Hoe Den Helder in 1898 feest vierde In dertig onderwijs-vacatures voorzien TURKSE SALONBOOT VAART DE GEMETEN MIJL Grepen uit ,,'i Vliegend Blaadje" i. Vijftig jaren gingen voorbij Nieuws van de Zaterdagvliegers De dans door de eeuwen Versierde fietsen VERVEN WIJ ORANJE-ROOD en BLAUW STAM STOOMT Lijk opgehaald Hr. Ms. „Zeehond" in de haven Algemeen secretariaat „Zeemacht" Nieuwe chef-bode Benoemd De programmaboekjes zijn er! Geslaagd Gemeenteraad Den Helder Onze stad als honden-eldorado Time is money ABONNEERT U OP DIT BLAD Purmerender Markt U.N.O. kost 33 millioen dollar ^yANDELT EENS door de verschillende straten onxer woonplaats, en vergeet daarbij de afgelegen bnnrten niet, overal ziet ge toebereidselen die ten deele al zijn gemaakt. Leest den Feestwijzer en 't zal n duidelijk worden, dat alle standen, dat oud en jong met elkander de aanstaande heu gelijke gebeurtenis eendrachtig zullen vieren". Er is niets nieuws onder de zon, zei Koning Salomo reeds, en zo is het waarlijk niet verwonderlijk, dat bovenstaande opwekkingen die wij overnamen uit „t Vliegend Blaadje" van Woensdag 31 Augustus 1898 26ste jaargang, nummer 2665) bij de nadering der Inhuldigingsfeesten 1948 niet eens misstaan. Sinds „1 Vliegend Blaadje" die regels schreef, zijn vijftig jaren verlopen. VUftig jaren gingen voorbij nadat in hetzelfde „Vlie gend Blaadje" te lezen was: „Groen en bloemen, vlaggen en wimpels zullen langs grachten en straten prijken, 1 Gezang van volwassenen en kinderen zal weerklinken ter eere der jeugdige Koningin en In de kerken zullen tot den Almachtige gebeden opstijgen, dat hare regeering gezegend moge zijn voor t Nederlandse volk!" Het Den Helder van 1898 h e ef t met groen en bloemen, met lichtjes en met gezang de inhuldiging der jonge Vorst in gevierd. De edities van „t Vliegend Blaadje" vertellen daarover in sobere bewoordingen. Harer Majesteits Marine opende op Dinsdag 30 Augustus 1898 de feestenrij met een roeiwedstrijd in het Noordhollands Kanaal. Misschien her inneren de ouderen onder onze lezers zich nog iets van dat maritiem festijn, waarbij de mannen van Hr. Ms. „Mar- nix" en „Bellona" hun krachten maten met de Janmaten uit andere dienst vakken. 's Avonds gaf de Staf muziek, onder leiding van kapelmeester Koning, een concert op het Westplein. Een dicht op eengedrongen schare toehoorders ge noot van de muziek en de zang door de gecombineerde koren (het Helders Mannenkoor was ook van de partij). PARADE. De Woensdagmorgen, de morgen van de grote en gewichtige dag, waarop de jeugdige Koningin feitelijk de regering aanvaardde, muntte ook in Den Helder niet uit door prachtig zomerweer. Toch klonk het klokgelui vrolijk door de lucht, en tussen de liefelijke klokke- tonen mengde zich de machtige stem van het kanon waarmede de gebrui kelijke 101 saluutschoten werden gelost, 's Middags om twaalf uur werd op 't excercitieterrein bij het Observatorium een grote parade gehouden, waaraan werd deelgenomen door de Schutterij, het Korps Mariniers, de Infanterie, de Artillerie, de Pantsercompagnie en de Torpedisten van de Artillerie, onder commando van majoor Buitendijk. Ko lonel In de Betou nam de parade af. OPTOCHT. De hemel was helder en de zon scheen heerlijk, toen om twee uur de grote optocht begon. Uit de