Vrijdag 8 Ocfober 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaarjanc No. 1932 OVEREENSTEMMING OVER DE INTERIM-REGERING Hervatting van de onderhandelingen met Republiek? Over veertien dagen extra vet en cacao MOEDER DES LANDS GERIDDERD De Franse regering zal troepen gebruiken in stakingsgebied Nu zal de maan het moeten doen Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Besprekingen kunnen spoedig worden afgestolen Duizend personen ie Madioen onihoofd Tommy Sneddon trainer van de K.N.V.B. Franco-Spanje nog niet in W.-Europese Unie Prinses Wilhelmina sierkie ons volk in tijden van grote nood Sovjet-manoeuvres met nieuwe bommenwerpers De toestand wordt steeds ingewikkelder Weerbericht BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Post gironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Bayonred. C. A. Dekkers Directie: j. BULSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 16 ct. per mm. - Kleine advertenties l„Juttertjes"> tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.bij vooruitbe taling, plus incassokosten (Van onze parlementaire redacteur). UET EERSTE GEDEELTE van de besprekingen, die In Den Haag tussen H yprtegenwoordlgers van de Nederlandse regering enerzijds en de leden 4^ Voorlopige Federale Regering en vertegenwoordigers van de Bjjeen- kon*d voor Federaal Overleg, de Federale Conferentie Bandoeng en de Min derheden anderzijds, gevoerd zijn over de Instelling van een Interim-regering, kwam ten einde. Men is over de resultaten algemeen zeer tevreden; In grote Ujn is overeenstemming bereikt. Er waren drie ontwerpen voor een federale regering, namelijk een proeve van een wetsontwerp van de Neder landse regering, een voorstel van de grote Bandoeng-conferentie en één van de zogenaamde kleine Bandoeng-conferentie. De besprekingen in Den Haag, die in een uitstekende sfeer en een goede verstandhouding zijn verlopen, had den uitsluitend tot grondslag het ontwerp van Nederlandse zijde, aangepast gan de nota, die de kleine Bandoeng-conferentie naar aanleiding van het proefontwerp van de regering heeft overgelegd. rEN AANTAL PUNTEN, dat tijdens r* de discussies nog enige moeilijk beden opleverde of dat een naders behandeling vereist, zal nu in een kleine commissie aan de orde gesteld worden. Deze commissie staat onden voorzitterschap van dr. L. J. M. Beel, gedelegeerde van het Opperbestuur in Indonesië en is samengesteld uit repre sentanten zowel van Indonesië als van Nederland. O.a. hebben er zitting in prof. dr. J. H. A. Logemann, prof. mr. C P. M. Romme, mr. G. Vonk en prof. dr. P- A. Hoesein Djajadiningrat, secre taris van staat, hoofd van het depar tement van Opvoeding, Kunsten en Wetenschappen, vertegenwoordiger van de voorlopige federale regering; Anak Agoeng Gde Agoeng, vertegenwoordi ger van Oost-Indonesië, minister-pre sident van Oost-Indonesië en Sultan Hamid II, vertegenwoordiger van West-Borneo. In deze commissie komen geen strijdpunten meer aan de orde. Men verwacht, dat zij op het eind van deze week of in het begin van de volgende met haar werk gereed zal zijn, waar na weer een plenaire bijeenkomst van de Nederlandse vertegenwoordigers met de Indonesische deputaties volgt om de resultaten van de besprekingen ln de speciale commissie in de eind conclusie te verwerken. In de kringen der ingewijden is men ervan over tuigd, dat men nu zeer binnenkort met positieve resultaten voor de dag zal komen. Radio Djokja berichtte gisteren, dat tijdens de tiendaagse opstand te Ma dioen meer dan duizend personen door de communisten zijn onthoofd. Te Doengoes zijn zestig personen ver moord, onder wie vier meisjes. De Republikeinse minister van voor lichting Moh. Natsir, heeft verklaard, dat in Madioen en in de andere „be vrijde gebieden" de toestand weer nor maal is. Hij zeide, dat de rebellen niet over zee kunnen vluchten, omdat Pat- jitan in regeringshanden is. Gisteren maakte een trein uit Djokja een proefrit tot Madioen. De gevangen genomen opstandelingen, militairen zo wel als burgers, zullen binnenkort door het hooggerechtshof te Djokja berecht worden. Te