Stad en Omgeving. jwcsr „MODERNE BOUWKUNST" De duiven kwamen van Mons Cursus Scheikunde H.C.S.C. IReigerboys I K.V.H.-nieuws Sluitingswedstrijden H.W.N. Helderse huizen onder de hamer SINTERKLAAS EN ZWARTE PIET HERMES-NIEUWS Predikbeurten IJmuiden. Visserij-besommingen Julianadorp. Wieringen. Meervoudige Kamer Een uiileveringskwesiie Urk Br gaat niets boven Hei Radioprogramma De eerrte cursus der V.U. Op de Dinsdagen 28 Sept., 5 Oct. en 11 Oct. zal de bekende Amsterdamse architect Jan Vriend voor de Heider ee Volksuniversiteit een cursus geven over „Moderne Bouwkunst". .De bouwkunst van de tegenwoordi ge tijd geeft een buitengewoon ver ward beeld te zien, waarin zich in tegenstelling tot vroegere perioden geen bepaalde stijl op de voorgrond dringt Daarom zeggen vele bouwtheo- retici, dat we in dit opzicht deze tijd maar beter buiten beschouwing kun nen laten. Ook al omdat wij „nog te dicht op de feiten staan". Dit Jaatste, wel zeer verouderde kunsthistdrische standpunt, waarbij men de geschiede nis van de architectuur gemakshalve liet eindigen bij de tijd omstreeks 1800, vindt in de heer Vriend een bestrijder. Als mensen van deze tijd zullen wij kennis moeten en willen nemen van hetgeen er leeft in de huidige wereld van het bouwen. De heer Vriend meent, dat hetgeen wij nieuw waan den, volstrekt niet zo nieuw is, maar teruggrijpt naar en gegroeid is uit het verleden. In zijn cursus zal de heer Vriend zich in het bijzonder bezig houden met de ontwikkeling van het bouwen in de laatste vijftig jaren, waarin de figuur van Berlage zo'n overwegende invloed, heeft gehad. Hij zal spreken ever de onstuimige jonge Amsterdam mers uit de twintiger jaren, die onze bouwkunst tot over de grenzen be roemd maakten. Over de tijd van de triomfantelijke intocht van staal, glas en beton, materialen die gans de ar chitectuur tot op haar grondslagen be ïnvloedden. In deze tijd van wederopbouw der halve een alleszins actueel onderwerp. De lezingen, die met lichtbeelden wor den geïllustreerd, worden gehouden in de Vakschool voor Meisjes. Aan de jongste wedvlucht vanaf Mons (Henegouwen), afstand 284 km, werd deelgenomen door de postduivenvereni ging „Victoria", 's Morgens om 10.30 urn- kozen de 106 vogels het luchtruim, met ZW wind. Op het laatste gedeelte van het traject was de wind W, zodat de dieren nog een poosje tegen de wind moesten optornen. Het verloop van de vlucht was tamelijk snel en er waren weinig verliezen. De eerste duif be reikte haar hok om 14.05.20 uur, de 21ste om 14.21.45 uur. De prijzen werden als volgt verdeeld: J. Riemers 1, 10, 11; A. Heyblok 2, 6; L. Schoonhoven 3, 4, 20; G. J. de Wit 5, 17, 21; H. Slijkerman 7; J. v. d. Haag 8; N. Bak 9, 19; J. Kramer 12, 16; C. Bruinink 13, 15, 18; W. A. Jacobs 14. Hedenavond wordt voor de laatste maal in dit seizoen ingekorfd, en wel voor Quiévrain. Zaterdagmiddag l-lokken stellen en afslaan van 17— 18 uur. De eerste duif van de postduivenver eniging „Het Noorden", die eveneens aan deze wedvlucht heeft deelgenomen, werd geconstateerd om 14.03.30 uur, de laatste of 14e prijs om 14.17.10 uur. Ook hier dus een vlot verloop. De prijswin naars waren: T. Kos 1, 3, 6; C. Kos 2, 10; P. Pranger 4, 5; J Barendregt 7, 14; Dekker 8; C. Bontes 9, 11, 13; J. van Doorn 12. Van „V.O.P." werd de eerste duif ge klokt om 14.09.21 nur en de laatste om 14.21.06 uur. Hier waren de prijswini naars: M. de Boer 1; C. de Wit 2, 3, 5, 6; Hufkens 4; Giezen 7, 16; Snijders 8, 18; Stam 9, 12, 26; Vlaming 10, 11, 17, 25, 29, 30; Hendriks 13, 24, 27; Petrus 14; B. de