Stad en Omgeving. B. en W. antwoorden de heer LUIJCKX Verkeerde vleespolitiek dupeert slagers en consumenten Teruggekeerde militairen op feestelijke wijze begroet Burgemeester Ritmeester spreekt op avond van de Band Nederland Indië DE SPECIAALZAAK VAN HERENHOEDEN Pastoor van Veen wordt ingehaald Stopt op veilige manier transpireren in de armholu. ARRID 1.50&& Predikbeurten HANDEN WASSEN metpapier Zij behaalden het Middenstandsdiploma Goud voor trouwe dienst abonneert u op dit blad Verhoqing bouwprijzen dringend gewenst TvEEN BIEFSTUK OP TAFEL Envoldoende slachtrijp vlees in de weiden Urk ""T0erd: 25046 P°nd palln«. van Marktbericht waar zijn onze schepen? zuinig met benzine betekent deviezen verdienen „Een avond van vreugde, een avond van dankbaarheid". Zo betitelde bur gemeester Ritmeester gisteravond de bijeenkomst, die de Band Nederland Indië in Formosa had belegd ter verwelkoming der gerepatrieerde militairen De teruggekeerden en hun familieleden hebben enige uren vreugde beleefd in dit samenzijn, dat met zoveel goede wil was georganiseerd. De dank je gens de „Jongens overzee" werd bij monde van de burgemeester, bescherm heer van de Band. op ondubbelzinnige wijze tot uiting gebracht. De avond werd geopend met een i nodiging allen staande het Wilhelmus kort woord door voorzitter H. Jole, hadden gezongen. Dit plechtig ogen- die de nagedachtenis eerde van hen, blik werd. met een driewerf „hoezee" die bij het vervullen van hun plicht op H. M. de Koningin besloten. in de tropen zijn gevallen. De ruim 350 aanwezigen namen na dit ernstige woord twee minuten van volstrekte stilte in acht De heer Jole deelde nog mede, dat de burgemeester even later zou komen en dat de directeur der Rijkswerf be richt van verhindering had gezonden. De heer Jole bedankte de heer van Baaren voor zijn sympathieke geste, om de zaal voor deze avond belange loos ter beschikking te stellen. De chef-staf, kapitein-luitenant ter zee B. J. Velderman, was aanwezig als vertegenwoordigen van de Comman dant der Marine. De voorzitter van het plaatselijk NIWIN-comité, notaris Loots, sprak nog een woord van be groeting tot de gerepatriëerde militai ren. Hij hoopte, dat het werk van de NIWÏN iets had mogen bijdragen tot de veraangenaming van hun noodza kelijk verblijf in de tropen. Namens het NIWIN-comité verzocht hij, in dien mogelijk, enige gegevens te ver strekken omtrent de resultaten van de Kerstpakketten-actie en andere ver richtingen van de NIWIN. De avonJ werd verder in een onge dwongen sfeer doorgebracht. Ruim schoots kreeg men gelegenheid om we derzijds herinneringen uit te wisselen, waarbij c' consumpties die door de Band Nederland-Indië werden aange boden, tot verhoging der gezelligheid bijdroegen. Ter afwisseling traden en kele Helderse amateur-artisten voor 't voetlicht. Zo vergastten de Parola's de aanwezigen op enkele uitstekende staaltjes van acrobatiek; het Hawaiïan- ensemble van Jo Koek bracht amuse mentsmuziek, evenals het quartet van Wim Manshanden; de heer Muller gaf enige tenorsoli ten beste; mevrouw Donkervliet declameerde en de heer Groenendijk droeg voor. In de pauze werden vele aantrekkelijke prijzen verloot. UITREIKING HERINNERINGS- TEGEES. Het laatste programmapunt was