Batavia werd van republikeinse zijde medegedeeld, dat de Nederland se autoriteiten de republikeinse dele gatie er op informele wijze van in kennis heeft gesteld, dat, hangende de besprekingen over een hervatting van de onderhandelingen tussen Ne derland en de republiek, geen republi keinse families uit het door de Neder landers gecontroleerde gebied zullen worden uitgeleid. Wat betreft de hervatting der on derhandelingen, deelde een republi keins woordvoerder mede, dat de re publikeinen niet genegen zijn, over de mogelijkheid van hervatting der on derhandelingen te spreken, zolang niet de kwestie-Pegangsaan en die van het uitleiden der republikeinse ambtena ren is geregeld. Na het incident op 17 Augustus j.1. in het republikeinse ge bouw op Pegangsaan te Batavia, werd dit gebouw, waar op 17 Augustus 1945 de republiek werd geproclameerd en dat sedert dien diende als ambts woning van Sjahrir en Gani, door de Nederlandse autoriteiten gevorderd. De republikeinse woordvoerder zei- de nog, dat de republiek bereid zou rijn, besprekingen te voeren met be trekking tot een eventueel deelnemen van de republiek aan de interim-rege ring op de voorwaarden, vervat in Soekarno's redevoering ter gelegen heid van het driejarig bestaan der republiek, waarin o.a. de eis werd ge steld, dat de interim-regering verant woording verschuldigd zou zijn aan op democratische vv\jze verkozen volksvertegenwoordiging. De eis, dat eerst verkiezingen zouden moeten Worden gehouden, zou de republiek echter willen laten vallen, aldus deze officiële republikeinse woordvoerder. De oud-speler van de Schotse club „Queen of the South" Tommy Sneddon is per 18 October aanstaande aange steld als trainer van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond, speciaal be last met de training van de topspelers en voorts van de veelbelovende jonge ren uit de Nederlandse voetbalwereld. Sneddon was tot voor kort coach van de bekende Tsjechische vereniging Bratislava. Hij is 36 jaar en zal zich in Utrecht vestigen als centraal punt voor Nederland. Volgens een diplomatieke correspon dent van de „News Chronicle" hebben de ministers van buitenlandse zaken van Engeland en Frankrijk, een voor stel van Amerika om het Spanje van Franco in de Westeuropese Unie op te nemen met het oog op de defensie, van de hand gewezen. Er is over deze kwestie uitvoerig gesproken met Mar shall. De Amerikaanse militaire deskun digen zijn van oordeel, dat Spanje niet gemist kan worden bij de verdediging van West-Europa, die voornamelijk ge baseerd zal zijn op een standhouden ach ter de Noordzee en achter de Pyrenee ën. Zij wensen de politieke tegenstel lingen tussen het democratische Westen en het Spanje van Franco te veronacht zamen, omdat de militaire belangen groter zijn dan de politieke twist. Hun standpunt werd echter fel bestreden door Frankrijk, dat grote binnenlandse moeilijkheden voorzag. Solcol wordt communistisch De communistische burgemeester van Praag, Vacek, is benoemd tot hoofd van de nationale Tsjechoslowaakse sportorganisatie Sokol te Praag. Meer dan 800 leiders van de Sokol te Praag zijn ontslagen als gevolg van de zuive ring, die uitgevoerd wordt door com munistische commissies. De zuivering vindt plaats in verband met de demon straties tegen de regering tijdens het in Juli te Praag gehouden Sokol-feest en tijdens de begrafenis van wijlen president Benes. 15 MILLIOEN MARSHALL-DOLLARS VOOR INDONESIë Van de door de E.C.A. aan Nederland te verstrekken lening van 95 millioen dollar is 15 millioen dollar bestemd voor Indonesië. Zwitserland, Portugal, Griekenland en Oostenrijk hadden geen aanvraag voor leningen inge diend. Er bestaat nog een mogelijk heid dat een lening verstrekt zal wor den aan Portugal. Vier acteurs en een tamme kraai per jeep naar Batavia Onder buitengewoon grote belang stelling, w.o. admiraal Helfrich en generaal Kruis, zijn gisteren vier jon ge acteurs onder leiding van Hans Kaart, vergezeld van hun tamme kraai, per jeep naar Batavia vertrokken. Zij maken de tocht via België, Frankrijk, Spanje, Noord-Afrika, de Sahara, Con- go. Zuid-Afrika om vervolgens per schip via Colombo, Singapore naar Ba tavia te gaan. In Indonesië zullen zij in Niwin-verband voor de jongens spelen. Vakbondleiders ontmoeten Marshall Heden vertrekken de heren E. Ku- pers, voorzitter van het N.V.V., M. Ruppert, voorzitter van het C.N.V. en A. C. de Bruyn, voorzitter van de K.A. B.,,op uitnodiging van het hoofd van de E.C.A.