Boer 15, 21; C. de Boer 19; O. Boon 20; R. de Boer 22, 23, 28. Op Vrijdag 1 October a.s. zal de eerste van een serie van tien schei kundelessen (in het kader van het pro gramma der Helderse Volksuniversiteit) worden gegeven voor dr. L. G. Veldse- ma, leraar aan het gemeentelijk ly ceum. Evenals twee jaar geleden zal de heer Veldsema zijn toehoorders aan de hand van proeven inleiden in de grond slagen van de scheikunde. Bij voldoende belangstelling zal in de tweede helft van het cursusseizoen een vervolgcursus worden gegeven. De lessen worden gegeven in het Na tuurhistorisch Museum, Vroonstraat 1. De kaartverkoop voor beide cursus sen vindt hedenavond van 1920 urn- plaats aan het adres Singel 53. Ook zijn voor-de aanvang van de cursus kaarten aan de zaal verkrijgbaar. Morgenmiddag om half vijf komen de Reigerboys uit Heer-Hugowaard bij H.C.S.C. op bezoek. Tussen deze twee elftallen zal waarschijnlijk min der krachtsverschil zijn, dan tussen hun reserves, die veertien dagen ge leden tegen elkander uitkwamen. Het werd toen 90 voor H.C.S.C. 2. Zo ver zal het nu riiet komen. Men mag nu tevreden zijn met de kleinst mo gelijke overwinning. H.C.S.C. I blijft ongeslagen! Als voorwedstrijd begint om half vier de wedstrijd H.S.C.C. bHel der e. Wordt dit de eerste overwin ning? Het tweede elftal gaat uit naar And. Boys 2. Van deze wedstrijd valt nog weinig te zeggen, daar van And. Boys 2 nog geen enkel resultaat be kend is. Het a-elftal speelt morgen haar eerste wedstrijd tegen Watervogels a op 't zij terrein van Helder, Aanvang 4 uur. LAATSTE ZOMERCONCERT LEGER DES HEILS In verband met het circus zal het concert van het Leger des Heilsmuziek- korps a.s. Zaterdag tot nader te be palen datum worden uitgesteld. In plaats van het concert zal het Leger des Heils a.s. Zaterdag zijn gebruike lijke straatprediking houden. Het eerste twaalftal van K.V.H. gaat een zeer zware wedstrijd tege moet, n.1. tegen zijn oude rivaal Roda I uit Westzaan. Gezien de er varingen opgedaan in de andere com petitiewedstrijden wacht K.V.H. een forse strijd. Laat echter deze strijd volkomen fair gespeeld worden! Deze wedstrijd vindt plaats om 2 uur op het terrein a. d. Kemphaanstraat. Nu in Den Helder a.s. Zondag geen belangrijke voetbalwedstrijden plaats vinden, raden wij zelfs de meest ver stokte voetballiefhebber een gang aan naar de Kemphaanstraat; hfl zal daar geen spijt van hebben, K.V.H. 2 speelt tegen Roda 2. Wij durven hier geen overwinning voor K.V.H. te voorspellen, evenmin als voor K.V.H. 3 dat tegen Roda 5 uit komt. Het tweede speelt om 12 uur en het derde om 10 uur. Succes K.V.H., houdt de punten thuis! De watersportvereniging „H.W.N." hoopt Zondag a.s. het watersportseizoen met wedstrijden op het Amstelmeer te sluiten. Dan zal het voor het laatst van dit jaar 's Zondagsmorgens druk zijn op de jachthaven, want de deelnemers zullen precies om 9 uur moeten ver trekken, teneinde op tijd op het Am stelmeer te zijn. De voor deze wedstrij der. speciaal verkregen toestemming tot de bediening van de Kooysluis en Balg- zandbrug-is verleend onder voorwaar de, dat de schepen gelijktijdig aanko men. Als het weer het toelaat zal men gezamenlijk in de haven van De Haukes meren en koffie drinken. Daarna zullen de zeilers om de eer kampen. Voor de motorboten heeft de com missie ook een bezigheid gevonden; de schippers kunnen hun behendigheid in het oppikken van boeitjes tonen. Na afloop dezer wedstrijden keren allen met elkaar naar de jachthaven terug. Indien het weer te ruw is voor het Amstelmeer, worden de wedstrijden op het Noordhollands kanaal gehouden. Het is te hopen, dat de polaire lucht inmiddels een ander gebied vindt om heen te stromen, dan kan het Zondag een aardige dag worden, waarbij na tuurlijk alle zeilers en motorbootvaar- ders present zijn. Spoors,r. 49 voor al Uw Herenmodes De zaak voor de man van smaak Door notaris J. P. Loots werden Dinsdagavond in café „Centraal" aan de Koningstraat de volgende percelen publiek verkocht: Huis en erf Joubertstr. 