Wat nodig is om het feest te doen slagen... Niets is önveranderlijker Tante Sabine Internationale samenwerking op gebied der gezondheidszorg Wij luisieren naar grijpt in De Kroningsstad zal iwee millioen mensen herbergen Feest geeft werk! Verkiezingstoespraken uit vliegmachines Belangrijke besluiten enomen Het weer en de mens EH IS, volgens de zegs wijze, niets verander lijker dan de mens. Ten zij misschien de weers gesteldheid, die naar het ht _t aan ongedurigheid zou laboreren. Zomin ten aanzien van de mens als van de weersgesteld heid gaan die bewerin gen op, integendeel, het zijn bakerpraatjes. Beperking van aantal bouwvergunningen DOE DAT NOOIT! roman Wij willen het nu eena een keer niet hebben over het feest, dat Am sterdam een week lang gaat vieren, maar over hetgeen er aan vast zit. Mr. d'Ailly heeft al via allerlei ka nalen vernomen zo vertelde hij dat overal in ons land talloze mensen zijn, die het plan hebben om naar Amsterdam te komen. Is het weer goed, dan is het mogelijk, dat de stad op de hoogtijdagen het dubbeltal van haar inwoners zal herbergen, n.1. een kleine twee millioen mensen. „En laat ze gerust maar allemaal komen" zei de burgemeester, „iedereen is welkom en Amsterdam zal proberen een goede gastvrouw te zijn." Het worden geen slechte dagen voor de bezitters van Amsterdams beroemde broodjeswinkels. De weldoener van deze zaken en niet te vergeten de hotels en restaurants, is natuurlijk de veel geprezen Amsterdam se distributiedienst Hier zijn de nuchtere feiten: extra rantsoenen voor het bereiden van war me maaltijden en broodjes met vlees ware" en kaas, ook voor de restaurants en broodjeswinkels bij de eindpunten van busdiensten, die van buiten de stad komen. Hetzelfde geldt voor dranken. Zal iemand het onbillijk vinden, dat de kwistige distributiedienst aan de 12 uur per dag werkende politie eveneens extra rantsoenen heeft toebedacht? TRAM EN TAXI „We blijven 'en zo lang we kun nen.". Dit is het devies van Ir. W. B. I. Hofman, directeur van de gemeentetram en zijn mannen op de wagens. De trams blijven tot 12 uur rijden met dien ver stande, dat de l .atste wagens te mid dernacht uit de binnenstad naar de re mise vertrekken. Als het Centrum voor alle verkeer is afgesloten om de rijtoeren van Hare Majesteiten Koningin Wilhelmina en Koningin Juliana ongestoord te doen verlopen, zal getracht worden de tram lijnen zoveel mogelijk de grenzen van de binnenstad te doen bereiken. Na de tram krijgt natuurlijk de taxi het leeuwenaandeel in het vervoerpro bleem te dragen. De immer begrip to nende Rijksverkeersinspectie heeft dan ook geen ogenblik geaarzeld om de mo gelijkheid te scheppen de chauffeurs 2 uur langer in dienst te houden. Het vol ledige wagenpark van het taxibedrijf zal op de weg komen, hetgeen wil zeg gen. dat 500 wagens de stad zullen door kruisen. LICHTZEE Een van de beste manieren om de verlichting te zien, is een rondvaart door de grachten te maken. Amsterdam bezit 30 echte rondvaartbootjes. Deze bootjes zouden in de feestweek slechts 100.000 passagiers kunnen vervoeren. Het is begrijpelijk, dat dit aantal geens zins aan de vraag zal kunnen beant woorden. Om nu zoveel mogelijk men sen in de gelegenheid te stellen de feestverlichting langs de grachten te zien is besloten alle gemechaniseerde vaartuigjes, die passagiers kunnen ver voeren in de binnenstad te laten varen. De grotere rondvaartboten zullen dan de feestgangers langs de verlichting op het IJ varen. Het IJ zal in een ware lichtzee worden omgetoverd. PARATE PERSONEN. Een van de weinig benijdenswaardige beroepen in de feestweek is wel dat van politieagent. Hij mag dan wel voorop staan, misschien precies voor uw neus, maar in uw ogen is toch hij de boos doener, die er op uit is u het genoegen te vergallen. We hebben ons licht over deze in de