Concentratie van de Marine te Den Helder Goedhart noemt verklaring van SD-ers een grove leugen Uitbreidingsplan voor marinehaven vraagt 25 millioen Zm de minister zich, zij het node, ffj deze vermindering neergelegd. Dit Mekent echter, dat bijv. de onderzee- Lst voorshands nog geruime tijd te Botterdam gevestigd zal moeten blijven Twee doden bij vliegongeluk Bende spoorwegdieven ontmaskerd Een bloemetje voor tante Mietje Donderdas 30 Sept. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 1925 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Volgend jaar aanvang der werkzaamheden Werk voor Monty Weerbericht Hardnekkig geweigerd ook maar iets te zeggen" „Notoir bewijs van gebrek aan gedegen staatsmanschap in Nederland'' Indisch blad over de kwestie-Van Mook Klaarheid gewenst De duim omhoog BUREAU; Koningstraa' 78—80 Den Helder Telefoon 2345 pjgtgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. iCAPTEIN ggyonred C A Dekkers Directie: J BIJLSMA en C. KRAK HELDERSË COURMT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 16 ct. per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1—, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 4.bij vooruitbetaling. de begroting van het departement van Marine heeft de minister zijn plan- omtrent de uitbreiding van de vlootbases in Nederland kenbaar gemaakt, "ne minister acht het noodzakelijk in 1949 een aanvang te maken met de uit leiding van de basis voor de vloot in Nederland. Uitstel hiervan is in verband de gereedheidsdata van de nieuwbouw niet mogelijk. Door de Rijkswaterstaat J 'nehaven te Den Helder ontworpen, met 25 millioen gulden is gemoeid. Dit be- plan tot vergroting van de Marinehaven te Den Helder ontworpen, met 6 "«voering waarvan een bedrag van *J *- R' -«• naviiTnelri ^1 4 jaar worden verwerkt. "Jfde dislocatie der Koninklijke Marine in Nederland betreft, wordt nog d gestreefd naar grotere concentratie voornamelijk te Den Helder. Deze ntratie ondervindt echter vertraging als gevolg van de vermindering van """bouwvolume, hetwelk aan de Koninklijke Marine kon worden toegewezen. I De demobilisatie, welke tot nu toe fieóen het grote belang voor ons ,k van andere bouwvolume-vergen- projecten, als woningbouw e.d. i rvnn van Ha ma- nog m ïtan het overbrengen van de trozenopleiding naar Vlissingen niet plaats vinden. De taak der Marine. Ook in het komende jaar zal worden sestreefd naar geleidelijke volledige overdracht van de politionele taak der marine in Indonesië aan daartoe ge- eigende locale organen. Te dien einde wordt in Indonesië gewerkt aan de op bouw ener zeepolitie. Evenals zijn ambtsvoorganger streeft de minister naar een nauwe voortdu rende internationale samenwerking. Bij die samenwerking zal, gezien de posi tie van Nederland als zeevarende mo gendheid. de Koninklijke Marine een ril van betekenis moeten spelen. De besprekingen met de bondgenoten zijn aangevangen, doch in het huidige sta dium kunnen daaromtrent met het oog op de noodzakelijke geheimhouding, geen mededelingen worden gedaan. In het bijzonder moet de aandacht gevestigd blijven op de taak, welke ook na de totstandkoming van de verenigde staten van Indonesië op de Koninklijke Marine in Indonesië blijft rusten. Voorkomen moet worden, dat nu of Ir de toekomst aldaar een strategisch vacuum ontstaat. Voorzichtig aanbouwbeleid. De minister acht dan ook voorshands een weliswaar krachtig, doch tevens voorzichtig aanbouwbeleid geboden. Hij acht het noodzakelijk bij de aan bouw de hoogste prioriteit te geven aan de eigenlijke gevechtsschepen. Het ligt niet in de bedoeling op kor te termijn gelden voor nieuwbouw of aankoop van ander groot materieel aan te vragen. Wel staat voor de mi nister vast, dat op de duur aanbouw van een tweede vliegkampschip nood zakelijk zal zijn. De toegestane bouw van zes onder- teebootjagers wordt nog in 1948 aan gevangen. Gezien