Anthony van Kampen geen „totok" meer Nederland maakt agrarische propaganda Tante Sabine n Het nut van het psychotechnisch onderzoek Nu de Banckerthuiswaarts vaart WRIGLEYrk. tXfWikt Wij luisteren naar DAMRUBRIEK Grote tentoonstellingstent gereed m m Wm. 'JÊmWm grijpt in Oji Uw stxütfibvn.de, échte. Internationaal zakkenrollers-echtpaar gearresteerd Ook voor de betrokkene Mansholt sprak te Groningen „Bedankt voor het werk, wat jullie hier liebt verricht en een hele goede thuisreis". Met deze woorden besloot Vice-Ad miraal A. S. Pinke zijn toespraak tij dens een „alle hens voor de boeg", waarbij hij zijn mannen weer eens een hart onder de riem stak. De Commandant der Zeemacht in Ned. Indië is intussen van boord ge gaan en er is nu geroezemoes op Hr. Ms. torpedobootjager „Banckert", die afgemeerd ligt aan de kade te Tand jong Priok. Om over enkele ogenblik ken van wal te steken en koers te zet ten naar het Vaderland. Voor de bezoekers is het nu tijd ge worden om van boord te gaan. In een wip is de torpedobootjager ontmeerd. Even „rétirer pour mieux sauter" en dan glijdt Hr. Ms. „Banckert" op hal ve kracht de haven uit. Sierlijk zijn de vormen van de snelle jager en kaarsrecht staat de bemanning tijdens de paradeer-rol aangetreden. Rechter nog wordt hun houding als de Staf- muziek van het Kon. Ned. Ind. Leger, die mee af kwam douwen, ons volks lied gaat spelen. Hoog op de brug bevindt zich de commandant, de kapitein-luitenant ter zee J. J. Hoogendoorn. Hij staat ook in de houding, met de hand aan de pet, doch ondertussen houdt hij tevens een oogje in het zeil, want hij is de man, die verantwoordelijk is voor schip en bemanning. Ook tijdens het spelen van het „Wilhelmus". Op het achterdekhuis, bij de niet in gedeelde officieren, staat de enige bur ger aan boord. Zonnebril op de neus, vierkante kin vooruit en blootshoofds, zoals ik hem hier altijd gekend heb: de schrijver Anthony van Kampen. Nadat de laatste klanken van het „Wilhelmus" zijn verklonken, echoënd tegen de grijze scheepshuid, gaan er hoezee's en petten de lucht in. En ter wijl de „Banckert" tussen de beide pieren van Tandjong Priok het ruime sop tegemoet vaart, blijven zij, de thuis- vaarders op de torpedobootjager en wij, die blijvers in Insulinde, wuiven. Op het achterdekhuis staat Anthony van Kampen en zwaait, lang en na drukkelijk. Want mèt de mannen van de Ko ninklijke Marine, met wie hij nu gaat thuisvaren, verlangt hij naar Neder land, naar zijn gezin, naar de ver trouwde omgeving. Maar aan de ande re kant verlaat hij Indië met een soort van weemoed, die alle mensen eigen is, die deze gordel van smaragd heb ben gezien en meegemaakt in al zijn schoonheid. En dat hééft deze auteur. In talloze bladen en tijdschriften schreef hij over de belevenissen en ervaringen, die hij gedurende de tijd, die hij, als gast van de Koninklijke Marine, doorbracht in deze contreien. Dat was vier maan den. „Te kort", zegt de één, „om een land van zulke geweldige afmetingen te leren kennen". „Lang genoeg", zegt de pessimist, ,om malaria te krijgen, dysentherie of de „kolere". Ze slaan echter beide de plank mis. Natuurlijk is Anthony van Kampen geen Indië-kenner geworden in de strikte betekenis van het woord. Daar voor was de toegemeten tijd inderdaad te kort. Doch hij heeft een kijk gekre gen op land en volk in deze gewesten, een visie, die er niet dikwijls naast is. zoals uit gesprekken bleek. Bovenal heeft hij nu ook precies begrepen, welke de taak is van de Koninklijke Marine in de Oost. Hij schreef daarover reeds vele ma