HET PROBLEEM DER WERFZUIVERING De films van deze week PRODUCTIEVE VACANTIE OP DE „PRINSES JULIANA" RECHTZAAL-REFLEXEN Overheveling van schuld de woriel van hei kwaad Horizontale zuivering Vijf categorieën Zware verantwoordelijkheid Waarom het gaat fanny blankers—koen olympisch kampioen Fa. J. F. BEEMSTERB0ER TIV0LI: De betovering om La Bohème" Het Jubileum-insigne Varende cursus van hei Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart DE WITTE „De held van Texas" Het elftal van B.K.C. Nagekomen predikbeurt NOORDER KUNSTKRING EXPOSEERT De Nutsspaarbank in Juli Baptisten-gemeente Doktersdienst v Strandfeest te De Koog Oranjefeest JJINNEN EEN WEEK tijd werd onze aandacht gevraagd voor twee zaken, betrekking hebbende op de Rijkswerf in bezettingstijd. De zaak-Verveer waa, wanneer we letten op betgeen Verveer kwalijk genomen zon kunnen worden, een zeer onbelangrijke zaak. Het was eigenlijk In-droevig dat een college als de Raad van State zich twee uur lang met deze zaak heeft moeten bezig houden; dat drie jaar na de „zuivering" (deze naam heeft nu eenmaal burgerrecht verkregen ter aanduiding van een bezigheid die terecht aan veel critiek onderhevig is geweest), de Raad van State moest zien na te gaan, in hoeverre Verveer onrecht was aangedaan. Ook de zaak-PelIe- ter was, wanneer we letten op hetgeen Pelleter kwalijk genomen zou kun nen worden, een zeer onbelangrijke zaak. Men kan de figuur Pelleter in schrille kleuren schilderen als een nazi-hond die terreur bedreef, maar dan bewijst men daarbij een infantiel onderscheidingsvermogen te bezitten. Wij hebben ons geschaamd, dat een hooggeplaatst gerechtshof acht uur lang met deze Pelleter-affaire geoccupeerd moest zijn. En wij hebben het be grijpelijk, maar toch ook wel een tikje verdrietig gevonden, dat de pro cureur-fiscaal een scherp requisitoir moest opbouwen teneinde toe te komen aan de drie jaren, die de verdachte in voorarrest had doorgebracht. Wij zijn er namelijk van overtuigd, dat tegen Pelleter één jaar met volledige aftrek zou zijn geëist, wanneer hü slechts één jaar voorarrest achter de rug had gehad. Men vergelijke slechts hetgeen geschied is met Schreieder, met de gebroeders De Vild^ met.noem maar op. De beide in wezen onbelangrijke za ken Verveer en Pelleter hebben nog een punt gemeen. Dat is 't punt, waar door deze zaken toch losgeweekt van de feitelijkheden het cachet van be langrijkheid krijgen. Wij maken ons sterk, en wij hopen het althans, dat de Raad van State en het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof juist terwille van dit punt zoveel aandacht aan deze zaken hebben besteed. Wij bedoelen hierbij de kwalijke ondergrond, waarin deze beide zaken wortel hebben gescho ten. Het zo kort na elkaar bijwonen van de genoemde zittingen, waarin meer dan ooit (meer nog bijvoorbeeld dan bij de behandeling van de zaak-Van Dan' sik voor de Centrale Raad van Be roep) de psychologische achtergrond der dingen aan het licht kwam, heeft ons aanleiding gegeven eens in kort be stek wat licht te laten vallen op het misgewas, dat op de genoemde kwa lijke ondergrond is opgeschoten. Als misgewas beschouwen wij dan het aan tal gevallen van onrechtvaardige straf oplegging, die er ongetwijfeld zijn ge weest, maar eveneens het aantal geval len van onrechtvaardige beloning (in de vorm van promotie bijvoorbeeld), die er ongetwijfeld óók zijn geweest. Wij bezien hierbij uitsluitend hetgeen geschied is met betrekking tot de Rijks werf. Veel ervan zal na het aanbren gen van incidentele wijzigingen ook van toepassing zijn op andere zuive ringsperikelen, en een deel zal zelfs na eliminering van de specifieke bezet tingsomstandigheden terug te vinden zijn