Enorme havenbrand teistert Katendrecht Eervolle nederlaag van Hockey-team Besprekingen met Molotof hervat De Amerikaanse hulp aan Europa De a.s. regerings verklaring Overeenstemming over Reynaud's voorstellen? Wereldbank verstrekt lening Ontwapening een utopie? WEERBERICHT fl Dinsdag 10 Aug. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 1884 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Russische economie aangetast Naar een spoedig compromis? Deens jacht vergaan bij Ameland Uitnodiging van Israël aan Egypte Merle Cochran te Batavia Ze zijn er weer I Ontvangst Kennemer- bataljon Belgische luchtvaart- school afgebrand Stormschade allerwege Zuid-Afrika houdt geld over Schade enkele millioenen Amerikaanse Consul verdronken Donau-Conferentie Delft in het zwart Huldeblijk op kaasberries Haagse tramstaking Communistische rel Italiaanse Koloniën onder de loupe BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 poetgironummer 449041 Wearn. Hoofdredacteur: v middelbeek jayonred. C. A. Dekkers Directie: j biJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT H^endagmiddag vijf uur plaatselijke tijd is de derde bespreking op het gftmlin begonnen tussen de diplomatieke westelijke vertegenwoordigers je Molotof. Frank Roberts (Engeland) was vergezeld van een attaché van Britse ambassade. jg welingelichte kringen te Londen is men van mening, dat de bespre- Hnr'n van Maandagmiddag doorslaggevend zouden kunnen blijken voor al of niet vinden van een vreedzame oplossing van de Berljjnse crisis, wint Reuters correspondent. Diplomatieke waarnemers nemen hardnekkig onderhandeld !fj worden over de Berlijnse blok- wde en de valuta-oorlog. Men ver meld, dat bc'de partijen de uiter- M concessies bekend zullen ma- ypn waartoe hun regeringen be reid sjjn. Indien geen overeen- temming wordt bereikt acht men een onderhoud met Stalin de enig overblijvende weg. D« volge de stap moest bestaan uit het publiceren van een vier- „jogendhedenverklaring over de Moskouse onderhandelingen of een uiteindelijk beroep op Stalin zelf, 10 besluit Reuters correspondent. Do besprekingen duurden twee uur roertig minuten. Na afloop reden do vertegenwoordigers naar de Britse ambassade. Bedell Smith zeide tegen de wach tende journalisten: „Is dit jullie wijk? flo dan zitten en wacht, wij zullen het «hele verhaal doen". Frank Roberts wi- „Wij hadden een onderhoud met Molotof, dat is alles. Smyrnof (de plaatsvervangende Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken) was eveneens «anwezig. Op de vraag of dit het laat- ,te onderhoud was geweest weigerden da afgezanten te antwoorden. De jour nalisten beschouwen Bedell Smith's op merking als een spotternij. EERSTE TEKENEN? De plaatsvervangende Amerikaanse commandant te Berlijn, Babcock, heeft tegenover Reuter verklaard, dat het militaire Sovjet-bestuur de directie van de Duitse spoorwegen heeft opgedra gen zich gereed te houden om op eer ste aanzegging steenkooltreinen van Helmstedt naar Berlijn te laten lopen. Babcock voegde hier aan toe, dat deze instructie, die Zaterdag is gege ven, in officiële Amerikaanse kringen niet van veel betekenis wordt geacht. Anderzijds kan dan ook gemeld wor den, dat de Russen loopgraven en ar tilleriestellingen aanleggen langs de Westelijke grenzen. NAAR COMPROMIS? Dit gezaghebbende bron te Parijs wordt vernomen, dat de besprekin gen te Moskou spoediger een oplos sing van het Berlijnse probleem tot resultaat zouden kunnen hebben dan men verwacht. Er zou 'n oplossing gevonden kun nen worden op de volgende basis: De westelijke mogendheden erken nen de oostelijke Mark in de Sovjet- sone van Duitsland en in Berlijn, in ruil voor de opheffing van de blok kade van Berlijn. Volgens inlichtingen te Parijs wordt de pressie op de Sovjet-Mark zo groot, dat de economie in de oostelijke zone ernstig aangetast wordt. Men achtte 't daarom zeer wel mogelijk, dat de Sov jet-Russen bereid zouden zijn een rege ling op beperkte basis te aanvaarden, teneinde de gehele economie in hun zone voor chaos te