JUTTERTJES Oamesiassen HERENWINTERJASSEN Tante Sabine LEDERWARE^ De Brandaris heerst weer op Terschelling „Ik ben zeer geschrokken", zegt Sir Anti Rain. Fa. J. N. Quere'le IB1IENK0RF M. V. PRAAG Fa. NEELS grijpt in =j PELMAN Troiyl verwoesi de radar-toren „Plaag van het eiland' goed verdwenen voor 3 feiten: soliditeit A voordeel gerief Nutsspaarbank Te koop aangeboden Te koon «revraaed Ruilen Diversen NED. CHR. VROUWENBOND. T IS WAAR pPELMANISME— INSTITUUT NU ook ontvangen: een kleine zending H.H. SCHOENMAKERS! SABEL CROUPONS. G. T. CROUPONS en LIEZEN. Alles le keus en concurrerende prijzen- MARTIN HOOGENBOSCH, Schoen- en Lederhandel, (Van onze speciale verslaggever). Cchipper Kooiman vindt het maar bar en boos weer, als hij de stompe neus van zijn Jan van Gent, het motorbetonningsvaartuig van het Loodswezen jn Harlingen de haven uitwringt, in de richting van Terschelling, dat daarginds onder de Noordwestelijke kim moet liggen. Terschelling zal van een plaag ver* lost worden. De kolossale radartoren, die de bezetters daar in 1943 bouwden, zal worden opgeblazen en de Brandaris zal weer heerser worden over het eiland, niet langer meer overvleugeld door het lelijke, stalen monster. Schipper Willem Kooiman kijkt eens naar de lucht, hij kijkt eens naar de grijs«kruiven(?e golven, die van alle kanten op zijn botter aanrennen en hij kijkt eens naar zijn passas giers. Want die passagiers baren hem een beetje zorgen. Daar is de heer F. H. Ringers, Regeringsgevolmachtigde voor het kustgebied met zijn plaatsvervanger, de heer P. Kroon.^ daar is de Alkmaarse notaris M. C. Roos, notaris van profes; sie, doch zeeman in zijn ziel, die deze kans niet wilde laten gaan, daar is ook de kapitein van de genie S. A. W. Mies, als waarnemer bij de bijeenkomst van de; ze „grote drie". vier en half vijf ramen open te zetten, omreden aldat de radartoren zal wor den gesprongen". Nieuws vertelt de man niet, want heel, Terschelling leeft al dagen lang in het vooruitzicht, einde lijk eens verlost te worden van de plaag, die daar vijf jaar lang op het duin heeft gestaan en de eilanders het leveii heeft vergald. Schipper Kooiman heeft het niet erg op zijn passagiers. Het mogen dan heel deftige heren zijn, hij ziet liever zeelui op zijn dek. Want je kunt nooit weten, of ze niet raar zullen doen. Ze doen niet raar. Behoudens een klein Inci dent, toen een der heren zich toch door de woedende Neptunus liet bedotten en tol betaalde, houdt het gezelschap zich precies zo, als bevaren lieden past; de heren knippen zelfs niet met de ogen tegen de laag zout op hun gezicht. De Waddenzee spookt en tiert, rukt aan de Jan van Gent, stompt tegen de stalen bodem, maar de stevige knuisten van Willem Kooiman liggen vast op de spaken van het roer en zijn scherpe ogen houden z'n zeilen in de gaten, die de 40-paards motor een handje helpen op weg naar het eiland. Na een paar uur staat de Brandaris op de kim, grijs tussen het grauw van de buien en een beetje mistroostig naast de radartoren, die hem nog me ters boven de kop steekt. Maar het duurt nog twee uur, voor de Jan van Gent, draaiend en laverend en steigerend zijn weg verder heeft gezocht rond de trek kende rode en zwarte tonnetjes en voör Terschellings haven tot rust komt. Vier uur ruim heeft Schipper Kooiman no dig gehad om van Harlingen naar Ter schilling te varen; vier uren van bok sen en laveren, van ophalen en weer hoogte verliezen, maar schipper Kooi man zou schipper Kooiman niet zijn en zijn mannen niet zijn mannen, als hij het niet