenen. Meer dan ooit is de opbrengst van deze col lecte bestemd voor ons allemaal. We lenen het geld dus eigenlijk aan onszelf. En onszelf vertrouwen we toch nog wel voor twee dub beltjes? Bij de te Amsterdam en te Haarlem op 10 en 19 Juli j.L gehouden examens slaagden voor het practijkdiploma ma- chineschrijven de dames G. Roozendaal •I. Roozendaal, A. T. B. Bijmolen en de heren J. Schenk, P. Snijder, J. Ek- kers, C. Vermeulen, P. W. H. Tydeman en J. E. M. Vahstal." Allen waren leerlingen van mej. D. M. de Vroome, van Hogendorpstraat 24, alhier. 1 BCi to V D.-* "5 :'*~V POSTDUIVENVERENIGING HET NOORDEN Van de postduivenvereniging ..Het Noorden" hebben 26 duiven aan de wedvlucht Limoges .(840 km.) deelge nomen. In totaal keerden slechts 9 duiven op hun hok terug. De namen der 7 prijswinnaars waren: 1. J. Mans handen; 2. D. Klijzing; 3. G. J. Witten- berg; 4..C. Kos; 5. C. Bontes; 6. J. Bosch; 7. C. Bontes. De uitslag van de wedvlucht voor jonge 'duiven vanaf Dordrecht (128 km.) was: Dekker 1, 35, 42; Baren- drecht 2, 33; ,Gebr. Buis 3. 19, 51, 55; A. Kooger 4. 6. 47, 48; J. Manshanden 5, 9, 25, 29, 34, 44, 46; J. van Doorn 7; C. Bontes 8. 11. 28, 56, §7; A. Dienaar 10; C. Kos 12, 22, 23, 52, g4; Schut 13; G. Jt Wittenberg 14. 17, 18, 20, 36, 43; T. J. Kos 15, 16, 30. 31, 53; P. Dirks 21, 24, 39; F. Dienaar 38; Frinks 40; R. Ran 41; Pranger 45, 58; Rietveld 49. G. Li- monard 26, 27, 37; W. Manshanden 50. Toen de heer Ran. in Jcwalj- teit van secretaris der Comm.ssie Al legorische Optocht, in de. Matste commissievergadering d' J" komen voorstellen en blaken van belangstelling voorlas, namen we met zeer veel genoegen kennis van het zeer respectabele aantal vereni gingen en personen, dat aan de op roep der commissie gevolg had ge geven. Het bleek, dat in brede lagen der bevolking zeer veel interesse voor deze Allegorische Optocht be staat, en dat is verheugend, want deze optocht zal immers één der hoofdonderdelen van de jubileum feesten worden. Zonder de andere inzendingen te kort te doen niet ieder beschikt over dezelfde mogelijkheden willen wij in het bijzonder vermelden de plannen van de Rijkswérf. De heer Schuit leg de enkele tekeningen over, tezamen van zeven voorstellingen, alle keurig verzorgd en technisch verantwoord voorbereid. Enkele tientallen andere instellingen, v|renigingen en bedrij ven waren eveneens met ideeën geko men. Niet allemaal even goed uitge werkt, maar dat kon nu nog niet zo veel kwaad. Het behoefde niet te verwonderen, dat de verdere .besprekingen in de meest prettige sfeer werden gehouden. Er werd druk van gedachten gewis seld over de te volgen route, waarbij men het liefst alle Hel.derse straten dezelfde eer zou gunnen. In hoofdlij nen werd een onzes inziens zeer ge slaagde route vastgesteld, welke wij te' zijner tijd zullen publiceren. Juist in verband met heg definitief vaststel len dezer route is het wenselijk, dat alle deelnemers aan de optocht zo spoedig mogelijk aan de commissie (p/a de heer C. Ran, Goversstraat 56) opgeven de lengte, breedte, hoogte, tractie en naam van hun voorstelling. Ook zij, die alsnog het plan opvatten, om aan de optocht deel te nemen, kunnen zich (uiterlijk op Dinsdag 3 Augustus) bij de heer Rarr opgeven. Wij denken hierbij in het bijzonder ran