de uitreiking der herinneringstegels door de burgemeester. Alle gerepatrieerde militairen (het waren er een veertig tal) werden voor het podium geroe pen. Tot hen en tot allen in de zaal richt te de burgemeester een met bezieling uitgesproken rede, waarin hij herin nerde aan de vele Band-avonden, waar op uit Indië teruggekeerde officieren hebben verteld over het leven der jon gens overzee. Helaas zijn vele van de ze jongens niet teruggekeerd. Aan hen wijdde burgemeester Ritmeester woor den van dankbare herinnering. Zij kunnen helaas deze avond van vreug de en dankbaarheid niet meer bijwo nen. Deze dank moet thans gericht worden tot hen die in goede gezond heid tot ons terugkeerden. Zij verdie nen de dank van het gehele Neder landse volk, in het woord, maar ook in de daad. De meesten hebben hun werk of hun studie moeten onderbreken om in Indië te bouwen aan het herstel der goede verhoudingen. De vervulling van die taak zal voor ons land en volk, waarbij de tientallen millioenen rijks genoten tussen de keerkringen zijn in begrepen, van de grootste betekenis blijken. Het is thans de taak van het Ne derlandse volk, om aan de gerepa- triëerde militairen de gelegenheid te bieden in een behoorlijke positie me de te bouwen aan de wederopbouw van het Koninkrijk. De Band Nederland-Indië heeft haar dankbaarheid willen tonen door het aanbieden van een herinneringstegel, waarop de Nederlandse Leeuw staat afgebeeld. De burgemeester reikte de ze tegels persoonlijk namens de Band aan de jongens uit. nadat op zijn uit- «89 SPOORSTRAAT 89 Morgenmiddag om zes uur wordt pastoor K. A, H. van Veen, die Zon dag zijn veertigjarig priesterjubi leum hoopt te vieren, feestelijk inge haald. Bij het fort Dirks Admiraal zal de harmoniekapel „Winnubst" ter begroeting gereed staan. Pastoor van Veen komt dan per auto, vergezeld door een aantal rui ters, uit Julianadorp, waar hem om pl.m. half zes door de harmonie JCunstzin" een muzikale gelukwens wordt gebracht. Langs de route Brakkeveldweg, Overweg, Ruijghweg. Stakman Bos- sestraat, Hartestraat, Nieuwstraat. rijdt de pastoor, voorafgegaan door „Winnubst" en de leden der R.K. Sportcentrale naar de parochiekerk in de Jan in 't Veltstraat. Voor de kerk zullen bruidjes opge steld staan, en in de Nieuwstraat de leden der R.K. padvinderij. Tijdens het bal, waarbij de muziek werd verzorgd door Wim Manshanden, Henny van de Water, Jaap Drijver en Ep Regelink, sprak sergeant P. van der Neut namens de teruggekeerde militairen een woord van dank tot het bestuur van de Band voor het organi seren van deze geslaagde begroetings avond. Nieuw... Reulrwerend* Crème 1. Bederft de kleding niet prikkelt de hald niet 2. Is onmiddellijk droog. Kan direct na het ontharen worden ge bruikt. 3. Stopt het transpi reren gedurende 1-3 daaen; neemt de reuk weg. 4. Witte, Tetvrlje crème met friste geur. 3. Beschermt Uw kledlna tegen transplratlo* ▼lekken; maakt sous-kras overbodig. VOOR ZONDAG 15 AUGUSTUS. DEN HELDER. Ned. herv. gem., Nieuwe kerk. Weststraat, 10.30 uur ds. W J. de Hoest; Palmstraat, 10 uur ds. J. Borghardt, 19 uur de heer E. Wan- ders. Geref. kerk, Bethelkerk, 10 uur ds J. Hartkamp, 17 uur ds. A. Zwaan, van Breukelen; Rehobothkerk, 10 uur ds. A. Zwaan, 17 