FANNY STILTE IN OOST-EUROPA Krupp, plunderaar in het groot Levensteken op de Oceaan Bandoengse delegatie op Schiphol We roken er weer lustig op los De export van tomaten, bloemkool, komkommers Donderdag 5 Aug. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 1880 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna een zoon een dochter... Twee maal goud Besprekingen duren voori VYordt Clay vervangen Franse vliegboot roept om hulp Vergezeld van oud-minister Neher De gouden koets wordt schoongemaakt Een sprookje herleeft De guerilla's opMalakka Feestverlichting van 30 Augustus tot 6 September Aardappelen voorNeder landers in Duitsland Nieuwe Bonnen Toch protest tegen het vonnis Republikeinen arresteren bandieten Commissie van goede diensten uitgebreid Juristen in het Vredespaleis Vreugde van korte duur Geen eieren meer in restaurants Minder bewolkt Communisten willen niet WEERBERICHT BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 poet gironummer 449041 ifaarn. Hoofdredacteur: middelbeek ggyonred. C. A. Dekkers Directie: j bIJLSMA en C. KRAK COIMT jjgt vermoeden, dat de Sovjets zinnen op maatregelen om telefoonverkeer van Berlijn j,et Westen te verbreken, Is ln laatste dagen sterk toegenomen. Het Britse militaire bestuur heeft aflevering van 96 versterkers, jje door de Sovjets bfl Siemens besteld ®ijn, verboden. Het neemt aan, dat de Sovjets deze ver werkers willen gebruiken voor het omleggen der veertig (telefoon kabels, die door de Amerikaanse jeetor naar de Sovjetzöne lopen. Vooraleer zulk een omlegging heeft plaats gehad, kunnen de Sovjets bet verkeer naar het Westen niet onderbreken, zonder zelf het ge- raar te lopen door tegenmaatrege len te worden gehandicapt. De werkzaamheden voor het omleggen der verbindingen zouden reeds een maand aan de gang zijn. gowel van Britse als van Ameri kaanse zijde zijn reeds geruime tijd geleden maatregelen getroffen om ook in geval van een telefoonblok kade de verbindingen in stand te houden. TAL VAN BESPREKINGEN. De Franse en de Amerikaanse am bassadeur te Moskou hebben een be spreking gehad met Frank Roberts, de speciale Britse afgezant, en Geof- frey Harrison, de Britse zaakgelas tigde. Het onderhoud had plaats op de Britsche ambassade. Bijzonder heden zijn niet bekend gemaakt. De conferentie, die ook werd bij gewoond door de Amerikaanse am bassaderaad Kohier, heeft een uur geduurd. Roberts en Harrison ver klaarden tegenover een correspon dent van Reuter: „Er is geen nieuws. Er is niets, dat ik u kan meedelen." De conferentie schijnt niet lang van te voren te zijn belegd. Roberts sat aan de lunch op de Indische am bassade, toen hij plotseling naar de Britse ambassade werd teruggeroe pen. Ook de drie commandanten van de Westelijke sectoren van Berlijn zijn in besloten zitting bijeen gekomen om de laatste ontwikkeling van de kwes tie der blokkade te bespreken. Voorts is generaal Sir Brian Ro- bertson, de Britse militaire gouver neur in Duitsland, na inLonden te zijn aangekomen, rechtstreeks naar het Foreign Office gegaan om met Agence France Presse meldt uit Dakar, dat een signaal is opgevangen van de Franse vliegboot, welke sinds Zondag vermist wordt met 52 per sonen aan boord. De vliegboot be vond zich tussen Dakar en Marti- nique. Een Amerikaans vliegend fort, dat zich boven de Atlantische Oce aan bevond, heeft gemeld dat het s-o-s-seinen heeft opgevangen van de vermiste Franse vliegboot. Ook het Franse fregat „Le Verrier" beeft een noodsignaal opgevangen. De vliegtuigen en schepen, die aan de nasporingen deelnemen, zijn naar de plaats gezonden, waar het signaal vandaan scheen te komen. Van het vliegveld Fürstenfeldbrück in de Ame- rutaanse zone van Duitsland zijn drie