77. groot 1 Are 38 cA., aan J. W. London voor f 2770. Huis en erf Stakman Bosse- straat 22, groot 85 c.A., aan A. T. J. Krijgsman voor f 1620. Het recht van voortdurend erfpacht op de grond met het daarop staande huis Ruygh- weg 261, groot 1 are 36 ca., en het recht van voortdurende erfpacht op de grond met het daarop staande huis Ruyghweg 263, groot 1 -are 34 ca., aan G. Bandt voor f 4345. Huis en erf Visstraat 40, groot 90 ca. aan J. M. Koning voor f 1040. Huis en erf Van Hogendorpstraat 54, groot 91 ca„ aan P. Bais voor f 2840. Huis en erf Stationdwarsstraat 2, groot 58 ca., aan J. W. Thijssen voor f 1530. Huis en erf Hoogstraat 58, groot 93 ca., aan P. Uipkes voor f 1074. Huis en erf Badhuisstraat 3. te Huisduinen groot 3 are 30 ca., en het perceel grond daar achter, groot 2 are 74 ca., aan J. L. Simonse q.q. voor f 4355,50. Winkel huis met erf en schuur Spoorstraat 15, hoek Spuistraat, groot 1 are 20 ca., aan C. J. Bosch voor f 12500. Huis en erf Cornelis Ditostraat 10. groot 82 ca., aan J. M. Koning voor f 1655. Huis en erf Torenstraat 16. groot 89 ca., aan J. W Thijssen voor f 1900. Huis en erf. Bassingracht 126, groot 71 cA, aan J. P. van Os voor f 1523. Het recht van voortdurende erfpacht op de grond met het daarop staande huis Ruyghweg 275. groot 81 ca. aan J. M. Koning voor f 1280. Het recht van voortdurende erfpacht op de grond met het daarop staande huis Van Lim burg Stirumstraat 11, groot 70 ca., aan C. B. Pluijlaar q.q. voor f 1520. Het recht van voortdurende erfpacht op de grond met het daarop staande huis Brakkeveldweg 114, groot 1 are 92 ca., aan J. Burger voor f 3230. Huis Achterbinnenhaven 17, groot 22 ca., aan S. v. Kalsbeek q.q. voor f 511. Huis Achterbinnenhaven 18, naast 't vorige perceel, groot 16 ca, aan S. v. Kalsbeek q.q. voor f 512. Huis Achterbinnenhaven 19, naast het vori ge perceel, groot 15 ca., aan S. v. Kals beek q.q. voor f 513. Huis Broodsteeg 12, hoek Achterbinnenhaven, naast het vorige perceel, groot 37 ca., aan S. Heerkens voor f 800. Huis en erf Bassingracht 42, groot 72 ca., met de achter dit perceel gelegen grond ter grootte van ongeveer 20 ca., aan K. Kapitein voor f 1620. Huis en erf Steengracht 14, groot 78 ca., aan J. M. Koning voor f 1381. Huis en erf Breewaterstraat 42, groot 1 are 15 ca., en huis en erf Breewaterstraat 44, naast het vorige perceel, groot 1 are 15 ca., aan J. M. Koning voor f 4281.Huis en erf Westgracht 50, groot 1 are 4 ca., aan G. Buis voor 2080. Huis en erf, gr. 71 ca., Basstr. 39, aan A. Bakker voor f 1820. Huis en erf Klaas Duits straat 8, gr. 84 ca., -an N. C. Koning q.q. voor f 1700. Huis en erf met schuur Rijksweg 15, te Koegras. groot 5 are 65 ca., aan A. J. Klgin q.q. voor f 2450. Tweehonderd duizend Jubileum pakketten zijn door de Niwin naar Indonesië gestuurd. U kon voor f 1.50 zo'n pakket voor Uw reke ning nemen. Maar U moest maar afwachten welke willekeurige sol daat of planter Uw pakket ten slotte zou ontvangen. De meeste mensen kregen dan ook een bedankbrief van 'n wild vreemde uit een geheel andere landstreek afkomstig. Niet ech ter