feestweek weinig gewaardeerde figuur eens opgestoken bij de wnd. comman dant van de geüniformeerde politie, hoofdinspecteur H. A. Bessem. En het kan misschien geen kwaad, indien u weet, wat hij te zeggen had: Ten eerste dan zijn alle verloven van het corps ingetrokken. Ten tweede mag niemand van het 2500 man sterke corps vacantie nemen. Ten derde is de werk tijd even verlengd tot twaalf uur per dag. Nog afgunstig op de politie? Wees vriendelijk jegens hen. Ze heb ben 6 September geen vrije dag zoals u. Dan zijn er natuurlijk de nodige vei ligheidsmaatregelen genomen tegen brand en ongelukken. „Wij zijn als al tijd paraat, en zullen een extra wakend oogje in het zeil houden", zijn de woor den van de commandant van de Am sterdamse brandweer J. B. Schuitema ker. „Onze taak bij de feesten is voor namelijk een preventieve. Voorkomen is beter dan genezen, of zoals mijn voor ganger het zei, „iedere brand is met een kopje water te blussen, mits je er vlug genoeg bij bent". De brandweer neemt zelf ook deel aan de feestverlichting, de drijvende motorspuit „Jan van der Heyde" zal op het IJ met stralen en het waterkanon, een met wisselende kleuren verlichte fontein spuiten. MEDISCH IDEAAL! By ongelukken staat in Amsterdam steeds onmiddellijk de GGD klaar Langs de routes van de koninklijke stoeten en de optochten zullen leden van de Rode Kruis Transportcolonne Amsterdam en de E.H.B.O. vereniging patrouilleren terwijl op verschillende punten ziekenauto's met extra perso neel worden gestationneerd. Op de Dam zal uiteraard het zwaartepunt van de drukte komen te liggen. Het gehele GGD personeel, 200 man, versterkt met 400 vrijwillige eerste hel pers zullen, als het nodig mocht zijn, paraat staan. De ideale weersgesteld heid tijdens de drukte zou zijn: een weinig wind, een lekker briesje ter af koeling. PARIJSE LENING. En nu de feestverlichting. Het ziet er zo stralend uit. maar hoeveel werk is er niet verzet, voor u van al dit moois kon genieten? Op een kwart millioen schat men het aantal lampjes, dat bij de feestverlich ting zal worden ingeschakeld. 62.000 zijn alleen reeds van gemeentewege aangebracht; verwacht wordt, dat van particuliere zijde drie maal zoveel lampjes zullen worden opgehangen. De kosten voor de gemeente vallen erg mee, het energiebedrijf had het ma teriaal van de Edisonweek in '29 en het 40-jarig regeringsjubileum zorgvuldig bewaard. Geen draadje is de Duitsers in handen gevallen. Enkele cijfers: 4000 lampjes op de Westertoren, 3200 op de Magere Brug, Spreeuwenpark Noord 1600, 37000 lamp jes garneren de grachten, een extra ka bel en transformator voor de 120.000 kaars, die de nieuwe kerk zal verlich ten, 15 gasfakkels op het voormalig Palijs voor Volksvlijt-terrein. 2700 kilowatt is het stroomverbruik van de openbare verlichting; voor de illuminatie wordt op twee maal zoveel gerekend, zodat de centrales 8100 kilo watt zullen moeten opdraaien. De hoofdstad zal van 30 Augustus t/m 8 September van 19.30 tot 24.30 uur brandt de verlichting de naam „Ville Lumière" van Parijs te leen krijgen! DE STRAATBEZEM En dan tenslotte, als het laatste feest rumoer is verstild, het kwart millioen lichtjes gedoofd en de laatste stervelin gen zich in meer of minder vaste tred huis- of hotelwaarts begeven, dan ko men zij. Zy, met de blauwe kielen en leren petten, die het vuil, dat wij met al of niet gracieuse gebaren op de straten van Amstelstad deponeerden, in de nacht tot zich nemen. Met bezems, slangen, kiepauto's en wasmachines verdwijnt het vuil van onze straten naar de verbrandingsovens. Niemand van het corps is met vacan tie. Alles zal dan ook wel goed gaan. OOG EN OOR DER WERELD En nu nog een woord van troost tot de velen, die om een of andere reden niet in Amsterdam kunnen zijn of niet de straat op kunnen. Ongeveer tachtig buitenlandse