Slagers uit Noordholland protesteren Stad en OmgeoutQ. jubileum-feestavond Parkherstellingsoord Donkere Duinen TIJDSEIN „THE BIG BEN" Waar twintig stadgenoten genezing vinden De „Duinkanters" naar Purmerend Officiële opening van 't veld der Katholieke Sportcentrale Ter ere van Pastoor VAN VEEN Fa. J.F. BEEMSTERB0ER KEIZERSTRAAT De komende boksmatch De duiven vlogen vanaf Mons Urk. Overzicht visserij Visserij Uitspraken Meervoudige Kamer ABONNEERT U OP DIT BLAD Het hart gelucht en motie verzonden De romantiek is uit het vak. De lies en de liefde leidden tot diefstal Oudeschill Den Burg Oosterland. Purmerender Markt Het Begijnhof te Amsterdam is een enclave van rust in het grotestads- gewoel; een kort straatje verbindt de 20ste eeuw-se Ka! verst raat met een schier Middeleeuws achterafje. Aan dat Begijnhof moesten wij denken, toen de auto van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst ons gistermorgen naar het pas in gebruik genomen Parkherstellingsoord in de Donkere Duinen bracht. Die lighallen vormen daar ook een enclave van rust, vlak bij het asfalt van een verkeersweg. Achter een enkele kronke ling van een smal pad biedt een heerlijk oord aan twintig stadgenoten een schone gelegenheid tot het afwenden van een dreigend gevaar, het gevaar der tuberculose. Reeds eerder mochten wij in onze kolommen de aandacht vestigen op het prachtige werk, dat onze Helderse com missie tot bestrijding der tuberculose verricht. Enkele maanden geleden kon digden wij aan, dat de lighallen in de Donkere Duinen hun voltooiing nader den. Ze zijn inmiddels voltooid en in bet begin van deze maand zonder „tam tam" in gebruik genomen. Gezien in het kader van hetgeen op wederopbouw- gebied in onze stad moet gebeuren, was het gereedkomen van deze lighallen ook geen geruchtmakende zaak, maar toch moet deze stilzwijgende opening als een zeer belangrijk feit worden ge zien. Het was nog ver vóór de oorlog, toen 't gemeentebestuur de eventuele plaat sing van lighallen in de Donkere Dui nen overwoog. Na overleg met de plaatselijke commissie tot bestrijding der tuberculose (een overkoepeling van het Witte Kruis en het Wit-Gele Kruis, althans wat de t.b.c.-bestrijding betreft) besloot men een vijftal lighallen te la ten bouwen door de werkloze jeugd uit de z.g. Centrale Werkplaats. Enkele maanden vóór de oorlog werd met de bouw een aanvang gemaakt, en in 1941 konden de vijf lighallen in gebruik worden genomen. Helaas hebben zij hun nuttige diensten niet lang kunnen bewijzen, want de Donkere Duinen werden weldra „Sperrgebiet", de Duit sers namen bezit van de houten ge bouwtjes en hebben daarvan (naar na de bevrijding bleek) geen plank over gelaten. Zelfs de vijf betonnen grond- platen met draaistellen waren niet alle heel gebleven. We zijn nu drie jaar verder, en nu staan de lighallen er weer. Wie dit vriendelijk complex met zijn opge wekte bevolking aanziet, kan zich haast niet voorstellen dat de opbouw hiervan (evenals van alle na-oorlog- se bouwwerken) zoveel hoofdbrekens heeft gekost, en dat het instandhou den ervan bij de voortduur zoveel geld kost. Toch is dat het geval. Wan neer het Rijk niet voor 6000 had bijgedragen in de bouw en wanneer bij de liquidatie van Volksherstel de commissie geen 20.000 had ontvan gen, dan zou de exploitatie van deze lighallen zelfs totaal onmogelijk zijn geweest. Vóór de oorlog ontving de commissie (voor het uitzenden van patiënten naar sanatoria en het opnemen in de lighal len) een gemeentelijke subsidie van pl.m. 8000 per jaar. Na de oorlog be droeg deze subsidie ca. 12000 per jaar, en