-missie in Nederland naar Pa rijs. Zij zullen daar de gast zijn van ambassadeur Harriman en o.m. aanzit ten aan een lunch ter ere van de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken George Marshall. Marshall zal de leidende personen ep vakverenigings- gebied uit West-Europa toespreken. C.C.D. ontdekte vies bedrijf CCD-ambtenaren hebben te Barne- veld een bedrijf ontdekt in het be- en verwerken van zgn. kopvellen, afkom stig van huidenzouterijen en bestemd voor de worstfabrièage. De toebereiding van deze kopvellen tartte alle hygiëni sche voorschriften. De vellen werden allereerst in grote cementen bakken, waar een verpestende stank heerste, met kalk bewerkt en van het haar ont daan. Vervolgens kregen zij een bad van zoutzuur, om kleur en reuk te ver drijven. Hierna werden de vellen inge zouten, in vaten verpakt en voor 85 cent per kg naar de diverse „liefheb bers" verzonden. In totaal is voor f 50.000 in beslag genomen. In de bonnenlijst, welke op 21 Oct. wordt gepubliceerd, zullen wederom bonnen worden aangewezen voor cacao, en wel 50 gram voor houders van A, B en C kaarten en 100 gram voor houders van D en E kaarten. Voorts wordt op die datum een extra rantsoen voedingsvetten (boter, mar garine of vet) gegeven, te weten 250 gram voor de leeftijdsgroepen boven 5 jaar en 125 gram voor de overige leeftijdsgroepen. De manoeuvres, die de Sovjet-lucht macht thans boven Duitsland houdt, zijn voor de Amerikanen aanleiding geweest om een ongekend fel protest in te dienen tegen de onverantwoorde lijke acties in de luchtcorridor. Bij een schijnaanval op Erfurt maak te de Sovjet-luchtmacht voor het eerst gebruik van moderne viermotorige bommenwerpers, die veel gelijkenis vertonen met de Amerikaanse B 29. Uit het feit, dat nauwelijks motorge- zoem werd waargenomen, leidt men af, dat ze met straalaandrijving wor den voortbewogen. Nog vóór de win ter zullen de Russen het in 1945 ver nielde vliegveld Brandis bij Leipzig weer ln gebruik nemen. Meer dan duizend arbeiders werken dag en nacht aan het herstel van het vliegveld. Vraag naar straaljagers Groot-Brittannië en Amerika zijn tot een regeling gekomen over het leveren van Vampire-straaljagers aan Zweden. Tevens verwacht men in Britse krin gen, dat ook Frankrijk tot de aankoop van deze Britse straaljagers zal over gaan. De snelheid van de toestellen be draagt maximaal 860 km. Voorts zou het Franse luchtwapen in het kader van de West-Europese verdediging de opleidingsmethode van de R.A.F. over nemen. Op de grote Sonsbeek-weide te Arn hem heeft H.M. Koningin Juliana gister morgen tijdens' een groots militair schouwspel een aantal onderscheidin gen uitgereikt, w.o. het Grootkruis in de Militaire Willemsorde aan H.K.H. Prin ses Wilhelmina De plechtigheid vond plaats in aanwezigheid van verschillen de ministers en militaire autoriteiten en duizenden Arnhemmers. Om precies 11 uur arriveerden in een gesloten auto H.M. Koningin Ju liana, Z.K.H. Prins Bemhard en H.K.H. Prinses Wilhelmina. H.K.H. Prinses Wilhelmina begaf zich naar het plan kier en nam plaats naast de andere te DE KRACHT VAN DE SOVJET-UNIE. In een bericht uit Washington ver klaart de New York Times, „dat ge zaghebbende bronnen de actieve mili taire kracht van de Sovjet-Unie en haar satellieten schatten op ongeveer 5.200.000 man. De Sovjet-Unie alleen zou 4 millioen man aan actieve troe pen kunnen leveren, terwijl niet-com- munistische landen, Spanje, Grieken land en de Verenigde Staten inbegre pen, een actieve sterkte zouden hebben van minder dan 4.400.000 man. Het Franse kabinet heeft in een speciale bijeenkomst maatregelen voor bereid, om indien nodig, door middel van troepen de werkzaamheden in 13 grote en vitale hoogovenbedrjjven „te