toch klaarde, met een denk beeldig tong-uitsteken tegen de ele menten, die wraak nemen door een extra-zware bui, juist als het gezelschap koud en hongerig aan wal stapt op de kade van West-Terschelling. Terschelling. Maar daar weet het personeel van ho tel Nap raad op. In de lage gelagkamer, waar zovele voetstappen liggen van zeelui, van jutters, van toeristen ook, is de borrel goed en verwarmend, het dra opgediende eten van eerste kwaliteit. Zou men van Nap iets anders verwach ten? Heeft het hotel niet een reputatie op te houden? En het is verwonderlijk, hoe gauw weer het gevoel van onbeha gen verdwijnt, hoe snel de eetlust te rugkeert en hoe spoedig men alle ellen de van een lange reis dwars door een harde wind vergeet. En na het maal is het bij de ijl-opstijgende sigarenrook goed toeven. Een rust, die niet lang duurt, want de herfst-stilte in de oude straatjes wordt verscheurd door het geluid van de bel, die de omroeper hanteert. Luid galmt zijn stem door het dorp: „De be woners wordt aangeraden tussen half De plaag van het eiland. Zij ergerden zich aan de stalen kolos, als het maar een beetje harder woei dan normaal. Want dan begon het ding te fluiten en te gieren en te huilen, om er akelig van te worden en op de la gers, die door de tand des tijds waren geroest, kon het allerakeligst piepeh. En op Terschelling waait het nu een maal altijd harder dan normaal. En dan, welk rechtgeaard Terschel- linger kan het verdragen, dat zo'n lelijk brok ijzer met 240 vierkante meter an tennegaas, het eiland domineert en de al-oude Brandaris overvleugelt? Nee, nieuws vertelt die omroeper niet, die nu al heel in de verte belt en wiens stem verwaait tussen de huisjes en over de haven. De Terschellingers drommen al uren van te voren samen in de straatjes en aan de voet van het duin, waar heel in de hoogte, het monster ten hemel wijst. Op het duin J^LEINE FIGUURTJES bewegen daar als silhouetten tegen de grijze lucht, die af en toe scheurt en een lap blauw vertoont. Daar lopen mensen van de aannemersfirma Wildenberg uit Den Haag, die het hele werk heeft aangeno men, daar loopt ook de heer Bruin, de leider van de springploeg, zoals dat technisch heet. En twee stoere politie agenten blijven in de buurt, om straks het publiek op een veilige afstand te houden. Een gebogen gestalte hanteert een snijbrander, die knetterend vonken spat en dwars door ijzeren binten en platen vreet. De voet van de toren wordt los gebrand, Als dan straks de springlading eronder komt en de explosie volgt, zal de toren vallen precies in de richting, waarin meh hem hebben wil. En dat is maar naar één kant. Want aan de an dere zijde staat de radiopeiler van het Loodswezen en links ligt het dorp, stijf tegen de voet van het duin gedrukt. En een zuil van 38 meter hoog, die 64000 kilo weegt, kan heel wat schade veroor zaken. De brander vreet verder. Flenzen van 6 centimeter dik, platen met een diame ter van twintig streep krullen als pa pier om. Sissend kruipt de vuurstraal door het ijzer. Dan is het grote moment aangebroken. De springers leggen de ladingen trotyl, bij elke stut één, zorg vuldig met zandzakken afgedekt. Hon derdvier ons springstof ligt daar, on schuldig eruit ziend, met dunne, gele draadjes eraan, die naar het contact lo pen. De explosie. De omstanders hollen naar bene den, de ramen van de nabijgelegen huizen zijn al lang open gezet, de huizen ontruimd. Iedereen zoekt dek king en wacht op de klap. Ergens in het duin drukt iemand op een knop. Als een paddenstoel staat plotseling