onze grote koop- vaardijbelangen is het noodzakelijk op korte termijn een aanvang te maken met de aanbouw van een tweede serie van zes onderzeeboot jagers. De laatste schepen van deze serie zullen echter eerst in 1955 worden opgeleverd. Aan bouw van vier vervangende onderzee boten is op korte termijn noodzakelijk. Nog geen vlootplan. De toezegging van zijn ambtsvoor ganger om op korte termijn een vloot plan aan de Staten-Generaal voor te 'eSgen, kan de minister tot zijn leed wezen nog niet gestand doen, daar hij van mening is, dat meer klaarheid emtrent de plaats van de Koninklijke Marine in een groter internationaal Perband moét bestaan, wil het indie- °en van een vlootplan verantwoord zijn. 24.500 Marine-mensen. De gemiddelde personeelsterkte be haagt in 1948 29000 man, een sterkte waarbij het nauwelijks mogelijk is de JP de K. M. rustende taak te vervul len. Voor het komende jaar wordt de gemiddelde sterkte op 24.500 berekend. eze kan alleen worden behouden, in- ien de productie der opleidingen tot maximum wordt opgevoerd. Daar- 0wordt een krachtige wervingsac- nu een zeer bevredigend verloop heeft ge had, is voor wat betreft de oudere lichtingen, zowel hier te lande als in Indonesië, practisch geheel voltooid en voor de oorlogsvrijwilligers in volle gang. Van 1 Januari 1947 tot 1 Aug. j.L verlieten 10.500 militairen de dienst, waarvan 5.800 man in 1948. De oprichting van het Zeeverbond, waarvan het zeekadettenkorps een on derdeel zal vormen, kan op korte ter mijn worden tegemoetgezien. De begroting van het departement van Marine is aan de Tweede Kamer aangeboden met een eindcijfer van f 319.398.780. Te Parijs wordt me degedeeld, dat de Britse veldmaar schalk Montgomery benoemd zal wor den tot „permanent voorzitter" van de onlangs gestichte „organisatie der Westelijke Unie voor de coördinatie der gemeenschappelijke verdedigingspoli- tiek". Het is niet waarschijnlijk, dat Montgomery zijn huidige positie in het Britse leger zou blijven bekleden. Gisterochtend omstreeks half - twaalf is een militair vliegtuig afkomstig van de vliegbasis Gilze Rijen op een weiland onder de ge meente Boxtel neergestort. De beide inzittenden, de 38-jarige officiervlieger 2e kl. bij de Ma rineluchtvaartdienst C. M. Velders uit 's Gravenhage en de 23-jarige matroos P. Nicolai uit Hilversum werden gedood. Het toestel Is to taal vernield. Het vliegtuig'bevond zich kort vóór het neerstorten in een vrille. Men neemt aan, dat de bestuurder zich niet tijdig uit deze tolvlucht heeft kunnen herstellen, zodat de Harvard B 36 in het weiland is terecht gekomen. Vermicelli duurder In verband met de verhoging van de bloemprijs zullen de prijzen voor vermicelli, macaroni en mie met 1 cent per 100 gram verhoogd worden. Voor melkchocolade zijn de volgende maxi mumprijzen vastgesteldstukgoed (repen) 0,39 en wichtgoed 0,50 per 100 gram. De ongevulde chocola dereep van normaal gewicht komt nu op 0,13 per stuk. De prijzen voor gevulde melkchocolade ondergaan geen wijziging. tie gevoerd. Gezien het bovenstaande zal de per- neelssituatie nog niet toelaten, dat 1949 op grote schaal aan beroeps- ™soneel, welks dienstverband is ge- indigd en dat geen nieuw verband enst aan te gaan, de gelegenheid ordt geboden de dienst te verlaten. Alle voorbereidingen zijn gericht op et bereiken van een vredessterkte ,°°r de voor het jaar 1953 geprojec- :*rae vloot. Het benodigde personeel medio 1952 zijn gevormd. ^erwachting tot Donderdagavond: Plaatselijk ochtendmist; overigens Wisselend bewolkt en droog weer. Langs de Waddenkust tijdelijk nog Jjf'j krachtige westelijke wind, el- ers zwakke tot matige wind tus- •*n West en Noord. Weinig veran- ering in temperatuur. Commissaris-ambt is duur Blijkens de begroting van het de partement van Binnenlandse Zaken wordt aan de Commissarissen der Ko ningin f 5000 per jaar aan represen tatiekosten