Indische troepen trekken Hyderabad binnen MONTGOMERY wekt op tot eendracht Merkwaardige tweelingen ook buiten Siam Dinsdag 14 Sept. 1948 VERENIGDE NOORD-HOU ANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 1912 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Van drie kanten wordt Vorstenstaat bedreigd Bonaanwijzing vaste .brandstoffen Ds. Niemöller keert voldaan huiswaarts Weerbericht MOESODoodt de Nederlanders Een bolwerk tegen agressie Kwart eeuw dwangarbeid voor vijf Berlijners Twee dames door gas gestikt IJsel wordt afgedamd Circusschip in windhoos vergaan Boerin vermoord BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Rayonred. C. A. Dekkers Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per nam Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties <r Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.75. Te Delhi is officieel bekend gemaakt, dat Indische troepen de staat Hydera bad gisteren om 4 uur plaatselijke tijd xijn binnengetrokken. Zt) trokken de staat van drie kanten binnen: in het Noorden van Chanda (centrale provincies) uit, in het Wes ten uit Sjolapoer en in het Zuid-Oos ten te Bezwada. Plaatselijke operaties begonnen in het Zuiden. Binnen twee uur hadden de troepen de belangrijke spoorwegstad Ballars- jah, in het Noorden van Hydera bad, bezet. De tegenstand werd „zwak" genoemd. Van Sjolapoer uit trok een afdeling Indische troepen het gebied van de Nizam 50 km binnen en bezette Nal- droeg, een andere belangrijke stad aan de spoorlijn. Hier zouden de invallers „aanzienlijke tegenstand" hebben ont moet. Zij maakten twee kanonnen buit. Naar gemeld wordt hebben de Indi sche troepen drie belangrijke bruggen aan de Zuidelijke grens veroverd. De Indische troepen die van Bezwa da uit optrekken, hebben Bomakaloe bezet. Het Indische garnizoen in Moenagala. de Indische enclave ongeveer 16 km binnen de Z.O.-grens van Hydera bad is opgetrokken naar Secoenderabad een vroegere Britse militaire basis in Hyderabad. - Hyderabad is de laatst overgebleven vorstenstaat in Voor-Indië. Volgens een communiqué van de Indische regering is de actie ondernomen omdat de rege ring van Hyderabad geweigerd heeft de Razakars te ontbinden en de terug keer van Indische troepen naar Secoen derabad mogelijk te maken voor het Met ingang van 15 September a.s. worden geldig verklaard de bonnen 03 en 04 van de brandstoffenkaart TA 806. Elk dezer bonnen geeft recht op het kopen van 3 eenheden vastfe brandstof fen. Om de handel tijdig te kunnen be voorraden is het noodzakelijk, dat de aangewezen bonnen zo spoedig mo gelijk, in ieder geval vóór 1 October a.s., bij een leverancier worden in geleverd. Er wordt op gewezen, dat het tekort aan anthraciet nog steeds zeer groot is, zodat de verbruikers er genoegen mede zullen moeten nemen, dat op de bonnen ook ditmaal ten dele andere soorten worden geleverd. Hieruit blijkt, dat de in omloop zijnde geruchten over het binnenkort vrijkomen van eierkolen en gascokes ongegrond zijn. Het ligt niet in het voornemen, voor het stookseizoen 19481949 een verdere bonaanwijzing te doen geschieden. De brandstoffen- kaart TA 806 moet evenwel zorgvuldig worden bewaard. Ds. Martin Niemöller, de Duitse gees telijke, is gistermorgen aan boord van het „Flagship" Eire van de American Overseas Airlines naar zijn land terug gekeerd. „Naarmate de tijd verstrijkt", verklaarde de 56-jarige geestelijke, „neemt in mijn gedachte de belangrijk heid van Amsterdam toe. Voordat het congres begon en zelfs toen het enige tijd gaande was, had ik als resultaat niet meer verwacht dan een aantal re soluties of aanbevelingen. Dat het re sultaat een eensgezind adres van de deelnemers aan de Christenen van de gehele wereld is geweest, was een gro te verrassing". 