DE GROTE MISLUKKING BIJ DIEPPE pe films van deze week 31 Verongelukte zoon na gevonden jaar Beleggers willen hogere rente XIVOLI „Mens, durf te leven" WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? DE WITTE: „De melodie van de moord" De V.V.V.-verkeerscourant Urk DOE DAT NOOIT! Berichten aan onze militairen in Indonesië Speurtocht van Amerikaans echtpaar Een nieuw geluid op de woningmarkt Na zes jaar geheimhouding Waarom werden 6000 man vergeefs de dood ingezonden? Een surrogaat voor het Tweede Front' VAN BOEK TOT BOEK Zij die zijn gebleven Gezellig feesten Deze opbeurende titel draagt de veel beroemde Frank Capra-film, die deze £,eek in Tivoli wordt vertoond Ook wij hebben genoten van deze werke- ,;;j. boeiende, interessante en in vele opzichten leerzame film, die gemaakt JeId met de bedoeling de mensen weer eens een dosis levensmoed toe te dienen. George Bailey (voortreffe lijk gespeeld door James Stewart), is in deze film de figuur, die het leven niet meer aan kan. Hij ziet alles even •omber in en gelooft ten slotte dat het maar beter was geweest wanneer hij dit ondermaanse nimmer had aan schouwd. In een visioen wordt hem echter duidelijk gemaakt, dat zijn aan wezigheid hier op aarde toch wel de gelijk betekenis heeft gehad Het is niet allemaal even prettig geweest, wat hij ervaren heeft, maar hij heeft voor tal van medemensen iets kunnen be tekenen en heeft ook veel kunnen le ren Het meeste leert hij tijdens het vi- sioen, dat hij krijgt als hij zich over de brugleuning buigt en overweegt om er een eind aan te maken. In plaats van een eind, maakt hij na dit visioen een nieuw begin. „Mens, durf te le ven", zeg1 hÜ tegen zichzelf en tegen 20vele anderen, die het leven eigen lijk niet zo best meer aan durven. De visionnaire figuur Clarence, „Engel Tweede Klas", is een bijzonder geesti ge figuur, wat niet wil zeggen dat wij met het optreden van deze engel in alle opzichten accoord kunnen gaan. Voor hen, die het spreekwoord huldi gen: „het doel heiligt de middelen", Zal de aanwezigheid van Clarence vol strekt geen bezwaar opleveren. Het doel is immers uitstekend en het middel (technisch bezien) zeer ze ker ook. Alwaki,, 22-7 van Rosaria naar Bue nos Aires. Amsteldiep, 22-7 van Bal- timore naar Nederland. Colytto, 21-7 van Huelva naar Amsterdam. Lut- terkerk, 22-7 van Bombay naar Rotter dam. Prins Johan Willem Friso, Montreal—Rotterdam, 22-7 550 mijl West Scillies. Ridderkerk, Colombo —Rotterdam, 21-7 van Aden. Win terswijk 23-7 11 uur van Rotterdam naar Gdynia. Abbekerk, Brisbane-R'dam, 22-7 van Fremantle; Alderamin, 22-7 van A'dam te Bahrein; Arendskerk, R'dam-Austra- lië, 22-7 van Alexandrië; Axeldijk, New York-Java, 22-7 400 mijl Z.O. van Socotra; Grootebeer, 23-7 van Soera- baja te Batavia; Indrapoera, Batavia- Rotterdam, pas. 22-7 12 uur Gibraltar, wordt 26-7 20 uur aan de Hoek v. Hol land verw.; Keilehaven, Tabou-Las Pal- mas. pass. 22-7 Kaap Verde; Molen- kerk ,22-7 van Kobe te Shanghai; Po- lyphemus, Makassar-A'dam, pass. 22-7 Straat Messina; Prins Maurits, Mon- treal-Antwerpen, 22-7 420 mijl West Nrd.-West van Scillies; Rotti, 22-7 van Colombo n. Bombay; Streefkerk, Rotterdém-Calcutta, 23-7 te Rangoon; Ternate, R'dam-Batavia, pass. 22-7 Malta; Westland, Buenos Aires-A'dam, 22-7 van Bahia; Waterman, R'dam-Ba tavia, 22-7 150 mijl Zd. Oost Dondra- head; Weltevreden, Java-R'dam, 22-7 1,30 uur van Port Said. Reeds vele malen werd de misdaad gekozen als onderwerp voor film en boek. Telkens weer heeft het myste rie zijn bekoring voor de millioenen, die dagelijks de bioscopen bezoeken. Met „De melodie van de moord" voeg de een Deense filmmaatschappij een nieuwe, zeer goede en krachtig ge speelde film bij de vele andere. Zij wordt tot en met