en vijftig „provinciale" journalisten komen hun tweehonderd Amsterdamse colle ga's bijstaan om de wereld te laten le zen over wat er in Amsterdam gaat gebeuren. Er is voor hen een inlichtingenbureau van de regeringsvoorlichtingsdienst in gericht in het belastingkantoor van Amsterdam, waar persinsignes en door- laatbewijzen verstrekt worden. Er zijn bovendien 50 werktafeltjes en Voor de eerste maal in Europa zal een vliegtuig deelnemen aan een ver kiezingscampagne. Vliegtuigen zijn in het verleden vaak gebruikt voor het afwerpen van pamfletten, maar het laatste snufje is een vliegmachine, die uitgerust is met een uiterst krachtige luidspreker, waarmede korte toespra ken tot de mensen beneden kunnen worden gehouden. De Zweedse conservatieve partij heeft een vliegtuig gecharterd om voor dit doel over geheel Zweden te vlie gen. De motoren worden op een hoog te van ongeveer 1500 voet afgezet en de luidspreker komt in actie. Proefne mingen hebben bewezen, dat het ge luid op de begane grond uitstekend is te verstaan over een gebied van ver scheidene vierkante kilometers. 2. De mededeling van inspecteur Ba- rendse, dat Nelis is overleden, is voor de reporters slecht nieuws. „Als ik het goed begrijp", zegt er één, „zou U toch heel wat inlichtingen van die man heb ben kunnen loskrijgen. Hij werd er toch al lang van verdacht, te werken voor die vent met die lange neus „De Rat, bedoelt U", zegt Rikki. „Doet U ons een pleizier en zet de foto van 'm nog eens goed duidelijk in de krant U kent z'n zondenregister wel. Hij was 't, die de chef destijds ruïneerde door hem zijn plannen te ontstelen en...." „Ja, ja", valt inspecteur Barendse haar in de rede, „van dat heer is óók het zondenregister bekend. Hij ontvoer de je eigen zuster met haar verloofde omdat ze iirde weg liep bij een schat- graverij, toen maakte hij het nog bonter en beroofde militaire convooien.. een móói mens!" „Nou., móói., móói, zegt de foto graaf. „Nee, dat nou niet. Maar 't is toch wel een aardige kerel om te zien nietwaar, juffrouw Visser?" (Zo'n scha vuit!) Rikki laat echter niets merken. Ze wacht eigenlijk op de vraag of Nelis nog iets heeft gezegd voor hij stierf, en ja. daar komt het al. Maar Barendse laat niets los. „Zo gauw we de Rat heb ben, zal ik jullie wel iets vertellen, maar nu niet", zegt hij. En dat is een Tantalus-kwellihg voor die kranten mannenDus hij zei wél wat", pro beren ze nog. „Ja", zegt Barendse, „maar la-me d'r nou door!" En hij stapt in zijn auto. Een fonkelnieuwe. De verslaggevers gaan naar hun krant terug en maken het nieuws klaar voor hun lezers die er al met ongeduld op zitten te wachten. Het uitroeien van de smokkelbende door de Zwarte Schaduw, alias de Chef, alias Frank Vogel (die directeur van het Pampushotel was) staat in het middelpunt van de belang stelling. En natuurlijk niet in het minst bij de Chef zelf. Hij leest en herleest het verslag. De Lange piekert er over. „Ik zou wel eens willen weten of die Nelis werkelijk nog bij kennis is ge weest en iets duidelijks heeft kunnen zeggenvan die Atlantis bedoel ik. Dat zei hij toch hê? „Laat-de-Atlantis- niet-vertrekken". Je kuht gerust gelo ven, Chef, dat Barendse alweer tot over zijn oren in het werk zit om uit te vis sen wat of wie die Atlantis is". „Tja, zegt de Chef, „je kunt wel re kenen als de Rat er wat mee te maken heeft, is het een stinkedorus van de ergste soort". Ja, en dat is het ook, jongelui! Als de Chef zijn vingers uit strekt naar dit zaakje, zal hij ze letter lijk en figuurlijk branden.... 