een enorme stofwolk om de voet van de toren en dreunend golft de knal over het eiland. Na één, twee secon den regent het stukjes steen en gjzer op de daken in de omtrek, een grote ruit van een woning gaat aan digge len. Een brok verwrongen staal van acht pond ligt vier straten verder, maar de toren staat er nog, onbe weeglijk en vervaarlijk. Een inspectie toont aan, dat het ge vaarte nog op een flens is blijven han gen. Een nieuwe lading gaat eronder bijna vijf kilo ditmaal. Weer staat er de rookwolk, de reus siddert, weifelt even, het lijkt of het gevaarte in zijn geheel wordt opgetild, dan neigt het naar één kant, komt over het zwaarte punt heen en stort met een doffe slag in het duin neer. De radartoren is niet meer. Op de plaats waar hij stond hangt een grijze wolk van stof en fijn duinzand. Maar de Terschellingers stormen met hon derden het duin op, van alle zijden be klimmen zij hun gevelde kwelgeest; zij nemen bezit van het gehate ijzeren lichaam en juichen van uitgelaten vreugde over het feit dat zij nu einde lijk verlost zijn van hun plaag. De toren is weg. Nu kan de Brandaris onbelemmerd schijnen, niet meer gehinderd door het obstakel, dat 'n donkere sector toverde, waar die niet moest zijn. Nu kunnen Rijkswaterstaat en Staatsbosbeheer aan de slag om de duinen weer te beplan ten, om ze voor verder verval te be hoeden. Met grote voortvarendheid zul len ook de andere obestakels worden geruimd, opdat Terschelling weer het lustoord van vroeger wordt, niet langer ontsierd door bouwsels uit de gehate bezettingstijd. Het bruikbare ijzer wordt er afge haald, de rest gaat als chargeerbaar schroot naar de Hoogovens. Later zoekt de Jan van Gent zijn weg terug langs het Stortemelk en Lange- zand. De zon zinkt naar de Westerkim achter zware wolkenbanken. De wind is nog Noordelijker geworden en de zeilen trekken aan de Jan van Gent, dat het een aard heeft. Aan de purperen onderrand van de wolk hangen schuine zonnestralen, die zich in zee boren. „Zon op schoren, Noordenwind gebo ren" zeggen de zeelui op het eiland. Hen kan die Noordenwind nu niet zo veel meer schelen. De plaag van Ter schelling ligt in het duin, weggeblazen door een paar blokken trotyl. Hij kan hen niet meer uit de slaap houden met zijn gejank en de Brandaris is weer onbeperkt heer en meester op 't eiland, zoals reeds eeuwen lang. De plek, waar de radartoren stond is kaal geworden, maar de toren laat geen leegte na. VERPLETTERD DOOR 1400 K G. Doordat een ketting, waarmee in een ijzergieterij te Bergen op Zoom een stalen gietkast van ongeveer 1400 kg. werd opgetakeld, brak, viel het gevaarte en kwam terecht op de 45- jarige arbeider F. Proost uit Bergen op Zoom. De ongelukkige was op slag dood. ROMAN r1 54) .VAN MARIASAWERSKY. „Ik maak me nog altijd ongerust over Beate Mengelberg. Geeft u mij er uw hend op, dat u voor haar zult zorgen ea dat u me onmiddellijk zult schrijven, wanneer het haar slechter mocht gaan". „Dat beloof ik plechtig, juffrouw Sabine." „En als het arme kind geld nodig mocht hebben, dan beschikt u maar over mij. Ik kom voor alles op." „Maakt u zich daar maar geen zorgen over", lachte de dokter. „Juffrouw Men gelberg is nu gefortuneerd. De kapitem heeft haar kort voor zijn dood alleen- erfgename gemaakt." Dit nieuwtje bereidde Sabine een oprecht genoegen. Dat is een pak van ir.'n hart", zei ze. „Daarmee heeft Men gelberg weer veel goed gemaakt aan zijn nichtje. Ik hoop, dat ze weer spoedig geheei hersteld zal zijn. In ieder geval zal ik haar voor m'n vertrek nog