NAAR VASTE GRONDE MICHELIN Tante Sabine TWAALF DUIZEND FIETSEN EEN NACHT IN De eerste mens Puzzle-rubriek De BIJBEL in de Engelse samenleving van Boenzel en Jonker Flonker WS-9/ Vdü NAB,J Wij luisteren naar Chefarme ,4" Bandenfabriek 'S'Hertogenbosch BENZINE BESPAREN IS DEVIEZEN VERGAREN Rijwielvervoer bereikt recordhoogte N. S. vragen medewerking Merkwaardige tentoonstelling Britse hoofstad in WiS* TPftèW- - c'. EN VERRE -= grijpt in =i KbbmIBHI Ieder mens, zelfs de meest princi piële buitenkerkelijke, weet nog wel, dat in het scheppingsverhaal van het Oude Testament Adam genoemd wordt als de eerste mens. Er wordt dan verteld, hoe God hem schiep uit j,et stof der aarde, en hoe hij in het paradijs een volstrekt volmaakt leven leidde. De gouden tijd. Hóe men nu verder ook dit oude scheppingsverhaal moge beoordelen, jlc kan er steeds moeilijk toe komen Adam de eerste mens te noemen. Want hij verschilt zo hemelsbreed van ons. Kan iemand, die de vol maaktheid heeft gekend, het uiterlijk in harmonie leven met de natuur( en het innerlijk in harmonie leven met God, kan zo iemand vergeleken wor den met ons mensen? Neen, wanneer ik in het Oude Testament zoek naar de eerste mens, dan laat ik Adam liever staan in een verheven eenzaamheid. Dan zoek ik naar een figuur, die dichter bij ons gewone mensen staat, iemand die evenals wij de volmaaktheid slechts als een ver verlangen kent. Zo zoe kend komen wij bij Kaïn terecht Van Kain mogen we, meer dan van Adam zeggen, dat hij de eerste mens was. DE MOORD BIJ HET ALTAAR. De eerste moord geschiedde in de kerk, bij het altaar. Het oude bijbel verhaal vertelt hoe de twee broers, Kaïn en Abel, beiden een toffer brachten aan God, hun Heer. Het bloedige offer van Abel, de herder, werd aanvaard. Maar het onbloedige offer van Kaïn, de landbouwer, werd geweigerd. Abel gaf bloed, gaf ziel, gaf leven aan de Heer. Kaïn met z'n vruchten en graan kon daar niets v/aardigs tegenover stellen. Kaïn, zo schrijft het verhaal, werd daarover zo ontstemd, dat hij zijn broer doodsloeg. Wanneer dan het levende bloed van zijn broer door de aarde wordt ingedronken, schreeuwt dit ver goten bloed om wraak. Maar wie zal als bloedwreker optreden? Het is God zelf, die dan uit de hoge hemel neerdaalt om Abels dood te verzoenen. Kaïn, de man die trots was op z'n kuituur, wordt verbannen tot het Bedoeïnenleven; hij zal moeten zwerven, met een goddelijk teken gebrand op z'n voorhoofd. Dit teken is z'n brandmerk! ieder zal weten dat hij een broedermoordenaar is. Maar het Is ook z'n schutsmerkt niemand zal hem durven aanraken, omdat dit teken het teken is van de zevenvoudige wraak. DOOR DRIFT GEDRREVEN. Deze Khïn nu is de typische mens. Om drie redenen, die ik u achtereen volgens wil noemen. Kaïn, de kuituurmens, die na de broe dermoord wordt tot een zwerver, geeft Zich niet gewonnen. Allerminst. Er leeft een drift in hem om zich te handhaven. Hij neemt zich een vrouw, wekt zich een nageslacht, bouwt zich een volk, een stad, een rijk. Kaïn wordt tot de stamvader van een machtig volk. De stad Henoch, die hij bouwt, noemt hij naar z'n oudste zoon. Hij verdedigt zich, en slaat waar nodig hard terug. Zo ontkent Kaïn zijn straf. Hij tart de dood. In zijn machtig naeeslacht