Zuider poort van de Rijkswerf trok de uit 21 onderdelen bestaande kleurige stoet. „Oefening kweekt kunst" kwam uit met een groep van 27 personen, waaronder het aan O.K.K. verbonden brandweer korps in turners-uniform. De oud-strij ders Vroom, Klaverstijn en Van Keulen reden in een open rijtuig, gevolgd door de wagen van de torpedisten-vereniging „Door eenvoud groot". De atoomwerk plaats van de Rij '«werf reed mee met een indrukwekkende groep. En voorts namen deel de vuurstokersvereniging „Welvaart en vooruitgang", de Neder landse bond van oud-onderofficieren, de schildersvereniging „Oefening kweekt kennis", de werkliedenvereniging (on der de zinspreuk „Door orde en spaar zaamheid tot welvaart"), de Nederland se Rooms-Katholieke Volksbond, de gymnastiek- en excercitievereniging „Pro Patria", de vereniging van onder officieren der Koninklijke Marine „Ad miraal de Ruyter", de loodsenvereni- ging „Recht door zee", de Israëlitische verenigingen „Eendracht baart genoe gen" en „Nut en vermaak" en ten slot te de schilders en smeden der Rijks werf met versierde wagens. Deze op tocht behoorde tot de fraaiste en aan trekkelijkste onderdelen van het feest programma. ILLUMINATIE De algemene illuminatie, die des avonds op het programma stond, ver waaide wel een beetje. Alleen waar de vetpotjes binnenshuis waren aange bracht, had de verlichting een schitte rend effect. Donderdagavond kwam üe illuminatie eerst goed tot haar recht. Den Helder baadde zich in een vuur zee, en leek op een toverstad. Zijn er lezers, die zich nog de prachtige ver lichting van de gasfabriek herinneren? Daar en overal had de kleurenpracht van licht bijzonder veel bekijks. KINDERFEESTEN En hebt u misschien zelf nog deel genomen aan de kinderfeesten op Don derdag 1 September 1898? Feestgevierd in Casino, Tivpli, Musis Sacrum of op de Speeltuin? En 's middags met twee duizend andere kinderen meegezongen op het Stationsplein? En bent u ook geschrokken van de olifant, die 's mid dags het feestterrein kwam opwande len? De jongens en meisjes hebben wat genoten met tonrollen, driebenig hard lopen, streepgooien, prijsknippen en allerlei andere vrolijke spelletjes. Met in de ene hand een stuk koek en in de andere een reep chocola aanvaardde de jeugd de terugtocht naar de respec tieve scholen. ZEILWEDSTRIJD. Onderwijl werd bij het havenhoofd een zeilwedstrijd gehouden voor sloe pen met model- en fantasietuig en met vletter in modeltuig. De prijswinnaars waren majoor-torpedist Koningstem, bootsman Slijkerman, luitenant ter zee 2e kl. Sluijs, luitenant ter zee 2e klasse Van Dijk, kwartiermeester Langerak en matroos le klasse Van Hom. Na tuurlijk stond op het havenhoofd de Stafmuziek, die onder directie van kapelmeester Koning vrolijke klanken over het water liet schallen. FAKKELOPTOCHT De middagoptocht van Woensdag werd op Donderdagavond, nu als fak keloptocht, herhaald. Het aantal deel nemers was nog uitgebreid met een verlichte reddingboot (Dorus Rijkers zat aan 't roer), een groep van de aardappel- en groentenhandelvereni- ging „Eendracht maakt macht", de scheepsbeschieters, zeilmakers, werf- sjouwers en takelaars van de Rijkswerf (met een geheel getuigd en verlicht model van het fregat ,Adof van Nas sau"), de bloemisterij „Flora" en het ziekenfonds „Helpt elkander". VOLKSSPELEN We moeten het bij een enkel flitsje, een greep hier en een greep daar, laten. Daarom vermelden we hier van de Donderdagsmiddags gehouden volks spelen alleen de prijswinnaars: Van Wassenaar, J. Hardebol, A. Fortuijn, P. Hoogerdijk, W. Zanders en Jb. Faas (mastklimmen)G. Veereschild, Stui- venberg en Jolmers (zaklopen); A. Arendsen, P. de Boer, Ch. Krouwel, J. Dienst en M. Driessen (boogsprietlo- pen); B. Kromhout van der Meer, H Wielinga, G. Cornelissen, H. Duinnen, J. van Brederode (tonnetjes kruien); M. Beneker, B. de Boer, J. Kuiper, J. Wjjker, A. j. Conneman en P. de Kok (tonrijden) J. C. Haverbüs, J. Dissel Bij de nadering van het Grote Feest zijn we eens in onze archie ven gaan snuffelen, teneinde een enkele terugblik te kunnen geven op hetgeen in Den Helder met betrekking tot ons Koninklijk Huis in de afgelopen vijftig jaar heeft plaatsgevonden. Het bleek, dat wij ons in onze keuze zeer moesten beperken. In het bij gaande artikel geven wij enkele flitsen van de feestelijkheden in onze stad ter gelegenheid van de inhuldiging van H.M. Koningin Wilhelmina. Vooral de ouderen onder onze lezers zullen daarin verschillende bekende namen te genkomen. Wanneer de feestelijk heden ter gelegenheid van het 50-jarig Regeringsjubileum van H.M. Koningin Wilhelmina een even prettig en geanimeerd ver loop hebben als die ter gelegen heid van Haar troonsbestijging, dan zullen wij in Den Helder geen reden tot klagen hebben! en J. Breukels (ringsteken op een montagne-russe); K. Alkemade, H. Vor- rer, J. H. Vries en Durel (blaastrap- pen); W. Copjée, J. Dekker, C. Snij ders, D. W. Pleters en J. Riemers (ton lopen). EN NOG WAT Er was nog; veel meer te doen, en te zien. Graag zouden we nog het een en ander aanhalen uit dat vergeelde num mer van ,,'t Vliegend Blaadje". Nog iets vertellen van het vuurwerk tussen de scheepswerven „De Lastdrager" en „De hoop". Dat moet „prachtig mooi" ge weest zijn. En van de versiering, vooral van Spoorstraat, Koningstraat, Hoofd gracht, Zuidstraat, Kerkgracht, Kanaal- weg, 2e Vroonstraat, Vlootstraat en Wachtstraat, en niet te vergeten de Buitenhaven. Dat alles droeg er toe bij om viering der feesten te Den Hel der tot iets onvergetelijks te maken. Heel lang zullen de dagen van 30 Au gustus t.m. 2 Sept. 1898 het onderwerp van gesprek zijn geweest, vóoral omdat zoveel honderden Nieuwediepers een werkzaam aandeel in de feestviering hebben gehad. WAAR TWINTIG STADGENOTEN GENEZING VINDEN. - Dit is één van de vijf lighallen in het pas-geopende „Parkherstellingsoord Donkere Duinen", waar twintig stadgenoten van 's morgens half negen tot 's middags vijf uur verblijven. In de lighal op deze foto genieten vier jonge kinderen van het pracht weer op dit beschutte plekje. Ze kijken juist naar de bestelauto, die de warme maaltijd is komen brengen. De kinderen eten als wolven en komen zienderogen aan. (Foto Helderse Courant.) De postduivenvereniging „Nieuwe- diep" hield Zaterdag J.l. twee wed vluchten, één met als startpunt Arlon (België), afstand 385 kilometer en één voor jonge en oude duiven met als startpunt Zwijndrecht. De eerste duif uit Arlon bereikte haar hok om 2.51.22 uur. De prijswinnaars waren hier de hereh Rab, L 4, 6; Geervliet 2, 3; Ham 5. Te Zwijndrecht