veleden jaar zelfs 16000. En onlangs heeft de commissie het verzoek aan de raad gericht om voortaan een subsidie te mogen ontvangen van 30.000 per jaar. Dat is een hoog bedrag, maar het is toch nog niet voldoende ter dekking van alle kosten, verbonden aan de uit zending van Helderse patiënten naar sanatoria en de opname in het „Park herstellingsoord Donkere Duinen". De verpleegkosten bedragen in de sanatoria rond 5.50 per dag, en in de lighallen 3,50 per dag. De ziekenfondsen dra gen slechts zeer ten dele bij in de kos ten van uitzending naar de sanatoria, terwijl zij nog steeds niets uitkeren voor opneming in z.g. dag-sanatoria, zoals ons Parkherstellingsoord in feite toch is. TWINTIG BEDDEN. De vijf lighallen bieden ieder plaats aan vier patiënten. Deze worden 's morgens van huis gehaald en 's avonds teruggebracht. De gehele dag kunnen zij dus verblijven in de heilzame omge ving van de Donkere Duinen. Zuster Timmerman, een leerling-verpleegster en een dienstmeisje zorgen ervoor, dat het hun gasten aan letterlijk niets ont breekt. Wij hebben ons daarvan kunnen overtuigen, toen wij gistermorgen met de heer C. Steenlage, wethouder van Sociale Zaken en Gezondheidszorg, en de heren C. Ran en H. W. Reijnen van dc plaatselijke commissie, een bezoek aan het Parkherstellingsoord brachten. Gezeten op 't terrasje van het dienst- gebouwtje genoten we met de heren uit drie hallen, de dames uit de vierde hal cn de vier kinderen uit de vijfde hal, van de heerlijke zomerlucht. Wat staan deze draaibare lighallen daar heerlijk beschut, temidden van geurende den nen en wuivend helm. Slechts af en toe herinnert uit de verte het geronk van een auto aan de nabijheid der be woonde wereld. Met alle patiënten maakten wij even een praatje, en het verwonderde ons niet louter opgewekte Zondag j.1. nam de wandelsportver eniging ,.De Duinkanters" deel aan een wandeltocht te Purmerend. Omstreeks half elf werd gestart voor een afstand van 30 km., naar Volendam, alwaar ge rust werd en velen de gelegenheid te baat namen om het aardige stadje te bezichtigen. Na de rust ging het weer naar Purmerend waar de groepen werden ingehaald met muziek. Na af loop der prijsui'.eiking^ waar „De Duinkanters" als groepsprijs het ..Boe meltje" moenten ontvangen gaf de muziek in de bovenzaal van het start gebouw nog een paar polenaises ten beste, die door alle tippelaars, met of zonder blaren, werden meegelopen. In een gezellige stemming. „De Duinkan ters" eigen, werd daarna de terugtocht naar huis weer aanvaard. geluiden te horen. Zowel de jeugd als de volwassenen waren vol lof over de inrichting en de verzorging. Zes dagen van de week (des Zondags is het park- herstellingsoord gesloten) krijgen twin tig stadgenoten volop de gelegenheid om een dreigende aanval van een zo gevreesde ziekte af te weren. Voorko men is beter dan genezen, en juist daarom is de aanwezigheid van deze lighallen voor de volksgezondheid in onze stad van zo groot belang. Wij weten, dat het werk der tbc-be- strijding nimmer over sympathie van de zijde der Helderse bevolking te kla gen heeft gehad. De cijfers die wij hoor den sporen ons echter aan, dit zegenrijk werk, dat zoveel geld kost, nog eens onder ieders aandacht te brengen. Reeds komen regelmatig grotere cn kleinere bijdragen binnen, en telken- jare betekent de opbrengst van de Emmabloem-collecte een niet-onbe- langrijke versteviging van de kas der commissie, maar desondanks worstelt men voortdurend met een tekort. Wan neer er stadgenoten zijn, die dit belang rijke werk der barmhartigheid finan- ciëel willen