Superforten, met dubbele bemanningen en moderne reddingsapparaten aan boord, gestart om aan het zoeken naar de Laté deel te nemen. minister Bevin de situatie te bespre ken. TWEE POLITIECHEFS Dr. Johannes Stumm, de nieuwe politiechef van West-Berlijn, is offi cieel in functie getreden. De lhstal- latie-plechti gheid werd bijgewoond door een achthonderdtal politieman nen. Volgens radio Frankfort heeft Paul Markgraf, de door de Sovjets erkende politiechef van Berlijn, maatregelen uitgevaardigd, volgens welke Duit sers, die van de Sovjetzöne naar het Westen willen gaan 1. een uitgebrei de vragenlijst in het Duits en in het Russisch moeten invullen; 2. twee foto's moeten inleveren; 8. moeten aantonen, dat hun reis noodzakelijk is; 4. een bewjjs moeten tonen, dat op de plaats van bestemming logies voor hen aanwezig is; 5. een bewijs van goed gedrag bfl de politie moe ten aanvragen. De met Russische licentie ver schijnende Berlijnse bladen meldden uit Amerikaanse bron te hebben ven-nomen, dat generaal Lucius Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, binnen kort zou worden vervangen. Op het Amerikaanse hoofdkwartier ver klaarde men niets te weten over een voorgenomen wjjziglng in het opperbevel. Oud-minister L. Neher en de uit 11 leden bestaande zg. Bandoengse de legatie welke laatste naar Nederland is gekomen teneinde de Bandoengse resolutie nader aan de regering toe te lichten, zjjn gisteravond laat op Schiphol aangekomen. De ministers Jonkman en Götzen waren ter verwelkoming aanwezig. De delegatie wordt gevormd door sultan Hamid II, Anak Agoeng Agoeng, Adil Poeradiredja, mr. A. Vlier, mr. T. Bahrioen, mr. Abdul Malik, mr. van Schendel, mr. Tiele- nius Kruithoff, mr. van Gelder, mr. Hangelbroek en mr. Kosasih. De heer Neher was tegenover de tal rijke journalisten, die op Schiphol aan wezig waren, uiterst zwijgzaam. Het enige, dat hij mededeelde, was, dat hij naar Nederland is gekomen op ver zoek van de regering, die de wens te kennen heeft gegeven de heer Neher spoedig in Nederland te zien. Op een desbetreffende vraag gaf mr. Kosasih als zijn mening te kennen dat de krachtsverhoudingen in de republiek thans gekristalliseerd zijn. Hij geloof de niet, dat de besprekingen met de Nederlanders zijn afgebroken door gro te meningsverschillen in republikeinse kringen. Ook geloofde hij niet, dat bepaalde groepen in de republiek zich ten koste van alles tegen een hervat ting der bespreking zullen kanten. „In elk geval", aldus de heer Ko sasih, „is een dergelijke tendenz op het ogenblik niet aanwezig en ik ge loof, dat een hervatting van de be sprekingen geheel afhankelijk is van de voorwaarden, die worden gesteld". Gevraagd naar zijn mening over de krachtsverhoudingen in de republiek gaf ten slotte minister Neher ten antwoord: „Geen peil op te trek ken". De gouden koets en de crème ca lèche worden vast schoongemaakt en nagekeken voor hun gebruik bij de inhuldiging van koningin Juliana. Bovendien begint men reeds de paarden te wennen aan het lawaai van muziekcorpsen en dergelijke. Met de crème calèche zal koningin Juliana op 4 September een rij toer door Amsterdam maken. De gouden koets wordt gebruikt bij de wandelrit 's middags na de inhul diging. Ai deze rijtuigen hebben geduren de de oorlog in de koninklijke stallen gestaan. Zij zijn vrijwel niet beschadigd, alleen het tuig was verdwenen. De gouden koets hadden de bezetters naar Duits land willen brengen, maar omdat zij te hoog bleek te zijn om per trein te vervoeren, hebben zij daar maar van afgezien. In Nederland werdt de koets echter altijd (ge deeltelijk gedemonteerd) per trein vervoerd. De opstandelingen op Malakka hebben Dinsdag een militaire colonne ongeveer 5 km ten Noorden van Poe- lai in Zuid-Kelantan uit een hinder laag met machinegeweren en gewe ren beschoten. 