Nederlandse wegrenners slaan pover figuur Tante Sabine Schutte de eeuwige pechvogel Wij luisteren naar grijpt in Da Cauberg weer een groot struikelblok Een harde strijd Brik Schotte de snelste Willy van Est houdt Nederl kleuren hoog De Engelse League is weer begonnen SuccesWatervogels 43 A G O V.V. wint zilveren ponMournooi Pijn - Pijn - Rheumatische pijn. Nederlandse athleten verslaan de Belgen Noordhollandse combinatie legen Heerenveen te Schagen Spoorwegongeluk in Frankrijk (Aan onse eigen verslaggever) De moordenden Canberg. die door de amatenrs 18 maal en door de pro'» roaaI moest worden genomen om de wedstrijd, met als Inset het wereldkam pioenschap. te beeindigen. heeft het afgelopen weekend onder de sterkste profs en amatenrs vele slachtoffers gevonden. Met iedere ronde moet het de renners wel schijnen of die „heuvel" steeds stil ler en hoger wordt en alleen de sterken onder de sterken siJn in staat zonder kleurscheuren die tocht naar behoren te volbrengen. Maar die Canberg selecteerde niet alleen op physieke kracht Ook. en misschien n0g wel in meerdere mate, is hij de oorsaak dat een aantal renners meesten af stappen, omdat hun moreel niet in staat was zovele malen in één koers «en der gelijke hindernis te nemen. Voegen w« hierbij nog de pechduivel dan is het enigszins te verklaren, dat van de 40 gestartte profs slechts 10 de eindstreep be- reikten, waarvan de laatste was de enig overgebleven Nederlandse renner Sijen. Een ontzaggelijke grote belangstel ling bestond er voor de wereldkam pioenschappen op de weg. Duizenden en nog eens duizenden hadden zich naar Valkenburg begeven om de 's we reld grootste wielrenners te aanschou wen en vooral bleek die belangstel ling uit te gaan naar de prestaties die geleverd moesten om de zo terecht, gevreesde Cauberg. te nemen. Typisch genoeg waren de meeste be zoekers Belgen die met een 100.000 wieler-enthousiasten Zondag aanwezig waren om met welhaast ziekelijk chau vinisme hun aller favoriet Schotte aan tz rncedigen. Tenslotte bleken de Belgen toch een goede keus gemaakt want inderdaad kwam Brik Schotte na een felle eind sprint met Lazarides als eerste over de finish. Het was een harde strijd dat we reldkampioenschap op de weg der pro fessionals. Hard tegen hard streden de landenploegen en even hard streden de renners individueel, zelfs tegen de leden van hun eigen ploeg. Ieder land had zo zijn eigen favorie ten en vooral met veronderstellingen t.a.v. de prof wereldkampioen waren de meningen nogal positief. Opmerke lijk was echter dat de toonaangevende landen in het algemeen geen rekening wilden houden met de mogelijkheid dat vertegenwoordigers van andere lan den een serieuze kans maakten. De Belgen wisten het al dat Schotte behoudens pech natuurlijk, de regen boog trui zou veroveren en zij hadden toevallig gelijk. De Fransen wisten hetzelfde te ver tellen van hun Lazarides: Zwitsers pro beerden anderen, en wellicht ook zich zelf te overtuigen dat Kübler op die Cauberg toch zo verschrikkelijk goed kon klimmen en de Italianen wilden niets anders horen en vertellen dat niemand anders dan Bartali de eerste zou zijn die de finish overschreed. Bovendien zou er voor Coppie nog wel een derde plaats overschieten. Met de Nederlanders liepen de me ningen uiteen. Brabanders wilden en konden niemand anders dan Schulte als overwinnaar zien. Limburg hield het op Sjefhe, terwijl bij de westerlingen Schulte en Middelkamp beurtelings om de eer streden. Ondanks het feit, dat