len en doet het op dit ogenblik nog. Aan boord van Hr. Ms. „Banckert", in de zeehut, is van Kampen nu reeds be zig aan de grondslag voor enkele boe ken, die hij over Indië en de Marine denkt te gaan schrijven. En deze boe ken zullen van grote betekenis zijn!! Te weinig is er in het Vaderland bekend over de huidige toestand in de Indische Archipel, zoals evenmin wordt beseft welk een historische taak de Koninklijke Marine met bescheiden hulpmiddelen hier thans verricht. Zoals de bestrijding van de smokkelhandel in opium, communistische propaganda lectuur en wapens. Hierover zal Anthony van Kampen schrijven. Met vaardige pen en een ob jectieve kijk op de dingen, alsmede de liefde voor alles wat met water, sche pen. „kerels" en traditie te maken heeft Vier maanden heeft de schrijver ge zworven. Hij heeft genoten van Indië. zich geërgerd aan de diefstal van zijn polshorloge (dat hij even onbeheerd had laten liggen), zich kwaad gemaakt, als het tempo in Batavia wat te vlot was naar zijn Europese maatstaf. Te gen de malaria dronk van Kampen een gezellige borrel mee en hij leerde de rijsttafel waarderen. Vol trots vertelt hij nu een ieder, dat hy zijn pikol rijst al achter de kiezen heeft en dus geen „totok" (nieuweling) meer genoemd kan worden. Doch bovenal leerde ik de schrijver kennen als een onvermoeibare werker, die, als hij van een zijner reizen terug keerde, zich dagen achtereen in zijn hut opsloot. Niets was er dan meer van zijn aanwezigheid te bemerken dan 'n onafgebroken geratel van zijn kleine schrijfmachine. Duizenden kilometers heeft van Kampen over zee, in de lucht en over land afgelegd in deze gewesten Tientallen kilometers echter óók op zijn schrijfmachine, zijn kleine Hermes baby.... En deze tikmachine heeft het gewe ten. De meest gebruikte letter, de „e", heeft er intussen genoeg van ge kregen en vertikt het nu langer mee te doen aan het „tik"-spelletje. Over vermoeid Zoals de „baas" het ook was, toen hij dezer dagen met Hr. Ms. „Banc kert" thuis ging varen, tezamen met de Tlt. Siebe van der Zee, de program maleider van het Strijdkrachten Pro gramma van Radio-Batavia, die een radio-opname-apparatuur bi] zich heeft, waarmede hij van plan is een reportage te maken van de reis. Iets geheel nieuws op dit gebied! Een Nederlandse oorlogsbodem is op weg naar het Vaderland, met de be doeling om op 20 September a.s. de haven van Nieuwediep binnen te sto men. Goede reik en behouden vaart! In onze Marine-mess mis ik nu iets: het geratel van een tikmachien, het geratel van de „Hermes baby" van Toon van Kampen, U weet wel, waarvan die letter „e" nu kapot is D. STEENMEIJER. 2e Luitenant der Mariniers. PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuws om 6, 8 en II uur. VARA: 6.20 Imperio Ar- gentina zingt; 6.30 De achtergrond van het werk van het Ned. Instituut voor Personeelsleiding; 7.00 50 jaar democra tisch socialisme; 7.15 Het nieuws uit Indië. VPRO: 7,30 Voor de jeugd: 7,40 Jeugdnieuws; 7,45 „Lezen in de bijbel"; VARA; 8.05 Dingen van de dag; 8.15 The Ramblers; 8.50 De jonge Fliere fluiters; 9.15 Het sprookje van de kan toorbediende; 10.00 Radio-Philharmo- nisch orkest; 10,45 De UNO en de krant; 11,15 Kwartet Jan Corduwener; 11.35 Dansmuziek. HILVERSUM II, 415 m. Nieuws om 7, 8 en 11 uur. NCRV: 6.00 Onze Ned. koren en korpsen; 6,30 Voor de strijd krachten; 7,15 Het actueel geluid; 7,30 London Symph. Orch.; 9.00 Christen studenten hebben u iets te zeggen; 9,20 Busch strijkorkest; 9.45 Populaire or gelbespeling; 10.15 Het Nederlands ka merkoor; 10.45, Avondoverdenking; 11,15 Gramofoonplaten. PROGRAMMA VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuws om 7, 8, 1, 6, 7,15 en 11 uur. AVRO: 8.15 Gr.muziek; 8,45 Gr.pl.; 9,15 Morgenwij ding; 9,35 Arbeidsvitaminen; 10.35 Gr.