Nu de feesten achter de rug zijn Stad en Chtigewut. De heer Middendorp geïnstalleerd als directeur der Zeevaartschool De Koog vierde zijn Oranjefeest Burgerlijke Stand Wederom brengen wij U een HERDENKINGSLEPEL vanKONINGINJULIINA in echt zilver, prijs 17.50 zonder inlevering Internaat in gebruik genomen Texel. Burgerlijke Stand Callantsoo g. Geslaagde Oranjefeesten Goede uitvoering van Zeemansvrouwen Jalianadorp. Purmerender Markt Is hier iets van U bü? Visserij Slijkhuis slaat Ontploffing eist vier doden in le- Doodstraf in Goalpara-affaire VAN N/ABU EN VERRE Terugziende op de feestelijkheden, die de aandacht der Helderse bevol king hebben gevraagd, kunnen we met tevredenheid spreken over hetgeen tot stand werd gebracht. Een maand geleden was er reden te over om te veronderstellen, dat de gebeurtenissen die tijdens de feestweek in Den Helder zouden plaats vinden, gemakkelijk in een kolommetje beschreven zouden kunnen worden. Het zijn meerdere kolommen geworden, en nog moest ieder onderdeel der feestviering met betrekkelijk weinig woorden worden afgedaan. Het bleek jammer genoeg niet mogelijk, om alles uitvoe rig te bespreken, en allen te noemen die daarop op grond van hetgeen door hen werd gepresteerd eigenlijk wel recht hadden. Er zijn in de afgelopen week zelfs verschillende feestelijkheden gehouden, die niet eens in het kader van een al gemeen overzichtje konden worden vermeld, maar die toch aan de verge telheid moeten worden ontrukt. Wij bedoelen de feestjes, die in verschil lende buurten voor de kinderen wa ren georganiseerd. Zo zijn wij geweest in de Speeltuin Visbuurt. waar circa vijfhonderd Visbuurt-kinderen van 'n openluchtvoorstelling konden genieten. De meester-goochelaar Joe Burton ver toonde zijn staaltjes, de Two Corty's (speciaal overgekomen uit Amsterdam) verrichtten hun acrobatische toeren, er werd getracteerd, en het geheel werd met zang opgeluisterd door vijf jongelieden, die zich heel bescheiden aandienden als de „grootste schooier tjes" van de Visbuurt. Ook passeerden wij de Reigerstraat, waar (onder een frisse bries) allerhan de kinderspelletjes werden gedaan. Het was maar goed dat de geluidsinstalla tie van de heer Wols haar diensten bewees, anders was alles niet zo,vlot verlopen. Soortgelijke vermakelijkhe den waren door de buurtvereniging ..Lijsterstraat, Ooievaarstraat, Koek koekstraat" georganiseerd op het sport terrein aan de Meeuwenstraat, waar vooral het stijfsel-happen grote hilari teit verwekte. Het was hier de geluids installatie van de heer Cruijff, die waardevolle diensten bewees. Door de buurtverenigingen Emmastraat en Wil- helminastraat waren eveneens kinder feesten georganiseerd, en wel op het open terrein achter de Polderweg. We kunnen niet volledig zijn, maar vermelden nog wel even het kinder feest in de speeltuin Tuindorp, waar natuurlijk weer een poppenkastvoor stelling en de nodige tractaties op het prograriima stonden. Overal werden we getroffen door de ijver en het enthousiasme, waarmede de kinder vrienden en -vriendinnen zich inspan den om ook voor de jeugd in deze da gen iets te organiseren. Behalve de jeugd, is er ook een an dere categorie, die bij dergelijke gele genheden de bijzondere aandacht ver dient. Dat zijn de zieken en ouden van dagen, die dikwijls van anderen afhan kelijk zijn. We herinneren daarom