Stad m Omgeving. DE ONZUIVERE WERFZUIVERING Z.A.P. - TEXEL 3-1 Twaalfhonderd kinderen genoten van Roodkapje Nieuws van „Het Noorden" Uit het politierapport De vacature Hoofd der School Postduivennieuws Is hierbij iets van U? Aanvulling De „Siskin" terecht Eervolle onderscheiding Morgen voor twee dagen melk Geslaagd Wieringen Het vreemdelingenbezoek aan Wieringen Callantsoog. Een konijnendief Wederopbouw ABONNEERT U OP DIT BLAD Ruiter-demonstraties WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? E S'uS-r Marktberichten Personenauto bij Oudesluis door trejn gegrepen Ingezonden De vier Helderse Enkabé-winkeliers hebben gisteren aan twaalfhonderd stadgenoot; es een fijne'middag bezorgd. Het groepje jeugdige artisten o.Lv. Chris Hofland uit Den Haag trekt thans door het land in een door de heer Lit- tooy georganiseerde tournée. om over al de kinderen van Enkabé-klanten te vergasten op een leuke voorstelling. In de omgeving van Den Helder hebben reeds een kleine 6000 peuters genoten van het sprookje „Roodkapje", en daar kwamen gistermiddag nog 1200 Helder se jongens en meisjes bij. We hebben één der drie voorstellin gen bijgewoond, en moesten na afloop verklaren evenzeer genoten te hebben als de jeugdige toeschouwers. In drie bedrijven werd het sprookje opgevoerd, en dat op een alleraardigste manier. De meisjes wisten door hun vlotte spel het reilen en zeilc.i van Roodkapje bij zonder aantrekkelijk voor het voetlicht te brengen. De costuums zagen er keu rig verzorgd uit, en de balletten waren werkelijk een lust voor het oog; de meisjes waren prima ballerina's in de dop! Roodkapje zelf werd „schattig" (men vergeve ons dit jonkvrouwelijke woord, maar het is hier nu eenmaal het meest toepasselijk) gespeeld door een 16-jarig meisje, dat zich in stem, hou ding en kleding enige jaren jonger had weten te toveren. Het was leuk om te zien, hoe de toe- schouwertjes meeleefden met hetgeen gebeurde in die sprookjesachtige we reld, waar dieren kunnen spreken en waar Roodkapje een vriendschappelijke rondedans maakt met de boze wolf. Het was dat het kleine meisje op de plan ken weinig angst voor de wolf toonde en zelfs goede maatjes met hem werd, anders waren hier en daar in de zaal de waterlanders wel voor de dag ge komen! Nu bleef deze opvoering een gezonde opeenvolging van spanning en ontspanning, waarvan ook de aanwe zige moeders genoten zullen hebben. Tot besluit der vluchten met oude dui ven werd de wedvlucht ven Bordeaux, over een als tand van plm 986 km gehou den, alwaar de vogels om 1 uur Zaterdag middag SI Juli, In vrijheid werden gesteld Het ls een zeer zware vlucht geworden, daar de vogels eerst met Noordenwind en boven België met onweersbuien te kam pen hebben gehad Ook verder boven Holland was het weer verre van gunstig Ondanks het ongunstige weer werd toch reeds Maandagmorgen 6,45 uur de eerste vogel geconstateerd Deze heelt dus de nacht dicht bij huis doorgebracht Indien er niet 's Zondagsavonds een zWare zee- damp was komen opzetten, had deze dol ler ongetwljleld nog 's avonds zijn hok bereikt Het was evenwel de eerste duil in Den Helder; ruim 7 uur later was hier ter plaatse de volgende vogels geklokt De uitslag luidt; G J WlUenberg 1JA Bosch Z; D Klijzing 3, 5; W Pluimers 4 Da wedvlucht met jonge duiven vanal Vilvoorde werd een echte waalvlucht De vogels werden om 7,34 uur gelost De eer- sta bereikte reeds om 9,25,78 uur haar hok en behaalde een snelheid van 1966'/» mtr per minuut, dit is bijna 118 km pes- uur De 23e ol laatste prijsduil werd nog geen zeven minuten later geklokt De prijswinnaars waren: Barendrecht 1; G J Wlttenberg 2; C Bontes 3, 7, 8, 9, 11; R Ran 4, 10, 18; Rietveld 5, 13; J Mans handen 6, 14; P Dlrks 12, 24; P Pranger 15; A Dienaar 16, 19; Gebr Buis 