OORLOGSVOORSPELLINGEN Zeven eeuwen Den Haag ZUID-AFRIKA EISEN BIJZONDERE RESERVE De Duitsers hielden niet van helderzienden New York's nieuwste vliegveld een zandwoestenij iSKr S S'vd r Van jachtslot tot stad Proefnemingen waren „Staatsgevaarlijk" Kristallen plaquette van Hare Majesteit OPENLUCHTSPEL OP HET BINNENHOF yAN NABIJ EN yERRE Filmsterren en de warmte Zeshonderd gulden per maand voor een gemeubileerde woning Land van peperdure zorgeloosheid Over zes jaar de modernste luchthaven ter wereld Kosten 240 millioen ?^eid!nfr T611 een groot aan- Sattan0^^ VAN BOEK TOT BOEK Dispereert niet II (Van onze eigen correspondent). „Het was in 1937, tijdens de Spaanse burgeroorlog dat mej. J. M. (bij wie ik toen logeerde) bij haar onbekenden, die haar wensten te consulteren, op bezoek kwam. In dit huis kreeg mej. M. een visioen. Zij zag vliegtuigen boven het huis cirkelen, hoorde bommen vallen, zag brand uitbreken en doden liggen. Zij was er ontdaan van. Toen zij wederom thuis was, zeide zij tegen mfl, dat zij er van overtuigd was, dat er in dat huis iemand moest wonen, die iets met de Spaanse burger krijg te maken had, omdat zij in dat huis een visioen had gehad, dat volgens haar (toenmalige) mening alleen maar op de oorlog kon slaan. Zij had de familie, die haar om een consult had gevraagd, de raad gege ven, een ander huis te zoeken, omdat volgens haar (mej. M.) de sfeer in dat huis niet deugde. In de Mei-dagen van 1940 is gebleken, dat het visioen, dat mej. M. in 1937 in dat huis had, betrekking had op het bombardement van Rotterdam. Het bewuste huis werd bij het bombar dement, evenals zovele andere huizen, door een bom getroffen en ver nield. Dit is een van de vele voorbeelden, welke dr. W. H. C. Tenhaeff heeft aangehaald in zjjn zeer binnenkort verschijnend boek „Oorlogsvoor spellingen", waarvan ik een drukproef mocht inzien. In dit boek heeft de Utrechtse parapsycholoog het probleem van de oorlogsvoorspellingen aan een diepgaande studie onderworpen. neef echter vrijgelaten. Hij begaf zich onmiddellijk naar zijn tante. Uit het geen mej. B. toen van haar neef te horen kreeg, bleek, dat de helderzien de in elk opzicht juist „gezien" had. Hij was inderdaad naar een huis, niet ver van dat van zijn tante, overge bracht en had haar eenmaal zien voor bijgaan. VAAK MIS. Wie heeft zich gedurende de afgelopen oorlog niet aan oorlogs voorspellingen gewaagd? Maar de voorspellingen van u en mij zullen vermoedelijk weinig of niets met helderziendheid gemeen hebben gehad. De ware helderzienden ont hielden zich uiteraard van het pu bliek bekend maken van hun erva ringen. De Duitsers moesten im mers niet veel van psychometristen hebben. Eigenlijk dulden zij slechts de oude Nostradamus. Maar van deze voorspeller uit de zestiende eeuw heeft iemand eens gezegd: „Het wonderlijke van Nostrada mus is niet zijn tekst, maar de uit legkunst van degenen, die de tekst verklaren. Kort nadat ons land in de oorlog werd betrokken, kwam bij dr. Tenhaeff het plan op, om een zo nauwkeurig mogelijk onderzoek in te stellen naar hetgeen in ons land door paragnostisch begaafde personen met betrekking tot het uitbreken en het verloop van de oorlog „gezien" was en werd. Dit was niet eenvoudig, omdat verschillende helderzienden hun aantekeningen bij het binnenvallen van de Duitsers had den verbrand, maar bovenal omdat de Duitsers zelf, zoals reeds opgemerkt, zich tegen ieder serieus