individuele deelnemers, daar aan de allegorische optocht een bloemen corso zal worden verbonden. Hoe meer versierde fietsen, autopeds, kinderwa gens, bakfietsen etc. etc. meerijden, hoe mooier resultaat. Er zullen enkelè prijzen worden uitgeloofd voor de meest originele voorstelling, de fraai ste uitvoering en het meest komische effect. Originelen van geest. Ifunstzin- nigen en humoristen. aangetreden. Van U hangt op de 31e Augustus zeer veel af'! De competitie-indeling voor Herfhes I (heren) is als volgt: 3e klasse D: BMHC 4, Zandvoort 2, Pinoké 3, Strawberries 3, Eechtrop, Alkmaar 3, Hermes, Kraaien. 2e klasse D, waarin de adelborsten zijn ingedeeld is als volgt: BMHC 3, HBS 2, Strawberrief 2, Alkmaar 2, Adelborsten, Cl. te W„ Kieviten en Hurley. 4e klasse D: BMHC 5, Hermes 2, Zand voort 3, HBS 3, Alliance 3, Eechtrop 2, BMHC 6. De Afdeling Geophysica van bet Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut te De Bilt houdt ricb speciaal bezig met verschijnselen als aard bevingen, het aardmagnetisme en de zwaartekracht. Men herinnert zich na tuurlijk de onderzoekingen op het gebied van de zwaartekracht door prof. Vening Meinesz, thans hoofd-directeur van het K.N.M.I., .bij welke onder zoekingen de Koninklijke Marine alle mggeljjke medewerking heeft ver leend. Ook de metingen, die thans onder leiding van de directeur der Afde ling Geophysica, dr. J. Veldkamp, in het gebied van de Waddenzee worden verricht, geschieden met de hulp der Koninklijke Marine, welke de „RQ 2" gedurende enkele weken ter beschikking heeft gesteld. Het K.N.M.I. is voor deze medewerking uiteraard zeer erkentelijk. Gisteren schreven wij reeds, dat verleden jaar een storing in het aard magnetisme werd waargenomen' in het gebied van de Waddenzee, en wel speciaal een storing in de verti cale component van het aardmagne tisme. De richtihg van de magneti sche veldsterkte is immers geens zins horizontaal. Slechts doordat de kompasnaald draait om een verti cale as, beweegt zij zich in het hori zontale vlak. Zodra we de kompas naald laten draaien om een horizon tale as, blijkt duidelijk dat er ook een verticaal gerichte kracht op de kompasnaald werkt. En het is juist deze verticaal gerichte component, die de afdeling Geophysica van het K.N.M.I. in hoge mate interesseert. De grootte van deze verticale com ponent wordt namelijk voor een deel bepaald door de structuur van de aardkorst. Wanneer zich bijvoor beeld in de ondergrond ijverhouden- óe gesteenten of olielagen bevinden, dan oefenen deze een belangrijke in vloed uit op het aardmaghetisch veld. De structuur van de aardkorst onder Nederland is voor de .wetenschap een belangrijk studie-object.De resulta ten der metingen van het aardmag netisme, der seismische metingen (waarbij de looptijden en echo's van kunstmatig opgewekte trillingen worden bestudeerd), alsook die van boringen, zijn voor de Geophysica evenzovele waardevolle gegevens. Reeds enige jaren is de Afdeling Geophysiqa met dit werk bezig. Men wil na een zo volledig mogelijk aan tal metingen de samenstelling van het aardmagnetisme in - kaart bren gen. De verleden jaar in het gebieu van de Waddenzee ontdekte storing maakte het noodzakelijk, het aantal metingen in dit gebied belangrijk uit te breiden, teneinde -de storing met de