Menigte bestormde het Berlijnse Gemeentehuis REPETITIE IN DE NIEUWE KERK MESSINA de snelste amateur achtervolger 27 Aur. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 1899 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Aftreden van stadsbestuur geëist Overeenstemming met Stalin inzake valuta Met invalidenwagen over de Alpen Indonesische delegatie voor jubileumleesten aangekomen Bernadotte als auteur Fannywon ook te Dublin Twee en dertig verdachten in voetbalpool-affaire Koninklijke belangstelling voor Wereldraad Aanvulling bonnenlijst Baronesse fungeerde als Koning m De „Nahinto" geopend Gouden koets te Amsterdam De medische dienst van de Kon. Marine „Karei Doorman" brengt zieke aan land Ontploffing in subway te New-York WEERBERICHT BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Waarn. Hoofdredacteur: V7. MIDDELBEEK Rayonred. C. A. Dekkers Directie: j. B IJLS MA en C. KRAK HELDËRSË COUMT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 3.75. Gistermiddag te 14.10 uur bestorm den ongeveer tweehonderd demon stranten het gemeentehuis te Berlijn. Zij waren gewapend met stokken en bijlen, braken de hoofdingang binnen en drongen de trappen op. Een menig te van tienduizend mannen, vrouwen en kinderen, buiten op het plein, vuur de de bestormers aan. De bestorming van de ingang werd uitgevoerd toen de politie de ijzer- draadversperring had weggehaald om een delegatie binnen te laten. De in het gemeentehuis binnenge drongen demonstranten vulden dra de vergaderzaal van de raad. Hier sprak Paul Litke, de vice-voorzitter van de eenheidspartij, de menigte toe. Litke verklaarde: „Meer dan hon derdduizend Berlijnse arbeiders zijn werkloos en zijn paupers geworden als gevolg van het beleid van de gemeen teautoriteiten". Hij verlangde het ontslag van het stadsbestuur. In de vergaderzaal wer den geen politie-agenten opgemerkt, terwijl Litke zijn rede hield. Intussen groeide de menigte buiten aan, doordat nieuwe groepen, die kwamen aanmar- cheren, zich erbij voegden. Zij zongen de Internationale, riepen en juichten en wuifden met rode banieren. Litke zei verder, dat een delegatie zou trachten 't bureau van loco-burge meester Friedensburg te bereiken. Hij deed een beroep op de demonstranten, in de vergaderzaal om geen incidenten uit te lokken. Terwijl de demonstranten het stad huis bestormden, werd in de Britse sector een massabijeenkomst gehou den, georganiseerd door het bestuur van de Berlijnse afdeling der sociaal democratische partij als protest tegen „de communistische pogingen om de stedelijke autoriteiten te terroriseren". De Berlijners werden aangespoord de ze demonstratie vóór de ruïnes van het Rijksdaggebouw bij te wonen, deze plek ligt op ongeveer honderd meter afstand van de Brandenburger Poort, waar de Sovjet-sector begint. De bijeenkomst in de raadzaal is na een half uur beëindigd met het zingen van de Internationale en andere socia listische liederen. Tegen drie uur, plaatselijke tijd, was de toestand kalmer en hadden de mees te demonstranten de zaal verlaten. Ve le duizenden luisterden buiten naar de toespraken van de leiders der socia listische eenheidspartij!. „WIJ BLIJVEN". Friedensburg heeft naderhand de pers in zijn bureau ontvangen. Hij ver klaarde, „dat het Berlijnse stadsbestuur in functie zou blijven en op normale wijze zijn werk zou verrichten".. Burgemeester en wethouders kwa men gisteravond bijeen en besloten hedenmorgen bijeen te komen. De loco-burgemeester deelde mee, dat zijn onderhoud met de delegatie der demonstranten een rustig verloop had en dat hij het met de delegatie eens was geweest, dat de Berlijners uit de westelijke sectoren volkomen trij moesten zijn om hun rantsoenen in de oostelijke sector te betrekken. Maar, zo had hij gezegd, de meest West-Ber- lijners wensen dit niet. Welingelichte kringen te Londen hebben verklaard, dat maarschalk Stalin en de drie westelijke afge vaardigden Maandag tijdens hun conferentie te Moskou tot algemene overeenstemming zijn gekomen over de valutahervorming voor Berlijn. Gistermiddag heeft het Britse kabinet onder voorzitterschap van de minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, een