zal hij immers onsterfelijk zijn. De drift tot zelfbehoud drijft hem voort. Hij zet zich vast op deze aarde, zijn aarde. In zijn kuituur tart hij God en de dood. Dezelfde drift leeft in ons. Ook wij dringen de dood terug. Ook wij bouwen ons een eigen wereld. Ook wij trachten ons onafhankelijk te maken van boven aardse machten. Wij zijn kinderen van Kaïn. HET VERLANGEN. Rogier van Aerde beschrijft in zijn boek over Kaïn, hoe hij als kleine jon gen uit de tent van zijn ouders weg liep, naar het Oosten. Want in het Oos ten, zo hnd zijn moeder hem verteld, lag het paradijs. Kaïn liep een morgen en een middag. Toen gaf hij het op. De volgende dag vond hem zijn moeder: „Jongen, het paradijs is verloren". Als jongeman waagt Kaïn een tweede poging. Hij gaat met twee ezels vele dagreizen, steeds naar het Oosten. Maar hij wordt verslagen door 'n engel met een vlammend zwaard. Een laatste poging waagt Kaïn, als hij de stamvader is van een machtig volk. Maar ook deze tocht mislukt. Bij honderden verdrinken de zijnen in het kolkend water van de paradijsrivier. Het paradijs is verloren. Kaïn onder vond het. En toch trekt zijn verlangen daarheen. Hetzelfde verlangen leeft in ons. Het verlangen naar het volmaakte, naar de .rust en de eeuwige harmonie. Ook wij I weten: dit is onbereikbaar. HETZELFDE TEKEN. Het teken dat Kaïn meedroeg was zijn brandmerk en zijn schutsmerk. Het kenmerkte hem als moordenaar. En het besdhermde hem tevens op een vreemde wijze tegen het vogelvrij zijn. Wy leven niet meer als getatoueerde Bedoeïnen in de verre woestijnen van het Oosten zoals Kaïn. Toch kennen ook wij een universeel teken, waaraan wij allen deelhebben. Dat is het teken van het kruis. Dat teken brandmerkt ons. Wij immers kruisigden Jezus Christus, onze broeder. En schreeuwt de moderne oorlog het niet duizendvoudig uit, dat wij broedermoordenaars zijn? Tegelijk beschermt het kruis ons, in het leven en bij de dood. Het gedreven worden door een ele mentaire drift, het knagen van een eeu wig verlangen, het leven onder een zelfde goddelijk teken, dat zijn de din gen die ons met Kaïn, met de eerste mens voor altijd verbinden. PUZZLE 44. WELKE PLAATSNAMEN? (Opl.) De 12 bedoelde plaatsnamen waren: (in alpbu volgorde) 1. Alicante (Span- je); 2. Almelo (Ned.); 3. Baltimore (USA); 4. Benguela (Afrika); 5. Can berra (Austr.); 6. Casablanca (Afrika); 7. Colombo (Ceylon-Azië); 8. Grenoble (Fr.); 9. Minneapolis (USA); 10. Mon tevideo (Uraquay Z.-Am.); 11. Palermo (Italië-Sicilië); 12. Santiago (Chili-Z.- Amerika). Velen hebben, gezien het aantal ont vangen oplossingen, met genoegen naar de namen gezocht en de belangstelling voor de aardrijkskunde bleek groot. Na loting onder de inzenders van een goede oplossing is de prijs van f 5 ditmaal ten deel gevallen aan de heer D. A. Schipper, Arendsweg 146, Beverwijk. Gefeliciteerd! Deze prijs zal worden toegezonden. En nu onze nieuwe opgave. PUZZLE 45. DE VIER VERGETEN CIJFERS. Een getal van vijftien cijfers moest gedeeld worden door 7193658. Dit getal was: 47x6948x9x21x48. Zoals men ziet ontbreken aan dit getal vier cijfers, die door kruisjes zijn aangegeven. Het is een precies opgaan de deling en de vier ontbrekende cij fers zijn samen 10. Welke zijn de vier vergeten cijfers en hoe ziet de deling er in haar geheel uit? Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 12 Augustus aan de Redactie van dit blad. (Er wordt weer een prijs van f 5 verloot). (Van onze reizende redacteur). Het nachtelijk spoorwegverkeer in de zomermaanden is het drukst op de lijn AmersfoortNunspeet en de druk te bereikt elke week haar hoogtepunt in de nacht van Vrijdag op Zaterdag. En dit alles is dan te danken aan defietsen!! Bij tien-, ja bij hon derduizenden trekken de binnenlandse toeristen erop uit en zeer velen hunner nemen hun karretje mee, als zij ten minste naar de bossen gaan. Nunspeet nu schijnt het centrum te zijn van het fietsende toerisme. Het vervoer van rijwielen loopt zo hoog, dat er speciale treinen voor rijden, alle des nachts, van Maandag op Dinsdag, van Donderdag op Vrij dag, van Vrijdag op Zaterdag en van Zaterdag op Zondag. De drukste nacht was tot dusver die van 23 op 24 Juli, toen er 12.247 exemplaren vervoerd zijn. Daarvóór waren iets meer dan 350 wagons nodig, tien lange treinen derhalve! (British Information Service) „MIET alleen de grond slagen van onze Brit se levenswijze maar de basis van de gehele Wes terse beschaving moet ge vonden worden in. de Schrift. Al het goede in het Britse leven dankt zijn ontstaan aan het le zen van de bijbel", zo sprak lord Rowallan bij de opening van een inte ressante tentoonstelling, georganiseerd door de Engelse nationale Boe- kenbond, die thans in Londen te bezichtigen is. £)E BEDOELING van deze expositie is, dui delijk te maken, welke ruime verspreiding de bijbel in de verschillende geloofskringen gekregen heeft. Verscheidene par ticulieren en ook de En gelse koning hebben exemplaren uit hun bi bliotheken afgestaan. Er zijn talrijke hoogstmerk- waardige bijbels te zien, van de het eerst in Enge land verschenen bijbels af tot de moderne uitga ven in de tegenwoordige tijd toe. Een van de af delingen geeft een dui delijk overzicht van de geschiedenis van de En gelse bijbel en van zijn invloed op de literatuur en op de samenleving. Er zijn bijbels bij uit de 7de en 8ste eeuw. Talrijk zijn de vertalingen, die in de loop der tijden het licht zagen. QOK is aandacht be- steed aan de invloed, die de bijbel op de En gelse literatuur heeft uit geoefend. Dit komt o.a. tot uiting in de tentoon- Een speciale afdeling is gewijd aan de uiter lijke verzorging van de bijbel, aan de typografie en aan de bindkunst. V7ELE bezoekers schen ken hun bijzondere aandacht aan de belang wekkende collectie bij bels, die het persoonlijk bezit geweest zijn van beroemde personen. Er zijn o.a. bijbels van twee christelijke soldaten: een van generaal Gordon, de verdediger van Khar toem. en het exemplaar, dat generaal Montgomery met zich meevoerde van El Alamein naar Berlijn. Voorts de bijbels van George Fox en Lord Shaftesbury, de bijbel, die Elizabeth Fry ge bruikte bij haar bezoe ken aan de gevangenis sen, de bijbel, die Floren ce Nightingale steeds in gestelde eerste uitgaven de ziekenhuizen bij zich van werken van Latimer, Thomas Browne, Fuller, Jeremy - Taylor, Baxter, Fox, Isaac Watts en vele anderen. had en het Nieuwe Tes tament, dat David Li- vingstone vergezelde op zijn reizen door donker