30 jaar geleden zop zoiets nog on denkbaar zijn geweest, aldus ds. Nie möller. Ds. Niemöller nam afscheid met de woorden „ik keer gelukkig en vol daan terug". 800 000 vluchtelingen zoeken onderdak Het voornaamste vraagstuk, dat de eerste algemene raad van de interna tionale vluchtelingenorganisatie, die Maandag te Genève is bijeengekomen is het vinden van onderdak voor 800.000 refugé's en ontheemden, die merendeels nog in kampen in Duits land en Oostenrijk verblijven. Ver wacht wordt, dat de V.S. 75.000, Canada 60.000, Argentinië 30.000, f rankrjjk 25.000. Engeland en Austra lië ieder 20.000 vluchtelingen dit jaar zullen toelaten. Verwachting tot Dinsdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, en later opklaringen. Matige en vooral in de kuststreken tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en West. Koel weer. herstel van orde en recht in de Staat. De Razakars zijn militante Moham medanen. Over het optreden in de voor 80 procent Hindoese staat en aan de grenzen van het overwegende Hindoese India is door India herhaalde malen ge klaagd. Luitenant-generaal Raden Drasinhji is d„ leider van de campagne. De regering van Hyderabad zal, hetzij rechtstreeks hetzij door bemid deling van haar officiële vertegen woordigers te Londen, een dringend telegram zenden aan de secretaris-ge- reraal van de V.N., en hem verzoeken het geschil met India aan het Interna tionaal Gerechtshof voor te leggen. De regering van Haiderabad heeft later een tweede telegram aan de V.N. gezonden, vermeldende, dat de invasie in Haiderabad heeft plaats gehad. „Ieder verder uitstel moet de uiterst gevaarlijke toestand ernstiger maken", aldus het telegram. „Wjj erkennen geen enkele overeen komst. Status-qno lijnen bestaan voor ons niet meer. Onze strategie is er in de eerste plaats op gericht, zoveel mo gelijk Nederlanders te doden en hun wapenen buit te maken. Voor de Mo hammedanen is thans het ogenblik ge komen voor „de heilige oorlog". Dit zijn de woorden, die Moeso sprak op een massa-bijeenkomst van de repu blikeinse communistische partij (Partai Komunis Indonesia), gehouden op 8 September te Madioen. Moeso betoogde verder dat de leiding der republiek in handen moet komen van de progres sieve krachten, zoals de P.K.I. die o.a. oplevert. Hij zeide: „In deze revolutie zijn de Nederlanders onze vijanden en als er onder ons volk personen zijn. die tegenwerken, zullen zij op één lijn wor den gesteld met de Nederlanders. De arbeiders moeten na afloop van hun werk oefenen in de guerillavoering. Gisteren heeft Lord Montgomery te Portsmouth de bevrijdingsfakkel ontsto* ken. Ter gelegenheid hiervan verklaarde veldmaarschalk Lord Montgomery, chef van de generale staf van het Britse lm* perium, dat het dragen van de fakkel i van Portsmouth naar Eindhoven een symbool was voor de eenheid tussen Belgis. Engeland, Frankrijk en Neder* 1 a nd. Op haar weg door deze gebieden zou de fakkel de bewoners herinneren aan dé donkere bezettingsjaren en de ge* hate vijand. Doch zij zouden ook dank* baar terugdenken aan dc komst van de bevrijdende legers. ..Het dragen der fak* kei is echter meer dan dit, het is een symbolische daad, die het gevoel van saamhorigheid en wederzijds begrip tus* sen de vier landen levendig zal hou* den", aldus de 4naarschalk. Hij verklaarde verheugd te zijn. dat Portsmouth gekozen was als beginpunt van de tocht. „Ik zal nooit het welkom vergeten, dat onze legers bij het