De films van deze week Grote Landbouwtentoonstelling op Wieringen nccsr Jan Maniel van Valkoog: TIVCLI: „Misleide jeugd" „Madame Curie „De zevende sluier" WK*. rft£MOM Urk Burgerlijke Stand DE WITTE: „Aino „Rigoletto' CASINO ff Circus Mullens komt Texel. Agenda Raadsvergadering Burgerlijke Stand Zijpe. Burgerlijke Stand Voortdurend sfreven naar het betere ons doel De eerste expositie sinds 1936 De Schager markt. een kwarteeuw orgelpomper in een kerk op de grens van twee gemeenten Julianadorp. Plattelandsvrouwen bijeen IJmuiden. Visserij-besommingen Marktberichten Velen, zeer velen zijn in de eerste ■week van September getuige geweest van het fantastische en sprookjesach tige schouwspel, dat o.a. dè rijtoer van de jonge koningin door de straten van Amsterdam bood. Doch zeer klein is het aanfol in verhouding tot de mil- lioenen die niet het voorrecht hadden cit gebeuren met eigen ogen te zien. Voor hen in de eerste plaats vertonen beide theaters, ,.De Witte" en „Tivoli", een mooie en uitgebreide reportage van de troonsafstand van Koningin Wilhelmina en de aanvaarding van het koningschap door Koningin Juliana. Door middel van deze rolprent speelt zich opnieuw het groots en historisch gebeuren af, opnieuw horen wij de ontroerende rede welke H. M. Konin gin Juliana hield, even voordat zij de eed van trouw op de Grondwet af legde. De hoofdfilm in Tivoli is t/m Woens dagavond de Columbia-film „Misleide jeugd". Die misleide jeugd wordt ver persoonlijkt door Emil Bruckner (ge speeld door de 12-jarige Skippy Ho meier), die als stekje van't Nazidom de atmosfeer in een Amerikaans gezin komt bederven. Er zijn tal van mis leidingen mogelijk. In deze film wordt een kind beschreven, dat gevoed is met theorieën omtrent rassenhaat en Duitse superioriteit, een kind dat zich critiekloos heeft laten vergiftigendoor verderfelijke leiders. Er zijn in psycho logisch opzicht bezwaren aan te voe ren, al moet worden erkend, dat deze film op knappe wijze laat zien wat 't gevolg kan zijn van een verkeerde rp- voeding in het algemeen, en van een opvoeding in nationaal-socialistische geest in het bijzonder. Tezamen met Fredrick March en Betty Field beeldt Skippy een boeiende geschiedenis uit, die leerzame aspecten heeft. Zondagmorgen wordt in Tivoli in de serie intellectfilms vertoond het veel besproken MGM-filmwerk „Madame Curie", met Greer Garson (bekend uit „Mrs. Miniver") in de hoofdrol. Het vruchtbare leven van deze vrouw der wetenschap, dat als ieder leven toch ook rijk is aan romantiek, wordt in deze fiim voortreffelijk uitgebeeld. Met gr belangstelling volgt de toeschouwer het wedervaren van het echtpaar Curie, hij ziet de bekoring van staag volgehouden arbeid en bewondert Marie, wanneer zij ongebroken haar werk voortzet, nadat haar geliefde man haar plotseling is ontvallen. Deze film is toegankelijk voor personen van veertien jaar en ouder. De laatste avond van deze week (dus Donderdag) wordt één voorstelling ge geven van het psychologische filmwerk „De zevende sluier", dat hier enige maanden geleden reeds zeer veel be langstelling trok. HOED, OVERHEMD, DAS SPOORSTRAAT 49 De zaak van de man van smaak Geboren: Teunis, z. v. Pieter Ma- zereeuw en Johanna ten Napel. Aal tje, d. v. Steven Ras en Jannetje Hoef nagel. Jacobje, d. v. Pieter Post en Harmpje Kramer. Jelle, z. v. Meirf- dert Kapitein en Geesje Visser. Mar- retje d. v. lede Koffeman en Willemi- na B. van de