Bevin wil desnoods een regionale U. N.O. Piet Rienks hoort 12 jaar eisen Dinsdag 28 Sept. 1948 VERENIGDE NOORD-HO'1 4NDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 1924 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna BEWAPENING IS KOSTBAAR EN DWAAS Vijf Ministers van oorlog confereerden Duitsers willen eenheid en zelfbestuur Arabieren tegen Bernadotte's voorstellen Weerbericht Neder/and rekeni op gematigde Republikeinen Tegen vreemde infiltratie Onafhankelijke Boeren partij opgericht Bon voor 100 gram vlees De liefde is niet sieeds besiendig Baboe verkocht kind OM HET RECHT BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Hoof dredacteu r. A. KAPTEIN Rayonred. C. A. Dekkers Directie: J. BIXLSMA en C. KRAK COIMÏ TARIEVEN: Advertenties. 16 ct per mm Familieberichten 16 ct. per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor- jen 1 elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 4.bij vooruitbetaling. „Laten wij klare wijn schenken" Emest Bevin, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren in de algemene vergadering der V.N. de waarschuwing doen horen, dat, ingeval het onmogelijk zou blijken de V.N. op een „wereldbasis" te handhaven, reor ganisatie op „regionale basis" nodig jou kunnen blijken. Wat betreft de atoomenergie zeide Bevin: „Indien de zwarte furie, de on berekenbare ramp van 'n atoomoorlog over ons zou komen, kan ik alleen zeg gen, dat voor de rampen, die de mens- beid kunnen bezoeken, slechts één mo gendheid verantwoordelijk gesteld zou kunnen worden, daar deze haar samen werking weigert bij het beheer en de ontwikkeling van die grote nieuwe krachten voor het welzijn van de mens heid". „Hoe ter wereld moeten wij de laat ste voorstellen van Wysjinsky opvat ten?", aldus vroeg Bevin zich af. „Men moet het ons niet kwalijk nemen, dat wij achterdochtig zijn" Het Sovjet-voor- stel tot ontwapening tot op een derde, vond hij, alsof aan de algemene ver gadering werd voorgesteld de rest van de wereld te ontwapenen, terwijl de Sovjet-Unie het stilzwijgen bewaart over haar eigen militaire macht. Bevin ontkende, dat het verdrag tussen de West-Europese landen tegen de Sowjet Unie gericht was en ver weet Wysjinsky, dat hij het verdrag van Byrnes inzake Duitsland had af gewezen. Alle Sowjet-actie logen straft de Sowjet-verklaringen Dat is de moeilijkheid, aldus Bevin. Wat be treft een Verenigde Naties op regio nale basis, verklaarde de Britse mi nister, dat wij eensgezind moeten zijn, met wie wij eensgezind zijn en wer ken met wie wij kunnen werken. Op de rechten van personen en volken wordt direct of indirect een aanslag gepleegd. Wij zijn in het defensief. Wij zijn de slachtoffers van de koude oorlog, die van Moskou uit tegen ons De ministers van oorlog van de vijf landen, die het Brussels pact hebben ondertekend, zijn Maandag op het mi nisterie van oorlog te Parijs bijeenge komen. Behalve de Franse minister, Paul Ramadier, nemen aan de besprekingen deel de ministers van oorlog van N e- d er land, Engeland, België en Lu xemburg. De Britse vertegenwoordiger, Alexan- der, was vergezeld door generaal ma joor Sir Leslie Hollis, staf-officier van het ministerie van oorlog, en door de vice-maarschalk van de Britse lucht macht, Edmund C. Hudleston. allen gevoerd wordt en ons dwingt middelen te gebruiken voor de pro ductie van munitie. Bevin nodigde Wysjinski uit de fei ten mede te delen over de gewapende macht van de Sowjet Unie. Men zegt ons, dat deze uit minstens 3 of 4 mil- lioen manschappen bestaat, tegen naar ik meen, bijna één millioen voor de oorlog. Onder door de Amerikaanse dele gatie ingezet applaus voegde Bevin er hartstochtelijk aan toe: „Bewapening is kostbaar en dwaas. Laten wij bij de atoomenergie beginnen. Laten wij onze landen open stellen voor onder zoek, laat klaarheid en kennis ten to nele komen en het eigenlijke bewa- penings-vraagstuk zal zichzelf op lossen." Toen Bevin zijn rede geëindigd had, kreeg hij een van de grootste ovaties, ooit aan een spreker in de algemene