speciale zitting gehouden. Men neemt aan, dat de jongste rapporten over de besprekingen te Moskou daar bij behandeld zijn. Bevin, de Britse minister van bui tenlandse zaken, bracht aan minister president Attlee, die in het ziekenhuis een behandeling ondergaat, een bezoek om rapport uit te brengen over de vooruitzichten van de besprekingen te Moskou. De voormalige Britse luitenant ter zee Denly, die in zijn inva lidenwagen over de Alpen is ge reisd, heeft in het Richmond-park nabij Londen een bijeenkomst geleid van tweehonderd leden van de „invaliden-driewielersbond". Enige deelnemers legden vierhon derd kilometers in hun driewieler af om aanwezig te kunnen zijn. Er werden wedstrijden gehouden, o.a. een behendigheidsproef en een handicaprace. Een paar, dat sinds zijn jeugd tengevolge van kinder verlamming invalide is, won de eerste prijs in een driewieler voor twee personen, die het enige jaren geleden op de huwelijksreis even eens gebruik^ heeft. Het gros van de Indonesische delega tie, die de jubileumfeesten en de inhul diging zal bijwonen, is gisteravond om streeks 9 uur met een Constellation 05 Schiphol aangekomen. Ter begroeting waren onder meer aanwezig de ministers mr. E. M. J. A. Sassen en L. Götzen. Teunkeu dr. Mansoer, het staatshoofd van Oost-Sumatra komt rechtstreeks uit Bandoeng, waar een conferentie is gehouden, die advies zal uitbrengen over het voorlopige ontwerp van een interim-regering. Dr. Mansoer heeft de conferentie we gens zijn vertrek naar Nederland kort voor het einde moeten verlaten. Hij heeft dan ook het advies niet bij zich. Dr. Mansoer deelde ons echter des gevraagd mede, dat het advies uiterlijk Woensdag is klaargeko men. Hij verwacht het advies nog deze week in Nederland. Op een desbetreffende vraag zei dr. Man soer, dat hij de tijd voor de instel ling van een interim-regering stel lig thans gekomen acht. Hij wilde het zelfs nog sterker uitdrukken. „De tijd is daarvoor thans kritiek", aldus het staatshoofd van Oost- Sumatra. Het hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis verneemt uit Stock holm, waar thans de internationale conferentie van het Rode Kruis wordt gehouden, dat van de hand van Graaf Bernadotte twee boeken zullen ver schijnen. In het eerste boek, dat binnenkort te verwachten is, vertelt Bernadotte van zijn reizen en ervaringen gedurende de oorlog als vertegenwoordiger van het Rode Kruis. Het tweede boek zal een beeld geven van zijn werk als bemiddelaar van de Verenigde Naties. De speciale Sovjet-ambassadeur in Israël, Pavel Ivanovitch Yershow overhandigt de minister-president van de Joodse staat zjjn geloofs brieven PAARD DOOR ZWERM BIJEN GEDOOD. Een paard van de landbouwer Th. M. te Bergen (Limburg) werd door een zwerm bijen zodanig gestoken, dat het aan de gevolgen bezweek. Een groot vuurwerk besloot de drie- daagse viering van het 100-jarig bestaan van de stad Washington Mevr. Blankers-Koen heeft te Dublin waar zij gisteravond heeft deelgenomen aan internationale athletiekwedstrijden, haar Olympische reputatie hooggehou den: zij won de 100 yards in de wereld recordtijd van 10.8 sec., een record dat op haar eigen naam staat en dat zij vier jaar geleden in Amsterdam heeft gevestigd. De 100 yards werd als een handicap race gelopen, waarbij de overige deel nemers een kleine voorgift kregen op onze landgenote en Dorothy Manley, de Engelse athlete, die tijdens de Olympi sche Spelen tweede werd achter mevr. Blankers op de 100 meter. De Neder landse kampioene gaf ook gisteravond haar rivale geen schijn van kans en won de wedstrijd met een voorsprong van ruim 3 meter. Ook de achtste mijl (201 meter) werd door mevr. Blankers-Koen gewonnen en wel in de tijd van 25 sec. Ook in deze race was mej. Manley tweede en mej. Williamson,eveneens een Engelse Olympische athlete, derde. De kantonrechter te Rotterdam heeft gistermiddag een aanvang gemaakt met de behandeling der voetbalpool-affai res. In totaal stonden deze middag 32 verdachten, allen hoofdagenten, agenten of sub-agenten van de Belgische zet- ters-pool terecht, terwijl ongeveer 25 getuigen werden gehoord. Mr. van Buren, ambtenaar van het