voor de eerste maal in de geschiedenis der wereld kampioenschappen zes renners per land mochten deelnemen, zijn er toch maar tien deelnemers over de eindstreep gekomen na een zware wedstrijd. Het waren 3 Belgen, 3 Italianen, 2 Fransen, 1 Zwitser en maar 1 Neder lander. In de derde ronde trokken de Belgen Schotte en Dupon er tussen uit, blijkbaar niet van zin een tactiek van afwachten toe te passen, maar reeds van de aanvang af de slag te slaan, welke misschien wel beslissend sou kunnen zijn en naar het koersver loop heeft geleerd, ook inderdaad de doorslag heeft gegeven. Want toen enkele ronden voor het einde, nadat de 21e was afgelegd, de afwachters hun slag dachten te kunnen slaan ver snelden de leiders, die over nog zeer veel reserve bleken te beschikken, het tempo en de afwachters waren nergens meer, zij vielen terug, ver kregen een grotere achterstand dan zij ooit hadden gehad en de meester, van hen verdwenen stilletjes van het parcours, ontmoedigd, gedesillusio neerd. Het is ons inziens ook de on juiste tactiek geweest van de Neder landse ploeg om in die afwachtende houding te volharden en toen einde lijk Schulte een laatste poging deed om te redden wat er te redden viel, kreeg hij malleur aan zijn fiets en ook hij moest de strijd staken. Het was alleen Sijen, de Limburger, die de wedstrijd moedig uitreed en als laatste arriveerde, daarmede een voor beeld gevend aan zijn landgenoten. Want ook Middelkamp, de titelhouder van 1947, de grote man van Reims, was zonder veel ophef na meer dan de helft van de afstand te hebben af gelegd uit de strijd gegaan, blijkbaar ziende, dat het tempo der koplopers zo hoog was gelegen, dat er voor hem toch geen kans meer op een redelijk succes bestond. En met hem hadden het terrein van de strijd verlaten Lam- brichts en Janssen, de twee andere Limburgers en Pauwels, die reeds spoedig een stevige achterstand opliep en volkomen kansloos de hopeloze taak neerlegde. Neen, de Nederlandse ploeg op eigen terrein nogwel, heeft een pover figuur geslagen. Dat is ook het geval geweest met de grote Italianen Bartali en Coppi waar van de een de ander geen meter gun de en_dle blijkbaar niet voor hun land uitkwamen maar voor zichzelf of voor hun fabrieksmerk. Van al de glorie en de grootheid van beide Italiaanse ren ners is in het Zuid-Limburgse landschap op deze dag zeer veel verdwenen. De afstand en het feit dat 27 maal de Cauberg moest worden genomen, hebben evenals Zaterdag bij de ama teurs de doorslag gegeven in dit kam pioenschap, wel een bewijs dat dit cir cuit uitermate geschikt is voor een we reldkampioenschap. De belangstelling was op de tweede dag ongelooflijk groot, nog zelden zullen zoveel men sen bij een sportwedstrijd aanwezig zyn geweest in Nederland. Gelukkig ging het met de organisatie op de tweede dag heel wat beter dan Zater dag, zodat het einde van dit wegkam- pioenschap kwam zonder incidenten, zonder ongelukken, en zonder verdere strubbelingen. Degenen, die reden tot juichen hadden waren de Belgen, die weer eens, evenals in 1938 toen Mar cel Kint overwinnaar werd op de Cau berg. een wereldtitel mee naar huis namen. De kleine Brabander WUly van Est heeft de Nederlandse kleuren in het wereldkampioenschap der amateurs hoog moeten houden. Acht Caubergen waren genomen, toen de slag reeds viel en Van Ert in gezelschap van V&nlund (Zwe den), Johannsen (Zweden), Snel! (Zweden), Fantl (Italië), Rossi (Zwitserland), Lerno (België) uit het grote peleton wegliepen en