vergadering gegeven. Vader van Keuvel en Klessebeg. De hopman van het vendel Laren Blaricum der voormalige WA en één zijner mannen stonden voor het Am sterdams Bijz. Hof terecht. Het waren de 57-jarige vroegere vertegenwoordi ger Albert Nijland en de 41-jarige Piet Rienks, een artist, die gedurende de be zetting voor de microfoon gestaan heeft tijdens hoorspelen. Zij trokken er in 1943 op uit om ondergedoken Joden, waaronder kinderen, te arresteren. Een enkele maal traden zij op als assisten ten van de Feldgendarmerie, een ander maal lichtten zij de Sicherheitspolizei in en trokken mee tijdens razzia's. In de morgenuren stond Nijland te recht. Nog vóór de advocaat-fiscaal zijn requisitoir kon houden, schorste de president de zitting voor onbepaalde tijd ten einde de verdediging gelegen heid te geven nog enkele getuigen 4 décharge op te roepen. Des middags speelde Piet Rienks ie hoofdrol van een soortgelijk proces. Mr. Keune requireerde tegen hem 12 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en levenslange ontzetting uit de rechten. In troebel water.... De Berlijnse magistratuur heeft met meerderheid van stemmen een reso lutie aanvaard, volgens welke het be sluit om de Berlijnse kwestie voor de Veiligheidsraad te brengen wordt toe gejuicht. In de resolutie wordt verder de hoop uitgedrukt, dat een vreedzame oplossing voor het Berlijnse vraagstuk wordt gevonden. Voorts wordt de op heffing der blokkade verzocht en vrij heid van verkeer tussen Berlijn en alle andere delen van Duitsland. Alle vier mogendheden wordt verzocht in Ber lijn te blijven zolang de bezetting duurt „teneinde Berlijn de toekomst te verzekeren van een hoofdstad van een verenigd Duitsland". Verder woédt zo spoedig mogelijk terugtrekking van de bezettingsmachten uit Berlijn en Duitsland verzocht en dat, voorzover de troepen niet teruggetrokken zijn, zij zich slechts kwijten van hun mili taire plichten en politiek en bestuur aan de Duitsers overlaten. Bemanning sportvliegtulg in Berlijn Naar bekend is geworden, bevinden de passagiers van het Groningse sport- vliegtuig, dat een noodlanding maakte in de Russische zone, zich momenteel in de Russische sector van Berlijn. Vandaag zullen zij op transport naar Nederland worden gesteld. De piloot, de heer W. Molema, zal nog enige tijd iti Berlijn blijven, teneinde de répara-: tie van het toestel af te wachten. GESCHENK VAN ANTWERPEN AAN ONZE KONINGIN Doodstraf voor rechercheur Onder grote publieke belangstelling werd door de Groninger kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden de zaak behandeld tegen de 58-jarige brigadier-rechercheur A. Kaper te Am sterdam, die tijdens de bezettingsjaren alcm in den lande een onmenselijke terreur heeft uitgeoefend: 25 goede va derlanders vonden door toedoen van deze SD-satelliet de dood. Op beestach tige wijze heeft deze verdachte tal van Nederlandse vrouwen en mannen mis handeld. Op het hoofdkwartier van de SU te Groningen stopte verdachte ille gale werkers, om hun een bekentenis af te dwingen, in koude douchecellen, terwijl deze personen voorts met gum mieknuppels werden bewerkt. De advc- caat-fiscaal eiste na een uitvoerig requi sitoir de doodstraf. „Westerdam" met goederen naar ons land De „Westerdam", vertrekt heden uit New York naar Rotterdam met bijna 40.000 kg goederen in 700 kisten, die door de „United Service to Holland" voor verdeling in Nederland ter be schikking zijn gesteld. De lading bevat: Kerstzending van de bevolking van Tuxedo voor de door haar geadopteerde Brabantse gemeente EngelenBokhoven, 400 kisten kleding, schoenen enz van de Wereldraad der Kerken voor de Nederlandse Inter kerkelijke Wederopbouwcommissie, 150 kisten kleding enz van „Save the children" voor de „Stichting voor het kind", 100 roestvrije wasbakken van de Raad van vrouwelijke gemeenteleden van de kerk te Cincinnati voor het kinderhuis „Nieuw Voordorp" te Voor schoten. De Belgische koningskwestie Naar het Belgische sosialistische blad „Le Peuple" schrijft, doet in katholieke kringen