behoeden. Uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, George Marshall, ver klaard heeft, dat er „waarschijnlijk" nog verdere onderhandelingen zullen plaats hebben tussen de diplomaten uit het westen te Moskou en de Sov jet-minister van Buitenlandse Zaken, Molotof. De E.C.A. maakte gisteren bekend, dat zij aan België en Luxemburg een voorlopige toewijzing van 21 millioen dollar voor het derde kwartaal van het lopende jaar ter beschikking heeft gesteld. Dit bedrag is verdeeld in een basis-toewijzing van 20 millioen dol lar in de vorm van een lening ten be hoeve van aanschaffingen in de lan den van het westelijk halfrond en an dere niet aan het plan-Marshall deel nemende landen en in een aanvullen de toewijzing van 1 millioen dollar in de vorm van een schenking voor aanschaffingen in de BritsAmeri kaanse zóne van Duitsland. Door deze nieuwe toewijzing is het totaal der voorlopige basis-toewijzingen, die tot dusverre aan de Europese lan den voor het derde kwartaal van dit jaar ter beschikking zijn gesteld, ge bracht op 1.037.800.000 dollar en het to taal der aanvullende toewijzingen op 102 mill. dollar, tezamen 1.139.800.000 dollar. De E.C.A. maakte voorts bekend, dat van de basis-toewijzing ten bedrage van 105 millioen dollar, die onlangs aan Ne derland is ter beschikking gesteld voor het derde kwartaal van dit jaar, een De- drag van .30 millioen dollar in de vorm van een lening en een bedrag van 75 millioen dollar in de vorm van een schenking zal worden verstrekt. Boven deze toewijzing heeft Nederland onlangs nog'een voorlopige aanvullende toewij zing van 23 millioen dollar in de vorm van een schenking ontvangen. De Tweede Kamer is telegrafisch bijeengeroepen tegen Donderdag a.s. 1 uur. De minister-president, de beer Drees, zal dan een regeringsver klaring afleggen. Daarna zal de Ka mer een nominatie voor het voorzit terschap opmaken, nu mr. Van Schaik «itting in het kabinet heeft genomen. Het ligt voorts in de bedoeling, dat bet debat over de regeringsverklaring eerst op Vrijdag a.s. een aanvang zal nemen. Zo nodig zal het dan in de volgende week worden voortgezet. Inmiddels is bij K. B. aan mr. J. R. ^8n Schaik op zijn verzoek eervol t®lag verleend als voorzitter van de ,ee^e Kamer der Staten-Generaal. der dankbetuiging voor de vele en ««wichtige diensten als zodanig bewe- wn, feundat reeds Zaterdag de porte- «uille van Justitie was overgedragen «nd 101 Rijers, hebben gisteren de j ere nieuwbenoemde ministers de P^^ementale zaken van hun voor- v ,®®r' overgenomen en hun plaats op departement ingenomen. AGENDA TWEEDE KAMER 'l6t ^e88en van de regerings lid ^ing is aan de orde de medede ling ®esluit de heer *Ün van een ingekomen Koninklijk van 7 Augustus 1948, waarbij mr. j. R. h. van Schaik, op in verband met zijn be- feuii minister zonder porte- Vont_e' eervol wordt ontslagen als itter der Tweede Kamer, {jl regeling van de werkzaamheden Toom Waarnemende voorzitter o.m. teg 'len de beraadslaging over de yfj-I^Saverklaring te doen houden op da Augustus a.s. des voormid- 0Ver e uur en in deze vergadering e gaan tot het opmaken van de ^^hatie voor het voorzitterschap. Vijf Denen zwemmen naar de kust Het 10 ton metende Deense pleizier- jacht „Agathe" is Maandagmorgen op de zuidkust van Ameland vergaan. Alle opvarenden, drie vrouwen en twee mannen, zijn behouden aan land gekomen. Het jacht, dat afkomstig was uit Lus- trup, raakte op zee zijn roer kwijt en dreef stuurloos het Amelander gat bin nen. Ter hoogte van Zwarte Haan wilde de kapitein voor anker gaan, doch het anker sleepte over de bodem en het scheepje werd door de harde zuid wester op het wad gedreven, waar het lek sloeg. De bemanning sprong over boord om zwemmende de kust te bereiken. Dit was een zeer hachelijke onderneming, daar de kust op vier km afstand lag en de vrouw van de schipper bovendien de zwemkunst niet meester was. Op een luik liggend is zij door haar man en diens vriend over het woelige water naar de kust geduwd. Na twee uur be reikten allen behouden, maar volkomen uitgeput, land, waar