rnccsr J. H. van der Veen, üoodsehaptassen In leder vanaf Wederopbouwtentoonstelling Den Helder opent heden haar poorten De U.V.V. afd. Den Helder heeft opgehouden te bestaan DE WIT'S Lederhandel Alkmaar, Zaanstreek en Amsterdair Toekomstdromen? Neen. Toekomstbeelden? Ja! Toekomst van onze stad in woord beeld en Bij Jaarsma Bevorderingen op de Rijkswerf PETTEN SeK Nyp De enquêtte Geslaagde O.S. en 0.-avond in de Marine-cantine De kruik gaat zolang te water „CENTRAAL" Moderne bouwkunst Uit het politierapport H.C.S.C. IBreezand Boys 1 De werkzaamheden van Band Nederland]ncjji Nieuwtjes van de havenkant Callantsooi, Stromijt verbrand Urk IJmaiden. Visserij-besommingen atwezip Abonneert U op dit blad!! OFFICIËLE PUBLICATIE. Vandaag gaan dan de poorten van de tentoonstelling „De wederopbouw van Den Helder" open. Wij waren in de gelegenheid om reeds van te voren kennis te nemen van hetgeen daar in de bovenzaal van het distributiekantoor aan de Spoorstraat is tentoongesteld en dat ls zoveel, dat bevat znlk een grote hoeveel heid aan leerzaam en interessant materiaal met betrekking tot het herstel en de toekomstige groei van onze stad aan het Marsdiep, dat wij zeker na dit bezoek nog enige keren zullen terugkomen om het alles volledig te kunnen opnemen, om er een oordeel over te geven. Binnentredend komt men allereerst te staan tegenover een kaart, die op duidelijke wijze de typografische lig ging van Den Helder in beeld brengt en een viertal foto's waarop zijn uitge werkt windkracht, dagtemperatuur en andere kenmerkende klimatologische factoren van de kop van onze provin cie. De groei der bevolking wordt aan gegeven door een grafiek tegen een fotografische achtergrond van een men senmenigte. Bijzonder interessant is de serie kaartjes, waarop men duidelijk de historische groei van onze stad kan bezien. Hoe Den Helder groeide van uit de kernen het Oud Den Helder en het Nieuwediep. De kleurrijke kaart van het grondgebruik van Den Helder en omgeving doet u o.a. een indruk krijgen van de naar het Noorden op dringende bollencultuur. Dan is er een uitgebreide kaart van de schade door oorlog en bezetting aangericht en van de wijze waarop Den Helder zich reeds daarvan heeft hersteld. Vijf-en-twintig honderd beschadigde woningen werden weer voor hun doel gereed gemaakt. Dan komen we bij het belangrijkste van deze expositie. Grote plattegronden geven op zeer overzichtelijke wijze aan hoe men zich de wederopbouw van onze stad heeft gedacht, welke plannen zijn ontworpen voor het geheel nieuw te verrijzen centrum op het dan gewij zigde terrein van de Ned. Spoorwegen en hoe men zich de groei van onze plaats buiten de linie onder langs de duinkant denkt. Boven een serie grote foto's van huidige stadsbeelden staan de woorden: Toekomstdromen? Neen. Toekomstbeelden? Ja! En daaronder kan men dan bekijken hoe de diverse punten van de stad er dan straks na Twee trappen op en dan vindt U hem wel", zei Mevr. Jaarsma tegen ons, toen de deur van de woning van de ex-zeeloods voor ons was opengegaan. En ja, daar zat hij. Weer iets ouder geworden wellicht, maar nog even vitaal en, zou het an ders zijn? hij hanteerde weer het penseel waarmede reeds zovele prachtige zeestukken op dit klei ne zolderkamertje werden ver vaardigd. Rondom hem lagen de dozen met tubes verf en penselen, de mengbakjes en..., verscheidene gereed gekomen doeken. Wij drukten „laars" de hand en vroe gen naar zijn werk. Hij sprong op van zijn stoel en het verhaal van de schilder, die op zulk een tref fende wijze de zee, die hij zeven en veertig jaren bevoer, op het doek weet te zetten, begon. Het