ron de na ronde hun voorsprong ver grootten. DE BESLISSENDE SLAG. Dit was de beslissende slag, want onder aanvoering van de rappe Zweed Snell werden snelle tijden ge maakt, zowel bij de beklimming als by de afdaling. Het peleton werd uit elkaar gescheurd en geen der ren ners zag later nog kans de afstand, die hen van de vluchtelingen scheid de, te overbruggen. Ook de Nederlanders niet en dit betekende, dat het dit jaar weer geen Nederlandse amateur zou worden, die de regenboogtrui over zijn schouders mocht laten glijden. De kleine v. Est is een vechter en een behoorlijk tem porijder, maar een sprint mist hij te enen male. In de elfde en twaalfde ronde besweken Fanti, Rossi en Jo- hannson en al spoedig was een voor sprong van twee minuten bereikt. In het peleton was slechts een man met pit in mijn benen, gepaard aan een behoorlijke dosis moed, de ïta- liaan Pedroni. Hij alleen ging naar de vluchtelingen op soek, doch hoe wel hij enigszins begon in te lopen, bleek deze opgaaf te zwaar. Het peleton, dat over het gehele parcours verdeeld was, onderging regelmatig wijzigingen, doch dit ver mocht de spwning, zo die er al ge weest was. te bewaren. Het was een „bekeken" koers en het was alleen nog maar de vraag hoe de verdeling van de eerste vier plaatsen zou zijn. De altijd nog on begrijpelijke keuze van de N.W.U., de Haarlemmer Peters, die bü de 14e ronde reeds een ram kreeg, waarvan hij zich, volkomen naar onze ver wachtingen, niet meer herstelde, ben gelde kilometers achter de laatste man van het peleton. Met nog een Cauberg voor de boeg was de voor sprong van het viertal ruim 3 min. Tussen een vijftal achtervolgers zweefde ergens de dapper rijdende Belg Lorrie en heel in de verte kwam een groot deel van het peleton waar in moeizaam Plum en Voorting voch ten tegen betere rijders en een Cau berg, die voor hen een te zware op gaaf bleek. SNELL WAS SNEL. Snell deed zijn naam eer aan. Bij het ingaan van de laatste ronde lag hij nog gelijk met de andere vluchte lingen. Zijn eindspurt was echter zo fenomenaal, dat hij met bijna twee minuten verschil als wereldkampioen over de finish gleed. De sterkste amateur had de regenboogtrui ver overd. De andere Zweed Vknlund moest de meerderheid van de Belg Lerno erkennen, hetgeen echter niet weg neemt, dat Zweden met een le en 3e plaats bewezen heeft met de amateur wegrenner» een eerste plaats In te nemen. Met slechts enkele se conden verschil kwam de moedige v. Ert door, terwfll de Italiaan Pedroni nog de Belg Lossie wist te passeren. De Nederlander Duyf kreeg na dertig kilometer malleur aan zijn ketting en Voorting gaf in de laatste ronde op. Plum kwam nog door, maar er was vrijwel geen mens daar op die hoge Cauberg, die deze Nederlander opmerkte. De uitslagen "luidden: PROFESSIONALS. 1 Schotte, België, 7 uur 30 min. 42.5 seconde: 2 Lazarides, Frankrijk, 7,30.43.2: 3 Teisselre, Frankrijk, 7.34.23.7; 4 Maggini, Italië, 7.37.15.6; 5 Dupon, België, 7.37.41,0; 6 Ricci, Ita lië 7.38.25.8; 7 Kübler, Zwitserland, 7.40.35,4; 8 Ortelli, Italië, 7.43.42.5; 9 Impanis, België, 7.43.42.6; 10. Sijen, Ne derland 7.45.06,0. AMATEURS. 