zij bij de landbou wer Brouwer te Ballum gastvrij werden opgenomen en van eten en kleding werden voorzien. De Egyptische regering heeft van de minister van buitenlandse zaken van Israël, Mosje Sjertok, een 'uitnodiging ontvangen betreffende de opening van rechtstreekse onderhandelingen over een duurzame vrede in Palestina. Deze boodschap is door graaf Berna- dotte aan de Egyptische regering over handigd. Hij is hierbij slechts als be middelaar opgetreden. In bevoegd? Egyptische kringen wordt bevestigd, dat „de Arabieren met deze uitnodiging geen rekening zullen houden, daar zij, uitgaande van een niet door de Arabieren erkend gezag, geen zin heeft". Vergadering verdaagd In de wandelgangen der Franse Na tionale Vergadering wordt officieus medegedeeld, dat de premier, Andre Marie, de minister van financiën, Paul Reynaud, en de parlementaire leiders der regeringspartijen overeen stemming hebben bereikt over de be langrijke clansule in het voorstel van Reynaud betreffende de fiscale her vormingen. Waarnemers voorspellen de aan-, vaarding van het gehele ontwerp. Een beslissende stemming over de wet werd niet vóór de vroege morgenuren verwacht. Volgens Reuter scheen Rey- nauds overwinning verzekerd, nadat overeenstemming met leiders van par- lementsfracties was bereikt over een nieuwe formulering van de clausule betreffende een algehele hervorming van het Franse belastingstelsel. Vol gens de nieuws formulering heeft de mi nister van financiën geen recht de maatstaven voor een bepaalde belas ting te wijzigen. Dit recht blijft het parlement voorbehouden. Belastingdes kundigen menen, dat de formulering niettemin de minister de mogelijkheid schenkt vóór het einde van het jaar het nationale budget sluitend te krij gen, aldus Reuter. Na middernacht werd de vergade ring tot Dinsdagmorgen 11 uur ver daagd. Het artikel inzake belasting hervorming was toen nog niet in dis cussie gekomen. Gisteren maakte de Internationale Bank voor herstel en ontwikkeling (Wereldbank) bekend, dat 4 vooraan staande Nederlandse scheepvaartmaat schappijen een 72 millioen dollarlening van haar ontvingen voor de aanschaf fing van 6 schepen. De vorm waarin de lening wordt gegoten is: 2'/i 1 tot 10 jaar „Serial Mortgage Notes", die door het Koninkrijk der Nederlanden gegarandeerd worden. Naar Aneta uit New York meldt, is de lening verstrekt aan de volgende maatschappijen: De Rotterdamse Lloyd, de Maatschappij Nederland, de Holland Amerika Lijn en de Verenigde Neder landse Scheepvaartmaatschappij. Beide eerstgenoemde maatschappijen zullen dank zij de lening elk twee schepen en beide laa-tgenoemde maatschappijen elk één schip kunnen aanschaffen. De heer H. Merle Cochran, het nieu we Amerikaanse lid van de C.V.G.D., is gisteren te 16^)0 uur op Kemajoran aan gekomen, alwaar ter begroeting o.a. aanwezig waren de heren Abdoel Kadir, Elink Schuurman, de consul-generaal der Ver. Staten, H. Livengood en voorts leden van de staf der C.V.G.D., alsmede leden van de republikeinse delegatie. De heer Cochran wilde geen commen taar leveren op berichten, volgens wel ke hij met nieuwe Amerikaanse voor stellen voor een regeling der Indonesi sche kwestie zou zijn gekomen. Ze zijn er weer, de Zuid-Ameri kaanse cigaretten, die destijds in één slag de liefde van de Neder landse rokers opwekten! Een la ding van dit bekende product kwam gistermiddag aan het Ste nen Hoofd in de Amsterdamse ha ven aan met het Cubaanse fregat „Antonio Maceo", dat een good- willtocht naar Europa maakt. Men behoeft zich echter niet ongerust te maken. Zijn wij wel ingelicht, dan ligt het niet in de bedoeling Van de regering de Cubanen tot verkoop van een deel der lading te bewegen. Slechts zij, die in de ko mende dagen in contact zullen ko men met de opvarenden zullen het voorrecht genieten weer eens een ouderwetse Zuid-Amerikaan te kunnen opsteken. Het uit Indonesië teruggekeerde Kennemer Bataljon zal door de stad Haarlem op 14 Augustus officiëel verwelkomd worden. De Haarlemse commissie die deze ontvangst voor bereidt, heeft