Er is geen blokkade in Berlijn De Gaulle's R.P.F. ontvouwt zijn toekomstplannen Nieuwe commissie te Genève biedt uitzicht op politieke ontspanning VERENIGDE NOORD-HOM AND SE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 1929 Verlaat Sovjet-Unie Veiligheidsraad? Westelijken bespraken Sovjet-nota Franse mijnen liggen stil De militaire verhoudingen in Europa Twee prinsesjes op hei politiebureau Dinsdag 5 Oct. 1948 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Wysjinsky in de Veiligheidsraad Huidige situatie geen bedreiging van de vrede Amerikaans aniwoord: Gij schondi uw beloften! De Zaanstreek zoekt nieuwe industrieën Grondige herziening van Naar economische samenwerking in Europa Weer Rijnverkeer via Rotterdam? Weerbericht de grondwet Pindakaas zonder bon De West-Europese opperbevelhebbers benoemd Arabieren willen Jeruzalem als hoofdstad ■k BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAFTEIN Rayonred. C. A. Dekkers Directie: j bulsma en c. krak HELDERSE COIMT TARIEVEN: Advertenties. 16 cl per mm Familieberichten 18 ct. per mm. - Kleine advertenties Juttertjes") tot 15 woor den 1.—. «Ik woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling. plus Incassokosten Maandagmiddag om 3 UUR begon de Veiligheidsraad te Parijs zijn dis cussie over de Berlijnse kwestie. Zodra de agenda aan de orde werd ge steld. hief Wysjinsky zijn hand op om het woord te vragen. Hij verklaarde, dat de klacht der Westelijke mogendheden ongegrond is en dat de Veiligheidsraad „iet competent geacht moet worden om deze zaak te behandelen. Elke poging, •Idus Wysjinsky, om de kwestie-Berlijn te scheiden van de kwestie-Duitsland. js kunstmatig en betekent inbreuk op artikel 107. Dit artikel waarborgt het recht van een geallieerde mogendheid om maatregelen te nemen ten aanzien van de voormalige vijanden uit de tweede wereldoorlog, voor zover die maatregelen uit die oorlog voortvloeien. Er is géén blokkade in Berlijn, zo vervolgde de Russische gedelegeerde, want de Sovjet-regering heeft aangeboden voedsel en brandstof aan de Westelijke lónes te verstrekken. Alle geruchten omtrent slechte condities in Berlijn worden verspreid om de vrees en de oorlogshysterie te vergroten. De Sovjet-zóne heeft iich te verdedigen tegen de agressieve acties van de drie landen in kwestie. Wysjinsky achtte de bewering, dat de wereldvrede door de situatie in Berlijn gevaar zou lopen, absurd. Zulke beweringen, zei hij, worden kennelijk gebruikt om te trachten de vredesorganisaties der V. N. voor agressieve doeleinden in ket geweer te roepen. Om al deze redenen heeft de regering der USSR bezwaar de Berlijnse kwestie op de agenda van de Veiligheidsraad te doen plaatsen. pHUXIP JESSUP, die voor de Ver- enigde Staten antwoordde, zei, dat het hem niet verwonderde, dat de Sov jet-Unie niet wenste, dat haar onwet tige en vijandige activiteit te Berlijn door de Verenigde Naties onderzocht wordt. Onder verwijzing naar de jong ste Sovjet-nota meende Jessup, dat er geen verandering in de situatie was ge komen, aangezien de Sovjet-Unie nog weigerde de Berlijnse blokkade op te heffen en aldus de bedreiging van de vrede, die thans door de Veiligheids raad moest worden behandeld, weg te nemen. De werkelijke vraag is, of on der de huidige omstandigheden, waar van ik de ernst niet onderschat, 't enige internationale lichaam voor het behoud van de vrede inderdaad gebruikt kan worden om bedreiging van de vrede uit de weg te ruimen of dat de Sovjet regering de wereld naar het niveau van een ongeorganiseerde gemeenschap wil terugvoeren met alle gevolgen van dien. Daarop zei Jessup, dat de Verenigde Staten in doel en beginselen van de V. N. geloven en dat zij de verdraag zaamheid wensen te betrachten. De Westelijke regeringen hebben zich ge houden, zo zei hij, aan het artikel van bet handvest, dat directe besprekingen aanbeveelt