in het leven van alledag. TOEN de lang-verbeide bevrijding kwam, kregen de Schapen in Neder land de dringende behoefte, om de Bokken uit hun midden te verwijderen Een dergelijke separatie had feitelijk moeten geschieden door een instantie die een trapje hoger stond dan de Schapen en de Bokken zelf; een volko men integere en met alle omstandig heden en achtergronden op de hoogte zijnde „Vrouwe Justitia" bijvoorbeeld. Zulk een instantie was er niet, en het Nederlandse Volk moest zich dus wel tevreden stellen met een „horizontale zuivering", als we het zo eens mogen noemen. De Schapen moesten zelf de Bokken uit hun gelederen verstoten .Is het niet verklaarbaar, dat zoveel moge lijk Bokken zich hulden in Schaaps vellen? En dat heel gevaarlijke Bok ken zelfs kans zagen om in de gelede ren der Schapen vooraan te gaan staan? En is het niet evenzeer verklaarbaar, dat Schapen, die een tikje al te eer lijk en een beetje dom waren, tussen de Bokken verzeild raakten? Iedereen met een kleine dosis zelf kennis, of desnoods slechts mensen kennis, zal ons toegeven, dat de „ho rizontale zuivering" aan allerlei eu velen mank moest gaan. Hoe moei lijk is het niet voor een feilbaar mens, om over mede-feilbaren te oordelen? Inderdaad, wij bezitten 'n „Vrouwe Justitia" (helaas niet één, zoals wij in de vorige alinea beoog den, maar toch één die althans tracht dat ideaal te benaderen). Accoord, wij willen ons troosten met de char mante aanwezigheid van deze schone fictie, maar moeten er terstond aan herinneren, dat deze pseudo-Vrouwe Justitia te weinig toga's en beffen in haar garderobe had om de scheiding der Schapen Bokken snel en recht vaardig te doen geschieden. Wanneer we terugzien op hetgeen na de bevrijding is geschied, dan kunnen we ons in ernst afvragen, of men de rechtvaardigheid heeft opgeofferd aan de snelheid, ofwel de snelheid aan de rechtvaardigheid. De behandeling van de zaak Verveer wekt zelfs de schijn, dat rechtvaardigheid en snelheid beide op het altaar zijn terechtgekomen. QP de Rijkswerf kon men grof gezien na de bevrijding zelfs vijf categorieën onderscheiden: Nederlan ders. die een erepalm verdienden; Ne derlanders, die vrijuit gingen; Neder landers, die straf verdienden; Duitsers, die vrijuit gingen; Duitsers, die straf verdienden. De horizontale zuivering beoogde het snel en rechtvaardig schei den van deze categorieën, en het daar na vaststellen van de mate waarin eventueel moest worden beloond of ge straft. Wanneer de „denkbeeldige en volko men integere" Vrouwe Justitia deze taak op zich had kunnen nemen, dan zouden wij nu bijvoorbeeld de be schikking hebben gehad over een vijf tal lijsten, voor elke categorie één. Achter elke naam zou Vrouwe Justitia dan hebben geplaatst: „gaat vrijuit", „straf zo zwaar", of „beloning zo groot" Aan de juistheid van deze lijsten zou niemand hebben kunnen twijfelen. We hebben het echter met een pseu- do-Vrouwe Justitia en andere afscha duwingen (zoals Zuiveringscommissies, Naval Security, Marine-Inlichtingen dienst, commissie-Klaassen, en hoe ze nog meer mogen heten) moeten doen. Het zou interessant zijn, om de resul taten van de arbeid dezer afschaduwin- gen neer te leggen in eveneens vijf lijs ten. Wanneer we deze vijf lijsten zou' den kunnen vergelijken met de (denk beeldige) lijsten van de echte Vrouwe Justitia, dan zouden zeer sterke ver schillen in het oog springen. Wij zou den zien, dat mensen zijn beloond, die straf hadden verdiend; dat anderen werden gestraft, die vrijuit hadden moeten gaan; kortom dat verschuivin gen zowel naar „onschuldig" als naar „schuldig" zich hebben voorgedaan. Het is daarbij verre van onwaarschijnlijk, dat de totale waarde der verschuivin