met waardering aan het initiatief van die stadgenoot, die met zijn invalidewa gentje geheel belangeloos hulpbehoe venden heeft willen rondrijden. En ook valt te loven hetgeen het Rode Kruis voor zieken en ouden van da gen heeft gedaan. Bijna honderdvijf tig van deze hulpbehoevenden hebben door de goede zorgen van het Rode Kruis een rijtoer door de verlichte stad kunnen maken. De route was zo danig gekozen, dat er geen onderdeel der illuminatie werd gemist. Wij heb ben dat tijdens de tocht zelf kunnen ondervinden, want de bussen reden ook door de Vlamingstraat, die wij tot op deze Zaterdag niet eens hadden ge zien. Toch bleek dat één van de stra ten waar de bewoners de meeste zorg (en dat met goed succes) aan de ver lichting hadden besteed. En ook zagen •we toen het keurig verlichte clubge bouw van onze watersportvereniging voor het eerst. En nu zouden we tenslotte nog kun nen vermelden, dat Maandagavond van acht .lot twaalf uur intensief voor ons kantoor werd gehost en gedanst. Van uit het bovenraam hadden we een aar dig uitzicht op het mensenkluwen, dat wonderlijk genoeg maar nooit in de war raakte. De nieuwe dag was reeds enkele uren oud, en de krant van gis teren lag al op de pers, toen hier en daar de feestviering nog steeds aan de gang was. En thans, nu wij dit schrij ven, nog geen twaalf uur later, be vindt in menige stadswijk de versie ring zich reeds in slopershanden. Maar de herinnering aan deze gedenkwaar dige dagen zal nog lang levend blijven. Opgaaf van 30 Augustus tot en met 4 September 1948 Bevallen: H. A. Bakker-van der Linde, z.; M. C. Tuithof-de Groot, d.; C. Groot-Slikker, d.; J. Zwane- veld-Paans, d.; H. v. Teeckelenburgh- Kwast, z.; H. Kalf-Tol, d.; A. Kegge- Holman, d.; E. Bennink-Plooij, d.; J. W, Verhoef-Swart, z.; E. van Doorn Nleuwenhuizen, d.; A. Krujjff-Kra mer, z,; J. Wolters-de Vroome, z.; J. G. Martens-van Baggem, d.; F. Harkema-van der Werff, d.; J. de Wolf-Smit, z.; C. E. Vijf vinkei-Brink man, z. Ondertrouwd: S. Snitjer en M. van E ijsden; S. J. Snijders en J. M. Brandhoff; C. van der Eijk en J Bakker. Gehuwd: J. Jansma en J. M. van Wolferen; L. Kraak en D. Schor- s;jj; W. de Wolf en M. Niessen; G. Visser en J. F. Visser; L. de Boer en G. Bosma. Overleden: A. Chr. Lagerwejj, geb. Schaffer, 67 j.; T. Tuinder, geb. Visser, 71 j.,; D. Jonkman, wed. A. J. van der Lans, 71 j.; E. van der Molen, m., 54 j.; A. C. Serano, geb. Sturk, 71 j.; A. Smit, v„ 72 J.; M. Polet, weduwe D. Romar, 79 jaar. MARINIERS OP WACHT VOOR HET KONINKLIJK PALEIS. In verband met het grote aantal gas ten, dat gisterochtend op het paleis op de Dam ontvangen werd, bleef de wacht, bestaande uit leden van de Ko ninklijke Nederlandse Studentenschiet vereniging en het garderegiment Jagers tot in de middag in dienst. Om twee uur werden zij echter afgelost door een afdeling marinier i. Tijdens een (zo zouden we het kunnen noemen) „Alle hens" in de hal der school, werd gis'-rmorgen om negen uur de nieuwbenoemde directeur der gemeentelijke zeevaartschool, de heer J. Middendorp, door de wet houder van onderwijs, i heer L. F. van Loo, geïnstalleerd. Alle leerkrachten en leerlingen, a'-mede de administratrice mevr. Brizée, waren daarbij aan wezig. Om nog een reden was deze dag voor de zeevaartschool een zeer belangrijke, want tevens werd het nieuwe internaat, waarop