17, 23; M Nellestein 20; C Kos 21; J van Doorn 22; Kerkhoven 25 Tot slot de wedvlucht vanaf Mons, 284 km op 15 Augustus De vogels werden ge lost om 7,10 uur Hoewel niet die grote snelheid werd bereikt als verleden week, kwam de eerste vogel, die om 10,12,41 uur werd geklokt, toch tot een gemiddelde van 1554,8 meter per minuut De laatste of 24e prijs was reeds om 10,24,28 uur verdiend De volgorde was: Llmonard 1, 12; J van Doorn 2, 13, 16; P Dirks 3, 18; Rietveld 4; C Bontes 5, 15, 21, 22, 24; C Kos 6: J Manshanden 7; T Kos 8, 9, 10; A Kooger 11; P Pranger 14; R Ran 17; A Dienaar 19; Gebr Buis 20; Barendrecht 23 Ten nadele van Openbare Werken werd enig houtwerk ontvreemd uit het voormalige „Pi-park", het opslagter rein aan de H. A. Lorentzstraat. Verschillende boeren uit Juliana- dorp ondervonden veel overlast van het onkruid, dat welig tierde op een stuk grond dat in geen jaren was be werkt. Het was een lap grond, vóór de oorlog bestemd voor de bollenteelt en toebehorende aan iemand uit Ben- nebroek. Deze iemand heeft zich ja renlang niet met het land bemoeid. Het lag braak, het onkruid woekerde vrolijk voort, en het verspreidde zich natuurlijk over de naastgelegen akkers. Men heeft er thans politiewerk van ge maakt, en nu is het zaakje in een drachtige samenwerking tussen boeren en politie opgelost. De boeren zorgden er met elkaar voor, dat het onkruid werd afgemaaid, en de politie zorgde voor een keurig proces-verbaal. Onze Benn^broeker landheer zal er binnen kort wel meer -van horen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen een dame, die zich niet ontzag cm bloemen te plukken uit het plant soentje bij het vliegermonument in de 2e Vroonstraat. In de nacht van Zaterdag op Zon dag moest een beschonken visserman, die zich (met een verschil van enige straten) in zijn huisdeur had vergist, ter ontnuchtering naar het bureau worden overgebracht Een automobilist werd bekeurd, die Zondag j.1. met zijn wagen aan het toeren was gegaan, zonder dat hij daartoe dispensatie bezat van de Rijks verkeersinspectie. Voor de vacante - betrekking van hoofd der school alhier, hebben zich 15 sollicitanten aangemeld. De postduivenvereniging „Nieuwe- diep" hield Zaterdag j.1. een wedvlucht met jonge duiven vanaf Ceney in Bel gië. Aan deze vlucht namen 51 dui ven deel, die met N.W. wind om 10,15 uur werden gelost Het was voor deze vogels wederom een zware vlucht De eerste duif werd geconstateerd om 4 uur 40 min. 33 sec. De prijzen werden gewonnen door: Rab 1, 3, 9; Geervliet 2; Ham 4, 7; Kater 5, 6; Woord 8, 10 en Molenaar 11. Woensdagavond is het inkorven voor Arlois van 5,306,30 uur. Hedenavond voor Zaandam van 78 uur en Vrij dagavond voor Zwijndrecht van 5,30 6,30 uur. WIE HEEFT DUIF? DE SNELSTE In onze stad zijn verschillende dui- venverenigingen en zoals in alle spor ten rijst onder de duivenbezitters vaak de vraag „Wie heeft nu de snelste duif van Den Helder?" De verschillende tij den van diverse vluchten geven daar geen antwoord op. De wind en ande re factoren spelen steeds een wisselval lige rol. Ter gelegenheid nu van het jubileum van H. M. de Koningin organiseert „Nieuwediep" op Dinsdag 31 Augus tus een vlucht vanaf Roosendaal voor alle aangesloten leden van de ver schillende clnbs uit Den Helder. Het resultaat van deze vlucht zal het antwoord geven op bovengenoem de vraag. Voor deze vlucht zullen prij zen werden beschikbaar gesteld. De eerste prijs is een fraai huishoudelijk gebruiksartikel. Deze vlucht moet sla gen. Het is een sportieve strijd met ge lijke kansen. Aangesloten leden, geeft u op voor deze unieke vlucht. Opgave bij de vol gende personen: L. Snijders, Piet Hein- straat 48; A. Koorn, Van der Duin van Maasdamstraat 6; P. Bakker, Narcis straat 54. Gevonden: zilveren armband, bankbiljet van f 20, gummibal, bruin lederen beursje, broche (bestaande uit drie zilveren geldstukjes), bankbiljet van f 10, levensmiddelenkaart, twee banddoeken, jumper, twee kinderkous jes (grijs en beige), zakkam in rood étui, zilveren medaille (uitgereikt aan een muziekkorps), portemonnaie (zwart met drukknoopje, inh. f 0,14), porte monnaie (inh. f 0,22), portefeuille (inh. f 10, visacte etc.), bruin lederen kin derschoentje (rechts), zes sleutels aan ring, Union-sleutel, verrekijker, zak mesje. Verloren: rode autoped op lucht banden, gebrand zilveren broche, paar zwarte zijden dameshandschoenen, gou den dameshorloge met dito armband, gouden hangertje, paar glacé dames handschoenen, kooizeil, levensmiddelen kaart en snoepkaart in étui, gouden manchetknoop, blauw-grijs mutsje, vijf portemonnaies, donkerrode portefeuille, padvindersriem (voorzien van porte monnaie), schoen en kous, gouden sier speld, fietstas, donkergroene vulpen. Inlichtingen op het hoofdbureau van politie. Ter voorkoming van misverstand de len wij even mede, dat het „Te Deum" van Hendrik Andriessen, door het R.K. gemengd koor o.Lv. de heer D. Ploeg, gezongen tijdens de receptie van Pas toor van Veen, werd geaccompagneerd door mej. Breeuwer. Voorts vermelden wij nog, dat de jubilaris namens Katho liek Den Helder werd gecomplimenteerd door de heer C. Ran. Zoals wij reeds vermoedden was het Amerikaanse jachtje „Sisken", toebe horende aan de heer en mevr. Dunaway uit Seattle, nog niet te IJmuiden bin nengebracht. Eerst gistermiddag werd vanuit Ostende (België) medegedeeld dat het scheepje daar was binnenge sleept door een Belgische trawler. Van officiële zijde werd medegedeeld, dat de heer G. W. Glim, wonende Nieuwstraat 19 te Medemblik, is voor gedragen voor een prijs van het College „Zeemanshoop". De heer Glim, die leerling was van de gemeentelijke zee vaartschool alhier, behaalde bij het dit jaar afgenomen examen AS het hoogste aantal punten, en wel bij het schriftelijk 114 punten in 18 vakken en bij het mon deling 56K punt in 7 vakken. Het ge middelde was derhalve 8 punten. Alle melkhandelaren in Nederland komen Donderdag a.s. bijeen op een landdag te Apeldoorn, in het natuur park „Berg en Bos". Ook de Helderse melkslijters hebben zich voorgenomen, deze landdag bij te wonen en dan tege lijk van de gelegenheid gebruik te ma ken om met hun echtgenoten de bloe menpracht in Berg en Bos te bewonde ren. Wij adviseren daarom onze huis moeders, om morgen voor twee dagen melk te nemen, daar de slijters eerst Vrijdag weer zullen venten. Bij het op 5 Augustus te Voorhout ge houden examen slaagde onze stadge noot, de heer W. B. G. Burgers, voor het diploma van de V.B.O.B. voor vak bekwaamheid Banketbakker. POLITIE Vtrloren: een zilveren broche (ha gedis), een blauwe jongens-windjack, een benen broche, een rijwieltas en een nik kelen rijwiellantaarn Gevonden: een stropdas Inlichtingen gemeente-bode De grote trek van vreemdelingen in de laatste jaren naar het oud-eiland Wierin gen vindt zijn oorzaak in het feit, dat door het leggen van de afsluitdijken- Noordholland—Wieringen en Friesland— Wieringen, het eUand uit zijn isolement werd verlost Het machtige werk der Zuiderzee-wer- ken, waar Wieringen Jaren lang het brandpunt van geweest is, geniet inter nationale vermaardheid Een bezoek aan de afsluitdijk en slulswerken is steeds voor de vreemdeling Interessant Velen zijn dan ook dit jaar naar Wieringen getrokken en hebben er kunnen genieten van het hoog en laag, de afwisseling van het land schap of van de brokken natuur Steeds weer wordt men er getroffen door de kleuraspecten, die de omtrek biedt Vis water ls er volop, op zich zelfs al iets, waarvoor Wieringen grote bekendheid geniet Is het dan te