1 Gurkha werd ge dood. Men gelooft, dat de verzets lieden in deze streek proberen genoeg terrein te winnen om de rode vlag te kunen hijsen en de eerste communis- tisch-republikeinse „staat" op Ma lakka uit te roepen. De guerilla's hielden de colonne enige tfld tegen. Later kon zij met steun van Spitfires verder oprukken. DE LUCHTBRUG KRIJGT NIEUWE PIJLERS. Twee watervliegtuigen, tien Dako- ta's", een „Halifax" en een „Libera- tor" zullen toegevoegd worden voor de voedselvoorziening van Berlijn, zo wordt van officiële Britse zijde medegedeeld. DUITSERS KOMEN OOK. Naar van officiële zijde werd be kend gemaakt, zal de Brits-Ameri kaanse bezettingszone van Duitsland aan de Jaarbeurs te Utrecht deel nemen. (Van onze Haagse redacteur.) Wij Nederlanders roken er weer lustig op los. Wel zijn de sigaretten, de snag en de tabak nog op de bon, maar toch begint het aantal roker tjes, dat we de lucht in paffen, al weer een respectabele omvang aan te nemen. In 1947 werdien banderollen afge leverd voor 5.362 millioen sigaretten, voor 904 millioen sigaren en voor 6.004.000 kg shag, rook- en pruim tabak. Eu dan te bedenkeu, dat dit oe officiële cijfers zijn, waarbij niet geteld zijn de hoeveelheden, die langs allerlei wegen ons land binnenkomen of hier gemaakt worden en die nooit een banderolle hebben gezien. In 1946 legden wjj het nog be scheidener aan. Toen leverde de over heid banderolles af voor 3.332 mil lioen sigaretten, voor 789 millioen sigaren en voor 4.718.000 k g shag, rook- en pruimtabak. In 1945 waren deze cijfers nog pas: 1.128 millioen sigaretten, 138 millioen sigaren en 1.984.000 kg shag, rook- en pruim tabak. Nederland wordt dus snel een rus tig landje, als het tenminste waar is, dat tevreden rokers geen onruststo kers zijn Het ministerie van Economische Za ken heeft reeds geruime tijd geleden n principe besloten feestverlichting toe te staan ter gelegenheid van het regeringsjubileum van H. M. de Ko ningin. Het tijdvak voor deze feest verlichting is thans vastgesteld op acht dagen, t.w. van 30 Augustus tot en met September a.s. DEFILé LANGS DODENCEL 601 Zaterdag 18 September 's morgens wordt wederom een défilé gehouden langs de dodencel 601 in het „Oranje hotel", Van Alkemadelaan 850 te Sche- veningen. Na afloop wordt des mid dags een reünie gehouden in het Kur- haus te Scheveningen, welke toegan kelijk is voor nabestaanden en leden en begunstigers van de stichting „Oranjehotel" (cellenbarakken). Door het Bedrijfschap voor groente en Fruit is aan de veilingen en exporteurs medegedeeld, dat uitvoermachtiglngen mogen wor den afgegeven voor de export van tomaten naar België. De tomaten moeten dan echter op de vellingen zijn aangevoerd en verkocht tegen minstens 0.25 per kg. Voor de Duitse burgerbevolking mogen echter ook nog steeds tomaten worden uitgevoerd tegen de vastge stelde minimumprijs van 0.18 per kg. Daar België slechts een betrekke lijk klein kwantum afneemt en de aanvoer momenteel zodanig is, dat in de behoeften van de binnenlandse consumptie en van de verwerkings industrie gemakkelijk kan worden voorzien, wordt nog voldoende aange voerd voor de export voor de burger bevolking in Duitsland. Het Centraal Bureau voor de Tuin bouwveilingen in Nederland heeft aan de veilingen medegedeeld, dat wederom bloemkool naar de Duitse burgerbevolking kan worden geëx- teerd. De bloemkool mag zowel ge dopt als in blad worden geleverd. De diverse kwaliteiten moeten echter door de verpakking duidelijk te on derscheiden zijn. Werd tegelijk met de tomaten ook de export van komkommers naar En geland onlangs gestaakt, voor kom kommers zijn