Vliegveldaanleg binnenkort te verwachten Stad m Omgeving Vier fracties stemden communist uit de woningcommissie Dank aan Siebeling Laatste zomerconcert Leger des Heils Geslaagd Hedenavond DANSEN in „CASINO" Meervoudige kamer te Alkmaar Expositie Karei Colnot Orgelpijpen in de open lucht Klemdierensport Nieuwe brievenbus Modeshow ook Zondag Ledenvergadering V.B.Z. De Wieringer U.L.0.-school niet in Oosterland Anna Paulowna. Raadêvorgadering Anna Paulowna Bij vorderingskwestie de burgemeester onaandoenlijk Zype. Reserve-kampioen Gemeenteraad Texel Het water op Texel is slecht De medewerkenden aan „De dans door de eeuwen" hebben elkaar nog eens ontmoet, op een avond die rij zelf hadden georganiseerd. De bedoeling van deze avond was tweeledig: nog eenmaal het contact op te nemen, dat anders door de drukte van de opvoe ringsavond abrupt afgebroken zou zijn, en tegelijk de man te huldigen, die voor en tijdens de dansshow het middelpunt van alles is geweest, de heer Siebeling. Formosa was stampvol, Maandag avond. Alle gasten, die op 31 Augustus rog in pompeuze gewaden rondstapten aan het hof van de Zonnekoning, zoch ten hier in twintigste eeuwse colber tjes en japonnetjes gezelligheid bij de muziek van de Rhythm Fans. Het be stuur van de Helderse Gemeenschap was vertegenwoordigd door de heren Kramer, Jonker en Van Wijngaarden. Na een speechje van de heer Kramer (de heer Van der Vaart kon wegens va cantie niet aanwezig zijn) bedankte de heer Jonker namens de Helderse Ge meenschap allen, die door hun ijver en toewijding één der belangrijkste onder delen van het feestprogramma tot een groot succes hebben geleld. In het bij zonder gold deze dank natuurlijk de ontwerper en promotor van dit hofbal, de heer Siebeling. Deze dank werd stof felijk bevestigd door de aanbieding van een keurige oorkonde ln lijst. Mevrouw Siebeling, één der vele „lijdende voor werpen" van de heer Siebeling en zijn geesteskind, werd getroost met een mooie boeket. De naaste medewerkers op muzikaal gebied, de heer en me vrouw Weidema, ontvingen eveneens een aardige attentie. Van de zijde der deelnemers zelf, die deze avond immers op touw hadden ge zet, kwam een fraai foto-album, aange boden bij monde van de heer H. van der Maden. Het bleef niet bij deze cadeaux alleen. Op verscheidene manieren werd op deze avond uiting gegeven aan vol doening en waardering, en het kon dus haast niet anders of de stemming in de zal was uiterst monter en behaaglijk. Vooral toen het clubje „Maandag l"zijn aandeel in de dansshow nog eens dun netjes ging over doen. Tot na midder nacht werd het feestelijk samenzijn voortgezet. Zaterdagavond a.s. geeft het mu ziekkorps van het Leger des Heils zijn laatste zomerconcert in de mu ziektent Julianapark. Het program ma. dat om acht uur aanvangt, ver meldt de volgende nummers: 1. „Een kroon met sterren", mars, R. Liddie; 2. „Uitnodiging en waarschuwing", selectie, Eric Ball; 3. „Jeruzalem, mijn zalig thuis", F. G. Hawkens; 4. „Liederen van strijd", selectie; 5. „De bede van een zondaar", selectie, Eric Ball; 6. „Het verhaal van de Hei land", selectie, F. G. Hawkens; 7. s.Gered en bewaard", selectie, B. Coles; 8. „De open poort", mars. Voor het eindexamen van de één jarige opleiding aan de Kweekschool te Den Helder slaagden de dames D. H. Barendrecht, T. A. Bosker, S. M. Dinklage, C. C. van Dijk, M. L. C. Flotat, W. Kerkhoven, F. N. Rab, G. A. Riemerts en J. Sinjewel en de he ren G. J. A. Everlo, P. de Hoog, D. C. lest, J. Komen, R. Kwast, M. W. Roe per en A. van Waarden. A. J. M. uit Den Helder maakte op de Meervoudige Kamer te Alkmaar nu niet