Maandagavond in de Witte Bioscoop gedraaid. Het begin van het verhaal is vrij zwak, en de ge heimzinnige moord op een weerloze vrouw geeft de indruk alsof onze Deense vrienden een imitatie Wild West poogden te leveren. Het spel van Poul Reichardt en Gull-Maj Norin ver goedt echter zeer veel; het is van hoog gehalte en doet de toeschouwer vooral in de tweede helft geboeid genieten van de psychologisch knap opgezette ontknopingen. Wie na het stroeve be gin even weet vol te houden, zal zich aan deze film zeker amuseren. De lichtelijk sensationele titel be hoeft geen afschrik te wekken. Wie de film gezien heeft, zal de benaming „Me lodie van de moord" stellig tenvolle op haar plaats vinden. De Federatie van V. V. V.'s Noord- Holland geeft sedert enige tijd een Verkeerscourant uit, welke een buiten gewoon fraaie gids voor het vreemde lingenverkeer betekent. Er zijn daarin tal van fraaie foto's opgenomen, waarbij de Waag en de kaasmarkt natuurlijk een vooraan staande plaats innemen. Maar ook an dere markante gebouwen en plaatsen in Noord-Holland als het Czaar Peter huisje, het Peperhuisje in Enkhuizen, Scheybeeck in Beverwijk en de oude Hoofdtoren in Hoorn worden zeer fraai in beeld gebracht Den Helder en de badplaatsen zijn natuurlijk niet vergeten evenmin als Heemskerk en Wieringen en wat voor al van belang van de toeristen is, dat zijn de uitgebreide opgaven der eve nementen niet alleen in Noord-Hol land, maar in het gehele land, de be zienswaardigheden van het gehele ge west de bus-, spoor-, trein- en tram diensten, prijsoverzichten van hotels en pensions, de berkening der vacan- en pensions, de berekening der vacan- etablissementen welke in vacantietijd voor een bezoek in aanmerking ko men. Dit maandblad, keurig uitgegeven en goed geredigeerd zal inderdaad een onmisbare gids voor het vreemde lingenverkeer blijken. VREEMDELINGENVERKEER Urk mag zich dit jaar weer verheu gen in een zeer druk vreemdelingen verkeer. Ging dit voorheen uitsluitend per boot, nu komen ook velen het ou de eiland per autobus bezoeken. Het sinds kort opengestelde parkeerterrein kan de wagens nauwelijks bevatten. Vooral voor de kleinhandelaren in pa ling heeft dit toenemende bezoek een groot voordeel, doordat velen zich te goed doen aan de verse gerookte pa ling. Het is een opmerkelijk verschijn sel dat velen der bezoekers, o.a. ui tat Zuiden des lands, verklaren dat deze vissoort in hun woonplaats zel den of nooit te krijgen is en dan nog tegen abnormaal hoge prijzen. MELKVOORZIENING Tot voor kort werd de melk der Urker veehouders rechtstreeks aan de verbruikers verkocht. Hierin is nu verandering gekomen. De melk gaat nu eerst naar de fabriek om daar ge standaardiseerd te worden. Voorheen, toen Urk nog afgesloten lag, kon de melk niet dan met grote kosten en nioeite naar de fabriek vervoerd wor den, thans is er door 'n betere verbin ding verandering gekomen. VISSERIJ. URK, 22 Juli 1948. Heden werd aan gevoerd: 3736 pond kuilpaling, van 14 —361 pond per vaartuig, prijs f 1— f 1.07 per y2 kg en 2000 pond nest, t 1.37per 50 kg. UITBREIDING NIEUWBOUW De gemeente Urk heeft van Weder- cpbouw een extra toewijzing ontvan gen voor dit jaar van 8 woningen. Men heeft pogingen in het werk ge steld om dit aantal van 8 op 10 te brengen. Daardoor zou het open ge deelte tussen de huidige nieuwbouw geheel volgebouwd kunnen worden. He totaal aantal nieuw te bouwen wonin gen zal dus gebracht worden op 24 of 2b. dikke olie in motor of versnellings bak is om verschillende redenen sterK a' te raden. En 'n motor voelt zich Pas behaaglijk, als hij warm is. RÜ" den met een te koude motor doe dat NOOIT Blijkens mededeling van de minister van Binnenlandse Zaken aan de bur gemeesters van de verschillende ge