de Engelse sluizen thans weer opengegaan. De aardappelactie voor de Neder landers in Duitsland Is een groot suc ces geworden, zo vernemen wfl van het aardappelcomité. Aan giften in natura werden 500 ton aardappels ontvangen. De nog ontbrekende 1500 ton van de 2000 ton aardappels, die maximaal mochten worden uitge voerd, werden aangekocht met de bijdragen in geld, die binnengekomen zijn. Na deze aankopen en verdere afschrijvingen is nog een bedrag van ongeveer 100.000 overgebleven. Het Aardappelcomité heeft besloten met deze gelden voor iedere Nederlander in Duitsland een stuk huishoudzeep en voor kinderen tot 7 jaar toffees aan te kopen, geschenken die ge voegd zullen worden b(j het Jubileum pakket, dat vanwege de Nederlandse regering in de maand Augustus aan Nederlanders in Duitsland wordt uit gereikt. Van het geld, dat dan nog van de 100.000 zal zfln overgeble ven, wordt een fonds voor bijzondere noden gevormd. Voor het tijdvak van 8 t/m 21 Aug. Keft elk der volgende bonnen recht P bet kopen van de daarachter ver fde artikelen. »°»nen voor brood en vlees. ■2 Brood 800 gram brood (geldig 088 o T, t/m 14 Aug) -4 Brood 200 gram brood (geldig Oso t, t/m 14 Aug.) w Br°od 400 gram brood (geldig 084 vi t/m 14 AugJ viees ioo gram vlees (geldig 08^?n aangew-) 28 A"g.) "lees 300 gram vlees (geldig 086 Vi t/m 28 Aug w Vlees ioo gram vlees (geldig t/m 28 Aug.) alle bonkaarten 808. Algemeen 400 gram brood of één rantsoen gebak. tabaks- en versnaperingen- aaarten enz qa qb qc gog 89 Tabak 2 rants. sigaretten of t, kerftabak. 0 ^engenoemde bonnen kunnen reeds Vrijdag 6 Aug. worden gebruikt. 2 w niet"aangewezen bonnen van strook kunnen vernietigd worden. Dezer dagen hebben wjj gemeld, dat het tribunaal te Neurenberg Al- fred Krupp, de leider van het Krupp- concern te Essen, veroordeeld heeft tot 12 jaar. De gronden voor deze veroordeling waren niet alleen de portatie, exploitatie en misbruik van dwangarbeiders, maar ook roof van materiaal en installaties uit de bezet te gebieden. Thans geven wij nog enige interes sante bijzonderheden uit het vonnis van het tribunaal met betrekking tot de in Nederland bedreven plunde ring. DRIE PHASEN Het vonnis wijdt onder het hoofd: „Machines en materialen, weggevoerd uit Nederland" negen bladzijden aan de plundering van de Nederlandse in dustrie door en ten behoeve van het Krupp-concern. Het verdeelt de plundering in drie phasen: 1. het tijdvak 1942—September 1944 (Lager-Aktion). Gedurende dit tijdvak is door Friedrich Krupp's rederij en transportbedrijf N.V. te Rotterdam een hoeveelheid van 16.000 ton ijzermateri aal naar Duitsland vervoerd. 2. Het tijdvak September en Octo- ber 1944, waarin tengevolge van de nadering der geallieerden een algehele plundering niet mogelijk, was en uit sluitend kostbare machinerieën werden weggehaald. 3. Het tijdvak November 1944Mei 1945, waarin een systematische plunde ring van publiek en privaat eigendom heeft plaats gevonden, (Ruhrhilfe- aktion.) Einde 1944 was de industrie in het Roergebied door luchtaanvallen zwaar geteisterd. Daarop is in een be spreking tussen minister Speer en de leiders van het Krupp-concern op voorstel van Speer besloten tot in beslagneming van machinerieën en ma teriaal in Nederland, ten einde de in dustrie in het Roergebied te herstellen. Vier employé's van de Krupp-fabrie- ken zijn hierop in Nederland tot in beslagneming overgegaan, onderschei denlijk bij de N.V. Nederlandse Sein- toestellen Fabriek te Hilversum, De Vries-Robbé N.V. te Gorinchem, het Metaalbedrijf Rademakers N.V. te Rot terdam, de Lips brandkasten- en slo- tenfabriek N.V. te Dordrecht en de firma Van Berkel te Enschedé. De in- beslag genomen machinerieën en werk tuigen