eens gaan opzoeken". Ditmaal werd juffrouw Reuder toege laten. Beate lag echter nog te bed. Laura Kruger hield haar gezelschap. Het meisje zag er bleek en vermoeid uit en de vele adviezen, welke juffrouw Reuder ten beste meende te moeten geven, schenen niet eens tot haar door te dringen. „Doet u dr. Reuder de groeten van me", verzocht ze bij het afscheid. De volgende dag vertrok Sabine. Hoe verder zij zich van Hasselfleurde en het vele, dat zich daar de laatste dagen had afgespeeld, verwijderde, des te opge wekter begon ze zich te gevoelen tn toen Felix haar op het station in de plaats van bestemming in zijn armen sloot, straalde ze zowaar van voldoe ning. „Hoe gaat het met juffrouw Mengel berg?" was zijn eerste vraag. „Ze heeft me verzocht haar grpeten over te brengen, maar ze is nog lang niet in orde ,En nu helemaal alleen?" veronder stelde Reuder. „Wie zorgt er nu voor dat arme kind? Wie verpleegt haar?" „Dokter Kruger en zijn zuster". „Kon u niets voor Beate doen, tante?" „Helaas niet. Ze heeft het danig met haar zenuwen te kwaad. Daar is ge woonlijk heel wat tijd mee gemoeid. Maar ze is bij de Kruger's in goede handen, zodat ze er wel weer gauw bovenop zal zijn. En stel je voor. Mengelberg heeft Beate zijn hele ver mogen nagelaten. Ze is alleen-erfge name!" Dat laatste interesseerde Felix Reuder niet bijzonder. Beate's ziekte ging hem meer ter harte. Hij moest telkens aan haar denken. En wanneer hij 's avonds het enthousiasme van de bewonderaars van zijn "'m hoorde, dan schoof zich tussen hem en het publiek het bleke ge laat van een eisje, dat de trekken van Beate had. „Wees toch niet zo verstrooid", ver weet Kareltje Schuch zijn vriend op zo'n avond. „Je ebt me vandaag al twee maal op m'n lakschoenen getrapt. En laatst heb je achter de coulissen een brandweerman de hand geschud in plaats van de directeur, die vergeefs met zijn arm stond te zwaaien. Wat is er toch eigenlijk met je aan de hand?" „Niets", bromde Reuder. „Nou, in ieder geval heb je een hoofd als een zeef en bovendien een stemming om op te schieten!" constateerde Kareltje, meer oprecht dan beleefd. Wanneer ik je niet als een man van ijzer kende, zou ik je zeggen, dat je ver liefd bent". „Over mij behoef je je dienaangaande niet ongerust te maken spotte Reu der goedmoedig, „maar hoe staat het in dat opzicht met jou? Draag je die prentbriefkaart uit de hoofdstad nog altijd op je hart?" Inderdaad was er enige dagen gele den een prentbriefkaart gekomen, die Kareltje zorgvuldig in zijn portefeuille had geborgen, hoewel zij eigenlijk aan Felix geadresseerd was geweest. Ze was afkomstig van Irene Larsen en bevatte de gebruikelijke goede wensen voor een succesvolle tournée. Schuch gaf geen antwoord en Reu der. die meende, dat hij gepikeerd was, gaf hem een vriendschappelijke klap op de schouder. „Trek het je maar niet aan, ouwe jongen. Ik wou je alleen maar een beetje plagen. En ga nu maar mee eten. Tante Sabine wacht al op ons in het hotel. Morgen trekken we verder en voorlopig zullen we wel een echt nomadenleven moeten leiden. Maar dat zal jou waarschijnlijk best bevallen; je bent altijd nogal voor afwisseling ge weest". Ditmaal echter beviel Karei Schuch de afwisseling in 't geheel niet. Hij zou veel liever in de hoofdstad en daarmee in de nabijheid van Irene zijn gebleven. Daarentegen was tante Sabine opge wekter dan ooit. Ze voelde zich in 't geheel niet meer ziek en schreef vlij tig brieven en kaarten naar Hassel- feurde en aan het adres van Beate. Tot dusver had zij echter nog