Monetaire maatregelen te Berlijn Messenmoord om meisje Donau-conferentie Glubb Pasja verlaat Palestina De grondwets herziening Donderdag 12 Aug. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 1886 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Heden nieuwe conferentie met Molotof Speldeprikken in de lucht Amerikaans graan voor Europa Koningin Juliana Twee doden bij motor ongeval De onderhandelingen in Indonesië VAN NABIJ EN VERRE Nieuwe Bonnen Schipbreukelingen in vrijheid gesteld „On-Amerikaarise activiteit" De Amerikaanse leningen aan Engeland Ir. Joustra inspecteur van de landbouw De overlevende van de Duenna' WEERBERICHT fl BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Poetgironummer 449041 Waarn. Hoofdredacteur: vf. middelbeek Hayonred. C. A. Dekkers Directie: j BIJLSMA en C. KRAK mmm routiïï TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per .vim - Kleine advertenUes i „Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.75. pe Westelijke commandanten in Berlijn hebben het stadsbestuur gelast, banktegoeden in Oostelijke Marken bij banken in de Westelijke sectoren t, blokkeren. jen officiële woordvoerder zeide naar aanleiding hiervan, dat deze maatregel nodig was geworden doordat de door de Sovjet-autoriteiten ge- troieerde „Deutsche notenbank" weigerde tegoeden van Westelijke on dernemingen in Oostelijke Marken te deblokkeren, tenzij zij uitsluitend et Oostelijke Marken zouden werken. In dezelfde order wordt het gemeentebestuur gelast regelingen te tref- n om alle verplichtingen in de Westelijke sectoren na te komen. De ge- eente-uitgaven in de Westelijke sectoren moeten gedekt worden door r ontvangen betalingen, voordat een surplus doorgezonden mag worden hoofdkwartier in de Sovjet-sector, waar het door de Sovjet-autori teiten geblokkeerd zou kunnen worden. Het met Britse licentie werkende nieuwsbureau verklaart van welin gelichte zijde vernomen te hebben, dat de in Berlijn circulerende weste lijke marken binnenkort van een nieuw stempel voorzien zullen wor- aen om te voorkomen, dat zij ille gaal in de Sovjet-zone van Duitsland gebruikt zullen worden. De westelijke biljetten in Berlijn gjjn reeds voorzien van een „B" ter enderscheiding van de biljetten, die in de westelijke zone van Duitsland circuleren. Vele marken zijn reeds op onwettige wijze naar de ooste lijke zone gesijpeld. verklaring van marshall. George Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft te Washington verklaard, dat Amerika „pogingen zal blijven doen om door onderhandelingen een vreedzame op lossing van de geschillen met de Sov jet-Unie te bereiken". Hij voegde er echter aan toe, dat de bedoeling niet bestond „overeenkomst te bereiken om der overeenkomst wille". Hij weigerde verder mededelingen te doen over de Berlijnse crisis en de besprekingen t« Moskou. Voorts deed hij een aanval op de Sovjet-politiek met betrekking tot de Donau-conferentie. Marshall zeide, dat de Sovjet-Unie de handelsscheepvaart beperkte „ten koste van de algemene welvaart in Europa door de scheepvaart te onder werpen aan de controle van de Sovjet- Unie en de andere Oost-Europese lan den". NIEUWE BESPREKINGEN. In welingelichte kringen te Moskou achtte men het mogelijk, dat heden een vierde ontmoeting zal plaatsvin den tussen de drie westelijke verte genwoordigers en Molotof. Eerstge noemde hebben inmiddels nieuwe instructies van hun regeringen ont vangen. De Amerikaanse minister van lucht vaart, Stewart Semington. en de staf chef van de luchtmacht, generaal Hoyt Vandenberg, zijn per vliegtuig te Ber lijn aangekomen. Semington zeide, dat het gebruik van Skymasters te Berlijn het moeilijker voor de V. S. zou ma ken op andere bases te opereren. Er waren nieuwe „C-45 Skymasters" aan de luchtbrug toegevoegd en er zouden nog meer komen. „Indien de regering wil, dat wij de luchtbrug gedurende de periodes van slecht weer handhaven, *ullen wij dit doen