verwonderen, dat velen de kans hebben aangegrepen om hun vacan- tie op Wieringen door te brengen? De jeugdherberg „Nieuwland" te Oos- terland kreeg in de maand Juli niet min der dan 1389 gasten In de maand Augus tus dit reeds de duizend heeft overschre den De heer en mevr Kwast hebben steeds handen vol werk gehad om de gas ten zo goed mogelijk te herbergen De N J N heeft achter „Nieuwland" een tuin geprojecteerd, waar alle in het wild op Wieringen groeiende planten zijn te vinden en alle van namen voorzien Dit geeft vele touristen dan ook de gelegen heid om er op uit te trekken en met Wieringens flora en fauna kennis te maken Alle buitenlanders, die hier enige tijd verbleven, zijn vol lof over hetgeen zij ge- Zien en ondervonden hebben Inderdaad „een volk, dat leeft, bouwt aan zijn toekomst!" Wieringen, een stip op de landkaart, Ne derland een onbeduidend stukje gekleurd land, maar ver over de grenzen, zelfs over de gehele wereld bekendheid ge nietend HET ZEEKAMP TE DEN OEVER Een honderdtal jongens van het Na tionaal Jongeren Verbond hebben op het water hun vacantie doorgebracht. Allen waren zij op het Marine-vaartuig Hr. Ms. „Castor", dat gemeerd lag in de Oeverse haven. Behalve een aantal tochten op de Noordzee, Waddenzee en IJselmeer brachten zij ook bezoeken aan ons ex- eiland, alsmede de Wieringermeer. Maandagavond werd er door een deskundige een lezing over de koop vaardij gehouden, Woensdagavond hield een oficier op boeiende wijze de jon gens bezig met een lezing over het nacht- en oorlogsvliegen. Zaterdagavond was het echter wel één der hoogtepunten, n.L met mede werking van Apollo vond in het hotel Wiron een gezellige avond plaats, welke in alle opzichten zeer zeker ge slaagd mag worden genoemd. WIRON-NIEUWS De V.V. Wiron te Den Oever gaat de 22 Augustus met beide elftallen naar Apeldoorn om daar in een wed strijd tegen een tweetal elftallen van AGOW uit te komen. We zullen hopen, daj Wiron tegen deze elftallen de punten naar Wierin gen zal brengen. In de afgelopen week zijn er bij de landbouwer Z. en de heer H. aan de Rijksweg, alhier, des nachts konijnen verscheurd. Bij onderzoek bleek dat de dader een hond was. Het is raad zaam om in deze tijd van vleesschaar- ste de hokken goed te sluiten, wil men de konijnenbout tot Kerstmis bewa ren. Dezer dagen is men begonnen met de bouw van het woon- en winkelhuis voor de manufacturier, K. van Eek. Dus komt binnen afzienbare tijd de „Seinpost" wederom ter beschikking als pension, wat onze badplaats ten goede komt. De heer Hoiting alhier is eigenaar van de Seinpost en zal deze wederom als pension exploiteren. Zondagmiddag gaf de Landelijke Rij ver. „West-Friesland" van Schager- brug. onder leiding van haar instruc teur. de heer D. de Graaf, een demon stratie op het terrein van de voetbal vereniging alhier. De voorzitter van de VW, de heer Jb. Mooij Mzn.. sprak het openingswoord en hoopte op een mooie sportmiddag. Daarna sprak de heer de Graaf, die het een genoegen vond om te Callantsoog een demon stratie te kunnen geven, temeer daar Callantsoog een Zijpenaar als burge meester heeft die altijd de ruitersport een goed hart had toegedragen. Hier na werden verschillende nummers af gewerkt, waarvan ons De Haagse Post. gereden door de heren Schoen en Vlam en het nummer Vrijheids dressuur het meest bekoorden. Als laatste stond een springnummer op het programma, dat bij het publiek goed in de smaak vieL Door de V.V.V. alhier v/as een lauwerkrans beschikbaar ge steld en deze werd toegekend aan de beste springer, de heer C. Schoen, te Stolpen, die met het paard Olga win naar van het springen werd. Het is over het algemeen een goed geslaagde de monstratie geweest en we hopen de LR. Westfriesland hier nog eens terug te zien. Albireo, Buenos