gen naar „schuldig" opweegt tegen de totale waarde der verschuivingen naar „onschuldig". In ieder geval zijn wij ervan overtuigd dat het aantal en de mate der verschuivingen het toelaat bare maximum verre hebben over schreden. Wij gronden deze overtui ging op de zeer onzorgvuldige en on verantwoordelijke wijze, waarop de scheiding der categorieën heeft plaats gehad. JN het vorenstaande hebben wij reeds aangetoond, dat de zuiveringsinstan ties helaas genoegen hebben moeten nemen met gegevens, hun verstrekt door de te zuiveren personen zelf, toen nog niet vast stond hoe de verhoudin gen tussen de verschillende categorieën precies lagen. Op zijn minst hadden wij mogen eisen, dat de gegevens grondig op hun deugdelijkheid werden onder zocht. Wanneer men dit niet heeft ge daan, dan heeft men daarmede wel een zeer zware verantwoordelijkheid op zich geladen. Daarbij is men niet klaar met het excuus, dat het hier toch maar werf- personeel betrof dat vijf jaar lang (zij het ook niet met volle instemming) voor de vijand heeft gewerkt, en dat ieder die als „onschuldig" werd geoor deeld, van geluk mocht spreken. Dit excuus zou zo vreemd niet zijn, want wij kenden nu eenmaal in de dagen kort na de bevrijding lieden, die zich zelf Vaderlanders-par-excellence von den, en verachtelijk neerblikten op het straatvuil uit de goot. Met name som mige lieden uit Engeland en tal van huichelachtige schijn-illegalen (die he laas de naam der illegaliteit door het slijk hebben gesleurd) hadden weinig moeite met het creëren van dergelijke verachtelijke blikken. Het zou goed zijn, wanneer deze blikken eens wer den omgekeerd door een onbarmhartige spiegel. Deze spiegel willen wij thans niet hanteren, daar het ons hier niet in de eerste plaats gaat om degenen, die de gegevens hebben verwerkt, maar om degenen, die de gegevens hebben verstrekt. In hoofdzaak zijn dat de leden van het werfpersoneel zelf. Ve len hunnet kwamen graag met gege vens, die anderen belastten, over de brug. Dat was reeds tijdens de oorlog het geval, toen Ahlers een menigte van anonieme briefjes ontving. Het is nu eenmaal een menselijke eigenschap om anderen te beschuldigen, wanneer men zelf niet vrijuit gaat, of alleen maar vreest, niet vrijuit te gaan. De vrees of de zekerheid van het niet vrij uit gaan doemde in veler harten op, toen de zon der bevrijding over ons was opgegaan. De zuiveringsinstanties kregen de beschikking over legio ge gevens. Alle leden van het personeel moestgn worden verhoord, en allen hadden in die vijf jaar wel eens iets gedaan dat eigenlijk niet door de beu gel kon. Het marchanderen met de ter men „offensieve" en „defensieve" sche pen wees reeds tijdens de oorlog daar op. Wij nemen hier niemand kwalijk, dat hij onder de moeilijke oorlogsom standigheden wel eens werkzaamheden heeft verricht tegen zijn wil en tegen zijn geweten in, en wij achten het cre ëren van de termen „offensief" en „de fensief" verklaarbaar en tot op zekere hoogte niet eens onjuist. Om deze din gen gaat het ons ook niet. |_|ET gaat ons om de houding, die de mensen tijdens het verhoor hebben aangenomen. A was nooit lid geweest van de NSB, B had zwaar in de illega liteit gezeten, C had tot het uiterste gesaboteerd, D had niet dan onder ern stige bedreigingen een torpedo volge pompt, E had zelfs éénmaal een Duit ser geslagen, F werd tot werken aan gezet door een slappe commandeur, G werd toen hij doodziek was van zijn bed gelicht, H werd na een futiel ver grijp naar Duitsland gedeporteerd, I heeft éénmaal een pak slaag van een Duitser gehad, J heeft de moed erin helpen houden door het verspreiden van BBC-nieuws, K moest wel op de werf komen werken omdat hij anders naar