steunen, dan kunnen zij hun bijdragen storten op de giroreke ning van de administrateur, nr. 455173, ten name van de heer H. W. Reijnen, Singel 2c, onder vermelding „Voor de tbc-bestrijding". Zondag 22 Augustus wordt het feest voor de leden van de Katholieke Sport centrale. Het veld aan de Jan Verf-il- leweg wordt dan namelijk offi ciéél in gebruik genomen. Het ligt voor de hand dat dit feit voor de le den van de KSC een bijzonder feit is. Enige maanden van hard werken zijn gepasseerd en nu dan eindelijk de dag van opening daar is, betekent dat voor de intensieve werkers een waardige beloning. Juist vóór de aanvang van 't seizoen, een beter tijdstip had men niet kunnen kiezen. Het moet voor de be oefenaars van de verschillende sporten toch wel een voldoening zijn dat zij nu in het bezit zijn van een eigen veld. De hele Zondag zal in het teken staan van deze belangrijke gebeurtenis. HET PROGRAMMA. Om 8.15 uur wordt in de Petrus en Pauluskerk een speciale Sport-Mis ge celebreerd. Om 12.30 uur opstellen van alle afdelingen bij de overdekte speel plaats van de RK Meisjesschool, waar na om half één een rondgang door de stad plaats vindt, voorafgegaan door „Winnubst". De route is Polderweg, Spoorstraat, Keizerstraat, Sluisdijkstraat Lorentz- straat, Hector Treubstraat, Middenweg, Jan Verfailleweg. Om 14 uur zal voorzitter Luyckx de opening verrichten. De inzegening van het terrein volgt door Deken A. H. Harst, waarna kapelaan Dekker de le den zal toespreken. Om 2.45 uur vangen de sportwed strijden aan. De adspiranten van de gymnastiek-afdeling zullen een demon stratie geven, gevolgd door de hand balwedstrijd WGWGeel Zwart. Om 16.15 uur speelt WGW 1 een voetbal wedstrijd tegen SRC 1 uit Schagen. Tussen de rust van de handbalwed strijd en voetbalwedstrijd vinden nog gymnastiekdemonstraties plaats door adspiranten en heren van de RK ver eniging uit Heer-Hugowaard. Om 6 uur is het prijsuitreiking en sluiting. Wü zijn er van overtuigd dat het programma van goed gehalte is en de liefhebbers dus een mooie gelegen heid biedt dit feest met WGW te vie ren. „Dat nog een lang en vruchtbaar le ven, u door God beschoren zü", aldus luidden de welkomstwoorden, waar mede gisteravond de jubilerende pas toor K. A. H. van Veen door de hon derden aanwezigen in Casino werd toegezongen. Het was de eerste van de vier avonden welke ter ere van het 40-jarig priesterfeest worden gegeven. Als voorzitter van de feestcommissie hield kapelaan De JVit een korte in leiding, waarin hij even de moeilijk heden naar voren bracht welke zich by de keuze van een goed feestpro gramma voordeden. Maar er was een orlossing gevonden en wel in de vorm van een humoristisch dieven- en detec tiveverhaal, dat door het Gemengd Katholieke Toneelgezelschap voor het voetlicht werd gebracht. Het toneelstuk, getiteld „Dicky", speelde zich af op het buiten van een welgestelde zonderlinge amateur-cri minalist. De rollen uit dit geenszins gemakkeiyke stuk waren met zorg verdeeld, en dit werd by de opvoering een belangrijke factor voor het onver deelde succes dat deze groep dilettan ten op de eerste avond mocht oogsten. Reeds van de aanvang af bracht de in* houd van de story een prettige span ning, welke de aanwezigen zonder 'n enkele onderbreking tot 't einde bleef boeien. Want zelden werd een inge wikkelde liefdeshistorie tot een zo prettige en geestige oplossing gebracht els het avontuur van Dicky, de advo caat, die ter wille van zijn verloofde zich als detective uitgaf. Maar aan het einde van Dick's vacantie kwam alles tcch weer op zijn pootjes terecht, het geen niet alleen het begin betekende van een biyvend samenzijn der beide geliefden maar ook het einde van de voorstelling. Ongetwijfeld zullen allen zich hebben geamuseerd met de dwa ze bochten waarin de hoofdfiguur zich moest wringen om uit de soms duistere situaties te komen. De goede voordracht en het vlotte spel, waar mede het verhaal op de planken werd gebracht alsook de entourage, grime en kleding, maakten dit feest tot een zeer gewaardeerde en amusante to neelavond. Dit optreden van het G.K.T.