zo lang met smart werd gewacht, in gebruik genomen. naat in gebruik kon worden genomen. Een ieder die weet, hoe gebrekkig de leerlingen van buiten waren onderge bracht in het tijdelijke internaat aan de Binnenhaven, zal zich oprecht ver heugen over het gereedkomen van de nieuwe slaap- en recreatie-zalen. Be staande lokalen in de zeevaartschool konden als zodanig worden ingericht. Het ziet er allemaal voortreffelijk uit, en wij zagen bij de nieuwe bewoners dan ook louter opgewekte gezichten. Een veelbelovend begin van de nieuwe cursus! Staande op de brede hardstenen trap hield wethouder Van Loo een toe spraakje, waarin hij herinnerde aan de tien jaren, dat de heer Middendorp vóór de oorlog de leiding had van deze school. In de Meidagen van 1940 trok de heer Middendorp (als een der eer ste „Engelandvaarders") naar de over kant van de Noordzee, om daar zijn diensten te geven bij de geallieerde oorlogvoering. Enkele jaren lang heeft de school toen onder tijdelijke directie gestaan van de heer Grobben, die deze taak voortreffelijk heeft vervuld. Na de oorlog keerde de vroegere directeur behouden in het bevrijde vaderland terug, maar niet meer in zijn oude functie. Als kapitein-luitenant ter zee KMR werd de heer Middendorp als leraar verbonden aan het Koninklijk Instituut voor de Marine. De zeevaartschool kreeg toen als di recteur de heer A. M. van Weele, die echter na ruim twee jaar de voorkeur gaf aan een functie aan de Rotterdam se zeevaartschool. Het verraste het ge meentebestuur, onder de sollicitanten ook de heer Middendorp aan te tref fen. En het was geenszins verrassend, dat de raad met algemene stemmen tot zijn benoeming besloot. Per 1 Januari a.s. zal de heer Middendorp met eer vol ontslag uit de zeedienst gaan, zo dat dan de -eevaartschool voor de volle honderd procent van zijn grote erva ring en zijn werkkracht zal kunnen profiteren. De heer Van Loo wenste de nieuwe directeur van harte geluk, en hij hoop te dat de heer Middendorp het onder wijs op de vooroorlogse voet zou kun nen voortzetten, indien mogelijk spoe dig ook in een BS-afdeling. De heer M. C. Schakel, voorzitter van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar- en Nijverheidsonderwijs, voegde in een enkel sympathiek woord zijn gelukwensen daarbij. Ook wij van onze kant zijn ervan overtuigd, dat de zeevaartschool onder de beproefde leiding van deze direc teur een goede toekomst tegemoet gaat. Een prettige omstandigheid is thans reeds het feit, dat het nieuwe inter G b o r e n Margaretha J„ d. v. Petrus N. van Tilburg en Joanna A. Jansen; Maria j. J., d. v. M. J. Lutter- m&n en Elisabeth A. Blaas; Maria, d. v. Jacob Smit en Johanna B. M. van Beek; Cornelis N., z. v. Willem H. Bakker en Cornelia J. Hin. Ondertrouwd: Gerardus C. Barhorst en Gezina W. de Haan; Dirk A. Ribblnk en Martha M. Bakker. Getrouwd: Johannes Jansen en Neeltje Kaczor; Jacob Huisman en Cornelia M. Groen. Overlede n: Jannetje Mossel, 72 j., echtg. v. Jan G. Dros. GEVONDEN VOORWERPEN 1 dolkhouder met zakmesje, 1 gou den broche, bl. plastic damesjas, 1 lichtbr. kinderwant, 1 paar klompen, 1 kinderschakelarmbandje, 1 oranje lintje met colliertje, 1 groene vulpen, 1 damespolshorloge. Ter gelegenheid van de inhuldiging van H. M. Koningin Juliana, zijn hier op Maandag j-1. kinder- en volksspe len gehouden. Reeds om half