beveiligen en voortgang te doen vin den". Deze bedrijven bevinden zich in het Noordelijk steenkoolgebied. Intussen wordt de toestand in verband met de stakingen steeds ingewikkel der. Driehonderdduizend mijnwerkers en nagenoeg honderdduizend metaal arbeiders in Oost-Frankrijk hebben het werk stopgezet. In een groot aantal havens zijn de havenarbeiders in sta king en zij, die Donderdag op het werk zijn verschenen, zouden zich Vrijdag bij de stakers aansluiten, evenals het personeel van de koopvaardijschepen, die een nationale „eisendag" willen or ganiseren. Onder het spoorwegperso neel komt een zekere agitatie tot uiting, vooral in Noord-Frankrijk, waar de re ferendums in de loodsen en op de stations er op wijzen, dat de meerder heid de staking voorstaat. De oplossing, die men meende gevon den te hebben voor het geschil in de gas- en electriciteits bedrijven is op een mislukking uitgelopen. Ook de po gingen om een oplossing te vinden voor de mijnwerkersstaking zijn mislukt. De regering schijnt thans drastische maat regelen te willen nemen. Donderdag ochtend hebben de minister van bin nenlandse zaken, de militaire leiders, de hoofden van de nationale veiligheid en de prefecten van de betrokken stre ken een conferentie gehouden over de handhaving der orde. Men kan aanne men, dat de eventuele ontruiming door de gewapende macht en de politie van de werkplaatsen, fabrieken en mijnen, die thans door de stakers zijn bezet, tijdens deze bijeenkomst is besproken. De atoomenergie-controle De politieke commissie is Donderdag morgen onder voorzitterschap van Spaak bijeengekomen om de ontwerp resolutie betreffende de controle op de atoomenenergie te bspreken. De commissie besloot tot oprichting van een subcommissie, die de voorge stelde resoluties zal onderzoeken en zal trachten een overeenkomst te berei ken over de tekst. BRITSE CONSERVATIEVE PARTIJ GROEIT Lord Woolton, voorzitter van de Brit ss Conservatieve Partijorganisatie, heeft ®P het jaarlijkse partijcongres ver- Waard, dat het ledental van de partij, 031 eind 1946 911.600 bedroeg, in Juni ls>48 tot 2.249.031 was gestegen. Deze cijfers hadden alleen betrekking op En geland en Wales. Verwachting, geldig tot heden avond: In de vroege ochtend plaat selijk nevel of mist. Overigens enkele overdrijvende wolkenban ken, maar over het algemeen vrij zonnig en droog weer. Ongeveer dezelfde temperatuur als Donder dag. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Noordoost en Oost. P\IE AMERIKANEN! Nu gaan ze de invloed van de maan op de oceaan exploiteren bij hun onverpoosde jacht op energie. Van atoomkracht naar mane stralen. In de baai van Fundy lopen machtige getijden. Het verval is er 14 meter en door die merkwaardige eng te van de oceaan spoelt bij vloed 100 milliard ton water (als ze tenminste goed hebben gemeten). Reeds in 1930 deed men een ernstige poging om dit getij aan banden te leggen, toen presi dent Roosevelt zich interesseerde voor de piannen van de Amerikaanse inge nieur Cooper. Er werd een stad ge bouwd aan de baai van Passamaquoddy (aan de aonding van de baai van Fundy), doch voor men met het wer kelijke werk aan het project begon, werd van het plan afgezien. De stad, welke 130 gebouwen telt, is in een uit stekende staat, naar geheel verlaten. Nu be '->t echte de staat New England gebrek te krijgen aan electriciteit en dit heeft de aandacht weer doen vestigen op het oude project. Politici wensen dat het weer wordt opgevat; ook Canada zou er aan moeten deelnemen. Het plan omvat twee enorme bassins, die zo zijn ontworpen, dat er 'n constante stroom van water door een aantal turbines kan vloeien. Amerikaanse ingeneurs hebben de plannen bestudeerd en ramen de op te wekken hoeveelheid energie op ma ximum 1 millioen pk. In 1950 wil men deze maanenergie gaan vangen. TN MOSKOU zal een 150 meter hoog gebouw worden gebouwd om de academie der wetenschappen in onder te brengen; de bibliotheek zal uit 10 mil lioen boeken bestaan. Acht leden van de bemanning van een superfort^ B-29 werden gedood toen het vhegtuig na eenontploffing verongelukte boven