meenten kunnen aan militairen beho rende tot de Koninklijke Nederlandse landmacht, en in Nederlands Indië ver blijvende, voor Rijksrekening telegram men worder verzonden indien hun echtgenoten, ouders, pleegouders, kin deren, pleegkinderen, broeders, zusters en verloofden in levensgevaar verke ren, of zijn overleden. De Shah van Perzië in Londen. De Shah van Perzië is Dinsdag in Londen aangekomen. Op het Northolt vliegveld werd hij verwelkomd, namens de Koning, door de Hertog van Gloncester. De Shah zal twee dagen de gast zijn op Buckingham Paleis. De Shah van Perzië (tweede van links) ver laat het vliegveld tezamen met de Hertog van Gloncester. Met het ss „Veendam" arriveerden dezer dagen de heer en mevrouw S. Middleton van Stamford (Connecti- cut) die voor een „thank you tour" zoals zij het noemen, een maand lang in Europa zullen doorbrengen, om al degenen te bedanken, die er toe heb ben medegewerkt om de overblijfse len terug te vinden van hun zoon, capt. Ellis S. Middleton, die in Sep tember 1944 in de strijd om Arnhem met zijn vliegtuig werd neergescho ten. „Direct na de bevrijding", zo vertelt de heer Middleton, „hoorde ik dat mijn zoon was neergeschoten boven het Reichswald, niemand wist echter, waar hij begraiven lag en de Duitsers stuur den ook zijn identiteitspapieren niet terug. In Juni 1945 vernam ik echter reeds, dat een Duitse houtvester, Karl Riemer uit Magdeborn, op het ogen blik dat een Amerikaans vliegtuig neerstortte, zich op honderden me ters afstand bevond en gezien had dat Duitse parachutisten de piloot be groeven in het bos. Riemer en zijn vrouw hebben, toen de Duitse soldaten waren vertrokken, een houten kruis boven het graf van de hun onbekende piloot opgericht en er een stuk van de propeller aan bevestigd ten teken, dat er een gealliëerde soldaat lag begra ven. Daar de plaats overeenkwam, met die, waar het vliegtuig van mijn zoon was neergestort, vermoedde ik,, dat de door de Duitsers begraven vlieger mijn zoon was. Ik heb toen 30.000 circulaires die een beschrijving van mijn zoon en van zijn geschiedenis bevatten, door N.- West Europa laten verspreiden. Een Duitse katholieke priester liet ze in Duitsland nadrukken, daar het niet mo gelijk was mijn circulaires over de grens te krijgen, Als gevolg van deze actie ontving ik honderden brieven, die voor mij dikwijls waardeloze gegevens bevatten, doh die ik altijd doorzond naar de Amerikaanse legerautoriteiten, die er dankbaar gebruik van maakten. Zo kwam het, dat honderden geal liëerde soldaten werden gevonden, die men anders nooit op het spoor zou zijn gekomen. In Nederland ondervond ik enorm veel hulp. Hoe mijn zoon eindelijk werd ge vonden, zal ik U vertellen. De hout vester Riemer was na 1945 naar de Russische zone verhuisd, Toen hij in het begin van dit jaar terugkeerde naar Magdeborn, bezocht hij weer het graf van de onbekende geallieerde pi loot en zag toen tot zijn verbazing, dat op het graf 'n geschilderd kruis stond opgericht, waar stond „unknown Ger- man soldier". Onmiddellijk wendde hij zich tot de legerautoriteiten, die toen eindelijk inzagen, dat de suggesties door Vader Middleton aan de hand gedaan, wel eens juist konden zijn, Ze exhu- meerde de resten van de man, die in het Reichswald begraven lag. Na een voorlopige identificatie aan de hand van het gebit, die vrijwel klopte, zon den zij mij ter verdere identificatie vier sleutels op, die bij de overblijfse len waren gevonden. Een daarvan her kende ik als een contactsleuteltje, dat behoorde bij een. auto, die mijn zoon vóór hij in het leger ging, bezat. Deze wagen was echter reeds lang verkocht. Door de gehele Verenigde Staten heb ik het spoor van deze wagen, die reeds vier a vijfmaal in andere handen was