-gezelschap, waarin het spel van de onder de Helderse amateur-artisten reeds bekende heer J. Buck bijzonder opviel, zal nog drie achtereenvolgende avonden te zien zijn. Aan het einde van de vierde acte. r.adat alle medewerkenden een flink applaus in ontvangst hadden genomen, sprak nog even kapelaan De Wit, die zijrf dank uitsprak aan allen die hadden medegewerkt en nog zullen medewerken om het priesterfeest te doen slagen. Hierna was het woord aan de jubilaris. „Sinds kapelaan De Wit mij verteld had dat er bij mijn ju bileum iets moois en iets goeds ge bracht zou worden", aldus richtte de eregast zich tot zijn toehoorders, „dacht ik telkens aan hetgeen er dan wel plaats zou vinden. Wat mij werd ge boden, is meer dan ik in de verste verte heb kunnen vermoeden. Mede daarom dank ik al mijn ambtgenoten en parochianen, en in het bijzonder het Toneelgezelschap, voor wat zü ge presteerd hebben en de heer Wassink, dc directeur van Casino, voor diens royale geste". Hiermede was pastoor van Veen aan het einde van zijn speech gekomen en verliet hij het podium, waarna allen zich huiswaarts begaven, uitgeleidde gedaan door de vriendelijke klanken van Jaap Kwak's „Musical Ramblers" is nauwkeurig, op de seconde af. Prettig als Uw horloge ook zo precies is. Wij leveren U horloges, die voldoen aan de hoogste eisen, ook waterproof en shockproof. Daarom met Uw horloge bon naar Mevr. Richarda Morrow-Tait, een 24-jarig voormalig schildersmodel, start Woensdag van haar woon plaats Cambridge uit voor een we reldvlucht zy was de eerste vrouw, die na de oorlog het A-brevet be haalde. Samen met een 25-jarige Cambridge student in de aardrüks- kunde maakt zü de tocht in kleine etappes, zodat zü 6 weken onder weg zal zyn. Mevr. Morrow met haar dochtertje van 18 maanden, Anna, voor haar huis in Cambridge. Zoals reeds eerder gemeld, is de Held. Boksver. „De Ring" er in ge slaagd op Zondag a.s. een sterke Deen se ploeg naar Den Helder te krijgen, zodat voor het eerst in de boksgeschie- denis van onze stad een interlandwed strijd kan worden georganiseerd. Van de sterkte der Deense boksers is uiteraard weinig bekend, ofschoon enigen van hen reeds in meerdere in terlandwedstrijden in de ring ver schenen. In het vedergewicht start Jan Bek- ker (De Ring) tegen Erling Petersen. Deze Deen verloor enige maanden ge leden van de sterke Amsterdammer Kneppers op punten na een zeer hard gevecht. Sandbrink zal het in het welterge- wicht zeer moeilijk krijgen tegen G. Zolandski (Aarhuus), die onlangs in de Apollohal een mooie zege behaalde op V. de Busker, A'dam. J. Weissen- born in het weltergewicht belooft een hard gevecht te moeten maken tegen Holger Riemann, eveneens een bokser die over een harde punch beschikt en nog nimmer met een K.O. kennis maakte. Na een half jaar afwezigheid ver schijnt Jan Colijn ook weer in de ring in het middengewicht tegen Börge Jo hansen (Kopenhagen), die één der sterkste troeven van de Denen blijkt te zijn. Voorts staan nog opgesteld C. Wisse (De Ring)Erik Nielsen, P. RolJör- gensen, J. PostChristoffersen, terwijl