Bartali wint de Ronde van Frankrijk Zitting der STATEN-GENERAAL gesloten Maandag 26 Juli 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7872 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Onbetwist de beste renner Twee Nederlanders aan de finish Luchtbrug-vliegtuig te Berlijn neergestort Flatgebouw vloog in brand CONFERENTIE TE BERLIJN Daders roofoverval gevat Zesjarig jongetje ver- dronken Een spookvliegtuig Sovjets veroordelen illegale Duitsers Duitse piloten trainers? als Vliegtuig in Canada neergestort Internationale toestand geeft reden tot bezorgdheid WEERBERICHT Kosten van Amerikaans levensonderhoud gestegen Betalingsplan voor Europa Meer deviezen voor reizen naar Frankrijk Brood en suiker komen vrij in België Henry Wallace candidaat voor Amerikaans Presidentschap \/AN KfABIJ EN André Marie Premier BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Waarn. Hoofdredacteur: W. MIDDELBEEK Rayonred. C. A. Dekkers Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE (OIRWT TARIEVEN: Advertenties: 18 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.75. (Van een speciale ANP-verslaggever). Voor de laatste etappe RoubaixPa rijs waren gistermorgen om 8 uur 44 renners gestart. De rit' had gedurende lange tijd een zeer eentonig verloop en de achterstand op het tijdschema groei de steeds aan. Te Eragny liep Thietard weg, gevolgd door Corrieri en Feruglio. Tfeisseire voegde zich spoedig bij dit kopgroepje. Nog voor Poissy werd Feruglio los ge reden. Aan de voet van de heuvel van Coeur Volant hadden de drie leiders 1 minuut voorsprong maar toen raakte Thietard achter en Teisseire en Corrie ri reden de koers samen uit. In de sprint bleek de Italiaan de snelste, dank zij het feit dat hij om Bartali niet te duperen steeds geweigerd had de kop te nemen. In het Pare des Princes kostte het hem weinig moeite van de afgematte Teisseire te winnen. Zoals ieder na de Alpen verwachtte, is Bartali eerste in het algemeen klasse ment gebleven tot aan Parijs toe. Daar mee heeft hij voor de tweede keer een ronde van Frankrijk gewonnen, 10 jaar na zijn eerste zege. Hem werd de ent housiaste ontvangst bereid welke hem toekwam, want indien ooit een zege verdiend was, dan is dit nu het gevafc' Over de hele linie, in de bergen zowel als op de vlakke weg, heeft de Italiaan zich de beste, de meest intelligente en de meest complete renner getoond. Of hij ook in 1949 van de partij zal zijn valt te betwijfelen. Zijn ideaal, een tweede zege te behalen, is verwezen lijkt. En hij is thans 34 jaar. De Belg Schotte bezet de tweede plaats maar naar de mening van de vele Belgische volgers heeft de Ant werpenaar Stan Ockers toch over 't al gemeen beter gereden 'en men betreurt het dat hij in de etappe Toulouse Montpellier zoveel terrein verloor. Impanis heeft er met Schotte en Ockers voor gezorgd dat de prijs van 600.000 francs, waarmee de eerste plaats in het ploegen-klassement beloond' wordt, naar België gaat. Aan Kirchen is de vijfde plaats in het eindklassement ten deel gevallen. Hij heeft ons tijdens de ronde talloze ma len herhaald en hij zal het in zijn eigen land nog even zovele malen zeg gen dat hij een nog beter resultaat behaald zou hebben indien de ledpn van zijn ploeg hem beter ter zijde had den gestaan. En daarmee doelt hij dan voornamelijk op de Nederlanders. On getwijfeld heeft hij niet helemaal onge lijk, maar men mag toch niet vergeten dat er bij de start te Parijs behalve Kirchen ook nog drie andere Luxem burgers in zijn ploeg zaten, aan wie hij gedurende de laatste etappes hele maal niets gehad heeft, want toen waren ze uit de koers verdwenen. Het klassement van de laatste etappe RoubaixParijs, 286 km, luidt: 1. Corrieri (Italië a) 9.01.51; 2, Teis seire (Fr. nat.ploeg) zelfde tijd; 3. Seg- hezzi (Italië b) 9.03.04; 4. Remy (Fr. Z.O. Een tweemotorig Amerikaans vlieg tuig, dat ingeschakeld was in de ope ratie luchtbrug, is vlak voor het lan den op Tempelhof verongelukt. Het vliegtuig efen Dakota met twee man aan boord is neergestort