Afrika. <47r. - f;. Vi f- cv; ,-v 'irv£ 36. Wat Jonker Flonker voor zich zag zitten op de ouwe wasmand onder het dakraam was de grauwe wazige figuur van de oude mevrouw Rilman, het spook van de ruïne. Ze hield Boenzel in haar armen en ze aaide hem met haar knokige hand en ze lachte hem toe met haar tandeloze mond en ze keek met een akelige grijns naar Jonker Flonker en toen ze zag, dat ie op het punt stond rechts omkeert te maken begon ze wild te lachen en ze riep: „Wel ja, ga jij maar weer terug naar je ratten. Die zullen wel fijn gehakt van je maken! Gun die dieren ook eens wat! Hoor ze pie pen en ze gillen al van het plezier bij dat vooruitzicht...." De arme Boenzel, die niet weg kon, had zich doodstil gehouden; alleen z'n tongetje hing uit z'n mond van emotie, maar toen ie zag, dat Jonker Flonker terug wou riep ie angstig: „Baas, blijf hier alsjeblieft. Mevrouw is erf lief voor me. Heus baas. „O zo", grinnekte het spook lustig, terwijl ze Boenzel achter z'n oren krauwde. „En zal Boenzel altijd een braaf hondje blijven voor de vrouw? Zal ie altijd?" „Ja, mevrouw", zei Boenzel zoet. „Och meneer Flonker", ging het spook verder met een stem, die over sloeg van de valse vriendelijkheid. „Zou ik nog eens krijgertje met u mo gen spelen, op en neer door het huis? Een uniform heeft altijd al zo'n indruk op me gemaakt. Als ik u was geweest dan had ik die Slaffer meteen ge arresteerd. Maar nou is ie er vandoor, de met de kazenO, verbaast u zich maar niet. Ik weet alles. ïk ga dwars door alle deuren heen. Ik kan ieder een volgen zonder dat iemand iets in de gaten heeft. Zal ik u nu eens zeg gen waar die Slaffer naar toe is ge gaan? Maar komt u dan eerst naast me zitten. De muren hebben oren Jonker Flonker staarde met ver glaasde ogen naar de afgrijselijke verschijning op de wasmand. Hij kon geen geluid meer voortbrengen. Z'n kaken klapperden in z'n hoofd. Boen zel had zich nog steeds doodstil ge houden, maar z'n ogen zochten Jonker Flonker. „Baas", zei ie zachtjes. „Kom hier zitten. Zet je tanden op elkaar. Die kazen moeten we hebben. Hon derdduizend gulden is niet niks". „Goed", zei Jonker Flonker. EEN FIETSEN-SPOORBOE'KJE. Toch reden er geen tien lange fiets- treinen door het land, want zo een voudig gaat het niet, dat men eenvou dig tien treinen vollaadt en ze dan maar het nachtelijk Nederland in stuurt. Er is een afzonderlijke dienstregeling met een geheel eigen schema een fietsspoorboekje bij wijze van spreken in gebruik voor dit werk. De fiet sen, die op honderden stations worden aangeboden, worden in de loop van de dag verzameld op 22 zg. groepshoofd- stations, vanwaar zij 's nachts naar de het dichtst bij de plaats van bestem ming gelegen andere groepshoofdsta- tions worden vervoerd. Daar zijn zij heel vroeg in de ochtend; zó vroeg, dat zij doorgaans nog met de eerste trein verder vervoerd kunnen worden. ,De fietstreinen rijden heel andere rou tes dan de personentreinen. Zo is er een lijn Uitgeest—Eindhoven en een lijn Haarlem—Groningen. Als des nachts om 23.37 uur trein 8001 van Am sterdam C. S. vertrekt via Hilversum en Utrecht en s-Hertogenbosch naar Eindhoven, is die inmiddels uit Uitgeest pekomen. Hij heeft dan gewacht op trein 8003 uit Haarlem en te Amsterdam