uur ds. J. Hartkamp. Geref. kerk art. 31, Nieuwe kerk, Weststraat, 8.45 uur en 17 uur stud. F. van den Bos, van Den Haag. Chr. geref. kerk, Steengracht, 10 uur en 17 uur ds. J. P. Geels, van Den Haag. Oud-geref. kerk, Hoogstraat 86, 10 uur en 17 uur ds. Mieras, van Krimpen aan de IJsel. Geref. gemeente. Janzen- dwarsstraat 8, 10 uur en 16 uur lees- dienst. Lutherse kerk. Wezenstraat, 10.30 uur ds. J. B. Oskamp, van Nijme gen. Doopsgezinde gemeente, 10.30 uur ds. P. J. Smidts. Oud-kath. kerk, 10 uur H.Dienst, pastoor Verheij. Evangelisatie Vijzelstraat, 10 uur en 19.30 uur samenkomst, 12 uur en 14.30 uur Zondagsschool; Woensdag 20 uur Bijbelkring; Donderdag 19.30 uur vrou- wenkrans; Zaterdag 20 uur bidstond, 21 u. openluchtsamenkomst Nieuwe Brug straat. Leger des Heils, Zaterdag 14 Augustus, 20 uur openluchtsamenkomst; Zondag 10 uur heiligings- en opdracnt- dienst, leidster kapiteine Staalman; 19 uur openluchtsamenkomst; 20 uur ver lossingssamenkomst, leidster kapitein C. A Verwaal; Dinsdag 19.30 uur solda- tenmeeting; Donderdag 20 uur open luchtsamenkomst. Baptisten-gem., 10 30 uur en 20 uur de heer Van Leeu wen. JULIANADORP. Ned. herv. gem., 10 uur ds. Salm. Geref. kerk, 14.30 uur ds. J. Hartkamp. Star of hope mis- sion, 10 uur de heer H. Sanders, 19 uur de heer A. de Vries. HUISDUINEN. Ned. herv. gem., 19 uur ds. Salm. CALLANTSOOG. Ned. htvv. gem., 19 uur ds. J. H. Klein Wassink. Zelfs degenen die dagelijks langs de Binnenhaven komen, sullen tot nu toe weinig acht hebben geslagen op de woorden „Chemische Fabriek Helder", die mei koeien van letters op een grote loods aan de overkant staan geschilderd. Die chemische fabriek staat daar ook vrij onopval lend, aan dat zijweggetje van het Ankerpark. Maar toch wordt daar nu een product vervaardigd, waar voor men zelfs in Amerika belang stelling toont. Dat product is het z.g. „zeeppapier", het Ei van Columbus voor reizigers, kantoormensen etc., etc., die regelmatig hun handen moeten wassen en het mee voeren van een (altijd kleverig) stuk zeep wat al te bezwaarlijk vinden. Zij kunnen nu zo 'n boekje zeeppapier in hun binnenzak steken, en hebben daar door een stuk zeep altijd op practische manier bij de hand. Elk boekje „White Bird" (Witte raaf) zeeppapier bevat vijftien blaadjes met zeep geïmpregneerd papier, ieder groot circa tien by vyf centimeter. Ieoer blaadje bevat voldoende zeep voor twee handwassingen, zodat men met de inhoud van één boekje dertig maal de handen kan wassen. Dezer dagen hebben we een kijkje ie de fabriek genomen. De directeur, de heer J. Bregman, leidde ons rond door de ruimten waar het papier met de zeepoplossing wordt geïmpregneerd en door de lokalen waar vlugge meisjes handen de bladen perforeren, bundelen en de boekjes verder afwerken. De pro ductie der boekjes gaat.in een zodanig tempo, dat per dag circa 15000 stuks kunnen worden afgeleverd. Dat voor dit product belangstelling bestaat, moge blijken uit het feit dat bestellingen binnen kwamen uit Ame rika, Argentinië, Spanje, Zwitserland en vele andere landen. Ook in Neder land zelf worden reeds flinke hoeveel heden afgeleverd. De heer Jansen, scheikundige der chemische fabriek „Helder", ij er ook in geslaagd een impregnatievloeistof sa