in de Prinz Regentenstrasse, op de grens van de Amerikaanse en de Britse sector van Berlijn. Het vloog onmiddellijk in brand, tevens ontstond brand in een flatgebouw van vier verdiepingen. De beide inzittenden van 't vliegtuig zijn om hét leven gekomen. Uit alle delen van West-Berlijn arriveerden brandspuiten en ambulances op de plaats van het ongeluk. Eerst na een uur was men de brand meester. Er- zijn geen Duitsers ge dood of ernstig gewond. Volgens een ooggetuige raakte de Dakota de top van een boom en sloeg toen met de neus in de straat. De brand in het flatgebouw werd veroor zaakt door brandende wrakstukken van het toestel, die ver in het rond vlogen. Tengevolge van de brand in het flatgebouw door het wegspatten van brandende stukken van het vliegtuig- wraak ontstaan, verloor Kurt Paste- naci. in Duitse wetenschappelijke krin gen welbekend als de auteur van werken over oude beschavingen, een waardevolle verzameling aantekenin gen en afbeeldingen, alles materiaal vöor het derde deel van zijn ..geschie denis der wereld" BLOEMEN BIJ HET WRAK. Duitse vrouwen en kinderen heb ben Zondag bloemen gelegd bij het wrak van dé Amerikaanse Dakota, die bij het vervoeren van voorraden voor Berlijn, Zaterdag in de Prinz Regen tenstrasse is neergestort, bij welk on geluk de twee piloten om het leven kwamen. ploeg) zelfde tijd; 5. Ocker» (België a) 9.03.04. 19/27 een grote groep renners onder wie Kirchen en De Ruyter, zelfde tijd als Ockers. 29. Janssen (Ned. Lux-ploeg) 9.05.02. Het eindklassement van de 35e ronde van Frankrijk luidt: 1. Bartali (Italië a) 147.10.36; 2. Schot te (België a) 147.36.52. 3. Lapebie (Cen trum en z.w.-Fr.) 147.39.24; 4. Bobet (Fr. Nat.ploeg) 147.43.35; 5. Kirchen (Ned. Lux-ploeg) 147.48.29; 36. Janssen (Ned. Lux-ploeg) 150.35.35; 42. De Ruy ter Ned. Lux-ploeg) 151.01.17; 43. Rey (Z.O.-Frankrijk) 151.25.33; 44. Seghezzi (Italië b) 151.37.19. Onmiddellijk na de aankomst te Berlijn van Lewis. Douglas, de Ame rikaanse ambassadeur in Engeland, is een conferentie begonnen met Clay. Na afloop heeft generaal Clay tegenover een kleine groep corres pondenten verklaard, dat Amerika geen oorlog wenst, doch van plan is ^n Berlijn te blijven. Het luchtver voer naar Berlijn zal worden voort gezet, wat er ook langs de luchtcor- ridors moge gebeuren. Hem was be loofd, dat het aantal Skymasters voor het luchtvervoer aanzienlijk zou worden vergroot. De nieuwe toestel len zouden een dezer dagen arriveren. Hiermede kon Amerika de blokkade vele maanden trotseren. Alvorens andere stappen zullen worden genomen, aldus Clay, zullen wij langs alle mogelijke diplomatieke wegen trachten de Berlijnse kwestie op te lossen. Amerika is bereid tot bespreking van de zaak op een con ferentie van vier, doch niet onder dwang. Clay bevestigde de berichten uit Washington, dat hij een nieuw vlieg veld in Berlijn zou aanleggen. Ik ga er morgenochtend dadelijk mee be ginnen, zo zeide hij. Het nieuwe vliegveld komt in de Franse sector. Het zou meer nuttig zijn gedurende de wintermaanden, wanneer de weers omstandigheden het vliegen bemoei lijken. Generaal Lucius Clay heeft voorts verklaard, dat de V.S. bereid zjjn be paalde concessies te doen wat de munthervorming in Berlijn betreft, indien de Russische blokkade wordt opgeheven. DE VIERDAAGSE DIMSDAS 27 JULI- EERSTE MARSBAS AFSTAND Skm CH.B.OPOST 30 ROUTE 3Ohm AO ROUTE 4Olur 50 ROUTE SOkir 35 ROUTE 35hm WESEN SPOORWEGEN De Nieuwe Kerk te Amsterdam ondergaat, ter gelegenheid van de inhuldi ging van Koningin Juliana op 6 September a.s. een ware metamorphose. De 70-jarige restaurateur Zegers uit Amsterdam met diens assistenten bezig een der geheel vervuilde panelen, die naast het orgel prijkt, met alcohol en terpentijn te reinigen. Deze panelen werden in 1655 beschilderd door Bronkhorst, die het leven van Koning David in beeld bracht. In het kader van de verfraaiing van de kerk voor de plechtigheid op 6 September a-s. is men ertoe overgegaan ook de waardevolle panelen te verdoeken, te rei nigen en te restaureren. Dit