opruk* ken na de zware strijd in Xormandië te Vijf personen uit het Westelijk ge deelte van Berlijn, die verleden Dins dag nabij de Brandenburger Tor door de Sovjetpolitie gearresteerd waren, zijn door een Sovjet-rechtbank in een geheim proces veroordeeld tot 25 jaar arbeidskamp. Zij gaven toe schuldig te zijn aan het aanvallen van Sovjet burgers en mishandeling van politie mannen uit de Oostelijke sector. Dit is het zwaarste vonnis, dat een Sovjet-rechtbank kan uitspreken. De vijf beklaagden vroegen om verzach ting van het vonnis. De voorzitter van de Berlijnse ge meenteraad, Dr Suhr, was van mening, dat het vonnis „niet gedicteerd was door rechtvaardigheid maar door wraakzucht. Wij moeten een weg vin den om deze vijf mannen te redden". OOK VRUCHTENBROOD VRIJ IN PRIJS. Behalve voor het zuiver witbrood is met ingang van gisteren ook de prijs van vruchtenbrood vrijgelaten. Onder vruchtenbrood wordt brood verstaan, waarin andere vruchten zijn verwerkt dan rozijnen en krenten. De prijs van krenten- en rozijnenbrood is dus niet vrij. Met de „Scaldis" gaat de Belgische professor Piccard Antwerpen verlaten om te trachten met de beroemde „Batyso^phe" de Atlantische Oceaan op een diepte van 4.000 meter te onderzoeken. Deze „Batyscaphe" is een grote me talen bol, voorzien van glazen kijkgaten. De bol is bevestigd aan een me talen vloeistofreservoir, dat na leegpompen de nodige stijgkraeht moet leve ren om de oppervlakte weer te bereiken nadat de metalen ballast, die mag netisch aan de bol vast zit, is losgelaten. Het toestel, waarmee Prof. Piccard met zijn onafscheidelijke assistent Max Cosijns zal afdalen. Zondagavond deden omwonenden, die reeds de gehele dag geen levens tekenen hadden waargenomen, in een villa te Hilversum een droevige ont dekking. v Een tweetal bejaarde dames, de 84- jarige weduwe A. H. B. en de 69-jarige Amsterdamse verpleegster-A. G. bleek door gasverstikking om het leven te zijn gekomen. De overige familieleden, behalve een tweeling van 7 maanden, die in een bo venvertrek aangetroffen werd, vertoef den met vacantie in Zuid Limburg. Doordat een raam van deze kamer open was. zijn de kinderen aan de dood ontsnapt. Wel waren zij enigszins be dwelmd. De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat. Ir. de Vries. heeft medegedeeld, dat er plannen bestaan om de Hollandse IJsel bij Krimpen a. d. IJsel af te dammen. Het zoetwaterreservoir, dat daar- slaan.zal ontstaan, zal water gaan leve ren aan Delfland en Schieland. Ook de Brielse Maas wordt afgedamd. Verder overweegt men de afsluiting van het Haringvliet. Vijftien procent der koelhuisruimte verloren De directie van de Blauwvries te Am sterdam heeft medegedeeld, dat niet vóór het einde van de week een over zicht gegeven kan worden van de schade tengevolge van de grote koel- huisbrand. Het verlies van het koelhuis Ame rika en het uitschakelen van het koel huis Australië betekent, dat ongeveer vijftien procent van de koelhuisrjuimte van ons land verloren is. Als een beloning voor hun dapper werk hebben de Amsterdamse brand weer en de politie enkele kisten be vroren vis gekregen om te verdelen. Overeenstemming over Italiaans Somaliland Toen de Sovjet-Russische plaats vervangende minister van Buiten landse Zaken Andrei Wvsinsky op het I Franse ministerie van Buitenlandse Zaken arriveerde om de conferentie bij te wonen óver de voormalige Ita liaanse koloniën en een verslaggever hem vroeg wat het zou worden ..oor lof of vrede", keek hij eerst verbaasd en antwoordde toen „vrede". Britse en Franse woordvoerders gaven te kennen, dat de vier mo gendheden het