DEN HELDER 1923-1948 Door Haven en Marsdiep Zilveren corps heeft gebrek aan koper Chronologisch overzicht Oud-Poldersen bieden bank aan De tweede helft De feestelijkheden te Huis duinen Sympathiek eebaar De dans door de eeuwen L.O.K.-kinderfeest De H.C.S.C. aangesloten bij de bond Wie zal de beker meenemen IJmuiden. Visserij-besommingen Visserij Anna Panlowna. Het zoveelste incident BEKENDMAKING Enkele grepen uit „'t Vliegend Blaadje" van de jaargang 1898, die wfl konden publiceren in ons nummer van Woensdag JX, herinnerden aan de feestelijkheden in onze stad ter gelegenheid van de inhuldiging van H.M. Koningin Wilhelmina. In de Jubileumkrant van Zaterdag gaven wjj enkele flitsen uit de jaren 18981923. En thans willen wtf een paar belangrijke data, waarop de band tussen het Koninklijk Huis en de stad Den Helder nauwer werd aangeknoopt, In de herinnering terugroepen. In 1926 brachten H M. de Koningin, Z.K.H. Prins Hendrik en H.KK. Ju- liana aan boord van Hr. Ms. „Suma- tra" een kort bezoek aan onze stad. Dat was gedurende bijna tien jaren het enige, dat de Koningin aan de basis van Haar marine bracht Uiter aard werden alle gebeurtenissen in en om het Koninklijk Huis door onze be volking terdege meegeleefd. Daar was lief, maar vooral veel leed. Inzon- derheid het jaar 1934 bracht droefe- nis, toen kort na elkander de geliefde Koningin-Moeder en de Prins-Gemaal voor altijd de ogen sloten. Aan de na gedachtenis van Z.K.H. Prins Hen drik was het borstbeeld gewijd, dat in de zomer van 1935 gereed kwam en werd geplaatst op het Helden der Zee plein. Het werd door H.M. de Koningin persoonlijk onthuld, terwijl Zjj onmid dellijk daarna (in de plaats van H.K.H. Prinses Juliana, die dat aanvankelijk zou doen) het Monument voor het Nederlandse Reddingwezen inwijdde. Ondanks het ernstige karakter van deze gebeurtenissen, werd het voor Den Helder een grote dag. Op de rede werd vóór de aankomst een vloot- schouw gegeven door Hr. Ms. schepen „Gelderland", „Kortenaer", „Van Ghent", „O 12", „O 13 en „O 15", wel ke vlootschouw door het Koninklijk Paar werd bijgewoond aan boord van Hr. Ms. „Hertog Hendrik". Het weer was niet gunstig, de lucht zag er drei gend uit, maar toch brak heel spoe dig het Oranjezonnetje door. Toen om één uur een ontzaglijke menigte op 't Westplein verzameld was, scheen de zon zo stralend als ze kon. Ingeleid door burgemeester Driessen, die de ge schiedenis der beide monumenten in het kort releveerde, verrichtte H.M. achtereenvolgens de onthulling van 't borstbeeld en van het grote monu ment. Duizend postduiven werden daarop losgelaten, als een symbool van het vredeswerk, dat door de dap pere redders ter zee steeds zo onbaat zuchtig was verricht. De beiaardier Wagenaar bespeelde het carillon, on der leiding van de heer Leewens werd Hëndel's „Halleluja" gezongen, ter wijl de Koningin nog niet aan ver trekken dacht. Zij onderhield zich met verscheidene oud-redders. In de na middag bezocht H.M. de Koningin ook de Remavi-tentoonstelling in de At- jeh-loods. 