Waycross (Georgia)Generaal-majoor Winterton, de Britse waarnemende hoge-commissaris m Oostenrijk, heeft 't wr blad „Alpenlandischer Heimat- ruf" verboden wegens zijn Neonazisti- sche strekking. De heren beginnen weer! De voorzitter van de Amerikaan se commissie voor ontheemden, Rosen- field, heeft medegedeeld, dat begin November de eerste groep van 826 Eu ropese ontheemden te New York zal arriveren. De jonge prins van Asturie, de zoon van de Spaanse kroonpreten- dant Don Juan, is te Freiburg in Zwit serland aangekomen, waar hij zijn stu die zal voortzetten. In de komende da gen zal Helgoland het doelwit zijn van aanvallen van de RAF; schepen moeten zich op een afstand van drie mijl van het eiland verwijderd houden. HIER IS DE ZENUWSCHEUT van vandaag. Amerika beschikt over een „ziende" bom, welke zichzelf kan rich ten op vijandelijke doelen, die warmte uitstralen, zoals schepen, fabrieken, olie-raffinaderijen. In de kop van de bom bevindt zich een plastic-oog dat in beweging komt wanneer de warmte bron in zijn gezichtsveld komt. Men constateerde bij proefnemingen, dat 't oog van de bom nauwkeurig reageerde op de gloeiende punt van een sigaret, die heen en weer bewogen werd. In een ander geval, waarbij men berekend had, dat de bom zou afgaan op het door de zon verwarmde dek van ^en schip, kwam de bom echter terecht op het strand in de nabijheid, dat veel warmer bleek te zijn. Het is dus aan te raden de hoofden koel t- ouden. Dat hebben de geallieerde Westelijken ook in Duits land nodig. Zowel Engeland als Ame rika heeft bij de Russen geprotesteerd tegen de parachute-oefeningen, die in de luchtcorridor naar Berlijn worden gehouden. J7EN KOLOSSALE zenuwscheut kreeg de Amerkaan, die 37 jaar in de gevangenis had doorgebracht wegens moord. Vorige week kwam hij vrij. Maar zes dagen later kwam hij de di recteur smeken in zijn etablissement te mogen terugkeren, daar hij de kosten van levensonderhoud buitensporig vond. Men heeft zijn verzoek ingewilligd en de man is teruggekeerd naar de gevan genis van Michigan City. Een idee voor Nederlanders, die een papiertje van Lieftinck krijgen? Sir Stafford Cripps heeft te New York verklaard, dat het niet raadzaam was het pond te devalu eren. De huidige koers was van Brits standpunt gezien niet te hoog, misschien wel te laag. Volgens de Neue Zeitung wordt de politie in de Russische zone van Duitsland geoefend in de bediening van machinegeweren en mortieren „met het oog op de eventuele ongeregeld heden op grote schaal in de komende winter". "pSJECHO-SLOWAKLJE LAAT er geen gras over gr9eien. In de nieuwe „arbeidskampen" zijn reeds 784 personen opgesloten. Wegens zwarte handel, sabotage en de regering on welgevallige activiteit. De Italiaanse regering zal zich tot de vlootcommissie van de grote vier te Rome wenden over de kwestie van uitlevering van oorlogs schepen aan de Sowjet-Unie volgens 't vredesverdrag. Verklaard wordt dat de Sovjet-regering Italiaanse pogingen om tot een overeenkomst te komen van de hand heeft gewezen. In Hongarije zijn 100 rechters afgezet. Het waren, zo zegt de regering, onbetrouwbare elementen. Geen begrip voor de nieuwste nieuwe orde natuurlijk. Bij het Steuier bos in Limburg is het eerste van een nieuw woningtype gereed gekomen. Het werd in de tijd van precies vier weken ge bouwd. De muren worden opgetrokken van leemblokken en de bouw geschiedt volgens een ontwerp van de beheerder der staatsmijnen, dr. ir. Groothoff. De mijnwerkers bouwen hun huizen voort aan zelf! De luchtvaartmaatschappijen welke aan de Noord-Atlantische confe rentie deelnemen, hebben besloten de prijs van retourbiljetten te verlagen tot 11/3 maal de prijs van een enkele reis in de hoop het drukke verkeer van het zomerseizoen te kunnen bestendigen. De KLM doet mee. De Amsterdamse politie organiseert een politie-circus- cabaret. Om de band met het publiek tet versterken. J)E TURKEN DOEN MEER dan koffiedrinken, vrienden. Hun strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht houden grootscheepse manoeuvres aan de kust van de Zwarte Zee. Het thema van deze manoeuvres is een