werk zal ongeveer 6 weken in beslag nemen. De Venlose recherche is er in ge slaagd de daders van de roofover val, die Woensdagavond omstreeks 12 uur op de venter P. Robets uit Stadbroek op de Tudderenderweg te Sittard Is gepleegd, te arresteren. Zoals bekend werd de venter met een hard voorwerp van zijn fiets ge slagen, in bewusteloze toestand naar een weide gesleept en daar van zijn geld beroofd. Terstond na de aanslag werd door de Sittardse politie een signalement van de daders verspreid, voorzover dit uit de verklaringen van het zoontje van de venter, dat hem ver gezelde, kon worden opgemaakt. In Venlo werden speciale surveillances uitgevoerd met als resultaat, dat M. G. en 3. van der W. uit Sittard, die ervan verdacht worden de misdaad te hebben gepleegd, werden aangehou den. Er werden met bloed bevlekte kleren in beslag genomen. Van het ge stolen geld hadden zij reeds in Venlo verschillende aankopen gedaan ter vervanging van hun vuile kleding stukken. De gearresteerden zijn naar Sittard op transport gesteld. De toe stand van het slachtoffer is nog steeds zorgwekkend. Ondanks langdurige reddingspogin gen van de 33-jarige schipper Dirk Algra, die te water sprong en ver scheidene malen dook, is Vrijdagmid dag in de Dijkgracht te Amsterdam de 6 jaar oude Tonnie Berendrecht uit de Jasper Leijnsenstraat verdron ken. De schipper zag het jongetje van enige afstand in het water vallen, voer onmiddellijk naar de plaats waar hij onder water was verdwenen en dook hem na, echter zonder succes. Later slaagde hij er in het jongetje op te dreggen. De twee piloten van een vliegtuig van de „Eastern Airline" hebben ver klaard een mysterieuze vliegmachine te hebben gezien, met twee dekken en zonder vleugels, die rode vlammen met een blauwe gloed aan de onderkant uitbraakte. Volgens de piloten pas seerde de mysterieuze machine hun vliegtuig op ongeveer anderhalve ki lometer hoogte ten zuidwesten van Montgomeryn Alabama, gaande in de richting New Orleans. De' piloten schatten de lengte van dè romp der vreemde machine op ongeveer dertig meter. De romp vertoonde een dubbe le rij vierkante vensters. De vlammen, die achter uit de machine schoten, waren tien h vijftien meter lang. Het interieur van de machine was verlicht. Ook een van de twintig passagiers van het vliegtuig der „Eastern Air lines' zegt de vreemde machine waar genomen te hebben. Volgens de onder Britse controle verschijnende „Telegraf" worden Duit se piloten, en in het bijzonder zü, die bekend zijn met straalvliegtuigen, ge bruikt om Sovjet-Rusissche leerling vliegers te trainen. Alle Duitse vlie gers, die sedert 1946 uit krijgsgevan genschap zijn ontslagen, zijn volgens de „Telegraf" door de Sovjets op lijs ten ingeschreven, o.l.v. lt.-kolonel Kurt Bühlingen, de voormalige com mandant van het bekende Duitse es kader „Richthoven". Volgens Dana, dat het Sovjet-Rus sisch Informatiebureau aanhaalt, zijn zestien leden van een illegale groep dooreen Sovjet-Rusisch militair tribu naal veroordeeld tot 25 jaar gevange nisstraf en vijf anderen tot mindere gevangenisstraffen. De groep zou vorig jaar gevormd zijn „op order van een buitenlandse ge heime dienst" en voornamelijk in de zonegrensgebieden en Sachsen-anhalt geopereerd hebben. De organisator, Guenter Franke, zou in 1945 een op leiding ontvangen hebben in Halber stadt. Een passagiersvliegtuig is gisteren op het Gaspe-schiereiland met 28 personen aan boord neergestort. Het is ontdekt door een Dakota en ligt in een woest gebied, dat slechts te voet bereikbaar is. Een reddingsploeg is riaar het verongelukte toestel onder weg. Vele inzittenden zijn om het leven gekomen. Het toestel vloog van Port Menier, op het eiland Anticosti, naar Gaspe en 'was nog 19 km van zijn bestemming verwijderd toen het neerstortte. ARRESTATIES TE BOEDAPEST. Te Boedapest zijn 62 personen aan gehouden „ingevolge de ontdekking van een politieke en economische sa menzwering op het ministerie van landbouw." Daartoe gemachtigd door H. K H. de PrinsesVegentes heeft de