Moord en diefstal in Oostenrijk Iets over exentrieke mensen Een Burgemeester vorderde.... Schriftelijke cursussen in Kunststoffen Eerst komt het eten, dan de moraal mÊmsÊUË Onmenselijk optreden van gezagsdrager Terwijl Nederland feest viert Emigranten helpen elkaar Tweede Urker feestdag Een ongeluk Opheffing veevoeder distributie Liefdeleven van kikkers Vele rijke mensen slaat het geld naar het hoofd Beperking van de bloembollenteelt? ZUINIG MET BENZINE BETEKENT DEVIEZEN VERDIENEN EEN rijke Engelsman, die erg slecht kon zien, bezat niet minder dan 72 brillen. Hij woonde in een kasteel van een huis met 36 vertrekken. In elk vertrek bevond zich een bril, zodat hij nimmer tijd hoefde te verknoeien met het zoeken naar het exemplaar dat hij op had en wel eens even op een plaats deponeerde, die hij prompt vergat. Elke bril bevond zich op een vaste plaats en een van zijn dienaren hield zich uitsluitend bezig met om het uur te controleren of zich in elk vertrek een bril bevond. Bovendien had hij dan opdracht zorgvuldig uit te kijken of er ergens anders in de kamers brillen zwierven. Wat dit zo, dan moest hij die onmiddelijk voegen bij de voorraad die hij steeds had. Overeenstemming tussen trawlerbemanningen en reders Marktberichten Puike Aardappelen WENEN, Sept. Voor de deuren van het Oostenrijkse Landeagericht in de Alserstrasse staat een opgewon den menigte. Moordproees! Twee Weense artsen staan terecht: zj) heb ben een ongeoorloofde operatie ver richt bij een studente. B(j het toe dienen van 'n verdovend middel ver gisten si) zich, zodat het meisje enige minuten later overleed. De artsen raakten hun hoofd kwijt: een patiënt die tijdens een niet-geoorloofde ope ratie overlijdt! Zij sneden het lijk in stukken om het in de Donau te laten verdwijnen. Op weg naar de rivier werden zij aangehouden door een politieagent, die vermoedde, dat zij smokkelwaar vervoerden. Twee maanden later het slot van dit drama in het ..Landesgerlcht": uitspraak vijftien en zes maanden. Het rechtsoordeel en het oordeel van de pers zijn mild. Sociale nood zo wel van de studente, die door materiële dwang geen kind kon hebben, als van de artsen, die slecht betaald worden is de schuld van dit drama. Maar dan blijft toch het feit, dat de artsen wel erg over stag gingen, toen zij het lijk wilden laten verdwijnen. Hier rijst de vraag, hoe het in Oostenrijk met de moraal gesteld is. Vrijwel dagelijks geven de kranten hier berichten over moord, diefstal en oplichting. Vooral roofmoord komt veel voor. Het is bekend, dat soldaten van de bezettingsmachten zich dikwijls aan dergelijke vergrijpen schuldig ma ken. Maar even dikwijls ook blijkt de bedrijver van een guber handwerk een Oostenrijker te zijn. Tijdens een officieel onderhoud stelde ik de vraag, hoe het met de criminaliteit gesteld was en welwillend veronderstelde ik, dat de oorlog er geen goed aan gedaan zou hebben. Het antwoord luidde, dat de criminaliteit minder was dan vóór de oorlog. Inderdaad is de veiligheid in Oosten rijk, vooral in Wenen, de laatste maan den veel groter geworden. Niet zo erg lang geleden waagde zich niemand in het donker op straat; thans kan men als men tenminste door niet al te afgelegen buurten gaat in het holst van de nacht veilig buiten zijn. Het antwoord van mijn zegsman, dat de criminaliteit minder is dan vóór de oorlog moet ik aanvaarden, omdat ik hierover niet kan oordelen. Misschien lopen de misdaden hier meer in het oog, omdat de kranten het nieuws in zeer sensationele vorm gieten. SENSATIE-PERS. Ja, de Oostenrijkse pers is sensatio neel. En zij moet het zijn, omdat er te veel kranten en tijdschriften zijn. Om te beginnen