ont scheping af te slaan van uit de Zwarte Zee komende strijdkrachten, op een breed kustgebied aan de Noordelijke ingang van de Bosporus. Amerikaanse deskundigen staan er bij te kijken. Te Eindhoven waren gistermiddag enkele kinderen aan het spelen. In de grond gravende stieten zij op iets hards. De 10-jarige P. Smulders waarschuwde een man in de buurt, die constateerde dat men met intact zijnde granaten te doen had. De politie haalde niet minder dan vijf granaten van 28 cm lengte te voor schijn. Pietje Smulders toonde zich wijzer dan veel volwassen heldhafte- lingen. De ontmanteling van de fabrie ken in de Britse zone van Duitsland wordt voortgezet. Aldus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaard. En dus zal het wel waar zijn. onderscheiden Ridders M.W.O. Onder wijl inspecteerden H.M. de Koningin en Prins Bernhard in een open auto de aangetreden troepen. Nadat de Koningin tegenover de te onderscheiden personen had plaats ge nomen, werd de ban geopend met tromgeroffel en een trompetsignaal. In haar korte toespraak wees de Ko ningin erop, dat het voor de eerste maal in de geschiedenis is, dat het Grootkruis van de Militaire Willems orde voor het front van de troep wordt uitgereikt. In tijden van grote nood wist Prinses Wilhelmina der Nederlanden de wil van het volk te sterken en door te zetten op een zo danige wijze, dat het volk haar de erenaam gaf van de „Moeder des Vaderlands". Men zal horen, hoe ook de anderen op verschillende wijze zich hebben onderscheiden in het grootste werk voor onze vrijheid. Het gaf Hare Majesteit grote voldoening, dat door de uitreiking onderscheiden worden, zowel de Koninklijke Marine, de Ko ninklijke Landmacht, het Koninklijk Nederlands-Indische Leger, de Lucht- strijkkrachten, de Koopvaardij, het Binnenlands Verzet en de Inlichtingen dienst in vijandelijk gebied. Ons gehele volk is trots op hen. Wanneer, wat God verhoede, ooit de Nederlanders in dezelfde omstandigheden zouden komen te verkeren, dan zal hun ge drag en opoffering een lichtend voor beeld zijn. De Koningin las vervolgens het Ko- wnklijk Besluit van 4 September 1948 voor, waarbij H.K.H. Prinses Wilhel mina wordt benoemd tot ridder le klasse der Militaire Willemsorde. Daarna las C. W. T. Baron van Boet- zelaer, luitenant ter zee der le klasse, adjudant van de Koningin, de beslui ten voor, waarin de verschillende hel dendaden van de te onderscheiden Nederlanders werden vermeld, alsmede de onderscheiding, die zij dientengevol ge kregen. Vervolgens werd de ban ge sloten. Koningin Juliana las daarna de b"lofte voor. die afgelegd wordt door de nieuwe Ridders Militaire Willems orde. Prinses Wilhelmina en de andere ridders antwoordden: „Zo waarlijk helpe mij God almachtig". Vervolgens begaven de Koningin en Prins Bernhard zich naar voren. Ko ningin Juliana hing Prinses Wilhel mina het oranjelint met blauwe stre pen om behorende bij het Grootkruis in de ridderorde le klasse M.W.O. en gaf haar vervolgens de ridderslag op de linkerschouwer. Zowel de Koningin als Prins Bern hard verrichtten vervolgens deze sym bolische handelingen op dezelfde wijze bij de andere nieuwe ridders, die al dus in de Militaire Willemsorde werden opgenomen Dezelfde ceremonie werd door de leden van het Kapittel, met aan het hoofd generaal Koot, ver richt. Vervolgens reikte Koningin Juliana zelf een groot aan tri Nederlandse bur gers en militairen onderscheidingen uit Bridgen met Goudsmit Het zal de bridge-liefhebbers ander onze lezeressen en lezers tot vreugde stemmen, dat wij er in geslaagd zijn ons de mede werking te verzekeren van een van Nederlands beste bridge- spelers Mr. E. C. Goudsmit. De Nederlandse kampioen verwierf zich niet alleen een reputatie door zijn grote spelkennis, maar heeft ook verschillende boeken over bridge het licht doen zien. Thans zal hij iedere week de bridge-rubriek voor ons blad verzorgen, waarbij wij de over tuiging hebben, dat deze rubriek in handen gesteld ia van een der meest deskundigen op het gebied van het edele bridge-spel. DE REDACTIE.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1