1 en wereldkampioen Snell, Zweden, 5.16.22.1; 2 Lerno, België 5.18.10.4; 3 Vënlund, Zweden 5.18.10.8; 4, v. Est, Nederland 5.18.12.3; 5 Pedroni, Italië 5.20.3.6. Zonder tijden is de verdere klasse ring: 6. Lossie (België), 7. Lundh (Zweden), 8. Bayaert (Frankrijk), 8. Ernzer (Luxemburg), 10. Fanti (Ita lië). De Engelse voetbal rolt weer en nauwelijks was de eerste hedenmid dag op een der vele velden afgetrapt of het voetbalminnend publiek kon voor de eerste goal juchen. De rechts binnen van Hartlepool, die de bal binnen 10 seconden in het vijandelijke net werkte, bracht het eerste doel punt van dit voetbalseizoen op zijn nasm. Arsenal, de kampioen van het vorig jaar, begon met een goed gelijk spe! in de zware uitwedstrijd tegen Hud- dcrsfield Town, evenals Blrmingham City en Newcsstle, die verleden jssr :r de tweede divisie als eersten ein digden en promoveerden. Bij verscheidene wedstrijden waren meer dan 50000 toeschouwers, zoal* o.m. bij de thuiswedstrijd van de cup houders Manchester United, die met 21 verloren van Derby County, de ploeg, die zij verleden jaar in de hal ve finale voor de cup uitschakelden. EERSTE DIVISIE: Aston Villa—Llverpool 21; Burn- ley—Manchester City 1—0; Chelsea Middlesborough 10; EvertonNew- castle United 3—3; Huddersfield Town —Arsenal 11; Manchester United Derby County 1—2; Preston North EndPortsmouth 2—2;. Sheffield Uni ted— Blsekpool 3—2; Stoke City— Charlton Athletic 2—2; Sunderland Bolton Wanderers 20; Wolverhamp- ton Wanderers—Binninghsm City 22. De wedstrijd tussen Succes en Wa tervogels leek aanvankelijk voor de Wieringers een grote overwinning te worden. Reeds in het eerste kwartier hadden de Wieringers een 3—0 voor sprong gekregen, waarbij de doelman van Watervogels niet geheel vrij uit ging. Toch was deze voorsprong ook het gevolg van goed aanvalsspel van de Wieringers. Na deze tegenslag liet Watervogels het er echter niet bij zit ten en vooral de voorhoede deed in de volgende periode goede dingen. Scho- neveld ging nogal eens langs rechts achter Schmitt, maar voorlopig lever den deze aanvallen niets op. Rechts buiten Beekhoven deed weer voor het eerst mee bij W. en wanneer hij dit spel weet te handhaven zal hij weer een serleuse kans maken voor deze plaats. Mldvoor Van Loo kreeg kort voor het einde een kans. Wel stopte de S.-doelman de bal, maar Schoneveld liep het leder in de touwen, 3—1. In de tweede helft was eerst S. weer aan het woord en het resulteerde in een goed doelpunt. 4—1. Nog gaf W. het niet gewonnen en door een hard schot van Van Loo, In eens uit de lucht van rechts, werd de stand 4—2. Kort hierna scoorde Van Loo wederom, waarna de stand 4—3 was. Met deze stand kwam het einde. Scheidsrechter Brouwer floot uitste kend. Succes 2 won met 1—0 van Water vogels 2. INDIA VERSLAAT NEDERLAND De hockeywedstrijd Nederland—In dia, die gistermiddag voor een uitver kocht Wagenerstadion te Amstelveen werd gespeeld, Is geëindigd in een 5—3 overwinning voor India. Bij de rust was de stand 3—2 in het voordeel der Indlëers. Voor de tweede maal In auccessie heeft AGOVV het zilveren ponttour- nooi, georganiseerd door de Volewijc- kers, gewonnen. In de finale kwam AGOVV uit tegen de gastheren, die zij met 20 versloegen, KFC, de jongste aanwinst in de eerste klasse debuteer de niet onverdienstelijk. Wel moesten de Kogers ln de eerste ronde met 10 de meerderheid van de Volewijckers erkennen, maar in de verliezersronde wonen zij met 31 van Haarlem. De uitslagen luiden; Haarlem— AGOVV 1—2, KFC—Volewijckers 0—1. Verliezersronde: HaarlemKFC 1-3. Winnaarsronde: AGOVV—Volewijc kers 20. Heel de lange dag en 's nachts,,,,, Waarom al dat lijden, die chagrijnige pijn, die slapeloze nachten, dat onverdraag zame humeur» Er la toch geen reden om te wanhopen! Neem Krusehen Salts Dui tenden en tienduizenden en honderd duizenden gaven U