overgegaan, gevolgd, tot ik hem einde lijk vond, Het sleuteltje paste en dit gaf de ze kerheid, dat het lijk, in het Reichswald even over de Nederlandse grens opge graven, inderdaad dat van mijn zoon was. Hij ligt nu begraven op het Ame rikaanse kerkhof in Neuville-en-Con- drez in België en zal volgend jaar naar Amerika worden overgebracht voor bijzetting op het Arlington National Cemetery in Ft Myer (Virginia). Wij gaan zijn graf bezoeken en zullen voorts zoveel mogelijk doen om de ontbrekende schakels in dit gebeuren te vinden. Donderdagmiddag is te Rotterdam de 8-jarige Jacob de Ruiter uit de Zuid- polderstraat, toen hij op een rijdende melkwagen wilde springen, onder de wielen terecht gekomen. Hij werd in zorgwekkende toestand naar het Zui derziekenhuis vervoerd, waar hij bij aankomst overleden bleek te zijn. o nii look wel natuurlijke rente genoemd, J pet. Obligaties en r ancn- j zjj dan een rente, die tot stand brieven dalen beneden pari als het aanbod van de spaarder, vrijelijk staat tegenover de vraag van Sedert enige jaren voert minister j ,jie kapitaal zoeken. Lieftinck nu al een goedkoopgeldpoln- Het ziet er naar uit dat deze ten- tiek in zijn vaan, doch steeds meer ^em van stijgende rente zich zal voort- blijkt dat de practijk van zijn doem I zetten. en zo zien wij dat vooraan- weinig moet hebben. j staande zakenbladen en beleggingsex- Begin 1947 heeft de heer Lieftinck peri de beleggingszoekenden reeds alle lopende staats-leningen, die ee-r. adviseren de langlopende 3 pet. le- rente van meer dan 3 pet. hadden, orra- j ningen niet meer te kopen, ze even- gezet (geconverteerd) in een reusactn- tuei te verkopen omdat op den duur tige lening van 3 pet., die na 19S7 het verlies bij gedwongen verkoop 3'A pet. zal geven. Hij spaarde hier-- men moet b.v. plotseling over contan- door voor de staat een zeker bedrag j t^, beschikken steeds groter wordt, aan rente, doch anderzijds moesten ai- Wij willen hier volledigheidshalve le bezitters van staatsobligaties «i aan toevoegen, dat de overheid bij hieronder zitten vele kleine beleggei-s een aderlating ondergaan. Zijn tegenstanders gaven echter cie strijd niet zo gauw gewonnen en zo als men eigener beweging vóór de da- moest onze minister in September '447 tuin van uitloting gaat verkopen. (Nadruk verboden). Door de N.V. „Van Daal's systeem" te Helmond worden thans geprefabri ceerde woningen en andere gebouwen aan de markt gebracht. Van deze wo ningen worden het stalen skelet, de elementen voor de wanden, de kozijnen de deuren en ramen, de keukeninstal latie e.d. in de fabriek vervaardigd. Op uitloting altijd het volle pond, dus f 1000 terugbetaalt. Het gevaar van het koersverlies loopt men dus alleen, b.v. een hard gevecht leveren teger. het z.g. Beleggersfront (waarin de gro te instellingen als spaarbanken, boe renleenbanken, pensioenfondsen, ver zekeringsmaatschappijen zijn verenigd!' om dit te dwingen ook voor de ge- gemeente- en provinciale leningen eem rente van 3 pet. te aanvaarden. Hij overwon andermaal en schijnbaar was hij heer en meester van het terrein. In Mei van dit jaar kwam de laatste stap; de 3/3^ lening 1938 ging die laan uit en de houders konden iin schrijven op een der 2 nieuwe le ningen; een kortlopende lening (16 de bouwplaats worden dan na het leg- jaar) van 3 pet. of een langlopende (S0 geo der fundamenten het inmiddels jaar) van 31/4 pet. Als wij nu weten, dat in het alge meen de rente stijgt naar mate de ter mijn van uitlening langer wordt, dan zouden wij kunnen zeggen, dat minis ter Lieftinck wat water in zijn wijm heeft gedaan door voor die langlopen de lening van 50 jaar 31/4 rente fee geven. Edoch, de natuur blijkt ondanks de ze tegemoetkoming toch sterker fee zijn dan de leer. Want