de onderwijzer Neijens uit Breezand. Diens pakket kwam te recht bij de soldaat Wim Verbrug- gen, afkomstig uit Breezand! Maar het interessantste is wel dat meester Neijens en Wim Ver- bruggen, voor diens vertrek naar Indonesië in de laatste winter sa men op stap zijn geweest als Sinterklaas en Zwarte Piet. Zelfs een afstand van duizenden kilometers is dus niet in staat de eeuwenoude band tussen Sint en Piet te verbreken! Hermes I (dames)AUiance II Aan vang 12,30 uur. We zijn zeer nieuwsgierig naar de prestaties van onze dames. Ieder jaar spelen zij een rol van betekenis, maar tot een eerste plaats wil het maar niet komen. Het vorige'Seizoen eindigden de da mes als nummer twee, met slechts één punt achterstand op de kampioen. Laten we hopen dat het elftal, dat op papier een stuk minder is dan vori ge jaar, een goed geheel zal vormen. Hermes II (heren)B.M.H.C.V. Aan- van 2 30 uur. Opnieuw een moeilijke opgave voor de Hermesreserves. De ploegen uit Bloemendaal zijn nooit voor de poes. Alkmaar III—HermesI (heren). Aan- van 2,30 uur, Heiloo. We weten heel weinig van de sterkte van de Alkmaarders af. We geloven echter, dat als Hermes zo speelt als afgelopen Zondag, er kans op succes is. Vertrek per trein om 1,07 uur. F.I.T. II—Hermes II (dames). Ook deze ploeg is evenals bij de he ren opzettelijk samengesteld uit nog jonge speelsters. In Amsterdam zullen onze dames wel hun handen vol heb ben, om de technisch goede Shellploeg van het lijf te houden. ZONDAG 26 SEPTEMBER 1948. DEN HELDER. Ned. herv. gem., Nieuwe kerk, Weststraat, 10.30 uur ds. W. J. de Hoest; 20 uur gemeenschap pelijke zangdienst, met medew. koor; Palmstraat 10 uur ds. Steenbakker. Geref. kerk, Bethelkerk, 10 uur ds. M. Hamming, 17 uur ds. G. Biersteker, van Niawier; Rehobothkerk, 10 uur ds. G. Biersteker, 17 uur ds. M. Hamming Geref. kerk art. 31, 8.45 uur en 17 uur ds. F. Tollenaar. Oud-geref. kerk. Hoogstraat 86, 10 uur en 17 uur leesdienst; Donderdag 19.30 uur ds. Van Dijk, van Capelle a. d. IJssel. Geref. gemeente, Janzendwarsstraat 8, 10 uur en 16 uur leesdienst. Luther se kerk. Wezenstraat, 10.30 uur ds. Th. Scharten, van Rotterdam. Oud-ka- holieke kerk, 10 uur H. Dienst, pastoor Verheij Baptisten-gemeente, ge bouw Iténe, Hoogstraat, 9.45 uur zang- dienst, 10 uur evang. F. J. G. Hofhuis, 11.30 uur Zondagsschool (kleintjes), 12.30 uur Zondagsschool (groteren), 16 uur straatprediking Rialto-terrein, evang. Hofhuis, 19.45 uur zangdienst, 20 uur de heer Van Leeuwen; Maan dag 20 uur vrouwenkrans Californië- straat 8; Vrijdag 20 uur Bijbelbespre king en bidstond Molenstraat 97. Doopsgezinde gemeente, 10.30 uur ds. H. Wethmar, van Zaandam. Evan gelisatie Vijzelstraat, 10 uur en 19.30 uur evang. H. van Brink, 12 uur en 14.30 uur Zondagsschool; Woensdag 20 uur Bijbelkring: Donderdag 19.30 uur vrouwenkrans; Zaterdag 20 uur open luchtsamenkomst Nieuwe Brugstraat, 21 uur bidstond. Leger des Heils, Zaterdag 25 Sept. 20 uur straatzang; Zondag 10 uur heiligingsamenkomst, 12.15 uur Zondagsschool, 15 uur rijpe- re-jeugddienst, 19 uur openluchtsamen komst, 20 uur verlossingssamenkomst, leiders majoor en mevr. Salomon; Dinsdag 19.30 uur soldaten-meeting. JULIANADORP. Ned. herv. gem., 10 uur ds. Salm. Geref. kerk. 14.30 uur ds. M. Hamming. Star of hope mission, 10 uur en 19 uur de heer H. Sanders. 