toegekend. Aan de hand van zorgvuldig verzamelde gegevens is komen vast te staan, dat dit bedrag gerechtvaardigd is. Het bedrag, dat door verschillende commissarissen werkelijk aan representatiekosten wordt uitgegeven, ligt nog belangrijk hoger. KIND SPEELDE MET LUCIFERS Door onvoorzichtigheid van een 5-jarig meisje, dat ntet lucifers bij een hooiberg speelde, is gistermorgen 50.000 kg hooi te Schiebroek verloren gegaan. De brandweer slaagde erin de naast de hooiberg staande boer derij van landbouwer Dijkshoorn te redden. Woensdag had op het voorplein van de Van Ghent-kazerne te Rotterdam het afscheid plaats van Luitenant-Admiraal C. H. L. Helfrich als bevelhebber der Zeestrijdkrachten. Tijdens de inspectie van die in carré opgestelde troe pen brengt de scheidende bevelhebber een groet aan het vaandel. Achter de bevelhebber de commandant van het korps Mariniers, Generaal-Majoor der Mariniers M. R. de Bruyne. J^AAR AANLEIDING van de schrif telijke getuigenverklaring van Bar- tels, welke tijdens de behandeling van de zaak tegen Poos en Slagter voor het bijzondere gerechtshof te 's-Gra- venhage werden voorgelezen en de daarop volgende verklaring van Poos, heeft de heer F. J. Goedhart een tele gram gezonden aan de president van het Hof, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: De komst van twee mannen op een politiebureau te Amsterdam heeft een „gang" van spoorwegdieven aan het licht gebracht, die talrijke diefstallen heeft gepleegd. De twee mannen kwa men daar omdat de één beweerde dat de ander zijn costuum droeg. In de trein van Zwitserland naar Amster dam waren twee koffers van de aan klager gestolen, die o.a. het costuum bevatten, dat de beschuldigde droeg. Deze bleek een oude bekende van de politie te zijn en werd dan ook ter stond aangehouden. Het verhoor van deze 30-jarige viskoopman K. K. bracht aan het licht, dat in zijn woning gere geld goederen werden gebracht, die Het te Semarang verschijnende blad „De Locomotief" publiceert een arti kel, waarin over dr. Van Mook gezegd wordt, dat niet redelijk te constateren is, waarom dr. Van Mook eruit en dr. Beel erin moest. „Noch in het geval Van Mook, noch in het geval Beel ging het om de zaak. Het ging er om, dat men op de een of andere wijze aandr. Van Mook duidelijk moest maken, dat hij moest verdwijnen. De sterke man, die dit moest doen, was mr. Sassen, de nieuwe jeugdige minister van over zeese gebiedsdelen. Een alleronpret- tigst baantje. Dr. Van Mook is onder sommige omstandigheden een zeer vriendelijke man, doch wanneer iets hem niet aanstaat, weet hij dit op bijzonder duidelijke wijze kenbaar te maken." Het blad vervolgt: „Hoe het nu pre cies gekomen is, dat de operatie mis lukt is, weten wij niet. Op een gegeven moment werd de situatie in Indonesië nog ingewikkelder dan zij al was. Van Den Haag uit viel niet meer te over zien, wat gedaan moest worden. Mi nister Stikker reisde naar Amerika en zei daar enige dingen, die dr. Van Mook op het gegeven moment zeker niet gezegd zou hebben. Zo kwam men er toe met een uitermate kromme stok een rechte slag te doen. Men „vond goed", dat dr. Van Mook terugging naar Indonesië. De man, die om '-allerlei, zij het dan nog niet geformuleerde redenen, vendwijnen moest, moest de allermoeilijkste situ atie in Indonesië eerst nog -2vcn gaan oplossen". Het blad besluit: „Dat het zo heeft moeten gaan is op zijn minst een van de meest notoire bewijzen van gebrek aan staatsmanschap in Nederland." van diefstal uit treinen afkomstig wa ren. De politie volgde het spoor en ar resteerde twee broers, de 17-jarige VL A .en de 28-jarige J. A. en de 22- jarige J. O., allen uit Amsterdam. Zij bekenden al spoedig schuldig te zijn aan minstens zes treindiefstallen. De heren sprongen op treinen, die tussen het Centraal Station en het Muiderpoortstation rede^n, braken de wagons open en verdwenen dan met goederen. Zo stalen zij o.a. 275 kg. boter, 3 koffers met gedragen kleding, rollen textiel, 200 meter khakistof. 