14 telefooncellen daar tot hun beschik king. Op het hoogtepunt 6 Septem ber omstreeks 13.30 uur wanneer de plechtigheid in de Nieuwe Kerk ten einde is zijn er nog extra 14 telefoon cellen voor de binnenlandse pers in het Beursgebouw gereed. Op een ander punt is een recreatie oord ingericht voor de immer haastige verslaggevers. Alle Nederlanders zullen in staat zijn de plechtigheid in de Nieuwe Kerk te volgen. Er zijn maatregelen genomen en voorzieningen getroffen, dat ook de buitenlandse radiostations reportages over de gebeurtenissen kunnen uitzen den. Boven de perstribune in de Nieu we kerk zijn 15 geluiddichte cellen ge bouwd waar de radioreporters hun re portage kunnen verzorgen, terwijl zij door een glazen ruit alles kunnen waar nemen, wat er in de kerk gebeurt. De aanleg der installaties is met bij zonder veel zorg ter hand genomen. Niet minder dan 25000 meter draad was nodig om de installatie zo te bouwen, dat zij aan alle te stellen eisen voldoet. Door Polygoon Haarlem, die met niet minder dan vijf cameramensen en 30 schijnwerpers ieder van 3 tot 6000 kilo watt sterk in de Nieuwe kerk vertegen woordigd is zal een film vervaardigd worden. 15 cameramensen, 2 Amerikaanse en 1 Franse geluidsinstallatie zullen in de weer zijn om ruim 25 km film op te nemen. Met welk een haast gewerkt zal moe ten worden, mag blijken uit het feit, dat opnamen tot en met de rijtoer van de gouden koets, die Maandagmiddag vier uur beëindigd is, Maandagavond om half tien reeds volledig verwerkt en naar Amerika moet worden verstuurd. (Van onze Haagse redacteur). DEN HAAG, Augustus. De Eerste Wereldgezqndheidsvergadering, die kort geleden in Genève is gehouden en waar op een groot aantal landen uit alle de len van de wereld, allen aangesloten bij de Wereldgezondheidsorganisatie, aanwezig was, heeft op het gebied van de volksgezondheid een aantal belang rijke beslissingen genomen. Er is een uitvoerig program van ac tie voor de organisatie in de eerstko mende periode vastgesteld. De hoogste prioriteit werd daarbij toegekend aan de bestrijding van de malaria, van de 'tuberculose en van de geslachtsziek ten, alsmede aan de bevordering van de hygiène van moeder en kind, van een doelmatige voeding en van de hy giène van het milieu. De Wereldgezondheidsorganisatie ver leent soms daadwerkelijke hulp, zoals bij de bestrijding van de chöïera-epidë- mie, die Egypte in 1947 teisterde. Bo vendien ontwerpt Zij plannen vooreen doeltreffende bestrijding van ziekten, brengt zij adviezen uit en geeft zij aanbevelingen. Zij kan zelfs het tref- Wie de beschrijvingen van mensen, yan hun ka rakter, levensgewoonten en dergelijke kenmerken meer, zoals die in de li teratuur der ouden voor komen, vergelijkt met 't mensentype uit latere tijdperken, komt tot de ervaring, dat de mens steeds gelijk bleef. De mensentypen uit de Griekse drama's of blij spelen, de figuren uit de Bijbel, de karakters uit Shakespeare's stukken, ze dragen allemaal de kenmerken van het eeu wig menselijke en ze le veren het bewijs, dat in de loop der eeuwen aan de mens niets menselijks vreemd gebleven is. Na tuurlijk: alle mensen zijn verschillend, zoals ook geen enkel blad aan 'n boom gelijk is aan het andere. Ze zijn niet ge lijk, maar hoe gelijken ze op elkaar! Ze zyn en blijven zichzelf gelijk. Inderdaad er is niets, dat minder veranderlijk en meer stabiel is dan de mens. ]y[ISSCHIEN is er toch iets aan te wijzen, dat meer stabiel en onver anderlijk is dan de mens. Dat is, zelfs in onze luchtstreken, de weers gesteldheid. Evenals we duizenden bewijzen zou den kunnen aanvoeren, dat de mensen even be minnelijk, boosaardig, moordzuchtig en liefda dig, even bijgelovig, wreed en sentimenteel zijn als twintig eeuwen geleden, zo kunnen we ook gemakkelijk aanto nen, dat het weer onver anderlijk is. Natuurlijk, men kan in ons land, ondanks de profeten van De Bilt, zelden zelfs bij het mooiste weer, een uitstapje ondernemen zonder een regenjas te moeten meeslepen. Ook zal het verschil in ge moedsgesteldheid van 'n corpulent mens bij een hittegolf en tijdens een koele onweersbui aan 'n