men te stellen welke het beslaan van ruiten en brilleglazen tegengaat. O cfk met deze vloeistof werd papier geïm pregneerd. en wij hebben ons ervan kunnen overtuigen dat een brilleglasna inwrijving met een klein stukje van dit papier, geen neigingen tot beslaan vertoont. En ook het gele „White Bird"-papier doorstond de proef glansrijk. Even de handen natmajeen, een half velletje zeeppapier ertussen verpulveren, en een heerlijk sopje ontstaat. Deze schuimen de „witte raaf" zal zijn weg zeker vin den, tot heil ook van de Nederlandse deviezenpot. De kleine zaal van het theater ..Har monie" te Alkmaar is tien dagen lang het toneèl geweest van een vredelie vende strijd. Een 100-tal Noordholland se dames en heren hebben daar exa men gedaan voor het Middenstandsdi ploma. Bij twaalf tegelijk moesten zij voor de examinatoren verschijnen, die hen 35 minuten onder het mes hielden. Per dag werden negen groepen afge werkt. en daaruit kunnen we wel op maken, dat de afgelopen tien dagen ook voor de examinatoren zware dagen zijn geweest. Gistermiddag om vier uur kwamen de laatste candidaten voor. Onder de honderden geslaagden was natuurlijk ook t een aantal uit Den Helder en omgeving. n.L G. Bakker (Oudeschild). M. Bakker (Oudeschild), B. J. Biegstraaten (Den Helder'1. R. A. Biegstraaten (Den Helder), C. Blom (Oudeschild), K. Boersema (Midden- meer), J. Brandsema (Hippolytushoef), K. Bruinsma (Den Helder), D. Buijs (De Cocksdorp), ,T. Dekker (Oude schild), A. C. Geluk (Westerland). C. C. Goënga (Den Burg). I. de Haan (Den Helder), mevr. G. de Haan-Bos- ker (Wieringen), E. Huijbers (Hippoly tushoef), J. H. Jutte (Den Helder), J. A. Kaptein (Hippolytushoef), A. J. Kern (Den Helder), J. Keijzer (Ooster- end), S. Keijzer (Oosterend), A. J. Kievits (Den Burg). C. Klos (Nieuwe Sluis), J. C. Koorn (Den Burg), mej. E. M. Kootker (Den Helder), H. Kooij (Den Helder), G. Knijper (Oosterend), A. C. Lont (Stroe), D. en M. Lont (Hip polytushoef), D. Ramler (Den Helder), J. N. de Ridder (Hippolytushoef), mej. W. M. E. Schutte (Den Helder), S. J. van Swinderen (Den Burg), T. A. Sijm (Wieringerwerf)mevr. D. Terlouw- Gieles (Den Helder) Gistermorgen vond op het Canada plein te Alkmaar de uitreiking plaats van een gouden medaille wegens 36- jarige trouwe dienst bij de Koninklijke Landmacht aan de Adjudant-onderoffi cier A. J. Timmers, die enige jaren ge leden wegens verdienstelijk werk te Den Helder door de Koningin benoemd werd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Door de Commandant van het Alk- maarse garnizoen werd hij voor het front der troepen hartelijk toegespro ken en aan de manschappen ten voor beeld gesteld. De plechtigheid werd besloten met een parade en een mars door de stad Alk maar. De volgende maand komt de voltallige vergadering van de Verenigde Naties te Parys bijeen. In de onmiddellijke nabijheid van het Palais de Chaillot, waar de vergaderingen zullen worden gehouden, wordt thans een groot gebouw opgetrokken, dat als restaurant voor de gedelegeerden zal dienen. Men zal zich herinneren, dat de heer P. Th. Luijckx, voorzitter der KVP-fractie van de Helderse gemeenteraad, op 9 Juli j.1. een aantal schriftelijke vragen betreffende de wederopbouw aan de voorzitter van de raad heeft gericht. Naar aanleiding van deze vragen hebben B. en W. enkele mededelingen aan de raad gedaan. Hieronder herhalen wij vet gedrukt de vragen, die door de heer Luijckx werden gesteld. De op merkingen van B. en W. laten wij onder iedere vraag volgen. plannen in kleinere objecten zullen, naar onze mening, geen gunstiger re sultaten worden verkregen. 