geven de Amerikaanse, Engelse en Russische bezettingsautori teiten ieder een dagblad uit, n.1.: „Wie ner Kurier", „Weltpresse" en „Oester- reichische Zeitung". Daarvan is het Engelse blad ongetwijfeld het beste: vrij objectief, rustig. Het Amerikaanse en het Russische dagblad zijn schreeu werig. De „Wir->er Kurier" suggereert iedere dag met een kop over de gehele voorpagina, hoe goed de Amerikanen het met Oostenrijk voorhebben, hoe sterk ze wel zijn en hoe slecht de Rus sen zijn. De „Oesterreichische Zeitung" komt nogal eens met „onthullingen". Op de beproefde wijze schermt zij met fotocopieën van gevonden documenten. Verder geeft iedere politieke partij een eigen blad uit en zijn er nog on afhankelijke bladen. Behalve het zeer gedegen weekblad „Die Presse" zijn de periodieken over het algemeen ordi nair te noemen. Zeer slechte ontspan ningslectuur en kwasi-wetenschappelij- ke artikelen, die de lezer opzwepen, dienen zij op. Onder de geïllustreerde bladen valt „Film" op. Het werd opge richt aoor Willy Forst en geeft artis tiek verantwoorde reportages. Aller aardigst is in de laatste nummers van dit blad een serie reproducties van schilderijen. waarop bondskanselier Figl is afgebeeld, zoals meesters uit alle eeuwen hem gezien zouden heb- een. Politieke humor van een goede soort. Er is volkomen persvrijheid in Oos tenrijk; kranten en tijdschriften zijn er meer dan genoeg. Als van deze omstan digheden geen misbruik wordt ge maakt, dan kun. en zij belangrijk bij dragen tot de vorming van een demo cratisch Oostenrijk. (Nadruk verboden). ~t.wi Een delegatie van 10 personen, bestuursleden van het Comité Nationaal Huldeblijk, heeft Donderdagochtend Koningin Wilhelmina op het Paleis op de Dam een gecalligrafeerde oorkonde overhandigd, waarin vorm en doel van het huldeblijk zijn omschreven. De delegatie voor het Paleis, waar de pergola aan het verrijsen Is. In het midden mej. A. C. Schippers van de Ü.V.V. met links burgemeester Visser van Den Haag en burgemeester Oud van Rotterdam en rechts burgemeester d'Ailly van Amsterdam, voorzitter van het comité. Terwijl overal in het land de versie ring is aangebracht en men het 50-ja- rig regeringsjubileum van Hare Majes teit de Koningin viert, gebeurt er in het Westlandse dorpje Monster iets ongelooflijks. Mensen worden er uit hun woning gezet. De heer v. d. Geest stapte een jaar geleden in het huwelijksbootje. Zo als zoveel in ons land tegenwoordig voor komt, hadden ook zij slechts de be schikking over heel weinig woonruim te. Slechts een ouderwetse woohkamer met een bedstede, dat was alles. De heer v. d. Geest was echter de geluk kige bezitter van een stukje grond met een schuur er op. Hij kreeg van de bevoegde autoritei ten vergunning om de schuur tot een dragelijke en aardige woning om te bouwen. In zijn enthousiasme hield de heer v. d. Geest zich echter niet ge heel aan het bouwplan met het gevolg. De tweede feestdag te Urk kan ook als bijzonder geslaagd worden ge noemd. In de ochtenduren werd eerst een f ietswedstrijd UrkEmmeloord en terug gehouden. Deze 27 km werd in de tijd van 53 minuten gereden door Willem Mulder, die eerste prijswin naar werd. De wedstrijd „een natte was in de lijn steken" werd gewonnen door Truitje KramerKaptijn. Ter wijl de vrouwen streden met weer barstige lijnen, zaten de oudjes rustig hun pijpje te roken in de muziektent onder het motto: Haastige spoed is zelden goed. De pijpen werden ge stopt door Joh. Nentjes en in elke Pijp ging precies een gelijke hoeveel heid tabak. Wie het langst van zijn PiJPje genoot was winnaar. Uitgeslo ten werd men als men zijn pijp liet uitgaan. Prijswinnaar werd K. M. Visser. Zoals