14 uur Zondagsschool. HUISDUINEN. Ned. herv. gem., 19 uur ds. Salm. CALLANTSOOG. Ned. herv. gem., geen dienst. De aanvoer bestond gisteren uit 1620 kisten makreel, 180 kisten kabeljauw, 10 kisten wijting 10 kisten kool vis, 5 kisten schelvis, 25 kisten schol, 15 kisten haal, 2 kisten fijnvis en 5 kisten schar Besommingen: 1 trawler 145,510; IJM 96, „Batavia" f 21,125; 85 „K Wijker" f 28,800; 214 f 1110; KW 159 f 9030; KW 159 f 9030; 18 f 6415 VOOR BEROEP BEDANKT Ds. J. Papineau Salm, predikant bij de herv. gemeente alhier en te Huis duinen, heeft bedankt voor het op hem uitgebrachte beroep naar Pur- merend. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer L. Lup- pens, te Hippolytushoef, slaagde voor het diploma sterkstroom-monteur. De 18e Juli liep op Texel het Zweed se jacht „Sjacha" door de storm aan de grond. Voor de twee Duitse jongens, die met deze boot Engeland probeer den te bereiken, was dit een lelijke tegenslag. Waarom zij zich al deze moeite getroostten, kwamen we giste ren te weten, toen hun zaak voor de Meervoudige Kamer te Alkmaar, on der presidium van mr. Krabbe, behan- reld werd. H. J. von der Goltz. student en af komstig uit de Russische zóne van Duitsland, was de hoofdfiguur. Hij vertelde, hoe hij een ondergrondse or ganisatie gesticht had voor studenten, boeren en landbouwers. Deze zou te gen Hitier en Rusland gericht zijn. Hij had toen moeten vluchten en was na veel omzwervingen via Denemarken in Zweden terecht gekomen. Volgens Von der Goltz heeft Zweden een handelsovereenkomst met Rus land gesloten. Zweden ontvangt een grote hoeveelheid steenkool en ver plicht zich o.a. Duitsers uit te leveren. Het was dus voor hem de hoogste tijd dit land te verlaten. Daar Von der Goltz met les in boekhouden geven niet voldoende verdiende om een boot te kopen, besloot hij er te Göteborg één te stelen en die na aankomst ter beschikking te stellen van de Zweed se consul in Engeland. Het tweede lid van de bemanning was de minderjarige Danziger G. F. Horst Styra, van beroep monteur. Zweden heeft de uitlevering van deze jongelui gevraagd, daar zij het jacht ter waarde van f 10.000 .gestolen hadden. Von der Goltz wil echter niet terug, omdat hij dan aan Rusland zal worden uitgeleverd. De officier, mr. Holsteyn. haalde 'n tractaat met Zweden uit het jaar 1859 aan, waarin de gevallen staan, waar voor uitlevering verplicht is: dit is o.a. diefstal. Daar men hier niet naar de politieke achtergrond moet kijken eis te mr. Holsteyn uitlevering. De rechtbank zal advies geven aan de Nederlandse regering. TONEGIDO WON. Tonegido heeft de competitie goed ingezet. Tonegido I (dames) kwam uit tegen H.O.C. uit Haarlem. Deze sterke ploeg moest de punten op Wieringen laten. Tonegido had een veldmeerder- heid, ging doortastender te werk dan haar tegenpartij, terwijl H.O.C. niet over goede schutters in de voorhoede beschikte. Het tweede herenelftal kon geen overwinning op H.O.C. 2 behalen. De interessantste wedstrijd was die tussen de beide heren elftallen. Ieder een dacht met de rust dat Tonegido (die 6—1 achterstond) de partij zou verliezen. Na de rust kwam echter de grote verrassing. Geleidelijk aan werd de achterstand ingehaald en omgezet in een 136 overwinning. TENTOONSTELLINGSTENT LIEP WATERSCHADE OP. De grote tent, waarin op de tentoon stelling van de Landbouw en Midden stand de konijnen, pluimvee en de diverse stands waren ondergebracht, is bij de storm van Maandagnacht op Dinsdag over een lengte van ongeveer 6 meter kapot gewaaid. Hoewel reeds voor storm werd ge waarschuwd kon men nog niet begin nen met het neerhalen van deze enorme tent, daar de tentoonstelling nog niet was beëindigd en het pluimvee niet verwijderd. Des avonds is men echter begonnen de dieren naar andere plaat sen over te brengen. Het