1. Wat kunnen de oorzaken zijn, dat de wederopbouw hier ter stede zo achterkomt bij die van andere plaatsen, zoals Velsen, Castricum, e.a.T Inderdaad is met name in Velsen een groter aantal woningen voltooid of in aanbouw dan in de gemeente Den Hel der. Dit vindt mede zijn oorzaak in het feit, dat aldaar evenals in Cas tricum minder arbeid moest worden verricht voor het ter beschikking krij gen van de nodige bouwterreinen. In beide plaatsen kon bovendien de wo ningbouw voor zodanige prijzen wor den gegund, dat de van regeringswege vastgestelde maximumprijs per kubie ke meter niet werd overschreden. 2. Is ter verbetering; hiervan geen nader overleg te plegen met de plaatselijke aannemers? Bij herhaling is getracht, door in schakeling van plaatselijke aannemers de wederopbouw te bevorderen. Van r.ader overleg is geen verbetering te verwachten. 3. Zou aanbesteding van kleinere objecten geen gunstiger resultaat opleveren? Met het splitsen van de grotere bouw- 4. Kunnen de huidige betalings termijnen geen bezwaar zijn voor minder kapitaalkrachtige aanne mers om in te schijven, en zo ja, kunnen deze niet worden herzien? Steeds wordt, ten gerieve vooral van minder kapitaalkrachtige aannemers, een zo groot mogelijk aantal betalings termijnen vastgesteld. Daarenboven hebben wij, op .voorstel van de direc teur van openbare werken, besloten om, indien materialen op de plaats van een werk zijn aangevoerd, een bedrag, overeenkomende met ten hoogste 80 pet. van de factuurwaarde dezer ma terialen, aan de betrokken aannemer als voorschot op de eerstvolgende be talingstermijn te doen uitbetalen. Her ziening der betalingstermijnen komt ons derhalve niet noodzakelijk voor. 5. Is de prijs, welke is vastgesteld per kubieke meter bouwvolume voor Den Helder niet te laag, zo dat opdrachten moeten uitblijven? Ook naar onze mening is de bouwprijs per kubieke meter te 6. Zo vraag 5 bevestigend wordt beantwoord, kan dan by de desbe treffende instantie (s) geen wijzi ging worden verkregen? Bij de betrokken Rijksinstanties is mondeling en schriftelijk aangedrongen op verhoging van deze prijs. Hierbij is onder meer gewezen op de hoge kosten, welke in verband met het aan trekken van buitensteedse arbeiders moeten worden gemaakt. Deze actie heeft nog geen voldoende resultaat opgeleverd. 7. Kan gebrek aan personeel mede oorzaak zyn, en hoe staat het met de metselaarscursus? Inderdaad werkt het gebrek aan vakbekwame arbeiders remmend op de vordering der onderscheidene bouw werken. Betreffende de Rijkswerk plaats voor vakontwikkeling kan het volgende worden medegedeeld; In to taal zijn voor deze cursuc 40 personen ingeschreven geweest, waarvan er 11 geheel zijn opgeleid en 7 de cursus tussentijds verlieten. Van de 11 opge leide metselaars hebben er 9 bij plaat selijke aannemers werk gevonden, één werkt buiten de stad en éen kon nog niet worden geplaatst. Van de overige 22 deelnemers zal, naar het zich laat aanzien, een 13-tal binnenkort zijn op leiding voltooien. 