Vegt. Pieter, z. v. Hein Koffeman en Marretje Ras. Tineke, d. v. Arjen Verhoeff en Klaasje Kra mer. Ondertrouwd: Willem Hakvoort en Jacobje Stokebrand. Jacob Kra mer en Albertje Post. Overleden: Sjoerd Pasterkamp, oud 31 jaar, echtgenoot van Jacobje Brands. Willem van Eerde, oud 12 jaar, z. v. Roelof van Eerde en Neeltje Nentjes. Hendrik Kramer, oud 81 jaar, weduwnaar van Willempje Rom- kes. VISSERIJ. Door 85 vaartuigen werd j.1. Woens dag aangevoerd: 11206 pond paling, van 40326 pond per vaartuig, prijs 0.95 2-82; 214 pond snoekbaars, 0.640.73. 574 pond rode baars 0.32, 220 pond voorn, 0.02—0.05 en 18 pond karper 0.43. Alles per pond. Donderdag j.1. werd door 40 vaartui gen aangev -d: 6346 pond paling, van 40460 pond per vaartuig, prijs 1.04 2.69. 827 pond snoekbaars 0.68—0.73. 200 pond rode baars 0.32. 7 pond kar per, 0.44 en 50 pond voorn 0.06. RATTENPLAAG. Dat Urk van de rattenplaag nog niet verlost is, bleek één dezer dagen nog in de buurt van de groentehandelaar K. Brouwer, toen zich verschillende exemplaren, waaronder zeer grote rat ten op straat begaven. Niet zonder de nodige belangstelling konden er vele onschadelijk worden gemaakt. Het is aan te bevelen, dat de strijd tegen de rattenplaag onverminderd wordt voort gezet. JEUGD-APPèL Nu de zomer bijna voorbij is, zullen verschillende verenigingen de werk zaamheden weer beginnen. Zaterdag 18 September zal ae arbeid worden in gezet met een Jeugd-appèl in de Ger. kerk (zuid) waar ds Homburg. Ger. Predikant te.Urk voor de verschillende verenigingen zal spreken. In De Witte draait allereerst tot en met Maandagavond de boeiende histo rische film „Aino", spelend in Finland, en muzikaal geïllustreerd met motie ven uit Sibelius' „Finlandia" en „Valse Triste". Het verhaal is op zichzelf reeds vol spanning, en door de uitste kende verfilming komt de romanti sche geschiedenis, die zich onder de van koude glanzende Poolhemel af speelt, wel bijzonder goed tot haar recht. Door het spel van Stel Lindgren en door de prachtige natuuropnamen is deze film in hoge mate interessant. Er zijn zeer sombere momenten, maar het eind is „happy". De liefhebbers van verfilmde ope ra's kunnen Dinsdag. Woensdag of Donderdag a.s. in De Witte genieten, wanneer daar „Rigoletto" wordt ge draaid. Aan deze vertolking van één der beroemdste Italiaanse opera's wer ken perfecte zangers en zangeressen mede, die Giuseppe Verdi's schepping tot haar recht laten koijien, zo goed als maar in een filmuitvoering moge lijk is. Het zal in het grijze verleden geweest zijn, dat een „echte" opera voor het laatst in Den Helder werd uit gevoerd, zodat deze avonden in Tivoli stellig veler belangstelling zullen heb ben. ZATERDAG en ZONDAG SOIRéE DANSANT Het bekende Nederlandse circus Jos. Mullens, dat juist een succesvolle tijd in de hoofdstad achter de rug heeft, komt van Donderdag 23 September a.s. tot en met Zondag 26 September a.s. een serie voorstellingen te Den Helder geven. Het circus-gebouw zal worden opgericht op het open terrein bij de Postbrug. Circus-liefhebbers, en vooral degenen die van paarden-dres- suur houden, kunnen op één van de genoemde data hun hart ophalen. De Jders in dit nummer voorkomende idvertentie geeft nadere bijzonderhe den. Maandag 29 September a.s. om half crie zal de gemeenteraad van Texel bijeenkomen. Op de agenda staan o.rr óe volgende punten: Plechtige afkon diging grondwetsherziening. Wijziging salarisverordening. Toekenning