tien 's morgens, werd er begonnen met de kinderspelen. Hoewel het weer zich aanvankelijk niet gunstig liet aanzien, is het op een klein buitje na, de gehe le dag droog gebleven en des middags kwam de zon er nog goed door, wat het geheel opvrolijkte. De spelen had den een vlot verloop en de kinderen zowel als de ouderen, hebben fel ge streden om een prijs te bemachtigen. Doordat de burgerij op de hen aange boden intekenlijsten, goed had geof ferd, was de commissie in staat aardi ge prijzen beschikbaar te stellen. Hier volgende de uitslagen kinderspelen. Groep 1, 6 jaar, vlaggetje zetten: 1 Tini Baken, 2 Gijs Oskam, 3 Kees Raap, 4 Dick Zeeman. Groep 2, 7 jaar, blokjesrapen: 1 Theo Bijpost, 2 Thea Hoek, 3 Jan Beun, 4 Hans Swart. Groep 3, 8 jaar, blokjeslopen: 1 Gerrit Roos, 2 Wim Gijtenbeek. 3 Hein Beet- tjer, 4 Ab de Vries. Groep 4. meis jes, 8 jaar, wasophangen: 1 Annie Hol lander, 2 Annie Hoogschagen, 3 Nellie Erardus. Groep 5, jongens 10 jaar, zaklopen: 1 Gerrit Bijvoet, 2 Tjade Koelemeij, 3 Harm de Jong, 4 Barry de Wilde, 5 Willy Mooij, 6 Haiko Hid- den. Groep 6, meisjes 9 jaar, drie beenloop: L Rietje v. d. Plas en Nellie Baken, 2 Annie van Woesik en Grietje de Leeuw, 3 Corrie Hoep en Janny Rietvink. Groep 7, oudere jongens, hindernisbaan: 1 Jan Mooij, 2 Tin Mol. 3 Rinus de Vries, 4 Klaas Wittebol, 5 Egbert Beetjes, 6 Kees Erardus. Groep 8, oudere meisjes, waarvoor let- tersleggen was vastgesteld, werd we gens een opkomende bui omgezet in zaklopen: 1 Nellie Swart, 2 Truus Cor- reljé, 3 Annie Oosting, 4 Tinie Jong bloed. Alle kinderen werden na afloop ge tracteerd op een glaasje ranja en ieder ging met een zakje snoep en een reep chocolade naar huis. 's Middags volksspelen, waarvoor de liefhebberij weer groot was. Uitslagen: Dames, popzoeken: 1 mevr. van Twuijver—Veenstra, 2 mevr. Scheijen— Zander, 3 mevr. BregmanGalis. Mevr. Schmidt—Baken ontving een troost prijs. Dames, jas aantrekken en hoed opzetten in loshangende kuip: 1 Tinie Kamp, 2 mevr. ModderEikel, 3 mevr. van Weert—Mooij.Heren wiel rennen: 1 Jb. Zwaan, 2 Jack Wittebol. 3 Jb. Buis, 4 C. Worp, 5 Jan Borst, 6 Don de Vries. Heren, hindernisbaan en o.a. pop luier aandoen: 1 Ben de Vries, 2 P. Tromp, 3 C. Swart, 4 S. Schagen, 5 Gert van Twuijver. De prijzen bestonden uit contanten. De heer Koster te Schagerbrug was met zijn geluidsinstallatie op het ter rein aanwezig en hield er met aardige gramofoonplaten de goede stemming in. Het was weer een uitstekend ge slaagde dag en Callantsoog heeft op waardige wijze de Jubileum- en In huldigingsfeesten gevierd. Op kermismaandag bracht de to neelvereniging „Animo" uit Oudesluis in de zaal van Ben de Vries, het be kende toneelstuk „Zeemansvrouwen" van Herman Bouber. Het stuk is over het algemeen goed opgevoerd. Hoewel we het zeer op prijs stellen, dat een uitvoering op de vastgestelde tijd be gint, was het o.i. toch niet juist dat, ter wijl vele bezoekers zich om evenoyer acht uur nog naar hun plaatsen moes ten begeven, het scherm werd opge haald en het stuk een aanvang nam Door dit getrappel en geroezemoes, ging zo niet alles, dan toch veel van het eerste gedeelte verloren. Ook mis ten wij een programma. Hiervoor was door „Animo" niet gezorgd, waardoor voor hen, die het stuk niet ken den en dat was toch voor het meren deel van de bezoekers het geval, moei