voor de regeling van ge schillen. Doch de Sovjet-Unie heeft re gelmatig beloften geschonden en aldus de methode der onmiddellijke bespre king waardeloos gemaakt. De verschillende colleges van B. en W. in de Zaanstreek hebben het inge nieursbureau van de Vereniging van Nederlandse gemeenten opdracht tot het onderzoek naar nieuwe mogelijkhe den voor industrie in de Zaanstreek ge geven. Met dit werk zal ruim f 8000 ge moeid zijn. De colleges van B. en W. zullen aan de raden voorstellen de heffing van een bedrag van f 0.10 per inwoner voor dit onderzoek goed te keuren. Men hoopt op deze wijze 400 ha industrie-terreinen in enkele jaren in gebruik te kunnen nemen. In Londen vertoeft op het ogen blik Seth Ramkrishna Dalmia, een der grootste industriëlen en ban kiers in India en de wereld. Hij bezit vele leidende dagbladen in India en Pakistan. Seth Ram krishna Dalmia demonstreert de groet van de „Eén Wereld-rege ring", van de instelling waarvan hij een groot voorstander is. Volgens waarnemers te Parijs be staat de mogelijkheid, dat de Sovjet- Unie de Veiligheidsraad zal verlaten wanneer de raad besluit tot behande ling van de klacht der Westelijke mo gendheden, dat de blokade van Berlijn een bedreiging van de vrede vormt. Men verwacht niet. dat de Weste lijke mogendheden, nu de zaak voor de V.N. is gebracht, zullen antwoorden op de jongste nota van Moskou hier omtrent. Na vjjf uur debat heeft de handels- onferentie der V.N. te Genève met 10 stemmen vóór en 6 onthoudingen be- De ministers van buitenlandse za ken van Engeland. Frankrijk en de V. S. zijn Maandagmiddag te Parijs bijeen geweest om de jongste nota van de Sovjet-Unie over Duitsland, waar in een hervatting van de viermogend- hedenconferentie wordt voorgesteld, te s °f«n,^ dat de economische commissie bespreken. De bijeenkomst duurde on geveer 2 uur. Er werd geen communi qué na afloop uitgegeven. Toen hem gevraagd werd of men het erover eens was nog een conferentie van ministers van buitenlandse zaken der grote vier te beleggen, antwoordde Bevin: „Ik heb niet het flauwste idee wanneer ik er het flauwste idee van zal krijgen". Volgens „Het Laatste Nieuws" :<bu met betrekking tot de verwachte terugkeer van het Duitse Rijnverkeer over de Beneluxhavens besloten zijn, nog deze maand een aantal ladingen, bestemd voor de dubbelzone via de havens van Rotterdam en Antwerpen te vervoeren. Duitse rijnschepen zouden op het grond gebied van de twee Beneluxlanden worden toegelaten en zouden deelnemen aar. de doorvoer in een verhouding, die nog nader moet worden vastgesteld. Nadat een laatste poging om de onderhandelingen met de leiders van de Franse mijnwerkers te hervatten, was mislukt, hebben gisteren 300.000 arbeiders het werk neergelegd. De at mosfeer was kalm en er werden geen Incidenten gemeld. De Parijzenaars was aangeraden hun badkuipen en andere geschikte voorwerpen met water te vullen voor het geval de arbeiders van de water voorziening mochten gaan staken. Andere diensten die dreigen te staken zijn de postdiensten, het gasbedrijf in Oost-Frankrijk en de gemeente-arbei ders in Nice. In Algiers zijn de haven arbeiders al verscheidene dagen in staking. Thans 1 5 jaar geëist tegen Marinus De Bijz. Raad van Cassatie behandelde gisteren de zaak tegen de ex-journalist H- J. J. Marinus, die tijdens de oorlog in dienst was bij de Presse-abteilung en werkzaam is geweest bij verschillende Nederlandse dagbladen. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeel de Marinus tot 12 jaar gevangenisstraf. De procureur-fiscaal van de Bijz. Raad eiste ditmaal 15 jaar met aftrek. Tegen G. van Bruggen, die als S.D.