Aires-R'dam, 14-8 te Montevideo; Alchiba, Maceio-Antw., 15-8 van St. Vincent; Alcor, 14-8 van R'dam te Porto Alegre; Alphard, 14-8 van R'dam te Buenos Aires; Alwaki. Buenos Aires-R'dam, pass. 15-8 Fer- nando; Boissevain, Durban-Japan, 15-8 ter hoogte van Mozambique; Elsen- burgh. Bordeaux-Cassablanca, pass. 14-8 Finisterre; Hedel, Montreal-Rot- terdam, 15-8 100 mijl Zuid Cape Race; Jaarstroom, 14-8 van Port Bouet naar Kaap Palmas; Lindekerk, R'dam-Per- zische Golf, 15-8 te Antwerpen; Meer kerk. R'dam-Japan, 15-8 te Shanghai; Randkerk, Calcutta-R'dam, 14-8 te Suez; Ridderkerk, Japan-R'dam, 15-8 te Antwerpen; Rossum, 14-8 van Oulu naar Velsen; Themisto, 14-8 van Gal- veston naar Nederland; Alcyone, Ca- sablanca-A'dam. pass. 15-8 Ouessant; Aldabi, R'dam-Buenos Aires, 14-8 dwars van Lissabon; Aldegonda. 16-8 van Bangkok te Pladjoe; Alhena, Buenos Aires-R'dam, pass. 15-8 Wight; Amstel- kerk, A'dam-West-Afrika, 15-8 te Da kar; Arendskerk. R'dam-Australië. 16- 8 te Colombo; Celebes. A'dam-Java, 15-8 te Safaga; Cistula, 14-8 van Singa pore naar Pladjoe; Coryda, Hull-Cura- gao, pass. 15-8 Startpoint; Cottica, A'- dam-West-Indië, pass. 15-8 Plymouth; Erinna, 16-8 van Singapore te Miri; Grootebeer, Batavia-A'dam, pass. 15-8 Dagata; Kalabahi, R'dam-Batavia, pass. 15-8 Dungeness; Kelbergen 16-8 van Savona te Sfax verwacht; Klipfontein, A'dam-Kaapstad, 15-8 van Genua; Ko- ta Agoeng, 15-8 van Makassar te Cheri- bon verwacht; Laurenskerk 15-8 van Hamburg naar Bremen; Limburg, 15-8 van San Francisco te Manilla; Loener- kerk 15-8 van Tanga te Dar-es-Salaam; Loppersum, Calcutta-R'dam, pass. 13-8 Gibraltar; Lutterkerk, Bombay-R'dam, 15-8 van Genua; Manoeran, 15-8 van Soerabaja te Makassar; Molenkerk, Honkong-ES'dam, 15-8 van Singapore; Muiderkerk, 14-8 van Lobito te Novo- redondo; Murena, 15-8 van Singapore te Miri; Modjokerto, R'dam-Batavia, 15-8 van Aden; Mijdrecht, 14-8 van New Orleans naar Liverpool; Oranje fontein, A'dam-Kaapstad, 15-8 van Southampton; Parkhaven, Buenos Aires -Nederland, pass. 15-8 Madeira; Poe- lau Laut, 14-8 van Makassar naar Soe rabaja; Prins Alexander, R'dam-Mon- treal, pass. 15-8 Beachy Head; Prins Willem II, 15-8 van A'dam te New Or leans; Raki, New York-Java. 14-8 van Penang; Roepat, 16-8 van Batavia te Singapore; Salland, A'dam-Buenos Aires, pass. 15-8 Guersy; Sibajak, R'dam-Batavia, 15-8 2 40 uur van Port Said; Stad Haarlem, 14-8 van Saffi n. Nederland; Stad Maastricht, Vlaardin- gen-Genua, pass. 15-8 Minorca; Stuy- vesant, 14-8 van Curagao naar Parama ribo; Tabian, 15-8 van Batavia te Soe rabaja; Talisse, Australië-R'dam, pass. 15-8 Gibraltar; Telamon, 14-8 van Cu- ragao naar New-York; Tjibajak, 16-8 van Soerabaja te Makassar; Tjibodas, 14-8 van Rio Grande naar Santos; Tji- D- 1 r van Fremantle naar Soe- Delfland. Buenos Ames-A dam, 16 8 Montevideo; Delft, 15-8 java-R'- naar Christobal; Kertosono. Java R dam. 14-8 om 0.30 uur van Port Saio Niaerstroom, A'dam-West Afrik le Bordeaux; Rijnland. A'dam-Buenos Aires. 15-8 van Victoria; Van t Hoff, 15-8 16 uur van R'dam te Huil, A R'dam-Buenos Aires, pass. 16-8 Made ra; Hecuba, 16-8 van New Orleans te Willemstad verwacht; Johan van - denbarnevelt Java-A'dam. pass. 16-8 Gibraltar; Kota Agoeng. 16-8 van Che- ribon naar Batavia; Lutterkerk^ Bom- bay-R'dam, 16-8 te Marseille; Ma"°e" ran, 16-8 van Makassar naar Balikpa- pan; Oranje, 16-8 van Batavia te Am sterdam: Prins Willem van Oranje, Montreal-Antwerpen, pass. 16-8 Fort land Bill; Sibajak, R'dam-Batavia 16-8 van Suez; Winterswijk, 16-8 van Gdy- nia te Livorno; Algenib. Buenos Aires- R'dam, pass. 15-8 St. Vincent; Alhe na, Buenos Aires-R'dam, 16-8 19 uur te Antwerpen; Aludra, R'dam-Calcut- ta, 14-8 van Colombo; Andijk, New Or- leans-R'dam, 16-8 van Londen te Ant werpen verw.; Blommersdijk, New York-R'dam, 18-8 te Antwerpen verw.; Duivendijk, 16-8 van Londen, 17-8 13 uur van Vancouver te R'dam verw., Grootebeer, R'dam-Australië, 15-8 van Melbourne; Laurenskerk, 16-8 van Bremen naar Rotterdam; Rijnkerk, R'dam-Australië, 14-8 te Fremantle, Helena, A'dam-W.