lijkheden ontstonden om verband te zoeken met de diverse spelers. Wij zouden „Animo" willen aanraden een volgende keer hierin te voorzien. De inhoud van het stuk is genoeg zaam bekend en wij zullen er niet over uitwijden. Er komen figuren in voor, die een krachtige vertolking eisen. Het Amsterdamse dialect ligt dilet tanten weieens wat zwaar, zo ook hier waren enkele spelers er even naast, wat hun echter niet kwalijk wordt ge nomen. Verschillende scènes werden goed uitgevoerd en het publiek leefde goed mede. De grime was goed verzorgd, evenals de kleding der spelers. Het moet ons echter van het hart, dat enkele spe lers, na jaren verschil, nog dezelfde kleding droegen. Het décor was een voudig, zo het moet zijn en was goed gekozen. „Animo" kan in het geheel op een goed geslaagde avond terugzien en het applaus aan het einde hen gegeven, was dan ook wel verdiend. DUITSE OBSTAKELS GAAN VERDWIJNEN. Door de directie van de Rijksdienst voor Landbouwherstel in de Inspectie Noord-Holland werd dezer dagen aan besteed het wegruimen van diverse ob stakels uit de bezettingstijd. De aanbe steding geschiedde in 2 percelen: a. was het gehele werk en b. met uitzondering van enige objecten. De drie hoogste in schrijvers waren firma Rollingswier en Rombout, Franeker, a. f 92.560, b. 84.360. Firma Bakx c.a. a. f 58.500, f 53.400; J. de Waard te Rotterdam a. f 39.358, b f 36.786. De drie laagste inschrijvers waren: G. M. Bosland en Honingh te Amster dam a. f 21.939; b. f 20.657. Firma J. C. v. d. Beink te Heemstede a. f 20.743. Th. Veul te Zijpe a. f 17.850; b. f 16.600. Het verschil tussen de hoogste en de laagste inschrijver bedroeg 74.710. Notering van 7 September 1948: Aangevoerd 740 runderen, w.o. 264 vette koeien en 11 stieren, 80 nuchtere kalveren, 300 schapen en 4 vette var kens voor de levering. 115 melk- en kalfkoeien 450850, matig; 312 gelde koeien 375—625, goed; 18 pinken 225 380, kalm; 20 stieren 350725, stug 360 schapen 6085, stug; 240 lammeren 30 56, stug; 63 bokken en geiten 1080, stup: 347 biggen 3065, stug; 50 paar den m veulens 275750, 130250, ma tig 1950 oude kippen en hanen, rode en witte 2.502.75 per kg; 500 idem blauwe 2.753; 8160 jonge hanen, rode en witte 2.753; 450 idem, blauwe 3 3.25 per kg; 625 jonge hennen 710 per stuk; 660 eenden 23, 360 konijnen 1—12, 23 ganzen 68. G e v o.n d e n: zilveren armband, bruine autoped, sigarenaansteker, witte badmuts, 2 bankbiljetten van f 50, sier- schuif, blauw geruite handdoek, Ierse setter (hond), grijs gestreept jasje, witte kip, liniaal in etui, padvindersmes in schede, pcVtemonnaie inh. f 2.75, porte- monnaie inh. f 26, rood lederen porte- monnaie inh. f 3.70 en textielpunten, port. inh. koralen rozenkrans, port. inh. f 9.50, port. inh. f 1, port inh. f 2.50, port., tabakspijp, pakje bestaande uit oude kledingstukken gewikkeld in licht grijze regenjas, leren riem, rozenkrans, zwarte gym.schoen, autosleutel, dames tasje inh. bijbeltje, zwart vulpotlood, vulpen, werkbank, rieten poppenwagen met beertje en eendje, zak inh. 2 zwem broeken, 2 hemden, handdoek en een paar kousen, jong bruin hondje. Verloren: gouden schakelarm band, gouden armband, badhanddoek en broekje, zilveren broche, paar grijze htrenhandschoenen, gouden halsketting met hangertje, 3 port. met inhoud, portefeuille, legitimatiekaart, gouden