voor die dag het vol gende programma opgesteld: Het ge hele Kennemer Bataljon, dus ook de niet-Haarlemmers, wordt om half elf verwacht in de Grote Kerk op de Markt te Haarlem, waar een ge meenschappelijke herdenking zal worden gehouden van de gevallenen. Na afloop wordt naar de stormschool te Bloemendaal gereden, waar om één uur de lunch staat opgediend. Om half drie volgt een voetbalwedstrijd op het terrein aan de Zeeweg te Overveen tussen een elftal uit het Bataljon en één uit II-4 R.I. Om half vijf wordt een mars ge maakt onder leiding van het muziek corps van het Haarlemse garnizoen naar de Grote Markt, ^aar om vijf uur de ontvangst ten stadhuize door burge meester en wethouders plaats heeft. Om zes uur volgt een gemeenschappelijke maaltijd bij Brinkman op de Markt, die gevolgd wordt door een feestavond in het Haarlemse concertgebouw. Op de zolder van de Luitenant-kolo nel Renskazerne, nabij St. Truiden (België), waarin de technische school van de Belgische luchtmacht is onder gebracht. is brand uitgebroken. Het gebouw stond spoedig in lichterlaaie, daar de brandweer wegens gebrek aan water weinig kon uitrichten. Het brandde geheel uit. De 800 leerlingen die de school telt, waren op enkele na met vacantie. Veel kostbaar lesmate riaal, o.a. radar-instrumenten en vlieg tuigen, gingen verloren. Twee brandweerlieden werden ge wond. Officiëel is medegedeeld, dat de brand een tegenslag betekent voor de wederopbouw van de Belgische lucht macht. De opleiding van het vliegend personeel zowel als van grondperso neel zal onderbroken worden. Sir Alexander Cadogan, Engels af gevaardigde bij de V.N., heeft de commissie voor de ontwapening te Lake Success meegedeeld, dat ont wapening in de wereld onmogelijk is, indien niet aan drie voorwaarden wordt voldaan: L succesrijke sluiting van vre desverdragen met Duitsland en Ja pan; 2. een internationale strijdmacht der V.N. ter beschikking van de Vei ligheidsraad; 3. internat, controle der atoom energie. Volgens Jacob Malik, de Sovjetrussi- sche vertegenwoordiger, is de Engels- Amerikaanse bewering, dat vertrou wen voorafgaan moet aan ontwape ning, slechts een rookgordijn om het herbewapeningsprogram van bepaalde landen te camoufleren. Donderdag zal het onderzoek van 't rapport beëindigd worden, waarvan de uiteindelijke tekst aan de algemene vergadering der V.N. zal worden voor gelegd. Tengevolge van het zware weer in Engeland tijdens het afgelopen week end is schade toegebracht aan de oogst. De boeren, die een buitengewoon goede oogst hadden voorspeld, moesten toezien hoe duizenden hectare graan- land overstroomden. Alles hangt af van de weersgesteldheid in de komende paar dagen. De meeste schade werd aange richt in Zuid- en Oost-Engeland. Ook Frankrijk heeft zwaar van de storm te lijden gehad. Niet alleen aan de Westkust, waar bij schipbreuken 15 tot 25 mensenlevens verloren gingen en veel materiaal in de havens werd be schadigd, maar ook landinwaarts. Zo loopt de schade aan wijngaarden alleen al in de honderden millioenen francs. De schade in de marinehaven Brest wordt op 100 millioen francs geschat. De minister van financiën, heeft zijn begroting bij het parlement In gediend en daarbij medegedeeld, dat Zuid-Afrika een begrotingsoverschot heeft van 8,9 millioen pond sterling, dat gebruikt zal worden voor kapi taalsuitgaven. De regering zal 100,000 pond ster ling ter beschikking stellen voor het hulpwerk der Ver. Naties voor kin deren. Het bedrag zal besteed worden aan Zuid-Afrikaanse goederen, die geëxporteerd zullen worden naar de landen, die daaraan behoefte heb ben. Opnieuw heeft een geweldige brand het Katendrechtse schiereiland te Rotterdam geteisterd. Waren het twee maanden geleden de ATO-loodsen, die aan de vlammen ten offer vielen, thans is de grote loods C aan de Tweede Katendrechtse haven, toebehorende aan Veltenaar's haven- en transportbedrijf N.V., volkomen in de as gelegd. Omstreeks kwart vóór drie heden nacht bemerkte de portier van de loods, dat door kieren en spleten heen rook naar buiten