onderzoek op dit gebied gekant toonden. Zoals dr. Tenhaeff mij vertelde, had een Duitse collega van hem in 1936 de grootste moeite, de Gestapo te overtuigen van het feit, dat zijn paragnostische proef nemingen geen gevaar voor de staat opleverden. En tijdens de oorlogsjaren vreesden de Duitsers de proscopie, om dat deze er toe zou kunnen leiden, dat het geloof in Hitiers eindoverwin ning zou worden ondermijnd. In het begin van dit artikel haalde ik reeds een merkwaardig voorbeeld aan, zoals dit door mijn zegsman werd opgetekend. Een ander geval is dat van de tandarts B„ die in de zomer van 1944 wegens sabotage-handelingen in Duitse gevangenschap geraakte en in de gevangenis te Utrecht werd op gesloten. Zijn tante, mej. B„ begaf zich niet zijn portret naar een psychosco- plste, die haar mededeelde, dat haar neef na verloop van tijd wederom vrij gelaten zou worden. Volgens deze psychoscopiste bevond de heer B. zich r.iet meer in de gevangenis, maar was hij in een particulier huis (dat als hulpgevangenis dienst deed) onderge bracht en ingesloten. Dit huis bevond zich volgens de helderziende nog geen vijf minuten gaans van het huis, waar mej. B. woonde. Volgens haar was zij mej. B. reeds enige malen lanes dit huis gegaan en zou daarbij zelfs eenmaal door haar neef gezien zijn. Mej. B. weigerde ook maar enig ge loof aan dit verhaal te hechten en be treurde de rijksdaalder, welke zij voor dit consult had moeten betalen. Na verloop van enige maanden werd de Ter gelegenheid van het regerings jubileum van H.M. de Koningin heeft de N.V. Nederlandse Glasfa briek „Leerdam" als k uustnijver heidsproduct een kristallen pla quette met de beeldenaar van de Vorstin vervaardigd. Het is echter Pok vaak voorge komen, dat helderzienden de te rugkeer van vermiste of gevangen genomen personen voorspelden, doch dat de familie kort of lang daarna bericht kreeg van het over lijden van de vermiste. Zo schreef de moeder van een ge fusilleerde Delftse student op 22 Aug. 1944 aan dr. Tenhaeff: „Dank voor je medeleven met ons. Wij kunnen het ons echter nog niet realiseren; ik vooral niet omdat het slechts een mondelinge boodschap was met de te ruggave van regenjas, portefeuille, portemonnaie, persoonsbewijs en en kele kleinigheden, die men gewoonlijk b(j opname moet afstaan. Bovendien hadden drie psychoscopisten (volko men onafhankelijk van elkaar en op verschillende tijdstippen) in de loop van ongeveer twee maanden ver klaard, dat het best terecht kwam, doch dat het wat lang zou duren eer we persoonlijk bericht van hem zou den krijgen. ONJUISTE UITLEG. Pertinent onjuist was ook de mede deling van een bekende Haagse hel derziende, die zei: „Ik zie verwoestin gen in dat deel van de stad (Den Haag), dat rechts van de Laan van Meerdervoort is gelegen, in de buurt van het Rode Kruis Ziekenhuis. Ik zie de gehele Hanenburgerlaan in puin liggen". Van een bombardement in dat stadsgedeelte is namelijk nimmer spra ke geweest. Een jaar later begon men hier echter met de afbraak van een aantal straten en lanen. De helderzien de bl^ek haar visioen dus verkeerd geinterpreteerd te hebben. Het staat wel vast, aldus dr. Ten haeff, ook al beschikken wij niet over statistieken, dat het aantal bezoeken aan helderzienden gedurende de oor log sterk is toegenomen, omdat velen, die er vroeger nooit aan dachten een psychoscopist te consulteren, toen wel eens graag zouden weten, hoe het hen cf hun