O.M., zeide in zijn requisitoir: „Het moet uil zijn en wanneer men ondanks de veroordelingen van verleden jaar en die nu zullen vallen, doorgaat, zal het O.M. ook alle spelers gaan en kunnen dagvaarden. Het zal eventueel zelfs ver der gaan en ook hen, die deze ongeoor loofde overtredingen van de Loterijwtt, b.v. door het houden van radiopraatjes, waarin men wordt ingelicht over de sterkte van de Engelse clubs, aanmoedi gen, gaan vervolgen. Ook zij die juri dische bijstand verlenen zullen even tueel vervolgd kunnen worden. Tegen de verdachte W. G. eiste hij een principiële hechtenis van vijf maanden, waarvan 2l/2 maand voor waardelijk. Tegen P. F. "A. B. eveneens vijf maanden hechtenis, waarvan 3 maanden voorwaardelijk. Tegen drie verdachten eiste hij vervolgens een boete van 750 gulden subs. 1 maand hechtenis. Tegen vijf verdachten een boete van 500 gulden eveneens subs. 1 maand hechtenis en tegen de overigen boeten variërend van 300 gulden subs. 20 dagen hechtenis en 50 gulden subs. 5 dagen hechtenis, allen met 1 maand voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. Dr. W. A. Visser 't Hooft, algemeen secretaris van de Wereldraad der Ker ken heeft aan het Congres medegedeeld, van H.M. de Koningin het verzoek te hebben ontvangen het Congres ervan in kennis te stellen, dat, als gevolg der omstandigheid, dat de congresdagen samenvallen met de voorbereidingen voor de viering van Haar jubileum, het Haar onmogelijk is op dit ogenblik die aandacht aan het Congres te geven als zij wel had gewild/ aangezien zij het werk van het Congres mèt zulk een diepe belangstelling volgt. Wy geven alsnog als aanvulling op de bonneniyst geplaatst in ons nummer van gisteren het volgende: Tabak- en Versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 808 99 Versnaperingen 200 gram versnape ringen pf 200 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop, enz. 102 Versnaperingen, 100 gram versna peringen of 100 gram suiker, bo terhamstrooisel, enz., of 200 gram jam, stroop, enz. Reserve G Tabak Reserve E Versnaperingen Reserve H Versnaperingen 100 gram versnaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 200 gram jam, stroop, enz. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, (MH 810) bijz. arbeid, a.s. Moeders en Zieken Geldig zyn de bonnen van strook P. Deze bonnen zijn 14 dagen gel dig. Vele vooraanstaanden in den lande waren gisterochtend verzameld in de Nieuwe Kerk te Amsterdam om mede te werken aan enige tijdproeven voor de plechtigheid op 6 September. In de eerste plaats was daar Prins Bern- hard, die zich persoonlijk van de voorbereidingen op de hoogte wilde stellen. Later heeft de prins zich nog enige ogenblikken opgehouden in het Paleis op de Dam. In het middelpunt der belangstelling stond Baronesse Sweerts de Landas Wy- borgh, de echtgenote van de jagermees- ter van H. M. de Koningin. Zij stelde voor de in te huldigen koningin Julia- na, die de Nieuwe Kerk aan de Dam- zyde betreedt en zich dan over de rode tapijten naar haar zetel voor het koor hek begeeft. Teneinde de repetitie zo veel mogelijk met de werkelijkheid overeen te doen stemmen had men de baronesse een op het hermelijnen kleed Hoogstens tweeduizend bezoe kers woonden gisteravond de wed strijden om het Wereldkampioen schap Wiefcrennen bjj. Het program ma was dan ook minder veelbelo vend dan de voorgaande dagen, maar toch heeft men van uitste kende wielersport kunnen genieten. De 17-jarige Italiaan Messina zorgde er voor, dat er toch nog een wereldkampioenschap achtervolging naar Italië ging. Ongetwijfeld is hier de sterkste amateur achtervolger kampioen geworden en wij mepen, dat hij bij de amateurs zelfs een klasse apart is, ondanks het feit dat 1948 het jaar is, waarzin hjj voor het eerst aan wedstrijden deel neemt, DE JUISTE TACTIEK. Messina versloeg de Olympische kampioen 1 km tijdrijden, de Frans man Dupont, met groot verschil. De eerste ronde lag Dupont ongeveer een dertig meter voor. Onbewogen door deze achterstand reed Messina in een zelfde tempo door, maakte niet dezelfde fout, die Coppi een dag te voren had gemaakt. Coppi was niet zeker van zich zelf geweest en had zich