en zoveel voorra den aanvoeren als gewenst zijn", zo be sloot hij. PROVOCATIES. Volgens een piloot van een Ameri kaanse Skymaster zijn Sovjet-Russi sche luchtdoelprojectielen, toen ge vuurd werd op door Sovjet-vliegtuigen gesleepte luchtdoelen, binnen de Ame rikaanse luchtcorirdor ontploft. De ex plosies hadden volgens de piloot plaats op behoolijke afstand van de Skymas ter. De Britse en Amerikaanse autori teiten bestuderen het rapport teneinde uit te maken of bij de Sovjet-autoritei ten geprotesteerd zal worden. Een woordvoerder van de R.A.F. heeft verklaard, dat de Engelsen „op het ogenblik" niet voornemens zijn te protesteren tegen het feit, dat gis teravond 13 Russische Yak-jagers over de westelijke sectoren van Berlijn zijn gevlogen. De verklaringen van oogge tuigen worden nog bestudeerd, aldus de woordvoerder, maar tot dusver heb ben wij niet kunnen vaststellen, dat de jagers in formatie vlogen. Twaalf tegen een In de afgelopen nacht is een 27-jarige Javaanse bediende van de Maat schappij Nederland, F. Tojib, in een vechtpartij met twaalf Madoerese be dienden van het motorschip „Java" zo ernstig door messteken verwond, dat hij kort na aankomst in het O.L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam aan inwendige verbloedingen is overleden. Een politieonderzoek wees uit dat één van de vermoedelijke daders zich door Tojib beledigd achtte, omdat Tojib met zijn meisje naar de bioscoop was ge gaan. Uit wraak heeft hij met een twaalftal vrienden Tojib opgewacht om hem een stevig pak slaag te geven. On gelukkigerwijs kwamen er echter mes sen bij te pas en vóór het publiek kon ingrijpen waren de steken reeds gege- Het ministerie DreesVan Schaik is gisterochtend voor het eerst na de be ëdiging van de nieuwe ministers bijeengekomen. Zittend van links naar rechts: Schokking, Stikker, Van Schaik, Drees, Rutten en Sassen. Staande van links naar rechts: Lieftinck, Wtjers, In 't Veld, Joekes, Mansholt, v. d. Brinck, Van Maarseveen. (Vóór de heer Van Maarseveen staat dr. Prinsen, secretaris van de ministerraad), Gfi'.zen en Dutilh (adj. secr.). De E.C.A. maakte bekend, dat de zeer grote omvang van de Ameri kaanse graanoogsten van dit jaar in- houdt, dat er in de komende 12 maan den aanmerkelijk méér graan naar Europa zal worden verscheept in het kader van het plan-Marshall dan aanvankelijk het plan was, en dat 't voedselrantsoen van de West-Euro- pese bevolking een belangrijke ver betering zal ondergaan. Dr. Denis A. Fitzgerald, de leider van de afdeling voedsel en landbouw van de E.C.A., verklaarde, dat de grotere Amerikaanse graanverschepingen naar Europa een verbetering van de kwali teit van het Europese brood tengevol ge zullen hebben, doordat de uitma- lingspercentages zullen worden ver laagd en het gebruik van grofkorrelig graan zal worden verminderd of geheel worden afgeschaft. Sinds enige tijd circuleren geruch ten, als zou Hare Koninklijke Hoogheid prinses-regentes Juliana na de inhuldiging tot koningin haar vijfde naam: Wilhelmina gaan voeren. Te bevoegder plaatse is hieromtrent niets bekend. Ten overvloede wijst men erop, dat in het ontwerp voor de nieuwe kno pen van militaire uniformen een „J", in plaats van een „W" is ge projecteerd. Woensdagmiddag vond vlak bij Wol- ,vega een ernstig verkeersongeval ven. Toen het slachtoffer in elkaar j pjaats. Een veehouder uit Munneke- buren begaf zich met zijn vrouw per Nieuwe Duitse agressie Op de bijeenkomst van de alge mene commissie van de Donauconfe- rentie heeft de Sovjet-afgevaardigde Wysjinsky de Franse delegatie er van beschuldigd, dat zij „met opzet de feiten verdraaide" en het besluit van 6e ministers van buitenlandse zaken aangaande vrije Donauscheepvaart wenste te wijzigen. Na de verklaring van Wysjinsky, 41e 20 minuten duurde, zei de Franse afgevaardigde Thierry, dat Frankrijk artikel één van het Sovjet-ontwerp Biet kon aanvaarden, omdat het in rtrijd was met het in 