werden de vogels om 12.30 uur gelost. De eerste duif kwam aan om 1.48.20 uur. De prijswinnaars waren: Bakker 1, 4; Prins 2, 26, 27; Kater 8, 13, 10, 22, 28; Klaassen 0, 6, 17, 21, 24, 26, 38, 39; Koorn T, 10, 19; Zondervan 9, 40, 41; Ruiten 11, 32, 30, 88; van der Pruik 14; Ham 16, 34; gebr. Koop man 18; Rab 20; Woort 12, 28, 29; Boete 80, 81; Geervliet 8, 86, 87. Tegelijk hielden ook de adsplran- ten een vlucht vanaf Zwijndrecht. De eerste duif werd geklokt om 1.61.64 uur. De prijswinnaars waren; Steln- man 1, 6; Neehus 2, 8, 4, 9, 10, 11; Scheer 4, 6, 7| 8. Vrfldag a.s. wordt van 17—18.30 uur lngekorfd voor Tilburg. Daarna tot 20 uur klokkenstellen. Tot besluit nog even e«* herinne ring aan de jubileumvlucht. Iedere liefhebber wordt opgewekt, tijdig het aantal duiven alsmede de afstand waarop wordt geconstateerd op te geven. Het laatste met het oog op de berekening van de looptijd. Velen sien met grote belangstel ling uit naar de indrukwekkende dansdemonstratie,' die op de avond der 31e Augustus op het Stations plein zal worden gegeven onder het motto „Aan het hof van Lodewflk XIV". Enkele weken geleden moch ten wij reeds een toekomst-impressie over dit feest van kleur en gratie publiceren. Nog enkele dagen, en deze fantasie zal werkelijkheid worden. Tweehonderd danseressen en dansers, de gymnastiekverenigingen „Pro Patria", O.K.K., W.O.W., F.A.B. en „Sportlust", alsmede een koor en orkest zullen aan deze interessante uitbeelding van >,De dans door de eeuwen" deelnemen. Wij raden een ieder aan, zich tijdig van plaatskaar- ten te verzekeren. Vooral het aantal zitplaatsen (ad 1.25 per persoon) is zeer beperkt. Deze kaarten en die voor de staanplaatsen (ad 0.50 per persoon) zijn verkrijgbaar b(j de vol gende adressen: M. van Dijk, Koning straat 11; J. Govers, Koningstraat 84; Joh. P. C. Strang, Julianapark 7; N. J. Tielrooy, Keizerstraat 74; L. F. van Loo, Sluisdijkstraat 42; A. Wit- tebol, Lorentzstraat; De Ruiter, Rei gerstraat; fa. Aplo, van Galenstraat 78; P. L. van der Slikke, Polderweg 26. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen w(j naar het programma boekje. Jongens en meisjes, op Dinsdag 31 Augustus is in de Allegorische Op tocht ook een plaatsje ingeruimd voor versierde fietsen, autopeds e.d. Alles wat wielen heeft en wat versierd kan wortten, mag in deze optocht mee rijden. Tot en met Maandag wil de heer C. Ran, Goversstraat 56, tele foon 2886 (secretaris der optocht commissie) nog graag de namen van deelnemers noteren. Voor de a.s. feesten speciaal voor versieringen SINDS 1902. Depót PETERS, Keizerstraat 51 Den Helder. Tel. 2467 Gistermiddag werd uit de Ixwcis- gracht het HJk opgehaald van de 89- jarige Maarten Rensmaag, wonende Wilhelminastraat 9. Rensmaag werd sinds Zaterdagavond laat vermist, t Stoffelijk overschot is direct overge bracht naar het lijkenhuisje op de Algemene Begraafplaats te Hulsdui nen, waar het ter aarde zal worden besteld. Hr. Ms. onderzeeboot O 31 „Zee hond" is in de haven aangekomen. Op de rede worden lanceeroefeningen gehouden. Wij vestigen er de aandacht op, dat het adres van het secretariaat der marinesportvereniging „Zeemacht" sinds kort is als volgt: sergeant-tor pedomaker W. F. Steindel, Ruyghweg 178, Den Helder. Met ingang van 1 Augustus