in het geheel geen antwoord gekregen. Slechts op een condoleancebrief van Reuder ontving deze een korte dankbetuiging. Dr. Kruger liep met een zorgelijke rimpel in zijn voorhoofd de kamer op en neer, tot hij eindelijk vlak voor zijn zuster bleef staan. „Ze heeft je dus voor goed naar huis gestuurd?" vroeg hij. „Ja, ze zei, dat ze zich nu weer heel goed voelde en mij niet meer nodig had. Ze was me zeer dankbaar voor alles, wat ik gedaan had, maar zt wens te nu verder alleen te zijn. Het spijt me voor het meisje, maar ik wilde toch ook weer niet al te opdringerig lijken. Wat denk jij daarvan?" „Ziek in de eigenlijke betekenis is Beate niet meer", meende de medicus. „Maar ze is verschrikkelijk apathisch, op het zwaarmoedige af en ze heeft geen levenswil. Tegenover een derge lijke toestand staat de medische weten schap machteloos. We moeten geduld hebben." Daarmee was het gesprek geëindigd, want het spreekuur begon en er wacht ten reeds verschillende patiënten. Beate had eindelijk het ber verlaten. Ze liep nu weer door het huis en sprak ook weer wat met Peter, wan neer deze het woord tot haar richtte. De oude man deed zijn best om de juf frouw zoveel mogelijk van dienst te zijn. Hij had zelfs zijn vroegere bezig heden in de keuken weer opgenomen er. gaf zich alle moeite om wat lek kers op tafel te brengen. Daarmee oogstte hij echter bij Beate niet veel waardering, want deze had in het ge heel geen eetlust en roerde de spijzen nauwelijks aan. (Wordt vervolgd.) COR LABOHM en TINY SLORT hebben de eer U kennis te geven, dat de voltrek king van hun huwelijk zal plaats hebben op Wojnsdag 6 October a-s., des nam- 2-30 uur. Den Helder, Sept. 1948. Meeuwenstraat 5- Sluisdijkstraat 111. Gelegenheid tot felici teren op de trouwdag, 45 u-, Sluisdijkstraat 111 Toekomstig adres: Lange Haven 104, Schiedam. Bij deze betuigjn wij onze oprechte dank voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden na het overlijden van onze innig geliefde Man, Vader. Behuwd, en Groot vader. de Heer C. N- M J- ROETMAN- Uit aller naam, L. W- ROETMAN— ACKERMAN- Den Helder, 23 Sept. '48- Hector Treubstraat 57- DANKBETUIGING. Ondergetekende betuigt hiermede haar oprechte clank voor de zeer vele blijken van belangstelling bij hun 40-jarige echtver eniging ondervonden- Familie J- v. LEEUWEN K- v. LEEUWEN— IJFS Koningclwarsstraat No-25 Aan allen die tijdens de ziekte en na het over lijden van mijn innig ge liefde Zuster, Mej. A. SMIT. belangstelling en deelne ming hebben betoond, betuig ik hiermede mijn innige dank- Inzonder heid Ds- W- J. de Hoest voor de troostvolle woor den en de heer Jb- Vis ser en heren dragers voor de correcte uitvoering der begrafenis. Haar diepbedroefde zuster G- SMIT. Den Helder, 23 September 1948- Weezenstraat 25. Voor de zeer vele 'dij ken van helangstell'ng, bloemen en vlaggenhulde. bij mijn thuiskomst on dervonden. zeg ik. mede namens mijn echtgenote, aan familie, buren, vrien den en kennissen mijn oprecht hartelijke dank- W- H- LAGERVELU. Narcisstraat No, 48. doen ons aantal spaarders snel stijgen Een z g a n wieg f 35 Proef- tuinweg 8, Julianadorp Z g a n dames-bontmanteltje mt 42 Adres: Bur v d blad Trouwjapon mt 40 f 55,— Adres: Bur van dit bad Een Jaarsma-haard met on der- en achterplaat prijs f 50 Adres: Keizerstraat 54 Een damesrjjwiel f 75,— Ko ningdwarsstraat 36 Een Haardkachel en een Salamander in zeer goede staat Fazantenstraat 32 Een z g a n grijze mantel mt 38 f 45,Ooievaarstraat 43 Een pr donkerblauwe da messchoenen met doorlopende hak