Duitsland werd getrapt, L kon niet saboteren omdat hij zijn collega M niet vertrouwde, N werd voortdurend in de gaten gehouden door de Duitse politie, O. Zo kwam een ieder met een summie re toelichting van zijn houding. In de haast vergat men dat er een verschil bestond (in ieder geval „de jure") tus sen de Duitse werfpolitie en de Sicher- heitspolizei, en ook zag men over het hoofd dat er een verschil bestond tus sen uitzending naar Duitsland (om van deportatie en opsluiting in een concen tratiekamp niet eens te spreken) en te werkstelling op de werf te Wilhelms- hafen. De Rijkswerf te Den Helder was nu eenmaal een (zwaar saboterend, maar daarmede konden de Duitsers niet rekenen) verlengstuk geworden van de Duitse oorlogsmachine. Dat wast het onderscheid tussen offensieve en defen sieve schepen niet af. Wanneer de Hel- derse werf de defensieve schepen voor haar rekening nam, dan kwamen op andere werven plaatsjes vrij voor de offensieve schepen. Al deze toelichtingen en al deze ver klaringen, al deze verontschuldigingen en al deze jammerklachten, hadden ten liep de 100 M. in 119/10 seconde. Wim Slijkhuis was derde op de 5.000 M. in 14 min. 26 1/10 seconde. Korte of lange afstanden, korte of lange tijden, uit eindelijk beslist de laatste tiende se conde en brengt de overwinning. De zuiver lopende chronometers falen niet en wijzen onverbiddelijk de juiste tijd aan. Daarom, koopt op Uw vergunning zo'n goed horloge bij doel het eigen ik zo florisant mogelijk voor te stellen. Helaas blijkt men dik wijls te hebben vergeten dat elke gram boter, die men van het eigen hoofd verwijderde, terecht kwam op het hoofd van een ander. De Naval Securi ty woog al die boter, vlug en vaardig, want er was haast bij, en het kwam er niet zo ontzettend op aan. Men ver waarloosde zelfs de omstandigheid, dat de verklaringen niet onder ede waren afgelegd! De Commissie-Klaassen ver werkte deze gegevens, en nam daarbij gemakshalve maar aan, dat de Naval Security haar werk grondig en serieus had verricht. De mensen werden niet meer verhoord, want daarvoor was geen tijd. In een hoog tempo werden advie zen aan de minister uitgebracht, en deze nam de veelal onherroepelijke be slissingen. Anderzijds werden erepalmen uitge reikt, aan mensen die ze verdienden en aan mensen die daarvoor eigenlijk in 't geheel niet in aanmerking kwamen. Natuurlijk werden die erepalmen ge accepteerd, natuurlijk ging men gaarne met een promotie accoord. Hoeveel het er geweest zijn? Wij weten het niet. Ook wij zijn geen personificatie van de integere Vrouwe Justitia. Wel zouden wij graag willen, dat een ieder eens zichzelf de spiegel voorhield. En nog liever dat een betrouwbaar college de hele zaak eens herzag, en alle mutaties van direct na de bevrijding aan een critiscb onderzoek onderwierp. Mis schien kan nog iets worden, goedge maakt, van hetgeen door onverantwoor delijk spelen met het levensgeluk van andere mensen, werd bedorven. C. A. D. Na de uitstekende muzikale film „Humoresque", welke vorige week in Tivoli draaide, brengt dit theater deze week opnieuw een zeer goede en be kende Franse film „De betovering om La Bohème". Deze charmante, maar ook diep ontroerende geschiedenis uit het leven van een kleine groep artisten wordt door Puccini's muziek uit „La Bohème" gemaakt tot een aangrijpend relaas van het lijden en liefhebben van de artiste Denise (Martha Eggerth) en de Bohémien René (Jan Kiepura). Vooral voor de liefhebbers van muziek en zang heeft deze film een grote be koring. daar juist door de bewondering van eikaars kunnen de twee kunste naars zich tot elkaar aangetrokken voelen en in hun liefde het geluk vin den. Terwijl Denise de sympathie van Jsn Kiepura