de tegenstanders van G. Loos. S. Bak ker, C. Jacobs en Josephs nog zullen worden aangewezen. Voor deze wedstrijden bestaat zeer grote belangstelling, wij zyn dan ook benieuwd naar de prestaties der Hel derse boksers tegen deze buitenlandse tegenstanders. De wedstrijden vinden plaats in Centaal, aanvang 8 uur. De postduivenvereniging „Victoria" hield zondag J1 haar derde wedvluchi en wel vanaf Mons (Henegouwen), afstand 284 km Om 71* uur gingen 194 duiven he luchtruim in met zuldweaten wind Het verloop ven de vlucht was snel waren weinig verliezen De prijswinnaar, waren: L Schoonho ven 1. 2, 2, 4, 8, 8. 11, 2». L P<f A HubregWen 7. 18, 22; S H W Kok 12, IS, 17; H SUJkerman 12, C Brulnlnk 14, H: G«br Bruin 18 19 28- W v d Haag L Bak 22; N Bak 24, p van Rijn 22; Heyblok 20: J Kramer 31: H Dulnker 2^ 24, 25 Ook de vereniging van postduivenhou- ders ..Hollands Noordpunt" heeft aan deze wedvlucht deelgenomen Hier waren de uitslagen als volgt: Mul der 1 13, 14, 19: Felkers—Steijn 2, T, 10, 11 is'; Brons 3, 9; Zoon 5; Salfisch- bérgen 6; Maas 12; De Bunje Hanla 17. 18 Ook de vorige week was de aanvoer van kuilpaling goed Door het ruwe weer van Maandag voer de vloot eerst laat uit De aanvoer begon dan ook eerst Dinsdag De zellvaartulgen voerden nog weinig aan Per etmaal ongeveer 20—9# pond Weekbesommingen waren dan ook laag Van f 15»,— tot f 24»,— per vaartuig De motorvaartuigen hadden goede vang sten Per vaartuig ongeveer van 80—30» pond De prijs der kuilaal, die in het be gin der week nog ongeveer f 1,30 per pond was, liep in het laatste der week terug tot f 0,80 per pond Gemiddeld was de prijs ongeveer f 1,13 per pond De week besommingen der motorvaartuigen waren van f 300,- tot f 1800,- per vaartuig De beugaal was de vorige week lager in prijs dan de kuilaal In het begin der week waren de vangaten behoorlijk, later wer den ze weer minder Vangsten van 80—180 pond per vaartuig De weekbesommingen waren van f 80,— tot f 400,— per vaartuig De aanvoer van snoekbaar, was iets beter In totaal werd 701 pond aangevoerd Prijs was van f0,39 tot f 0,81 per pond De an dere witvls betekende nog weinig De vorige week werd er aan de afslag geen Noordzeevis verhandeld Aangevoerd werd in de week van 9 tot en met 14 Augustus 1948 81,188 pond kuil aal; 4583 pond lijnaal; 701 pond snoek baars; 770 pond baars en voorn en 85,560 pond nest De omaet bedroeg ongeveer f 100,600,— Gisteren werden de volgende uit spraken gedaan: Norbertus P„ gedetineerd, wegens zedendelict, 12 maanden gevangenis straf, waarvan 6 maanden voorw. en voorwaarden. Anna Bartha de G„ zedenmisdrijf 4 maanden voorwaardelijk met f 40 boe te of 20 dagen en voorwaarden. Adrianus Bernardus P., zedenmis drijf 4 maanden voorwaardelijk met f 40 boete of 20 dagen en voorwaarden. Johanna Maria M„ gedetineerd, ze dendelict 5 maanden. De 17e Augustus werden door 98 vsar- tuigen ssngevoerd: 22,880 pond p»ling, ven 52—550 pond per voertuig, prijs f 0,85— f2,09; 199 pond gnoekbeers f8,89—f 0,63; 28 pond voorn f 0,02; 380 pond biel f 0,08f 0,10; 9« pond baars f0,3»; elles per '/i kg ONDERSCHEIDING De heer Steven Korf te Urk, is door H K H Prinses-Regentee Jullena onder scheiden, door het verlenen ven de ere medaille in goud verbonden aan de Oranje Nassau Orde Deze onderscheiding viel hem ten deel omdat de heer Korf 50 Jaar tweede voorzitter van de vereni ging „Draagt Elkanders Lasten", alhier, is Gistermorgen heeft burgemeester Key- zer in het bijzijn van het gehele bestuur DEL, Korf de gouden medaille op de borst gehangen De heer Korf is een bijzonder geziene figuur