bepaald een sympathieke indruk. Verdachte had uit een schuur van een boerderij bij de Cocksdorp drie paar laarzen gestolen, toen hij daar in de buurt voor de DUW werkte. Hoewel drie getuigen overtuigend bewijsmate riaal aanvoerden, bleef verdachte ont kennen en verbeterde zijn positie niet door brutaal op te treden. De officier, mr. Holsteyn, vond de zaak wel duidelijk, en mede doordat verdachte niet het minste berouw toonde, eiste hij f 100 of 30 dagen. Uit spraak over 14 dagen. Bij Jannetje R. uit Den Helder werd een meter van het lichtnet aangetrof- fen, waarin een gaatje bleek te zitten, waardoor het mogelijk was stroom af te tappen. Deze zaak kwam reeds op 29 Juni jX voor, maar omdat toen de kroongetuige ontbrak, werd de zaak geschorst. De advocaat, mr. Jonker, had ont dekt, dat het gaatje door iemand moest zijn gemaakt, die technisch onderlegd is. Verd. is dit niet. Getuige J. Heeres, die de meter plaatste, achtte het niet onmogelijk, dat dit gaatje al in de me ter zat, toen deze bij verdachte werd aangebracht. Op de gronden achtte de officier het bewijs van schuld niet geleverd. De president, mr. Krabbe, kon zich hiermee verenig en von niste conform de eis vrijspraak. WEER EEN SPIEGELRUIT GESNEUVELD. Ook bij V. en D. in de Keizerstraat is een spiegelruit gebroken. Gisteren werd voor de zaak een vrachtauto van de fa. Tiessen gelost, waartoe de chauf feur rechts van de straat had gepar keerd. Een jeep. die de Keizerstraat kwam uitrijden in de richting van de Spoorstraat, moest bij het passeren van de vrachtauto uitwijken voor een kind. dat plotseling de straat overstak. De reserveband van de jeep, die rechts van de carosserie was gemonteerd, raakte daarbij een stang, die links bij de bumper van de vrachtauto was be vestigd. Een gedeelte van deze stang brak af en vloog bij V. en D. door het etalageraam. dat rinkelend aan scher ven sprong. Op het ogenblik exposeert in Atelier Sierkunst de Bergense schilder Karei Colnot, wiens werk weer van een ge heel ander genre is dan dat van Gerrit Lugthart, die enige tijd geleden op dezelfde plaats enige van zijn doeken tentoonstelde. Colnot'g oeuvre heeft een nuchterder inslag, al ls het niet min der artistiek. Deze Bergenaar tracht niet in de eer ste plaats zijn gedachten en gevoelen: in kleuren om te zetten en op zinvolle wijze te verbeelden, maar hij streeft er wel naar om de indruk die een bepaald gegeven op hem maakt via het doek aan de toeschouwer door te geven. De natuur is voor hem de rijkste bron van inspiratie, en dan in het bijzonder de natuur wanneer zij zich op afwijkende wijze voordoet Als Colnot op een dag vol onweers dreiging zwerft over de wateren van het land der duizend eilanden, dan zal hij, thuisgekomen, dat landschap op het doek brengen, in zware kleuren, te' zamen een harmonisch geheel vor mend. Zulk een doek is op de tentoon stelling te zien, en men zal er geboeid naar kijken omdat het landschap leeft. Men verwacht ieder ogenblik een felle bliksemschicht door het donkere grauw van de hemel te zien schieten, men vermoedt in de schuurtjes aan dat onbewogen water mensen, die schuilen, totdat het onweer zal zijn uitgewoed, om dan weer uit te trekken over het vruchbaar land. Ook zijn duin- en heide-impressies dragen zulk een lading. Zij verraden de krachtige hand van een schilder die geen aarzeling kent, maar zij dragen toch ook het kenmerk van gedegen heid. Men zou Colnot's palet iets min der zwaar kunnen wensen, al moet ge zegd worden dat hij zijn kleuren conse quent weet te kiezen. Zijn tekeningen twee hangen aan de wand en een aantal andere liggen ter bezichtiging