minis ter-president, dr. L. J. M. Beel, Za terdagmiddag de zitting der Staten- Generaal gesloten. De beide Kamers zijn daartoe te kwart voor drie in het gebouw der Tweede Kamer in verenigde vergade ring bijeen gekomen onder voorzitter schap van de president der Eerste Ka mer, prof. mr. R. Kranenburg. Nadat dr. Beel de vergaderzaal was binnengeleid, hield hij staande achter de regeringstafel de volgende toe-» spraak: „Het heeft Hare Koninklijke Hoog heid de Regentes behaagd mij in naam van Hare Majesteit de Koningin op te dragen de zitting der Staten-Generaal te sluiten. Gedurende het nu afgelopen zittings tijdvak heeft het overleg tussen de volksvertegenwoordiging en de rege ring wederom tot goede' resultaten geleid. In het blonder moge hier worden herinnërd aan de voorstellen 'tot verandering in de grondwet, onder meer teneinde een nieuwe rechtsorde voor Nederland Ned.-Indië, Suriname en Curagao te kunnen voorbereiden en vestigen, welke in eerste lezing door u werden aanvaard^ en welke de oor zaak zijn, dat de sluiting van de zitting der Staten-Generaal op dit ongewone tijdstip plaats vindt. Dat met betrek king tot de staatkundige hervormingen in Suriname en de Nederlandse Anil- len reeds de eerste stap kon worden gezet door de aanvaarding van de wetsontwerpen tot wijziging van de staatsregelingen van Curagao en Su riname, stemt de regering tot vol doening. Op internationaal gebied valt te vermelden de ondertekening door Ne derland van het verdrag met België, Frankrijk. Luxemburg en Groot-Brit- tanië en Noord-lerland op 17 Maart j.1. en van het verdrag nopens de Eu ropees-economische samenwerking op 18 April j.1. aan welke verdragen U reeds Uw goedkeuring hebt gehecht. Moet deze gebeurtenissen tot te vredenheid aanleiding geven, de in ternationale toestand, in het bijzon der ten aanzien van hetgeen zich in Duitsland voltrekt, is voor de rege ring voortdurend een reden tot be zorgdheid. Tal van andere wetten zijn voorts in deze zittingsperiode dank zij uwe mede werking, tot stand gekomen. Hare Koninklijke Hoogheid de Re gentes heeft mij verzocht U, mede na mens Hare Majesteit de Koningin, Hare erkentelijkheid te betuigen voor Uw toewijding en ijver in het behar tigen van 's lands zaken. Door de Regentes daartoe gemachtigd verklaar ik de zitting der Staten Generaal in naam der Koningin te zijn gesloten." Weersverwachting tot Maandag avond geldig: DROOG, ZONNIG, WARM. Droog, zonnig, warm weer. Zwak ke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Sinds de prijscontrole in de Ver enigde Staten in Juni 1946 opgeheven werd, zijn de kosten van levensonder houd in de grote Amerikaanse steden gestegen 'met 28.8 procent. Het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud per 1 Juli van dit jaar was 171.1 (de periode 19351939 gesteld op 100). In het laatste jaar stegen de kostên van levensonderhoud met 9.3 procent, aldus maakt het Ame rikaanse Bureau of Labour Statistics bekend. De raad van het Bureau voor Europese Economische samenwer king is Zaterdag te Parijs tot over eenstemming gekomen over een Eu ropees betalingsplan, dat ter hand gesteld is aan Averell Harriman, de reizende ambassadeur van het plan- Marshall. De raad heeft in principe zijn goedkeuring gehecht aan het plan, volgens hetwelk op twee ma nieren nieuwe dollarfondsen aan de ECA-landen zullen worden verstrekt. Het hoofddoel van het plan is nieu we dollarfondsen ter beschikking te doen komen, zodat de zestien landen kunnen kopen wat zij nodig hebben, en het geld, dat ?ij verdiend hebben door exporten van' het ene naar het andere land kunnen gebruiken om te betalen voor goederen, welke zij uit een derde land invoeren. Tengevolge van de opneming van een bijzondere clausule in het laatste handelsaccoord, dat ons land met Frankrijk heeft gesloten, ig het mo gelijk, dat er per maand ongeveer duizend Nederlanders als tourist naar Frankrijk zullen kunnen reizen. Dit betekent een aanmerkelijke ver ruiming van ons touristenverkeer met Frankrijk. Volgens de tot nu toe gel