wat is het ge val? Al die staat-, provincie- en ge meenteleningen noteren op de beurs en nu blijkt het dat de meeste van de 3 pet. Staats- en Gemeenteleningen, di e zijn uitgegeven tegen pari of 100 (d.w.z. dat men voor een lening varn f 100 het volle bedrag heeft moeten neertellen) tegen lagere noteringen worden verhandeld. Met andere woorden, op de beurs is men b.v. voor een 3 pet. Nederland 1937 slechts bereid pl.m. 98 1/4 of f 982.50 te betalen. Voor een 3 pc-t Ned. Indië pl.m. 93 of f 930, terwijl dere daling zich ook voordoet bij de 3 pet pandbrieven van de hypotheekbanken, welke niet hoger noteren dan gemid deld 95 of f 950. Bij de grote langlopende staatsle ningen van 1937 en 1947 komt dere prijsval nog niet eens zo tot uiting, om dat zij gebruikt kunnen worden voor de betaling der vermogendsheffinger. ineens en dan een waarde Vertegen woordigen van f 1000, dit vormt dias een koerssteun, daar belastingplichti gen deze stukken zouden kopen als ze teveel in prijs zouden dalen. Desondanks worden ook deze fond sen reeds verhandeld tegen noteringen die lager zijn dan die, waarop aan koop voor belastingdoeleinden tenvol le aantrekkelijk is. Zodra deze belas tingbetaling achter de rug is, ligt het dus voor de hand, dat deze 3 pet. le ningen nog meer in prijs zullen dalem. Wat wij dus zien gebeuren, is een reactie van de bezitters van obligaties en pandbrieven, die met een rente van 3 pet. geen genoegen nemen, daar zij menen dat de werkelijke rente thans hoger ligt. Onder die werkelijke rente aangevoerde stalen skelet en het hou ten binnenframe met kozijnen en ra- mes gemonteerd; vervolgens worden de bakstenen gevels gebouwd, de pan nen gelegd, en na het aanbrengen van de geprefabriceerde binnenwanden is de woning afgewerkt. Voor de pla fonds, de binnenmuren en aan de bin nenzijden van de spouwmuren worden zgn. „halmplanken" gebruikt. Deze bouwplaat schijnt, naast een bijzonder groot isolatievermogen voor tempera tuur en voor geluid, licht en gemak kelijk te hanteren te zijn. Zij is ver vaardigd van onder hoge druk geperst stro, derhalve van binnenlandse grond stof De halmplank is van Zweedse af komst, en wordt daar reeds vele jaren gebruikt, o.a. voor buitenwanden en kelders. De woning kan met inachtne ming zowel van de bepalingen van de „woningwet" als de „financieringsrege ling woningbouw" worden gebouwd. In ons land zijn, naast ongeveer 200 woningen in opdracht van de Staats mijnen in Limburg, scholen van deze constructie gebouwd. Men vindt een en ander o.a. in Stein in Limburg. Zou het ook iets zijn voor oplossing van onze woningnood? Een van de geheimzinnigste en vreemdste episoden uit de geallieerde oorlog voering is ongetwijfeld de befaamde raid op Dieppe. Velen zullen zich nog de 19e Augustus 1942 herinneren, toen radio Londen 'g morgens het bericht bracht van de aanval op de Franse kust. Een invasie? Het werd niets. Enkele uren werd er gevochten en daarna trokken de nog overgebleven troepen zich haastig terug. Waartoe diende deze vreemde onderneming, waarom moesten ruim 2000 man opgeofferd werden voor een kansloze aanval? Na zes jaar van geheimhouding is er nu meer licht geworpen op de gebeurtenissen rond om Dieppe door de Canadese kolonel C. P. Stacey In diens pas verschenen boek „The Canadian Army 1939'45". chef van de staf van het Amerikaanse leger ging naar Londen om dit denk beeld uit te werken. HET TWEEDE FRONT. De Dieppe-geschiedenis moet worden gezien tegen de achtergrond van de strijd om het Tweede Front. Omstreeks het midden van 1942 werd steeds ster ker aangedrongen op actie in het Wes ten. De situatie op het Oostelijk front was critiek. Eén Juli namen de Duit sers Sebastopol, 24 Juli Rostov, waar na de opmars naar de Kaukasus