-er in Groningen een ergerlijke terreur had uitgeoefend werd wederom de doodstraf geëist. grote zwendel op een brits departement? Op een niet nader genoemd Brits de partement is een grote zwendel aan het hcht gekomen, die thans door Scotland Yard wordt onderzocht. Volgens berich ten in de conservatieve pers gaat het 'er om een zeer ernstige zaak. In een groot aantal plaatsen inventariseert men du voorraden in magazijnen van parti culiere firma's van gerantsoeneerde goederen of goederen waarop de rege- r'ng controle uitoefent. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Wisselende bewolking •het aanvankelijk voornamelijk ii de kustgebieden nog enkele buien. Vooral in het binnenland koude ochtend, in de middag ongeveer dezelfde temperatuur als gister middag. Zwakke tot matige wind, overwegend uit Noordelijke rich tingen. De „Rassemblement dn peuple Fran cais", die geleid wordt door generaal Charles de Gaulle, heeft de verschillen de door haar nationale raad goedgekeur de moties bekendgemaakt en zegt, dat een grondige herziening der grondwet dringend noodzakelijk is, terwijl zü van oordeel is dat deze herziening gebaseerd moet zijn op de principes van 1789, waar bij de nationale souvereiniteit en de scheiding der machten een eerste plaats innemen". Bijgevolg stelt de R.P.F. voor, de na tionale vergadering volgens het meer derheidsstelsel te kiezen, verder de mo gelijkheid om bij besluit van de presi dent der republiek, mede ondertekend door de eerste-minister, de nationale vergadering te ontbinden, en tenslotte de verkiezing van de president der re publiek onder omstandigheden, die zijn absolute onafhankelijkheid waarbor gen". In zijn politieke, economische en financiële motie stelt de nationale raad van de R.P.F. vast dat „de eerste en fundamentele voorwaarde voor het her stel thans de terugkeer is tot een sta biele munt waarin het land vertrouwen kan hebben. De nationale raad van de R.P.F. be vestigt opnieuw zijn eenparige en on- met VERHAAL LOOPT al een paar maanden door ingewijde kringen, maar we hebben het, omdat het moeilijk te verifieren was, nog niet in drukinkt laten stollen. Maar nu onze Zwitserse collega's van Die Welt- woch het (grinnikende) zwijgen ver braken, volgen wij op voorzichtige afstand en met alle verschuldigde ge voelens van eerbied. Het is eigenlijk niet zo'n best verhaal voor moralisten, paedagoochemers en farizeërs. Maar voor wie zijn eigen jeugd nog niet ver geten isenfin, oordeel zelf. Kort voor haar troonsbestijging werd prin ses Juliana opgebeld door de dienst doende inspecteur van het politie bureau Soestdijk. „Het spijt mij, zei de man met opgewonden stem, dat ik Uwe Koninklijke Hoogheid moet las tig vallen, maar ik heb de eer u mee te delen, dat uw dochters, de prinses sen Beatrix en Irene, op dit ogenblik worden vastgehouden op het politie bureau." Wat is er dan aan de hand?" vroeg prinses Juliana geschrokken. Koninklijke Hoogheid, zij hebben tezamen en in vereniging met hun schoolvriendinnen druiven gegapt van een groentekar", zei de man aan het andere eind van de draad. En toen viel er even een stilte. Hebt u de groenteman een schade loossteling aangeboden?" vroeg de ^Koninklijke Hoogheid, hij wil niets aannemen, maar hl) eist het recht om zich voortaan hofleverancier te mogen noemen. Wat verlangt Uwe Konink lijke Hoogheid, dat we met de prin sessen doen?" „Wat doet u gewoonlijk in zulke gevallen?" „We houden altijd de op heterdaaa I betrapte jongelui twee uur vast". verdeelde goedkeuring van het grond beginsel der associatie van het kapitaal en de arbeid in de bedrijven en plaatst biervan de verwezenlijking aan de spits van de doeleinden van de R.P.F. Waar hij de landsverdediging een zeer dringende zaak acht, wijst de na tionale raad van de R.P.F. op de „drin gende noodzakelijkheid van een alge mene organisatie der Franse landsver dediging, die op regerings-, ministerieel- en militair gebied coördineert: het op maken van strategische plannen en het strijdvaardig maken van de legers en de verzetsgroeperingen. Er komt binnenkort weer pindakaas en ze