het goede voorbeeld en zij zouden voor nleta ter wereld hun kleine dagelijkse dozis Krusehen willen missen Krusehen regelmatig gebruikt - werkt aantoonbaar bloedzuiverend En het zijn juist de onzuiverheden in het bloed die oorzaak zijn van Uw pijnen en leed De zes minerale zouten waaruit Krusehen is samengesteld, hebben een aansporende werking ep Uw lever, nieren en Ingewanden Die bloedzuiverende er- ganen komen dan weer tot krachtiger werking en de schadelijke, pljnverwek kende zuren worden afgevoerd langs natuurlijke weg Begin weer een nieuw loven begin met Kruachen morgen de dag reeda en na een kort regelmatig .gebruik zult ge de weldadige werking aan den lijve ondervinden Vraag Krusehen bij Uw Apotheker of Drogist (Ingezonden mededeling). Door de uitstekende resultaten van de Nederlandse athleten, in het bijzonder van Fanny Blankers-Koen en Slijkhuis, heeft de athletiek in Nederland belang rijk aan populariteit gewonnen. Het was dan ook begrijpelijk, dat de wedstrijd Nederland—België, die gistermiddag door de Haagse atletiekvereniging Vlug en Lenig werd georganiseerd, ruim 8000 toeschouwers wist te trekken. De Nederlandse ploeg behaalde een royale overwinning op onze Zuiderburen (95- 79 punten). Ondanks de vrij straffe wind werden op de loopnummers goede tijden genoteerd en op de 4 x 200 meter estafette werd zelfs een nieuw Neder lands record gevestigd. Het waren Lam- mers, Meyer, Blok en Scholten, die na een uiterst felle strijd een tijd van 1 min. 28 seo. noteerden. Ook de Belgi sche ploeg (Bourgout, Kunnen, Vander- wiele en Linssen) brak het nationale Belgische record met de tijd van 1 min. 28.3 sec. Ook het Belgische record hlnk- stapsprong werd gistermiddag verbe terd Danis sprong 14.09 meter. Bij de sprlngnummers werden de tij den gedrukt door de wind, maar dit nam niet weg, dat Scholten en Lam- mers een dubbele overwinning behaal den op de 100 en 200 meter. Op de 5000 meter had de Belg Ever- aert de tactische opzet van Slijkhuis en Lataster goed door en 2 ronden voor t einde verhoogde hij het tempo, waar door Lataster moest lossen. Uitstekend wist de Belg onze kam pioen te volgen, maar hij kon de eind spurt van Slijkhuis niet beantwoorden. Van Egmond boekte met 14.62 meter 'n uitstekend resultaat bij de hlnkstap sprong. Verrassend was de nederlaag van de Bruijn op het nummer discus werpen, waarbij hij door Kintzlger (44 meter) werd geslagen, maar bij het ko gelstoten wist hij zich te revancheren, fn de bij-nummers won onze viervou dige Olympische kampioene Fanny Blankers-Koen op overtuigende wijze de 100 meter dames Invitatie. Op Zaterdag 4 September vindt er in Schagen een belangrijke voetbal wedstrijd plaats. De Noordelijke kam pioenen met Abe Lenstra in de gele deren komen dan n,l, op het Schagen- veld een oefenpartij spelen tegen het Noord-Hollands-elftal. Het Schagen veld zal op die dag voor het eerst weer in gebruik worden genomen, nadat het door de gemeente van Schagen een goede beurt heeft gehad, Voor de voet balliefhebbers van Den Helder tot Alkmaar is dit een unieke gelegenheid eens met Heerenveen kennis te maken. Uiteraard zal de meeste belangstelling uitgaan naar onze internationaal Abe Lenstra, de voetbalgooehelaar bij uit nemendheid, Maar ook de overige spe lers v?n Heerenveen zijn zeer zeker de moeite waard, want anders hadden de Friezen het in de kampioenseompeti- tie nimmer zover gebracht. Wet zullen onze Noord-Hollanders daartegen presteren? Het staat vast dat de combinatie