zijn vrijwel alle naar de Krupp- fabrieken gezonden. Ter zake van het plunderen der Nederlandse industrie zijn schuldig verklaard de verdachte Alfred Krupp en 3 andere directie leden. - SCHULDIG, MAAR TOCH. De verdachte Alfred Krupp en 10 an dere directie-leden en bedrijfsleiders van het Krupp-concern zijn schuldig verklaard aan het gedwongen tewerk stellen van buit- -landse arbeiders, krijgsgevangenen en concentratiekamp gevangenen, waaronder vele Nederlan ders. Het vonnis stelt vast, dat het Krupp-concern heeft deelgenomen aan de recrutering van buitenlandse werk lieden en dat deze in hun bedrijven mishandeld en onvoldoende verzorgd werden. De vereniging van de voormalige bedienden en arbeiders der Krupp- fabrieken, die meer dan twaalfdui zend leden telt, heeft aan talrijke persoonlijkheden telegrammen gezon den waarin zjj protesteert tegen de te Neurenberg uitgesproken „on rechtvaardige ver irdeling" van Al fred Krupp von Bohlen en de voor malige directeuren der Krupp-fabrie- ken en herziening van het proces verzoekt. Het telegram is o.a. gericht aan de paus, generaal Lucius Clay, generaal Robertson, mevr. Eleanor Roosevelt, het Internationale Rode Kruis, graaf Bernadotte enz. „Antara" meldt uit Solo, dat 134 leden van speciale Republikeinse troepen, die belast zijn met het op sporen van misdadige elementen, die in de Republiek opereren, gister aan hun hoofdkwartier hebben gerappor teerd, dat zij 194 bandieten hebben gearresteerd. De commandant van een eenheid luitenant-kolonel Soeadi, zeide, dat o.m. de gebieden van Klaten, Bojo- lali, Wonogiri en Karanganjar waren schoongeveegd. Behalve Joseph Scott is gister avond Raymond E. Disle te Batavia aangekomen. Deze zal aan de Com missie van goede diensten worden toegevoegd. De plaatsvervangende voorzitter van de Amerikaanse dele gatie, Ogburn, heeft tegenover Aneta medegedeeld, dat geen waarheid schuilt in de berichten als zou hij door zijn regering naar de Verenigde Sta ten zijn teruggeroepen. Ongeveer 400 juristen uit 53 lan den zullen deelnemen aan de 2de in ternationale conferentie van juristen, welke van 16 tot 21 Augustus a.s. in het Vredespaleis in 's-GraVenhage zal worden gehouden. Maandag 9 Augustus zullen met het s.s. „Westerdam" te Rotterdam v(jf Amerikaanse autobussen arri veren, die volgens de importeurs grootste zijn, die na de oorlog hier zijn aangekomen. De Nederlandse fabriek, die deze bussen importeert, heeft ze inmiddels reeds aan de ge meente Luzern verkocht. Het vervoer van Rotterdam naar Luzern zal ge heel over de weg geschieden. De Staatscourant bevat het bericht, dat voortaan geen eieren meer zullen worden verstrekt aan hotels en restau rants. Deze zullen dus geen eieren meer mogen serveren, noch gerechten, waarin eieren zijn verwerkt. PRINS BERNHARD BEZOEKT KONINGIN VAN ENGELAND. Prins Bernhard, die thans voor de Olympische Spelen in Londen ver toeft, heeft een verjaardagsbezoek gebracht aan koningin Elizabeth van Engeland. De koningin is 48 Jaar. "\E sfeer, welke thans om de tweespalt tussen Oost en West hangt, is enigs zins minder geladen dan zij weken lang is geweest. De negatieve houding van de diplomaten van het Kremlin en de voortgaande destructieve maatrege len van de Russen in Berlijn hadden de spanning tot een hoogte opgevoerd, die veel slechts deed vrezen en weinig goeds meer inhield. Het feit, dat Molotov ook al een bordje „Wegens va- cantie gesloten" op de deur van zjjn kamer had gehangen, maakte de diepte van de impasse nog bedenkelijker. Tot men op een gegeven ogenblik achter de starre muren van het zwijg zame Kremlin het tijdstip aangebroken achtte om het roer een weinig andere richting te geven en tenslotte de ont moeting van de