40 JAKEN. Bij de nadering van het 40-jarig regeringsjubileum kleedde de stad zich in een zeldzaam feestgewaad. In alle wijken van de stad zag men ere poorten en guirlandes, illuminaties en versieringen. De feestdag hadden de Nieuwediepers zich niet schoner en rijker kunnen denken. Overdag een weelde van gouden zonneschijn en 's avonds een zee van feestelijk kunst licht. Groter dan ooit was de belangstel ling voor de parade, die door schout bij-nacht Jolles werd afgenomen. Zij vormde het hoogtepunt van een dag, die één aanéénschakeling was van vreugdevolle momenten. De jeugd trok zingend door de straten, er wer den motor-behendigheidswedstrijden gehouden en 's avonds waren er di verse feestelijke bijeenkomsten. Deze 31e Augustus was een blijde inleiding tot een feestweek, die klonk als een klok. En nu nemen we in onze herinnering een grote sprong. Dwars over een met bloed geschreven stuk geschiedenis heen. Oorlogverbanning.... ellendeVijf jaren lang leefde de Koningin van verre mee met Haar volk in nood, en dat volk leefde mee met Haar, vurig hopende op Haar terugkeer, in de zekerheid zelfs van die terugkeer. Het werden bittere ja- ren, die hun stempel drukten op ons ganse volksbestaan. Daar kwamen wonden, die zelfs door een bevrijding niet konden worden geheeld. Daar werden striemen geslagen die nog vele, vele jaren zichtbaar zouden blij ven. Maar gelukkig mocht ons land na de bevrijding weer verder gaan on der de leiding van Haar, die zich in de zeven en veertig jaar van Haar regering zozeer geliefd had gemaakt, Ook thans werd Oranje het symbool der vrijheid. En toen kwam de dag, die ons allen nog vers in de herinnering ligt. De Koningin, grijs geworden, bezocht voor het eerst na de jaren van ramp spoed onze stad, om te herdenken hen, die in de strijd ter zee hun leven had den gegeve;n. De Slag in de Javazee werd herdacht, op 27 Februari 1946. Koningin Wilhelmina legde een krans aan de voet van het geschonden mo nument, terwijl vele duizenden rond het plein toezagen. Slechts zelden was in Den Helder de band met Oranje zo sterk gevoeld als op deze dag, toen Vorstin en Volk tezamen hen gedachten, die hun leven voor de vrijheid van het erfdeel der vaderen hadden gegeven. Door een dichte haag van mensen verliet de Vorstin de stad Het gejuich der duizenden was een laatste groet van „de stad aan het Marsdiep." Het was het laatste bezoek van Koningin Wilhelmina. En morgen viert Zij voor het laatst Haar ver jaardag als Koningin. Ook Den Hel der heeft zich opgemaakt, om de 31e Augustus 1948, die een verjaardag, een jubileum en een afscheid inhoudt, op waardige wijze te vieren. Ook te Huisduinen zullen in de ko mende dagen diverse feestelijkheden de aandacht der bevolking vragen. Het is een sympathieke geste van het Zilve ren Fanfarecorps, om in deze speciaal voor deze muziekvereniging wel bij zonder zware dagen, een uitvoering te geven te Huisduinen, en wel morgen ochtend om half elf. Een fleurig pro gramma van marsen, ouvertures en vaderlandse liederen zal de Huisduiners gewaar doen worden, dat ook daar de feestweek een aanvang heeft genomen. De rest van de dag bestaat gelegen heid om de feestelijkheden te Den Hel der bij te wonen. De danslustigen kun nen 's avonds om 8 uur hun hart op halen in „Dennenheuvel". Op Zaterdag 4 September wordt 's morgens een gecostumeerde optocht voor kinderen gehouden. Start om 10 uur bij de school. Om 2 uur 's middags komt de Juliana- dorper rijvereniging „Hollands Roem" een openbare les geven met zestien rij paarden. Dit hippische evenement zal zich waarschijnlijk op het terrein Bad huisstraatDuinweg afspelen. In „Dennenheuvel" wordt 's avonds om 8 uur een bal-masqué gegeven, het welk om 12 uur met de prijsuitreiking zal worden