J.l. werd tot chef-bode ten raadhulze be noemd de heer J. C. Boon, alhier, tot voor kort controleur bi) de Centrale Dienst voor Economische Controle (CEDEC), afd. Steenkolen. Onze oud-stadgenoot, de heer G. Landman, thans onderwijzer aan de BLO-school te Dordrecht, is benoemd tot hoofd der BLO-school te Apeldoorn Twee en dertig pagina's telt het keurig uitgevoerde programmaboek je, waarin alle bijzonderheden te via. den zijn omtrent de feestelijkheden, die onder auspiciën van de Helderse Gemeenschap zullen plaats vinden op 31 Augustus (ter gelegenheid van d« verjaardag en het 50-jarig rege ringsjubileum van Koningin Wilhel mina) en 6 September (bij d® troons bestijging van Koningin Jullana), Zeer in het kort staan de volgende gebeurlijkheden op het programma: Maandag 80 Augustus: dankdien- sten in verschillende kerken. Dinsdag 31 Augustus: reveille, zwemwedstrijd, Allegorische Optocht, De dans door de eeuwen. Zaterdag 4 September; buitenge- wone zitting van de gemeenteraad en receptie ten raadhuize. Maandag 6 September: massazang, sportdemonstraties, gondelvaart. De tekst der liederen, die op 6 Sep tember zullen worden gezongen door de plaatselijke koren, en door leder die daaraan verder wil deelnemen, staat eveneens in extenso in het program maboekje. Onder een apart hoofdje werd een overzicht opgenomen van de feeste- lijkheden te Julianadorp. Een ieder, die zich in het bezit wa weten van een volledige en Betrouw bare gids voor alles, wat Den Helder met d« feesten te wachten staat, kope voor één kwartje zulk een pre. grammaboekje. Het is verkrijgbaar bfl de volgend» adressen: boekhandel Boendermaker, Koningdwarsstraat 12; boekhandel Duinker, Spoorstraat 64; boekhandel „Het Noorden"s Stakman Bossestra&t 65; boekhandel Schreuder, Konlngw straat 27; boekhandel 8pruit, Keizer, straat 76; sigarenmagazijn Van Loo, Slulsdijkstraat 42; bureau O. 8. O./Marvo, Commandementsgebouw, Buitenhaven; drukkerij D« Boer, Koningstraat. Te Apeldoorn slaagde onze oud, stadgenote mej. Tlny Henke voor het diploma Lerares costuum- en man telvak. „YALOVA - ISTAMBOEL" stond te lezen op de achtersteven van het fraaie witte passagiersvaartuig, dat gisteren Den "elder bezocht om op de rede de gemeten mijl te varen. Deze splinternieuwe salonboot was zojuist uit Amsterdam gekomen, waar zij door de scheepswerf van Verschure en Co. werd gebouwd in opdracht van een Turkse maat schappij. Het is slechts een klein vaartuig, maar toch geeft het een uitstekende indruk van hetgeen de Hollandse scheepsbouwers kunnen presteren. In dit 371 brt metende vaartuig werd Hollandse degelijk heid gepaard aan goede smaak. De inrichting van de verschillende ver blijven werd sober gehouden, maar zj) verkreeg toch door de voortref felijke afwerking een stijlvol cachet. De „Yalova" doet denken aan de be kende salonboten van de „Alkmaar Packet", alleen is deze boot berekend Om kwart over negen stonden gisteravond de raadsleden weer op straat, na in sneltreinvaart kennis tc hebben genomen van de ingekomen stukken, een babbeltje over de Helderse honden te hebben gemaakt, een hele reeks onderwijsbenoemingen te hebben gedaan en enkele kleine credleten te heb ben verleend. Verwacht mocht worden, dat nog even mondeling werd inge gaan op de vragen van de heer