het gerucht de ronde, dat het voorstel tot het houden van een volks referendum betreffende de terugkeer van Koning Leopold naar België^ zou worden ingetrokken. Het katholieke Vlaamse weekblad „De Spectator" schrijft o.m.: „er zijn talrijke redenen, die pleiten voor een voortzetting van de katholieke socia listische regeringscoalitie tot de datum der volgende verkiezingen. Waarom zou men zich dan zonder al te veel overtuiging in een parlementaire strijd werpen, die sommige katholieken ge heim verlangen te verliezen? VOEDSELVERGIFTIGING OP TRAWLER Zondagmiddag liep de logger Sch 275 de haven van Scheveningen binnen. Ge durende de eis heeft zich voedselver giftiging voorgedaan, waaraan de gehele bemanning heeft geleden. Bij binnen komst lagen nog 4 leden van de be manning te kooi. De oorzaak is een pan met vertinde bodem. Ter gelegenheid stijging zal" de stad ningin Juliana een bestaande uit een de fresco's in het en van schilderijen Dijck, uitgevoerd meesters. van haar troonsbe Antwerpen aan Ko- geschenk aanbieden aantal gravures van Antwerpse stadhuis van Rubens en Vap door Antwerp4 Telefoneren wordt duurder Naar uit de Memorie van Toe lichting op de begroting van P.T.T. blijkt, is een voorstel in voorbereiding om de tarieven voor het interlocale telefoonver keer aan te passen aan de wer kelijke kosten dergesprekken. Op eenvoudige wijze had Zondagmiddag te Stockholm de ter aarde bestel ling plaats van het stoffelijk overschot van Graaf Bernadotte. Het stoffelijk overschot wordt na de kerkdienst door padvinders naar het crematorium gedragen. De leider der Iraakse delegatie ter Y.N., Sajid Nadjib al Rawi, heeft ver klaard, dat de Arabische gedelegeer den van hun respectieve regeringen op dracht hebben ontvangen om zich te gen de plannen van Bernadotte te ver zetten. De politieke commissie der Arabische liga heeft een gelijkluidend advies gegeven. Voorts moeten de gedelegeerden zich overeenkomstig de order verzetten te gen alle tegenvoorstellen, die niet voorzien in een onafhankelijke vrije Arabische Palestijnse staat. „Wij streden en zullen blijven strij den voor de stichting van een onaf hankelijke vrije Arabische Palestijnse staat, waarin de Arabieren de meer derheid en de Joden de minderheid Er moet meer Amerikaanse tabak gekocht worden Naar „Wallstreet Journal" uit Washing ton verneemt heeft de ECA besloten ae Europese landen aan te moedigen om meer Marshall-dollars te besteden voor het aankopen van Amerikaanse tabas. Nederland had aanvankelijk medege deeld. dat het in het eerste jaar van de uitvoering van het E.R.P. 13.300.000 dollar wenste te besteden voor het aan kopen van Amerikaanse tabak, doch onlangs hebben Nederlandse vertegen woordigers aan Amerikaanse expor teurs te kennen gegevep, dat onze rege ring dit jaar slechts 4 millioen dollais voor dit doel beschikbaar zal stellen. vertegenwoordigen. De toekomstige Arabische staat heet de Joden wel kom als een geëerbiedigde minder heid met dezelfde rechten als de meer derheid", aldus de Iraakse gedele geerde. DR. BEEL NAAR NEDERLAND VERTROKKEN. Dr. L. J. M. Beel is Zondag per vlieg tuig naar Nederland vertrokken. Verwachting, geldig tot heden avond: Geleidelijk wat toenemen de bewolking, maar overwegend droog weer. Matige, in de Noor delijke provincies tijdelijk krach tige Zuidwestelijke wind. Nog vrij warm voor de tijd van het jaar. DIENST LEMMER-AMSTERDAM OPGEHEVEN Met ingang van 1 Oct. zal de lijn dienst Lemmer-Amsterdam v.v. over het IJselmeer van de rederij Koppe. die reeds 50 jaar bestaat, worden op geheven. De bestaande dienst van de Groningen-Lemmer bootdienst blijft bestaan. Dr. J. H. van Royen, de Nederlandse ambassadeur in Canada, heeft op de Algemene Vergadering van de V.N. verklaard, dat Nederland de bevoegd heid van de Veiligheidsraad om in Indonesië tussenbeide te komen, nooit had erkend en nog niet kan erkennen ofschoon het vorig jaar de diensten van een Commissie van Goede Diensten werden aanvaard. „Uiterst verontrustende gebeurtenis sen hebben zich de laatste