in een portefeuille verdienen evenzeer de aandacht als zijn schilderwerk. Mieldijk weer op tournée Vanover de daken rolden vrolijke orgeltonen, toen we dezei dagen door de Van Galenstraat wandelden. „Don't fence me in", verzocht het draai orgel jubelend. Desondanks zijn we op het geluid afgegaan, want het was een beetje vreemd geluid. Het orgel van De Wolf, dat nu alweer vele maanden de sfeer in de stad opvrolijkt, was het beslist niet. En de kermis was pas twee maanden geleden. We vonden de klankenbron in de Herzogstraat, op gewekt orgelend van „O mamaatje, in m'n straatje staat een jongen voor het venster". Dat was fantasie, want nergens in de hele Herzogstraat za gen we een Juttersjong voor het raam staan. Maar het klonk aardig, met knorrende bassen en tierelierende loopjes. Ratelende roffel-Salvo's en robuuste drum-stoten werden geboren in de orgelkast, mof het weelderige front en de schuivende gaatjesboekjes achter de coulissen. Het was het orgel van Mieldijk, die zelf langs de huizen trok met zijn geldbakje. De orgeldraaier zorgde met geroutineerde armzwaaien, dat de jon gen in het straatje geen toontje lager ging zingen. „Ja mijnheer, we zijn maar weer be gonnen. 't Kan makkelijk, twee orgels in een stad als Den Helder. De Wolf en ik hebben de zaak verdeeld. De eerste drie dagen van de week heb ik de wijk aan deze kant van het spoor, en hij de andere dagen. Het orgel huur ik van Perlée uit Amsterdam, en ik vind dat er een mooi geluid in zit. Zien de wielen er niet lekker uit?" Dat zagen ze, met hun gloeiend lood. „En licht dat ze lopen. Als-ie eenmaal rijdt, kan een kind hem aan de gang houden". Het liedje was uit. de slagersjongen had het veld geruimd, en een Weense wals werd opgezet. Maar die was be stemd voor de volgende klanten. En daar ging het trio. Haast vanzelf rol de het orgel zijn volgende openlucht studio tegemoet. Mieldijk liep met zijn bakje maar vast vooruit. Op de grote landbouwtentoonstelling te Wieringen heeft de heer J. J. Vin- ke, lid van de kleindierensportvereni- ging „Den Helder en Omstreken", met twee inzendingen 2 eerste- en 2 ere prijzen behaald, alsmede het praedi- caat ..Mooiste dier kleine rassen". Deze dieren stammen af van de fok- ram, die door de vereniging werd aan gekocht en gratis ter beschikking van de leden is. Bij de aankoop van dit dier heeft men dus wel een goede keus gedaan. In de Ceramstraat, op de hoek van de Balistraat, is door-de PTT 'n nieu we brievenbus geplaatst. Een bord, waarop de lichtingstijden staan aan gegeven. zal zodra dit beschikbaar is, boven de bus worden opgehangen. Evenals de andere bussen wordt ook deze bus gelicht om 05.30, 10.30, 16 30 en 19.30 uur. Deze laatste lichting sluit nog aan op de nachtposttreinen. Op Zaterdagen wordt zij echter niet uit gevoerd. De belangstelling voor de modesiiow, die „De Bijenkorf" Zaterdagmiddag a.s. houdt in „Formosa" blijkt zo groot te zijn, dat men besloten heeft deze show Zondagmiddag a.s. nogmaals te houden. Het aanvangsuur is ook dan half drie. De militaire Belangenvereniging be roeps-schepelingen Zeemacht („VBZ") houdt op Maandag 27 September a.s., 's avonds om half acht, een algemene ledenvergadering in de marine-can- tine, Buitenhaven. De oprichting van deze school ver loopt niet al te voorspoedig. Na diver se vergaderingen en na heel wat ge schrijf in de kranten zou de school dan toch per 1 September JX gaan be ginnen. Maar de leerlingen-aangifte noch de benoeming van leerkrachten verliepen erg vlot We willen niet alle pogingen om een oplossing van het leerkrachten-vraagstuk te vinden gaan opsommen, maar zullen