ieder opvallen. Maar het menselijk bestaan is af hankelijk van door zon bestraalde aardoppervlak te en in deze hoofdvoor waarde van het mense lijk bestaan is zeker sinds een eeuw geen wij ziging gekomen. Hon derd jaar lang hebben de weerkundigen in ons land het aantal zonneschijn- uren naarstiglijk geteld. Het waren er ten tijde van Thorbecke's opposi tie evenveel als thans in de na-oorlogse dagen, namelijk precies 1500 per jaar! Noemenswaardige wijzigingen treden hierin niet op. Gemeten aan de vaak diep-ingrijpende veranderingen op alle andere gebieden in ons land kan men dus zonder enige overdrijving zeg gen, dat het weer hier eigenlijk het enige sta biele is. Waarmee we maar hebben willen aantonen dat spreekwoorden en zegswijzen, hoe ze ook de wijsheid en de onder vinding van onze vade ren mogen belichamen, soms 't tegenovergestel de beweren van wat de klaarblijkelijke feiten le ren! fen van bepaalde maatregelen aan de landen voorschrijven. Alleen, wanneer deze verklaren daartegen bezwaren te hebben, zijn zij van hun verplichtingen ontslagen. Doen, zij dit niet dan zijn zij aan de voorschriften van de We reldgezondheidsorganisatie gebonden. Dit instituut gaat dus verder dan de meeste andere internationale institu ten. Dr. C. van den Berg, directeur-gene raal van de Volksgezondheid, die aan het hoofd'van de Nederlandse delega tie op de vergadering in Genève stond, heeft ons een en ander van de resulta ten van de internationale samenwer king op het gebied der gezondheid ver teld. De Wereldgezondheidsorganisatie heeft thans het werk van de tot dus ver bestaand hebbende internationale verenigingen overgenomen. Op de ver gadering, waarop grote eenstemmig heid heerste en een grote objectiviteit m acht genomen werd ook door Rus land en de andere Oost-Europese sta ten, is een definitief bestuur van 18 leden gekozen, waarin ook Nederland zitting heeft. Tot directeur-generaal werd benoemd dr. Broek Chisholm, een bekend Cana dees psychiater, die gedurende de laatste oorlog als generaal bij de ge neeskundige dienst van het Canadese leger getoond heeft over grote organi satorische bekwaamheden te beschik ken en die gedurende de afgelopen jaren de leiding heeft gehad van het bureau van het voorlopig bestuur. De vergadering stelde de begroting voor 1949 op een bedrag van 5.000.000 dollar vast. De samenwerking met de Verenigde Naties en met een aantal van haar instellingen en speciale or ganisaties werd geregeld en ten dele in formele overeenkomsten vastgelegd. Ook regelde men de samenwerking met een aantal particuliere organisaties. (Van onze Haagse redacteur). Er is enige ongerustheid onder hen, die met het bouwen van woningen be zig zijn of daarmede willen beginnen, over de beperking, die aan de woning bouw zal worden opgelegd. Laten we op de voorgrond stellen: van een stop zetten van de bouw van particuliere woningen is geen sprake!! Er zijn thans te veel objecten in aan bouw in verhouding tot het aantal ar beidskrachten. dat daarvoor beschik baar is. Bedroeg het aantal in aan bouw zijnde huizen vóór de oorlog steeds gemiddeld 25.000. thans is het 44.000. De bouwvakarbeiders moeten nu dus veel meer verdeeld worden over de bouwwerken dan vroeger het geval was. Het gevolg hiervan is, dat de verschillende bouwobjecten zwak ker met arbeidskrachten bezet zijn, dan gewenst is. Hierdoor ontstaat ver traging van het bouwtempo, zeer tot nadeel van de woningbouw. De bouw gaat door. doch het aantal vergunningen voor nieuwe bouwwer ken zal beperkt worden. Men hoopt daardoor het tempo te versnellen en te bereiken, dat er uiteindelijk meer wo ningen gereed komen en in elk geval vlugger een aantal huizen beschikbaar zal zijn. PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 8,15 De Vara feliciteert 6,45 Piano-duo 7,00 Denk om de bocht 7,15 Appèl