besloten. Een van onze stadgenoten die de beschikking heeft over een driewielige ihvalidenwagen heeft deze ter beschik king gesteld van invaliden die niet over een vervoermiddel beschikken. Diegenen onder hen die van deze ge legenheid gebruik willen maken om 'n rijtoer door de versierde straten van Den Helder te maken worden verzocht een briefje te deponeren in de bus van Schagenstraat no. 50. Laat U niet weerhouden door valse schaamte. Voor een veilige en betrouwbare be geleiding wordt ingestaan. Kosten zijn er vanzelfsprekend niet aan verbon den. Met het oog op de te verwachten grote belangstelling voor de uitvoering van de geschiedenis van de dans door de eeuwen, morgenavond op het Sta tionsplein, worden de bezitters van kaarten voor zitplaatsen verzocht, hun toegangsbewijzen zichtbaar te dragen, ter bevordering van een vlot verloop der controle. In het kader van de feestweek orga niseert de buurtvereniging L.O.K. kin derspelen op het sportterrein aan de Meeuwenlaan. Aanvang Woensdagmid dag 2 uur. Geluidsinstallatie „Radio Meteoor". Niettegenstaande het feit, dat de Heideree Gemeenschap méér programmaboekjes dan ooit heeft laten drukken, bleken er nog te kort te zijn. W| menen er daarom goed aan te doen, hieronder een zeer beknopt chronologisch overzicht van het programma der feestweek te laten volgen. Hedenavond worden dankdiensten gehouden in de volgende ker ken: R.K. kerk, Kerkgracht; R.K. kerk, Jan in 't Veltstraat; Doopsgezinde kerk, Kerkgracht; Gereformeerde kerk, Julianapark; Gereformeerde Kerk (art 31), Palmstraat; Lutherse kerk, Wezen straat; Ned. Herv. Kerk, Weststraat; Leger des Heils, Spoorgracht; Oud-Katholieke kerk, Middenweg. DINSDAG 31 AUGUSTUS. 8.uur: Reveille. 10.15 uur: Zwemwedstrijd. Start Koopvaardersschutsluis, finish club gebouw „Marsdiep". 14.uur: Allegorische optocht Route: Hoofdgracht, Kanaalweg, Postbrug, Kerkgracht, Singel, Timorlaan, Javastraat, Balistraat, Prof. Blokstraat, Pasteurstraat, Lorentz- straat, Overweg, Ruyghweg, Reigerstraat, Ooievaarstraat, Lijsterstraat, Ruyghweg, Weststraat, Zuidstraat, Binnen haven. 18.30 uur: Concert „Winnubst", Julianapark. 19.30 uur: „De dans door de eeuwen" op het Stationsplein. WOENSDAG 1 SEPTEMBER. 8.3010.30 uur: Concert Helders Fanfarecorps, Bassingracht. DONDERDAG 2 SEPTEMBER. Taptoe en kleine rondgang door het Stedelijk Muziekcorps. VRIJDAG 3 SEPTEMBER. 19.30 uur: Repetitie massazang, binnenplaats. R.K. meisjesschool, Javastraat. ZATERDAG 4 SEPTEMBER. 11.uur: Buitengewone raadsvergadering. 1618 uur: Receptie ten Raadhuize. MAANDAG 6 SEPTEMBER. 10.uur: Massazang, Stationsplein. 13,30 uur: Ruitersportdemonstratie, Sportlaan. 14.45 uur: Gymnastiekdemonstraties, Sportlaan. 16.uur: Motorsportdemonstraties, Meeuwenstraat. 19.3020.30 uur: Concert Stedelijk Muziekcorps, Julianapark. 20.3022.uur: Gondelvaart. De afd. voetbal van de Held. Chr. Sportcentrale is door de K.N.V.B. aan genomen als lid en gaat deelnemen aan de Zaterdagmiddagcompetitie. Zijheeft hiervoor 3 elftallen en 2 asp. elftallen laten inschrijven. Het le elftal is inge deeld in de 2e klasse met: Andijker Boys I te Andijk; Breezand Boys I te Anna-Paulowna; D.E.K.I. te Medemblik; Dindua III te Enkhuizen; Jong Holland II te Alkmaar; Z.C.F.C. 11 te Zaandam; E.V.C.Z. I te Edam; Gouw- zeeboys te Monnikendam. f Het 2e en 3e elftal is ingedeeld in de 3e klasse met: Blauw Wit III; Gouwzeeboys