door de voorsprong van Schulte laten verleiden zijn tempo te verho gen, waardoor hij uit zijn cadans raakte. Messina niet, overtuigd als hp moet zijn geweest van eigen kun nen reeds hij acht ronden lang een zelfde tempo en by het ingaan van de zesde ronde had hij een voorsprong gelqk aan de achterstand in de eerste ronde. Hiermede was het pleit be slecht. Messina kon niet meer ver liezen en liep zelfs nog een tiental meter op Dupont uit, die de laatste twee ronden niet alleen meer met zyn armen, maar met zijn hele lichaam fietste. Van de 7 te behalen titels zijn er thans vier verdeeld. De Zweed Snell werd wegkampioen der amateurs, de Belg Schotte bleek de sterkste pro'' op dit nummer te zijn, terwijl Schulte en de Italiaan Messina het nummer achtervolging, resp. voor profs en amateurs, voor hun reke ning namen. Verreden worden nog het kam pioenschap sprint voor amateurs en professionals en dat der stayers. Om de herkansingsrit voor de stayers-finale plaatste zich de Ita liaan Frosio na felle strijd met Michaux. INDELING SPRINTSERIES. De loting Voor de series sprint heeft Donderdagmiddag plaats gehad en de series, die vandaag verreden worden, zien er als volgt uit: Amateurs: Patterson - Freitag - Lanners Hijzelendoorn - Perona - Tramutolo, Harris - Mullafiroze - Nemetz Bintz - Teruzzi - Contelaar, Ghella - Amin - Machek, Kamber - Jackson - Welt, De los Santos - Roth - Hansen, Faye - Bontekoe - Olivitr, Bannister - Heid - Rocca, Cortoni - Nihant - Maret, v. d. Velde - Stonex - Sobrevilla, Schandorff - Sarkari - Kosta, Cihlar - Klamer - Scholtz, Stiller - Lognaij - Passl. Professionals: Senfftleben - Pauwels, Van Vliet - Kaufman, Astolfi - Bijster, Plattner - Gosselin, van Looveren - Kemp - Remkes Gillen - Jacoponelli Gerardin - Guyatt. Bij de professionals zullen twee zeer bekende figuren op het appèl ontbre ken Scherens en Derksen hebben beiden blessures opgelopen, die ern stig genoeg zqn om hen te beletten aan de wereldkampioenschappen deel te nemen. Van Vliet heeft hierdoor toch wel een serieuse kans om voor c!c tweede maal de titel van wereld kampioen in de wacht te slepen. Zijn eerste titel behaalde hy als profes sional in 1938. De amateur Hyzelen- doorn geven wij hoegenaamd geen kans en het laat zich aanzien, dat de Olympische kampioen Ghella met Harris wel zal uitmaken, wie van de twee de regenboogtrui zal aantrek ken. Pronk, Bakker en de Best zijn de Nederlandse kanspaarden in de stayerswedstrijd. Hoe zij het er tegen de Fransman Leseur zullen afbrengen, is moeilijk te voorspellen, maar ongetwij feld heeft Pronk de beste papieren om de Fransman lastig te maken. gelijkende mantel van linnen aangeme ten, zodat ook de slippendragers zich konden oefenen. De repeterenden, die de tijdproeven twee uur voortzetten, gingen om één uur des middags uiteen. OPENING „NAHINTO" De burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d' Ailly, opende gistermorgen de „Nahinto", de nationale handel- en in- dustrietentoonstelling, die onder de slagzin „Nederland maakt 't" een beeld geeft van de prestaties van het Neder landse bedrijfsleven en in het teken staat van het regeringsjubileum. Architectonisch is deze expositie op geheel nieuwe wijze ingericht. De ont wikkelingsstadia van de verschillende bedrijven gedurende de afgelopen 50 ja ren worden op aanschouwelijke wijzen voorgesteld. Behalve een thé dansant des middags en een cabaret dansant des avonds be vindt zich een moderne filmzaal op de tentoonstelling waar, naast de jubi leumfilm, een aantal bedrijfsfilms zal worden vertoond. De entréegelden van deze voorstellingen komen ten goe de aan de Stichting '40-'45. Interessant is dat verschillende be drijven in werking te zien zullen zijn; b.v. het papier scheppen op oud-Hol landse manier, het rietmeubel vlechten, het plateel bakken, het drukken van de krant etc. Veel aandacht is besteed aan de voorlichting omtrent de Neder landse export. Een grote stand is inge richt waar het publiek kennis kan ne men van de belangrijke taak, die de export in het bedrijfsleven inneemt. „Daar gaan ze nou" zeiden de Hage naars gistermorgen en niet zonder spijt keken zij naar de gouden