dierbaren zou vergaan. Ook ever het verloop van de oorlog hebben vele „voorspellingen" de ronde ge daan, maar dr. Tenhaeff acht het mo gelijk, dat in benarde tijden personen wel gefingeerde voorspellingen de we reld hebben ingezonden, teneinde het volk te bemoedigen. Psychologisch misschien verantwoord maar voor de occulte wetenschappen waardeloos. (Van onze Haagse redacteur). DEN HAAG, Juli. Duizenden veelkleurige vlaggen, die breeduit wapperen in een zich in het felle zon licht badende stad; met ontelbare lampjes, groen en bloemen versierde gevels; kunstige lichtquirlandes langs de Hofvijver; fraai ingerichte étalages versierde trams en autobussen; grote urnen met bloemenruikers op de vluchtheuvels; zij allen zetten Den Haag in feesttooi. De residentie viert haar 700-jarig bestaan op een grootscheepse wijze. Zij heeft zich opgeschikt als een be haagzieke jonkvrouw met kantjes en strikjes en lintjes en zit te pronk, be reid haar gasten te ontvangen. Drie dagen lang zal het feestgedruis door de stad daveren en zal de bevolking haar ingetogenheid afleggen en in drommen door de stad wandelen om de versiering en de verlichting te be kijken, om de herdenkingsbijeen komsten te bezoeken en luister bij te zetten aan dit zevende eeuwfeest. In de avonduren verschijnen de hossende jongelui fikse arbeiders- knapen en meisjes, ontelbare kantoor heertjes en jufs met feestneu zen, papieren hoedjes, toeters en zwiepende wandelstokjes om op luid ruchtige wijze uiting te geven aan hun vreugde. Wagentjes met fruit staan allerwegen opgesteld en zuur kramen van karretjes met kermislek- kernijen. Het deftige den Haag is gemetamor- phoseerd in een gonzende stad vol le ven en vertier. De burgerij, het ge meentebestuur ende weergoden hebben eendrachtig samengewerkt en de Hofstad een herdenkingsfeest te be reiden, dat allen de gelegenheid biedt om eens uit de plooi te komen. Zevenhonderd jaar geleden sticht ten de graven van Holland een jacht slot aan de binnenkant van Hollands blonde duinenrij. Rondom de Ridder zaal groeide een bloeiende stad, zetel van de regering, met een uitgebrei de ambtenarenstand en veel voorna me ingezetenen en gebouwen, met mooie woonwijken en prachtige par ken, met een rijk cultureel leven en met een intensieve nijverheid. FEESTVERLICHTING. Zevenhonderd jaar is Den Haag, dat thans meer dan een half millioen in woners telt en dat Scheveningen en Loosduinen onder zijn vleugels nam en Voorburg en Rijswijk dicht tegen zich aan laat leunen, oud, maar het is jong en fris gebleven en begint vol goede moed aan een nieuwe 700 jaar. Van de zware slagen, Den Haag ge durende de oorlogsjaren toegebracht herstelt het zich zij het in een wat traag tempo en ook in de toekomst zal het zich, evenals in het verleden, over moeilijkheden weten heen te heffen. Er is reden voor feestelijk vertoon; het zal daaraan niet ontbreken. Woensdag spoten kleurige fonteinen op in de Hofvijver en op het Gevers Deynootplein in Scheveningen. De feestverlichting werd ontstoken aan het Stadhuis, de Groenmarkt, het Buitenhof, de Vijverdam, de Plaats, het Raadsgebouw aan de Javastraat, het Gevers Deynootplein en van ver scheidene Rijks- en particuliere ge bouwen. De toren van de Grote kerk en van de Oude Kerk in Scheve ningen zijn in Floodlight gezet en de Grote Kerk is van binnenuit verlicht om de gebrandschilderde ramen des te fraaier te doen uitkomen. Enige avonden zullen Hagenaars