haar uiterste best zal doen en wij gijn er van overtuigd dat 'er veel te genieten za] zijn, De Noord-Hollandse ploeg komt als volgt uit: Kramer. Alkm- Boys: Maassen. Ale- maria, Hendriks. Alcmaria: Kater, Schagen. Tromp. DTS. Godvliet, Alc maria; De Vries, HRC, Eversteijn, Alcmaria. Van Dalen. HRC, Schmidt an De Buyzer, Alcmaria. Rechtsbinnen Eversteijn is de rechts buiten van ADO die dit seizoen voor Alcmaria uitkomt. De aanvang van deze wedstrijd is nog niet bekend. Maar wij komen nog even terug op deze wedstrijd en zullen dan tevens het aanvangsuur bekend maken. Gisternacht heeft zich op het traject Besancon-Belfort een ernstig spoorweg ongeval voorgedaan. De sneltrein Lyon- Straatsburg is niet ver van het station Isle-Sur-Le Doubs in botsing gekomen met een goederentrein. Er zijn vier do den en een achttal gewonden. Misschien bevinden zich nog andere slachtoffers onder het puin. PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND HILVERSUM II, «IS m Nieuwsberichten om S, s en 11 uur VARA: S,1S Wereld kampioenschappen wielrennen «,a» Vara-varla 9,as Dolt van der Linden en zijn Mftropole-orkeit 7,00 As It «im mer in FrieslSn is 7,10 Meester-trio 8,05 Dingen van de dag s.is The Ram- blera s,«s Er zijn maar weinig 9,05 Actueele kanttekeningen S,35 Gra- mofoonmuzlek 8,SS Johan Jong (Orgel) 10,15 Omroeporkest 11,IS De Wereld raad van Kerken 11,30 Wereldkam pioenschappen wielrennen 11,30 Popu laire klanken HILVERSUM l, 301 m Nieuwsberichten om 7, S en 11 uur NCRV: 0,00 De vijf Zaptkara's 6,15 Sportrubriek S,ao Voor de Strijdkrachten 7,18 Het leven van Hugo de Groot in roman-vorm 7,30 Het actueel geluld 7,45 Driehonderd jaar groei van ons nationaal bewustzijn 8,05 Programma-proloog 8,15 Zomer- svond-kerkconctrt 1,48 over „Sleep boten op stations" 9,05 Ensemble „Euphonla" 9,35 Nieuwe aanwinsten van de discotheek 9,45 Volksconcert door het Residentie-orkest 10,50 Mst band an plaat voor U paraat 10,45 Avondoverdenking 11,15 De Wereldraad van Kerken H,2o Mandolinata U,40 Gramofoonplaten PROGRAMMA VOOR DINSDAG HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om T, 1, S, 7,25 en 11 uur AVRO: S,15 „Aubade" 8,45 Muziek uit de 18e eeuw 8,18 Morgenwijding 9,85 Arbeidsvita minen 10,30 Van vrouw tot vrouw 10,85 Sonate voor viool 10,50 Kleutertje luister li.oo Gramofoonmuziek ii,«s Tentoonstelling ,,De Nederlandse vrouw van 1I9S--1948" 12,00 Het Lyra-trio 12.93 „Amerlcana" 1.15 Wereldraad van Kerken 1,90 Dolf van der Linden en zijn Metropole-orkeat 1,50 Kinderkoor 2,15 Een karakteristiek van de wereld beroemde clown Grock 3,3o Radle-mai- née 4,30 „Met naald en schaar" 4,35 Gramofoonplaten 4,40 Een leuke plaat en «en liedje 8,00 „Collegium Musi- corum" 8,30 Wereldraad van Kerken f,15 Tom Ertch (piano) 5,30 Ovar de levensopvatting van primttieva volken 7,00 Echo van de dag 7,10 Gesprekken mot dokters 7,30 Relais Edinburgh 8,5a Buitenlands overzicht 9,10 The Ro- mancers 9,40 „De Mestkever" 10,00 Pierre Palla (orgel) 10,30 Wereldkam pioenschappen wielrennen 11,15 We reldraad van Kerken 11,35 Ambrose en zijn orkest HILVERSUM 1, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 9,00 Lichtbaken 9,so Gramofoonplaten 10,00 Klein, klain kleutertje 10,15 Ballet-muziek io,«o Voordracht 10,55 Muziek houdt fit 11,30 „Als de ziele luistert" 11,40 Gra mofoonplaten 11,03 Volksliederen 19,SI Oude melodieën met nieuwe har monieën i,90 Ray ventura en zijn or kest 1,45 Uit het boek der boeken 2,00 Gramofoonmuziek 3,30 Voor de