drong. Reeds na 'n vluchtig onderzoek kwam hy tot de conclusie, dat er brand uitgebroken moest zijn in de massa stukgoederen van allerlei aard, welke binnen op geslagen lag. Hij alarmeerde onmid dellijk politie zowel als brandweer, maar vóór dat er blusmateriaal ter hulp was gekomen sloegen de vlam men door het dak heen zo fel uit, dat de man gedwongen was zich op enige afstand te begeven. Het duurde niet lang, of de brand weer kwam met groot materiaal aan gerukt. Zij tastte het vuur energiek aan, maar de volgeladen houten loods brandde als een enorme toorts en tegen deze vuurgloed viel dan ook weinig uit te richten. Terwijl vanuit de haven zelf de blusboten Havendienst 3 en 5 tonnen water in de vlammenzee spo ten, bepaalde een van de vijf motor spuiten, die rondom het brandende ge bouw waren opgesteld, zich ertoe het grote koel- en vrieshuis van de N.V. Koel- en "'rieshuizen, dat zich aan de achterzijde bevindt, te beschermen. Uren lang was het een angstig fan tastisch gezicht de vlammen over een breedte van 150 200 m torenhoog te zien dringen door de duisternis van de nachtelijke hemel. Het gerucht van de brand was spoedig tot beide gedeelten van de stad doorgedrongen en velen of ferden hun nachtrust op om zich naar de haven te begeven, die in wijde om trek verlicht werd. De politie had evenwel maatregelen getroffen om de al te nieuwsgierigen, die tot de land tong van Katendrecht waren doorge drongen, op een afstand te houden. PUINHOPEN. Om half vjjf vannacht was er van de gehele loods, waarin palmpitten opgeslagen lagen, koper, lood, hout, papier, machinerieën, geperste bouw platen, en vele andere goederen, slechts een enorme rokende puin hoop overgebleven. Omtrent de oorzaak van de brand staat men voor een raadsel. De laatste veertien dagen was er in de loods niet gewerkt, zodat onvoorzichtigheid van een der werklieden uitgesloten moet worden geacht. Mogelijk is er echter broei ontstaan in een gedeelte der goe deren. Ook wordt nog aan kortsluiting gedacht. In ieder geval mag het als een geluk worden beschouwd, dat de loods vrij geïsoleerd stond en er be halve het genoemde koel- en vrieshuis geen gebouw dicht in de buurt stond, anders zou de ramp niet te overzien zijn geweest. Wat de schade betreft, deze zal ver moedelijk in de millioenen lopen. Zondagmiddag omstreeks vier uui is de 42-jarige Amerikaanse consul uit Antwerpen, H. M. Donaldson, oor spronkelijk afkomstig uit West New ton (V. S.) van het Amerikaanse s.s. „American Defender", dat in de Mer- wedehaven werd losgemaakt van de kant, overboord gevallen en ver dronken. Het schip, dat uit Antwerpen kwam, waar de heer Donaldson zich aan boord had begeven, was op weg raar New-York. De politie kwam tot de conclusie, dat er hier van een ongeluk sprake moest zijn. De heer Donaldson zou alleen op het achterschip hebben gestaan en zonder dat iemand het bemerkte, over boord zijn gevallen. Italië wil meedoen Op voorstel van de Sovjet-afge vaardigde Wysjinsky besloot de Do- nauconferentie, die gisteren in com missie bijeenkwam, met algemene stemmen pers en publiek op alle ver gaderingen toe te laten, tenzij de commissie anders bepaalt, zo meldt het Joego-Slavisch persbureau. Zaterdag sprak de conferentie zich tegen toelating van de pers op com missie-vergaderingen uit, ondanks het protest van Engeland, Frankrijk en de V. S. De commissie, die de Russische ontwerp-conventie voor de Donau- scheepvaart punt voor punt behan delt, heeft als haar voorzitter de Franse afgevaardigde Thierry geko zen. De Italiaanse minister van buiten landse zaken, graaf Carlo Sforza, heeft een nota aan de Donauconfe- rentie gezonden, waarin hij verklaart, dat Italië recht heeft aan de confe rentie deel te nemen. Italië had in 1921 deel genomen en lag door de San Candido-pas in het gebied, dat belang b{j de Donau had. Het verzoek werd uitsluitend gedaan om de be langen van Italië te beschermen. De nota zal door de Amerikaanse delegatie aan de conferentie worden voorgelegd. Uit een door ambtenaren van de CCD ingesteld onderzoek