en vreemdelingen van het lichtsprookje kunnen genieten. Op Scheveningen is er een groots vuurwerk een lange bedrijven-optocht zal door de straten trekken; er is een plechtige raadszit ting en een tentoonstelling het Ge meentemuseum, gewijd aan de histo rie van den Haag. Er is klokgelui en er is een muziek en als hoogtepunt zal een aantal avondvoorstellingen ge geven worden van het jubileumspel „Het Wonderlijk uur" op het Binnen hof met als achtergrond de aloude, statige Ridderzaal. Honderden Hage- raars werken daaraan mee en er is een tribune voor gebouwd met 4000 zitplaatsen. Ernst en vrolijkheid zullen elkaar tijdens de Haagse Jubileumviering af wisselen. 2 Augustus begint in het univer- s'teitsgebouw te Utrecht een interna tionale conferentie op het gebied van het universiteitswezen onder auspiciën van de Unesco en van de Nederlandse regering. De conferentie duurt tot 13 Augustus. Minister Gielen spreekt een welkomstwoord en een vertegenwoor diger van de Unesco zal hem ant woorden. In het strandbad aan de Kralingse Plas te Rotterdam is Woensdagmiddag de 8-jarige Wim J. van Stigt verdron ken. Hij werd gevonden door een bader, die met zijn voet tegen een voorwerp cp de bodem van het bad stootte, dat het lichaam van de jongen bleek te zijn. H.M. de Koningin heeft een be zoek gebracht aan de tentoonstelling „Zeven eeuwen Den Haag" in het Ge meente-museum. Tot 6 Augustus zal het Delfts Madrigaalkoor 'n tournee maken door Zwitserland. Het stadje Ommen viert van 48 Augustus zijn 700-jarig bestaan. Op de eerste dag worden o.m. de oud- Ommenaren door het gemeentebestuur ontvangen en wordt een Ommer-revue opgevoerd. Donderdagavond i* te Beuningen de ongeveer 40-jarige J. Jansen uit Winssen bij Nijmegen bij het laden van een hooikar, doordat deze opkipte, on der kar en hooi terecht gekomen en gedood. De man laat een vrouw en vier kleine kinderen achter. De pokken-epidemie op Zuid-Su- matra heeft zich thans tot Palembang en Lahat uitgebreid. In deze omgeving zullen 300.000 personen gevaccineerd moeten worden. Te Palembang zijn reeds 16 gevallen van pokken met do delijke afloop geconstateerd. In Paga- ralam op Republikeins gebied komen reeds 100 gevallen met dodelijke af loop voor. Ter gelegenheid van de Olympi sche Spelen zullen in Engeland vier speciale postzegels en een luchtpost- enveloppe uitgegeven worden. Het Russische militaire bestuur van Leipzlg en Halle heeft een aantal huwelijken van Duitsers met Russische vrouwen onwettig verklaard. Onder de bétrokken Duitsers bevinden zich, naar DPD meldt, leiders van de eenheids partij, die reeds kinderen bij hun Rus sische vrouwen hadden. De Amerikaanse ambassadeur ln de Sovjet-Unie, Walter Bedell Smith, is in gezelschap van de particuliere secretaris van Bevin, Frank Roberts, per vliegtuig uit Berlijn naar Moskou vertrokken. Te Buenos Aires is een passa- giersvliegboot van een Argentijnse luchtvaartmaatschappij bij het landen Neergestort. Zestien van de 23 inzit tenden kamen om het leven. Het Portugese militaire gerechts hof te Lissabon heeft een korporaal tot vijf jaar gevangenisstraf veroor deeld „wegens sabotage aan 35 militaire vliegtuigen". Twee andere personen v/erden tot zes maanden veroordeeld. Bij Lugano worden proeven ge daan ter bestrijding van hagel. Anti- hagelkanonnen zijn in actie getreden toen een zwaar onweer de streek van Gordola en St. Antonio bedreigde. Volgens de deskundigen is de