grati ficatie aan het gemeentepersoneel. Re geling schadevergoeding wed. A. J. Bruin. Aankoop van grond. Aanbie ding gemeentebegroting 1949. Beschik baarstelling van gelden voor de bouw van 38 woningen. Deelneming in de N.V. Vliegveld Texel. Geboren: Dirk, z. van D. Trap en W. M. Druif. Douwe, z. van M. Dij ker en J. Oldenburg. Adriana M., d. van A. Bakker en J. C. Buisman. Douwe, z. van E. Medema en C. van den Berg. Cornelia G., d. van F. Huisman en H. Zoetelief. Hendrik C., z. van B. Gieze en M. van Leeuwen. Maria G., d. van P. van der Slikke en C. C. Koorn. Johanna, d. van G. C. Kikkert en H. Werther. Ondertrouwd: Jacob Keijzer en Antje Kikkert. Cornelis J. Hin en Barbera Witte. Jan Dekker en An tje Hoogerheide. Pierre A. Vervoort en Martha T. Mooijen. Getrouwd: Klaas J. S. Knol en Jentje Bremken. Pieter Keijser en Akke van Halen. POLITIENIEUWS. Gevonden: 1 kinderportemonnaie en 1 houten hooivork. Geboren: Barteld Jacob Willem, zoon van B. van Leijen en M. W. Dingel- hoff. Cornelis Pieter, zoon van S. Wartenhorst en van Antje de Groot. Ondertrouwd: K. Biersteker en E. Bouwman. Getrouwd: P. de Haan en G. Vrolijk. (Van onze speciale verslaggever). Een landbouwtentoonstelling is voor een agrarisch gebied altijd van de groot ste betekenis. Daar ziet men wat de boerenstand weet te presteren. Daar wordt het puikje aan dieren en producten getoond. En dat niet alleen. Het is een grote stimulans voor de boerenstand om steeds te zoeken en te streven naar het betere. Zulk een tentoonstelling werd gistermorgen op Wieringen te Hippolytushoef geopend. Reeds vroeg waren uit verre delen van de provincie bezoekers naar het tentoonstellingsterrein gekomen, dat midden in het met vlaggen versierde dorp is gelegen. Om half tien verzamelde men zich in de grote consumptietent, waar de opening zou plaats hebben. Als eerste spreker betrad de heer S. C. Bakker het podium om de aanwezigen, waar onder de besturen van de aan de ten toonstelling deelnemende verenigingen: de Holl. Mij. van Landbouw, de Rund- veefokver. „Oost- en West-Wieringen", de Pluimvee- en Konijnenver. „Nut en Genoegen" en de Middenstandsver. Wieringen", welkom te heten. DE OPENING. Daarna verleende hij het woord aan de Burgemeester van Wieringen, de heer Kolff, om de openingsrede uit te spreken. Deze begon zijn toespraak met het uitdrukken van zijn grote waardering voor de heren van de di verse jury's, die hun kennis en tijd be schikbaar wilden stellen, want juist naar de uitslagen der keuringen wordt met grote spanning uitgezien. Deze tentoonstelling is groots opgezet. Men heeft er iets bijzonders van willen maken. Immers sinds 1936 werd een dergelijke expositie op Wieringen niet meer gehouden. De burgemeester bracht gaarne zün hulde aan de di verse besturen en verenigingen, die de oude traditie, door overmacht gebro ken, weer zo prachtig hebben hersteld. Deze tentoonstelling is niet alleen van betekenis voor de boeren, het is een landsbelang. Hoe beter wij op de markt komen, hoe beter wij kunnen concur reren met het buitenland. Dat immers is een eis van de eerste orde. Tenslotte wees de burgemeester op welke dit jaar op het voormalige de zeer ingrijpende ruilverkaveling, eiland zijn beslag zal krijgen. Er is veel, zeer veel verbeterd: kavelvorm, afwatering, toegangen tot de gronden. Dit heeft tot gevolg, dat ook op Wie ringen de mechanisatie haar intrede heeft gedaan en de landbouw intensie