stuk, waar juist de laatste hand aan wordt gelegd, geeft nog een beeld weer uit reeds vervlo gen dagen. Het is een onder ste vige bries varende z.g. koftjalk voor de kust van Frankrijk en onderweg naar Zuid-Amerika. Daarop werd eens kapitein L. Stuut van de Hollandse Lloyd geboren. Zijn ouders voeren op dit schip en het blijde feit ge schiedde, toen men oponthoud had voor de kust van Buenos Aires. Jaars" gaf hij opdracht deze plek, waar eens zijn wieg stond en die hem toen tot Zuid-Ameri kaan van geboorte maakte, op het doek te zetten. En zo is aan de meeste van de stukken, die deze zeeschilder bij uitnemendheid maakt, een brok historie van onze scheepvaart verbonden. En wij kunnen begrijpen, dat deze man, die met hart en ziel aan de zeekant en het Nieuwe diep verbonden is, bijna geen af stand kan doen van wat zijn hand schiep. Juist al die verschillen de beelden om mij heen inspire ren mij steeds weer tot iets nieuws". Hij wijst ons met enthousiasme op de prachtige afbeeldingen in kleurendruk van trotse viermas- ters in The Blue Peter en de fraaie platen in De Blauwe Wim pel. Hij vertelt van de lange rei zen, die hij maakte op de zeil schepen van Amerika naar de Oost, waarvoor men 18Ó dagen onderweg was. „En daar staat tnyn scheepskist, die mij altijd vergezelde. In het slot had ik een wekker, want je urist nooit Dat stukje is nog van mijn leer meester Veninga, vroeger haven meester van Zaandam, die altijd op Terschelling kwam schilderen, toen ik er op de Zeevaartschool was...." Jaars raakt niet uitgepraat en weer moeten wij zien, wat hij nog meer van zijn reizen mee nam uit Japan, uit.... en dan dat boek van Smelik meneer. Wij nemen afscheid en zullen zeker nog eens terug komen, want de verhalen van Jaarsma zijn boeiend en avontuurlijk. Jaars, een Nieuwedieper, een man van de zee in optima forma voltooiing van het vijf-en-twintig ja renplan zullen uitzien. Uitgebreide maquettes van het plan Oud Den Helder en Kanaalweg zijn eveneens aan deze goed opgestelde ex positie, waarmede Openbare Werken zeker eer in legt, toegevoegd. Waarom een tentoonstelling? Waarvoor nog kosten gemaakt in tij den als deze, terwijl het ons dagelijks voorgehouden wordt dat we zuinig moeten zijn? Woningen hebben wij no dig en nogeens woningen. Dat is de kreet van de dag. Inderdaad, woningen zijn nodig, duizenden woningen zelfs, maar deze kan men niet in het wilde weg ergens bouwen, gesteld al dat we in een luilekkerland van materialen en geschoolde arbeiders waren. Daartoe zijn weloverwogen plannen nodig, plannen die vooruit zien in de toekomst van een stad of een dorp; plannen van verstrekkende aard en invloed op de ontwikkeling van die stad. De duizen den woningen die gebouwd moeten worden zullen een blijvend aandeel nemen in de ontwikkeling van onze stad. Dit vraagstuk heeft vele kanten. Be halve het stedebouwkundige, heeft het economische- en sociale kanten, om van de aesthetische maar te zwijgen, welke onderzocht moeten worden. Het is dan ook begrijpelijk, dat het gemeentebestuur deze plannen wil openbaren om de gemeentenaren in te lichten en om hen in staat te stellen door middel van een enquête hun me ning (na bezichtiging dezer plannen) uit te spreken. Dit is geheel in overeenstemming met een democratische geest van hoor en wederhoor! Het is dus niet goed dat al deze plannen binnenskamers blijven. Dit alles geldt in versterkte mate in de verwoeste gebieden, waar veelal van grond af aan begonnen moet worden niet het maken van plannen. Zo ook in Den Helder, een der zwaarst ge troffen steden van ons land. Ten dele zijn of worden reeds de