op Urk zo is hij om bestuurslid van de vereniging Hulp en Steun, be stuurslid van Visserij Belangen, ouderling der Gereformeerde kerk en secretaris van de Eerste Urker stoomboot Maatschappij Bij deze onderscheiding heeft het de heer Korf niet aan belangstelling ont broken BEZOEK LEOER DES HE1LS Met het m s „Febe" kwamen enige offi cieren van het Leger des Hells op Urk Gedurende drie avonden werden door hen op het Kerkhofplein in de openlucht sa menkomsten gehouden De belangstelling hiervoor was zeer groot Zondagavond waren ongeveer 4 a 500 luisteraars aan wezig De avonden werden opgeluisterd door muziek en zang Des middags wer den enkele bijeenkomsten voor kinderen gehouden Over de collecten waren de Heilssoldaten zeer tevreden VERBRAND Het kind van de familie Romkes alhier werd dusdanig verbrand, dat overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk was De arme kleine ia in het ziekenhuis te Zwolle opgenomen Vyfhonderd slager* uit geheel Noord- Holland hebben gisteren te Alkmaar in het „Wapen van Heemskerk" de noodtoestand in hun bedrUt bespro ken. Dank zy de verantwoorde lei ding van het bestuur kan van een waardige protestvergadering gespro ken worden. Natuuriyk werden er harde noten gekraakt en vroegen en kele sprekers met de vuist op de katheder waar de schapen en var kens bleven, maar het grootste aan tal sprekers heeft bezadigde taal doen horen. Na een welkomstwoord van de voor zitter, de heer Onrust, waarbij hij de aanwezigen tot een zakelijke en orde lijke bespreking opwekte, was het de heer A. Botman uit Enkhuizen die de discussies opende. Hy betoogde dat de slager zijn brood niet meer kan verdie nen en er met kracht en ernst gepro- tei lerd dient te worden, zodat ook de openbare mening kennis kan nemen van de moeilijkheden in het slagers vak. Inferieur bevroren vlees en lamme ren moesten in het gemengd bedrijf v.rkocht worden, terwijl by de distri butie van paardenvlees door $e be drijfschappen grove fouten zijn ge maakt en er anderzijds slagers zijn, die van Januari af al wachten op een paardenslachtvr inning. De bon werd tot 3 weken verlengd, terwyl de weide vol met vee loopt. In Den Haag werd met de verzoeken van het bondsbestuur weinig of geen rekening gehouden. „Waar moet het naar toe?", vroeg oreker aan de ver gadering. De slager die het vee slacht, moet toezien dat de kruidenier het vet verkoopt. Aan ieder wordt toeslag gegeven, echte niet aan de slagers, die dat ook niet wensen, doch alleen vragen om hun de gelegenheid te ge ven een stuk b ad te verdienen. Er wordt geen mogeiykheid meer gegeven in het vak, dat begint bij de romantiek van het bedrijf: kopen op de markt. De heer Botman nodigde de vergade ring uit zich uit te spreken, zodat de overheid overtuigd kan worden van de noden in het vak. VEEL HOOFDEN VEEL ZINNEN Vijftien personen kwamen daarna achtereenvolgens op het podium en spraken zich, ieder op zyn wyze, uit De heer Klaver uit Bovenkarspel kant te zich tegen de ambtenary, waardoor de kosten in het slagersbedryf ondrage- lyk hoog werden. „We moeten op de ketel bommen" was zijn mening, maar de voorzitter legde er de nadruk op, dat het hoofdbestuuraltijd „heer" zal blyven, want slechts met die houding valt iets te bereiken. Een afgevaardigde uit Hilversum, de heer Nooteman, wees, in fulminante bewoordingen, op al hetgeen de sla gers van de rogeringsinstanties hebben verdragfti en spreker verweet hun na latigheid, „Waar het gezag nalatig is, daar is opstand gewettigd", zo besloot hü zijn protest. Een geheel ander geluid liet de heer G. Poel uit P-->tpoort