trouwring, zilverbon f 2.50, beertje (speelgoed). Inlichtingen op het hoofdbureau van politie. HOORN. Visafslag. Aangevoerd door 24 vaartuigen in de week van 30 Aug. toi 4 September: 112 pond bot 6874 cent; 4264 pond lijnaal f 1.07f 2.70; 691 pond fuikaal f 1.18f 2.23; 155 pond kuilaal f 1.06f 1.24; 1201 pond snoek baars 6073 cent; 340 pond baars 2732 sent; 25 pond blei 69 cent en 302 pond voorn 2—4 cent. Alles per pond. Het is in De Koog altijd een beetje moeilijk met het vieren van leesten, welke in het seizoen vallen De zorg voor de vele honderden gasten is maar al te vaak een belemmering om het vele voor bereidende werk goed te verrichten De Koog was dan ook niet versierd Alleen de openbare Lagere School was aardig ln het groen gezet en prijkte met een grote gekroonde J Knap werk, jongens en meisjes! Toch ls er een heel programma alge- werkt op Zaterdag 4 September De dag begon met 881 toespraak van het hoold der school, de heer C Akkerman, die de kinderen wees op de grote betekenis van de dagen, welke wij nu beleven Daarna begon de vliegerwedstrijd Begunstigd door een stevige Zuidwesten wind klom men de vliegers omhoog, de blauwe lucht lu Dit ls stellig niet de laatste vlieger wedstrijd, die De Koog heelt georgani seerd Aardig waren de vliegers van Hen- kle Kieviet, Dlckie Kikkert en Bertus K le wiet Het Oranje-comité gal evenwel royaal een prijsje aan alle deelnemers, zodat ledereen tevreden was Daarna trok de jeugd in optocht naar het strand waar de perken al uitgezet waren Gewapend met schepjes, messen en houtjes begon een honderdtal kinderen de edele wed kamp ln het vervaardigen van het mooi ste zandliguur Er waren veel gekroonde W's en J's, boten en forten, maar toch kwamen er ook originele modellen voor De prijswin naars waren: Groep 1, leeftijd S en T jaar: l Anna Spigt en Irene Eelman: 2 Simon Daalder; 3 Jan Zoetelief Groep 2, leeftijd 8, 8, 10 jaar: 1 Cees Bonne (Het eiland Texel); 2 Ada Boogaard (Kerk met toren te De Koog); 3 Johan Knol (Schip); 4 Dicky de Muinck (meeuw Op paal) Groep 3, leeftijd 11, 12, 13 jaar: 1 Piet Slot en Albert Wilkes (De „Karei Door man"); 2 Klaas Bonne (Gekroonde W met jaartal); 3 Arte Eelman (Dorp) 'S Middags om 2 uur begon Texel's Fanfarecorps zijn rondgang door het dorp, om daarna post te vatten op de speelweide tegenover de school, waar volksspelen werden gehouden Winnaars van de koppelwedstrijd wa ren: 1 Spiering: 2 K Borgman; 3 P Eel man, met hunne dames De „Strijd om de man" gaf als resul- tsat: 1 mevr Koningsveld; 3 mevr N Foth- mann—Vermeulen; 3 mevr J Eelman— Vermeulen Met de nieuwe aanwinst van de school in De Koog, hebben leerkrachten en kinderen eer Ingelegd We doelen hier op de poppenkast, die 's middags twee voor stellingen gaf De kast ziet er keurig uit, de décors zijn fris cn kleurig en de pop pen zijn bijzonder suggestief en artistiek uitgevoerd Jan Klaassen weerstond dap per alle aanvallen van hulsbaas, veld wachter en Dood van Pierlala en ver sloeg met zijn stok zelfs de grote tove naar Ali-Ben-Ossepoot De kinderen ge noten volop en schreeuwden hun Ja en Nee zo hard, dat Jan Klaassen zelfs te. vreden was Na afloop van de tweede voorstelling begon de wielerronde voor amateurs Het parcours was niet al te zwaar, maar toch waren er enkele scher pe bochten in, die hoge eisen stelden aan de stuurkunst van de