II te Monnikendam; Marken II te Marken, Z.C.F.C. IH te Zaandam; H.C.S.V. te Hoorn; Andijker Boys II te Andijk; Flevo III te Middenmeer. Omtrent de indeling van de adspiran- ten is momenteel nog niets bekend. Over het geheel is het geen eenvoudige opgaaf, alleen al niet om in de verschil lende plaatsen op Zaterdagmiddag op tijd te arriveren. Speciaal de trip naar Marken zal nog wel wat voeten in de aarde hebben. II September a.s. begint het le elftal met een uitwedstrijd tegen D E K. I en het 3e elftal gaat op bezoek bij Andijker Boys II. Het is voor veel zwemmers nog een grote vraag, wie morgen de wissel bekers zullen veroveren van de natio nale Haven-Marsdiepwedstrijd. Kon den wij in ons artikel van Donderdag JX nog niet alle bijzonderheden ver tellen, thans is alles zover geregeld, dat het meeste bekend is. In het feestprogramma hebt U kun nen lezen, dat de start van deze be langwekkende wedstrijd om 10.15 uur plaats heeft bij de Koopvaardersschut sluis tegenover de P.W. Dan zal een dertigtal zeer geoefende zwemsters en zwemmers via de haven, koers zetten naar het clubgebouw van de „Mars diep", waar gefinished wordt. Gedurende de tocht zal de haven voor alle scheepvaartverkeer gesloten zijn, zodat de deelnemers door niets gehin derd worden en rustig hun tour kun nen zwemmen. Er wordt echter niet alleen gezwom men. Roei- en motorboten, o.a. de „C. K. Baas" van de N.Z.H.R.M., zullen de zwemmers vergezellen om voor de nodige beveiliging te zorgen, terwijl een aantal zeilboten van HW.N. voor de entourage zal zorgdragen. DE DEELNEMERS. Iedereen is natuurlijk benieuwd, wie er alzo zullen meezwemmen. Ten eer ste natuurlijk een flink aantal Bruin vissen, die zullen trachten de Bruine Bruinvis in het geelblauwe veld in de mast te houden. Dan zijn er verschei dene inschrijvingen van buiten de stad binnengekomen, die veel beloven. Namen? Wel, bijvoorbeeld, de heer De Rijk uit Amsterdam, die 3e werd in de 8 km. IJseltocht, terwijl verder de 1 km borstcrawl kampioene van de kring Haarlem, mevr. Sliggers bij de dames favoriet is. En wat zoudt U zeg gen van onze Nederlandse kampioen rugslagzwemmer Stan Scheffer, de echtgenoot van de wereldrecordhoud ster Nida Senff? Er zijn meerdere klinkende namen, het zou ons echter te ver voeren deze alle te noemen. Een kijkje op de Dijk zal U uit de droom helpen. Onze stadgenote mevr. Saly—van Os zal deze keer niet meetrekken, zodat de dameswisselbeker in andere handen overgaat. Wij zijn benieuwd in welke! Dit is ook het geval bij de heren. De heer De Licht is door omstandig heden verhinderd, doch wie weet gaat de beker toch niet naar de Robben!, die thans door de 2e prijswinnaar van vo rig jaar, de heer Bakets, vertegenwoor digd worden. Om 12 uur, dus nief zoals in het pro gramma vermeld staat, om 18 uur, worden de prijzen door de burgemees ter uitgereikt in het clublokaal aan de Dijk. Langs het parcours zullen zich en kele adspiranten van de Bruinvissen opstellen om de kijkers een steunbon aan te bieden, teneinde een beetje' te gemoet te komen in de hoge organisa tiekosten, die zulk een wedstrijd met zich brengt, daar deze vereniging nooit zoals andere clubs in de gelegenheid is entree te heffen. Wij hopen dat de verkopertjes niet te vergeefs zullen aankloppen!! Wij wensen de deelnemers en de or ganiserende vereniging veel succes en goed zwemmen!! De aanvoer bestond gisteren