ter geruststel ling van de betrokken ouders, wier kinderen nog steeds van ULO-onder- wijs verstoken zijn, alleen meedelen, dat er een redelijke kans is gescha pen om uit de ontstane impasse te ge raken. ^Jaar we vernemen zal de oplossing in deze richting worden gezocht: De ULO-school vindt onderdak in twee lokalen, nu nog in gebruik bij de school voor VGLO te Hippolytushoef. Eén der leerkrachten van laatstge noemde school wordt gedetacheerd r.aar de ULO-school en de school voor VGLO wordt gereduceerd tot een een- mansschool (hoofd de heer J. H. Eden). Het is voorts de bedoeling zo spoedig mogelijk (nog in September) de ULO- school te openen. De twee lokalen in Oosterland, juist schoongemaakt om de Wieringer ULOmchool behoorlijk te kunnen ontvangen, zullen dus on gebruikt blijven. DE A.C.C.O. WEER ACTIEF. De A.C.C.O. vergaderde in Veer- burg om, zoals de voorzitter, de heer Noorman, in zijn openingswoord zei- de, een schema voor het komende seizoen te maken en enige organisato rische kwesties te behandelen. Na een enkele opmerking werden de notulen van de heer Glim goedge keurd en kon ieder zich bij des voorzit- ttSs conclusie aansluiten, dat het vo rige seizoen succesvol gewerkt is. De lezingen van de heren dr. Melchior en dr. Portielje hebben velen een rachtige avond bezorgd en de excursie naar Artis was eveneens een succes. De heer de Wilde kon daarvan nog een lein batig saldo aan de kas afdra- genen. Ook voor de genoemde lezingen konden de uitgaven uit de entreegel den ruimschoots betaald worden. Hoe wel winstmaken niet voorzit, is het hebben van een achterdeurtje toch zeer gewenst. Dat dr. Portielje weer komt om in Veerburg over dieren te vertellen, schreven we reeds. Deze avond is Vrijdag 29 October in Veerburg. (Breezanders, die per bus heen willen, kunnen zich opgeven bij de heer de Wilde). Voor een tweede avond, te houden in Breezand, zal dr. Bleeker van het K.N.M.I. te De Bilt, gevraagd wor den. Zo mogelijk komt die avond eind November. Een derde avond, bij de heer de Boer, zal aan goed toneel, cabaret of ander vermaak gewijd zijn. Dat het werk van de A.C.C.O. ge waardeerd wordt, bleek ook nu weer. De afdelingen van de Bond voor Overheidspersoneel en van Mercurius verzochten in het grote A.C.C.O.-ge- zin opgenomen te worden. Natuurlijk waren zij welkom. Z(J zullen de kleine b jdrage moeten stortten, die de an dere aangesloten verenigingen het vorige jaar ook betaalden. Aan de hand van de bijgewerkte ledenlijsten van alle verenigingen zul len de leden daarvan spoedig gere gistreerd worden als A.C.C.O.-lid en hun reductiekaart ontvangen. Met de wens, dat het komende sei zoen weer goed mag slagen, sloot de heer Noorman de vergadering. DE TOESTAND BIJ DE KOOT. Zondagavond is de drijvende bok van de Amsterdamse Droogdokmaat schappij er in geslaagd de trailer te lichten, welke door de pontonbrug bij De Kooy was gezakt. Het scheepvaart verkeer ondervindt nu geen belem meringen meer. Voetgangers en fietsers moeten nog met een pontje over het kanaal worden gebracht. „De vier fracties, als wier woordvoerder ik optreed", aldus mr. Jonker Maandagmiddag in raad Anna Paulowna in een lijvig memorandum betref fende de bezetting van de woningadviescommissie, „willen hier uitdrukkelijk vooropstellen, dat onzerzijds de politiek bij deze beslissing (het niet willen herkiezen van één der zittende leden!) niet op de voorgrond heeft gestaan. Maar het feit, dat het betreffende lid volgens uitdrukkelijke verklaring van de overige commissie-leden verschillende malen ernstig tekort geschoten is in begrip voor zijn vertrouwenspositie