verovert met het zingen van een aria qit „La Bohème", krijgt de zingende Bohémien zijn kans in de Rudolf-partij, eveneens uit „La Bohè me". Martha Eggerth, Jan Kiepura, Paul Kemp en Theo Lingen laten de toeschouwers genieten van uitstekend spel. Het voorprogramma verdient deze week ook zeker weer vermelding, daar het, hoe zou het anders kunnen, voor een belangrijk gedeelte bestaat uit fl'tsen van 's werelds grootste sport manifestatie, de Olympiade 1948. Wij wijzen erop dat „De betovering van La Bohème" tot en met Woensdag avond wordt vertoond. De Donderdag avond is gereserveerd voor slechts één her-voorstelling van de film „Rebecca" naar het gelijknamig boek van Daphne du Maurier. Ter aanvulling van de gisteren gepu bliceerde lijst delen wij mede, dat het jubileum-insigne ook verkrijgbaar is bij de fa. Zoetelief, Keizerstaat 75. Op de avond van Prinses Irene's negende verjaardag liepen twee feeste lijk gepavoiseerde schepen de Helderse haven binnen. Het waren de „Prinses Juliana" en de „Prins Hendrik", de beide instructie-vaartuigen van het Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, die deze week een zeer bijzondere instructietocht volbrengen. Aan boord bevinden zich namelijk tachtig directeuren, leraren en leraressen, verbonden aan onderwijsinrich tingen van genoemd fonds. Deze varende vacantiecursus brengt hen in de voornaamste havens rond IJselmeer en Waddenzee, terwijl het aangename met het nuttige wordt gepaard door de causerieën over belangwekkende onderwerpen, die tweemaal per dag worden gegeven. Natuurlijk mocht een bezoek aan Den Helder op het vaart-programma niet ontbreken! Dit bezoek kreeg een officieel ka rakter door de ontvangst ten raadhuize door het College van B. en W. De raadszaal had een intiemer aanzien ge kregen door de kleine tafeltjes, die de hoefijzervormige raadstafel vervingen. De burgemeester opende het samenzijn met 'n sympathieke en geestige speech, die kennelijk door de binnenvaartmen- sen op prijs werd gesteld. In zijn dank woord uitte de directeur van het Fonds, de heer G. de Jong, zijn bewondering voor de kennis, die burgemeester Rit meester inzake de binnenvaart aan de dag legde. Den Helder mag dan wei nig met de binnenvaart te maken heb ben, men is hier toch wel met deze zeer belangrijke tak van scheepvaart op de hoogte. De heer De Jong ver tolkte namens al de cursisten de hoop, dat Den Helder een gulden toekomst tegemoet mag gaan. De binnenscheep vaart zal graag het hare doen, om de materialen die benodigd zullen zijn voor wederopbouw en uitbreiding, naar Den Helder te brengen. In een ongedwongen en gezellige sfeèr bleven a"en nog een poosje bij een. Men kon zich ervan overtuigen, dat het Helderse gemeentebestuur zijn gasten uitstekend weet te ontvangen. De eet- en drinkbare heerlijkheden die werden rondgediend, hebben daartoe zeker het hunne bijgedragen. Ook het bezoek, dat gistermorgen werd gebracht aan de Rijkswerf, zal hebben gemaakt dat Den Helder voor de dames en heren van het Onderwijs fonds iets meer is geworden dan een naam, ter aanduiding van een plaats ergens achter het einde der wereld. Wij behoeven er niet aan te twijfelen dat de prettige indruk, door de cursisten hier opgedaan, zal wordffn overgedra gen aan enkele duizenden schipperskin deren. NAAR MEDEMBLIK. Om elf uur gistermorgen verlieten beide schepen de haven, op weg naar Medemblik, en wij hadden het genoe gen deze vijfde vacantiedag mee te maken. Tegen de sterke ebstroom in voeren de „Prinses Juliana" (een fraai schip, dat een kruising schijnt te zijn tussen een kustvaarde- en een zeil- schoener) en de „Prins Hendrik" naar de sluis te Den Oever. Onderweg hield direct na de koffie, de