- pL; 10,50 Kleutertje luister; 11,45 De alleenspraak van de goede rechter; 12.00 Het Lyra trio; 12,38 Piano en orgel; I,20 The Avroleans; 2,00 Van de hak op de tak, in en om de tuin; 2,15 Solisten concert; 3.00 Voor zieken en gezonden; 4.00 Symphonisch programma; 5,00 AVRO-kaleidoscoop; 5,20 Welk dier deze week? 5,35 Oude bekenden; 5,50 Wij slaan op de tong-tong; 6,20 Sport- praatje; 6,35 Jonge vedettes; 7,00 „Een traditie herleeft"; 7,15 Strauss (gr.pl.); 7,30 Aansluiting met de Usher Hall te Edinburgh; 8,30 Arthur Rubenstein, piano; 8.40 Franse Chansons; 9,00 De overtocht van H. M. Koningin Juliana met de prinsesjes naar Canada; 9.15 De speeldoos; 9.40 „Een bank in de schemering"; 10,10 Dolf van der Lin den en zijn Metropole orkest; 10,45 De Burgemeester van Pontianak spreekt over zijn gemeente; 11,15 Gr.pl. HILVERSUM II, 415 m. Nieuws om 7, 8. 1, 7, 8 en 11 uur. KRO: 8,15 „Pluk de dag"; 9,05 Gr.pl.; 9,45 Songs of the geal. NCRV: 10.00 Ouverture Leonore; 10,15 Morgendienst; 10,45 Geestelijke liederen. KRO: 11.00 „De Zonnebloem"; II,45 Gr.pl.; 12 05 Klaas van Beeck en zijn orkest; 1,20 Theo van Gerven, ba riton, Willy Frangois, piano; 1,45 Hors De Amsterdamse politie is er in geslaagd een internationaal zakken- rollerspaar te grijpen. Er werd een man gearresteerd, die zich in de Kal- verstraat aan zakkenrollerij schul dig maakte. Het bleek een Fransman te zijn, die samenwerkte met zijn vrouw. Ook deze kon worden opge spoord en men trok een aantal arti kelen in hun zakken en bagage aan, die kennelijk van zakkenrollerij af komstig waren. Behalve buitenlands geld vond men op hen twee verlopen briefjes van f 50, twee horloges, een vulpenhouder en een uitklapbaar Zeiss Ikonfototoestel. Uit de paspoorten, die zij bij zich hadden, bleek, dat zy sedert 15 Juli 1948 in Italië, België. Zwitserland en Engeland ten tijde van de Olympische Spelen hadden vertoefd. Nieuwe Rijksconsulent voor grond- en pachtzaken Met ingang van 1 September j.I. is de rijksconsulent voor grond- en pachtzaken ir. S. H. de Jong, ter standplaats 's-Gravenhage, ontheven van de werkzaamheden in de provin cie Noord-Holland. Hij is opgevolgd door dr. L. J. van Dyk, thans te Arn hem, die Haarlem als standplaats heeft. d'oevre. NCRV: 2,00 Muziek uit alle landen; 2,30 New Mayfair Orchestra; 2.40 Causerie voor de vrouw; 3 00 NCRV-koor; 3,30 Henk Stam, piano; 4,00 Bijbellezing; 4,45 50 Jaar Neder landse muziek; 5,00 Het Radio-Jeugd journaal; 5,30 Het symphonieorkest; 6,15 Land- en tuinbouw; 6,30 Voor de strijdkrachten; 7.15 Leger des Heils- kwartier; 7,30 Het actueel geluid; 7,45 De Regeringsvoorlichtingsdienst antw.; 8,05 Programma proloog; 8,15 Plaatva- ria; 9,00 „Onze jonge Koningin thuis"; 9.20 Kerkconcert; 9.50 Nieuwe aanwin sten van de discotheek; 10,15 „De vaart der volken"; 10,35 Philharm. orkest van New York; 10,45 Avondwijding; 11,15 Gr.pl.; 11,30 Symphonie-orkest. OPLOSSING PROBLEEM 48. Stand: Zw. 11 sch. op: 8, 9, 14, 15, 16, 18. 