Qraaf Berna dotte lafhartig vermoord Ook televisie te Amsterdam? Zaterdag 18 Sept. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 1916 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna In Joodse wijk van Jeruzalem Spoedzitting van Veiligheidsraad Minister Stikker sprak met Marshall Staakt het vuren in Haiderabad Weerbericht Ik was geheim agent Min.-president Drees: „Afschuwelijk" Naar verbetering der vleesdistributie Grote wapensmokkel in Indonesië verijdeld Cochran bezoekt Soekarno Zon der democratie heeft vlekjes Soldaat der Vrede Via straalzender op Domtoren Bonnen voor vakkleding BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 poet gironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Hayonred. C. A Dekker* Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.75. AHerwege ontsteltenis Graat FoHte Bernadotte, de betnld- r der Verenigde Naties voor Pa- fltfna ta> 106,1 hU 60,1 ,ood8e "1P1 Jeruzalem inging, door mannen bi militair uniform aangevallen en metgeaei, de Fraoae wssr- Kolonel Serot werd om het le nen** ppbracht. Graaf Bernadotte kwam gistermiddag it Ramallah te Jeruzalem aan, waar hij «durende een uur een onderhoud had een brigadecommandant van het Arabische legioen. J De 53-jarige neef van de Zweedse Koning reisde met zijn gezelschap in «en convooi en was op de terugweg van het regeringsgebouw. Toen zij door het zich in Joods gebied bevin dend Katamon reden, verscheen plot seling een jeep met vier man, die de weg versperde. Twee van de vier lie pen op de auto van Bernadotte toe. Kolonel Frank Bogley, de Ameri kaanse veiligheidsofficier der V.N., worstelde met een van hen en werd licht in het gelaat gewond. De tweede bereikte de auto van Bernadotte en vermoordde twee personen door van 8eer nabij met een stengun schoten te lossen. De jeep wist te ontkomen. Vol gens de Amerikaanse consul-generaal te Jeruzalem werd de moord vermoe delijk gepleegd door leden van de Stern-groep. Men neemt aan, dat het rapport over Palestina, dat de graaf te Parijs aan de Veiligheidsraad zou aanbieden, bijna voltooid was. Het zal posthuum aan de algemene vergadering der V.N. kunnen worden voorgelegd. Reeds onlangs dreigde de groep Hedenmiddag om 15 uur komt de Veiligheidsraad in spoedzitting bijeen naar aanleiding van de moord op Graaf Bernadotte. De Secretaris-Generaal van de V.N., Trygve Lie, die zich in Noorwegen bevindt, vloog gisteravond per spe ciaal vliegtuig naar Parijs. Aanvan kelijk zou hij niet voor Maandag terugkeren. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, D. U. Stikker, heeft een onderhoud van een half uur ge had met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marshall. Daarna sprak hij met de onderminister van Buitenlandse Zaken, Robert Lovett. Minister Stikker verklaarde na de besprekingen tegenover de pers, dat hij ditmaal, niet veel kon zeggen. Wt) hebben, zo deelde hij mede, de gehele situatie in het Verre Oosten bespro ken, meer speciaal de communisti sche activiteit aldaar. Men neemt aan, dat de heer Stik ker Dinsdag naar Nederland terug keert. Radio-Haiderabad meldde gisteren, dat de Nizam bevel heeft gegeven om 17 uur plaatselijke tjjd het vuren te staken. Later heeft de Nizam voor de radio meegedeeld, dat een nieuwe minister raad is gevormd en dat alle vonnissen van de leiders der congrespartij zijn ingetrokken. De Nizam betreurde de .ongelukkige" gebeurtenissen en ver zocht om handhaving van kalmte 'echt en orde. Hij sprak de verwach- Lng uit, dat het niet moeilijk zou zijn met de regering van India tot een regeling te komen, indien recht en orde eenmaal hersteld zouden zijn. Le Nizam heeft zijn, op het ogenblik ten het land vertoevende mi- msters opdracht gegeven, niet bij de veiligheidsraad aan te dringen op een oplossing van de door Haiderabad egen India aanhangig gemaakte zaak. PRINSES ELIZABETH VERWACHT HALF NOVEMBER HAAR BABY. nnses Elizabeth van Engeland orwacht haar baby omstreeks half ivovember, zo wordt uit Londen ge in h £eboorte ^hl plaats hebben net Buckingham Palace te Londen, ■ei verblijf van Koning George Koningin Elizabeth. en Verwachting, geldig tot heden- vond: Voor het Noorden van het ®nd: Zwaar bewolkt