achterste gedeelte der tent zakte geheel ineen. Verzekering dekt de vrij aanzienlijke schade. TONEELNIEUWS. Naar wij van de zijde van de com missie vernemen, is thans de jury sa mengesteld voor de te houden toneel wedstrijden. De jury wordt gevormd door mevr. P. Rezelman te Anna Pau- lowna en" de heren J. W. Vendeloo, leraar Lyceum te Den Helder en R. P. Goettsch uit Schoorl (leraar HBS). Als reserve werd gekozen de heer J. Schokker te Leeuwarden. Dat dit to neelconcours in het teken der belang stelling staat, bewijst de spontaniteit v/elke het publiek aan de dag legt. Te Den Oever werd een lijst ter circulatie aangeboden, wa.i.rop velen tekenden. Ook de Vissersvereniging DETV bleef niet achter en sr'ionk ec fraaie beker. Deze prijzen zullen t.z.t. worden uitge stald bij de middenstand **r, die voor het hoogste bedrag op de lijst tekende. UITSLAGEN MIDDENSTANDS OPTOCHT. Door de jury werden onderstaande waarderingen gegeven voor de optocht welke Maandag werd gehouden: le pr. VW. afd. Wieringen; 2e prijs D. Min nes, H.hoef; 2e pr. H. Zon, H.hoef; 3e prijs C. Metselaar, H.hoef; 3e prijs KaanAsjes, H.hoef; 4e prijs en e.v. C. Huijbers, H.hoef. VERKIEZING HOOFDINGELANDEN. In de vacature van hoofdingeland van de polder Waard Nieuwland (de heer W. de Jong) werd benoemd de heer S. Koorn Szn. De heer M. Heij- blok werd herbenoemd. POLITIE. Verloren: een blauw meisjesman teltje en een dubbele rijwieltas inh. een gummi-jas. Gevonden: een ceintuur. VISSERIJ. URK, 22 Sept. 1948. Door 11 vaartui gen werd j.1. Woensdag aangevoerd: 1270 pond kuilpaling, per vaartuig 15— 291 pond, prijs f 1.09f 1.33; 347 pond snoekbaars f 0.69f 0.73; 211 pond rode baars f 0.29f 0.32; 42 pond voorn'2 cent. Alles per pond. Thans ook emigratie naar Australië Mede als gevolg van het ontbreken van voldoende scheepsruimte was emi gratie naar Australië tot nu toe op grote schaal niet mogelijk. Thans is hierin een wijziging ten goede geko men. Medio December zal n.1. een emigrantenschip, het s.s. „Volendam met een plaatsruimte voor 1450 man. een reis naar AustraUë maken. Er is in dit land grote behoefte aan arbei ders, vooral op het platteland. Me name ook voor niet vakarbeiders zijn er goede kansen. Bij voorkeur worden ongehuwden gevraagd, of echtparen zonder kinde ren in de leeftijd van 2035 jaar. Ook kan een beperkt aantal gezin nen met 1 of 2 kinderen worden ge plaatst. Degenen die voor emigratie naar Australië belangstelling hebben, kun nen zich daartoe aanmelden bij de Ge westelijke Arbeidsbureaux en bijkan toren. Voorzitter van voetbalclub vrijgesproken De 36-jarige ambtenaar H. V. te Rid derkerk had als voorzitter van een voet balclub een proces-verbaal gekregen, omdat er op Zondag een wedstrijd ge speeld werd, hetgeen in strijd werd ge acht met de plaatselijke politieverorde ning. De zaak was al voor de kanton rechter geweest, die V. tot zes gulden boete veroordeelde. Maar de voorzitter liet het er niet bij zitten en ging in appèl. Bij de behandeling van deze principiële zaak trad als raadsman voor verdachte op Mr. A. van der Wilde, ad viseur van de K.N.V.B. Nadat de officier van justitie, Mr. Heijnsbergen, ontslag van rechtsvervol ging gerequireerd had, heeft de recht bank gisteren vonnis gewezen en V. van het hem ten laste gelegde vrijge sproken. Kon. Maatschappij jubileert In het Stedelijk Museum ontving het gemeentebestuur van Amsterdam in de persoon van burgemeester Mr. A. J. d' Ailly gistermorgen het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, welke maat schappij 75 jaar bestaat. De