koets, de witte caleche en al die andere rijtuigen, die van de koninklijke stallen naar het station Hollandse Spoor reden. Daar werd op een zijspoor de „koninklijke trein" geformeerd, die rijtuigen en paarden naar Amsterdam vervoerde. De wielen geklemd tussen houten blokken aa met dikke touwen, vastge bonden aan de wagons, stonden daar de landauers, brikken, caleches en sociable. - In totaal 15 rijtuigen op 11 open spoor wagons. Ditmaal kon de gouden koets wel per trein getransporteerd worden. In de bezettingstijd heeft men de Duit sers, die dit ook probeerden, nooit verteld, dat de beeldengroep op de gala-coupé verwijderd kon worden. Dit is nu gebeurd en zo zal de koets, om wikkeld met doeken, naar Amsterdam gaan. In vijf gesloten wagons vergezel den 24 paarden de rijtuigen. Donderdag 2 September worden in Leiden de gebouwen van de sociaal medische dienst der Kohinkiyke Land macht in gebruik genomen. Na het vertrek van de MOA de mijnopruimingsdienst der Koninklijke Marine, m het begin van dit jaar naar Amsterdam, wist de officier van ge zondheid I der K.M.R. (Kon. Marine Reserve) D. H. F. Wolters beslag te leggen op de oude gebouwen van de oude zeevaartschool aan het Noord- el^e *e. Leiden. In deze gebouwen wilde hij een instituut vestigen waar invalide marinemensen geschikt ge maakt worden voor inschakeling in het maatschappelijk arbeidsproces. Voordien had de marine de beschik king over het militaire herstellings- en trainingsoord van de Koninklijke Landmacht te Aardenburg. Bij de so ciale verzorging aldaar zijn echter geen ambachts- en nijverheidsscholen inge schakeld en bovendien was men in ma rinekringen van oordeel, dat de me- llrhl^fint16 DaZ?rg voor geestelijk en lichamelijk onvolwaardige marinemen- f.e" °or.hun binding met de Konink lijke Marine, in dit eigen marine milieu beter zou gelukken. De gebouwen van de sociaal medische dienst m Leiden werden door de toe komstige bewoners, voor zover zij daartoe in staat waren, zelf opgeknapt met hout en gereedschap, geschonken door het comité Rotterdam en de ma- nmers. Dokter Wolters is van oordeel, dat deze inrichtingen goed voldoen en hij wijst daarbij op de resultaten: man nen wier been geamputeerd is oefenen met een kunstbeen; anderen reeds ge oefend, lopen zonder dat 'men kan zien, dat zij een been missen. Gistermiddag heeft het vliegkamp- ™n1PTi aÜel °?orman"' teruggekeerd van IJmuiden, Hoek van Holland aan- g^a,a"'. ten"nde een aan blindedarm ontsteking lijdende patiënt, de mari nier Attikus, aan wal te brengen. In verband met het zeer woelige water was het een sleepboot niet mogelijk het schip, dat tot even voorbij het station doorstoomde, te benaderen De „Karei Doorman" heeft daarop zelf een reddingsboot uitgezet, waar mee de patiënt aan land werd gebracht Daar stond een ambulanceauto gereed om de man naar een hospitaal te ver voeren De „Karei Doorman" is daarop weer naar zee vertrokken, vermoede lijk om nogmaals te proberen via het ke°n Amsterdam te berei- ?fn pakket' dat d°or een onbekend gebleven man werd meegevoerd, is in een volle ondergrondse trein te New man k "+1 ontPloffine gekomen, nadat de man het op de vloer van het compain- ment had geworpen. Tweehbnderd pas sagiers verdrongen elkaar om bij de gesloten wagonvensters te komen. De man verdween bij de volgende halte De resten Van het pakket zijn aan de politie overhandigd. kleinzoon van roosevelt lijdt aan kinderverlamming •^rtif^^0SeVeltS 18'Jarige kleinzoon Ss Ana 1 g6r 18 m een ziekenhuis te Los Angeles opgenomen, daar hij lij. dende is aan „een lichte graad" van kinderverlamming, dezelfde ziekte die wijlen president Roosevelt in de twin tiger jaren kreeg. Curtis is een zoon van Roosevelts dochter Anna NEDERLAND—PAKISTAN 0—0. De gisteren op Houtrust te 's-Gra- venhage gespeelde hockeywedstrijd tus sen Nederland en Pakistan is geëindigd in een 0—0 geiyk spel. Weersverwachting geldig tot Vrijdagavond. MINDER WIND Wisselend bewolkt met in het Noorden van het land enkele ver spreide buien, in het Zuiden over wegend droog weer. Matige wind uit richtingen tussen West en Noord. Koel.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1