heer F. Balhui zen, directeur van het Nederlands Bin nenvaart Bureau, en inleiding over de Nederlandse beurtvaart gedurende de vijftig regeringsjaren van H. M. de Ko ningin. Hij vertelde van de opkomst der beurtvaart en van de neergang ge durende de crisisjaren, waarbij hij ge legenheid vond de grote betekenis van de beurtvaart in de Nederlandse volks huishouding overduidelijk aan te tonen. Nadat de schepen te Den Oever wa ren geschut, gingen zij even bezuiden de sluizen voor anker. Er werd een kopje thee gedronken, waartoe alle op varenden bijeenkwamen op 't midden schip dat door een wit tentzeil was overdekt. Daar hield de directeur van het Fonds, de heer G. de Jong, een le zing over het lager onderwijs en het Nijverheidsonderwijs voor de Rijn- en binnenvaart gedurende de regerings periode van H. M. de Koningin. ONDERWIJS AAN SCHIPPERS KINDEREN. De heer De Jong bepaalde aller aan dacht bij het probleem, hoe aan schip perskinderen lager onderwijs kan wor den gegeven. Deze kinderen verkeren in een zeer ongunstige uitzonderings positie. Zij trekken met hun ouders van plaats tot plaats, en zijn dus niet in de gelegenheid een normale lagere school te bezoeken. Vijftig jaar geleden schoot voor hen dat lager onderwijs er dan ook bij in, en zelfs werd de leerplicht wet niet op hen van toepassing ver klaard. Het was niet te verwonderen, dat er pioniers optraden die dit pro bleem tot een oplossing tachtten te brengen. Het was immers mogelijk, om lage re scholen met internaten te vestigen, ofwel de schipperskinderen bij gezin nen aan de wal onder te brengen. Het bleek echter uiterst moeilijk, om het daarvoor benodigde geld te verkijgen. De meeste gemeenebesturen ontzegden financiële steun; volgens hun oordeel dienden de kosten te komen voor re kening van de besturen der gemeenten waar de ouders hun domicilie hadden. Daar in enkele gemeenten (Hoogeveen bijvoorbeeld) tal van schippers waren gedomicilieerd, waren de financiële consequenties voor hen onmogelijk te dragen. Er werd getracht een regeling van Rijkswege te krijgen, maar dat is tot heden toe niet gelukt. Wel kwamen er verschillende particuliere instanties, waarvan het Koninklijk Onderwijs fonds voor de Scheepvaart een der grootste is, die hun bemiddeling ver leenden bij de plaatsing van schippers kinderen op onderwijsinrichtingen aan de wal. Voorts stichtte het fonds in to taal veertien binnenvaartscholen, waar jaarlijks 3000 schippers, machinisten en schippersdochters een vakopleiding krijgen. En dan heeft het fonds o.m. de beide instructieschepen in de vaart, aan boord waarvan de leerlingen der zeevaartscholen etc. voortdurend prac- tisch worden geoefend. Het fonds kan dit alles bekostigen dank bij bijdragen van particulieren en een rijkssubsidie. Men streeft er echter naar, een zoda nige regeling te krijgen dat het Rijk het onderwijs aan deze categorieën van leerlingen voor zijn rekening neemt. Met belangstelling hebben alle cur sisten naar de uitéénzetting van de heer De Jong geluisterd. Enkelen kwa men met vragen, teneinde op bepaal de punten nader te worden ingelicht. Na de causerie ging het anker op, en werd de tocht naar Medemblik voort gezet. Langs de Wieringermeerdijk ging het over het lichtbewogen water van het IJselmeer. dat lag te flonke ren onder de zomerzon. Het was een allergenoeglijkst uurtje op het wijde watervlak, afgezonderd van de wereld en toch er midden in. Want de grote luidsprekers op het dek lieten ons in gedachten meeleven met Fanny Blan kersKoen en Wim Slijkhuis, die zich te Londen zo kranig weerden. Medemblik kwam in zicht, en een kwartiertje later lagen we aan de kant. De vijfde cursusdag was ten einde. Een aangename en tevens