voor de ex- politieke gevangenen VPRO: 7,3o Re portage van de Rally der Nederlandse jeugd in de Apollohai te Amsterdam 8,05 Liederen van Nederlandse componis ten 8,50 f,Vijftig jaar dagelijks leven" VARA: 9 00 Men vraagt..en wij draaien 3,30 De Ducdalf 9,50 Wereld kampioenschappen wielrennen 10,00 Buitenlands weekoverzicht 10,15 Swing and sweet VPRO: 10,40 „Vandaag" 10,45 Avondwijding VARA: 11,15 De Wereldraad van kerken 11,20 Wereld kampioenschappen wielrennen 11,35 Gramofoonplaten HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,15 Het evangelie en esperanto 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Gramofoonplaten 7,30 Het actueel geluid 7,45 Het CMV- kwartier 8,05 Programma-proloog 8,15 Zomeravond-kerkconcert 8,45 Nieuwe aanwinsten van onze discotheek 9,00 Jubileumboeken 9,20 Veel ge vraagde platen 9,35 Het Rotterdamse raadhuis heeft weer een carillon 10,30 Negro spirituals 10,45 Avondoverden king 11,15 Wereldraad van kerken 11.20 Gramofoonplaten PROGRAMMA VOOR ZATERDAG HILVERSUM n, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6 8 en 11 uur VARA: 8,18 Lichte morgenklanken 9,35 Koorzang VPRO: 10,00 Morgenwijding VARA: 10,20 De badkuur 10,35 Gramofoonplaten 11,00 Uitzending voor de arbeiders in de continu-bedrijven 12,00 NVictor Silvester en zijn orkest en zang van Bing Crosby 12.33 „Intermezzo" 1,15 Kalender 1,20 Staf-muziekkorps 2,00 Als een bonte vogelvlucht 2,15 Gevarieerd programma 3,00 Het NVV spreekt een woordje mee 3,15 Gramofoonplaten 4,00 Belang stelling gevraagd 4,15 Amerika zingt 4,45 Sportpraatje 5,00 Kinderkoor 5.30 Om en nabij de twintig 6,15 Ma- lando en zijn tango-rumba-orkest 7,00 Artistieke staalkaart VPRO: 7,30 Re portage van de Rally der Nederlandse jeugd in de Apollohai te Amsterdam VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 Gevarieerd programma 9,15 Socialis tisch commentaar 9,30 Weekend-orkest 10,00 Wijlen mijnheer Bannister (hoor spel) 10,20 Johan Jong (orgel) 10,40 Kwartet Jan Corduwener 11,15 De We reldraad van kerken 11,20 Graag ge hoorde platen HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7. 8, 7, 8 en 11 uujr KRO: 8,15 Pluk de dag 9,05 Operette-muziek 9,40 Gramofoonplaten 10,00 Klein, klein j kleutertje 10,15 Muziek houdt fit j| 11,00 De Zonnebloem 11,45 Gramofoon platen 12,03 Muziek 12,33 Orkest van Klaas van Beeck 1,00 Voor de Strijd krachten 1,30 Orkest van Klaas van Beeck (vervolg) 1,50 Film en toneel 2.10 Concert 3,15 Louis Ferrari en zijn orkest 3,45 De Nederlandse Jeugdge meenschap 4,00 Dolf van der Linden en zijn Metropole-orkest 4,20 Levende mensen 4,30 De schoonheid van het Gregoriaans 5.00 De Wigwam 6,15 Journalistiek weekoverzicht 6,30 Voor de Strijdkrachten 7 15 Causerie 7,30 Guy Lombardo en zijn Royai Canadians 7,45 Uitzending voor de Nederlanders in Duitsland 8,05 Gramofoonplaten 8,20 Lichtbaken 8,50 De Koninklijke Harmonie van Horst 9,25 Gramofocm- muziek 10,00 Weekend-serenade 10,37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,20 Gramofoonplaten Te dikke olie in motor of versnellings bak is om verschillende redenen sterk af te raden. En 'n motor voelt zich pas behaaglijk, als hij warm is. Hij den met een te koude motor doe dat NOOIT!] VAN MARIA SAWERSKY 32) Het beeld op het witte doek ver dween Ze verlieten de bioscoop en spoedden zich naai' het station, waar Mabu reeds op hen wachtte. De trein rolde daverend binnen en de drie man nen zochten een plaats. Felix Reuder deed dit alles als in een droom, omdat, door een of ande re duistere reden, het tafreel van de film hem nog steeds niet wilde los laten. Dat meisje had er zo roerend uitgezien, zo verlaten, zo.... „In Eckernsund moeten we overstap pen", riep Kareltjes nuchtere stem hem tot de werkelijkheid terug. Ze stapten in een andere trein, zoals cok Beate en Irene dat