proef geslaagd. Het dagelijks bestuur van de communistische partij in de vrijstaat Triëst heeft 16 hoofdbestuursleden, die maarschalk Tito genegen zijn, ontsla gen onder beschuldiging dat zij ver deeldheid willen zaaien onder de com munisten in Triëst. Ook in het Zuiden van Frankrijk zijn de temperaturen sterk gestegen en zelfs hot water van de Middellandse Zee kan met de gewenste af- koeling brengen. Aan de bar in de villa van Maurice Chevaller te La Bocca genieten (v.l.n.r.) Charles Boyer, Nita Raya en de gastheer van een frisse dronk. Sommigen stellen Zuid-Afrika voor als een paradijs op aarde, anderen, „die het weten kunnen", ontraden hun vrienden om te vertrekken naar dat land met zijn kleinburgerlijke be krompenheid, waar nog helemaal geen cultuur is. In waarheid is Zuid-Afrika noch het een noch het ander. Of mis schien kan men beter zeggen het is zowel het een als het ander. De Nederlanders die hier aankomen zijn eerst enthousiast over de sfeer van zorgeloosheid welke hier heerst, over het heerlijke Californische kli- naat en over de ongekend rijke ver scheidenheid van producten, die hier zonder enige beperking gekocht kun nen worden. Maar wanneer de eerste roes voorbij is komen onvermijdelijk teleurstellingen. Bij de huisvrouw die zich enige weken te goed heeft ge daan aan de aanblik van textiel, huis raad en lekkernijen, in de winkel etalages, ontwaakt het verlangen om ook eens het een en ander te kopen zonder punten. Maar dan blijkt al spoedig, dat de maandelijkse cheque lanaer aie 21cn er zeJI op gaat toe)eg. van haar kostwinner, ofschoon het be- ger. voeït zich in het begin of hij een drag waarschijnlijk hoger is dan vierjarig kind imiteert die een primitief waaraan ze in Nederland gewend wa- boers dialect praat En niet iedereen> ren, nauwelijks^ voldoende is om de dje hier aankomt, spreekt meteen dagelijkse kosten van levensonder houd te bestrijden. Een van de grootste posten op het budget van een nieuwe immigrant in Zuid-Afrika is de uitgave voor huls vesting. De woningnood in dit land is veel minder groot dan in Nederland en er wordt overal op grote schaal ge bouwd, maar het is veel moeilijker dan in ons land om een huis te krij gen. Er zijn namelijk geen huisves tingscommissies, die de beschikbare woningruimte kunnen opvorderen en naar rechtvaardigheid onder de gega- Met Ingang van 14 Juli zijn de buitenlandse luchtverkeersmaatschappüen, inclusief de KLM, die diensten op de Verenigde Staten onderhouden, verhuisd van Laguardia Field naar de nieuwe luchthaven van New York, Idlewild, een kunstmatige woestijn, opgebaggerd uit de Jamaicabaai en op een moerassig terrein bU de voorstad Queens gespoten. Een laag ter dikte van bijna 2'/t meter werd gelegd op een oppervlak van bijna 2000 ha. De wind veroorzaakt er zandstormen en de zon luchtspiegelingen, zoals ln de Sahara. Veertien millioen dollars heeft dat zand gekost, twaalf jaar heeft men aan dat product gewerkt; zes jaren had men nodig om het moeras uit te graven, het met zand op te vullen, draineerbuizen te leggen, het terrein te egaliseren, waterleidingen en electrische leidingen te leggen en zes banen aan te leggen met een gezamenlijke lengte van 16 kilometers. Op het ogenblik heeft Idlewild nog slechts twee loodsen en een klein ge bouw, waar de havenmeester en zijn staf zetelen. De grote gebouwen moeten nog komen. Als alles goed gaat, zullen zij er omstreeks 1954 zijn. En men