met later aatselijk enige regen, nu en dan achtige en langs de Wadden eilanden tijdelijk harde Weste- ijke wind. Weinig verandering in emperatuur. Voor het Zuiden van i, i ,.d: Zwaar bewolkt met en- tijdelijke opklaringen. Over- ogend droog weer. Meest matige itid tussen West en Zuidwest. t e'ni8 verandering in tempera- Stem Bernadotte van het leven te be roven en nog enkele dagen geleden ontving de bemiddelaar een waar schuwing geen voet meer in Jeruza lem te zetten. Graaf Bernadotte was president van het Zweedse Rode Kruis en werd op 20 Mei j.1. benoemd tot bemidde laar van de V.N. in Palestina. Tijdens de oorlog heeft de overledene zich buitengewoon verdienstelijk gemaakt door zijn vredes-onderhandelingen met de nazi-leiders, zjjn actie tot vrijlating van Scandinaviërs uit nazi-concentra tiekampen en zijn zorgen voor ge wonde krijgsgevangenen. De ontsteltenis over de moord is groot. Marshall noemde het een „tra gische en schokkende gebeurtenis", terwijl men zowel van Joodse als van Arabische zijde met ontzetting het nieuws vernam. Graaf Bernadotte was gehuwd met Estelle Romaine Manvill, dochter van een Amerikaanse millionnair in New York. Uit het huwelijk werden vier kinderen geboren, waarvan twee jon gens reeds vroeg stierven. De lichamen der vermoorden zijn naar het Joodse Hadasah-ziekenhuis overgebracht. De militaire gouver neur van Joods Jeruzalem, dr. Ber- nard Joseph, achtte de moord „onver gefelijk en laaghartig". Tegenover generaal Aage Lundstrom verklaarde hij, dat hij alle maatregelen zou ne men om de daders te vinden. Wij beginnen Dinsdag 21 September met de publicatie van een serie uiterst spannende artikelen, uit sluitend op grond van eigen erva ringen geschreven door één der weinige in leven gebleven Neder landse geheime agenten. Zijn verhaal is een schokkende bij drage tot de geschiedschrijving van de jongste oorlog. Het voert ons binnen in de sinistere wereld van spionnage en contra-spionnage, van laf verraad en ware helden moed. De schrijver, die na afgrijselijke belevenissen een gevangene werd van de veelbesproken Kriminal- Direktor Joseph Schreieder, voer de in de oorlog de schuilnaam „Brutus". Hij woont thans in het Gooi, is getrouwd met een Engelse vrouw en publiceert in Engeland onder de naam John Marlow. „Brutus" heeft deze artikelen ge schreven als een les voor de toe komst en als een posthume hulde aan zijn vele makkers van de Ne derlandse geheime dienst, die niet levend zijn weergekeerd uit de Duitse moordkampen. Minister-president Drees, wie het A.N.P. zijn mening vroeg over de moord op Graaf Bernadotte, noem de het feit afschuwelijk. „Ik ben diep geschokt", aldus de minister president te horen, dat deze man, die bezig was met een taak in het belang van de vrede werd omge bracht, vooral omdat hij reeds in de laatste oorlog zoveel gedaan heeft om mensen in veiligheid te stellen. Deze moord is een daad, die waarschijnlijk tot gevolg zal hebben, dat de toestand in Pales tina zich weer toespitst". Behoudens goedkeuring van de ver gaderingen der landelijke slagers bonden zal aan de minister het vol gende plan inzake de vleesdistribu tie worden voorgelegd: le. De minister geeft aan de slagers de volledige vrijheid van inkoop van het slachtvee; 2e. De Minister wijst 'n vleesbon aan van 400 gram per 14 dagen, terwijl de slagers zich ver plichten deze bon te honoreren tegen door de minister vast te stellen ver koopsprijzen; 3e Naast het vastgestel de rantsoen van vierhonderd gram ontvangen de slagers de gelegenheid tot vrije inkoop van vlees, dat be schikbaar komt door de vrije inkoop tegen lonende prijs. Door deze maat regelen wordt de omvangrijke zwart- slachting de wind uit de zeilen geno men en de even grote huisslachting ge reduceerd tot normale verhoudingen. Vertrek van Dr. v. Mook zou onjuist zijn In Indonesische kringen is men van oordeel, dat als 't besluit van de Ne derlandse regering om Dr. van Mook te vervangen, juist is, dit voor Indo nesië een ramp zou zijn. Verschillende Nederlanders, die in belangrijke func ties met Dr. v. Mook samenwerken, zouden in dit geval hun ontslag ne men, daar zij 'n dergelijke stap zou den beschouwen als een