grootst mogelijke nauwkeurigheid te localiseren. OOK ECONOMISCH NUT. Nu vraagt de lezer zich wellicht af, welk nut een dergelijke kaart van het aardmagnetisme in de practijk afwerpt. Wij hebben deze vraag %an dr. Veldkamp gesteld, en hij gaf ons daarop ongeveer het volgende ant woord: „Wij hopen uit de combinatie van al de verkregen gegevens een betere kijk te krijgen op de structuur van de aardkorst, waarmee ik dan njet bedoel de kilometers dikke laag sedi menten. maar de gebergten onder het alluvium en diluvium van de Neder landse bodem. Ons motief is daarbij niet in de eerste plaats het - econo misch nut, maar onze wetenschappe lijke interesse. Het is echter geens zins onmogelijk, dat de' resultaten van onze onderzoekingen ook econo misch gezien van betekenis zullen blijken. Ik geef toe, dat opportunisti sche motieven op het, ogenblik verre van zinloos zijn. omdat ons land be rooid uit d« oorlog is gekomen, maar we moeten toch niet uit het oog ver liezen, dat de zuiver wetenschappe lijke motieven zeker ook recht var. bestaan hebben. Voor ons is de we tenschap primair, en het economiscn nut secundair. U zult échter begrij pen, dat het ons tot voldoening stemt, wanneer onze wetenschappe lijke arbeid ook resultaten afwerpt op economisch gebied." Op onze 'vraag, of de metingen, die nu worden verricht waar schijnlijk ook van economisch nut zullen zijn, antwoordde dr. Veld kamp: „Dat zullen wfj moeten afwachten.. Wij verzamelen slechts gegevens en werken deze uit. Ik kan U wel zeggen, dat de Bataafse Petroleum Maatschap pij in onze onderzoekingen zèer veel belang stelt. Reeds op grond van het feit dat wij verleden jaar deze storing hebben ontdekt, heeft de B.P.M. zich voorgeno men in het volgende zomerseizoen zwaartekrachtmetingen te doen verrichten in het gebied van de Waddenzee". De geconstateerde storing zou im mers wel het gevolg kunnen zijn van de aanwezigheid van aardolie op en kele kilometers beneden de zandpla ten in de Waddenzee. De verdere -on derzoekingen zullen dat moeten uit- maken. Het zou in ieder gevai wel zeer voorbarig zijn, om nu reeds vi sioenen te creëren van uitgestrekte olievelden, met tientallen boortorens nu nol /dCrijen"' °P de plaats W nu nog de vissen en een enkele zee hond hun territorium hebben. Laten we vasthouden, dat hier mannen van de wetenschap aan het werk zyn, die zich niet 7üas sommige andere landen in de eer ste plaats afvragen, welke finan ciële resultaten van hun arbeid k^n nen worde„ verwacht. Do Veld' kamp en zyn medewerkers h»„i zich gelukkig „og op>het be*nden allesbeheersende rol spelen. Zoals een gezonde wetenschap 1 gezonde wereld! betaamt Heden (Zaterdag) avohd, 0m 7 spelen twee sterke combinatie. HRC tegen elkaar. Hoewel het non**1 aantrekkelijk is, wanneer 22 5°", van één club tegen elkaar spelen h deze wedstrijd toch wel een biiz karakter. In het eerste elftal zijn ent?