Luijckx betreffende de wederopbouw, maar deze verwachting ging niet in vervulling. Nog bijna drie uren restten de raad alvorens de klok twaalf zou slaan, maar de voorzitter beriep zich op het reglement van orde, dat tussentijdse conversaties over niet op de agenda voorkomende onderwerpen tot de juridische onmogelijkheden doet behoren. Acht en twintig ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangeno men. Op hun verzoek werd vervolgens eervol ontslag verleend aan de heren J. van Hasselt en dr. F. D. Wierstra, resp. als leraar aan de gemeentelijke avondvaktekenschool en als leraar Engels aan het gemeentelijk lyceum. Een brief van het hoofdbestuur der gemeentebestuur van Wieringen Bedrijfsorganisatie van Nederlands Overheidspersoneelwaarbij werd verzocht over te gaan tot herziening en verbetering der bezoldiging van 't gemeente-personeel, en in afwachting daarvan een duurtetoeslag toe te ken nen werd om prae-advies in han den van B. en W. gesteld. ONZE PENNINGDRAGERS B. en W. hadden de raadsleden ver rast met een uitvoerig en zeer gedocu menteerd relaas naar aanleiding van hetgeen in vorige vergaderingen door de heren Eijlders en Kistemaker over het lastige hondengebroed naar voren was gebracht. Naar aanleiding van dit relaas kwamen de heren Eijlders en Kistemaker nog met enkele opmerkin gen in tweede lezing. Beide waren zeer teleurgesteld over de inhoud van de bijlage. Eerstgenoemde vond het vreemd dat B. en W. vijf pagina's no dig hadden gehad om niets te zeggen en laatstgenoemde vond het vreemd dat op Wieringen de politie wel op agressieve honden schieten mocht. De heer Hoornsman sloot zich bij de vo rige sprekers aan. waarna de voorzit ter zijn drie opponenten van repliek kon dienen. Ook hij had iets vreemd gevonden, namelijk het feit. dat de poging van het college om de zaak van alle kanten te belichten zo weinig waardering had gevonden. „Wij hebben willen aantonen, dat deze zaak alleen wettelijk kan worden geregeld. Op Wieringen bewandelt men blijkbaar niet de goede weg. Hier ligt een taak voor de Landbouworganisaties om bij de regering aan te dringen op het vaststellen van 'n wettelijke regeling". De heer Kistemaker meende, dat het mis schien wat meer begrip toonde voor de noden en behoeften der plattelands bevolking, waarop de voorzitter repli ceerde dat ook het Helderse gemeente bestuur een dergelijk begrip in ruime mate bezit, maar dat het zich op een wettelijke basis wil blijven stellen. De heer Kistemaker moet hier niet het stadsgedeelte tegen 't plattelands gedeelte gaan uitspelen", aldus besloot de voorzitter de discussie, waarmede de zaak was afgedaan. BENOEMINGEN. Toen volgde een reeks agendapun ten, die geen aanleiding tot bespreking gaven. De Christelijke scholen krijgen hun brandblusapparaten en de heer Doorman krijgt zijn grote vacantie niet uitbetaald. De hijsinrichting voor de sloepen der zeevaartschool wordt ver nieuwd en er werd een extra-credlet verleend voor de aanschaffing van boeken en leermiddelen voor de open bare lagere scholen. Mej. van Setten van der Meer en mej. Jansz worden overgeplaatst van school 8 naar de school aan de Bankastraat, welke in September wordt geopend. Het ge meente-ziekenhuis wordt een gemeen telijke dienst en er komen nieuwe banken in het