ver kan worden beoefend. Met de wens, dat de tentoonstelling aan de ge stelde verwachtingen zou mogen vol doen. verklaarde burgemeester Kolff de tentoonstelling voor geopend. Staande werd daarna het door de „Harmonie" o.l.v. de heer W. Boon, ge speelde „Wilhelmus" aangehoord. De erewijn werd rondgediend en daarme de was het officiële gedeelte ten einde en vertrokken de juryleden naar het terrein om hun belangrijke arbeid aan te vangen. De Harmonie speelde intussen op het veld vrolijke marsen. OVERZICHT. Intussen maakten wij een rondgang over het uitgebreide terrein met zijn kermess? d'été, grote tenten en rijen vee. De tent van de JIolL Mij. bevat een prachtige expositie aan land- en tuinbouwproducten. Opvallend waren de geweldige voederbieten (Groen kraag Jatpjes). Een uitstekende soort tarwe is onzes inziens de Alba. Ge noemd mogen verder zeker worden: de Jubilé en de Juliana. In het middengedeelte was een keu rige aanleg van bloemen van het ma gazijn Posthuma. In het achtergedeel te de afdeling voor konijnen en pluim vee met vele keurige inzendingen en voorts prima stands van diverse fir ma's (o.a. Bosker, N. Looze, de Coöp. Ons Belang, de Bond van Plattelands vrouwen en de Ned. Jeugdbond van Natuur studie. De laatste stand bevatte een verza meling vogels en kleine zoogdieren voorkomende op Wieringen, een „strandje" met vogels, schelpen en planten en aardige sprekende kaartjes. In tent no. 2 heeft de middenstand zijn beste beentje voorgezet. We zien er op smaakvolle wijze een keur van artikelen uitgestald. Op zulk een ogen blik kom je weer tot de conclusie, dat er weer heel wat goederen aan de markt komen. Van de vertegenwoor digde zaken noemen we: Alb. de Haan (electr. art.), D. Minnes (meubelen), fa. RotgansHoekstra (ijs), Huib Kooy (stoffen), S. Duynker (motoren), Corn. Bosker (boeken), Tijs Kort (modes), P. Glim (tuigen) A. Lont (fruit), Jo Takes (stoffen), van Wijck (zadels, tuigen), C. Metselaar (kruidenierswa ren). Van de buitenstands noemen wij tenslotte: Landbouwmachines (Bosker en Leeuwenkamp), Landbouwwagens (H. Zon), Automobielen (Duynker), Bijenver. Wieringen). DE EERSTE KEURINGEN. Om elf uur kwamen de eerste uitsla gen der keuringen binnen. VARKENS (geregistreerd), zeugen met biggen. 1 P. Laan, 2 G. Doppen- berg, 3 S. LontVet. Drachtige zeu gen: 1 S. Koorn, 2 Fa. M. Bakker en Zn. Opfokzeugen: 1 G. Dobbenberg, 2 S. Koorn. Dekberen: 1 P Laan, 2 P. Laan, 3 P. Laan. VARKENS (ongere gistreerd). Zeug met biggen 1 G. Lont, 2 E. Baijs, 3 P. Mulder Jzn. DRACH TIGE ZEUGEN: 2 W. Mosters Vette varkens: 1 N. Metselaar, 2 Idem, 3 N. Kool. PAARDEN (ongere gistreerd koud- of halfbloed). Werkpaar den: 1 J. de Vries, 2 N. P. Kooij, 3 P. Mulder Jz„ 4 Gebr. Mostert. \yï-jarige): 1 M. Lont Pzn. Veu lens 1 J. de Vries. GEREGISTREERD VEE (melkkoeien) 4 j. en ouder) 1 A. Bonte 12, wed. D. N. Mulder Hippo, 2 A Marie 16A eig. fa. M. Bakker Oos- terland 3 A Dirkje 5, eig. A. J. Swaerts Stroe. 1 B Pietje 48 eig M. Bakker, Oosterland. 2 B. Bonte 12, wed. Mulder. Hippo. 3 B. Thea 3b A. J. Swaerts. Stroe 1 C. Wassenaar 10. wed. D N Mulder Hip po. 2 C Marie 1. G. Doppenberg. Stroe. 3 C. Thea 5, A. J. Swaerts. Stroe, EV. Trien 12, N. Bakker. Oosterland. EV Hiltje 2, Jb. Wagemaker. Hinno. 1 D. Hiltje 4 eig. Jb. Wagemaker Hippo. WOLVEE. Rammen ('47 of vroeger): 1 E. Everts. 2 C. Mulder. 