zal zonder bon kunnen worden gekocht. De beschikbaar komende hoe veelheid is nog klein, doch er wordt naar gestreefd, door verdere aanvoer van grondstoffen zo veel mogelijk aan de vraag te voldoen. De prijs per pot je van ongeveer 370 gram wordt ver laagd van f 1 tot f C.90. Doodstraf geëist tegen Schaap De advocaat-fiscaal bij de Groningse kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden eiste gistermiddag tegen de 46-jarige Amsterdamse voormalige hoofdrechercheur van politie P. Schaap de doodstraf. Voor deze zitting bestond enorme publieke belangstelling. S. trad in 1926 tot de Amsterdamse politie toe en meldde zich in 1943 bij de NSB. Evenals de SD-er Kaper tegen wie de vorige week de doodstraf werd geëist, werd S. aangesteld bij 't bureau Jood se zaken te Amsterdam. S. heeft in de hoofdstad vele Joden en jodenbegunstigers gearresteerd en vermoord. In 1944 werd S. bevorderd tot hoofdrechercheur en met negen S.D. satellieten naar Groningen overge plaatst, waar zij deel uitmaakten van de z.g. „Amsterdamse recherche". voor Europa een speciale commissie zal instellen voor de bevordering van handel en economische samenwerking tussen alle landen van Europa. De Sovjet-Unie en vijf andere Oost- Europese stater, onthielden zich van stemmen, omdat deze resolutie naar hun mening niet voldoende nadruk legt op de noodzakelijkheid, de in dustrieën van door de oorlog geteis terde landen van Europa te ontwik kelen. Aan het eind van de conferentie zeide de Noorse voorzitter Anders Frihagen te vertrouwen, dat de nieu we commissie zou uitgroeien tot een belangrijke Europese instelling. Waarnemers te Genève beschouwen de vorming van een nieuwe handels commissie voor Europa een overwin ning op de politieke spanning. Men gelooft, dat de Sovjet-Russische dele- Poolse messensteker bekent De toestand van de Poolse messen- steker Prokop, die in de nacht van Za terdag op Zondag de Amsterdammer Jan de Wayer neerstak, en zelf een steek in de rug bekwam, is redelijk. Hij is ondertussen verhoord en heeft een volledige bekentenis afgelegd. Ook de moeder van het 14-jarige Poolse meisje Irene is verhoord en heeft ver klaard, dat zij tijdens de vechtpartij Prokop met een nagel vijl in de rug ge stoken heeft. De vijl is tot een diepte van acht centimeter in het lichaam van de Pool doorgedrongen. De politie be schouwt dit als zelfverdediging. Knock out met dodelijke afloop De 22-jarige weltergewicht Kid Dina- mita uit San Domingo, die in een wed strijd te Chicago tegen Macquillar k. o. ging. overleed 5 uur later in het zie kenhuis. Kid Dinamita kreeg in de 8ste ronde een stoot, waarna hij niet meer kon opstaan en naar het ziekenhuis vervoerd moest worden. Wat precies de oorzaak van zijn dood is geweest, heeft men nog niet kunnen constateren. gatie eerst na het ontvangen van nieu we instructies uit Moskou besloten heeft zich van stemming te onthou den en niet tegen te stemmen. Men verwacht, dat bijna alle Oost-Europese landen tot de commissie zullen toetre den, hoewel het onzeker is. of «ie Sovjetrepublieken aan haar werk zul len deelnemen. Te Londen is officieel medegedeeld, dat veldmaarschalk Montgomery be noemd is tot voorzitter van het comi té van opperbevelhebbers van de per manente verdediglngsraad der West- Europese Unie. Generaal Jean de Lattre de Tassigny (Frankrijk) is benoemd tot opperbe velhebber van de landstrijdkrachten in West-Europa. Luchtmaarschalk Sir James Robb (Groot-Brittannië) is benoemd tot op perbevelhebber van de luchtstrijdkrach ten. Vice-admiraal Robert Jaujourd (Fr.) is vlagofficier voor West-Europa ge worden. als vloot-vertegenwoordiger. Verder is medegedeeld, dat de sta ven van de militaire voorzitter en de opperbevelhebbers hooggeplaatste offi cieren uit Nederland, België en Luxem burg zullen oipvatten. Deze officieren zullen tot taak hebben de problemen van tactiek