altijd was de levende stoelendans een geweldige attractie. Deze werd gewonnen door Fransje Bakker. De winnaar van het fopspe) was voor de heren Meindert Kramer en voor de dames Klaasje Zwaan. Het sprietlopen werd gewonnen door dr. Andriessen en mastklimmen door Jan de Boer. De lampionoptocht voor de kinderen was prachtig. De avond werd gesloten met een concert in de muziek tent, een oranjefilm: „Vijftig jaren Wilhelmina" en het ontsteken van 't vreugdevuur. Urk kan op twee prach tige feestdagen terugzien. Tijdens de ringstekerij kreeg het bestuurslid van de Oranjevereniging, de heer Jan ten Napel, een kiphar over zijn benen. Dadelijk moest medische hulp worden ingeroepen. Strikte rust werd voorgeschreven, zodat de heer Ten Napel van verdere feestvreugde moest afzien. Op het emigrantenschip van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd de ,.Kota Inten", dat hedenmorgen van zijn zesde boeren-reis naar Canada in Rotterdam' terugkeerde, bevonden zich op de heenreis, gelijk bekend, behalve enige honderden Nederlandse hoeren met hun gezin, ook ongeveer 250 „verplaatste personen", meren deels Mennonieten, die eveneens een nieuwe toekomst in Amerika hoopten te kunnen opbouwen. Deze mensen, om hun overtuiging in Hitler's con centratiekampen geworpen en daar, in tegenstelling met vele hunner ge loofsgenoten, nauwelijks de dood ont groen, bezitten praktisch niets meer in de wereld. De reis naar Canada enz. wordt voor hen betaald, maar enig geld, om aan boord voor zich of hun kinderen kleine verteringen te maken, hebben ze niet. Ook de Ne derlands© emigranten zitten, althans gedurende de reis, niet best in hun geld, daar ze niet meer dan 30 Ne derlands geld mee mogen nemen. Niettemin werd. op initiatief van Ds. D. J. Scholten, die deze reis als geestelijk verzorger meemaakte, tij dens de eerste godsdienstoefening aan boord een collecte voor deze be rooide mede-emigranten gehouden, die het, bovengenoemde omstandig heden in aanmerking genomen, prachtige bedrag van ruim 150 op bracht. De „gewone" collecte aan boord bedraagt gemiddeld nooit meer dan circa f 30. Naar gelang van het aantal kinderen, dat elke Mennoniet bij zich had, werd dit geld onder hen verdeeld, zodat ook deze kinderen tijdens de reis eens een glaasje limo nade. een stukje chocolade e.d. kon den kopen. De gezagvoerder van de .Kota Inten", dp bekende „boeren* vader" Kpt. G. H. Visser, verklaarde vanmorgen hiervan: „Het was ont roerend te zien hoe door dit mooie gebaar ineens het ijs tussen deze emigranten van allerlei nationaliteit gebroken was. Het leek wei, alsof zelfs de taal-moeiliikheden hierdoor overwonnen waren, want sindsdien ging het ook, met de onderlinge con versatie veel vlotter." LAKEMAN—BAKKER EERSTEN TE EINHOVEN Zondagavond is in Philips' Sport park een 100 minuten koppelwedstrijd gehouden waaraan verschillende be kende beroepsrenners deelnamen. De uitslag luidt: 1 LakemanCor Bakker 10 p.; op 2 ronden: 2 LambrichsMaas 11 p.; 3 VoorenVanbeek 8 p.; 4 Sijen— Schweitser 5 p.; 5 MiddelkampWij- denes 3 p.; op ronden Schoenmakers M. Jansen 3 p. Vervolgens op 4 en meer ronden: Savelbergs (alleen), EkelmansDe Korver, Hulshofv. d. Dungen en v. AaSprenkeling dat er een kleine erker bij kwam en de trap iets breder uitviel dan in het plan was aangegeven. Hij had nu ech ter de beschikking over 1 kamer bene den en 2 kamers boven. Dit mag toch heus niet te veel heten voor een gezin waar binnen weinige weken een baby verwacht wordt. Dat de officiële instanties evenwel toch bezwaar maakten, is begrijpelijk en de heer v. d. Geest moest voor de kantonrechter te Delft verschijnen. De ze legde hem een boete op van f 