leerzame dag voor allen die zich aan boord der „Prinses Juliana" bevonden. Toen we door de Wieringermeer naar Den Hel der terugreden passeerden we twee maal een binnenvaartschip, voortge trokken door een nijdig sleepbootje. Eén ervan was een ongeladen aak, op het dek waarvan een paar kinderen speelden. Een paar kleine vertegen woordigers van dat grote, verspreide legioen, welks belangen door het Ko ninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart zo ambitieus en energiek worden behartigd. De sensatie van deze week, zy j^. ook een onschuldige, is wel de moord op de „farm-help" Shad Wilkins in d film „De held van Texas", waarin d' hoofdrol wordt vertolkt door Holl wood's ongeëvenaarde wild-westma'" Gary Cooper. Deze geschiedenis uit de onstuimige jaren van tachtig en ne gentig in The far-west vormt voor vel len een zeer aangename afwisseling Onmiddellijk nadat de toeschouwer 'n blik wordt gegund in de blauwige on eindigheid van Texas' onafzienbare gronden ontbrandt reeds ^én van de talrijke „oorlogjes" tussen de verove raars van het nieuwe land, de veeboel ren en de, in dit geval meer intensie! ve gebruikers van de aardkorst, dè landbouwers. Zij het ook door het oog van de camera, toont deze film een fragment uit het leven der pioniers, 'n levendig en avontuurlijk bestaan waar van velen, en zeer terecht, zich nog graag laten vertellen. Noch het re volverduel, noch de meting met de vuist ontbreken in dit spannende draaiboek van Samuel Gold^-yn. Als tegenspeelster van Gary Cooper ver vult Doris Davenport de rol van het knappe en energieke meisje, in wier handen mede de toekomst ligt van dit land. Het elftal van BKC, dat Zondagmid dag tegen de eerste klasser Frisia uit Leeuwarden speelt, is als volgt; de Schipper; van Teulingen en Van Dalen; Hendrikse, Paardekoper, Wiggers; Bu- ning, Van Wees, Blok, Tiel en Muntje- werf. Een serieuze oefenpartij voor de jongens uit Anna Paulowna. VOOR ZONDAG 8 AUGUSTUS. DEN HELDER. Baptisten-gemeente, gebouw Irene, Hoogstraat, 10.15 uur zangdienst, 10.30 uur de heer G. van Leeuwen, 19.45 uur zangdienst, 20 uur ds. J. B. de Neef, van Winschoten; Maandag 20 uur vrouwenkrans, Califor- niëstraat 8; Vrijdag 20 uur Bijbelbespre king en bidstond, Ooievaarstraat 54. Evenals verleden jaar wordt ook dit maal de jaarlijkse tentoonstelling van de Noorder Kunstkring gehouden in het schoolgebouw aan de Weststraat. Het werk, dat de leden gedurende het afgelopen jaar hebben gemaakt, zal daar worden geëxposeerd. Het omvat wederom schilderijen, aquarellen en tekeningen. Wij mogen deze jaarlijkse expositie gerust een evenement voor Den Hel der noemen, omdat hier immers het beste wordt getoond van hetgeen in onze stad op het gebied van de beel dende kunst wordt gepresteerd. Wij zien er uitingen van een eerlijke kunst beoefening. Het vaste bezoekerscorps zal dat zeker met ons eens zijn. Wij willen daarom een ieder op wekken, een bezoek te brengen aan deze belangijke tentoonstelling, die wordt gehouden van Zondag 8 tot en met Zondag 15 Augustus. Geopend da gelijks van 7—9 uur 's avonds. Op Za terdag- en Zondagmiddag bovendien van 35 uur. In de maand Juli 1948 werd op spaar bankboekjes ingelegd f 308.839,79 (vorig jaar f 366.563,66) en terugbetaald f 563.948,31 (vorig jaar f 368.754,62). Er werd derhalve meer terugbetaald dan ingelegd f 255,108,52 (v. jaar f 2.190,96). Het aan inleggers verschuldigde kapi taal, bij de aanvang van het jaar f 9.500.265,31, bedraagt nu f 9.397.353 U, (vorig jaar f 8.954.552,23). Het aantal posten van inleg bedroeg 3536 (3472) en dat van terugbetaling 2727 (3246). In Juli werden uitgegeven 144 (171) Aieu- werden «getrokken 20 J'kjes' omlo°P zijn thans 20.091 