100 meter witte Franse zijde, kousen en sokken, een radiotoestel en partijen babyschoentjes en suikerwerk. Een deel van deze goederen voornamelijk textiel werd bij een Chinees op het Waterlooplein achterhaald. Deze treinbespringing ging niet al tijd vlot en zonder ongelukken. De laatste diefstal pleegden W. A. en J. O. door op een koewagon te springen, de deuren te forceren en drie bouten vlees uit de trein te werpen. De deu ren van een koewagon slaan in te genstelling tot de deuren van een nor male wagon, die schuiven naar bui ten open. En zo gebeurde het dat één der deuren een lichtmast raakte en dicht sloeg. Door de klap werd J. O. uit de wagon geslingerd en bleef met een op drie plaatsen gebroken arm langs de lijn liggen. J. A. vond hem daar en bracht de gewonde naar huis. De volgende ochtend werd deze naar het Binnengasthuis gebracht. Een dag vóór zijn ontslag uit het ziekenhuis werd hij door de politie, die intussen achter het zaakje was gekomen, aan gehouden. W. A. was met zijn hand en voet tussen de deur en de wagon beklemd geraakt en wist zich eerst in Naarden. toen de trein stopte, los te werken. In een fabriek aldaar werd hij verbonden en naar een ziekenhuis vervoerd. Hij verklaarde van een auto te zijn geval len. „Na mijn arrestatie in Januari 1942 ben ik nimmer door Poos of Slagter verhoord, zodat ik nooit in handen van deze lieden verklaringen heb kunnen afleggen, nog gegevens verstrekken of inlichtingen verschaffen. De bewering van Poos, dat hij van mij een schets van drukkerij Gertenbach ontvangen zou hebben, is een grove leugen. De S.D. kwam de drukkerij Gerten bach op het spoor doordat zich bij de vele papieren, die bij mijn arrestatie op mij gevonden waren, o.a. een pa pierrekening en een brief voor een mij ner assistenten bevond, waarin ik deze verzocht om 'n partij van tien of twin tig riem papier naar Gertenbach te brengen. Het leugenachtige relaas dat Bartels en Poos thans opdissen, heeft geen an dere bedoelingen dan de schuld, die op Poos en Slagter drukt, te verminderen door haar op mij af te wentelen. In verband met de beweringen van Bartels kan ik nog verklaren, dat de kopgroep van „Het Parool" begin 1942 niet uit drie, maar uit zes personen be stond. Bartels heeft eindeloze pogingen gedaan om van mij een belastende ver klaring te krijgen tegen dr. Wiardi Beekman, die tegelijk met mij gearres teerd was. Tot het einde toe heb ik hardnekkig geweigerd iets over hem te zeggen. Zodoende is het Bartels nooit gelukt ook maar een schijn van bewijs te leveren tegen dr. Wiardi Beekman. Deze heeft dan ook nimmer in een „Parool"-proces terecht gestaan. Hij is in Maart 1943 tijdens een proces tegen de O.D. te Haaren veroordeeld wegens zijn poging om naar Engeïand te gaan. Tegen Vorrink en Althoff lagen reeds verklaringen van anderen ter tafel, die ik tot mijn diep leedwezen niet onge daan kon maken". Driemaal doodstraf geëist Voor het Bijzonder Gerechtshof te Den Bosch werd gisteren voor de der de maal de doodstraf geëist tegen de journalist G. Vermeeren uit Hilver sum. Verdachte was reeds op 30 Nov. 1946 ter dood veroordeeld door het Bijz. Gerechtshof te Rotterdam. Hij heeft een aantal jongelui, die naar Engeland wilden oversteken, in sa menwerking met een andere handlan ger van de Duitsers in de val laten lopen en aan de Duitsers uitgeleverd. Vier van hen zijn in Duitse concen tratiekampen overleden. VRIENDEN, LATEN WIJ ZATER DAG een telegrammetje en een bloemetje sturen naar Nederlands oud ste lid van het zwakke geslacht, Maria Jansen te Barneveld, die honderd-en- vier jaar geleden haar eerste verjaardag vierde. Ze heet thans in de wandeling tante Mietje en ze is gezond gebleven door hard werken. Toen ze driekwart eeuw jonger was zorgde ze voor het