weken voor gedaan binnen de republiek Indonesia. Een hooggeplaatst man onder de leiders van de republiek heeft openlijk de J handtekening geloochend die hij heeft geplaatst onder de Renville-overeen- kemst. „Hij handelde onder leiding van men sen, die eerst kort geleden naar Indo nesië zijn teruggekeerd, na een verblijf van vele jaren in een zeker vreemd land, en die geïnspireerd waren door andere motieven dan de wens vrede en onafhankelijkheid in hun land te bren gen. De Nederlandse regering heeft net zeer duidelijk gemaakt, dat zij prompt en doeltreffend zal handelen om bui tenlandse infiltratie, die leidt tot nieu we terreur en slachting, te voorkomen". „Niettegenstaande de verontrustende ontwikkeling van de laatste weken stelt de Nederlandse regering vertrouwen in de gematigde en constructieve elemen ten in de republiek en doet zij een laatste poging om. zowel binnen als buiten ue republiek al degenen te ver enigen. die bereid zijn mede te werken om die vrijheden te beschermen in het kader van een werkelijk democratische federatie". Geen Amerikaanse steun aan de republiek In verband met te Batavia circuleren de berichten omtrent Amerikaanse steun bij de bestrijding van het com munisme heeft het Amerikaanse lid van dc Commissie voor Goede Diensten, Merle Cochran ontkend, dat de rege ring van de Verenigde Staten de repu bliek hulp zou hebben aangeboden, ten einde de communistische beweging .n de republiek te elimineren. Op initiatief van honderden boeren, uit alle delen van het land, die zich met het thans gevoerde landbouwbeleid niet kunnen verenigen, werd te Mep- pel een vergadering gehouden, waarin een onafhankelijke boerenpartij is op gericht. Men was algemeen van mening, dat een onafhankelijke boerenpartij er veel toe zou kunnen bijdragen om volgens de vergadering ongewenste toestanden, die zich thans op land bouwgebied voordoen, te veranderen. Het doel dezer partij zal zijn, zo werd vastgesteld, om agrarische krachten, die thans verdeeld zijn door religieuze en politieke verschillen, over organisa ties en partijen heen, vrijwillig te bun delen tot een krachtig „boerenblok". Als overgang naar het normale vlees rantsoen van 200 gram per week is met onmiddellijke ingang aangewezen de bon 244 vlees voor het kopen van 100 gram vlees en vleeswaren. Deze bon is geldig tot en met 9 October 1948. De ruimere aanvoer op de slachtveemark- ten maakt deze aanvullende verstrek king van vlees mogelijk. De smokkelhandel in Oost-lndonesië Het verdere onderzoek door de ju stitie te Makassar naar de smokkelhan del toont aan. dat het. kwaad reeds ontstellende omvang had aangenomen en dat dit reeds sinds Februari van het vorig jaar aan de gang was. Naar schatting zijn in de laatste maanden gemiddeld ruim 1 1/4 millioen gulden aan deviezen verloren gegaan door de ze smokkelarijen. Het parket heeft de handen vol met het uitpluizen van de uiteenlopende zaken. WEGOMLEGGING BIJ HAARLEM De KNAC wijst de automobilisten er op. dat de weg Haarlem-Sassenheim (-Den Haagi aan de rand van Haarlem en in Heemstede, omgeving Zandvoort- schelaan. is opgebroken. Het verkeer op genoemde route en naar Zandvoort moet omrijden volgens de ter plaatse aangegeven, omleggingen. Deze omleg ging zal vermoedelijk van lange duur zijn. **CR IS BLIJKBAAR IETS. dat boven de liefde gaat. althans bij de acht Russische vrouwen van Britse en Ame rikaanse burgers. Terwijl de Westerse mogendheden hun best doen om voor deze achtergebleven huwelijkspartners verlof te krijgen, hun naar huis getogen mannen te volgen zoals een gehuwde vrouw dat ook behoort te doen pro testeren zij tegen de zogenaamde anti- Sowjetcampagne en verklaren, dat zij niet naar Engeland of Amerika willen reizen en om echtscheiding verzocht hebben, 't Is uit met de liefde maar... er zit een politiek luchtje aan. r\E SPANNING tussen Oost en West neemt met de dag toe. Montgome- rv drukte het dezer dagen heel karak teristiek uit toen hij zeide: .Kr hangt op het ogenblik een onbehagelijk soort vrede over de wereld