3 A. J. Swaerts. Rammen (19481: 1 C. Mulder, 2 C. Halfweeg, 3 C Mulder, EV S. H.M. Koningin Juliana heeft op Paleis Soestdijk enige leden van de Indonesische delegatie naar de jubileum- en inhuldigingsfeesten ontvangen. In de bibliotheek onderhield H.M. zich geruime tijd met Haar gasten. De eerste foto van Koningin Juliana in een officiële functie na Haar troonsbestijging. V.r.n.l.: Koningin Juliana, de Sultan van Pontianak, de Sultan van Ternate en de Sultane van Pontianak. SCHAGEN, 16 Sept. 14 paarden 400850, 4 veulens 150175, 7 stie ren, 22 geldekoeien magere 400500, 90 geldekoeien vette centrale, 15 kalfkoeien 625825, 5 pinken centra- Ie, 4 pinken 225—350, 3 graskalveren 125175, 13 nuchtere kalveren cen trale, 150 schapen magere 95, 113 vette schapen centrale, 6 trjdkoeien 400550, 126 lammeren 3555, 35 biggen 4565, 14 konijnen 220, 74 kippen 26. Voor de Centrale werden aange voerd 90 koeien, 7 stieren, 5 pinken, 1 graskalf, 16 nuchtere kalveren en 113 schapen. Verscheidene A.A. en A. koeien zag men knippen. Het aangevoerde vee was van beste kwaliteit. Het aanbod was iets minder. Van een grote aanvoer is geen sprake en misschien komt dit het hele jaar wel niet. Op de gebruiksveemarkt was weinig drukte, hoewel er beste kalf- en melkkoeien werden aangevoerd. De prijzen waren in doorsnee lager. De hoogste notering was nu 825, maar de handel was toch matig. De notering van geldekoeien liep tot 500 gulden. Tijdkoeien waren prijshoudend, duur, met een kalme handel.. De hoog ste notering van pinken was 375 gul den, met trekkende handel. De han del is graskalveren was matig met een hoogste notering van 175 gulden. De handel in lixe-paarden was rede lijk (650850), andere paarden van 400600 met matige handel. Slacht- paarden stil met een notering van 200550 gulden. Op de wolveemarkt was heel wat drukte. De aanvoer wordt steeds groter. Er was een da ling in de prijzen, maar de schapen blijven toch duur. Fokschapen liepen tot 95 gulden. De dure schapen van de vorige week hebben de kooplieden wel verlies gebracht. Enkele goede ooilammeren zijn duur (tot 55 gulden) zware, oude rammen 90120. Bokken en geiten geen aanvoer. Op de biggenmarkt grote aanvoer en goede handel. Ko nijnen waren duurder, oude kippen prijshoudend. Hennen van 610, duur, hanen van 2.50 tot 4 gulden. Overtuigt U van ons devies PRIMA KWALITEIT TEGEN DE LAAGSTE PRIJS Thans leveren wij Complete slaapkamers met driedeurs kast en 2 nachtkastjes Old. finish 307,en 280. Blank eiken 307, Gothiek 365,—. Deze kamers zijn geheel uit meubel plaat vervaardigd. Woning-inrichting G. A. v. d. BLOM en ZN. Tel. 2452 Wilhelminastraat 63 Sommige redenaars waarbij de predikanten spreken zacht, nau welijks verstaanbaar. Andere spre kers waarbij ook de domlné's hebben een goed stemgeluid. Geen mensenmassa kan zo groot zjjn, of zij maken zich verstaanbaar. Maar niemand van hen overtreft ooit de predikanten, die de kansel van de Gereformeerde kerk te Dirkshorn in de loop der jaren hebben beklommen. Immers: de Gereformeerde dominé's van Dirkshorn preekten in St. Maar ten en in de gemeente Harenkar spel waren zij steeds verstaanbaar! En nog is dat zo! Is er wel ooit zo'n sterk verhaal verteld? OP DE GRENS. Toch is het zo en de verklaring er van is vrij eenvoudig. De Gerefor meerde kerk van Dirkshorn staat na melijk op de grens van de gemeenten St. Maarten en Harenkarspel. En de kansel staat juist over de grens, in St. Maarten, terwijl het overige ge deelte van de kerk in Harenkarspel is gebouwd. Zo