1946 te New Tork door de raad van ministers van buitenlandse zaken genomen besluit, waarop Wysjinsky antwoordde, dat bet artikel woord voor woord iden tiek was met het New Yorkse be sluit. ®en Amerikaanse amendement op 't *erste artikel werd met 7 tegen 3 stern- Wen verworpen. De bewering dat de Sovjet-Unie de onau beheerste door middel van ge lengde transportmaatschappijen, aldus ysjinsky. is gisteren door de Hon- «sarse afgevaardigde weerlegd, toen 'J verklaarde, dat er „in het geheel discriminatie" was. Later tijdens de ochtendzitting be schuldigde Bebler (Joego Slavië) de estelijke mogendheden ervan te po- san de Donau te openen voor „Oosten- 6n ^uitse penetratie". .Hij ver. tte zich tegen het Britse amende- «nt volgens welke de „vrije scheep- uitgebreid zou worden tot het V~ rnati°naal rivierensysteem", waar de de Donaumonden, zijkanalen en Bder andere delen van de rivieren orava en de Drau zouden behoren, lerdoor zou de weg voor Duitse en ^stenrijkse agressie open komen. zakte, snelden de twaalf Madoerezen de Czaar Peterstraat in. Twee agenten volgden hen en konden de twaalf man nen overbrengen naar het politiebureau Kattenburg. In de loop van de dag heeft één der Madoerezen bekend het slacht offer de twee steken te hebben toege bracht. De man, die de vechtpartij had uitgelokt, omdat hij zich beledigd achtte, heeft echter nog niet bekend. De overige tien mannen, die waar schijnlijk hun messen niet hebben ge bruikt, zijn eveneens nog onder arrest. Een woordvoerder van de C.V.G.D. deelde mede, dat het vertrek der dele gaties en de C.V.G.D. naar Kalioerang een week is uitgesteld. Waarschijnlijk zullen voortaan vierweekse in plaats van drieweekse perioden voor de be sprekingen in de resp. hoofdsteden wor den vastgesteld. De zegsman van Aneta wees er op, dat de afgelopen onderhandelingsperio de bijzonder onvruchtbaar is geweest, waar er alleen j.1. Zaterdag is vergaderd en wel door de Veiligheidscommissie. motor in de richting Steenwijk en wilde een vrachtauto voorbijrijden, toen juist uit de richting Steenwijk een tegenlig ger naderde. De bestuurder van de mo tor moet daarop het stuur hebben om gegooid en is met volle vaart tégen de vrachtauto opgereden. De kwetsuren van het echtpaar waren van die aard dat een ijlings ontboden geneesheer niet anders dan de dood kon constateren. De slachtoffers laten vijf kinderen achter. Uit een verklaring van de chauffeur van de vrachtauto bleek, dat deze, na zich overtuigd te hebben dat er geen voertuigen achter hem reden, zijn rem men vilde proberen. Hij remde krach tig en op het zelfde ogenblik hoorde nij een hevige slag tegen de achterzijde van de wagen. Het bleek, dat een motor vlak achter de auto had gereden en er, toen deze plotseling stopte, tegenaan was gevlogen. Als voorloper van grotere ver schepingen in het najaar is het s.s. „Veendam" te New York aangekomen met een partij tulpenbollen. In totaal zullen de V.S. dit jaar voor een be drag van 9 mill. dollar aan bollen af nemen. Beschuldigingen over en weer Generaal-majoor Glubb Pasja (John Glubb, Engelsman van afkomst) heeft het bevel over het Arabisch le gioen, waarover hjj sedert 1939 het commando voerde en dat thans aan de Palestijnse veldtocht deelneemt, overgegeven aan de Transjordaanse generaal Abdoel Kader. Het Britse persbureau Reuter meldt nader, dat Glubb Pasja volgens be trouwbare inlichtingen het komende weekend per vliegtuig naar Londen vertrekt. Van gezaghebbende zijde te Londen wordt de beschuldiging van Mosje Sjertok, de minister van buitenlandse zaken van ie voorlopige regering van Israël, dat Engeland 29 Juli militaire goederen, bestaande uit zoeklichten en andere electrische apparaten aan het Egyptische leger overgedragen zou heb ben, tegengesproken. Een onderzoek ter plaatse had uitge wezen, dat de beschuldiging ongegrond was. De secretaris-generaal van de Arabi sche liga, Azzam Pasja, heeft in een telegram aan de