linnengoed op een kasteel, later richtte ze een naaischool op en nog later ver diende ze haar kostje met mangelen. Haar nichtje Garretje (78 jaar in eer cn deugd) doet nu haar huishoudentje en ge kunt er soep eten van de keuken vloer. En geen stofzuiger in huis, want van die nieuwmodische rarigheden moet tante Mietje niets hebben. OVER RARIGHEDEN GESPRO KEN: Op 78-jarige leeftijd overleed in Californië de violiste Louisa Terzi. Ze wordt morgen begraven. En in haar graf gaat mee de Stradivariusviool waarop zij speelde. Waarde van het in strument: 125.000 goeie guldens. De wonderlijke laatste wens van een vrouw, die op haar tiende jaar al een wonderkind was. En nu we het toch over vrouwen hebben: In Rotterdam war gisteren een optocht van huismoe ders te zien, die met borden demon- streerden voor „meer vlees en meer vrede". We hebben gekkere demonstra ties gezien in ons bewogen leven. ***JJOCTOR BEEL ZETTE WEER voet op Nederlandse bodem na een paar weken in Indonesië te hebben ver toefd, waarheen Van Mook intussen vertrok. Dr. Beel zeide eerder terugge keerd te z|jn dan de bedoeling was in velband met de ontwikkeling der din gen, waarover hij bezorgd was. Welke voorden door altoos ijverige journalis ten werden opgeschreven, opdat u er wijsheid uit zoudt leren. Andere wijsheid: Leden van een post- duivenclub ergens in Nederland zijn zo jaloers op het instinct van hun melkvee, dót ze zich Zaterdag geblinddoekt in polders zullen ophouden om zich naar een zes kilometer verwijderd punt van uitgang te begeven. Er zijn prijzen uit geloofd. Hoofdprijs: een staaf ijs. Voor hun hoofden. EEN HARTEWENS van uw dienaar, vrienden, is een reis naar Rome, waar veel schoonheid ligt opgehoopt. Maar voorlopig blijven we thuis. Want in de straten ligt thans het vuil van drie we ken opgehoopt omdat de gemeenterei niging in staking lig. Eis: 5000 lire loonsverhoging per maand. In Parijs staken de taxichauffeurs en houden de leden van een bond van transportarbei ders het bureau voor benzinetoewijzing bezet omdat ze te weinig krijgen. J^AAR VERHAAL uit Hillsboro. Jawel, in Amerika. Daar was het vorige week zo warm, dat de bruid Lil- liac Pasha tweemaal flauw viel voor het altaar. Tweemaal droeg een bevende bruidegom zijn tere last naar buiten, waar het bruidje opkikkerde. En de derde maal kon het huwelijk worden ingezegend. President Gonzalez van Paraguay heeft de laatste nachten min der rustig geslapen; er is een complot ontdekt van lieden, die iets tegen zijn verder voortbestaan hadden. Die lieden zijn thans cellisten. HIER VOLGT ALLERHANDE: Zuid-Slavië en Zwitserland gaan goede ren uitwisselen ter waarde van 500 mil lioen francs; ze zullen er 5 jaar over doen. De Franse spoorwegtarieven gaan met 80 procent omhoog en daar kan een kabinetscrisis uit groeien. In Berlijn verdwijnen iedere maand 300 jongens en meisjes van 15 tot 20 jaar. Spoorloos. De Amerikaanse stafchef Bradley heeft zijn reis naar Tokio uitgesteld; hij heeft het voorlopig te druk. Bende Indone siërs viel de gevangenis van Modjoranoe aan, liet de opgeslotenen weerkeren in viije circulatie, nam negen bewakers mee en stal al het vee van de dorpsbe volking. In Haiderabad zijn de commu nistische organisaties buiten de wet ge steld. En in Amsterdam bracht 't feest programma 8 mille op voor de kanker bestrijding. J^AWEE UIT BEZETTINGSTIJD: J. van der Aa uit Ginneken hoorde doodstraf eisen. Hij spionneerde vcor de Duitsers in 1945 toen Brabant al bevrijd was. Bevestiging van de doodstraf werd voor Bijz. Raad van Cas satie gerequireerd tegen K. Roters uit Deventer. Hij schoot illegale werkers en Engelse piloten dood. De ex-burge meester van Ede Van Dierendonck werd veroordeeld tot 5 jaar. Ander nawee: Nog altijd is Rotterdam verstoken van het Rijnvervoer, omdat de geall'iëerden Bremen en Hamburg bevoordelen. In Antwerpen werden be sprekingen gevoerd. Er