heeft men beide dan al uit elkaar moe ten rangeren om de wagens voor het Noorden en het Oosten te scheiden van die voor het Zuiden. Zoiets ge beurt dan nog eens te Amersfoort, het drukste knooppunt voor het rij wielvervoer en verderop weer enige malen. VÓÓR 8 UUR AANBIEDEN Ondertussen verwacht men, dat het record van 23 Juli in Augustus nog met stukken geklopt zal worden. Een bezwaar zal dat niet zijn. want de N. S. zijn er op voorbereid. Er is een voldoende aantal spoorwagens ter be schikking. Alleen vragen zij wel de medewerking van toeristen, die wel eens de neiging hebben de zaken al te gemakkelijk te nemen: zij verzoe ken al de fietsen vóór 8 uur 's avonds aan te bieden. Komen zij later, dan kan aankomst de volgende ochtend niet met zekerheid gewaarborgd wor den. Soms is de drukte erg groot, juist in de avonduren. Bij het C. S. te Am sterdam heeft men een apart fietsen- loket ingericht en enige dagen geleden stonden daar in de vooravond 500 as pirant-toeristen in de rij. Er werd met man en macht gewerkt er waren mensen, die van 's ochtends tien tot na middernacht in touw bleven! maar het ging niet iedereen vlug genoeg; de politie moest eraan te pas komen om de gemoederen kalm te houden. Maar al te veel mensen redeneren: na het werk even thuis eten en dan de fietsen naar het station brengen. Doen zij dat bij honderden tegelijk, dan loopt de boel spaak, ondanks alle or ganisatie en goede wil. Wie eerder kan komen doet niet alleen de N. S. een plezier, maar ook zichzelf, want dat kan het in de rij staan voorko men. Ruim honderd christelijke leiders uit de V. S., onder wie Charles P. Taft, voorzitter van de federale raad van kerken, zijn gister met de „Queen Eli- sabeth" naar Amsterdam vertrokken voor de eerste conferentie van de we reldraad van kerken aldaar. De Franse nationale vergadering heeft een wetsontwerp aanvaard tot uitbreiding van de sociale en ziektever zekering tot studenten van beiderlei kunne tegen een jaarlijkse bijdrage van vijfhonderd francs. Driehonderd man Siamese gewa pende politie is uit Bangkok naar de Zuidgrens van Siam vertrokken om de troepen te versterken, die daar in ge vechten gewikkeld zijn met opstande lingen uit Malakka. Frankrijk heeft bij Egypte gepro testeerd, dat dit land (op grond van de strijd met Palestina) zich het recht toekent alle door het Suez-kanaal va rende schepen te onderzoeken. De wet waarbij de Raad van State in België wordt ingesteld zal op 23 Aug. a s. van kracht worden. De officiële in stallatie van de Raad zal op 25 Augus tus geschieden in het Paleis der Aca demiën te Brussel. Driehonderd Amerikaanse studen ten die een studie maken van het Plan- Marshall zijn te Antwerpen aange komen. PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en II uur VARA: 6,15 Gramo- foonplaten 6,30 Kwartet Jan Cordu- wener 7,00 Artistieke staalkaart VP RO: 7,50 „Wie komen er in Augustus in Amsterdam en wie niet?7,45 Vijftig jaren godsdienstig leven 8,05 VARA: Dingen van de dag 8,15 Revue-kleinig- heden 9,15 Socialistisch commentaar 9,30 Vindobona Schrammel'n 10,00 De wijze kater 10,55 Gramofoonplaten 11,15 Graag gehoorde platen HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur KRO: 6,15 Journalis tiek weekoverzicht 