bleek, dat een banketbakker te Delft van 1946 af tot heden voor ca. f 20.000 aan eieren, suiker, boter, margarine, bloem en bonnen „zwart" had ge kocht. Van deze grondstoffen maakte hij gebakjes, koeken en taarten, die voor 2 a 3 maal de vastgestelde prijs aan het publiek werden verkocht, waardoor de door hem „zwart" be taalde inkoopprijzen ruimschoots werden goedgemaakt. De producten betrok hy van een 5- tal personen, die na verhoor allen be kenden. Gedurende dit onderzoek bleek dat nog een 10-tal banketbakkers, een winkelier, een melkslijter en 'n eieren- handelaar, allen uit Delft, zich in meer ot mindere mate aan dergelijke feiten hadden schuldig gemaakt. In totaal kochten deze 13 verdachten voor ca. f 26.500 aan goederen en bonnen. In verband hiermede werden nog meer leveranciers geverbaliseerd. In totaal werd tegen 24 verdachten proces-ver baal opgemaakt. De verzamelde handtekeningen van ruim driekwart millioen vrouwen en de cassette met de handtekeningen in 925 gemeenten verzameld ter gelegenhei heid van het regeringsjubileum van HM de Koningin zullen, gerangschikt op vier Alkmaarse kaasberries aan H. M. de Koningin worden aangeboden. De kaasberries zullen door leden van het vrouwelijk hulpcorps op Zaterdag 14 Augustus des morgens circa tien uur van het secretariaat der tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw", Koninginne gracht 12 B, Den Haag naar 't Loo worden overgebracht. Een delegatie van het bestuur der tentoonstelling zal dit huldeblijk op Maandag 16 Augus tus aan Hare Hajesteit aanbieden. NOODLOTTIG MOTORONGEVAL. Maandagmiddag om 5 uur is de 37- jarige caféhouder Schapers uit Hoger- heide op het vliegveld Woensdrecht met zijn motor tegen een ambulance auto van de L.S.K. opgereden, waar door hij vrijwel op slag werd gedood. S. was gehuwd en vader van vier kinde ren. DE TOESTAND IN MALAKKA Militairen en politiemannen hebben zeven guerillastrijders gedood tijdens vuurgevechten. Eén van hen was een vrouw. De guerrillastrijders doodden 4 Chi nezen. Bij één van hen lieten zy een briefje achter met het opschrift: .Al le Chinezen die voor Engeland werken zullen gedood worden". Tijdens een bespreking met de pers zeiden enige vertegenwoordigers van de Bedrijfsunie vervoer, dat de Haag se tramstaking door een communisti sche rel veroorzaakt werd. Een com munistisch bestuurslid van de Haag se afdeling van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel was op de hoogte van de bestaande loon- voorstellen voor het H. T. M.-perso- neel. Hjj heeft, vlak voordat deze eisen openbaar werden, blijkbaar in overleg met leidende communisten, van de bestaande onrust gebruik ge maakt om een staking te forceren. „Dit uitslaande brandje is een voor proefje geweest", aldus de zegslieden en zij voegden erbij, dat zij thans ge waarschuwd zijn. Erkend werd, dat men in vakbondskringen deze staking heeft voorzien. Beklemtoond werd, dat de loonregeling van de H. T. M. niet slecht afsteekt bij overeenkomsti ge en dat de thans gedane voorstellen verschillende oneffenheden zullen glad strijken. Te Londen zijn de plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken van de „Grote Vier" bijeen gekomen ter opstelling van de aanbevelingen voor dc toekomst der vroegere Italiaanse koloniën. Zij zullen vóór 15 September gereed moeten komen met het in overeenstem ming brengen van hun speciale voor stellen binnen het kader van het Ita liaanse vredesverdrag. Indien zij niet slagen zal de saak voor de V.N. gebracht moeten worden. In di plomatieke kringen te Londen toont men zich pessimistisch over de afloop en vele waarnemers zijn van oordeel, dat de kwestie op de Algemene Verga dering der V.N. te Parijs besproken zal moeten worden. Weersverwachting geldig tot Dins dagavond: VRIJ KOEL Wisselend bewolkt met enkele plaatselijke regenbuien, hier en daar met onweer. Weinig veran dering in temperatuur. In het N. van het land matige tot zwakke wind uit W. richtingen; in het Z. van het land Geinig wind.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1