is nu weer een kansje dat we een deel van het werk terug krijgen. Wedden dat de Duitsers dan ijlings gaan protesteren? LIET LIJDT GEEN TWIJFEL, dat de verklaring van enige SD-ers contra het lid der Tweede Kamer de heftr F. J. Goedhart, waarvan gisteren in de bladen melding werd ge maakt, in de komende dagen gretig zal worden aangegrepen voor de bereiding van politieke modderbaden. Men be denke daarbij echter ten eerste dat wij hier te doen hebben met de woorden van Duitse en Nederlandse SD-ers en in de tweede plaats dat de heer Goed hart zelf reeds in zeer positieve be woordingen de scherpe aanklacht heeft weersproken. De heer Goedhart, die vroeger re dacteur was van de communistische Tribune, heeft zich in de oorlogsjaren doen kennen als een kloek illegaal werker. Met Koos Vorrink redigeerde hij aanvankelijk het door hem onder zijn schuilnaam Pieter 't Hoen opge richte blad „Het Parool". Later ging de combinatie, door allerlei zich open barende tegenstellingen, uiteen. Maar „Het Parool" bleef bestaan en Goed hart was er het hart en de ziel van. Reeds kort na de bevrijding werden van bepaalde zijde berichten gelan ceerd, waarin allerlei vage aanduidin gen te 'lezen waren over een z.g. weinig juiste houding, waarvan Goedhart je gens zijn vroegere illegale kameraden zou hebben blijk gegeven, toen hij in Duitse handen was gevallen. De Waar heid, het blad van de CPN, heeft bij de jongste verkiezingscampagne deze geruchtenstroom systematisch ver werkt in allerlei propagandamateriaal er, dat maakte er de politieke strijd niet frisser op. Thans echter is in een openbare rechtszitting, waarbij het om het hoofd van twee afschuwelijke landverraders ging, het vage gerucht veranderd in een officiële verklaring, waarin een zo ernstige beschuldiging is vervat, dat zij niet zonder meer kan worden terzijde gelegd. De heer Goedhart, die voor de Partij van de Arbeid zitting heeft in de Tweede Kamer, die als illegaal werker grote bekendheid heeft verworven, die zitting heeft in het Stichtingsbestuur van het landelijke dagblad „Het Parool", is een tè gepro nonceerde figuur in ons publieke en politieke leven, dan dat men de tegen hem ingebrachte beschuldigingen voor kennisgeving zou kunnen aannemen. Ook nè zijn eigen verklaring, die een heel ander licht op de toedracht der zaken werpt, zal voor sommigen de mogelijkheid open blijven om met het argument van de twijfel politieke ope raties te voltrekken, die aan de zuiver heid onzer politieke zeden niet ten goede zouden komen. Hier dient door een onpartijdig on derzoek eventueel ten uitvoer te leggen door een ereraad uit de illega liteit volledige klaarheid te worden geschapen. Daarop kan wel in de allereerste plaats aanspraak maken de heer Goedhart zelf, die als democra tisch socialist de eerste zal zijn om vast te stellen, dat het noodzakelijk is door een onderzoek frisse lucht te brengen in deze duistere kelders van geruchten en beschuldigingen. Het is een eis van politiek fatsoen, dat men zich tot aan de voltooiing van dit onderzoek van iedere oordeels vorming onthoudt. Met opgestoken duim liep Lt. Gouver neur-Generaal dr. H. J. van Mook van het vliegtuig, dat hem na zijn terug keer uit Nederland naar Batavia bracht, naar de uitgang van het vlieg veld Kemajoran. Pioniers van het verzet geëerd In het huis aan de Singel te Am sterdam, waar in 1940 het comité „Vrjj Nederland" werd opgericht, is een plaquette onthuld ter nagedach tenis van de heren A. A. Bosschart, Mr. R. P. Jacob en C. v.d. Vegte, die zeven jaar geleden op de Laarder- heide voor het vuurpeleton stierven. Mevr. Bosschart onthulde de plaat, ter ere van hen, die in 1940, ondanks wanbegrip en onwil, de grondslag legden voor het verzet. Met ingang van 1 October a.s. wordt het rechtstreekse radio-tele- graafverkeer met Cairo heropend.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1