horen. Het zeg gen van „we nemen dit en we nemen dat niet" is heel gemakkelijk. Maar allereerst moet de vraag gesteld wor den of het kan. Spreker ging de ge hele historie van de vleesdistributie na en kwam tot de conclusie, dat er wel eens wat by de regering door de bond is bereikt. Wanneer men echter objectief blijft, zal men ook nu moeten toegeven dat niet alle schuld op de voormannen geworpen kan worden, maar ook op de algemene toestand waarin het volk zich bevindt Men at slechte kwaliteit be vroren vlees, maar met een gulden in de hand kan men voor geen rijksdaal der kopen. Het verlengen van de vlees bon was een gevolg van het feit, dat 5000 kilo geïmporteerd vlees moest worden afgekeurd. Om uit de impasse te geraken, stel de spreker voor te verzoeken om de leveringsplicht wederom ingevoerd te krijgen. Algehele opheffing van de dis tributie achtte spreker voor de grote steden onverantwoord. De heer Bakker uit Enkhuizen vroeg waar de varkens blijven en waar de vette schapen! chapen en varkens vrij" was zijn eis en zyn voorstel had veel bijval, maar de voorzitter vroeg zich af wat er in Januari zou gebeu ren. Dan zou er geen vlees zyn en ging vyftig procent van de vakgenoten naar de kelder. (Geroep: nu gaan we alle maal). WAT TE DOEN? Bezadigd en een ander weer wat minder overwogen, spraken nog velen hun mening uit. Er gingen stemmen op om het niervet aan de slager af te leveren, waardoor het rantsoen ver ruimd zou worden, terwijl anderen nog wezen op het euvel van de huisslach ting, waarvan maar al te vaak de helft van het varkentje verkocht, verruild of verkwanseld werd. Tenslotte stelde de heer Habold uit Amsterdam voor om, in de geest van een voorgestelde motie door de heer Bakker uit Schagen, het hoofdbestuur te verzoeken op korten termijn bij de minister er op aan te dringen, dat per veertien dagen zes ons vlees per per soon beschikbaar zal worden gesteld en het vet in handen van de slagers komt Jn00/^ uVer, te®aan 101 afkoop van goed buitenlands vlees en dit te laten inkopen door eigen vakmensen. Het vlees met te ruilen met eigen vee. Ten slotte de varkensaanfok te stimuleren Na een korte pauze werd deze mo tie aangevuld met de bepaline h. huisslachting drastisch te beperken De vergadering keurde de motie goed en de heer Habold uit bracht dank aan het bestuur voor de goede leiding. Welgemoed en vol goede hoop zijn de bezoekers van deze protes* ton. w„, Een driehoeksverhouding bleek zitten achter de beroving van O., op den Burg te Texel Zijn huishoudster let U goed leefde reeds 8 jaar in concubine? Johannes v. d. M. uit Texel. a*t Haar eigen man, die een stakk» zijn, had ze al 12 jaar geleden velw*1 Met v. d. M. kon ze het best vi deelde lief, maar ook het leed "t' werd volgens hen hoofdzakelijk Ds' oorzaakt door een krappe beu VtN daarom besloot Klaasje van S b" noemde O. de functie van h.ii.u g'" ster te vervullen. Deze man 7r °Ud' oud, had nu direct geen hekel Klaasje en uit de rapporten bleek zy zelfs een verhouding met de - aard had. Inmiddels werd v. d M niet door haar verwaarloosd en „Myn hart is groot" zong Jan Ki,„ indertijd gedrieën gingen zij uit boe! De oude O. betaalde alles, de k telein tapte en wat de liefde niet mocht hij werd, zoals de volk.