20, 22, 23, 28, 29.Wit 11 sch. op: 21, 25, 27, 31, 34, 36, 38, 39, 42, 43, 44. (Van onze Haagse redacteur) Ruim de helft van de waarde van onze uitvoer in 1947 kwam voor rekening van agrarische producten en van wat men in land bouwkundige termen noemt: reproductiemateriaal, dat is het levende materiaal, be stemd voor de vermenigvul diging van cultuurplanten en huisdieren, te weten poot- aardappelen, landbouwzaden groente- en bloemzaden, boomkwekerij-producten, bloembollen, stamboekvee (rundvee)warmbloedpaar- den, koudbloedpaarden, Texelse schapen, varkens, fokpluimvee, broedeieren en eendagskuikens. Dat bracht ons deviezen op. Maar deze export kwam niet van zelf. Onze produc ten moeten bekend en be geerd zijn en daarvoor is het nodig, dat er voortdurende propaganda voor gemaakt wordt. Op dit gebied zit Ne derland niet stil, zoals thans weer blijkt uit het gereed- komen van een grote propa- ganda-tent, bestaande uit 'n linnen dak en wanden van panelen, die niet alleen ge bruikt kunnen worden voor deze tent, maar ook voor de opbouw van stands in vaste tentoonstellingsgebouwen. Nederland is het eerste land, dat op deze wijze zijn reclame aanpakt. De bedoeling is om met dit paviljoen op buitenland se landbouw- en veeteeltten toonstellingen uit te komen. Immers, de te exposeren producten zijn alle bestemd voor de buitenlandse agra riërs en deze bezoeken in de eerste plaats dergelijke ex posities. Ter bevordering van de onpersoonlijke exportpropa- ganda stelde het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, na de oorlog, de medewerking van de afdeling Buitenlandse Voorlichting van hei Reco- baa en van de afdeling Voorlichting ter beschik king van representatieve groepen uit 't bedrijfsleven. Deze medewerking wordt verleend door enkele amb tenaren dezer afdelingen, die niet over credieten voor deze propaganda beschik ken. De benodigde financiën dienen door 't bedrijfsleven te worden gefourneerd. Dit heeft twee grote voordelen. In de eerste plaats belast het 's Rijks schatkist minimaal en in de tweede plaats wor den de geldmiddelen uiter aard alleen verstrekt voor objecten, die het bedrijfs- lèven zelf nuttig acht. Uit deze samenwerking ontstonden verschillende in tensief werkende propagan- dacommissies, o. m. voor pootaardappelen en land bouwzaden. Voor andere producten is de samenwer king meer incidenteel, doch niet minder goed. De ge bruikte propaganda-midde- len zijn: brochures, films, studiereizen, proefveldaan- leggen, en tentoonstellingen. De verschillende organi saties sloten zich aaneen tot de Werkgroep Export Ex- portpropaganda Agrarisch Reproductiemateriaal (WEP ARM), voor de uitvoering van gemeenschappelijke pro jecten (brochure, landbouw- kalender voor de Nederland se agrariërs in het buiten land, invitatie van buiten landse landbouw journalisten voor studiereizen in ons land). Verschillende malen is men gezamenlijk uitgeko men op landbouwtentoon stellingen en thans is het dus zover, dat een door di verse organisaties bekostigd landbouwpaviljoen gereed I mf "g§§ imt m Hf Oul.: 1. 31-26 (29x49), 2. 39-33 (28x 37), 3. 36-31 (49x32), 4. 31x42 (22x31), 5. 26x10 (15x4 of 16x27), 6. 42-37 (16x 27 of 15x4), 7. 25x23!! En nu nog even het volgende standje: Zw. 5 sch. op: 10, 15, 25, 36, 38. Wit 4 sch. op: 24, 33, 34. 35 en dam op 42. Zwart heeft vermoe delijk als laatste zet 32-38? ge speeld. Deze zet is niet goed, doch men moet het maar zien. Wit speelt 34-30 (zw. 38x20), 42 48 (zw. 25x34) en 48x5! gew. Ter oplosing voor deze week: PROBLEEM 49. van Joh. de Bree. (Zie diagram). Zw. 5 sch. op: 1, 2, 9, 17, 19 en dam op 11. Wit 7 sch. op: 23, 25. 