ambassadeurs van de Grote Drie met Stalin, Molotov en hun adviseurs een feit werd. Urenlang is er geconfereerd. Langer dan in jaren in het karakteristieke Sovjet-bolwerk aan de Moskwa gewoon was en dat alleen al was hoopvol. De stemming, waarin de ambassadeurs naar hun verblijven terugkeerden om met grote spoed de rapporten aan hun regeringen op te stellen, deed veel ver wachten. Bijzonderheden werden echter niet aan de met ongeduld wachtende persmensen verstrekt. Maar zeker is, dat de conferentie punten naar voren heeft gebracht, die nu op het State De partment, op Foreign Office en aan de Quai d'Orsay de oorzaak vormen van grote diplomatieke activiteit. Dit wijst er in de eerste plaats op, dat de Grote Drie thans een grote mate van eendrachtigheid hebben bereikt in hun politiek ten opzichte van de Sovjet- Unie. Deze houding zal en is reeds merkbaar van invloed op de loop der dingen. £)E New York Times schrijft naar aan leiding van deze gebeurtenissen, dat hoop mag worden gekoesterd, dat de diplomatie een weg zal vinden om de vrede te bewaren. „Men kan spre ken van een voorzichtig optimisme", zegt het blad. Toch zal men goed doen met niet te vroeg te juichen, want de feitelijke toestand in Berlijn zelf is nog weinig verbeterd, ja verslechtert nog dag na dag. Dat is geen wonder, nu de blok kade reeds meer dan zeven weken duurt. De luchtbrug, die weer zal wor den versterkt, lenigt veel nood, maar kan niet alles doen. Drinkwater en energie vormen de moeilijkst op te los sen vraagstukken en brengen de ge zondheidstoestand van de millloenen- bevolking van deze stad in ernstig ge vaar. Als volgende maatregel zouden de Russen thans overwegen het telefoon verkeer van Berlijn met het Westen te verbreken. De Westelijke bezettings autoriteiten hebben in dit verband al enkele preventieve maatregelen getrof fen, maar ook hierdoor zou de situatie weer meer precair worden. Aan al deze zaken zal zeker geen einde komen, voordat in het Kremlin het teken daartoe gegeven wordt. En daartoe zal, zo gezien, nog heel wat ge sproken moeten worden. De Grote Drie zullen, naar men verwacht, het ant woord op de besprekingen met Stalin c.s. weer doo middel van hun ambas sadeurs in de Russische hoofdstad doen overbrengen. Van het slagen van deze missieves hangt weer veel af. Wij hopen vurig, dat de lichte ont spanning, die direct merkbaar werd, een gunstig voorteken is geweest, opdat do wereld weer vrijer zal kunnen ademen, opdat het achte^ de horizon grommende onweder voorbij zal drijven en zonneschijn weer onbelemmerd de groeikracht van vredelievende sympto men moge stimuleren, en de vrees weer verdwijnen zal. AD INTERIM. Mevrouw W. van den Muijzenberg (C.P.N.) te Amsterdam heeft aan de voorzitter van het Centraal Stem bureau medegedeeld, dat zij haar be noeming tot lid van de Tweede Ka mer niet aanneemt. Na haar zouden achtereenvolgens in aanmerking ko men de heren P. P. J. Metscher te 's-Gravenhage en H. van Weizen te Leiden. Beiden hebben medegedeeld, dat zjj niet in aanmerking willen komen, waarop de voorzitter van het Centraal Stembureau benoemd ver klaard heeft de heer J. H. Hermans te Vaals (de heer Hermans is oud-lid der Eerste Kamer). KEURING VAN DE LICHTING 1950 In een rondschrijven van het mi nisterie van Oorlog aan de burge meesters is medegedeeld, dat met de keuring der lichting 1950 op 8 Sep tember a.s. een aanvang zal worden gemaakt. Deze keuring zal evenals die van de lichting 1949 in twee ge deelten geschieden. Weersverwachting geldig tot Don derdagavond: WEINIG WIND Zwaar bewolkt met enkele opkla ringen. Overwegend droog weer. Weinig wind met ongeveer de zelfde temperatuur als gisteren.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1