8. Heeft de in uitzicht gestelde be spreking al plaats gehad met de, naar zy menen gedupeerde, aan nemers van het destijds verrichte grondwerk in Oud-Den Helder? De bespreking met de bedoelde aan nemers heeft nog niet plaats gehad omdat met één van hen een geschil is gerezen, waarin de Raad van Arbi trage voor de Bouwbedrijven in Ne- deland nog geen uitspraak heeft ge daan. (Van onze verslaggever1 Sinds enkele weken hebben ome huismoeder, er weer extra zorgen bijgekregen. En wel die der belegging. Een plakje worst U er „iet meer bij. Ook ^ordt het zo langzamerhand een puzzle om een pittig sju'tje op te dienen en moe- ten maggiblokjes, jes tomaat er aan te pas komen om de maaltijd bij gebrek toch zo smakelijk mogeltJk te ma ken. En er wordt nog meer gemopperd. Ga maar eens praten met de Pensionhou ders, dan zult ge genoeg te horen krij gen. Gasten met zure gezichten en da niet alleen door 't wisselvallige weer. Ook zij missen het hartige van een vleesgerecht en daar kwam nota-bene ook nog het verbod om in restaurants etc, eieren te serveren, een gerecht dat toch in zovele gevallen en zeker nu uit komst bracht. Voor een zeer belangrijk deel moet van deze narigheid de schuld gezocht worden bij een verkeerde vleespolitiek der regering. Of hier n.1. van een ver kiezingsstunt sprake is geweest weten wy niet. maar enkele dagen voor de ze vende Juli kwam het bericht dat de vee- leveringsplicht voor de boeren was op geheven. Deze leveringsplicht hield in, dat elke boer naar gelang het aantal stuks vee, dat hij had, van het Bedrijfs- schap een aanslag kreeg om een zekere hoeveelheid vlees te leveren. Men kon deze leveringsplicht over doen, zode- er een handel in de leveringsbonnen ont stond. Was er weinig aanbod van slacht vee, dan kon de Plaatselijke Bureauhou der in zijn rayon de boeren aanschrij ven om vee te leveren. Dit had een vrij regelmatige en zekere voorziening van de vleesmarkt tot gevolg. Het enige na deel hieraan verbonden was, dat er soms nog niet slachtrijp vee werd aangebo den. Deze opheffing van de leveringsplichf geschiedde door de overheid in strijd met het advies van het Bedrijfsschap voor Vee en Vlees. Deze had voorgestaan de opheffing van de levering in het na jaar te doen plaats hebben. Dan im mers kent men de grote veemarkten, waarop de boeren met de dieren ver schijnen, die zij voor het op stal zetten van de veestapel in verband met hun voederpositie van de hand willen doen HOE DE BOER REAGEERDE. De boeren hebben in grote mate slachtrijp vee in hun weiden. Dat zij dit nu niet aanbieden heeft zijn oorzaken. In de eerste plaats kochten zij hun die ren bestemd voor de vetweiderij dik wijls in, toen de veelevering nog bestond Zij betaalden toen voor een rund dik wijls ongeveer vijftig gulden meer (in verband met de leveringsbonnenhandel) dan de prijs, die het Bedrijfschap voor cie overname gesteld had. Op elk stuk vee van deze catagorie zouden zij dus een verlies van 50 moeten lijden. Men begrijpt, dat men daar niet veel oren naar heeft. Vooral nu het seizoen gun stig is en er ruim voldoende gras is, laat men deze