26, 28, 31, 34, 38. Wit speelt en wint. „QEGADIGDEN moeten bereid zijn zich te onderwerpen aan een psy chotechnisch onderzoek". Dit zinne tje treft men hoe langer hoe meer aan in de laatste regel van een ad vertentie waarin om personeel ge vraagd wordt. Het ziet er vrü dreigend uit. Mis schien heeft men al met voldoening geconstateerd dat men aan de andere eisen die gesteld worden inderdaad kan voldoen, maar door deze laatste voorwaarde wordt alles weer op los se schroeven gezet. Wat willen ze van-je? Waar dient het voor? Je hebt je diploma's, je hebt jaren lang tot volle tevredenheid van je chefs ge werkt en dan loop je de kans dat je door mensen die zelf van je vak niets afweten eventjes ongeschikt wordt verklaard. Dat lijkt unfair, dat lijkt onredelijk. JjjN het ergste is nog dat je je op zo'n onderzoek helemaal niet kan voor bereiden. Als je examen moet doen dan weet je waar je aan toe bent, de eisen staan vast en je bent er voor klaar of je bent niet klaar. In het eerste geval kan je er rustig heengaan en in het tweede geval is het voor eigen risico en je hebt het alleen aan je zelf te wijten als je zakt. Maar zo'n psycho technisch onderzoek is een gokje, je weet helemaal niet wat ze je vragen zullen, waarschijnlijk vragen die met je vak niets te maken hebben, misschien wel strikvragen als een soort hersen gymnastiek van de AVRO, in elk ge val je staat volkomen op glad ijs. En daar hangt dan je toekomst van af! Deze en dergelijke klachten hebben wij al dikwijls gehoord van mensen die zeiden: „Ik dank je wel, je krijgt mij er niet voor". Wat is'er juist van al deze angsten en deze verwijten? Zeker is, dat er bij het publiek nog grote misverstanden bestaan over de practijk der psychotechniek en wij willen deze in enkele artikelen eens belichten vanuit het standpunt van de psychotechnicus. Eerst iets over het onderzoek van sollicitanten en een volgend artikel over het onderzoek van- particulieren voor school- of beroepskeuze. Hoe gaat het bij een sollicitatie? De directie van het bedrijf waar de vaca ture is zoekt uit de binnenkomende brieven een klein aantal uit van de genen die het meest in aanmerking komen. Hierbij wordt natuurlijk ten volle rekening gehouden met opleiding, diploma's staat van dienst enz. En nu blijven er, laten we maar eens zeggen, vier over die naar het oordeel van de directie aan alle eisen 10. Donderend zwelt het geraas van het vliegtuig aandan een oorver dovende slagde golven worden opengeretenschuim spuit om hoogde „Atlantis" heeft de lan ding op de zee volbracht. Zo dicht mo gelijk bij het reddingbrengende motor schip is het op zee gedaald. En daar ploft de reddingboot van de „West- land" al in zee! De matrozen werpen zich op de riemen. Het water wordt spookachtig verlicht door de vlammen dje nog uit het wrak van de Skymas- ter opstijgen. Het is een gevaarlijk karweitje voor de matrozen want er is grote kans op, dat de benzinetanks in de vleugels, door de schok zijn ge scheurd en dan laat de rest zich wel raden. voldoen en die alle vier in aanmerking komen voor de functie. Maar hoe moet nu de verdere selectie plaats hebben? Alle uiterlijke gegevens zijn al bekend en hebben al meegeteld en het komt aan op dingen die minder op de voor grond treden maar die toch belangrijk kunnen zijn. Nu kan de directeur van het bedrijf met elk van deze mensen een kwartiertje praten en daarna de beslissing nemen, maar hij geeft er de voorkeur aan om deze laatste selectie over te laten aan een bureau dat hier voor speciale onderzoek-methodes toe past op grond waarvan het in staat ia een rapport op te stellen over karakter en capaciteiten van de betrokkenen. Het is duidelijk dat dit niet alleen in het belang is van het bedrijf maar evengoed van de betrokkenen. Die par tijen moeten bij elkaar gebracht wor den waarvan verwacht