en daarom is het noodzakelijk geworden op militair ge bied zekerheid te hebben." Hij sprak deze gedenkwaardige woorden in ver band met het werven van 100.000 recru- ten voor het Britse reserveleger. In Duitsland begint men zich anders al aardig bu de omstandigheden aan t« passen: de posterijen geven op 1 October een soort jubileumzegel uit ter gele genheid van de 100ste dag der blok kade. JNTUSSEN GAAT de zuiverings actie op grote schaal door en neemt men maatregelen welke het voor oor logsmisdadigers en politiek verdoolden eenvoudig onmogelijk maken opnieuw te zondigen. Twee Naziartsen en een kampleider zijn in Duitsland opgehan gen; de oud-bevelhebber van Boedapest die de dood van duizenden Joden op zijn geweten heeft, werd in „zijn eigen stad" ter dood gebracht. Een plotselin ge dood vonden twee Engelse journa listen, die in een Arabisch vliegtuig zaten, dat door een Joodse piloot werd neergeschoten. IN EEN WEEK TIJDS stierven in Voor-Indië niet minder dan 1200 per sonen aan de cholera. In Hilversum is een 4-jarig meisje door een straatorgel overreden en gedood en een 24-jarige man viel van het perron in Schiedam en werd door een electrische trein zwaar gewond. De OUDSTE GEMEENTEBODE van Amsterdam heeft de burgemeester ge schilderd. Het schijnt te gelijken. Men kan weer gelukstelegrammen naar on ze rijksgenoten in de West zenden. De kip van een landbouwer in Nijverdal legde een ei van 150 gram. In Rotterdam zijn 2 schepen aangekomen, die 2500 pelgrims naar Djeddah gebracht heb ben en ze ook weer gaan halen om ze naar Batavia te transporteren. In Utrecht gaat men in October feestelijk het 30-jarig bestaan van de Christelijke Middenstandsbond vieren en in 's-Gra- veland staat het raadhuis te koop. Er zullen heel wat liefhebbers voor zijn. Misschien óók wel het echtpaar uit Bor- ne, dat tweemaal uit een huis gezet werd en nu in de open lucht bivakkeert. Een voortvluchtige landwachter kreeg heel wat vlugger onderdak toen hij de zer dagen op de publieke tribune her kend werd waar hij naar de rechtszit ting van een paar collega's kwam luiste ren. yELE BUITENLANDSE verslag gevers hebben tijdens de inhuldi gingsfeesten hun fantasie de vrije loop gelaten. De kromste verslagen waren er het gevolg van, maar het merkwaardig ste bericht komt toch wel uit de bron van het litteraire Franse blad „Les Nouvelle* Litteraires dat Koningin Ju- Donderdag 16 Sept. deed een Chinees inwoner van Buitenzorg aangifte bij de politie, dat zijn driejarig dochtertje met de baboe werd vermist. De baboe, die pas vijf dagen bij hem in dienst was, was even weggegaan om een boodschap te doen en had het meisje meegenomen. Het spoor leidde naar Batavia en na een intensief onderzoek met mede werking van de Bataviase politie ontdekte men het kind bij een Chinese familie in de Matraman- wijk. Het bleek, dat het meisje voor 50.aan de kinderloze Chinese familie was verkocht. liana een „broeder in de kunst" noemt. Het blad meent namelijk te weten dat de Koningin tijdens haar studententijd in Leiden een toneelstuk heeft geschre ven, „Blauwbaard" getiteld, waarin de held van het drama tegelijkertijd psy chiater en golfspeler was. Het blad voegt er nog aan toe dat Koningin Ju liana tijdens de eerste opvoering zelf de rol van een der vrouwen van Blauw baard speelde... LIET GAAT NIET al te best met het recht in na-oorlogs Neder land. De klacht is al zo vaak gehoord, dat ze niet meer tot de verbeelding spreekt. En dat is wel het allerergste: wij zijn aan de rechts-devaluatie ge wend geraakt. Daar is om een navrant feit te noemen het geval Schreieder. Men kent de man en men kent zijn luguber werk. Joseph Schreieder. Duits politie man reeds vóór Hitier aan de macht kwam, werd in Nederland „ingezet", speelde als man van de contra-spion- nage het England-Spiel met de radio zenders en sloeg grote gaten in de rijen van het verzet. Zijn succes was voor een groot deel te wijten aan de domheid van zekere Londense krin gen. Schreieder werd na de bevrijding vierhonderd maal verhoord