vetweiders nog graag een paar weken langer lopen, waardoor het ge wicht groter wordt en het plotselinge verlies waarvoor men kwam te staan, wordt geëlimineerd. De situatie is dan dus zo, dat de boer op het ogenblik kan leveren, wanneer bij lat zelf wil en dat doet hij om bo vengenoemde redenen dus in zeer ge ringe mate. Ziedaar de oorzaak dat men geen vlees kan krijgen, dat zich bij een enkele paardenslager die ook niet meer kunnen leveren dan van hun normale toewijzing, lange rijen klanten vormen en dat de slagers maar een of twee da gen in de week open behoeven te zijn en daarna wel een extra en onvrijwil lige vacantie kunnen gaan genieten. GROTE ONTEVREDENHEID IN DE SLAGERSWERELD. Het is vanzelfsprekend logisch, dat deze verkeerde overheidspolitiek bij het slagersbedrijf grote ontevredenheid heeft teweeggebracht. Men hoort zelfs uitdrukkingen als: „De slagers worden afgeslacht". De verschillende rantsoen- toewijzingen komen er n.1. op neer dat bet vleesrantsoen voor de maand Augustus per week 100 gram bedraagt fn dit verband besloot het bestuur van de vakgroep na overleg uitdrukking te geven aan zyn gevoelens in een tele- VISSERIJ De lle Augustus werd door 106 vaar- alles ïe%X predikbeurten op ZONDAG IS AUGUSTUS Ned Herv kerk, io en 5 uur de heer Hof meester van Hilversum - Gerel k °- J (onderh art 31 K O), io en 5 uur ds Van ongeren van Rouveen - Chr Geref ke^k dam-West w f «on burgerlijke stand Geboren: Michiel. zoon van M van der Zwan en a de Boer a»» van A H Wolfert en t m Ras dochter en* Jacobje 'cerssen ""'da AANBESTEDING Heden had ten Gemeentehuiie n* besteding plaats voor het bouwen acht nieuwe woningen De volgende f?" ma's hadden ingeschreven: Das 2 te Almelo voor f 98,860,—; w de Urk voor t 110.832 Urke, a!„ Combinatie voor f 108.7«._ Vr, C!"' Zoom te Urk voor f 110900- n. i» nog aangehouden funning gram aan de Raad van Ministers on o» Juli, waarin het Hoge College de uiL? lage vleesrantsoenering onder 0j werd gebracht. Het bestuur zeide dat telegram voorts, dat het meent 18 op te moeten wijzen, dat de laatste i2't en in het bijzonder sinds het begin ver' dit jaar het slagersbedrijf in een uiw precaire toestand verkeert. Door a, laatste weken wordt deze situatie n» weer zeer verergerd, hetgeen niet ders dan een ongunstige invloed kan hebben op de reeds bestaande geest va! ontevredenheid en onrust onder de be drijfsgenoten. Men dringt er op aan te- spoedigste die stappen te nemen, (ju een voldoende aanvoer van slachtvee en handhaving van het rantsoen van 200 gram zullen waarborgen. STOK ACHTER DE DEUR Inderdaad worden er nu enkele nuat regelen in het vooruitzicht gesteld, ij een vergrote levering van slachtvee zouden kunnen stimuleren. In de eerste plaats is medegedeeld, dat in tegen, stelling met aanvankelijke geruchten de overnameprijs van slachtvee in het na. jaar niet zal worden verhoogd. Voorts ligt het in de bedoeling om straks een maatregel af te kondigen, waardoor een beperking van de leveringsmarkt zal optreden in het najaar. Per markt zal dan niet meer dan een zeker aantal stuks door de Centrale worden afge. nomen. Bovendien, zullen de boeren die nu leveren, in het najaar bij de grote leveringen voorkeur krijgen. Daartoe zullen z.g. leveringskaarten