hoopt aat tegen die tijd de naam Idlewild zal zijn verdwenen; het is een scheldnaam, uitgevonden door de New Yorkse taxi- cauffeurs en krantenmensen, die Wij zouaen kunnen vertalen door „Woeste nij'". De officiële naam is New York International Airport, een mondvol. Het veld is bijna negen malen groter dan Laguardia en het zal uiteindelijk 240 millioen dollars gaan kosten, een bedrag, zo groot, dat de vroede vade ren van New York er een rilling van over hun rug kregen, twee jaren gele den. Dit was te veel. zelfs voor de rijkste stad ter wereld. Men trachtte de zaak in nieuwe banen te leiden door een on afhankelijk lichaam te stichten, de New York City Airport Authority. de Ge meentelijke luchthaven-inrichtingen. Dit lichaam zou Idlewild en Laguar dia overnemen en tot een kwart billioen dollars aan obligaties uitgeven. Het plan gelukte echter niet. Er bestond intussen een tweede lichaam de Port of New York Authority, de Ge meentelijke Haven-Inrichtingen, in '21 opgericht door New York en New Yersey, om de haven van New York, die ten dele ligt op het gebied van New Yersey, te beheren en tot ontwikkeling te brengen. Deze instelling bezit een vrachtstation, kaden, vier belangrijke bruggen en de beroemde Holland- en Lincoln-tunnels onder de Hudson. Hier mee werd onderhandeld; beide partijen trachtten de voor hen gunstigste voor waarden te verkrijgen en uiteindelijk werd een overeenkomst gesloten, waar bij de Port Authority gedurende 10 ja ren de beide luchthavens zou huren en ze in goede staat zou brengen en hou den. WINKELEN OP VLIEGVELD. Als Ildlewild eenmaal klaar is, zal het dé meest luxueuse luchthaven zijn, die men zich denken kan. Men zal er van alles kunnen kopen, van een schoenveter tot een overjas toe. Men zal er kunnen eten aan een snack-bar, in een cafétaria, in een grillroom en in een luxe restaurant, waar een strijkje voor de danslusti- gen speelt. U zult een kamer met bad kunnen huren, of alleen maar een douchecel. De parkeerplaatsen zullen 15000 automobielen kunnen bergen en in de garage kunnen ze uw wagen onderhanden nemen, terwijl U naar San Francisco of Europa en terug vliegt. Hebt U tijd over? Er is een bioscoop, U kunt een partijtje tennis gaan spelen of gaan kegelen. In het kort, er zal voor de bezoekers en passagiers werkelijk worden gezorgd Er zijn tal van problemen op te los sen. Buitenlandse machines arriveren met planten, bloemen, fruit, vlees en de inspecteurs van de Gezondheidsdienst zullen, naar schatting, minstens een ton per dag afkeuren. Waar moet dat afge keurde voedsel blijven? Rivieren ben zine en olie zullen stromen en ook brandstof voor de vliegtuigen met straalmotoren en gasturbines. Zal men tankauto's gebruiken en ondergronds- tal pijpleidingen aanleggen, een voor t i ,m!,rk' of kan men een beperkt aan- gebruiken en pompen door °P 1 momcnt niet in ge bruik is. Hoe staat het met taxistand- P fatfen' met loodsen voor de verkeers vliegtuigen voor 200 passagiers, die over enkele jaren op de luchtlijnen zul len verschijnen? Waar moet het station DECENTRALISATIE. Dit alles is echter nog slecht» non Au»;,!,, h„„ h<t g« J. Port nentale luchtverkeer. interconti- Omstreeks 1960 verwacht vierde grote luchthaven in 2 u van Manhattan nodig te h.hh UUrt tegen die tijd denkt men Ün'want keer door de New Y^-t het ver" gestegen zal zijn tot 2«i n-UChthaVens giers per jaar. Men doeréeen" PaSSa" om dat luchtverkeer te Poging éen