6,30 Voor de Strijd krachten 7,15 De Olympische Spelen te Londen 8,05 Gramofoonmuziek 8,20 Lichtbaken 8,50 Omroeporkest 9.15 Weekend-serenade 9,55 „Het vacantie- cabaret" 10,15 Avondgebed 10,30 De Olympische Spelen te Londen 11,20 Het Londens Philharmonisch orkMt PROGRAMMA VOOR ZONDAG HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 8, 1, 8, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Gramofoonplaten 8,30 Nederland va- cnntieland 8,40 Zondagmorgen-melodieën 9,15 Men vraagt.... en wij draaien 9,45 Geestelijk leven 10,00 Gramofoon platen 10,40 Jan Musch draagt voor 11,00 Omroéporkest AVRO: 12,00 Gra- feonplaten 12,30 De Zondagclub 12,40 Pierra Palla (orgel) 1,15 „Les Gars de Paris" 1,50 Gramofocmplaten 2.05 Boekenhalfuur 2,30 Concertgebouw-or kest 4,20 Henk van der Velden'g jeugd- ensemble 4,35 „The Skymas'ers" VARA: 5,00 Lew^Whlte speelt melodieën van Torster 5,15 Mannenkoor 5,30 André Kostelanetz en zijn orkest 0,15 In gesprek met de lezer VPRO: 6,30 „De gelijkenissen" 7,00 Studio-dienst AVRO: 8,05 Avro's reportagediens' met actualiteiten 8,15 „Verkeershersengym- nasüek 9,15 Met de duim in het palet" 9,35 Opera „Mignon" 11,15 Lou Prea- ger en zijn orkest HILVERSUM I, 801 m Nieuwsberichten om 8, 9,30, 1, 7,30 en li uur KRO: 8,15 Gramofoonplaten 8,25 Inleiding Hoog mis 8f 30 Hoogmis NCRV: 9,45 Suite voor strijkorkest 10,00 Kerkdienst 11,30 Wognums zang koor KRO: 12,15 Apologie 12.35 „Het orkest zonder naam" 1,20 „Het orkest zonder naam" (vervolg) 1,40 „Spineuza" 2,00 „Cabaret Miniature" 2,40 Har monie „Bergkapel" 3,20 Katholiek ar chief" 3,30 Muzikale tombola 4,25 Vespers NCRV: 5,00 Kerkdienst 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 „Oude Psalmen in een nieuwe tijd" 7,15 Blad zijden uit mijn Indisch dagboek KRO: 7,45 Gramofoonplaten 7,50 In' 't Boeck- huys 8,05 Gramofoonmuziek 8,12 Muziek 8,45 De bieën, luisterspel 9,55 Radio Philharmonisch' orkest 10,25 Gramofoonplaten 1,37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,15 Mantovanl en zijn oikest PROGRAMMA VOOR MAANDAG HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, l, 8, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Muziek bij het ontbijt 9,00 Gramofoon platen 9,35 Concert voor cello VP HO: 10,00 Morgenwijding VARA: 10,20 Operettemuziek 10,30 Voor de vrouw 10,45 De Regenboog 11,20 Muziek 11,40 Vcrkoopkunde 12,00 Weekend-orkest 12,38 Aart Boenders Wailana Hawaiïans I,15 Kalender 1,20 Orkest Trans Wou ters 1,50 Gramofoonplaten 2,00 Mu ziek 2,30 Zomer en gezondheid 2,45 Vaudeville-orkest 3,15 Tobias en de Engel 4,45 Terance Casey (orgel) 5,00 Voor de jeugd 5,30 „De kleine man" 6,15 Vara-varia 6,20 Stravida-sextet 6,40 De Olympische Spelen te Londen 6,50 Tonny Schifferstein speelt „oude be kenden" 7,00 As it summer in Trieslfin is.... 7,30 Muziek 7,50 Gramofoon platen 8,05 Dingen van de dag 8,15 Omroep-orkest 9,00 Er zijn maar wei nig9,20 Actuele kanttekeningen 8,50 De betekenis van de 8 uren-dag voor het gezin 10,05 The Ramblers 10,30 De Olympische Spelen te Londen II,15 Gramofoonmuziek HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om. 