-Indië, 15-8 v. Antw.; Java 14-8 v. Mobilé n. N.-Orleans; Jo han van Oldenbarnevelt, Bat.-A dam, pass. 15-8 Kaap da Gata. WARMENHUIZEN, 14 Augustus 85,000 kg Aardappelen: Schotse muizen 7,908,50, Schotse kriel 2,50, Schotse drielingen 2,80— 2,30, eigenheimers 67,10, Koopmans blauwe 7,10 en bintjes 6,40—7; 35400 kg rode kool 6—7,10; 35,000 kg witte kool 4— 4.80; 5500 kg slabonen 37—52 400 kg bie ten 5,70 LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE 32.000 kg. aardappelen, Eigenh. 6,50 7,80; Eerstelingen 8,308,50; 17.000 kg. rode kool 6—8,50; 12.000 kg. witte kool 4; 1500 kg. slabonen 43—52; 2000 kg. uien 8,30—12; 2200 stuks bloemkool 36—73. NOORDERMARKTBOND. NOORD-SCHARWOUDE, 16 Aug. '48. 3000 kg rode kool f6—f 6.20; 3000 kg witte kool f 4f 4.10; 42000 kg aard appelen Eerstelingen f 6.50f 7.30; Eigenheimers f 6.20f 7.30; Blauwe Eigenheimers f 6.20f 6.70; IJselster f 6.20—f 6.30; Bintje f 6.70—f 6.80; 73000 kg Slabonen f 43f 55. Gistermiddag even na twee naderde met grote snelheid uit d' richting Schagerbrng b(j Ondeslm! een Chevrolet Stylemaster de bewaakte overweg. Ongeveer tege" lijkertljd kwam uit de richting An na Paulowna 'n goederentrein. Hoe wel het uitxicht op de spoorbar ter plaatse uitstekend is, scheen de bestuurder óf nog vóór de trein d overweg te hebben willen passeren èf zozeer in de snelheid van zijj wangen te zijn opgenomen, dat hjj de trein niet heeft opgemerkt. Hoe het ook zij een hevige botsing Tll> de auto met de locomotief volgde De bumper van de locomotief de wagen aan de voorzijde, verniel- de deze, drong de wagen binnen en bleef tenslotte onder het dak van de auto steken. De luxe wagen werd over een afstand van twee honderd meter door de locomotief meegesleurd. Toen de trein tot stilstand kwam, daagde van aller wege hulp op. In de Chevrolet bleek zich een persoon, naar men later ontdekte de heer Keyzer uit de Roelantstraat te Amsterdam, te bevinden. Hij was bniten bewustzijn en had een wonde aan het hoofd opgelopen. Door de schok was hjj opzij weggeslagen. Bij de boerderjj van de heer Kaashoek werd een ladder gehaald en daarop werd het slachtoffer, na met moeite uit i{jn benarde positie te zijn bevrijd, naar genoemde woning gedragen. Dr. Verheul van 't Zand was spoedig ter plaatse aanwezig en stelde een voor lopig onderzoek in, waarna kwam vast te staan dat de man zeer waarschijn- lijk geen inwendige kneuzingen had opgelopen, al klaagde hij op de momen ten dat hij even bij bewustzijn kwam over pijn in de borst. Van hetgeen er gebeurd was, had hij Ven echter geen flauw besef. Met de nieuwe zieken, auto van de heer Deutekom uit Scha- gen werd hij vervolgens naar het St. Lidwinaziekenhuis in Den Helder ver voerd. De echtgenote van de heer Key zer, die zich in St. Pancras bevond, werd telefonisch op de hoogte gesteld van het voorgevallene. De heer Keyzer is verbonden aan de Centrale Veiling in de hoofdstad. De politie stelde ter plaatse een on derzoek in. Nadat de vernielde auto van de locomotief, die eveneens aan de voorzijde schade had opgelopen, was losgemaakt, kon de goederentrein met en uur vertraging de reis voortzetten. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Geachte redactie, Ik hoop dat U mij gelegenheid wilt geven ook iets te zeggen over de werf- zuivering. Juist Uw oordeel in „Rechts zaal-Reflexen", voorkomende in Uw blad van Zaterdag 7 Augustus j.1., deed mij geheel terugdenken aan het geen tijdens de zuiveringsperiode in Uw blad werd geschreven. Toentertijd kwam Uw blad met critiek die min der scherp was dan thans. Mogelijk ligt dat aan een persoonlijker meele ven en beoordelen. De ondertekenaar van thans beziet de zaken nuchter tn eerlijk. De heer C-A.D. slaat spijkers met koppen en voert ons mede tot in de kleinste détails van de zogenaamde werfzuivering. Hij schrijft zelfs dat instanties als de commissie-Klaassen de zaken te luchtig hebben gerappor teerd en dat het ministerie op hun on verantwoordelijke adviezen afging. Ik geloof dat de heer C.A.D. in zijn Reflexen zeer getrouw in zijn oordeel is geweest. En terecht, want het is nog niet te laat om de hele werfzui vering alsnog te herzien. Dat wil zeg gen, geen oude koeien uit de sloot ha- Z.A.P. had Zondag twee elftallen van Texel op bezoek, n.1. Texel 1 en 2. Voor de grote wedstrijd Z.A.P. I— Texel I speelden de beide reserve- ploegen een vriendschappelijke wed strijd, welke voornamelijk op de Texel- helft werd afgespeeld. De rust ging in met een 41 voorsprong voor de gastheren, het einde kwam met een 51 overwinning van de Zappers, die wat spel betreft ook recht hadden op deze grote overwinning. Speciale hul de voor Texel, dat ondanks de grote achterstand bleef doorvechten en zich sportieve verliezer toonde. Twee penalties na de rust, iedere kant één, bleven binnen de perken en werden heel sportief genomen. De aandach^ was echter meer ge vestigd op de wedstrijd van de dag Z.A.P. ITexel I, doch het moet ons van het hart, dat tenslotte de wed strijd tussen de beide tweede elftal len ons meer heeft bekoord, dan die van de cracks. Gedurende de eerste helft had het geheel een tamelijk flauw karakter, waarbij geen der veide ploegen tot daverende dingen wist te komen. Texel wint de toss en kiest de stijve wind, welke overlangs het veld staat, in de rug. Gedurende een kwartier verkeert de bal mee? op de helft der gastheren dan aan de andere kant, hetgeen zeer waar schijnlijk mede te danken is aan de hulp van de wind. Het valt ons ech ter op, dat ook het plaatsen van de groen-zwarten vele malen beter is dan van Z.A.P. en het is wel in het bijzonder te danken aan de tmmer weer prima spel laverende spil v. d. Berg, welke in de meeste gevallen, die invaller-keeper van Oosten (die het intussen lang niet slecht deed) de helpende hand biedt en het gras voor de aanstormende Texelaars weg maait. Z.A.P. begint zich langzamer hand iets meer te roeren en onder neemt nu ook serieuzer aanvallen op het Texel-doel, waar echter voorlopig nog alle gevaar wordt geweerd. Na pl.m. een half uur spelen krijgt ech ter de Texel-keeper een bal toege speeld, hij aarzelt met uitlopen, hetgeen voor Timmer een opge legde gelegenheid is. om met een tikje de bal in het Texel-doel te de poneren en daarmede de stand op 10 in het voordeel van zijn kameraden te brengen. Wij zien nu een gelijk op gaande strijd, met meer energie dan tot nu toe het geval was, gespeeld, waarbij de kansen vrijwel gelijk staan. Kort voor het einde van het eerste gedeelte ontstaat uit een pri ma kopbal van de Texel-midvoor via een goede corner de gelijkmaker, zo dat de rust met een gelijke stand (11) in gaat. De hervatting van de strijd heeft niet aan onze verwachtingen beant woord. Hoewel de wind enigszins ge luwd was en Texel eigenlijk het na deel van deze tegenwind moest on dervinden, trekken echter de gasten direct energiek van leer en openen de strijd met enige gevaarlijke aanval- len op het Z.A.P.