tegenover zijn medeleden, heeft ons er toe gebracht één dezer (de CPN-er Jellema) niet te herkiezen". VIER TEGEN EEN. Mr. Jonker, de zegsman van de vier fracties, (P. vd A„ KVP, AR en CHÜ), die over bovenstaande kwestie overleg hadden gepleegd, bracht met voorlezing van dit memorandum het gemoed van de heer Glim (CPN) tot het kookpunt. De heer Glim sprong onmiddellijk op de ketting. Hij noemde het afzetten van de heer Jellema vuige politiek ten opzichte van een goed vaderlander en een goed democraat. Treurig vond hij het, dat CPN-ers worden geweerd. De heer Jonker zeide slechts, dat het geen zin had met de heer Glim te debatte ren en deed het zwijgen er toe. Na het sluiten van de discussies schoot Glim nog eens uit, maar hij werd reglemen tair afgehamerd door de voorzitter. Inderdaad werd daarna bij de stem ming over de woningadviescommissie de heer Jellema niet herkozen. NOG 3 MAANDEN ÓU TRANSVAAL. Vóór deze hete momenten aan de orde kwamen, waren reeds vele pun ten behandeld. De vergadering waarbij de heer Op 't Veld ontbrak begon met de afkondiging van de vier wetten tot wijziging van de Grondwet. Burgemeester Mijnlieff deelde mede, dat B. en W. het ziekteverlof van de gemeente-architect Hoep in Zuid-Afri- ka met 3 maanden hadden verlengd en dat voor de gemeente-bode 'n motor rijwiel was aangekocht. De polder is ook zo wijd! Het Dep. van Binnenland se Zaken bleek geen bezwaar te heb ben tegen het verlenen van een studie toelage aan gem.-ambtenaren' Het ma ken van een uitbreidingsplan is opge dragen aan ir. Versteeg. Nu ligt het in Haarlem, waar het wacht op correctie en handtekening van mej. v. d. Ban. Op een vraag van de heer Jonker zeide burgemeester Mijnlieff, dat eerst prof. Wieger Bruin voor het plan zou zorgen, maar hij was binnen de ge stelde termijn niet klaar, waarna de gemeente dus vrij was. Wieger Bruin had echter al wat geld binnen, waar door de kosten van het maken van het plan ongeveer f 700 boven de geraam de f 2000 zullen komen. HAMERSTUKKEN. De heer Glim hekelde de opdracht tot het schoonhouden van het raadhuis aan gem.-werkman Smiers. Voorzitter vond het niet gek; de een bedrijft in zijn vrije tijd politiek (gelach), de an der maakt raadhuizen schoon. De heer Jonker dankte B. en W. na mens de Polderse gemeenschap voor de f 1000, beschikbaar gestela voor de kinderfeesten en de heer Kloosterman deed dat voor de f 300, die de Bloem bollenvakschool kreeg. De heer C. Kaan zal op dezelfde voorwaarden als onlangs mr. Jonker een perceeltje bouwterrein aan de Raadhuisstraat krijgen. Onderwijzer J. Bonte (o.l.s.) werd eervol onslag ver leend om per 17 Oct. een gelijke func tie te Den Helder te aanvaarden. Een adres van de BNOP om hoger salaris voor gem.-personeel had geen succes; evenals een verzoek van sub- schoolvoetbalcommissie Schagen. An na Paulowna geeft reeds subsidie aan de Helderse commissie, onder wier hoe de de Polderse schooljeugd voetbalt. De gemeente werd vervolgens tegen een som van f 25 per jaar lid van de ANWB, de hooggeroemde Nederlandse toeristenbond. Naar art. 101, L. O.