burgemeester herinnerde in zijn welkomstwoord aan de talrijke tentoon stellingen, die door de Maatschappij in Amsrerdam zijn georganiseerd en die altijd grote belangstelling trokken. De voorzitter van de maatschappij, de heer D. M. M. Baron d' Hangest d'Yvoy van Mijdrecht, en de voorzitter van de afdeling Amsterdam, de heer J, H. Kaufman, dankten de burgemees ter voor de ontvangst. De jubileumviering geschiedde in Kra .napolsky. Een noenmaal, waarbij de loco-burgemeester van Amsterdam, de wethouder B. C. Franke, aanzat, werd 's middags gevolgd door een re ceptie. Een diner waaraan Mr. d'Ailly deelnam, besloot gisteravond de feeste lijkheden. DRIE EN DERTIG „AGENTEN" IN TSJECHOSLOWAKIJE GEARRESTEERD Radio Praag heeft meegedeeld, dat in Tsjecho-Slowakije drie en dertig per sonen gearresteerd zijn onder de be schuldiging, deel uit te maken van de Amerikaanse geheime dienst. JOEGO-SLAVIE ERKENT BALKAN COMMISSIE NIET Joego-Slavië heeft de V.N. doen weten, dat het de speciale Balkancommissie, die in October 1947 is gevormd, niet erkent en haar voorstellen niet in over weging zal nemen. Nieuw stotpeken van de C C h Tot dusver bestond er ten van het door C.C.D.-ambtenaren"***5 bruikte stopteken bij duisternis en neerbewegen van een rood licht*' 05 min of meer onbevredigende cmdat het gebruikte stoplicht ook onbevoegden kon worden gehanu!** Teneinde aan deze toestand een te maken is thans een nieuwe re t* voor het te gebruiken stopteken kondigd. Als stopteken wordt a!?e' gesteld: het opsteken van een V>ït~ witte schijf met rode rand, waari zwarte letters de woorden „halt" met „C.C.D." zijn geplaatst en het verti op en neer bewegen van een licht, dat bij nadering van de w bruiker wordt vervangen door het steken van een lichtgevende ronde schijf met rode rand, waarin met letters het woord „C.C.D." is geplaag® Ziekte teistert cacaoplantage Men verwacht, dat in de naaste hw komst de chocolade zeer duur zal w den. Tot deze conclusie kwam de ternationale cacao-conferentie, die J" vorige week in Grosvenor HouU te Lo den werd gehouden en waarop belan" hebbenden uit vier werelddelen aan wezig waren. De conferentie had ten doel plann. te beramen om het tekort aan cacao1 banen op te heffen. Het gebruik van chocolade en cacao is over de gehel wereld sterk toegenomen, terwijl eJ virusziekte, veroorzaakt door de mea lybug, een insect, dat de bomen infec teert, de grootste cacaoplantages te- wereld in West-Afrika teistert, d, ziekte neemt onrustbarend toe, is over de gehele Goudkust verspreid en na dert de Ivoorkust. Het enige middel om de Westkust van Afrika als cacao- producent te redden, is alle bomen om te hakken en nieuwe plantingen te beginnen. De Engelsen overwegen voorts nieuwe plantingen in Noord-Borneo Brits Honduras, Brits Guyana en Ma- lakka. Er zijn echter jaren mee ge. moeid eer de nieuwe bomen vrucht Minister Lieltinck in New-York De Nederlandse minister van finaa- ciën, prof. P. Lieftinck is gisteren per vliegtuig op het vliegveld Idlewild ge- arriveerd. Hij zal de bijeenkomsten bijwonen van de raad van gouverneurs van het internationale monetaire fonds en de internationale bank voor herstel en ontwikkeling te Washington. Minis ter Lieftinck verklaarde, dat hij niets bijzonders had voor te stellen. OPLICHTER GEPAKT TE AMSTERDAM De hoofdstedelijke politie heeft ge arresteerd de 27-jarige B. van der M, die enige tijd geleden kans zag te ontsnappen uit de „Rekkense inrich ting voor strafrechterlijke psychopa ten". De man was destijds gevangen genomen in verband met verschillen de