lyceum. Er komen in dat lyceum ook nieuwe leerkrachten. In niet minder dan tien vacatures aan deze onderwijsinrichting werd voor zien. Benoemd werden mej. H. C. Louwaars, mej. M. C. Logger, mevr. A. Peters-Hiemstra, mej. F. E. Hooge- werff en de heren J. de Boer, P. G. Möller, ds. F. Tollenaar, P. Gischler, J. Norder en J. W. den Otter, hetzij in vaste hetzij in tijdelijke dienst. Zoals te verwachten was, werd de heer J. Middendorp met algemene stemmen gekozen tot directeur der Zeevaartschool en van de avondcursus voor scheepswerktuigkundigen. Voorts werden benoemd de heren: J. J. Daalder (Avondcursus voor scheepswerktuigkundigen); G.K. Brou wer, J. J. Daalder, A. Lagerwey, C. Zwart (Zeevaartschool); L. Nettinga (school 6); B. Ouwerling, L. M. F. Ru- der, A. Wittebol (Avondvaktekensch.); S. van Amersfoort, N. H. Biersteker, A. Kramer, A. Lever, P. G. Jense, H. J. Marinus, C. A. Koopman (Handels avondschool); L, M. F. Ruder (hoofd O. L. school Bankastraat); J. Bonte (onderwijzer school Bankastraat). T.B.C.-BESTRIJDING. Geen der raadsleden had bezwaar tegen de voorgestelde verhoging tot f 30.000 van de subsidie aan de plaat selijke commissie tot bestrijding der tuberculose. In dit verband informeer de de heer Luijckx naar de vergoedin gen die door de ziekenfondsen wor den gegeven. Wethouder Steeniage ant woordde, dat de fondsen gedurende een jaar (welke termijn wellicht eerst daags zal worden verlengd) een ver goeding geven van f 3 per dag voor sanatorium-verpleging; voor het ver blijf in z.g. dag-sanatoria wordt nog steeds niets uitgekeerd, hoewel daarop van verschillende zijden wordt aange drongen. De heer Luijckx wekte het college op, bedoelde aandrang met kracht te ondersteunen. GESLOOPTE WONINGEN. Het voorstel om een crediet van f 10 000 ter beschikking te stellen ten einde ook hier ter stede de „Premie regeling woningverbetering en -split sing" te kunnen toepassen, had ieders instemming. De heer Luijckx sprak zijn leedwezen erover uit, dat indertijd verscheidene woningen zijn gesloopt, die op grond van deze regeling nog wel hersteld hadden kunnen worden. Wethouder Van der Vaart kon dat leedwezen niet onderschrijven. Overi gens wees hij erop. dat bedoelde wo ningen werden gesloopt op grond van een beslissing van de raad zelf. „Dit Is, dat is het nog s'eeds, maar dan moet U ook de juiste tijd hebben. Op Uw vergunning vindt U bij ona een goed horloge wat U tijd spaart. Ook in wa terdichte modellen hebben wij iets goeds voor U. KEIZERSTRAAT 15-17. OEN HELDER mag voor de raad aanleiding zijn om voortaan met nog groter nauwkeurig heid de consequenties van een bepaal de beslissing te overwegen", aldus de heer Van der Vaart. GEEN „INTERPELLATIE" De agenda was hiermede afgewerkt, waarop de heer Luyckx zeide graag nog even van gedachten te willen wisselen over de door hem schriftelijk gestelde en door B. en W. schriftelijk beant woorde vragen betreffende de weder opbouw. Deze beantwoording was naar zijn mening wat al te beknopt geweest. De voorzitter herinnerde aan het be staan van artikel 44 van het reglement van orde, waarin staat dat schriftelijke vragen schriftelijk beantwoord dienen te worden. Wanneer de vragensteller zich niet bevredigd acht, dan kan hij p de raad verzoeken van zijn recht tot