is het mogelijk, dat de dominé's, die in St. Maarten preken, in Harenkarspel verstaanbaar zijn. Wanneer de predikant „in de hou ten broek" heeft plaats genomen en de dienst vangt aan met gezang, dan laat het orgel zijn zoete klanken ho ren, terwijl Jan Mantel van Valkkoog de wind er in pompt. Zo was het althans, jaren lang. Sinds enkele weken heeft Mantel het gemakkelijker gekregen. Een electro- motor heeft zijn arbeid overgenomen. Maar ruim 25 jaren heeft Mantel ge zorgd, dat de organist voldoende wind in zijn orgel had. EEN KWART EEUW. 25 jaar; dus zilveren orgelpomper. Ja, dat is Jan Mantel. Hij zelf weet niet meer precies, wanneer het de eer ste keer was. Ook de kerkeraadsleden weten het niet uit hun hoofd. Wel speuren ze ijverig in vergeelde archie ven, maar het „besluit tot aanstel ling" werd nog niet gevonden. Waar schijnlijk was het in de maand Augustus van het jaar 1923. De kerk stond er toen pas enkele jaren en een vaste orgelpomper had men nog niet. Er was altijd wel iemand te vinden, Koorn. TWEE SCHAPEN: 1 C. Mul der, 2 P. C. Lont, 3 C. Mulder. TWEE OOILAMMEREN (1948): 1 C. Mulder, 2 G. Omis, 3 S. Koorn. RUBRIEK 2 MELKTWENTERS) (3- jarigen): 1 A Pietje 50, fa. M. Bakker. 1 A Pietje 51, idem. 2 A Gerritje 4, C. M. Tijsen. 1 B Horst 78, fa. M. Bak ker. 2 B Hiltje 7, Jb Wagemaker. 2 C Detje 22, C. J. Koorn, Nieuwland. 1 D 1 Pietje 52, fa. M. Bakker. EV. Pan 6 N. I Bakker, Oosterland. EV Detje 22, C. J. Koorn, P. W. Nieuwland. MELKVAARZEN: 1 A Willy 7,'wed. D. N. Mulder, Hippo 2 A. Lieske 2, wed. Mulder, 3 A Corrie 3, S. J. Koorn Stroe. 1 B Antje 64, eig. wed. D. N. Mul der, Hippo. 2 B Bonte 16, eigenaar wed. Mulder. EV. Geertje 18. C M. Tijsen, Oosterland EV. Bontje, S J. Koorn, Stroe. DRACTIGE KOEIEN: 1 A Lieske, wed. D. N. Mulder, Hippo 2A Fokje 2 N Kool, Oosterland. 3 A Horst 76, fa. Bakker. Oosterland, 1 B Willy 3, wed Mulder. 2 B Trijntje 5, D. Veer- dig Oosterklief. 3 B Jantje 15. V. Koorn Jzn., Den Oever. EV. Bianca 46. fa. M. Bakker. EV. Trien 13, N Bakker, Oosterland EV Trien 15. N. Bakker, idem. EV Vroom 4. A. J. Swaerts. Stroe. Verdere uitslagen in ons volgende nummer). Op de periodieke bijeenkomst van de vereniging van plattelandsvrouwen heeft zuster Van der Lans uit Den Helder een lezing gehouden over zui gelingen- en kleuterzorg. Over dit al tijd boeiende onderwerp werden vele ragen gesteld en naar genoegen be- 1 ntwoord. In deze vergadering, die onder leiding stond van mej. A. de Vries, heeft mevr. De Vries verslag uitgebracht over de gezamenlijke reis naar Den Haag. Bij de rondvraag kwamen verschillende nieuwe pro grammapunten naar voren, die stuk \oor stuk gezellige winteravonden be loven. Er werd besloten, om de vol- fende week een gezamenlijk bezoek t: brengen aan de Confectiefabriek van de fa. gebr. Meijer, Ruyghweg, Den Helder. De aanvoer bestond gisteren uit 7604 kisten haring, 20 kisten fijnvls, 260 kisten schar, 100 kisten makreel, 400 kisten schol, 15 kisten koolvis, 10 kisten kabeljauw, 10 kisten weiting 20 kisten bot en 60 kisten diversen Besommingen: 1 trawler f 137; 50 IJM 4 f 6600 57, „Medan" f ^,200; 54, „Llm- burgia" f14100: 15, „Cornelis" f 7520; KW 85 f 3950; 122 f 3450; 51 f6150; VD 60 f 365; HD 184 f56; UK 126 f 1060; 105 f 230: 125 f 260: 161 f 400; 40 f 240; 60 f 975: 119 f 250; 62 f 330; 169 f 360; 202 f 1300 4 f 390 99 f 300; 16 f 580: 162 f 1235; IJM 215 f 30: 271 f 4790: 27 f 2750; 229 f135; 201 