Veiligheidsraad ver klaard, aldus berichten die het hoofd kwartier van Graaf Bernadotte heb ben bereikt, dat Joden tijden» het be stand 28 Arabische dorpelingen levend verbrand hebben door hun kleren in benzine te drenken en aan te steken. HET VLUCHTELINGEN VRAAGSTUK. Het Britse ministerie van Buiten land Zaken heeft Graaf Bernadotte medegedeeld, dat medicamenten en tenten aan de Arabische vluchtelin gen ter beschikking zullen worden gesteld, zodra hjj een bevoegde in ternationale hulporganisatie, zoals bijvoorbeeld het Rode Kruis, voor de uitdeling zal hebben aangeweten. De genoemde goederen zijn afkom stig van Britse militaire voorraden in het midden-oosten. De waarde der goe deren zou in eerste instanties niet de som van 100.000 pond mogen overschrij den, die zo deelde sir Alexander Cadogan kortelings in de Veiligheids raad mede door Engeland voor deze zaak aan de Veiligheidsraad beschik baar zou worden gesteld. Volgens de Sovjet-auteur Davydof, die in het regeringsblad Izwjestia schrijft, heeft graaf Folke Bernadotte de bemiddelaar der V.N. voor Palesti na, een nieuw plan voor Palestina ontworpen, dat „tot doel heeft Palestina onder het bewind te brengen van de Britse marionetten-koning Abdoellah van Tranajordanië", ip- Nu de heer A. D. Schoonenberg Go?.N) bericht heeft zijn benoeming torn id der Eerste Kamer niet aan te n- larn. heeft de voorzitter van 't cen traal stembureau benoemd verklaard tot lid dier Kamer de heer J. P. Schal- ker te Amsterdam. Te Medan zijn 7 Japanse oorlogs misdadigers aangekomen, die op ver zoek van de Nederlands-Indische rege ring door de Amerikaanse bezettings autoriteiten in Japan zijn uitgeleverd. Het zeebad te Scheveningen boek te Maandag de 100.000e badgast van dit jaar. Het was het 20-jarige Engel se meisje Lucy Rydez uit Egham bij Londen, dat een cursus voor het in ternationaal recht in het Vredespaleis volgt Zij werd verrast met een mand fruit, bloemen, parfum en crème. Een militaire missie uit Cuba zal deze week in ons land vertoeven ter bezichtiging van de slagvelden bij Arn hem en ter bijwoning van een demon stratie van gevechtswagens in Amers foort. De wederopbouw van de Nijmeeg se binnenstad is Maandag begonnen. Burgemeester Hustinx stak de eerste spade in de grond. Van 17 tot 21 Augustus a.s. zal te Hilversum een internationaal congres van oud-katholieken worden gehouden. Dit congres zal waarschijnlijk door tal rijke hoge kerkelijke autoriteiten uit het buitenland worden bijgewoond. In Praag zijn honderden politie mannen gestraft, omdat ze niet of niet voldoende hebben ingegrepen, toen de Sokolfeesten werden gebruikt om tegen de regering te demonstreren. In Würtemberg Hohenzollern (Franse zone) hebben de openbare diensten, met uitzonderinf van 't rail verkeer, twaalf uur gestaakt als pro test tegen de Franse demontage-beve len. Harriman de reizende ambassa deur voor het plan-Marshall, is Dins dagavond te Brussel aangekomen, ter bespreking van vraagstukken aangaan de de toepassing van het hulpplan. Gisteren zou hij een onderhoud heb ben met premier Spaak en verschillen de andere ministers. De autoriteiten van Cyprus heb ben toegestaan, dat grote hoeveelheden vliegtuigbenzine op het eiland worden opgeslagen voor uitsluitend gebruik door de Amerikaanse luchtmacht. Toen in Mei Amerikaanse vliegtuigen op Cyprus landden voor eventuele evacu atie van Amerikaanse burgers uit het nabije Oosten, had de Amerikaanse consul verklaard, dat het mogelijk was, dat de toestellen op hun evacuatie- tochten op het eiland brandstoffen zou den opnemen. Te Jannina zijn negen ter dood ver oordeelde Griekse communisten te recht gesteld. Louis St. Laurent, de 66-jarige Canadese minister van Buitenlandse Zaken, is door de liberale conventie tot leider der Canadese ljberale partij gekozen als opvolger van Mackenzie King. Vijf en dertig Zweedse conduc teur» en chauffeurs van de Stockholm Tramweg Maatschappij maken