~ het uitdrukt, blauw. volk«mood Bij v. d. M. thuis viel hij in siaaD p alhoewel die ook niet broodnuchter Hij pakte het maakte het open en zag de inhoud- vi lapjes van honderd! zag deze hoe een doosje uit de zak v de slapende O. viel. Hij nakte K.» ikte het ies van h v. d. M. eigende zich het geld toe had zich gisteren te Alkmaar voor i Meervoudige kamer voor dit feit verantwoorden. Aan de president. Mr. v. Regter Altena, verklaarde hy het gepleegd" deels uit wraak te hebben gedaan D oude man hield volgens zyn mening te veel van zijn huisgenoot Klaasje. De officier, Mr. Meischke, kreeg de indruk, dat het drietal nu niet direct van hoog zedelijk gehalte was, en het hier niet een beroving betrof, zoals die in zijn praktijk in Rotterdam veelvnl. dig voorkwam. Hij vorderde een gevangenisstraf vso zes maanden met aftrek. De verdediger, Mr. Leesberg Jr.,' be- lichtte de achtergrond van deze mak waarin mensen optreden die blijkens hun gedragingen het zedelijk niet K nauw nemen. Op juridische overwegingen conclu deerde hij primair tot vryspraak, secun dair tot de meest mogelyke clementie. Uitspraak over 8 dagen. VI8AFSLAG Aangevoerd van 9 tot en met 14 Augus tus: 1247 kg bot; 1779 kg garnalen; 1S4 kg kaan; 10 kg kabeljauw; 91 kg horsm». kreel; 15 kg makreel; 19 kg rog; uso kg schar; 19,158 kg schol; 151 kg paling; 41 kg pieterman; 1040 kg poon; 366 kg tarbot; 1859 kg tong; 129 kg wijting; 103 kg kreu kels en 3 kg zalm MARKTBERICHT Aangevoerd; 70 schapen 45-80; 60 lam- meren 30—40 2 koeien 425—600 4 pinken 190—250 9 biggen 45—80 Voor de levering 3 nuchtere kalveren BENOEMING. Tydens de alhier gehouden raadsver gadering werd benoemd tot hoofd van de Ulo-school te Oosterland de heer H. N. Cornelissen. De lessen aan de school zullen per 1 Sept. aanvangen. Het aanbod van runderen blyft be scheiden, het beste weer voor de gras- groei houdt het aanbod tegen. Vette koeien komen nog maar slecht los en bij deze voortgang zal het zeker wel goed September worden eer ze opge ruimd worden. De verse melkkoeien- markt was maar heel matig bezet maar de handel had een stroef verloop. Men kon ook .niet zeggen dat de kwaliteit daar juist over 't geheel zo uitmuntend was. In drachtige koeien blijft de han del vlug. Op de gelde-markt was het aardig druk; er was kooplust, zodat er flink handel was en de prijzen daarvan goed gehandhaafd bleven. In het jonge vee was niet zoveel te doen, daar er geen grote liefhebberij voor was. D'1 was met de stieren al dito, er waren wel heel goede gebruiksbeesten onder, maar het schijnt wel dat de vraag prijzen daarvan te hoog staan. De wol veemarkt was aardig bezet, maar even goed was er aardig gang en de prijzen bleven vrij hoog staan. Ook de lamme tjes blijven goed gevraagd en de leve ring van schapen begint te opperen- Met de bokken en geiten was het weer mis, dat was weer een stugge boel. OP de biggenmarkt was het al reeds in d* vroegte niet zo vlug, maar daar het aanbod wel een 200 stuks minder was dan vorige week, werd het niet slech ter en konden de prijzen vrijwel ge handhaafd blijven. De paardenmarkt was heel stug. En de pluimveemar*J was hedenmorgen niet beter, te vee oanbod zodat de prijzen lager kwam* te liggen. PURMEREND, 17 Aug. Aang*" voerd 601 runderen, waaronder 109 ve te koeien. 14 stieren, 174 nuchtere W veren, 169 schapen en 10 vette varken» voor de levering. 102 melk- en kalfkoeien 46 (kalm); 324 geldekoeien 350-630 (go*»'- 32 pinken 180325 (matig); 20 stier., 450—825 (stil); 274 schapen 60--" (goed); 423 lammeren 2855 'S° «5 T6U laillillClCil «U bokken en geiten 10—70 (stug): - biggen 35-65 (kalm); 86 paarden„no —750, veulens 75—150 (stug): oude kippen en hanen, rode en wi 2—2,25 p. kg.; 1350 id. blauwe 2.25-** P- kg.; 11500 jonge hanen, witte rode 2,50—2,75 p. kg.; 1700 id. biau 3—3.15 p. kg.; 1750 jonge hennen; eenden; 500 konynen; 27 ganzen-

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2