f 3650; 230 f 240; 276 f 700 die „boven" wilde zitten vooral bij de jongelui. Maar of dat voldeed? Neen dan pompten die jongens weer eens te hard en dan weer eens te zacht. Begrijpelijk is het, dat de orgel klanken dan niet altijd even zuiver door kwamen Het verdriette de kerkeraad tenslotte en de benoeming van Jan Mantel, die toen 26 jaar was, tot orgelpom per, werd een feit. „KERK-GESCHIEDENIS". Iedere Zondag weer vóór en na de middag was Jan present. De keren, dat hij er niet was, zijn te tel len geweest. En dan nog de bijzondere diensten; kerkelijke feestdagen, huwe lijk en dergelijke. Mantel was aan wezig en «hij pompte. Zelf vindt hij het geen bijzondere prestatie. Hij is blij, dat hij het heeft mogen en kunnen doen. „Zovelen heb ben wat voor de kerk over; waarom zou ik het niet doen?" zo zegt Man tel. In een aantekenboekje schreef Mantel bijzonderheden op: datum, predikant, tekst, te zingen verzen, mooi of slecht weer, koud of warm. Jaar in, jaar uit deed hij dat. Het oud ste boekje heeft hij niet meer, maar het boekje, dat hij ons liet zien zou den we met recht kunnen noemen „Het logboek van een orgelpomper". Pre dikanten, die nu oud of misschien overleden zijn, staan er in vermeld; jonge mensen, die nu trouwplannen hebben, vindt men er ook in toen en toen werden ze gedoopt! Dat Jan Mantel 25 jaar de wind in het orgel pompte, vindt hij niets bij zonders. Hij had er geen drukte van willen hebben. Niemand wist het maar zijn moeder vertelde het! En nu is men 't er in de kerkeraad over eens, dat Jan een blijvend geschenk moet hebben. Hij heeft het verdiend; zullen er velen worden gevonden, die 25 jaar iedere week zonder loon hetzelfde willen doen? Maar Mantel vond het liefdewerk en daarom deed hij het graag. Zondag preekt dominé Van der Sluis weer. In St. Maarten. En in Ha renkarspel zit Jan Mantel te luiste ren. Als de gemeente zingt met bege leiding van het orgel, zal Jan niet pompen. De electro-motor heeft zijn werk overgenomen. De organist laat zijn vingers glijden over de toetsen. Bijna onhoorbaar doet de motor nu het werk, dat Jan Mantel, zilveren orgel pomper, een kwart eeuw lang deed - uit liefde tot zijn kerk. NOORDERMARKTBOND, 17 Sept. '48. 20 000 kg Aardappelen: Eerstelingen f 5.20f 6.40, Eigenheimers f 5.20, Blauwe Eigenheimers f 6.20f 6.60, Be velanders f 5.30—f 5.70; 28000 kg Rode kool f 6—f 7.60; 17000 kg Gele kool f 5.50—f 6; 164000 kg Witte kool f b; 10.000 kg Bieten I f 6, II f 4.50; 15000 kg Uien f 6.10f 6.70, grove uien f 6.79 f 7.80, drielingen f 7.50, nep f 13.90; 21000 kg slabonen f 25f 42. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE 17 September 28,00» Aardappelen; eigen heimers 4,906,70 en eerstelingen 5,50 5.70; 35,000 kg rode kool 69,50; 25,000 kg gele kool 5—10,80; 13,500 kg witte kool 5; 5300 kg slabonen 2443; 23,000 kg bieten 6; 1200 kg uien 6,20—6,70 en nep 14,20; 4700 stuks bloemkool 48,64 WARMENHUIZEN, 16 Sept. '48. 70000 kg Aardappelen: Sch. muizen f 7.60, Eigenheimers f 5.20—f 6.40, Koopmans- blauwe f 6.40, Bintjes f 5.60—f 6; 3700 kg Uien: Gele nep f 12.30—f 13.10, Uien f 6f 6.30, drielingen f 5.40f 5.90, grove f 6.20; Alpha f 4; Bevelanders f 5.50; Noorderlingen f 5.10; 7500 kg Rode kool f 6—f 7.10; 2000 kg Gele kool f 5.50—f 6.90; 90000 kg Witte kool f 5; 750 kg Groene kool f 8.80; 6300 kg Slabonen f 26f 40; 5500 kg Bieten I f 6, II f 4.50. 1

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3