kan worden dat zij op de duur bij elkaar passen. Zijn de capaciteiten te gering voor de be trokken functie dan moet een benoe ming voor beide partijen op een teleur stelling uitlopen. Maar ook komt het wel eens voor dat de capaciteiten te groot zijn en ook in dit geval wordt de sollicitatie afgekeurd. De functie zou hem niet bevredigen en er is gro te kans dat hij na jmrte tijd weer weggaat wat ook voor het bedrijf niet prettig is. Zo vervullen de psychotechnische bu- reaux een economische en een sociale functie, zowel in het belang van een gezonde personeelsvoorziening van het bedrijfsleven als van een passende werkkring voor de employe's. Dergelijke bureaux zijn gevestigd in de meest grote plaatsen van ons land (Utrecht. Rotterdam, Den Haag, Lei den. Arnhem, Hengelo, Nijmegen en misschien nog enkele). Zij staan onder leiding van mensen die een universi taire studie in de psychologie hebben doorgemaakt. Toezicht wordt uitge oefend door het N.I.P.P. (Ned. Insti tuut van Practiserende Psychologen, voorzitter Prof. Brugmans), dat stren ge eisen stelt voor toelating. Behalve met personeelselectie voor bedrijven houden deze bureaux zich ook bezig met beroeps- en studiekeuze adviezen voor particulieren. In een volgend artikel zullen wij hierover nog iets vertellen. De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, sprak gistermorgen op de landbouwdag van de tentoonstel ling Stad en Lande van Groningen 1948, een rede uit. Twee feiten noem de de minister als van zeer groot be lang voor de toekomst van de Neder landse landbouw, n.1. de verwezenlij king van de economische Unie met België en Luxemburg en het vraag stuk van het alom in West-Europa be staande tekort aan dollars. De be windsman besloot zijn rede met de mededeling, dat de overheid haar be leid zal richten op een verhoging van de productie van voedermiddelen in de landbouw. Zowel door onderzoek, door de bevordering van voorlichting en onderwijs, als ook door andere midde len zal het stomen van aardappelen en het conserveren van ander ruwvoeder worden bevorderd. - In de V.S. is 'n nieuwe zware bom menwerper getest. Het toestel heeft drie motoren, waarvan de ene gebruikt wordt voor het plotseling ontwikkelen van grote snelheid. Het kan drie ton aan bommen vervoeren en is „aanzien lijk sneller dan 560 km. per uur". ROMAN 1 VAN MARIA SAWERSKY1 40) „Ze bemint me niet!" lachte Irene, die hem doorzag, haar bewonderaar uit. „Ach en ik zou toch niets liever wensen", zuchtte Kareltje Schuch. Hij keek Irene bijna smekend aan, maar als hij dacht, dat deze jongedame hem nu i.ou vragen, wie hij bedoelde, vergiste hij zich. „Waar zit dr. Reuder eigenlijk?" vorste ze. „Die werkt. Hij is direct na de thee oaar zijn kamer gegaan om z'n boek ver- <kr af te maken". „Bepaald beleefd is dat niet, als z'n tante bezoek heeft". „O, dat moet u Felix niet kwalijk ng- men, juffrouw Irene", meende Kareltje zijn vriend, wiens afwezigheid hem zeer gelegen kwam, te moeten verdedigen. ,De uitgever heeft al een paar maal op voltooiing van het manuscript aange drongen". „Dan zou ik maar naar hem toe gaan en hem zo gauw mogelijk gaan helpen", vond Irene. „IkIk blijf veel liever hier met u", antwoordde Kareltje openhartig. „Dat weet u toch wel?" „Wat hebben jullie eigenlijk voor plannen, als de film overal vertoond en het boek verschenen is? Ik neem aan, dat jullie toch niet eeuwig in Hassel- feurde denken te blijven. En dr. Reu der toch zeker niet?" „Nee, daar kon u wel eens gelijk in hebben", gaf Kareltje toe. ..Er staat een expeditie naar