-wet 1920 werden de uitgaven der scholen vastgesteld: Chr. Nat. School: f 2459.47, R. K. school, Spoorbuurt: f 3197.31 en R. K. school. Breezand: f 2459.47. DE WONINGADVIES COMMISSIE. Daarna kwam de herbenoeming le den woningadviescommissie aan de orde, met het aan het begin van dit verslag vermelde gevolg. Mr. Jonker voerde hoofdzakelijk namens vier fracties het woord. Hij noemde de ad viezen der commissie inzake de wo ning-verdeelvraagstukken goed ge slaagd en hij hoopte, dat de commis sie op de ingeslagen weg voort zou gaan, maaréén lid zoo moeten verdwijnen, die zijn vertrouwensposi tie op laakbare wijze had misbruikt. De vier fracties oordeelden het voorts nuttig wethouder Dekker niet meer te benoemen. De commissie moet vrij tegenover B. en W. staan, ja, zelfs een tegenwicht kunnen vormen. In zijn Hr. Ms. „Banckert" loopt binnen. Haar twee schroeven maken de laatste omwentelingen, van de laatste mijl. plaats werd secretaris Keyzer voorge- steld, die ook secr. van de woning bouwvereniging is. Gekozen werden tenslotte in de commissie de heren J. Hooymeyer, voorzitter; G. Keyzer, S. T. van Dijk, C. Kaan, H. Op 't Veld en H. Strooper. De heer Jellema werd niet herkozen. De CPN-fractie stemde blanco. De raad vond f 966 te hoog voor een blikseminstallatie op het raadhuis en stemde het voorstel af. B. en W. moe- ten maar eens terugkomen als het goedkoper kan. Besloten werd de nieuwe Raadhuis straat voor f 10.000 aan te laten leggen. Het trottoir zal de gemeente aanleg gen; het wegdek zal de Polder aan brengen voor ongeveer f 3500. RONDVRAAG. Burgemeester Mijnlieff antwoordde de heer Kloosterman op zijn vraag over de levensgevaarlijke riooldeksels in Breezand, dat B. en W. hier aan dacht aan schenken, 't Wachten is op de aansluitende betonnen goten. Ook vond Kloosterman het jammer, dat de polder de werkzaamheden aan de slechte polderwegen tot volgende zo mer heeft uitgesteld. Voorzitter: „Daar is niets aan te doen". De heer Geerligs noemde het onbil lijk, dat de ten behoeve van Doets ge vorderde woning, niet weer aan de eigenaar werd gegeven, nu de nieuwe woningen aan de Raadhuisstraat voor gemeentepersoneel gereed zijn. De vraag moet niet gesteld worden of Doets er graag in wil blijven, maar of het recht is. Alle raadsleden waren 't roerend met hem eens, maar burge meester week geen cm. Ook de leeg staande woning van de naar Wieringen verhuisde verpleegsters kwam ter spra ke en Glim deed het nog eens dun netjes over, door op te merken, dat nog vele grote huizen in de polder van vordering verschoond blijven. „Het laat mij Siberisch!" was des burge meester commentaar. Ondersteunden zullen ook deze winter gratis brand stof krijgen en toen werd de zaak ge sloten. Op de te Purmerend gehouden vee tentoonstelling won de heer A. Blok ker, Keinsmerbrug, in de rubriek vette koeien (t.m. 2 br. tanden) een eerste prijs met een zijner runderen. Het dier werd tevens reserve-kampioen. Een andere streekgenoot won ook 'n prijs: de heer G. Fransen te Bergen met Frans A in de rubriek fokvee van de zware grond, 2% jarige of oudere rij- stieren. Maandagmiddag om 2.30 uur kwam de raad der gemeente Texel in open bare vergadering bijeen. Alle raads leden waren tegenwoordig, uitgezon derd de heer P. van Heerwaarden, die om principiële redenen in verband met de plechtige afkondiging der Grondwetsherziening niet aanwezig was. De voorzitter deelde mede, dat de minister van Binnenlandse Zaken verzocht heeft de Grondwetsherzie ning in een raadszitting af te kondi gen. Voorheen was het de gewoonte, dat de afkondiging van een Grond wetsherziening in de gemeente plaats vond voor de pui van het raadhuis. >it was een lege formaliteit, waar van in de praktijk niet veel terecht kwam. Deze Grondwetsherziening is zeer belangrijk, aldus spreker. Van de ministers van Sociale Zaken en Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening werd goedkeuring ont vangen voor de oprichting van een destructor. De voorzitter zeide, dat men reeds jaren bezig is om een der gelijke installatie op Texel te krijgen. Het begraven der kadavers is een on houdbare toestand geworden. Aan Mej. T. Botma, onderwijzeres