in omloop worden gebracht. Op deze wijze wordt thans van overheidswege getracht (de eigen gemaakte fouten) goed te maken en de ontevredenheid bij slagers en consumenten enigszins op te heffen. Eer. soort stok achter de deur dus. Wij blijven er echter bij, dat het in- trekken van de leveringsplicht op het tijdstip, dat nu geschiedde een grote fout is geweest. Een fout, die zich in de dagelijkse praktijk ernstig wreekt. We noemden u de pensions en de restau rants en wij denken daarbij b.v. ook aan de grote steden, die naast de vele seizoenbuitenlanders in deze dagen gro te aantallen vreemdelingen binnen hun muren zullen krijgen in verband met diverse internationale congressen. En wat moeten zij deze mensen aanbieden? Geen vlees, geen eitje bij het brood.... Een treurige situatie, die bij de buiten lander zeker geen reclame zal maken. En dat alles omdat men in Den Haag het advies van deskundigen meende ter zijde te moeten leggen. Wij vragen ons wel eens af.... Edoch, wij hopen ten slotte, dat men uit deze bedroevende gang van zaken lering zal weten te trekken. NOORDERMARKTBOND, 12 Aug. '48. Aangevoerd 105000 kg aardappelen: eer stelingen f 6.80f 7.50, rode eerstelin gen f 7.80, eigenh. f 7f 7.60, blauwe eigenheimers f 6.50f 7, Bintje f 6.40— f 6.90, Koopmans blauwe f 6.60—f 1. Bevelanders f 6.40f 6.60, IJselster f 6.40—f 6.60; 55000 kg witte kool f 4—f 5.50; 51000 kg rode kool f 6- f7.40; 10.000 kg gele kool f 6—f 11; 16000 kg Slabonen f 38f 48; 2600 kg Bieten I f 5.60—f 6.10; 3600 kg Zilverncp f 11.30f 13.50, zilver drielingen f 2— f 3.60 en zilveruien f 2.50f 2.80. Alblasserdijk, 12-8 v. Tampico n. Cor pus Christi. Amstelland, 11-8 van A'dam te Buenos Aires. Eemdijk, 10-8 v. New Orleans via Londen-Ant- werpen n. R'dam. Helder, 18-8 v. Buenaventura n. Guayaquil. Ittw* sum, R'dam-Calcutta, 11-8 v. Mar- seille. Oberon, 11-8 v. Fuikbaai te Norfolk. Sommelsdijk, 10-8 Houston te New-Orleans. Stad Arnhem, 12-8 v. Huelva n. A'dam. -~ Stad Schiedam, 11-8 v. Lagos n. P°r' Gentil. Zwijndrecht, A'dam-West- Afrika, 11-3 te Bordeaux. Zuider kruis, R'dam-Bat., 12-8 te Aden. Algorab, Calcutta-R'dam, 12-8 te Co lombo. Ridderkerk, Japan-H dam, 12-8 te Havre. Westerdam, 12-8 1' u' v. Antw., 13-8 v.m. te R'dam verw. Willem Ruys, 12-8 v. R'dam op drie dagen Cruise. Aagtekerk, R'dam" Australië, 11-8 te Genua. Alblas serdijk, 9-8 v. Vera Cruz n. TamPlc0, Alchiba, Maceio-Antw., pass. 11-8 Fernando Noronha. Alhena, Buenos Aires-R'dam, 16-8 te Antw. verw. Alphard, 1 Aug. v. Santos te Monte video. Borneo, 7-8 v. Vancouver te Los Angelos. Buys Ballot, 11-8 v- Baltimore n. Nederland. Delft, v A'dam te Trinidad. Japara R L.) 7-8 v. San Francisco n. va»" ccuver. Leuvekerk, r'dam-CalcutWj pass. 11-8 Perim. Mijdrecht (T). v Thameshaven te New Orleans. ve^ moedelijk 14-8 n.' Birkenhead Overijsel, 8-8 v. Rosario te Portla® (Or). - Ridderkerk, jê*m-Havre, 11-8 Ouessant. Sommelsdijk. Galveston te Houston. Taria 10-8 v. Abadan te Sydney. T 8-8 v. Rosario te Buenos Aires, ve 14-8 n. Holland. Tegelberg, 9"8 Mauritius n. Durban. Tjibadak, v. Hongkong te Bat. Trajanus, sterdam-Paramaribo. 8-8 v. Trim Van Heutsz. 9-8 v. Swatow te Hong kong.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2