50. De heer v. d. Geest dacht dat hierme de de kous af was, doch hij rekende buiten de waard of wel de burgemees ter van Monster, de heer K. L. J. Wou ters. Deze oud-officier bleek zoveel voor de officiële bepalingen te gevoe len, dat hij ondanks het feit, dat de jonggehuwden naar een eigen woning snakten, en niettegenstaande dat de kantonrechter de zaak met 50 gulden boete afdeed, hij weigerde de vereiste vestigingsvergunning af te geven. De burgemeester eiste eerst dat de wo ning in een toestand werd gebracht zoals aangegeven in het bouwplan. Daarna zal hij waarschijnlijk wel bereid worden gevonden de vergun ning af te geven. De bouwer van de verbouwde schiïur betoogt echter, dat elke verandering tot gevolg zal hebben, dat de schuur- annex-woning dan wel geheel afge broken kan worden. De behandelende geneesheer van mevr. v. d. Geest had ten overvloede een verklaring afgegeven dat de toe stand, waarin de vrouw verkeerde, een uitzetting niet gedoogt. ER UIT! Ondanks dit alles, heeft de burge meester toch de aanzegging gedaan, dat de familie v. d. Geest j.1. Zaterdag 12 uur de woning moest hebben ontruimd. VERONTWAARDIGING. Begrijpelijk was de verontwaardiging in Monster onder de bevolking groot en toen de politie tegen twaalf uur kwam kijken of er nog geen voorbe reidingen werden getroffen om de wo ning te ontruimen, ging er een storm van protesten door de samengestroom de menigte. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat enkele weken geleden een analoog geval zich voordeed in het dorpje Kwintheul, behorende tot de gemeente Monster. Een familie was daar komen wonen, nadat zij haar woning geruild had. Deze familie, wel ke uit Assen kwam, had vanzelfspre kend nog geen vestigingsvergunning. En terwijl het gezin in zeer droeve omstandigheden leefde een zoontje was door onbekendheid met de omge ving, in een sloot geraakt en verdron ken gaf de burgemeester het bevel, dat 's avonds om 10 uur de woning ontruimd moest zijn. En inderdaad zijn de mensen op straat gezet!! In verband met de geruchten van de laatste tijd, over opheffing der veevoederdistributie, wijst „Bolwerk", het maandblad van de landbouw coöperaties in Friesland erop, dat vóór de oorlog in Nederland 2900 mil- ltoen kg krachtvoeder werd gebruikt, met inbegrip van eigen verbouwde producten. Voor het komende seizoen rekent men op een aanwezig zijn van 1200 millioen kg. krachtvoeder. De varkens- en pluimveestapel heeft ech ter nog lang niet weer het vooroor logse peil bereikt. Ofschoon over het algemeen de tegenwoordige positie der krachtvoeders wel gunstig is, vooral van de binnenlandse markt, dient aldus Bolwerk niet uit het oog te worden verloren, dat interna tionale verhoudingen een grote rol bij de krachtvoedervoorziening spe len. Deze zijn voorlopig nog niet zo. dat ten aanzien van aanvoer en prij zen der grondstoffen, onaangename verrassingen geheel uitgesloten zijn. Het hoofdbestuur van de Hollandse Maatschappij daarentegen meent, dat de veevoederdistributie, welke het min of meer versleten noemt. zó spoedig mogelijk op zij moet worden gezet. Volgens het verenigingsorgaan van de „Boek-van-de-maand-club" in de Ver. Staten is onlangs gedemon streerd, hoe slecht door het publiek gelezen en geluisterd wordt. Een der congres-leden oefende crt- tiek op het Amerikaanse ministerie van Landbouw, omdat dit ministerie zijns inziens tal van brochures uit geeft, die niemand belangstelling in boezemen. De belastinggelden wor den hieraan verspild, aldus deze sena tor en het ontbreekt er nog maar aan, dat er een uitgave qver het „liefdeleven van kikkers" is versche nen. Na deze critische woorden ontving de