een stu die van het Londense stadsvervoer. Vooral aan de ondergrondse wordt aandacht besteed, daar plannen be staan in Stockholm eveneens een on- detgroadM te bouwen. Behandeling met uiterste spoed Aan te nemen viel, dat het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de grondwetsherziening (tweede le zing) gisteren nog zou worden vast gesteld. Het ligt in de bedoeling van de regering, dit verslag met zeer grote spoed te beantwoorden. In die gedachtengang kan worden verwacht, dat de Tweede Kamer de ze wetsontwerpen zal kunnen be handelen in aansluiting op het debat over de regeringsverklaring, in het midden der volgende week. BROODBONNEN. 127-1 Brood 800 gram brood (geldig t/m 21 Aug.) 128-1 Brood 200 gram brood (geldig t/m 21 Aug.) Het vermoeden, dat de 38-jarige schipper van het vergane Deense jacht „Agathe" SS'er zou zijn geweest, blijkt inderdaad juist te zijn. De marechaus see neemt echter aan, dat de Deense regering er geen bezwaar tegen had, dat Hakon Rasmussen met zijn gezin het land verliet. Allen hadden paspoor- tetn en een monsterboekje. Bovendien waren de scheepspapieren in orde, zo- det er geen reden bestond de Denen nog langer onder politietoezicht te stellen. Wel zijn zij nog aan een aan tal beperkende bepalingen onderwor pen, doch kunnen zich vrij op 't eiland bewegen. Zij zullen door bemiddeling van de Deense consul op een boot naar Denemarken worden gezet en zo, prac- tisch berooid van hun gehele bezit, in hun vaderland weerkeren. Naar de schipper vertelde, was het doel van de tocht Engeland geweest. Hij heeft de plaatselijke autoriteiten verzocht nog enkele dagen op het eiland te mogen verblijven, teneinde de restanten van hun bezittingen, die nog voortdurend aanspoelen te bergen. Volgens de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Mars hall, is een officieel Sovjet-protest, Woensdag ingediend naar aanleiding van „het ontvoeren van Sovjet-burgers in de Verenigde Staten", gebaseerd op „onjuiste inlichtingen". Het ministerie van buitenlandse za ken wacht verdere berichten af over de status van twee Sovjet-leerkrachten, Michajl I. Samarin en Iksana A Ko- senkina, die „naar verluidt de bescher ming hadden gezocht van anti-commu nistische organisaties in de Verenigde Staten". Evenwel is mevrouw Kosen- kina later naar een Sovjet-consulaat teruggekeerd. (Volgens een vroeger bericht- is zij ontvlucht aan degenen, die haar ontvoerd hadden). Naar verluidt heeft Groot Brittannië overeenstemming bereikt met de ECA inzake de voorwaarden, volgens welke het de leningen krachtens het plan Marshall zal accepteren. Men verwacht binnenkort een officiële mededeling hieromtrent. Tot dusverre zijn aan Engeland in het kader van het plan' Marshall leningen toegewezen ten be drage van in totaal 185 millioen dol lar, doch Groot Brittannië heeft geen enkele lening opgenomen. Thans zal Groot Brittannië voor de ze leningen een interest moeten betalen van ongeveer 2 y, pet. Dit percentage ligt lager dan de vastgestelde 3 pet. De oorzaak van ramp te Ludwigshaven 7 Het Duitse nieuwsbureau D.P.D. deelt mede, dat de Franse autoriteiten als oorzaak van de ontploffing in de I.G. Farben-fabriek te Ludwigshafen, die meer dan 200 Duitsers het leven kostte, de zonnehitte hebben opgegeven. De Franse autoriteiten hebben tegen gesproken, dat er in deze fabriek oor logsmateriaal vervaardigd wordt. Hogere straften voor Indië-desertie De krijgsraad te velde heeft te Rot terdam twee militairen wegens Indië- desertie veroordeeld tot resp. 5 jaar en 4 jaar gevangenisstraf met aftrek. In beide gevallen had de auditeur-militair 15 jaar geëist. Dit is de eerste maal, dat in desertiezaken straffen van vijf jaar werden geëist en uitgesproken, sinds een maand geleden het strafplafond in deze zaken van 4 y, tot 5 jaar werd verhoogd. NIEUW ECONOMISCH PLAN VOOR WEST-EUROPA? Het Zweedse lid van de organisatie voor Europese economische samenwer king, Hammerskjold, deelde op een pers conferentie mede. dat deze week aan elle landen, die aan het plan-Marshall deelnamen, een reeks vragen zal wor den gesteld door de organisatie. De ant woorden op deze vragen zullen de grondslag vormen voor een vierjarig ..slauUT'-plan voor West-Europa. ALLE 133 Algemeen 132 Algemeen 131 Algemeen 130 Algemeen BONKAARTEN. 