-doel, welke echter nog steeds de doortastendheid van een beter spelend Texel-elftal mist. Gedurende ruim een kwartier ls Texel overwegend sterker en zwerft voort durend In het strafschopgebied der gastheren, die soms een groot aantal spelers op de verdediging hebben teruggetrokken. Texel slaagt er ech ter niet in de score te openen en het is Nuyens, die, de belegering moe, kans ziet de eerste maal goed door te breken en de Texel-keeper met een uitstekend schot te passeren (21). Opnieuw valt nu Texel weer verwoed aan, echter opnieuw vruchteloos, ter wijl na de meerdere malen foutieve be slissingen van de scheidsrechter de stemming onder de spelers er niet op verbetert. Als opnieuw na pl.m. 10 minuten spelen Nuyens er tussenuit trekt en een aanval op de Texel- keeper waagt, wordt echter zijn schot onvoldoende door de laatstgenoemde gestopt. Een nieuwe kogel van Nuyens doet de bal tegen de onder kant van de bovenlat aanketsen waardoor de bal op de grond kS' maar een Texel-speler het leer het rechtTree^htenalt' H06We' de scheids" ivchter echter ongeveer In het mid denveld staat, wordt een doelpunt gV,cstateerd en wordt de stand ondanks het protest van de Texelaars 31. De laatste twintig W°rden 111 st«*ds slechter riottenwg6eSt g6Speeld' «>^t ten- slotte het eindsignaal de verw brengt van deze op geen hoog pen staande strijd, waar o.l. de soheufc rechter het meest aan debet arbiter, die de touwtjes strakker i-in aangetrokken, had iet» meer van dergelijke wedstnjd kun™»' len, maar alleen die gevallen herzien die daarvoor in aanmerking komen. Ik ben zelf geen ambtenaar van de R.W., maar het grieft mij als mede levend Jutter dat er zoveel onrecht wordt gepleegd. Ik heb naar de pen gegrepen omdat wederom de Helder- sche Courant in alle recht gesproken heeft. Recht en naastenliefde behoren zowel op als rond „onze marinewerf'. Ik dank de redactie voor de ruimte on besluit met de oproep „Maak het weer goed, werfianen!" EEN GEWONE MAN. Onderschrift redactie. Uiteraard stellen wij deze instem mende ontboezeming zeer op prüSi maar wij hadden het toch liever ge had wanneer reacties in een andere toonaard ons hadden bereikt. Mis schien zouden deze aanleiding gege ven hebben om op enkele détails ia te gaan. De inzender schrijft, dat wü reeds op de kleinste détails zijn inge gaan. Wanneer wij die indruk hebben gewekt dan betreuren wij dat, want het afdalen tot détails was juist niet onze bedoeling. Wij hebben daarente gen getracht (en dat is voor een bui tenstaander thans beter mogelijk dan drie jaar geleden) om het complex van onrechtvaardigheden (zowel wat beloningen als wat straffen betreft) ie zien tegen een algemeen menselijke achtergronden. De incidentele gevallen boezemden ons geen belang in <a'" thans niet in het kader van onze „Rechtszaal-Reflexen"). De gevallen Verveer en Pelleter waren niet meer dan de aanleiding. Dat waren een le zwaar gestrafte Nederlander en een te zwaar gestrafte Duider. Het had ook kunnen zijn dat een te veel geëerde Nederlander of een ongestraft geble* ven Duitser ons hadden geïnspireerd- Gewone man, het zal moeilijk W) om „de hele werfzuivering alsnog herzien". Om geen oude koeien uit sloot te halen en toch alle gevallen herzien die daarvoor in aanmerking komen. Want welke gevallen komen precies voor herziening in aan®er_ king? Het is een droevige zaak. Mi* schien oordeelt men over vijftig jaaj" dat de gezuiverden van deKil®5 werf minder schuld op zich hebben geladen dan de ijverige zuivers ar van de Rijkswerf. De eersten ^ebbe® zich (in meerdere of mindere rns of in het geheel niet) misdragen teg de Staat der Nederlanden; de twee hebben zich (door hun onverantwoo delijk optreden) misdragen tegen Ne landse staatsburgers, en dus 6 gen de Staat der Nederlanden. zal de mogelijkheid tot herstel v deze misstap terdege moeten over, 1 gen, wil men een vernietigend oor der historie ontgaan. De inste~~j van een commissie van beroep. enige juristen zitting dienen te ten, is op zijn minst noodzakelijk- Redactie Helderse Cour

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2