voorlichtingsafdeling van het mi nisterie tal van bestellingen voor het „Liefdesleven van kikkers", afkom stigvan congresleden. Doch ook van buiten die kring begonnen bestel lingen binnen te stromen. Nadat 't mi nisterie per circulaire bekend maakte, dat het niet schuldig was aan de uit gave van het „Liefdeleven van Kik kers" verdriedubbelde de vraag. Een mededeling in de dagbladen over het ontbreken dezer uitgave bracht op nieuw grote stijging in de belang stelling voor verliefde kikkers. „Dan maar de fadio", redeneerde men ten departemente. Een hoge Piet kwam voor de microfoon. Hij verklaarde, .dat zijn ministerie nooit of te nimmer een brochure over het liefdeleven van kikkers had uitgege ven en dat daartoe ook geen plannen bestonden. Toen begon het pas goed: duizen den belangstellenden bestelden het boek „Liefdeleven van Kikkers" on der rembours of per postwissel. Er werd meer tijd, geld en papier ver spild, dan de werkelijke uitgave zou hebben gevergd. In verband met het grote surplus aan bloembollen vin de oogst 1947 en vermoedelijk ook weer van dit oogst jaar gaan in kwekerskringen meer en meer stemmen op in de richting van een belangrijke beperking van de teelt, zowel verplicht als vrijwillig. In het laatste nr. van het Weekblad voor Bloembollencultuur schrijft een kweker: „Door diverse organisaties is voorgesteld om tenminste 15 pet. van de tulpen verplicht in te krimpen en daarnaast de verdere beperking aan het inzicht van elke kweker over te laten. Een definitieve regeling is nog niet bekend, maar vrijwel zeker is, dat hij, die al zijn teeltrecht vol ••'ent, daar zelf de dupe van wordt. Elke kweker zal daarom goed doen de voorgestelde 15 pet. inkrimp niet vol te planten en verder geen teelt- recht te verkopen of te verhuren. „Hij wijst erop, dat ook in de goed- Kcopste prijsklasse van de tulpen een veel te groot surplus is. In 1947 wer den van de Bartigonports niet veel meer dan 150 stuks per roe voor ex port gebruikt. De rest was voor het surplus. De kweker G. Prins Hzn. te Andjjk acht een inkrimp van 15 pet. niet voldoende. Z.l. zal er ten minste 30 35 pet. moeten worden inge krompen. CR wss eens een Engelsman, Stukeley geheten, die ten tijde van George I leefde en die in de loep van dertig Jaar nimmer andere kleren aantrok. Twintig keer per dag waste hij zijn handen, maar andere delen van zijn lichaam stelde hij nimmer aan water bloot, terwijl hij zich één keer in zijn leven slechts liet scheren. Z'n bed werd nimmer opgemaakt en nooit van 2'n leven nam hij plaats op een stoel. Uit gezonderd zijn erfgenamen, broers, zusters en personeel ontving hij nim mer vreemden. Bovendien hield hij zich ernstig bezig met de oplossing van het „perpetuum mobilé", waarin hij echter niet slaagde. Daarna wierp hij zich op de bestrijding van mieren, die in het district waar hij woonde de gehele fruitoogst vernietigden. Hij was zeer rijk en bewaarde zijn geld open en bloot op de planken in de keuken. Toch was hij dermate angstig om zijn geld vermoord te zullen worden, dat hij op gezette tijden een bediende naar één zijner buren stuurde met het ver zoek wat geld te mogen lenen, tenein de de reputatie, dat hij er warmpjes bij zat, afbreuk te doen. Ondanks zijn vele eigenaardigheden was hij een be minnelijk mens. met wie degenen, die wel met hem in contact kwamen het buitengekoon goed konden vinden BRILLEN. Overigens zinkt dit in het niet bij John Little in Kentishtown, die een ware hartstocht voor kuitbroeken en pruiken bezat. Toen hij stierf telden zijn erfgenamen 173 broeken en 180 pruiken. En wat te zeggen van de Engelsman Thomas Leadbetter, die met z'n meu belfabriek een fortuin verdiende