gebrek aan vertrouwen In hun werk. Ook van republikeinse zijde zou het vertrek van Dr. v. Mook betreurd worden. „Wij weten, dat htj onze vijand is, maar wij weten tenminste ook wie hij is", aldus een republikeins woordvoerder. In het Hoofdbureau van Politie te Amsterdam werd de eerste wedstrijd gespeeld in de tweekamp Dr. Max EuweScheltinga, om het schaakkampioenschap van Nederland. In een officiële mededeling, die te Batavia is uitgegeven, wordt gezegd, dat het grootste complot tot wapen smokkel door gemeenschappelijk op treden van de politie te Singapore en de Indonesische politie, met mede werking van de Koninklijke Neder landse Marine, thans is geëlimineerd. Volgens deze bekendmaking ztjn< twee Engelsen, drie Amerikanen, een Phi- lippino en een Australische vrouw gearresteerd. De arrestanten en de in beslag genomen goederen zijn door een Nederlands oorlogsschip naar Ba tavia overgebracht. De Catalina is door de militaire luchtvaartdienst naar Batavia gevlogen. De wapens waren afkomstig van de Philipprjnen en bestemd voor de Republiek. Zij werden per Catalina naar Aer Aboe overgevlogen, waar zij in een speed- boat, die de republiek van de Engel sen had overgenomen, werden over geladen. Te Singapore wordt het on derzoek voortgezet. Nog meer ar restaties worden verwacht. Antara meldt uit Djokjakarta, dat het Amerikaanse lid van de commis sie van goede diensten, Merle Coch ran, gisterochtend een bezoek aan Soekarno heeft gebracht, waarbij ook Moh. Hatta tegenwoordig was. Om trent het besprokene is niets bekend. Aan de vooravond van de herdenking van de slag om Arnhem werd bij het monument te Oosterbeek door Brigade-Generaal P. H. W. Hicks O.S.B., D.S.O., U.C. een krans gelegd. Een overzicht van de plechtigheid. ^MERIKA MAG DAN de meest ver lichte staat ter wereld heten, de zon der democratie, die boven die jonge en democratische mogendheid opstijgt ver toont hier en daar nog lelijke vlekjes. Een der voor onze begrippen meest hinderlijke daarvan is de minderwaar dige behandeling waaraan kleurlingen bloot staan. Wij hebben dezer dagen gemeld, dat men de neef van de Abes- sijnse keizer, die men het corps diplo- matique naar een de van Truman kwam luisteren naar de negerafdeling van de zaal heeft verwezen. Thans heeft men Norvel Lee, een neger-bok ser, die deelnam aan de Olympische spelen in hechtenis genomen omdat hij in een locaaltrein „elders had plaats genomen dan hem rechtens was toege staan". Er zal nog heel wat water door de Mississippi moeten stromen eer ook de kleurlingen van het vrije Amerika kunnen spreken. DE SOWJETS zijn hard bezig al hun vrienden te verliezen. Italië heeft de handelsbetrekkingen met de Sowjet- zone in Duitsland verbroken. De Ita lianen zijn nooit grote Grienden van de Russen geweest, maar met Amerika heeft men schouder aan schouder ge vochten en hoe men daar over de vroe- Dat Nederlands toch Tijdens de viering van de jubi leumfeesten en kroningsfeesten te Maasland kon men bij een fietsen stalling lezen; .Vietsche stalling op het RK ieke schoolplijn". Een Maaslandse winkelier annon ceerde een electrische kookpan aldus: 9.95 pan voor elextris". gere bondgenoot denkt behoeven we niet nader in het licht te stellen. Het gaat hard tegen hard en men vraagt zich ernstig af of het conflict niet plotseling een catastrophaal ein de zal krijgen. Veertig Skymasters zijn weer toegevoegd aan de vliegtuigen welke de Berlijnse luchtbrug bedienen, de duurste brug welke ooit gebouwd is en die eigenlijk helemaal niet be staat, omdat er geen steentje voor ge legd is.Rusland heeft zich door de veroordeling van 'e vijf West-Berljj- ners in dc Duitse hoofdstad algemeen gehaat gemaakt, wat er niet minder op geworden is nu het gearresteerde hoofd van de Berlijnse steenkoolvoorziening door een geheim Hof berecht zal wor den. QVERAL KIJKT MEN wantrouwig naar de staat achter het ijzeren gor dijn. Een Amerikaans koopvaardijschip zou van de Oostsiberische kust af be schoten zijn, maar de Russen beweren, dat het slechts een lichtkogel geweest is. Intussen heeft de Britse luchtmacht de leeftijdsgrens der R.A.F.