vrouw 3,00 Elk wat wils 4,00 De Zonnebloem «,3o Ziekenverlof 5,00 Vertellingen na schooltijd 5,15 Gramo foonplaten 5,50 „Lang zullen za leven" 8,45 Overzeese kroniek 6,00 Gramo foonplaten 6,20 Sportpraatje 6,50 Voor de Strijdkrachten —7,15 Richard Tauber met orkest 7,80 Het spel met de dood 7,45 Niwin.klanken 7,50 Rubriek van de Wedaropbouw 5,08 Gremofoonmu- zn>k 1,18 De kringloop der belangen 9,35 concert door het Omroep-orkest 10,37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,15 Laat Symphonisch concert ROMAN 1 VAN MARIA SAWERSKY1 28. Beate kon geen verklaring vinden voor deze, zo plotseling veranderde stemming. Ze keerde naar haar kamer terug en begaf zich te t d, maar zij kon de slaap niet vatten. Nog lang hoorde ze voetstappen l i het aangrenzende vertrek, waar Irene van tijd tot tijd door zachtjes een of ander liedje te neuriën aan haar opgewekte stemming uiting gaf, maar eindelijk werd het toch stil, omdat Irene Larsen een brief aan haar mama was begonnen, waarin ze deze van het verrassende nieuws, de spoedig te verwohten aankomst van Felix Reuder, op de hoogte bracht. Beate echter lag nog uren wakkeren teen de slaap zich eindelijk over haar ontfermde, begon het buiten reeds te schemeren. Daardoor versliep ze haai Uld, hetgeen weer tot gevolg had, dat ze te laat aan het ontbijt verscheen, waar oom Jules en Irene reeds enige tijd op haar wachtten. „Oho, ji) bent ook niet matineus. zeg!" verwelkomde laatstgenoemde haar spottend. „Oom en ik zijn al in de tuin geweest, hebben de bloemetjes bewonderd en naar de vogeltjes ge luisterd en ons op andere wijze aan het goede dezer aarde verkwikt, niet waar oompje?" Irene streelde vleiend de ruwe, be baarde hand van de kapitein, dat deze met een welwillende grijns toeliet. Beate mompelde een excuus, dat Mengelberg echter niet zonder meer aanvaardde, want hij bromde: „Als je altijd zo weinig precies bent. Beate, dan verwondert het me werke lijk niet, dat je buiten betrekking bent". Irene's sarcastisch lachje en het ontstemde gezicht van haar oom brach ten Beate geheel van haar stuk. Het zou haar niet moeilijk zijn gevallen de oude Mengelberg te overtuigen, dat ze door een geheel andere oorzaak bul ten betrekking was geraakt, maar ze vermocht geen woord over haar lip pen te brengen. Met gebogen hoofd zat ze aan tafel. „Zou je nu eindelijk niet eens be ginnen". maande de kapitein ongedul dig. Beate smeerde een boterham en slikte die niet zonder moeit* naar bin- ren. Ze was werkelijk niet verwend, maar de koffie was bar slecht, de bo ter iet of wat ranzig en het besmeur de jampotje scheen er nog onsmake- liiker uit te zien dan de vorige avond. Wederom bekroop het meisje een ge voel van innig medelijden met haar oom. O, zeker, hij was een humeurige, onvriendelijke man, maar hij was oud, had niemand, die van hem hield of hem verzorgde en hem het leven een beetje behaaglijk maakte. Dat deed haar pijn. Peter Liesegang slofte de kamer bln- ne om de ontbijtboel weg te ruimen, „Wat moeten we vandaag eten?" bromde hij. Mengelberg keek verbaasd op. ..Daar vraag je me toch anders ook niet naar?" „Nee, maar, ik dacht zo.... ik dachtnu we een paar dames in huis hebben...." „Klets!" stoof de kapitein op. „M'n nichten eten wat de pot schaft en wat we hier altijd gegeten hebben. Bruine bonen met gebakken spek. of groene erwten met varkensoren, of een stuk oekelvlees met gestoofde uien". Peter verdween en Irene rezen, bij het horen van de hier blijkbaar ge- bruikelijke