begon. Het scheen alsof het gevaar, dat Rus land als oorlogvoerende zou worden uitgeschakeld, niet denkbeeldig was. De Russen zelf werden steeds meer geprikkeld door het uitblijven van een Tweede Front. Het Britse volk nam de roep om actie over. Tijdens een grote demonstratie in Londen eisten 60.000 burgers, dat de geallieerden zou den toeslaan in het Westen. Er was ook druk van andere zijde, van de Ver. Staten. De Amerikaanse minister van oorlog was een vurig voorstander van een tweede front. Het was, schreef hij in zijn dagboek, he' enige wat Hitier efódelijk vreesde. Maar, zo ging hij verder, het was Churchill, die zich beslist verzette te gen een invasie in Frankrijk in 1942. President Roosevelt bleef even beslist Kolonel Stacey verbindt aan de raid bij Dieppe de naam van Lord Mount- batten. Mountbatten werd op 18 Maart 1942 opperbevelhebber van „Gecombi neerde Operaties" een gemengd geal lieerd commando. In April begon hij met zijn staf de plannen te ontwerpen voor wat Stacey noemt, „de rampzali ge onderneming". Op de 15de reeds werd het conceptplan besproken en aangenomen in het hoofdkwartier. Het voorzag in een frontale aanval op Dieppe met twee afleidingsmanoeuvres bij Puys en Pourville. De operatie moest voorafgegaan worden door een intensief bombardement. Mountbatten zeide tot zijn generaals: De onderne ming zal van grote waarde zijn als oefening voor de operatie „Sledgeham- mer". „Sledgehammer" was de codenaam voor het Tweede Front. De naam da teerde van Dec. 1942, toen Churchill naar Washington vloog om met Roose velt het vraagstuk van de geallieerde strategie te bespreken. De twee staatslieden kwamen toen overeen, dat in '42 een grootscheepse operatie op touw gezet zou worden te gen de Duitsers. Generaal Marshall, volhouden, dat er in elk geval iets ge daan moest worden. Er werd uiteindelijk besloten tot 'n aanval in het Middellandsezee-gebied. In plaats van het Tweede Front kwa men de landingen in Noord-Afrika. MONTGOMERY ZEI: NEEN. Temidden van deze geallieerde on enigheid over de te volgen strategie stelden Mountbatten en zijn staf 't plan voor Dieppe op. Het publiek in de ge allieerde landen wilde een actie en om het moreel op peil te houden moest er iets ondernomen worden. De Duitse successen in Rusland maakten boven dien onmiddellijke hulp noodzakelijk. Maar Dieppe was lang niet de actie waarop gewacht werd. De militaire uitwerking van het plan werd opgedragen aan luit.-gene- raal Montgomery. Deze vond de Cana dezen de meest geschikte troepen. Als datum werd vastgesteld 4 Juli of een der daaropvolgende dagen. 4 Juli was het weer slecht en dat bleef zo tot 9 Juli. Generaal Mongomery, die toch al niet veel vertrouwen had in de goede uitslag, stelde toen voor van de raid verder af te zien. Daar wilde men op het hoofdkwartier echter niet van we ten. Montgomery deelde daarop be leefd mede, dat hij geen verdere ver antwoordelijkheid wenste te dragen. Generaal Crearar van de Canadese troepen nam het bevel over. De oor spronkelijke opzet werd herzien, het voorbereidende bombardement ge schrapt. De reden? De vijand zou er door gewaarschuwd kunnen worden. Bovendien, zo beweerde men, zou het puin in de straten het oprukken van tanks hinderen. Nadat Stalin door Churchill ervan op de hoogte was gesteld, dat er in 1942 geen Tweede Front zou komen, maar inplaats daarvan een landing in Noord-Afrika, begon op de avond van de 18e Augustus de fatale expeditie naar Dieppe. EEN MISLUKKING. De Canadezen vochten bij de bestor ming van de Franse kust met ware Het is opvallend hoe weinig dikwijls de bewoners van een bepaalde streek afweten van de ontwikkelingsgeschie denis van het dorp of de plaats, die zij bewonen. Daarom is het van beteke nis als soms van die streek de geschie denis geboekstaafd wordt opdat men er op deze wijze kennis van kan ne men. Wij juichen het daarom toe, dat de heer C. J. Blaauboer uit Wieringer- waard, die als boer, als eigenaar van vissersvaartuigen de kop van Noord- Holland zo uitstekend kent, naar de pen heeft gegrepen en de historie van heldenmoed, maar de moeilijkheden waren onoverkomelijk. Het werd alles bijeengenomen een ramp met als enige lichtpunten de grootse individuele prestaties van mannen, die negen uur lang een ware hel moesten doorstaan. 