400 gram brood of één rants. vermicelli e.d. 750 gram suiker, boter - hamstr. enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gram versnaperingen. 250 gram boter of mar garine of 200 gr. vet. 1 ei. BONKAARTEN KA, KB, KC 808. 136 Algemeen 137 Algemeen 138 Algemeen 139 Algemeen 140 Algemeen B 147 B 148 C 149 250 gram boter of mar garine of 200 gr. vet. 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 50 gram thee. 125 gram koffie. 375 gram zachte zeep 250 gram soda. 800 gram brood (geldig t/m 21 Aug.) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 400 gram brood (geldig t/m 21 Aug.) BONKAARTEN KD, KE 808 151 Algemeen 125 gram boter of mar garine of 100 gr. vet. 152 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 153 Algemeen 750 gram zachte zeep -f 500 gram soda. D 157 800 gram brood (geldig t/m 21 Aug.) E 159 500 gr. bloem of zelr. bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. TABAKS- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN QA, QB, QC 808. 93 Versnap. 200 gr. versnaperingen of 200 gr. suiker, boter- hamstr. enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 96 Versnap. 100 gr. versnaperingen of 100 gr. suiker, boter- hamstr. enz. of 200 gr. jam, stroop enz. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 808 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zjjn de bonnen van strook N. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 13 Aug. worden gebruikt. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Januari 1947 de heer Ir. A. H. Joustra benoemd tot inspecteur van de Landbouw. Na van 1 November 1919 af als ad- junct-landbouwconsul met een kleine onderbreking gedetacheerd te zijn ge weest te Goes, werd hij bij de oprich ting van de buitenlandse Iandbouw- voorlichtingsdienst als een van de eer ste consulenten in het buitenland ge detacheerd. In deze functie behartigde Ir. Joustra gedurende bijna 20 jaar (van 1921 tot de inval van de Duitsers in ons land) de Nederlandse landbouwbelangen te Berlijn. Op 1 Juni 1940 werd hij als funge rend inspecteur tijdelijk belast met de leiding van de buitenlandse landbouw- voorlichtingsdienst van het departe ment van Landbouw en Visserij, ter wijl hij in de herfst van 1940 tevens werd aangewezen als hoofd van de af deling buitenland van het Rijksbureau voedselvoorziening in oorlogstijd. ii De enige overlevende van het jacht Duenna, de 54-jarige Nederlander N. Wezelman, maakt thans plannen om het jacht te bergen. Toen de opvaren den van boord gingen in de vliegende storm, had mevrouw van den Broek, de eigenares, te kennen gegeven, dat iedere weduwe van een omgekomen lid van de bemanning 10.000 gulden zou krijgen en ieder van de kinderen 5.000. Indien Wezelman de schipbreuk zou overleven moest hij het jacht zien te bergen en het verkopen. De laatste meent, dat het vaartuig weinig schade heeft geleden en ongeveer 200.000 gul den waard is. Vier van de vijf opvaren den zijn nog niet gevonden. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN AMERIKAANS CONSUL GEVONDEN. Het stoffelijk overschot van de Ameri kaanse consul uit Antwerpen, die Za terdagmiddag van het s.s. „American Defender" in de Merwehaven viel en verdronk, is gistermiddag ongeveer 4 uur in dezelfde haven drijvende gevon den. Het werd door de rivierpolitie ge borgen. Weersverwachting geldig tot he denavond: PLAATSELIJKE BUIEN. Zwaar bewolkt, met later plaatse lijke opklaringen en hier en daar enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in tem peratuur.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1