dende regeling mochten er slechts zo veel deviezen voor Frankijk worden gebruikt, als de Franse touristen, die ons land bezochten, besteedden, het geen uiteraard in de na-oorlogse jaren met zo heel veel was. Intussen blijft deze regeling naast de nieuwe gelden. Per 1 October zullen brood en suiker m België niet langer tot de gedistri bueerde producten behoren. De enige producten die dan nog onder de distri butiebepalingen zullen vallen zijn zeep, spijsolie en geïmporteerde boter. Het is evenwel niet uitgesloten, dat tegen ge noemde datum ook deze producten vrij van distributie rullen zijn. Henry Wallace heeft Zaterdag de benoeming tot candidaat voor het presidentschap van de V. 8. door zijn „progressieve partij" aanvaard. In een toespraak tot zijn aanhangers verklaarde hij: „Wanneer ik presi dent was, zon er thans geen Berlijnse crisis bestaan." Hij zeide verder, dat het Amerikaans prestige in Duitsland gedaald was door de verdeling van Duitsland. Na de dood van Roosevelt was „hert grote verraad" gevolgd. In Hydepark begroe ven ze onze president en in Washing ton onze dromen, aldus riep hij uit. „Duitsland zal de kern blijven vormen van elke wereldcrisis totdat wij tot een overeenkomst met de Sovjet-Unie zijn gekomen." Wallace verklaarde, dat 70 pet. van de rechters in de Amerikaanse zone van Duitsland fascisten zijn en dat in de groot-industrie dezelfde personen de leiding hebben als ten tijde van Krupp en de I. G. Farben. Wallace somde vervolgens de verbin tenissen op, die hij jegens het Ameri kaanse volk aangaat: 1. De menselijke rechten de voorrang verlenen boven het eigendomsrecht; 2. Zo nodig de grote monopolies onder staatscontrole brengen; 3. Op vredelievende wijze met de Sovjet besprekingen voeren, zonder iets van Amerika's belangen op te offeren; 4. Medewerkers kiezen, die het algemeen belang boven het per soonlijke belang stellen. 5. De V. N. maken tot een organisatie die de in ternationale conflicten kan oplossen; 6. De volken van de wereld, die hulp nodig hebben, helpen en niet hun uit buiters zijn; 7. Een vredesprogram op te stellen; 8. Het kapitalisme „voor uitstrevend" maken; 9. De anti-arbei derswetgeving en de moordenaars, die het rassenonderscheid zijn toegedaan, bestrijden. 10. Een einde maken aan de inflatie door de koude oorlog stop te zetten; 11. Het Amerikaanse volk van de oorlogsvrees te bevrijden. De candidaatstelling van Wallace ge schiedde bij acclamatie. Senator Glen Taylor (Idaho) werd, eveneens bij acclamatie, tot candidaat voor het vice-presidentschap gekozen. KABINETSFORMATEUR ONTVANGT MINISTERS. De kabinetsformateur, d. L. J. M. Beel, heeft, naar het A. N. P. ver neemt, Zaterdag in de loop van de dag de jninsters Götzen, Gielen, Van Maarseveen en Van den Brink ont vangen. Te Foligno bij Perugia (Italië) is een militaire muntieopslagplaats in de lucht gevlogen. Drie personen werden gewond. De ontploffing werd veroor zaakt tijdens het lossen van munitie van een auto, een arbgider liet een granaat vallen. De Berlijnse toneel- en filmspe lers die lid zijn van de „Vrije Duitse Vakvereniging", hebben besloten deze vakbond te verlaten en een onafhan kelijke vakvereniging te stichten. Een opnieuw onderzoek door het Belgische Instituut voor s tatistiek heeft uitgewezen, dat een op de vier Belgen nooit van „Benelux" gehoord heeft1 en dat slechts 3 op de tien we ten wat deze term betekent. De Birmese minister van buiten landse zaken, Ce Tin Toet, is voor een privé-bezoek uit Rangoon naar Lon den vertrokken. Naar verluidt zal hij ook Den Haag, Parijs en Kashington bezoeken. Prins Alexander van Joego-Slavië, die na de staatsgreep van 1941 zijn land heeft verlaten, is sedert acht maanden te Londen vertegenwoordiger van een wasmachinefabriek. Te Parijs is officiéél medegedeeld, dat André Marie tot Frans premier is gekozen. De nieuwe premier werd door de Nationale Vergadering gekozen met 352 stemmen tegen 190, 40 meer dan de vereiste constitutionele meerderheid.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1