Zuid-Amerika op het programma. Of dat werkelijk door zal gaan, is nu nog niet met zekerheid te zeggen. Een paar weken geleden ver heugde ik me nog geweldig op die nieu we reis, maar nu blijf ik liever hier". Kareltje's veelzeggende blik scheen cp Irene niet de minste indruk te ma ken. „In Hasselfeurde?" vroeg ze spottend. „Nee", murmelde Kareltje, alsof hij zich enigszins schaamde voor deze be kentenis, „niet bepaald in dit stadje. Ik, ik ben niet ongefortuneerd en ik kan dus als particulier wonen, waar ik wil of waar het mijn toekomstige vrouw het beste bevalt. We zouden eventueel ook op reis kunnen gaan En een land goed bezit ik ook. Ik heb daar welis waar een uitstekende rentmeester, maar dat neemt niet weg, dat ik best een paar maanden de gang van zaken eens in ogenschouw zou kunnen gaan nemen. Het is een groot huis, dat bijzonder ge zellig kan worden ingericht. Enfin, u begrijpt me wel". Irene begreep. Ze keek Kereltje, bet mannetje met de afstaande oren eens 'van terzijde aan. Hemeltje, nee, hij was werkelijk geen Adonis en dan nog die omvang „Ik stel me Zuid-Amerika zeer inte ressant voor", zei ze. „In uw plaats zou ik toch veel liever daarheen trekken" Kareltje liet de margriet, mitsgaders het verbeterde liefdesorakel op de grond vallen en sjokte achter Irene Larsen aan, die uit haar stoel overeind was ge komen en het huis binnen ging. Sabine Reuder keek het tweetal na. Daarna wierp ze een blik op de kapi tein, die naast haar rustig zijn sigaar tje rookte en vervolgens wendde ze zich tot Beate, die bescheiden op de achter grond zat. „Ik geloof, dat Emma een nieuw re cept voor je heeft. Beate", zei ze, ken nelijk met de bedoeling om het meisje een ogenblik weg te hebben. Beate stond gehoorzaam op en ging het huis in om Emma te zoeken. Juffrouw Keud.tr ging recht overeind zitten. „Zo, nu zijn we onder ons, kapi tein. Nu zou ik wel eens een openhartig woord met u willen wisselen". Openhartige woorden van zijn buur vrouw betroffen meestal een onaangena me kwestie, dat wist Jules Mengelberg. „Zo wat hebt u dan nu weer op me aan te merken?" bromde hij. „Ik wilde u eens onder het oog bren gen, dat u uw nichtje Beate veel te hard laat werken", begon juffrouw Sabine, zonder zich ook maar een ogenblik door het ontstemde gezicht van de kapitein te laten intimideren. „Het kind ziet er door en door vermoeid uit...." „Onzin!" viel Mengelberg haar bruusk in de rede. „Dat beetje huishoudelijk werk is toch waarachtig niet zo ver moeiend". „Dat beetje huishoudelijk werk!" deed Sabine hem na. „U praat als alle an dere mannen, omdat u geen flauwe no tie heeft van de duizend en een dingen, die er in een huishouding te doen zijn. U verbeeldt u maar, dat dat alle» van zelf gaat. Je danst maar een beetje met een stofdoek door de kamer en dan is alles weer kraakzindelijk. Je licht maar even het deksel van een pan op en het middagmaal is alweer klaar, nietwaar?" „Doet u me nu één genoegen en over drijft u niet altijd zo", verzocht Men gelberg. „Natuurlijk weet ik wel, dat dat allemaal moet gebeuren, maar Beate heeft toch hulp". „Bedoelt u daarmee soms die oude Peter Liesegang, kapitein? Of die werk ster, die een paar uren in de week komt? Of misschien die knappe juf frouw Irene? Dat ziet immers een blin de, dat dat maar 'n decoratiestuk is! Die leeft onder het motto: Wie de arbeid bemint en zich daarvoor maakt dik, is niet snik!" Juffrouw Sabine werd in haar edele verontwaardiging bijna grof en dat prik kelde Mengelberg tot verzet. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3