-vliegers met elf jaar verhoogd, in Zweden wil men het volgend jaar over een lucht beschermingscorps van 200.000 man be schikken en Denemarken heeft in Mos kou laten vragen waarom er tegen woordig zo abnormaal veel vliegtuigen boven het eiland Bornholm verschij nen. JN ONS EIGEN LANDJE blijft het ge lukkig rustig en daarom is er ook belangstelling voor het echtpaar Behr- tel uit Dordrecht, dat opgewekt zijn 65-jarige trouwdag vierde en zelfs voor de spitsvondigheden van een Delftse sigarenwinkelier, die zijn klanten als zij hun bonnen bij hem wilden be steden een aansteker en een kleren hanger beloofde. De aansteker bleek een lucifer en de klerenhanger 'n spij ker te zijn, maar hij zal minder last met de politie krijgen dan een ont vluchte SS-er had, die 'oevallig door een agent in Gramsbergen wat scherp werd aangekeken en daarop overhaast de vlucht nam, waarna hij natuurlijk dadelijk achtervolgd en gepakt werd. Zijn kwade geweten sprak, zo hard, dat zelfs de politie het verstaan kon. Wereldburger no. I gearresteerd De Franse politie heeft Garry Davis gearresteerd, die zijn Ameri kaanse paspoort heeft ingeleverd om wereldburger nummer één te worden. Hij sloeg een tent op voor het Palais de Chaillot op „grondgebied der V.N." Toen Davis in hechtenis werd ge nomen, protesteerde hij, maar htj volgde de politie, die de tentpalen uit de g^ond had getrokken, zodat de tent boven de heer Davis Instortte. De menigte juichte hem toe, toen hij met kampeerbed, kooktoestel en rug zak de politie-auto moest bestijgen. CEN SALVO uit een stengun, m handen van Joodse fanatici, heeft een einde gemaakt aan het leven van hem, die de taak op zich genomen had om het geluid van schoten in het Heilige Land te doen verstommen. Graaf Folke Bernadotte Is als soldaat van de vrede gevallen en het droeve bericht van zijn dood heeft ontsteltenis teweeg gebracht tot in alle uithoeken der aarde. Niettegen staande zijn schier hopeloze taak bleef Bernadotte optimist. Hij vloog met de witte K.L.M.-machine, die hem veilig over de fronten bracht, van de ene stad naar de andere, confereerde, bemiddelde en trachtte een situatie op te lossen, die voor Engeland gedurende dertig jaar on oplosbaar bleek. Graaf Bernadotte achtte het een grote eer voor de vrede te werken en hij heeft moeite, noch gezondheid gespaard om in het Hei lige Land Joden en Arabieren te verzoenen. Deze poging is hem noodlottig geworden. In het Jood se ziekenhuis in Jeruzalem rust zijn stoffelijk overschot, waarvoor de gehele wereld in eerbiedige hulde en dankbaarheid het hoofd buigt. „Afschuwelijk" heeft minister president W. Drees de moord ge noemd en met dit woord heeft hij de gevoelens van het Nederlandse volk kernachtig vertolkt. De Ver enigde Naties verliezen In de Zweedse Graaf een goed bemidde laar, de wereld een warm voorvech ter van de vrede en Nederland be treurt het overlijden van een vriend, die als president van het Zweedse Rode Kruis ons In de moeilijke laatste maanden van de oorlog tot grote dankbaarheid ver plichtte. De heer Willem Vogt, technisch direc teur van de Nederlandse Radio Unie heeft medegedeeld, dat men van plan is de televisieuitzendingen van Philips Eindhoven via een straalzender op de Domtoren door te zenden naar Hilver sum en Amsterdam. Als toekomstbeeld zag de heer Vogt een aantal zenders met frequentie-modulatie en enkele uren televisie ]fer dag. De N.R.U. is thans begonnen de mo gelijkheden van televisie daadwerkelijk in studie te nemen Door het uittrekken van belangrijke bedragen worden de technici binnenkort in de gelegenheid gesteld met deze mogelijkheden nader kennis te maken. Veel hangt voorlopig af van de beslissingen, welke genomen zullen worden op een conferentie te Zürich. Hierop zullen de landen van West-Europa het eens moeten worden over het te gebruiken systeem, de fijn heid van raster, waarmede het beeld moet worden uitgezonden enz. Practi- sche doorvoering zonder onoverkome lijke financiële bezwaren vereist, dat de programma's worden uitgewisseld. Dit kan geschieden met straalzenders, waar bij do systemen echter zullen moeten passen. Ook van de zijde der regering heeft men het vraagstuk in studie genomen. De departementen van Onderwijs en De bonnen voor werkkleding H 7 en L 7 