en ten slotte op last van de Haagse procu reur-fiscaal. mr. Zaaijer (die men moeilijk verdenken kan van sympathie voor de SD> buiten vervolging en in vrijheid gesteld. Er was niets te ver volgen. Daarop maakte de politiek zich meester van het geval-Schreieder. Mr. Zaaijer ging met vacantie en Schreie der, die uit vrije wil in Nederland was gebleven om de parlementaire en- quettecommissie van dienst te kunnen zijn, verhuisde weer naar een cel. De procureur-fiscaal te Leeuwarden ge lastte namelijk zijn hernieuwde ge vangenneming, op grond van de ver denking, dat de voormalige Kriminal- Direktor betrokken zou zijn geweest bij een misdrijf in Dronrijp. Een zaak, die overigens reeds door mr. Zaaijer was onderzocht en waarvan gebleken was dat zij geen enkele grond voor vervolging opleverde. Een half jaar is sindsdien verstre ken. En gisteren bracht het dagblad „De Tijd" het bericht, dat Schreieder nog lange tijd in voorarrest zal zitten, omdat het onderzoek zo veelomvattend is. De beste Haagse rechercheurs (zelf nota bene vooraanstaande verzetslie den) hebben in vierhonderd verhoren geen grond voor een vervolging ge vonden, mr. Zaaijer heeft na minuti euze bestudering van het materiaal de man buiten vervolging gesteld en. in Friesland begint men na dat alles nog eens vrolijk van voren af aan. ^/IJ HEBBEN NIET de minste reden om een lans te breken voor de SD-er Schreieder. Daarvoor hebben wij in te hachelijke omstandigheden te genover hem gestaan, daarvoor zijn te velen van onze beste mensen door zijn vermaledijde organisatie in de dood gedreven. Maar wij pleiten voor de handhaving van het recht, ook als het resultaat daarvan ons minder prettig zou moeten aandoen. Ook als daardoor Schreieder in vrijheid zou moeten worden gesteld. Al te zeer hebben wij geleden onder de vertrapping van de hoogste rechtsbeginselen in oorlogs tijd. dan dat wij ons thans zelf aan een dergelijk afglijden naar de norm loosheid zouden mogen overgeven. Gelijk zovele van de beste geeste lijke waarden is ook het rechtsbesef in ons volk verzwakt. Dat is ontstel lend erg. Want het recht moet gehand haafd blijven, ook als het gehanteerd wordt tegen een Joseph Schreieder. Gebeurt dat thans wel?Enerzijds zien wij door een vaak onbegrijpelijk vertoon van barmhartigheid jegens landsverradelijke elementen tientallen dubbel-en-dwars verdiende doodvon nissen ongedaan maken en anderzijds constateren wij jegens een Duits poli tieman een minstens vreemd te noe men en in ieder geval weinig Neder lands aandoend optreden. Dit zijn din gen die ons ongerust maken over de vraag, of Nederland wel waarlijk is teruggekeerd van de vele dwalingen der „bijzondere" rechtspleging tot de onaantastbaarheid van zijn solide rechtsbeginselen. DE CLUBKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN. Zeventien clubs hadden ingeschreven voor de wedstrijden om het clubkam pioenschap van Nederland dat Maan dag te Arnhem werd verreden. Aan vankelijk had de Zaanse ploeg waarin renners als Schellingerhoudt. Bakker en Evers meereden, de leiding. De Zaankanters waren echter te snel van stapel gelopen want na verloop van tijd liep de club uit Maastricht haar achterstand in om tenslotte met ruime voorsprong als eerste door de finish te gaan. Ook in de Limburgse ploeg wa ren renners van naam, w.o. Sijen en Lambrichts en Janssen. De uitslagen luiden: 1 Maastricht. 2 uur 46 min. en 42.6 sec. over de 116 km: 2 DTS (Zaandam) 2 uur 50 min. en 21.6 sec.; 3 De Kampioen (Haar lem) 2 uur 52 min. en 5 sec. TRUMAN ACHT VREDE BELANGRIJKER. De nieuwe nota der drie Westelijke mogendheden aan de Sovjet-Unie draagt volkomen de goedkeuring weg" van president Truman. Truman had aan eer. diner verklaard: „Vrede is belang rijker dan de vraag of ik president blijf dei Ver. Staten". OORLOGSMISDADIGERS GEëXECUTEERD Te Batavia zijn zes Japanse oorlogs misdadigers door de militaire politie geëxecuteerd. Zij maakten destijds al len deel uit van de Kempeitai te Soe- rabaja.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1