centrale haven £crmTtreren op zoveel mogelijk verspreiden.6" het digden verdelen. De Zuid-Afrikanen hebben wel een soort systeem op dit gebied maar ze hebben het beperkt tot de huizen, die tegen een redelijke huur door de huiseigenaren worden aangeboden, met het gevolg dat ze thans nog bezig zijn met het afwerken van de lijsten van begin 1946. Huis eigenaren die hun huis gemeubileerd verhuren zijn aan geen beperkingen gebonden en zij vragen dan ook vro- lijk 400 tot 600 gulden per maand voor een kleine gemeubileerde woning. De arme Nederlandse immigrant, die zich niet zoals vele van zijn Engelse soortgenoten kan veroorloven om 30.000 tot 50.000 gulden voor een nieuwe vijf kamer-woning neer te tellen, heeft de keuze tussen een vrij slecht pension tegen 150 gulden per persoon per maand of een paar gemeubileerde ka mers met gebruik van keuken voor 100 tot. 200 gulden in de maand. En dan is er de taal, die moeilijkhe- heden oplevert. Afrikaans klinkt heel aardig in de oren als bijvoorbeeld Jan Smuts het uitspreekt. Maar de Neder lander die zich er zelf op gaat toeleg- vloeiend Engels. Ook ontdekken de nieuwkomers spoedig dat de meeste Af rikaners verschrikkelijk lange tenen hebben, en dat ze elke opmerking op vatten als een aanmerking of critiek op hun gelieflle land. Soms worden de moeilijkheden zo groot, dat men zijn verre vaderland gaat idealiseren en er hartstochtelijk naar terugverlangt. Dit Is dan 't heim wee, dat eveneens onvermijdelijk is. Maar de Nederlandse jongeman die kort geleden na een verblijf van een goeie week in Kaapstad 700 gulden passage geld betaalde en weer naar Nederland terugkeerde was ohverstandig en voor barig. Onverstandig omdat hij zich niet eerst van te voren grondig op de hoogte had gesteld van de omstandigheden welke hij hier zou vinden. En voorbarig omdat hij zich niet de tijd gunde om eerst behoorlijk te wennen. Want nadat men de moeilijkhedon heeft leren kennen en de periode van heimwee te boven is gekomen leert iedereen die hier langer woont het land liefhebben. Dit verzekeren vrijwel alle landgenoten, die na een langdurig ver blijf in Zuid-Afrika een na-oorlogs be zoek aan Nederland brachten en diep teleurgesteld terugkeerden. Wij ontvingen het tweede deeltje van „Dispereert niet", twintig eeuwen his torie van de Nederlanden door A. en U. Algra. Uitgave T. Wever, Franeker. Dit tweede deeltje bevat, evenals het reeds Verschenen eerste en elfde deeltje, een schat van historische gege vens, die ons inzicht in de geschiede nis van ons volk verdiepen en verbre den. Uit alles blijkt, dat de schrijvers van de beste bronnen gebruik hebben gemaakt, en we durven dan ook ge" rust te schrijven; dit is „het" werk voor onze onderwijzers, maar tevens voor allen, die een beknopt, duidelijk, boeiend geschreven overzicht van de geschiedenis van ons volk begeren te bezitten. Dit tweede deeltje draagt tot ondertitel „de kracht der standen" en beschrijft de geschiedenis vanaf de Henegouwsche ridders pl.m. 1366 1581, waarin, zoals de schrijvers het uitdrukken, „de trommen van de vfij- beidsmars geslagen worden" en het ver zet der standen tegen de Bourgondi sche en Habsburgsche dynastieën u»" loopt op de eis om de rechten van ne ganse volk, om de onvervreemdbar rechten, die de Schepper zelf gegeven had. Op voortreffelijke wijze hebben de schrijvers dit tijdperk beschreven. C. F-

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 4