gerechten, de haren ten berge. „Ik ga me nu aankleden en dan gaan we samen een wandeling maken", zei oom Jules en zonder verdere instem ming met dit plan af te wachten, ver liet hij de kamer. Irene slaakte een zucht. „Een wande ling met oom Jules lijkt me wel bet ge noeglijkste, wat er is, vooral als er bij onze thuiskomst groene erwten met var kensoren op ons staan te wachten, Hoe kunnen we in hemelsnaam aan die geneugten ontkomen, Beate? Ik voorzie binnen een paar dagen een maagkwaal" „Ach, antwoordde Beate, „bij mi) zal het zo'n vaart wel niet lopen. Ik eet, wat op tafel komt, want ln da) opzicht ben ik werkelijk niet verwend". „Ach, wat een verrukkelijke beschei denheid!" luidde het ironische ant woord. „Je wilt zeker bij oom Jules in een goed blaadje proberen te komen". „Dat ligt werkelijk niet in m'n be doeling, Irene". „Bah, wat ben je criant vervelend!" Mengelberg kwam terug en hoorde deze laatste woorden, maar hij zei nieti. Hij ging met zijn nichten de straat op en huurde zelfs een taxi voor aen rondrit door de stad. een luxe, welke hij zich anders zeker nooit zou hebben veroorloofd. Nadat hij de chauffeur betaald had. liet hij de beide meisjes t og de oude kerk van Hasselfeurde zien. het uit de middeleeuwen daterende raadhuis, enige mooie patriciërswo ningen en de fontein met de Reiend, die een beroemd beeldhouwer en in gezetene van het stadje had vervaar digd. Irene verveelde zich tijdens deze wandeling gruwelijk, maar Beate inte resseerde alles. Als boekenwurm was ze vrij aardig op de hoogte van de ge schiedenis van het stadje, ze kende de verschillende bouwstijlen en zou er zeker wel wat over hebben kunnen vertellen, wanneer ze zieb niet zo ge deprimeerd had gevoeld. Nu liet ze zich zwijgend alles verklaren. Irene daarentegen praatte over alle mogelijke dingen. Ze plaagde haar oom. maakte grapjes met hem en trachtte op alle mogelijke manieren bi.i hem in het gevlei te komen, zó. dat Mengelberg tenslotte zelf tot de conclusie kwam: Beate is niet alleen •el ijk, matr ook saai en vervelend. Daarna gingen ze naar huia. Het middagmaal werd een vervolg or het onverzorgde ontbijt. De tafel was slecht gedekt en de savoye kool met schapenvlees, die Peter als feest- gerecht opdiende, was met even wei nig zorg toebereid. Beate at er van met de eetlust van een jong meisje, dat lange tijd een geregelde maaltijd heeft ontbeerd. Irene echter vermocht haar afkeer niet te verbergen, wat kapitein Mengelberg niet ontging. „Smaakt het je niet, Irene?" infor meerde hij, met een gezicht ais een dender wolk. „Je schijnt me nogal tot de fijnproevers te behoren, klopt dat?" „Helemaal niet, oom, maar de wan deling door de stad heeft nogal wat van me gevergd. We hebben zoveels moois en belangwekkends gezien, dat ik zelfs niet aan eten gedacht heb. Dat gaat mij altijd zo, als ik zoveel nieuwe indrukken opdoe u moet dat vooral niet verkeerd uitleggen", Irene zei het zo overtuigd, dat het werkelijk geloofwaardig klonk. Na tafel trok het gezelschap zich voor een siësta ln de verschillende vertrekken terug. Irene kwam op de kamer bij Beate. „Wat zeg je in hemelsnaam wel van dat afschuwelijke voer, dat oom Jules ons laat voortzetten?" klaagde ze. „Ik heb er vrijwel geen hap van door m'n keel kunnen krijgen en daarom zoëven maar de rest van de biscuits, die ik nog in m'n koffer hsd, opgegeten. Het vlees was zo taai als leer en die kool in deze tijd van het jaar.." (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3