* plaatsen nog dubieus, zodat de sm' van het 2e hun uiterste best doen. De elftallen zijn als volgt' 1. Dijkshoorn; Striet en Swart- Werker, de Jong en Bakker; de y-- Nieuwstadt, van Dalen, Kruijff en kers. 2. Looy; Koster en Holdorp; meijer, Schoemaker en Bromlew»0^ Hart, de Schipper, Kuiper, Brand*.' en Groot. Zondagmorgen om half elf twee andere combinaties tegen 1 -I Gistermorgen om 10 uur is Hr. w, magazijnschip Pelikaan, het ex-laB dingsvaartuig Thruster, in de have! aangekomen. Het schip, dat gesleep- "wérd door de Poolzee van Smit Co geassisteerd door Hr. Ms. RS 21, kree, ligplaats 'voor het Zoölogisch Station. ISLUIbPIJKSTRAAT Z6-48 2-jarige primaire opleiding. Bevor derd van het le naar Jiet 2e leerjaar: Geertr. C. Bakker, Janny Bakker, J. Bethlehem. C. Beukenkamp, Th. de Boer, C. Boon, J. A. M. Borking, P. Borsje, A. M. Broeders, A. Bijvoet, J. H. A-, Compagne, P. Daleboudt, J. Doe- leman, W. van Drimmelen, H. C. Dijks hoorn, H. Dijkshoorn, A. Erasmus, B, M. Farenhqrgt, W. C. Gernler, W. den Hartog, R, Hoekstra, J. Hoogakker, S. H. 'Jansen. T. Kater, T. Kikkert. M. Koo'men, H. Kooy, M. A. Kramer, A. v, d. Kuyl, A. P. Dangeveld, M. Lang- henkei, B. Launspach, E. A. Licht, A. v. d. Luit, N. Mahieu, P. C. Meyer, G. Mo- lema, E. Molenaar, C. Oosterloo, T. M. Scheltqns, L. Schuiten, W. Smallggan- ge, G. van Stratum, H. C. Swart, T. G. Timmerman, E. Uipkes, A. van Urk, L. v. d. Vaart, E. van 't Veer, C. Veis, A. A. Verschoor. J. C. Vos, M. C. Th. Wezenbeek, J. Eand te Deh Helder; M. E. van Grieken. C. de Jong, P. G. Weyers, J.. van Zundert te Anna Pau- lowna; M. Backer, N. Boon, M. Daal der. K.' 6. Eelman, M. A. M. Keyzer, E. B. Langeveld. D. A. Parlevliet, E. G. Parlevliet, C. Wijngaarden té Texel; J. G. Doesburg, A. M. Duynker, M. S. Everts, M. C. Glim, C. E. 't Hart, J. Hof, L. Holtrop, A. T. Lont, E. Lont, G. C. Mulder, L. Pathuis, F. Post, G. Veeter, J. Visser, D. Wigbout te Wie- ringen. Niet bevorderd: 5. Voorwaarde lijk bevorderd: 8. Het getuigschrift van de 2-jarige pri maire opleiding verkregen: N. Baars, J. Bakker,' W. G. v. d. Beek, E. Blom, J- E. de Boer, T. de Boorder. D. J. Bree- denbeek, C. Cornielje, M. H. Entjes, E. Frinks, H. Gomes, F. v. d. Hert, C. M. Hoogendijk. J. A. vén Hulsbergen, T. Jimmink, A. T. Klomp, G. van Laar, H. K. de Loos, D. Lücke, J. Meyer, T. Noot, J. Th. M. A. van Os, A. C. Paans, W. C. v d. Plas, J. K. Plooy, E. S. Pot- jewijd, M. L. C. van Puttep, N. Rosen- berg, E. Smit, Adr. Steenhoek, An. Steenhoek, J. v. d. Stouwe, A, M. J- Tetenburg, A. Veereschild. E. I Ver linden, F. Verwey, F. Vink, A. Visser, L- W. Visser, J. de Vries, C. E. v. d. Wal, G. v. d. Werff, A. van Zweden te Den Helder; L. van Dalen, A. C. Hooi- meyer. D. Keppel, N. de Klerk,.J. D- de Ridder, C. Rooyakkers, te Anna Paulowna, 'C. A. Thomas te Callants- oog, H. W. Hoogerheide, C. Keyser, A- Kooger, A. Rieswijk, A. Waldus te Texel. W. Bakker, J. Boer, S. A. Duyn ker, T. N. Gorter, G. Metselaar, G. de Smit, J. v. d. Woude te Wieringen, S- P. Knibbe te Wieringermeer. J- Zwart te 't Zand. 2-jarige opleiding Huisnaaister. vorderd van het le naar het 2e le™' iaar: C. Braveboer, M. Looy, C. Nuyea® C. Riedeman te Den Helder; A. M- Bakker, T. de Boer, S. Eelman, A van t Hoog, J. C. Kooiman, J. G. van Mal- degem, E. v. d. Meer, P. Vlaming te Te?el; T. M. Doesburg, P. D. Hegeman te Wieringen. Het diploma Huisnaaister werd nog uitgereikt aan: J. Prins te Den Helder- De geneeskundige dienst te D*® Helder wordt gedurende dit weeken Waargenomen door de artsen J Fahrenfort, Westgracht 9, telefoon 2981, en dr. J. B. Proost, Zuidstraat telefoon 2030.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2