eens zijn over voor malig Italiaans Somaiiland; dit zou onder Italiaans trustschap komen. Overigens meent de Sovjet-Unie. dat dit trutschap drie jaar mag duren, terwijl de andere drie deelnemende landen geen tijd willen stellen. Aan gaande de overige voormalige Ita liaanse koloniën bestaan echter me ningsverschillen. Nieuwe Marshall-toewijzingen De ECA heeft Maandag de grootste dagelijkse lijst van .toewijzingen gepu bliceerd, die tot dusver voorkwam. Aan Nederland werd een bedrag toegewezen van 2.261.107 dollar voor de aankoop van timmerhout en hout zagerijproducten, vaten en ruwe sui ker alsmede oceaanvrachten. Het totaal van de Maandag goedge keurde aankopen was 47.687.179 dollar waardoor het totaal tot dusver aan Marshall-hulp uitgegeven bedrag is gestegen tot 1.495.261.557 dollar. SCHILDEREN VANUIT DE LUCHT. De Nederlandse federatie van Beel- 'ende Kunstenaarsverenigingen heeft contact met de KLM opgenomen om voor de bij deze federatie aangesloten leden, die zich in staat achten hun in drukken van uit een vliegtuig weer te kunnen geven, de gelegenheid te scheppen, vliegtochten boven ons land te maken. De KLM heeft in dit ver zoek welwillend toegestemd. Wordt Thüringen geruild voor Berlijn Berichtingen uit Thüringen spreken van hardnekkige geruchten, dat de pro vincie, die in 1945 door de Amerikanen aan de Sowjet-Unie werd overgedragen, weer in handen van Amerikaans be stuur gegeven zou worden in ruil voor West-Berljjn. Geallieerde politieke waarnemers te Berlijn staan echter zeer sceptisch te genover deze geruchten, volgens' welke in Thüringen reeds maatregelen zou den worden genomen. beurt viel. De wilde tonelen van vreug* de en geestdrift bij het binnenrukken in België en later Nederland, zullen voor de rest van mijn leven in mijn herinnering blijven". Montgomery zeide een goede reden te hebben om zich Eindhoven te herin* neren. Hij had zijn hoofdkwartier daar gevestigd en de Engelse koning had hieraan een bezoek gebracht. Na de gevechten was er een grote en blij* vende vriendschap tussen de Britse soldaten en de bevolking ontstaan. De Britse soldaten werden gastvrij in de huizen ontvangen ën hij, Montgomery. achtte zich gelukkig deze herinnering te vernieuwen. „Ia de dagen, dat de oorlog ten einde liep konden wij niet bevroeden, dat wij vier jaar na de ge* vechten in een sfeer van internatio* nale onzekerheid en wantrouwen zou* den leven. Laat dit voor ons allen een bittere teleurstelling en een zaak van diepe bezorgdheid zijn". „Laat ons in deze onzekere wereld stand houden voor vrijheid en ge* rechtigheid. Nooit wensen wij te zien, dat Europa weer braak komt te lig* gen door de vernielingen van een oor* log. Wij moeten één zijn en sterk en besloten tegen agressie te strijden in welke gedaante deze ook moge ver» schijnen. Door eenheid en kracht hebben wij in het verleden de vijand van ons afgeschud en zo zal het ook in de toekomst zijn, indien wij elkan* der standvastig bijstaan. Op deze wij* ze zullen wij vrijheidlievende landen een bolwerk vormen tegen agressie. Op deze wijze zullen wij het voor ons en onze kinderen -mogelijk maken ons te verheugen in de jaren van vrede en groeiende welvaart, die vóór ons lig* gen", zo besloot Lord Montgomery. 44 personen vermist. Vier en veertig personen, meest cir- cuspersoneel. worden vermist nadat hun schip, de 380 ton metende Euz kera". in de Caraïbische Zee door een tropische windhoos werd overvallen. De „Euzkera" die 56 opvarenden plus ongeveer zestig dieren, waaron der leeuwen, tijgers en andere roofdie ren. en een hoeveelheid circusmate riaal aan boord had kapseisde en zonk binnen tweeminuten. Het Noor se motorschip El Caribe" heeft naar het kuststation in Miami geseind, dat het een reddingboot met 12 opvaren den van de ..Euzkera" heeft opgepikt. Ook tegen Ahlbrecht de doodstraf geëist De procureur-fiscaal bij het Bijzon der Gerechtshof te Arnhem eiste gis teren de doodstraf tegen de S.D.