uit 200 kis ten makreel, 70 schol, 35 kabeljauw, 35 schar 7 tong en tarbot, 15 schelvis, 10 wijting, 70 diversen en 4633 haring De besommingen: IJM 20 „Polderman" f 18,870; 19 „Adelante" f 13,930; 96 „Vios IV" f 10,896; RQ 53 „Dirkje" f 19,390; IJM 5 f640; 52 f190; 27 f2120; 240 f 260; KW 92 f1700; SCHEV 9 f12,420 URK, 27 Aug. 1948. Door 90 vaartui gen werd heden aangevoerd: 12180 pond paling, 71304 pond per vaartuig, prijs f 1.34f 3.01; 230 pond snoekbaars 61 64 ct.; 298 pond r. baars 31 ct.; 292 p. voorn 4 ct.; 26 p. blei 8 ct.; 7 p. karper 25—32 ct. en 2683 p. Noordzeevis, prijs 17'/!32 J4 ct., alles per pond. Velen zullen zich herinneren, dat de reünie der oud-Poldersen ter gelegen heid van de viering van het 100-jarig bestaan van de Anna-Paulownapolder, één der treffendste momenten van het eeuwfeest was. Gedreven door de lief de voor de plek waar hun wieg stond en zij hun jeugd of, zo zij er later kwa men wonen, „de beste jaren van hun leven" doorbrachten, kwamen zij bij een en haalden herinneringen op van het gezamenlijk beleefde, maar ook en dat zelfs in de eerste plaats om in woord en daad te getuigen van hun liefde voor de Polder. Er werden har telijke woorden gesproken en het pol derbestuur werd een fraai uitgevoerde oorkonde aangeboden. Maar met de kosten voor die oorkonde was onze kas niet uitgeput, vertelde Zaterdag middag de heer H. Visser, de voorzitter van het comité oud-Poldersen. Integen deel de 210 personen, die gehoor gaven aan de oproep Van het comité hadden gemiddeld f 7 als feestgave ge stort en dus bleef er een groot bedrag over. Het voorstel, dit geld voor een her- inneringsbank te bestemmen, vond al gemeen instemming. Het aantal banken is in de Polder niet groot, merkte spr. onder gelach der aanwezigen op, en de jeugdige paartjes zouden dan niet enkel meer op de helling van de dij ken zijn aangewezen. De heer Chr. Dekker maakte belan geloos het ontwerp, de heer K. Hossen voerde het werk fraai uit en namens de oud-Poldersen bood de heer H. Visser nu op deze Zaterdagmiddag de bank aan het polderbestuur aan, in de verwachting, dat deze bank voorziet in een behoefte en men het er over eens is. dat zij op een goede plaats staat. Men mete de waarde van het cadeau niet af naar wat het gekost heeft, zei de heer Visser, maar men zie het als iets, dat een stuk trouw en liefde aan de Polder vertegenwoordigt. Als ne vengeschenk werd nog een fraai al bum aangeboden met een verkleinde afbeelding van de oorkonde en de namen van alle gevers, met geboorte datum en adres, want er zijn zo velen, die dezelfde naam en voornamen dra gen, dat men anders niet zou weten, of men met de grootvader óf de klein zoon van doen zou hebben. De heer C. Keyser, de secretaris van het polderbestuur, werd verrast met een voor het album gebruikt cliché, dat hij als presse-papier zou kunnen aanwenden. De heer G. van Balen Blanken aan vaardde voor het polderbestuur h I geschenk. Spr. herinnerde aan het grote aandeel, dat de oud-Poldersen j het slagen van het Eeuwfeest hadden*1 De reünie was niet alleen voor heri een gebeurtenis, ook anderen hebben daarvan genoten. Het tableau heeft een goed plaatsje gekregen in het Polder, huis. Nu ook deze bank is geschon" ken, heeft men in de Polder Z0WeJ binnenshuis als buiten een aandenken. De Polder, niet alleen in het binnen land, maar, door de bloembollen en de pootaardappelen, ook