boekjes. Onder de nieuw uitge- geven boekjes bevonden zich 26 (25) boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eer- ste inleg van f 1). De lediging van 324 FSEw1™ T,de een bedra8 van f o621,54 op aan kleine besparingen. Morgenavond hoopt in de Baptisten gemeente gebouw Irene, Hoogstraat op te treden de bekende pionier-evan gelist ds J. B. de Neef, te Winschoten De dienst vangt aan om acht uur en de toegang is vrij. e De geneeskundige dienst wordt Be durende dit weekend te Den Helder waarc»pnrima« J. cluer waargenomen door de artsen dr J r Proost, Zuidstraat 13,telefoon 2030 en taM* M0"- W. Op Dinsdag 3 Augustus 1.1. werd door de WV in samenwerking met een co mité, gevormd uit de badgasten, een strandfeest georganiseerd te De Koog. Doordat het de gehele morgen regende, verviel 't onderdeel strandfiguren. Dit is nu vastgesteld op Vrijdag 6 Au gustus. De athletiekwedstrijden, welke des middags gehouden zouden worden, konden doorgang vinden. De hoge vloed liet evenwel niet voldoende hard strand over, om tot goede wedstrijden te komen. De lopers (sters) moesten genoegen nemen met het mulle zand. Toch werd deze middag geanimeerd doorgebracht. De organisatie berustte bij de athletiekvereniging „Quick" uit Groningen, die met een 24-tal Zwitser se gasten van de turnvereniging Stef- fisburg een trip naar Texel maakte. Door de deelname van de Zwitsers, kregen deze demonstraties dus een in ternationaal karakter. Hieronder volgen de voornaamste uitslagen: 40 meter hardlopen, 18 deel nemers: 1 mej. A. van Dam, gast; S mej. T. Wind, gast. 60 meter hardlopen heren, 24 deel nemers: 1 D. Aukema, 2 S. Dallinga, beiden Quick; 3 E. Furer, Steffisburg. 500 meter hardlopen heren, 11 deel nemers: 1 W vd Heyden, gast; 2 R. Meyer, 3 F. Linden, beiden Steffisburg. Als extra nummer volgde een race over 50 meter voor heren-veteranen. De oudste deelnemer was 55 jaar! De heren liepen met jeugdig vuur en ga ven elkaar weinig toe. Uitslag: 1 G. Honing, gast; 2 A. Dahler, Steffisburg. Daana werd aan de junioren van 6 tot en met 13 jaar gelegenheid gege ven elkaar te bekampen. Het nummer speerwerpen verviel. Tot slot volgde kogelstoten. Het mulle zand was weer een grote handicap. Uitslag: 1 D. Aukema, Quick; 2 O. Reinhard en 3 E. Furer, beiden Steffis burg. Des avonds vonden onder grote be langstelling demonstraties van De Wad- denruiters plaats. Alle loop- en spring- nummers werden vlc/t afgewerkt. Bij zondere bijval oogstten de dames Kik- .®elman en van Twisk met hun Djiguitennummer, galop door bran dend stro. Hierna volgde een lampion optocht door De Koog. Begeleid door de vrolijke klanken van Texels Fanfare, bewoog de lange van honderden gekleurde lichtjes zich door de donkere avond. De stoet begaf zich naar het kampvuurterrein, waar deze feestdag besloten werd met een kampvuur. Hieraan werkten mee de mandolineclub en de accordeonver eniging uit Den Burg. De VW kan op een goedgeslaagd feest terugzien. °Pdê onlangs gehouden vergadering van het Oranjecomité te De Koog werd es oten om een feest voor de bevol- Hf organiseren op 4 Sept. a.s. "et Programma vermeldt achtereen- 5) morgens een vliegerwed- vnJ in, maken van strandfiguren r de jeugd; 's middags volksspelen, en poppenkast vertoning met de pop- r,„I? aSt' ,We"te door het onderwijzend Personeel en kinderen van de OLS te Koog werd vervaardigd, waarna oe Ronde van De Koog begint, een wielerwedstrijd voor amateurs. Des avonds wordt de dag besloten met sa menzang in de duinen, gevolgd door een groot kampvuur. De bevolking worat opgewekt om allen dit feest mee ^leren, en door het uitsteken der dag Imater bij te zetten aan deze

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 6