en techniek der verdedi ging van West-Europa te bestuderen. De benoemingen van de voorzitter van het comité en de opperbevelheb ber der luchtstrijdkrachten zijn. naar verluidt, goedgekeurd door de verga dering van de ministers van defensie van Groot-Brittannië, Frankrijk en de Benelux-landen, welke Dinsdag 1.1. te Parijs is gehouden. Vandaag komen de stafchefs der West-Europese Unie te Londen bijeen onder voorzitterschap van Lord Ted- der. de stafchef der Britse luchtmacht. neen, dr. malan! In Kaapstad is opgericht een Zuid- Afrikaans bureau voor rasaangelegen heden, dat tot doel heeft het weten schappelijk bestuderen van rasvraag stukken en het onpartijdig regelen van rasaangelegenheden. De constituerende vergadering van de pas gevormde Arabische regering in Palestina heeft haar goedkeuring gehecht aan een voorlopige constitu tie, die bepaalt, dat JeruzalefR de hoofdstad moet zijn van een Arabi sche Palestijnse staat. Gaza zou de tijdelijke zetel van de nieuwe regering zijn. Hoewel Koning Abdoellah van Transjordanië heeft verklaard, dat hij de nieuwe Arabische regering niet zal erkennen, verwacht men in Cairo, dat de overige Arabische landen dit standpunt niet delen en in de komen de dagen tot erkenning zullen over gaan. „Dan houdt u zich, wat de school vriendinnetjes betreft, aan die gewoon te. Maar Beatrix en Ireentje houdt u drie uur vast", zei de troonopvolgster. En nu zullen er hier en daar wel een paar zuurpruimen zijn, die 's we relds ondergang voelen naderen. Prin sesjesen druiven.... van een doodgewone groentekargegapt. Hoebestaatet. En er zullen vele, vele anderen zijn, die een warm gevoel in hun achterhoofd krijgen als ze denken aan hun eigen schooljaren en aan de blije zekerheid, dat onze prinsesjes zo'n heerlijk-gewone jeugd hebben en., zo'n wijze Moeder. Gewone kinderen! We denken terug aan die spannende dagen vlak voor de geboorte van Beatrix. Nederland sprak nergens anders over. Drie schoolmeis jes (twaalf, dertien jaar) liepen voor ons uit en de linkse zei: Ik zou het reuze vinden als het een prins werd. Nee, zei de rechtse, me moeder zeit, dat we veel beter een prinses kunnen hebben. En toen zei de middelste: Ik zou me gewoonweg rot lachen als het nou 's een gewoon kindje werd En hier het slot van ons kinder hoekje: In een Amsterdamse straat stond een juweel-van-een-auto stil en daarin zat, in zijn Oosters statiege waad, de sultan van Asahan. (Suma- tra's Oostkust, als u het niet mocht weten.) En om die auto verdrongen zich de schoffies uit Piet Bakkers Jeugd in de Pijp. Een aap van acht stak zijn hoofd door het raampje en vroeg: „Mag ik effe kaike meneer?" ..Ga je gang", zei de sultan. Waarop de knul, de gouden kris van de sultan ziende, vroeg: „Wat is dat faur een messie?" „Dat zal ik je vertellen, ant woordde Hoogheid, „daar snij ik mijn boterhammen mee". DIJ EEN TUINDER in Kamerik wor den voor de tweede maal in dit jaar aardbeien geplukt. In Australië hebben wetenschappelijke lieden vreemde reigers, rare duiven en zeld zame vissen ontdekt. En in Enter ont dekte de politie een rare kostganger: een priesterstudent die alsmaar brand jes stichtte in het gymnasium van de paters Carmelieten. In Rijssen is een nieuwe confectiefabriek gaan draaien (werk voor 150 mensen) en de suiker bietencampagne in Groningen begint op 14 October. Ernstiger nieuws: Generaal Spoor is in Soerabaja voor een 2-daagse confe rentie. Pa Lantas, leider van Madoe- rese terreurbende, is ter dood veroor deeld. Finland durft: Volgens het Sov jetbureau Tass worden in het land van Mannerheim alle regeringsdeparte- raenten van communisten gezuiverd. De journalist Huib Lunshof heeft een brochure geschreven „Als een dief in de nacht Studie in onrecht no. 2" en hij zegt daarin dat Van Heuven Goedhart geen recht heeft lid der Eer ste Kamer te zijn. dat er een onder zoek moet worden geopend