interpellatie gebruik te mogen ma ken, hetwelk eerst in de volgende raadsvergadering kan geschieden. Des gevraagd kwam geen der raadsleden r t bezwaren, zodat de heer Luyckx kon gaan interpelleren. Echter niet op staande voet, daar de voorzitter zich stipt wilde houden aan het reglement van orde. Deze bespreking houdt de raad (en zijn auditorium) dus nog te goed. Sluiting. op meer onstuimig water. Zij is bestemd voor de passagiersvaart op de Bosporus, en als zodanig mag zij beschouwd wor den als een gezonde uiting van Turks optimisme. Zolang op de Bosporus nog salonboten kunnen varen ziet het er voor de wereld nog vrij gunstig uit. De beide schroeven (ieder aangedre ven door een 345 pk triple expansie» machine) geven het schip een maxi mum-snelheid van 13 knopen. De drie dekken bieden plaats aan 1150 passa» giers, welke in twee klassen worden verdeeld. De afwerking der salons is dan enigszins verschillend. Iedere zitbank kan worden opge klapt, waardoor men toegang krijgt tot een keurig opgeborgen reddingsgordel. De lengte van het schip bedraagt tus sen de loodlijnen 55 meter, de grootste breedte 8 meter. Terwille van de «nel» heid werd de romp van een z.g. „Bulb- steven" voorzien. Interessant is ook, dat de „Yalova" twee stuurhutten heeft ieder met de gebruikelijke apparatuur. Voor een „boemelschip" (welk woord verwant is met „boemeltrein" en niet met ,boe» meibaron") dat herhaaldelijk aan de. zelfde zijde moet aanleggen, betekent deze stuurhut-in-duplo een beterover» zicht tijdens het meren. Voor haar maatschappij en vóór ons hopen wy, dat de „Yalova" nog vel# jaren ongestoord over de Bosporus zsl kunnen kruisen. En dat niet alleen wegens de uitstekende reclame, die dit schip voor de Hollandse scheeps bouwers maakt. PURMEREND, 24 Aug. 1948. Aange voerd 611 runderen waaronder 132 vette koeien, 5 stieren, 119 nuchtere kalveren, 3 pinken, 80 schapen en 15 vette varkens voor de levering; 115 melk- en kalfkoeien f 425—f 8.40, han» del kalm; 312 Geldekoeien f 375— f 625, stil duur; 30 Pinken f 250—f375, matig; 14 Stieren f 425—f 750, stugi 370 Schapen f 65—f 95, goed; 307 Lam meren f 26—f 52, goed; 86 Bokken en geiten f 10—f 80, stug; 484 Biggen f 35— f 65, kalm; 48 Paarden en Veulens resp. f 325—f750, stug en f 120—f 225, goed; 1800 Oude kippen en hanen, rode en witte f 2.50—f 2.75, 250 idem blauwe f 2.75f 3; 7800 jonge hanen rood en wit f 2.75—f 3, 150 idem blauwe f S- f 3.25, alles per kg; 800 jonge hennen 1 6f 10, 500 eenden f 2.50—f 3-50, 250 konijnen f 1f 11 en 30 ganzen f 6t 8, •lies per stuk. Volgens het door de secretaris-g®- neraal van de V. N., Trygve Lie. opge maakte budget worden de uitgaven van de V. N. voor 1949 begroot op 33.469.587 dollar. Dit is ongeveer 1.500.000 dollar minder dan de voor 1948 toegewezen eom. Dit houdt ver band met het feit, dat de uitgaven voor verschillende missies, zoals voor de Balkan, Korea en Indonesië niet in de begroting 1949 zyn opgeno- men, daar voor haar voortbestaan 'n 1949 een nieuw besluit van de Alge" mene Vergadering nodig is. Twee-derde gedeelte van het totaal begrote bedrag betreft uitrusting e" salariëring van het secretariaat New York. Voor het Europees bureau te Genève is ruim drie millioen begroot.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2