- rechercheur Ahlbrecht, die zich schuldig had gemaakt van het neer- schieten en mishandelen van Neder- landers. De procureur-fiscaal zeide er zeker van te zijn, dat Ahlbrecht een veel grotere en gemenere rol heeft ge speeld, dan bewezen kan worden. In het plaatsje Gimmer in het Rijkstand is een Siamese tweeling ge boren en men mag daaruit conclude ren, dat Siam voor dergelijke spelin gen der natuur niet langer het mono polie bezit. Het blijkt zelfs, dat er in ons eigen land merkwaardige twee linggeboorten plaats vonden al waren deze baby's dan ook niet onverbreke lijk aan elkaar verbonden. In tegen deel deed zich het merkwaardige feit voor, dat zij op verschillende data werden geboren. Zo werd dezer dagen b.v. aan een dagblad in het Oosten van ons land gemeld, dat in Wester- lee in 1889 het ene meisje van een tweeling op 4 en het andere op 7 Februari werd geboren. In Coevorden kwam er een op 8 Mei 1940 dit tra nendal „binnenwandelen" en haar zusje arriveerde eerst op de elfde, wat tevens het merkwaardige geval bracht, dat de een in vredes- en de ander in oorlogstijd werd geboren. Dat alles neemt niet weg. dat men voor feestelijke geboortevieringen nog niet ad libitum koekjes en gebakjes zal kunnen bestellen, zelfs niet nu de keuzebon afgeschaft is. De grondstof- fentoewijzingen zijn nog niet zo groot, dat aan alle aanvragen voldaan zal kunnen worden. (ANZE BEZETTERS spraken des tijds over gebrek aan Lebens- raum en dat is ook de oorzaak, dat er zo velen uit ons land emigreren. Soms zijn er ook andere redenen waar om men graag huis en haard wil ver laten, zoals b.v. op het eiland Car- minguin in de Philippijnse archipel, waar men radiografisch alle schepen in de buurt heen gestuurd heeft om de 15000 inwoners af te halen, die door het tot uitbarsting komen van een vulkaan in een noodtoestand ver keerden. Er zijn trouwens nog andere volks groepen. die verheugd zullen zijn als de dag van hun vertrek eindelijk is aangebroken en wel de 30.000 Joden, die nog dit jaar uit Beieren naar Is raël willen vertrekken. Blijkbaar ge voelen zij zich in Duitsland nog niet helemaal veilig, evenmin als een ze kere Wang Ji Tang zich behagelijk gevoelde toen hij gisteravond op 71- jarige leeftijd, verdacht van hoogver raad door de Politieke Raad van Noord-China ter dood gebracht werd. Ouderdom blijkt geen waarborg voor een menslievende behandeling. Wat dat betreft zijn de 84 Duitse oorlogs wezen. die uit Liverpool naar Kaap stad vertrokken minder te beklagen, want niet minder dan 2000 Zuid-Afri kaanse gezinnen willen deze kinderen adopteren. yiT ALLES blijkt wel, dat het leven niet alleen zijn slechte, maar ook zijn goede kansen biedt en op, dat laatste rekenen ook de be stuursleden van het Nederlandse Draf- en Renwezen, die optimistisch gestemd zijn in de verwachting, dat de totali- sator spoedig in gebruik genomen zal worden. Even rooskleurig schijnt de toekomst voor het Belgische Rijks personeel, dat 5% salarisverhoging krijgt en dan nog wel met terugwer kende kracht tot 1948. Men weet daar tenminste waar tot dusver het geld is gebleven, in tegenstelling met de Belgische politie, die nog steeds te vergeefs naar 24 millioen francs speurt, welke de geallieerden destijds gedropped hebber» en die voor de