en plotseling besloot geen enkel ameuble ment meer te verkopen? Toen hij 700 ameublementen bezat werd hij failliet verklaard zodat hij tot een veiling zijn toevlucht moest nemen. De meu bels brachten ruim voldoende geld op zodat hij 62 ameublementen overhield. Eigenaardig genoeg ging hij zich later op het verzamelen van kleren toeleg gen. Meer dan 250.000 pond gaf hij aan deze hobby in één jaar uit. Op 'n ochtend vond het personeel hem dood in bed liggen, met tientallen verscheur de en stuk getrokken kledingstukken om zich heen. GROGJE EN GELD.... |«r werd in de buurt van Tavistock (een stadje in Engeland) al spoe dig bekend, dat oude zeelieden, die zich aan een der landhuizen vervoeg den, altijd op een grogje en een shil ling konden rekenen. In den beginne kwam het sporadisch voor dat een zee man hier aanbelde, maar alras stond de bel vrijwel niet meer stil. Gelukkig beschikte de eigenaar van het landhuis, die order had gegeven tot deze maatregel, over een huishoud ster, die haar ogen gebruikte. Zij ont dekte vrij gauw. dat alle zeelieden 'n uniform aanhadden dat op dezelfde plaats gerepareerd was met een lap. Zij volgde de eerstkomende „zeeman", zag hem binnengaan in een huisje dat door eeri oude vrouw werd bewoond, om even later weer in gewone kleren naar buiten te komen. Toen Zij een „andere zeeman" uit 't huisje zag komen wist zij genoeg. Neen de grog en de shilling werden na die tijd niet meer verstrekt! Het zijn niet alleen Engelsen, die in excentriciteit uitblinken. Dat ook de Amerikanen hierin meekunnen bewijst o.m. een zekere Albin L. Clough. een kluizenaar, die zichzelf de grootste vrouwenhater ter wereld noemde.' Na zijn tweede vrouw die hij een .helleveeg" noemde, verlaten te heb ben. nam hij zijn intrek in een tot huis verbouwde boot. Hij was er zeker van dat hij in 1940 zou overlijden (het kwam nog uit ook!) en schreef zijn eigen grafschrift, luidend: „Een vrouw is als de hel" Clough, 1864—1940 Een grote opgezette arend en een di to slang „bewaakten" de toegang tot zijn schip. Volgens Clough schrikten deze beesten elke vrouw af. die wel licht van plan was de vrouwenhater een bezoek te brengen. En ook de Amerikaanse schatrijke dame Hetty Green was een excentriek wezen. Haar enige concessie aan lief dadigheid was het lenen van geld aan kerken tegen een rente van 2%. Zij was verder zo gierig dat zij. toen haar zoon eens zijn been brak, dit zelf pro beerde te genezen, liever dan geld uit te geven voor een dokter. Toen na drie jaar de jongen nog steeds over zijn been klaagde, bezocht ze met hem de dokter in New York. deed zich voor als een doodarme weduwe en slaagde erin haar zoon gratis in een ziekenhuis opgenomen te krijgen. Toen men het bedrog ontdekte en betaling verlangde, liet zij haar zoon weghalen! Tenslotte nog iets over John Bow- man. een Amerikaan, die in zijn testa ment al zijn bezittingen en geld aan zichzelf vermaakte, daar hij er vast van overtuigd was na zijn dood op aarde te zullen terugkeren. In dit ver band liet hij een graftombe aanleggen, welke van binnen kon worden geopend. Zijn huis moest blijven zoals het tij dens zijn leven was en zijn bibliotheek moest bijgehouden worden. Hij legde zelfs in zijn testament vast op welke datum hij op aarde zou terugkeren, alleen het jaar kon hij niet zeggen. Niettemin wachten de erfgenamen, die het testament aanvochten en in 't ge lijk gesteld werden, nog altijd op zijn terugkeer. En daar hij omstreeks 1900 overleed zullen zij zich vermoedelijk weinig zorgen meer daaromtrent ma ken. Na een vergadering in Den Haag van Vrijdagmiddag heeft het hoofdbestuur van de Centrale Bond van Transport arbeiders en de