zullen tot nader order geldig zijn voor hetkopen van werkkleding. Op de bonnen H 7 kan men kopen: een overall, een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L 7 kan men kopen een werkjasje van ke per; drill, satijn, beaverteen, Engels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 8 tot en met H 12 en de bonnen L 8 tot en met 12 zijn nog niet geldig. De bonnen H 1 tot en met H 6 en de bonnen L 1 tot en met L 6 en de rantsoenbonnen F C en F D blijven voorlopig geldig. Poos en Slagter staan terecht Voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage zullen op 27 September en volgende dagen de beruchte SD-ers L. Poos en M. Slagter terecht staan. Drie rechercheurs van de politieke recherche, afdeling 's Gravenhage, hebben acht maanden dag en nacht gewerkt om deze zaak te onderzoe ken. Het resultaat van hun werk ts neergelegd in een omvangrijk dossier, o m. vermeldend meer dan 200 arresta ties. Het grootste deel van de slacht offers heeft de Duitse concentratie kampen niet overleefd. Verkeer zijn doende met de oprichting van een televisie-commissie, waarin alle belanghebbenden, ook het bioscoop wezen, zijn vertegenwoordigd. FANNY VOOR DE TELEVISIE. De experimentele televisie-uitzen dingen uit de Philips-studio te Eind hoven zullen waarschijnlijk op 28 Sep tember worden hervat. Intussen zijn er enige verbeteringen in de studio aangebracht. Op 4 November zal Fanny Blankers-Koen voor de tele visie optreden. Aad van Leeuwen zal haar dan namelijk de Olympische fakkel overhandigen, die hij ontving van de heer Castleton Knight, de ma ker van de Olympische film. De experimentele televisie-uitzen dingen zullen voortaan driemaal per week worden gegeven, namelijk op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Arnhem herdacht de Airborne- helden Met een ontroerende plechtigheid seft gisteren te Arnhem en te Oos terbeek de Airborne-herdenking plaats gehad. De begraafplaats, die voor het eerst sinds weken weer ge opend was, ging schuil onder een schat van bloemen. Fel wit tekenden ie kruisjes zich af tegen het groene front. Bij de ingang van het kerkhof waren de kleine kransen van klap rozen te koop, de bloemen van het oorlogsgraf. Er werd een R.K. en een protestantse godsdienstoefening ge houden, waarna de hymnen en de ,Last Post" werden geblazen. Rijen van schoolkinderen stelden zich langs de graven op en knielden na de volks liederen neer om witte bloemen te leggen bij de kleine kruisjes. Joe Louis weer in de ring De wereldkampioen zwaargewicht bokser Joe Louis deelde gisteren aan de pers mede, dat htj in Juni a.s. zijn titel in het Yankee Stadion te New York zal verdedigen tegen de win naar van de wedstrijd Joe Baksl Ezzard Charles. Dit laatste gevecht zal 12 November a.s. in Madison Square Garden plaats hebben. Halve gulden, plak en halfje worden ingetrokken Op 1 October a.s. zullen de halve gulden, het bronzen en zinken twee- en-een-halve-centsstuk en de bronzen halve cent buiten omloop worden ge steld. Na deze datum behoeven deze munten niet meer in betaling te wor den aangenomen. Van 1 October tot 31 December a.s. kunnen de bovengenoemde munten worden omgewisseld bjj alle postkan toren, bjj- en hulpkantoren der poste rijen en poststations en de halve gul dens bovendien bij de hoofdbank, de bijbank en de agentschappen van de Nederlandse Bank N.V. In verband met de afschaffing van cie halve cent moet elke hoeveelheid in te leveren munten een in gehele centen afgerond bedrag vormen. De rantsoeneringsmaatregelen Naar aanleiding van berichten, waar in mededeling wordt gedaan van de vermoedelijke aanstaande opheffing van rantsoenerings maatregelen vesti gen de verschillende ministeries er de aandacht op, dat de bestaande maatregelen aan een onderzoek wor den onderworpen, waarbij wordt nage gaan in hoeverre opheffing of verrui ming mogelijk is. Berichten, welke louter op grond van dit onderzoek, vooruitlopende op het resultaat daarvan, de opheffing of wijziging van rantsoeneringsmaatrege len aankondigen, zijn minstens voor barig. Ter vermijding van misverstand wordt aangeraden de officiële berich ten af te wachten.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1