plannen die U te zien krijgt verwezen lijkt; in het z.g. Nieuw „Oud"-Den Helder is de bouw van 96 woningen be gonnen, elders is met 36 woningen eveneens een aanvang gemaakt. Ook zijn nu de „Oostenrijkse" woningen in uitvoering gekomen. Naast de reeds ge reedgekomen 150 woningen zijn in totaal dus 200 woningen in aanbouw. Riolerings- en bestratingswerken zijn of worden uitgevoerd op verschillende punten; noodscholen zijn gebouwd en andere openbare gebouwen. Dit is maar een begin. Honderden andere woningplannen worden nu klaargemaakt voor aanbesteding, zodat een gedeelte van „toekomstig Den Helder" reeds bezig is werkelijkheid te worden. Zou het niet de moeite waard zijn deze plannen te kennen, en belangstel ling te tonen voor zijn stad? Vele plaat sen gingen hierin voor (Velsen, Arn hem, Eindhoven, Maastricht, Hengelo, enz.) in het welbegrepen belang der voorlichting, en verbonden soms met een enquête hieraan, om de mening te horen der inwoners, die er tenslotte zelf in zullen moeten wonen. Gij zelf hebt het mede in de hand of uw stad bewoonbaar zal worden of niet. De tentoonstelling en de enquête zijn er voor om U een oordeel hierover mogelijk te maken. Neemt deze kans waar. En geeft Uw oordeel in critisch opbouwende zin op het enquêteformulier weer en gij helpt reeds mede aan de opbouw van onze stad. Wat men ook moet weten. De tentoonstelling is voor 't publiek geopend vanaf 9 October tot en met 30 October op de navolgende uren: Elke dag van 13.30 uur tot 17.30 uur. Op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag bo vendien des avonds van 19.30 tot 22.— uur. Op Zondagmiddag van 13.30 tot 17.30 uur. De toegang is kosteloos. Met ingang van 1 Oct. j.1. zijn op de Rijkswerf te Willemsoord bevor derd: H. J. Appelhof tot bouwkundig hoofdambtenaar; G. Hens, M. M. v. d. Blom en C. R. Kruk tot technisch hoofdambtenaar; F. A. T. Terstappen tot technisch ambtenaar eerste klasse; H. Romtjn, J. Faeseler en J. Brink man tot hoofdtekenaar; P. J. v. d. Vliet, C. H. Swart en P. Janssen tot tekenaar eerste klas. Deze week: extra goedkope aanbieding van 1.70—1.95—2.50—2.90 3.20—3.50—3.70—3.90 SCHIPPERSPETTEN: in zuiver wollen kwaliteit 4.90—5.90—8.75—9.75—10.85 Al Til 2662 KEIZERSTR 69 'jirmin 1f'/J/'Sï F» f In bijgaand artikel werd diverse malen gesproken over een te hou den enquêtte in verband met de tentoonstelling. Deze enquêtte is met zorg in elkaar gezet en heeft ten doel een ruimer inzicht te krijgen in de behoefte aan wonin gen. Het is niet zomaar een aardig heidje, neen, door dit formulier serieus in te vullen, vooral na ken nisname van hetgeen de expositie ons heeft te zeggen, kan men daad werkelijk meehelpen aan de tot standkoming van de plannen voor onze nieuwe stad, de stad toch waarin U woont en wellicht uw kinderen in de toekomst ook hun verdere leven zullen moeten doorbrengen en gelukkig zijn. Het formulier stelt vele vragen als: Waar woont U momenteel? Woont u naar uw zin? Wat voor soort woning zoudt u verkiezen en waarom? Zelfs vragen over uw wasbehandeling en uw voorkeur voor een bepaald soort woonver trek komen er op voor. Bovendien kan men op dit formulier algeme ne opmerkingen in dit kader plaatsen. Het wordt gratis met enveloppe op de expositie uitge reikt en kan zonder zegelkosten per post worden verzonden. Een goede gedachte deze enquêtte. Wjj hopen, dat men al dit werk van on ze gemeentediensten ten zeerste zal waarderen en met interesse een en ander zal behandelen. Het gaat alles om straks een stad te kun nen bouwen, die een voorbeeld zal zijn van hetgeen op stedebouw kundig gebied wel in ons land te bereiken