gedaan had den. En zo kwamen ze eindelijk in Hasselfeurde aan, maar niet op klaar lichte dag, zoals de nichtjes van de kapitein, maar toen de avond reeds lang was gevallen. Op het plein voor het station stond nog een verlaten taxi, welken chauffeur door Mabu moest worden gewekt. „Lindenallee dertien", zei dr. Reuder tot de slaperige bestuurder. „Ho even 't is nummer vijftien", meende Schuch hem te moeten corri geren. „Je vergist je. Karei". „Wel nee, ik weet 't positief", hield Kareltje vol. Felix gaf toe en de auto reed weg. Zij doorkruisten het slechts spaarzaam verlichte stadje en bereikten al spoe dig de donkere Lindenallee. Voor een even zo in het donker gehuld huis stopte de wagen en de beide vrien den stapten uit. Mabu, geassisteerd door de chauffeur, zorgde voor de ba gage en Schuch trok aan de bel. Even bleef alles stil, maar toen werd de deur geopend en in de opening verscheen een jong meisje, weikei tenger figuurtje door het, naar buiten vallende licht werd overgoten. Het tafreel herinnerde Felix aan de film- scène. die hij slechts enkele uren ge leden had gezien. Het was bijna de zelfde frêle meisjesgestalte met de roerende trek op het bleke gezicht. Een welluidende stem vroeg: „Wat wen sen de heren?" „Eh juffrouw Sabine Reuder.." stotterde Felix. „Dat is hiernaast op nummer 13". Beate Mengelberg sloot met een knik je de deur. Het licht, dat haar om straalde, verdween. Reuder haalde even diep adem en keerde toen tot de werkelijkheid terug. „Je bent toch werkelijk een ezel, Karei", constateerde hij zakelijk. „Eerst verwissel je de vertrekuren van de trein en nu weer de huisnum mers". „Bewaar me, zo erg is 't to«h niet. Dan bellen we hiernaast nog eens". „Hopelijk is tante Sabine nog niet naar bed. In Hasselfeurde gaan ze met de kippen op stok". Juffrouw Reuder bleek echter nog op te zijn en daarbij zo opgewekt, als of het midden op de dag was. Bij het horen van Emma's vreugdekreten kwam ze haastig toelopen, viel haar neef om de hals en gaf zelfs ook Ka reltje een hartelijke zoen. ..Welkom "in Hasselfeurde. jongens! Nou. dat is nog eens een verrassing, dat jullie zo onverwacht komen. Waarom heb je niet getelegrafeerd. Felix? Emma, is er nog wat te eten in huis? Heb je geen honger, Felix? Kareltje, jongen, je bent bepaald dik ker geworden, ondanks alle vermoeie nissen en avonturen". „Door dat te constateren, maakt u bjj mij geen goeie beurt, tante Sabine" antwoordde Kareltje met een veronge lijkt gezicht ..En gegeten hebben we nog helemaal niets.of. toch ja, maar een heel klein beetje. Als die kookengel Emma nog een hapje voor ons heeft, dan zou ik u buitengewoon dankbaar zijn, ja". „.Daar heb je nu Kareis recept tegen de slanke lijn, tantetje", lachte Felix. „Hij eet alles .wat hem wordt voortge zet". „Ach kom, daar is niets van waar", protesteerde Kareltje. „Ilj ben een echte fijnproever. Maar aan Emma kan ik het gerust overlaten voor mijn in wendige mens te zorgen, nietwaar Emma?" Aangespoord door dit compliment bracht tante Sabine's trouwe gediensti ge in de kortst mogelijke tijd een paar welverzorgde schotels op tafel. En daarna zat het drietal nog lang bij een, vertellend en lachend en zonder enige aandacht voor de tijd die in middels omvloog. Tot Felix Reuder tenslotte bemerkte, hoe vermoeid zijn tante er uit zag. „En nu gaan we naar bed!" com mandeerde hij. „Morgen komt er weer een dag om te vertellen, tantetje". „En vele dagen en weken zullen daar. naar ik hoop, nog op volgen", zei de oude dame uit de grond van haar hart. Deze nacht sliep Beate Mengelberg nog slechter dan de voorgaande, dat wil zeggen: eigenlijk sliep ze helemaal niet Zij had in een der late bezoekers die aan oom Jules' woning hadden ge beld. Felix Reuder herkend, de man (Wordt vervolgd) I

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3