6100 man staken het Kanaal over. van wie 4936 Canadezen. Van deze 61G0 man keerden slechts 221 naar Engeland terug. Sommigen van hen werden ge dood. anderen gewond. Verscheidene zijn nooit in Engeland geland. DE OORZAKEN. Hoe kwam het, dat de aanval mis lukte? Kolonel Stacey geeft de volgen de oorzaken aan. In de eerste plaats ontbrak elkce steun uit de lucht. Een korte aanval met machinegeweren vanuit Huricames was alles. Van een voorbereidend bom bardement op grote schaal vanuit ede lucht was geen sprake. Bij de gro-te invasie van 1944 werd de kuststrook urenlang door zware bommenwerpers gebombardeerd. Er was verder onvol doende steun vanuit zee. Slechts vier torpedojagers dekten de frontale aan val. De commandant van deze zeestrijd- krachten, Kolonel Hughes Hallet, var- klaarde later, dat zonder veel risico in de eerste morgenuren een slagschip bij Dippe in actie had kunnen komen en dat daardoor op de kust de gevechten geheel anders hadden kunnen verlo pen. Bij de invasie in 1944 opereerden liefst zes slagschepen bij de kust De aanval faalde verder, omdat een ander belangrijk element, de verrassing, oat- brak. Een Duits convooi ontdekt enige landingsvaartuigen en waarschuwde onmiddellijk de Duitse kustwacht. Het was toen te laat om de operatie nog af te lasten. Dit moest volgens de orders vóór 3 uur v.m. gebeuren en de ontdekking had om 3.44 uur v.cn. plaats. Tenslotte ontbrak het aan samenwer king tussen de troepen op het strand en de reserves. De conclusie ligt voor de hand: Dieppe was een volkomen mislukt avontuur, slecht beraamd en slecht voorbereid. Het zou beter zijn geweest, indien een grootscheepse aanval op touw was gezet ten einde een blijvend bruggenhoofd te vormen in Frankrijk. In plaats van het Tweede Front kwa.-m Dieppe. Inplaats ver> kans op succes slechts ternau propaganda verhuld kon worden. dit gewest gedurende anderhalve eeuw heeft beschreven. Het is een merkwaardig verhaal ge worden, waarin de strijd om het be staan van de boeren, hun welvaart en hun moeilijkheden naar voren komt. Een belangrijk deel van het boek is gewijd aan de belevenissen van Corne- 11e Braven en zijn vrouw Maartje Blaauboer, die met hun schip naar de Oostzee voeren en ten slotte onder gaan. Hun zoon Jacob zette het bedrijf echter voort en wist 't van kajuits jongen tot kapitein te brengen. De walvisvaart naar de Noordelijke zeeën wordt ook beschreven, alsmede de groei van de polders in dit gewest, waar het soms in de zeventiende eeuw vaak nog onveilig was en struikrovers in het Koegras hun slag sloegen. Een interessant boek, dat men zeker met belangstelling zal lezen. Het is voorzien van een aantal tekeningen door de heer W. J. Los. Zen deel van de opbrengst van dit boek zal ten goede komen aan de Noord- en Zuid-Hollandse Redding Maatschappij. Het moet in Utrecht wel bar droog zijn gedurende de feestelijkheden, dat enige Utrechters in een plaatselijk dagblad de volgende advertentie lieten opnemen: Welke gewone mensen willen met ons het 1900-jarig bestaan van de stad Utrecht gezellig in een andere plaats gaan vieren? Br. onder no Waartoe zo'n tap ver bod al niet kan leiden....

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3