inzake Frans Goedhart en dat er behalve een England-Spiel ook een Parool-Spiel gespeeld is. j^ET DAGHET in het Westen! Het hooggerechtshof van Californië heeft de wet van deze staat, die het huwelijk van een blanke met iemand van ander ras verbiedt, in strijd met de grondwet verklaard. De zaak was aanhangig gemaakt door een vrouw uit Los Angeles, die met een neger wenste te huwen. Black and White is lang niet gek. De Duitse wandelaar Luetge liep dertig kilometer in 2 uur 27 min. 22 sec. en verbeterde het wereldrecord dat op naam van een Zweed staat. Record wordt niet er kend, omdat Duitsland niet is aange sloten bij internat, athletiekfederatie. Vanwege het feit, dat acht jaar ge leden de Duitsers allemaal te hard liepen. Zakdoeken gereed houden: film van de maand is „Vier stappen in de wolken" (Italiaans fabrikaat) en verhaalt u in beeld en klank het avontuur van een uitgegleden meisje, dat in het ouderlijk huis terugkeert. Happy days are here again. Ook voor Niwin, Stichting 40-45 en Sanatorium Davos, die ieder 6 mille kregen van de Horecabedrijven. Componist Johan C. Berghout schreef dezer dagen de laat ste noot van 'n compositie „De laatste minstreel", een romantische ballade voor 4-stemmig gemengd koor, bari ton-solo en orkest. Tekst: (Nicolaas Beets (vrij naar Walter Scott). En waar Scott het vandaan haalde, weten we niet. In New York verschijnt een blad van de republiek van Soekarno. Het heet „Merdeka" en het schreef dezer dagen: „De Nederlanders moedi gen het communisme in Indonesië aan om de republiek uiteen te scheuren". En waar ze dèt vandaan halen weten we óók niet. J)E EERZAME VROUWENHATER, die dezei dagen in een Alkmaars hotel zijn kamer behangen vond met aan textielschaarste lijdende filmster ren, kan niet erger geschrokken zijn dan de Zwitserse meteorologen, die gisteren hevige explosies zagen geregis treerd op hun seismografen. En dat zyn Moesi naar Bangkok Naar het Bataviaas Nieuwsblad ver neemt, houdt de communistische leider Ivloeso thans verblijf te Bangkok. Het vermoeden bestaat, dat hij met een re publikeins vliegtuig naar Siam is over gebracht. schrijft het blad. dere gerucht Russische atoombom men geweest. Maar de Zwitserse rege ring neemt geen risico: per telefoon zijn alle betrokkenen gewaarschuwd hun mond dicht te houden. Anders komt de neutraliteit in de knel. En dat zal-je-gebeuren in 1948. De tijden zijn onrustig, vrienden. In Peru is een opstand neergeslagen, die wat links was. Achthonderd heethoof den zuchten nu in kleine vertrekjes met een ton; een infanteriekazerne en een aantal schepen zijn door regerings troepen bezet. En in het gebied van Mandalay (Birma) wordt zwaar ge vochten; de communisten vernielden brugggen en wegen en staken een dorp in brand. Bij Madioen zwijgt het ka non; aan republikeinse zijde telde men na de actie 159 doden en gewonden. Het politieke leven in de republiek gaat overigens fris-en-vrolijk verder: er is alweer een nieuwe partij gesticht uit twaalf kleinere groepjes. Het nieu we geval heet Moeba, hetgeen, over gezet zijnde beduidt: Proletariaatspar- tij. Bij Batang zijn, naar uit Batavia wordt geseind, drie politieagenten in een hinderlaag gelokt; één ontsnapte er. maar de beide anderen werden ver moord. ROTTERDAM. DIE STOERE STAD van harde werkers, heeft een rap port doen verschijnen over de geleden verliezen in oorlogstijd. 2900 winkels, 450 café's, 240 hotels, 400 kantoren, 170 ateliers, 900 fabrieken. 1600 pakhuizen gingen in puin. En zes ziekenhuizen. Vernielde straten 450. En het vernietig de levensgeluk is niet in cijfers weer te geven Maar: ook Rotterdam zal herrij zen. Want er is géén barbarisme ter wereld, dat de geest kan vernietigen. Dit woord van troost en sterkte, vrien- zo loopt door 't gehucht het won- den, is een waardig slot voor vandaag.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1