Redersvereniging uit IJmuiden overeenstemming bereikt over de eisen, die door de werknemers organisaties gesteld waren ten aanzien van de lonen en sociale voorwaarden in het visserijbedrijf. Bij deze vergadering was een afgevaardigde van het college van rijksbemiddelaars aanwezig, die geen bezwaar had tegen de volgende verbetering: 12 dagen vacantie, waarvan 6 aan eengesloten; 80 procent ziekengeld van het dagloon volgens de zee-ongeval lenwet; Betere rusttijden na iedere nor male reis. 1. WARMENHUIZEN, 3 Sept «,800 kg Aardappelen: Schotse muizen 7,30 idem kriel 2,30, eigenhelmeri 5,80—0,00, Koop- mans blauwe 6,80—7,20 bintjes 6—6,30 en bevelanders 5,90—6,20; 1450 kg uien 7— 7,70; 3S50 kg rode kool 6,20—7,80; 2400 kg gele kool 6—8,80; 41,600 kg witte kool 5—6,60; 3725 kg groene kool 8,20—13,60; 8700 kg slabonen 42—55; 2100 kg bieten I 6 en II 4,50 NOORDERMARKTBOND, 4 September 80,000 kg Aardappelen: eerstelingen t.30—6,70, eigenheimers 5,50—6,20, blauwe eigenheimers 6,507,10, bevelanders 5,30 6: bintjes 6—6,40, ijselster 6,80—6.90 en Koopmans blauwe 6,90—7,20 30.000 kg rode kool 6—9,70; 2600 kg gele kool 9—10,40; 47,000 kg witte kooi 6—5.60; 1600 kg groene kool 16,50—18,30; 2600 kg uien 5,70—8,90; 9500 kg bieten I 6, II 4,50 en III 3; 27.000 kg slabonen 3349 ZUIDERKOGGE, 1 Sept. Beve landers 4,60—510; Geld. Schot 5,70; bloemkool 448; rode kool 67,30; groene kool 13—14,80; kroten 3—6,10; slabonen 2860; snijbonen 36103; uien 6,808.80; tomaten 3082; Claps 3057; Sinjeur 2852; Merode 2544; Hardy 3053; Zigeunerin 3058; James Grieve 3563; Keswick 1729; prui men 655; druiven 70115; meloenen 3758; Trosjes 1832; Signeur Tilles 3044; Transparant 2953; Prinspeer 21—40; Ameli 30—46. WOGNUM, 3 Sept. Aardappelen 5,806; Eigenheimers 5—6; Koopman's blauwe 5.70610. aanvoer 18.000 kg.; slabonen 5164. afwijkend 3755, aan voer 12.000 kg; snijbonen 2064; augurken A 67—72, B 55—68, C 30—38, D 2035. stek 1316; pruimen 1550; witte kool 6 20; groene kool 13—17; gele kool 7,50—9,40; rode kool 6—8,70; uien 79,20; meloenen 1672; tomaten 27—101; waspeen 10—15. II 6—6,30. III 4.50; bospeen 1317; Claps Favorit 4162; Kalebas 2442; Beurre Merode 30—45; Hardv 35—50; Triumph 34—65; Wildeman 2948; Prinspeer 4138; Transparant 26—53: Signaar 3848; Zoete Bloemé 4356; Keswick 1223; Zigeunerin 4461; Trosperen 2136; witlof 39; druiven, Frankenthaler 59 102, Alicante 104—115; bieten I 6—6.50, II 4,50; komkommers 618; bosselderij 5; andijvie 1316; aardbeien 190; sla 5—9,50. Het Kunststoffeninstituut T.N.O., Delft The British Institute of Plasties Technology, Londen De Belgische Kunststoffen-Commissie, .Antwerpen, kondigen aan, dat in September wederom schriftelijke cursussen in kunststoffen zullen aanvangen. Cursisten zullen de volledige schriftelijke cursus ontvangen, ter wijl er tijdens de cursus contactdagen worden georga niseerd met lezingen, demonstraties, tentoonstellingen en filmvoorstellingen. Aanmelding staat open tot 15 September. Prospectus en aanmeldingsformulier op aanvrage verkrijgbaar bij de Cursusleiding Kunststoffeninstituut T.N. O. JULIANALAAN 134, DELFT. De Curausleiding ls gaarne bereid mondelinge toelich ting te verstrekken na voorafgaande afspraak. EIGENHEIMERS, 3,50 per zak, thuis be zorgd. P. UEFTING, Stoomweg 32, Telef. 360, Breezand. VOOR MOTOR- EN RIJWIELONDERDELEN naar VAN BAAREN. Zoo juist ontvangen; LANGE LEREN JASSEN met garantie van le klas fabriek. Ook het bekende D. K. W. VET en alle kleuren LEDERWAS, NAAIMACHINE-OLIE; teven» te koop; D. K. W. AUTO 700 cc 1937 in zeer goede conditeie. P. VAN BAAREN, Molenstraat 111, Telefoon 2531.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 5