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur NCRV; 8,15 „Te deum laudamus" 9,00 Kwartet 9,15 Ochtendbezoek bij onze jonge zieken 9,30 Opgewekte morgenklanken 10,15 Gramofoonplaten 10,30 Morgendienst 11,00 Werken van Bach 11,20 Van oude en nieuwe schrijvers 11,40 Jan de Graaf (piano) 12,00 Gramofoonplaten 12,30 De Olympische Spelen te Londen 12,45 Ceroll Gibbons (piano) 1,15 Orgelcon cert 2,00 Vacantie-vertellingen voor de jeugd —2,30 Amati-trio 2,55 Werken van Aiitcnin Dvorak 3,40 NCR V-koor 4,00 Bijbellezing 4,45 Gramofoonplaten 5,00 De Olympische Spelen te Londen 6,15 Sportrubriek 6,30 Voor de Strijdkrach ten —7,15 Onder de NCRV-leeslamp 7,30 Het actueel geluid 7,45 Gramofoon muziek —8,05 Programma-proloog 8,15 Nieuwe aanwinsten van de discotheek 8»45 „Via de Noordelijke route over de Atlantische Oceaan" 9,00 Muziek 9,30 Busch Strijkorkest 10,05 Met band én plaat voor U paraat 10,45 Avondover denking 11,15 Opgewekte avondklanken 11,40 Slot-accoord «GEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 0.7» ROMAN VAN MARIA SAWERSKY i Toen hij de straat betrad, ruiste de lentewind door de bomen, de eerste voorjaarsbloemen in de tuin verspreid den een doordringende geur en van de beiden om het stadje kwam een ver kwikkende koelte. Maar de medicus bemerkte niets van dit alles. Onwille keurig vertraagde hij zijn stap, toen hij de woning van Mengelberg passeerde. In de slaapkamer van de kapitein brandde nog licht. Wat zou hü nu nog uitvoeren? dacht de dokter geërgerd. Hij moest allang in bed liggen. Hij is Werkelijk niet zo gezond, als hij zich verbeeldt. Wat Mengelberg uitvoerde? Hij zat aan een tafeltje en had het lood pluche album voor zich, dat hij deze dag reeds eerder had doorgebla- derl. Het bevatte familieportretten, die de oude zeeman een voor een zorg vuldig bekeek. Een stuk van zijn le ven trok aan hem voorbij en hij slaak te een diepe zucht. Daar waren zijn neef Victor Larsen en diens verloofde Ottilie. Beiden za gen er jong en gelukkig uit. Hier ston den zij beiden op een andere foto als bruidspaar en daar was nog een ander dochtertje. Irene keerde in het album telkens weer terug. Van jaar tot jaar scheen Ottilie Larsen de ongenietbare r.eef van haar man met foto's van Ire ne te hebben bedacht. Het laatste kiekje vertoonde een zeer knappe jon gedame, elegant gekleed en aan de achterzijde van het papier had een vlotte vrouwenhand geschreven: Aan mijn beste oom Jules Van zijn nichtje Irene. „Dat meisje is werkelijk bijzonder knap", bromde de oude zeeman. Daarna sloeg hij de bladzijde om. Daar stond het conterfeitsel van iemand, die veel op hem geleek. Het was zijn broer, Klaus Mengelberg. Naast deze stond zijn vrouw, een eenvoudig ge kleed meisje, dat geen bijzondere ken merken vertoonde, maar goedige ogen had. Daaronder waren nog twee andere foto's geplakt. De ene stelde een klein meisje voor. In het ernstige kinderge zichtje was niets aantrekkelijks te ont dekken. Alleen had het dezelfde goe dige ogen als de moeder. Ook het tweede kiekje, dat van de volwassen Beate Mengelberg, maakte maar heel weinig indruk. De gelaatstrekken van het meisje waren onregelmatig; haar figuur was hoekig en mager. Brrr, Beate is en blijft toch een lelijk kind", zei de kapitein hardop. Daarna sloeg hij het album met een klap dicht en ging naar het raam. Van de erker uit kon hij een deel