en 1 pr meisjes-molières; beide mt 37 Soembastraat 71 Drie stel mooie sierduiven; eventueel ruilen voor één stel jonge postduiven Bassingracht 127; na 6 uur Jaquet en smoking (gr mt), wintermantel, zomer- en win- teijurken voor meisjes (lft 13- 17 jrj cocoslopers bad- en keukengeyser, electr scheer- apparaat en electr waterstoof, kasten, bedden, wieg, weck flessen inmaakpotten. ameu blement en platen in lijst Timorlaan 7 Een goed onderhouden wan delwagen Adres: Bureau van dit blad Woningruil In ruil aange boden huis te Den Helder, huur f 4,25 p wk, voor huis Rotterdam Br ond nr 899, Bureau van dit blad Een mooie woning in Bergen met Den Helder; liefst om trek haven Br ond nr 898. Bureau van dit blad Hoekhuis Dahliastraat met grote tuin voor huis omge ving Nieuwstraat huur plm f4,50 Adres: Bur v d blad „Natuur k, ik weet dat de Falcon een jas uit duizend is! Maar dat mijn simpele mededeling, dat er weer Falcons verkrijg baar zijn, zo'n stormloop zou veroorzaken, had ik niet verwacht. Dat bewijst, dat de Falcon de jas is, waar heel Nederland op gewacht heeft!" „Dus, waarde lezers: er zijn weer Falcons, maar slechts-in-zeer-beperkte-mate!" „U hebt een lot uit de loterij als U er een kunt bemachtigen. En lukt U dit niet direct, hebt dan nog even geduld: een Falcon is dat waard!" ADV. 3 - FAICON PUBIICITY DEPARTMENT Koningstraat 1 03 Het bekende adres sedert 1841 voor al Uw A.s. Zaterdag worden onze nieuwste op de Modeshow van de Fa. COLTOF in F o r m o s a gedemonstreerd Net pension gevraagd voor gezin van 3 personen Br ond nr 895, Bur van dit blad Een heer, gepensionneerd K M, oud 72 jr. zoekt kennis making met een vrouw, om sa men te wonen Br ond nr 897, Bureau van dit blad Weggelopen: jonge bruine Duitse staande hond „Bruun" Doo*r ziekte slap in achter poten Verzoeke dringend in lichtingen: Zuidstraat 61 Door een gepens wed alleen een ongemeubileerde kamer of andere in te richten wo ningruimte gevraagd Br ond nr 896 Bureau van dit blad Net persoon, ruim 40 jr, on gehuwd, N H. wenst kennis making met juffrouw, 35 a 40 jr, één of twee kinderen geen bezwaar Br ond nr 894, Bu reau van dit blad Vermist: Marietjes cypers poesje Graag terug te bezor gen: Ruyghweg 155 Wegens ziekte van de spreker gaat de vergadering vanavond 24 Sept. in de Rehoboth-kerk. NIET DOOR. HET BESTUUR. een bontmantel kopen betekent meestal een hele uitgaaf. Maar 't is ook waar, dat U zelden Uw geld beter kunt be steden- Immers een bontmantel gaat jaren mee en kan door klei ne veranderingen mo dern blijven. Boven dien is er geen flat- to 'zer winterdracht, die tegelijk zo uiterst behaaglijk is! Weest op de koude dagen voor bereid dor nü een be zoek te brengen aan SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT de beproefde mental-training versterkt Uw Wilskracht, Zelf vertrouwen, Tact, Geheugen, Concentratie, wekt Uw slui merende talenten en capa citeiten en bevrijdt U van minderheidsgevoel, bloos-, spreek- en andere angsten. De Pelman Instituten verwier ven zich in de laatste 50 jaar in 8 verschillende landen een reputatie van desk. betrouw bare leidinp en discretie. Geïil. geschriftjes, die U vol ledig inlichten, óók over onze Cursussen Karakterkunde Graphologie en afz. karakter analysen uit hanschrift, gratis en vrijbl. op aanvr. als U dit blad vermeldt. Damrak 08 - telefoon 418/8 AMSTERDAM 'Erkend door de Inspectie v. h. Schr. Onderw.i Wij hebben weer een pracht sortiment: WESTSTRAAT - DEN HELDER - TELEFOON 2766

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3