on dersteuning van verzetsstrijders be stemd waren. MEN IS DAAR bljjkbaar meer op gesteld dan de Zwitserse politie op de Belgische Marxistische schrijver Bob Claessens, die over de grens gezet wordt. Hij is trouwens niet de enige, die de grens over gaat, want zeven leden van de Praagse gemeente raad gaan een reisje naar Moskou maken, waarna ook Leningrad bezocht zal worden. Zij zullen er een studie van land en volk kunnen maken even als een groep Amerikaanse geleerden, die per vliegtuig naar Darwin zijn ge komen, maar wier belangstelling eigenlijk meer naar het planten- en dierenrijk in Australië blijkt uit te gaan. PJET ZIET ER niet naar uit. dat zij gevaar lopen onvrijwil lig achter de tralies te geraken, wat natuurlijk wel het geval is met een 26-jarige ex-gevangene uit Deventer, die direct na zijn invrijheidsstelling ging inbreken om geld voor de viering van het vorstelijk jubileum bij elkaar te krijgen. Zijn royalistische gevoelens zijn daarbij nog het enige lichtpunt. Zulke gevoelens koestert men trou wens ook aan de R.H.B.S. in Tilburg, MOEDERS BULLEN Toen zij Dinsdagavond in de pauze van het concert door het Concertgebouworkest te Amster dam aan de vorstelijke gasten werd voorgesteld en gecomplimen teerd door Koningin Juliana, aar zelde Jo Vincent toen zij zei: li* weet niet of ik het mag zeg gen, maar ik vind dat u er zo beeldig uitziet. Ja, het zijn ook allemaal bullen van mijn moeder, was het eenvoudige maar geamuseerde antwoord op haar woorden van bewondering. die de eerste school is, die het prae- dicaat „koninklijke" heeft gekregen. J^ATEN WE DITMAAL besluiten met de mededeling, dat er te Rotterdam een huwelijksschool ge sticht is laat men daar vooral man nen met enige ondervinding als leraren aanstellen dat het Muiderslot weer een voogd heeft gekregen (het baantje was sedert de dood van P. C. Hooft vacant) en last not least, dat een in ternationaal verbond van 36 millioen katholieke vrouwen aan de V.N. om een volkenrechtelijke bepaling ver zocht heeft waarbij de vervolging en uitbuiting van gehele volkeren als oorlogsmisdaden zullen beschouwd worden. Dat geeft weer even een vei lig gevoel, maar in de practijk zal moe ten blijken of men een dergelijk voor schrift al dan niet als een vodje pa pier zal beschouwen. Met behulp van stoorzenders tracht ten de Duitsers tijdens de oorlog de ontvangst der geallieerde radio uitzendingen onmogelijk te maken. Thans wordt de 50 meter antenne mast van één dezer zenders, tussen Enschede en Hengelo, dienstbaar gemaakt aan een betere ontvangst van Radio Hilversum voor de luiste raars in het Oosten des lands. ï'e Baarle bij Aalten is een moord ontdekt op de weduwe Tolkamp, die aanvankelijk door (Un ongeluk om het leven zou zijn gekomen. Na een geneeskundig onderzoek werd echter de boerenarbeider O. gearresteerd, die bekende de vrouw, na een woor denwisseling op de deel van de boer derij, met een stok op het hoofd te hebben geslagen, tengevolge waarvan zij overleed. Uit angst had hij daarna een onge luk voorgewend en verteld, dat de boerin van een ladder gevallen was. Nog 9000 Europeanen in de Republiek De heer Van Schie, hoofd van het informatiebureau van het Nederlandse FvOde Kruis in Indonesië, schatte het aantal Europeanen en Indo-Euro peanen in de Republiek thans nog op acht a negen duizend. De evacuatie van kinderen Is niet geworden, wat men zich daarvan voorstelde, daar de meeste opgegeven adressen onjuist bleken, terwijl de pleegouders van vele alleenstaande kinderen weiger den om deze kinderen af te staan,

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1