deenemers De ju niores reden een ronde, de rest moest het traject viermaal afleggen Winnaars werden: Groep 1, leeftijd 14 tem 17 jaar: 1 Beb Boogaard; 2 Jan v d Vis; 3 Arte Douma Groep 2, leeftijd 18 Jaar en ouder: 1 W de Boer; 2 Jan Bonne Kzn; 3 werd L Bakker, die zich door het onverwachte optreden van een TESO-bus van de eer ste plaats zag verdrongen 's Avonds vonden op het verlichte speelveld nog verschillende volksspelen plaats De heer en mevr Rehorst, burge meester van Texel, waren met hun doch tertje aanwezig op het feestterrein en deelden ln de vreugde van de honderden feestgangers Winnaars in de kruiwagenrace voor paren waren: 1 W Zijm; 3 H Kiewiet, met hunne dames Zaklopen voor dames: 1 J van Heer v/aarden; 3 N van Heerwaarden; 3 M Stark Het nummer: Hoedenslaan voor heren verwekte veel hilariteit en menige deel nemer kreeg een fikse klap met de ge. vulde kous Winnaars werden: 1 T van Duinkerk; 3 Koningsveld Tot slot sprak de heer Akkerman nog enige woorden, waarna gezamenlijk het Wilhelmus werd gezongen Daarna werd het kampvuur ontstoken, waaromheen de jeugd een vreugdevolle rondedans uitvoerde De honderden feestgangers kunnen te rugzien op een vreugdevolle avond „ij de gisteravond te Le gehouden internationale weds^ heeft Slijkhuis de 1500 meter gewo r.en in 3 min. 49.6 sec., een nim,„. Leuvp. 'strijde- -v—nieter gei nen in 3 min. 49.6 sec., een nieuw derlands record. Het oude record sb,*" sinds 30 Aug. 1946 op zijn naam nï 3 min. 50.4 sec. Als tweede klasseerde zich de w. kende Belg Gaston Reiff met een t*' van 3 min. 50.4 sec. Door onbekende oorzaak heeft hevige ontploffing plaats gehad een fabriek voor suikergoed te Chf cago. Verscheidene personen een op het ogenblik van de ontpiofiw*11 de fabriek aan het werk. Vier arFIa Hprs werden ^ednod terwijl Ze ders werden gedood, van de eerste twaalf naar het zieW huis overgebrachte personen vensgevaar verkeren. Het Bijzonder Krijgsgerecht te Bui tenzorg heeft uitspraak gedaan in t<. Goalpara-affaire en de hoofdschuldige van de aanslag en terreurdaden op emploijé's van de fabrieken rond Goalpara ter dood veroordeeld. Het tweede lid van de terreurorg&. nisatie, «te zich aan de overval han schuldig gemaakt werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van jaar. acht Te Londen wordt een internatio naal spiritistisch congres gehouden waaraan afgevaardigden uit vijftien landen deelnemen. NIEUWE ONRUST BIJ DE HAAGSE TRAM In een nachtvergadering van het personeel der Haagse tram, 'velkedoor velen werd bijgewoond, heeft men tot uitdrukking gebracht, dat de actie tot verbetering der bestaansvoorwaarden van de tram-mannen zal worden voortgezet. Besloten werd nog deze week of in het begin van de volgende week een demonstratie op straat te houden. OOK IN INDONESIë GRATIE. Ook in Indonesië krijgen de ge vangenen, met uitzondering van de veroordeelden van landmacht en ma rine, ter gelegenheid van het rege ringsjubileum gratie. De vermindering der straffen varieert van een tot acht maanden. Dezer dagen constateerden dokto ren niet minder dan zes gevallen van para-typhus te Zwolle. Goor viert in deze dagen haar 700-jarig onafhankelijkheidsfeest. De gemeenteraad is Maandag a.s. ter ge legenheid van de Kroningsfeesten in een buitengewone zitting bijeengeroe pen, niet in het gemeentehuis, zoals gebruikelijk, doch