aan de o.i. school te Oosterend, werd eervol ontslag als zodanig verleend, in verband met haar benoeming el ders. De voorzitter zeide. dat momenteel onderhandelingen worden gevoerd met verschillende Rijksinstanties, be treffende de overname van het sub bureau Wederopbouw Texel per 1 November a.s. Het is de bedoeling, dat er een afdeling wederopbouw aan Openbare Werken wordt toegevoegd, onder leiding van de Directeur van Gemeentewerken. DE DRINKWATER-POSITIE. De voorziter deelde mede, dat Ge deputeerde Staten voorlopige toe stemming hebben verleend tot voort zetting der exploitatie van de water leiding in Zuid-Eierland. Spreker meende, dat de drinkwaterkwestie een zaak van lange termijn zal wor den in verband met de materialen- positie.'De heer Bruin merkte op, dat het water op Texel over het algemeen slecht is. De voorzitter zeide veertig rapporten van wateronderzoek van Texel te hebben gezien, die bijna zon der uitzondering minder goed, dan wel slecht waren. Op een vraag van de heer Backer of het duinwater el ders wel goed is, antwoordde de voor zitter, dat dit water door goede in stallaties gezuiverd wordt. Spreker achtte het gewenst, zoveel mogelijk, rapporten te verzamelen betreffende de wateronttrekking aan de lande rijen en de gevolgen van drinkwater voor het vee. De heren Hin en Backer deelden de mening van de voorzitter. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten aan de wed. A. J. Bruin een schadevergoeding van 3000 te ver lenen voor haar door oorlogsgeweld zwaar beschadigd pand in de War moesstraat. Hoewel het huis geacht moet worden herstelbaar te zijn ge weest, werd het kort na de bevrijding geheel afgebroken. De voornaamste reden hiertoe was wel, dat volgens het uitbreidingsplan over het betref fende perceel een weg geprojesteerd is. Het is thans dus billijk haar een passende schadevergoeding hiervoor te geven. nieuwbouw. Een principe-besluit werd geno men Inzake de beschikbaarstelling van gelden voor de bouw van 38 woningen ten Zuiden van den Burg De voorzitter hoopte, dat vroeg fn' het komende voorjaar met deze bouw kan worden begonnen. VLIEGVELD. De voorzitter zeide, dat de minister heeft besloten, dat Texel weer een vliegveld dient te hebben. Het ls ge bruikelijk, dat het Rijk deze vliegvel den startklaar maakt. De kbsten hier van zijn geraamd op 168.000. D« verdere kosten, o.a. grondaankoop en gebouwen-stichting, zullen ongeveer 180.000 belopen. 60 pet. van deze kosten of 1080J0 zullen voor reke ning van de gemeente komen. De Provincie heeft in beginsel een bij drage van 15 pet. in de ten laste <iei gemeente blijvende kosten toegezegd, terwijl de Kamer van Koophandel te Alkmaar een bijdrage van 2500 zal verlenen. Het ligt in het voornemen voor 'de exploitatie van het vliegveld een Naamloze Vennootschap te stich ten. Men hoopt nog dit najaar met de werkzaamheden een aanvang le maken. Op een vraag van de heer Westdorp of betonnen startbanen zul len worden aangelegd, antwoordde de voorzitter ontkennend. Voor de uit voering der werkzaamheden is, aldus spreker, de Rijkswaterstaat ingescha keld, die waarschijnlijk het werk par ticulier zal aanbesteden. Tijdens de rondvraag informeerde ae heer Bruin naar de mogelijkheid om terug te komen op het besluit tot opheffing der Kraaminrichting. De voorzitter zeide, dat het bedoelde be sluit slechts genomen is na ernstige overweging van de voor- en nadelen. Verschillende andere leden waren met de voorzitter van mening, dat geen termen aanwezig zijn om op het be- ti effende besluit terug te komen.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2