gevallen van oplichting die hij had gepleegd en maakte zich nu ook weer aan oplichting schuldig. Tijdens de feestweek in Amsterdam bemachtigde hij sieraden ter waarde van f 1300 van een familie aan de Ceintuurbaan. Ook in Den Haag, Haarlem, Nijmegen en Gouda sloeg hij zijn slag. ISRAËL BESTUDEERT BERNADOTTE's VOORSTELLEN Een woordvoerder van de Israëlische missie der V.N. heeft verklaard, dat de legering van Israël het laatste rapport van Bernadotte over Palestina „met de meeste zorg" bestudeert. De woord voerder noemde het verheugend, dat het rapport de onafhankelijkheid van de Joodse staat beschreef, maar hij achtte het nog te vroeg om uit te ma ken, of de conclusies geheel aanvaard kunnen worden. CUSTARD. MAÏZENA BALLONWEDSTRIJD. Tijdens de jubileumfeesten werd door de firma G. Oost, manufacturier te Urk, een ballonwedstrijd georgani seerd, waarvan nu de uitslag officiëel is bekend geworden. De ballon, welke de prijs behaalde, is aangekomen te Barn- toup in Lippe. Deze ballon was af- kemstig van Femmetje Verhoeff. Hier na volgde de ballon van Jannie Oost, die in Stukenbrock bij Bielefeld was neergekomen. Deze baUon had in de tijd van 5 uur 250 km afgelegd. In totaal waren er 21 ballonnen in Duits land aangekomen. VERGADERING E.U.S.M. De jaarlijkse algemene vergadering van de Eerste Urker Stoomboot Maat schappij zal gehouden worden op Woensdag 6 October. In deze vergade ring zullen door periodieke aftreding Voer,er„C,0rT^1SSuri,SSen Worden Sekozen Voorts zal de balans over 1947 worden vastgesteld. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,15 De Vers feliciteert 6,40 Omroep A Capella-koor 7,00 Denk om de bocht 7,15 Appèl voor de ex-politieke gevangenen V' RO: 7,30 Gesprekken over de Bergrede - 7,50 Tien voor acht 8,05 Nelly Wagenaar (piano) 8,30 „De kansen op een nieu* Duitsland" VARA; 9,00 Men vraagt— en wij draalen 9,30 De kermis der tjdel- heid 10,00 Buitenlands weekoverzicht - 10,15 Swing and sweet VPRO: 1',* Vandaag 10,45 Avondwijding VARA: 11,15 Gramofoonplaten HILVERSUM I. 301 m Nieuwsberichte» om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,15 Neder lands Bijbelgenootschap 6,30 Voor 1 Strijdkrachten 7,15 Geestelijke 7,30 Het actueel geluid ',45 c kwartier 8,05 Programma-proloog 8,15 „Wij ook" 9,30 Radio Philhar®^ nisch-orkest 10,30 Negro spirituals 10,45 Avondoverdenking 11,15 ^von klanken VOOR ZATERDAG HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, l, 6, 8 én 11 uur - VAI"Ll. Lichte morgenklanken H,°® ding voor de arbeiders in de continu- drijven 1,20 Gevarieerd programma 4,15 Louis Davids, Pills en Tabet zrni^ 5,00 Nieuws van de platenmarkt Filmselecties 7,00 Artistieke staa:Ut VPRO: „Nieuwe kerkorde" flaon zinnig protestantisme onder de trop^ VARA: 8,05 Dingen van de dag Omroep-orkest 9,00 socialistisch mentaar 9,15 De bonte bal 10' BJIC. dobona Schrammel'n 10,30 The blers 11,15 Gezellige plaatjes tot d HILVERSUM I_ 301 m Nieuwsben om 7, 8, 7, 8 en 11 uur KRO: 6, de dag 10,15 Muziek houdt fit Metropole-orkest 1,00 Voor de krachten 1,30 Metropole-orkes volg) 2,20 Engelse les 5,°« DenaUstitf 6,00 Piano-duo M5 J0U dltrac6- weekoverzicht 6,30 Voor de Stru ten 7,15 Rondom de Katholieke bare landbouwschool 7,30 Gra rJe(Jer. Platen 7,45 Uitzending voor de ct landers in Duitsland 8,05 De man 8,12 Gramofoonplaten „n af baken 8,50 Vlctor Silvester en ,,y kest 9,00 Negen heit de klok sandy tlic- Weekend-serenade 19,311 „u-ten pherson (orgel) 10,37 Actualpl,K» 10,45 Avondgebed 11,20 Gramo

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2