in het buiten- land bekend, is onze liefde en toewij! ding waard. Met grote energie en werklust is de Polder opgebouwd, spr. en hij uitte de wens, dat altijd ge. streefd en gewerkt zal worden om een nog betere naam in het land en in de wereld te verwerven. Spr. besloot met een woord van dank voor het blijk van sympathie voor de Polder aan alle gevers en in het bij. zonder aan de heer H. Visser, voorzit, ter, en mevr. E. PapeVisser, secreta ris-penningmeester, van het Comité oud-Poldersen. Gaarne sluiten we ons aan bij de door beide sprekers geuite wens, dat allen, groot en klein, dit geschenk in ere zullen houden. De dames Keyserde Jong, Jonker- Stammes en P. Rezelman namen spon taan op zich aan bank en naaste om geving de zorg te besteden, die nodig is om er het vertoeven werkelijk aan genaam te doen zijn. Tijdens de achtervolging van een snelrijdende Sovjetrussische leger auto in de Amerikaanse sector van Berlijn heeft de Amerikaanse politie bij het vuren één van de Sovjet-solda ten geraakt, die zich in de auto bevon den. Amerikaanse en Sovjetrussische functionarissen van het bureau van de provoost-generaal hebben na het inci dent in de Sovjetsector een bijeenkomst gehouden. De Sovjet-Russen, onder wie „een luitenant-kolonel met een lange rode baard", die zich in de ach tervolgde auto had bevonden, toonden zich hoogst verontwaardigd" over „het hoogst onbeschaafde gedrag" van de Amerikaanse militaire politie, aldus het rapport van de bijeenkomst. De Amerikanen waren even verontwaar digd, aldus het rapport, en verklaar den, dat de Sovjets met voorbijzien van de openbare veiligheid de max. snelheid hadden overschreden. Mevr. Steyn vertegenwoordigt Zuid- Afrika - De 83-jarige mevr. Rachel Isabella Steyn, echtgenote van de vroegere president van de Oranje Vrijstaat, is Vrijdag op Schiphol ge arriveerd als afgevaardigde van de Republiek van Zuid-Afrika bij de Jubileum- en Inhuldigingsfeesten. Mevr. Steyn met haar dochter mevr. Visser (in bontjas) en haar ver pleegster werd verwelkomd door de gezant van Zuid-Afrika in Neder land, Prof. Leon Foucher. He'ders Fanfarecorps jubileert Het mag wat vreemd klinken, een zilveren corps, dat gebrek aan koper heeft, maar toch is het juist. Het is zelfs zó, dat menig Nieuwedieper enig papier of zink heeft willen afstaan om dat kopertekort by ons zilveren Helders Fanfarecorps te helpen dekken. Toen Zaterdagmiddag het jubi lerende corps in „Formosa" recipieerde, kon voorzitter Witmer mede delen, dat de Helderse bevolking ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan dezer muziekvereniging een bedrag van byna 2500— had byeengebracht. Het gebrek aan instrumenten zal daardoor voor een goed deel kunnen worden aangevuld. Burgemeester en wethouders van Den Helder maken bekend, dat de uren van openstelling van 't gemeente zwembad aan de Dijkweg met ingang van 1 September a.s. als volgt worden gewijzigd: Op werkdagen, behalve Woensdag en Zaterdagmiddag: van 78 uur voor heren, van 89 uur voor :s; van 310 30 uur voor heren; van 10.3012 uur voor dames; van 1417.30 uur voo dames; van 17.30 20 uur voor heren Op Woensdag- en zaterdagmiddag: van 1415 uur voor meisjes; van 15 16 uur voor jongens (per bad 0.03); van 1618 voor dames; van 1820 voor heren. DEN HELDER, 28 Augustus 1948. Deze receptie was bijzonder druk be zocht. Behalve de burgemeester, de drie wethouders, de