van het huis van Sabine Reuder zien. „Ze is helemaal van streek door het aanstaand bezoek van haar neef", bromde hij. „Ze is gewoonweg ver rukt, dat die beide knapen bij haar komen en bovendien heeft ze er na tuurlijk nog plezier in, dat ik hier als een ouwe uil alleen blijf hokken. Dat heb ik wel gemerkt. Maar dat zal haar nu eens niet glad zitten. Wat riskeer ik nóg als ik die beide meisjes bij me laat komen? Totaal niets! Als ik het niet met ze kan vinden, stuur ik ze eenvoudig weer weg. Met die Beate kan ik natuurlijk niet veel eer inleg gen die is te lelijk. Maar Irene is een knap kind. Die zal die Afrikaanse reef de ogen uitsteken. En als ze op elkaar verliefd worden, onmiddellijk onder de ogen van Sabine Reuder, dan 'ach ik me een aap!" De kapitein schoof het gordijn dicht en wreef zich vergenoegd in z'n ma gere handen. Gnuivend keerde hij naar de tafel terug, waar hij twee brieven schreef. De een was aan mevrouw Ottilie Larsen gericht, de andere aan „de lelijke Beate". Kapitein Mengelberg ging zo geheel op in zijn plan, dat hij had uitgedacht om zijn buurvrouw een hak te kunnen zetten, dat hU, ondanks het midder nachtelijk uur, zijn woning nog eens verliet om de beide epistels persoon lijk te gaan posten. Pas toen dat gebeurd was, keerde hij tevreden naar huis terug en ging raar bed. De grote gebeurtenissen in ons leven worden vaak door kleinigheden be paald. Mevrouw Ottilie Larsen had aan Felix Reuder geschreven. Het was een complimenteuze brief geworden en Irene had er op haar beurt nog een paar vleiende regels aan toegevoegd. Daarna was het schrijven aan de post toevertrouwd. Deze leverde het cor rect in Hotel Centraal af. Hier kwam het in handen van een picolo, wie de distributie der ingekomen brieven naar dc verschillende vakjes van de postbox was toevertrouwd. De jeugdige piccolo was deze ochtend r.og niet helemaal werker. Hij depo neerde de brief in vak nr. 169, maar dat van dr. Reuder droeg het nummer 196. Het was slechts een kleine ver gissing. maar zij zou tot gevolg hebben dat Felix Reuder deze brief niet ont ving. Intussen zat mevrouw Larsen, mits gaders haar dochter thuis, waar bei den vol spanning op antwoord wacht ten. Dit bleef evenwel uit. „Het is eenvoudig ongelooflijk", zei Irene, die zich hevig gepiqueerd voel de. „Onze brief was toch zó gesteld, dat een enigszins welopgevoed mens er wel op moest antwoorden. Dat stil zwijgen is in één woord vlegelachtig". „Reuder zal waarschijnlijk wel veel te doen hebben", trachtte mevrouw Larsen hem te verontschuldigen. „Bo vendien zijn mannen in het schrijven nu eenmaal traag". „Dat is geen excuus, mama. We heb ben immers telefoon en dat zal Reuder zich ook nog wel herinneren". „De telefoon! Dat is een goed idee!" riep mama Larsen. „Ik zal Reuder morgen opbellen, als we dan nog geen antwoord hebben". Natuurlijk bleef het antwoord uit en mevrouw Larsen nam inderdaad haar toevlucht tot de telefoon. Drie-, vier-, vijf maal. Telkens weer kreeg ze te horen, dat dr. Reuder niet in het hotel aanwezig was. En aangezien ze, om ,,voor de hand liggende reden, haar naam niet opgaf, bleef Reuder onkun dig van het feit, dat er zo vaak naar £em gevraagd was. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 5