in de muziektent. Op 8 en 9 October a.s. wordt te Wageningen een congres gehouden over de voedselvoorziening der wereld, georganiseerd door het verbond van wetenschappelijke onderzoekers. Een adviescommissie staat het bestuur van de afdeling Wageningen van het V.W.O. in zijn organisatorische werkzaamhe den terzijde. De minister van Land bouw heeft zijn medewerking toege zegd. De centrale bond van ziekenfond sen te Utrecht heeft f 5000 ter beschik king van het Koningin Wilhelmina- fonds voor de kankerbestrijding ge steld. Gedenicotiniseerde tabak, d.i. kerf tabak, waaraan de nicotine geheel of bijna geheel is onttrokken, mag voort aan bonvrij worden verkocht. Op de verpakking moet vermeld staan „gede nicotiniseerde tabak, bonvrij". De „Nederlandse Bond van vrou wen, werkzaam in bedrijf en beroep", aangesloten bij de „International Fede- ration of Business and Professional Women", organiseerde te 's Graven- hage een bijeenkomst waaraan tal van vrouwen uit het gehele land hebben deelgenomen. Met een plechtige dienst in de Westerkerk is het congres van de we reldraad der kerken beëindigd. In de Donge te Geertruidenberg liggen twee legeringsschepen gemeerd. Deze worden over 14 dagen in gebruik genomen door een gedeelte van de pontonniers-recruten die hun opleiding in de kazerne achter de rug hebben. De Poolse padvindersvereniging is uit het internationale verband ge treden „omdat de leiding reactionair" ls. Kroonjuwelen ter waarde van ongeveer f 62.000 gulden, die aan de Japanners gegeven waren teneinde twee gevangen Javaanse sultans een betere behandeling te doen toekomen, zijn aan Ned. regering overhandigd voor de teruggave aan de verwanten der sultans, die later toch ter dood ge bracht werden. Men is gereed gekomen met het leggen van een telefoonkabel tussen La Panne en Dover. Langs de kabel zullen 216 gesprekken tegelijk moge lijk zijn. President Truman heeft een com missie aangewezen voor de bestudering van arbeidsverhoudingen in verband met het program voor de ontwikkeling van de atoomenergie. Lt.-generaal Loeang Tsjartnakrob, dé Siamese minister van Defensie, heeft verklaard, dat in de Zuidelijke provincies van Siam, die aan Malakka grenzen, „een wijdvertakt bandietisme" heerst. Bernadotte, bemiddelaar der Vb' voor Palestina, maakt bekend, dat de ontruiming door Arabische en Joodse strijdkrachten van de Rode Kruiszóne te Jeruzalem, die in neutraal gebied zal komen te liggen, Zaterdag is be gonnen. De V. N. bieden door Duitsers ge roofde diamanten te koop aan ter waarde van 125.000 pond. De opbreng* zal gebruikt worden voor slachtoffer* der Nazi-onderdrukking. Reddingsploegen hebben de be vroren lichamen gevonden van ..„.w. vier Jonge Zwitserse bergbeklimmers, die door slecht weer waren overvaller- toen zij dit weekend van de top van de Matterhorn afdaalden. Het college van B. en W. va® Rotterdam heeft aan de gemeenteraad een plan ter goedkeuring voorgele! betreffende de bouw van 320 systee®' woningen in de Kleinpolder on Overschie. do°r H. M. -Koningin Juliana op het balcon van het Dam-paleis, omge^ haar gezin en bejubeld door de duizenden, die in het hart van het .gete- onze nieuwe Vorstin met daverende ovaties begroetten. In deze o l(jke ogenblikken heeft de hoofdstad H. M. een hartelijk welkom

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2