directeur der Rijkswerf en mevrouw Barendregt, de vertegenwoordiger van de marine-com mandant en enkele andere officiële ge nodigden, waren daar vertegenwoordi gers van verscheidene plaatselijke ver enigingen en instellingen, naar schat ting in totaal een honderdtal. Na de opening gaf de voorzitter het traditionele overzicht van de vereni gingsgeschiedenis. Zeer uitvoerig kon dat niet zijn (tijdens de bezetting ging het archief alsook het vaandel verlo ren), maar toch gaven de woorden van de heer Witmer een duidelijk beeld van het reilen en zeilen der vereniging. Hij herinnerde aan de oprichters (de heren Boon en Stuart) en aan het eer ste bestuur (de heren Overbeke, Bak ker, Stuart, Valkhoff en Kolster). Het corps, dat aanvankelijk 29 leden had, kreeg eerst de taak muzikale opluiste ring te verlenen bij de 1 Meidag-vie ringen en op bijeenkomsten van de ar beidersbeweging. Maar weldra wilde men zich ook gaan meten met andere muziekverenigingen. Het corps nam deel aan een concours te Alkmaar, en kwam met een le en een 3e prijs in de Derde Afdeling Fanfare thuis. Bin nen tien jaar tijd bereikte het corps de Superieure Afdeling. In de 25 jaren van zijn bestaan heeft het Helders Fan farecorps (eerst onder leiding van de heer Lugtenburg, de laatste jaren vóór de oorlog o. 1. v. de heer De Hoog, en na de oorlog o. 1. v. de heer Bruul) bij zeer vele gelegenheden muzikale mede werking verleend. De heer Witmer herinnerde ook aan de altijd bijzonder geslaagde Sinterklaasfeesten van het corps. Hij eindigde met de hoop en de verwachting uit te spreken dat het HFC (thans thuisbehorend in de le Afdeling Fanfare) binnen afzienbare tijd weer het vooroorlogse peil zal hebben bereikt. GELUKWENSEN De eerste, die zijn spraakwater over de jubilerende vereniging mocht uit storten (zo drukte de voorzitter van de feestcommissie zich geestig uit), was de burgemeester. Deze wilde zich even be palen tot het heden, daarbij o.m. wij zende op de goede samenwerking met de andere plaatselijke muziekvereni gingen. De burgemeester verheugde zich over deze samenwerking van har te. Als ere-voorzitter van het ere-comi- té overhandigde hij tenslotte een enve loppe, inhoudende het bedrag dat door de Helderse bevolking als collectieve jubileumgift was bijeengebracht. Na mens het gemeentebestuur bood burge meester Ritmeester nog een bloemen mand aan. Namens de commandant der Marine wenste luitenant ter zee der le klasse U. F. van Veen bestuur en vereniging geluk, waarop de heer P. S. van der Vaart het woord voerde namens de Helderse Gemeenschap en de afdeling Den Helder van de Partij van de Arbeid. Als voorzitter van de Helderse Ge meenschap gaf spr. uiting aan zijn blijdschap over de goede verstandhou ding tussen de jubilerende vereniging en de andere plaatselijke organisaties en verenigingen. Als afdelingsvoorzit ter van de P.v.d.A. herinnerde spr. er aan dat het muziekcorps is voortgeko men uit één der voorlopers van de P.v.d.A. De verbreding van de basis heeft ook voor het corps nieuwe, gun stige perspectieven geopend, al is de verbondenheid met het socialistisch denkende volksdeel gebleven. Namens de Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen sprak vervolgens de heer Beekum, namens de Helderse Bestuurdersbond de heer N. Helder, namens de muziek-commissie de heer Jb. Bruin, namens het gewest N.-H. van de A.N.U.M. de heer Kamp, namens Kunst aan het Volk de heer Verblauw, namens Helders Mannen koor de heer Boogert, namens de AJC de heer Bakker, terwijl tenslotte een persoonlijk woord werd gesproken door de heren J. Overbeke (oud-voor zitter) en A. J. Leewens (plaatselijk muziekmeester). Na al deze toespra ken was de hoeveelheid bloemen, als ook het stapeltje enveloppen-met-in houd op de bestuurstafel, verheugend groter geworden! In zijn dankwoord kon de voorzitter mededelen, dat de burgerij de prach tige som van 2128,84 had bijeenge bracht, waarbij nog kwam de gezamen lijke inhoud der andere enveloppen, zijnde 215. FEESTAVONDEN 's Avonds waren de meeste der be zoekers van de receptie, met enkele honderden leden, donateurs en begun stigers van het jubilerende corps, bij een op de eerste feestavond. Aan het eind van zijn openingswoord richtte de heer W. Witmer woorden van dank tot de Helderse bevolking voor de betoon de belangstelling, ook in stoffelijke zin. Het programma vóór de pauze be stond uit een klein, doch waarlijk voortreffelijk uitgevoerd aantal muziek werken. De ouverture „Neron" van Francis Popy (klankrijke en expressie ve ir !ek) werd gevolgd door een bal letsuite van Gadenne, speels en licht. Met een marsen-madley en de feest! mars van Van der Glas werd deze zeer gewaardeerde muzikale inleiding beslo ten. Van de gelegenheid tot complimente ren, welke hierna werd geboden, maak te allereerst de heer Wassink (mede namens de heer Polak) gebruik. Naast zijn gelukwensen bood hij als tege moetkoming in de kosten de zaal voor één avond gratis aan. De heer Witmer zegde hem hiervoor hartelijk dank. Toen trad andermaal op deze jubi leumdag burgemeester Ritmeester naar voren, om het Helderse Fanfarecorps in het openbaar te prijzen voor hetgeen bestuur en leden doen ter verhoging van het muzikale peil van onze stad. Ook oud-voorzitter Overbeeke sprak nogmaals een woord van gelukwens. De felicitaties waren daarmede ech ter nog niet ten einde. De vereniging zelf had ook enkele noten op haar zang. De heren Valkhoff, Korens en Nebbe- ling werden verrast met een oorkonde, daar zij sinds de oprichting de vereni ging trouw hebben gediend; hun echt genoten werden met bloemen verblijd. Namens de leden werd aan directeur Bruul een prachtige metronome aange boden, de dames Van Zandwijk cn Pronk ontvingen een bloemenhulde, terwijl ook de actieve secretaris-pen ningmeester, de heer D. van Zandwijk, werd gehuldigd. Aan het eind van dit uitgebreide .in termezzo verscheen opnieuw de beer Witmer voor het voetlicht, ditmaal o® de bekendq en populaire radio-artist Willem van Capelle (die ook 's mi dags de receptie had bijgewoond) aan te kondigen. Met een ietwat droevig verhaaltje begon deze pur-sang kle1D* kunstenaar (ieder kent hem als ,.0® Keesje") zijn repertoire. Maar Wille van Capelle is er nu eenmaal de m niet naar, om uitsluitend ernstige ge* zichten voor zich te willen zien- een bijzonder geestig fragment uit Schakels" van Heyermans had hl) spoedig alle aanwezigen voor z'ch„^nt wonnen. Ook in het „Avontuur op o Nicolaas-avond" toonde deze v drachtskunstenaar zijn grote gaven- Over de reprise van de feestav^ gisteren gegeven, valt niets t>'Jzor' _e te vermelden. Slechts dat ook avond werd besloten met een zeer g slaagd bal onder de deskundige van de heer Siebeling, en met van de Tango Serenaders.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2