is. Rondleidingen zijn mogelijk na tij dige opgave aan de directeur van Openbare Werken en wel op de vol gende tijden: voor scholen: 's ochtends van 1012 uur; in de avonduren van Maandag, Woensdag en Vrijdag voor verenigingen, gezelschappen, vakbon den etc. Eveneens is in bijzondere ge vallen afspraak op andere tijden na overleg met de directeur van Openbare Werken mogelijk. De brochure „Het Toekomstig Den Helder" is in de zaal tegen de zeer lage prijs van 25 cent verkrijgbaar. Kinde ren, zonder geleide en honden worden niet toegelaten. Deze tentoonstelling moet elke inwo ner van Den Helder gaan zien. Men zal er enthousiast vandaan komen. Men zal weer gaan meevoelen met al het vele wat reeds gedaan is en nog moet ge schieden om het grote doel: een fraaie en royale woon- en werkstad te be reiken. Dit enthousiasme heeft het ge meentebestuur zeker ook nodig als steun bi) de volvoering van haar grootse taak. Woensdagavond liepen wij even bin nen in de tot de uiterste hoek gevulde Marinecantine aan de Buitenhaven, waar O. S. en O. weer een avond had georganiseerd voor het marinepersoneel en gezinsleden. Juist waren de Wa- ma's „aan het woord" en elk ogenblik dreunde het gebouw op zijn grondves ten van de lachsalvo's die het gevolg waren van de zotte capriolen, welke deze steeds meer bekend wordende grappenmakers op het podium ten beste gaven. Zij werden daarbij op vaardige wijze geaccompagneerd door de pianist Tonny Bakkenes, die zich even later ook al een prima accordeon- nist toonde. Een niet onbelangrijk aan deel aan het drie uur durende pro gramma had de „Hollandse Nachte gaal" Coby Beek. Haar zang en de wij ze, waarop zij de zaal daarbij betrok had een daverend succes en deed keer op keer een enthousiast applaus op klinken. Dat alles werd aaneenge smeed door de, wij zouden bijna zeggen geraffineerde humor van de conferencier Sj. Stadt. Luitenant Van Veen van O. S. en O. maakte zich zeker tot tolk van alle aanwezigen toen hij na afloop met en kele hartelijke woorden en een bou- quet bloemen voor Coby Beek het ge zelschap bedankte voor de buitenge woon amusante avond, die het had geboden. Daar nog velen een derge lijke avond willen meemaken, zal van dit programma volgende week Don derdag in de Cantine een herhaling gegeven worden. De politie heeft weer een succes weten te boeken met het oplossen van een aantal diefstallen, speciaal betref fende radio-onderdelen. De matroos der K.M., C. R. W. deed n.1. aangifte van ontvreemding van vier radiolam pen uit een in zijn woning staand toe stel. Dit was geschiedt tijdens afwe zigheid der bewoners. De politie was zo gelukkig spoedig de daders te kun nen vatten. Het waren de vijftien jarige Joh. R. en de zeventienjarige H. K. Zij bekenden schuldig te zijn aan deze diefstal. Het bleek voorts dat K. ook debet was aan twee eerder ge pleegde inbraken bij de firma De Z., n.1. in April en Augustus van dit jaar. Daar waren o.a. luidsprekers gestolen Ook deze artikelen heeft men nu kun nen achterhalen. De beide veelbelo vende knapen zijn ingesloten. Een en ander bewijst weer eens, dat het ge zegde: „De kruik gaat zolang te water tot zij breekt" nog altijd opgeld doet. Vrijdagavond: Gezellig dansen Zaterdag: Boksclub „De Ring" Na afloop dansen tot 3 uur Zondagavond: Gezellig dansen. Witte Kruis neemt het belangrijke werk over In een tijdsbestek van tien maanden, van Januari tot October '48, verschafte de U.V.V. in vijftig gezinnen waar de vrouw des huizes ziek was, huishoude lijke hulp. Voorts werd er door de U.V.V., evenals vorig jaar, weer een actie gevoerd voor de Stichting het vierde Prinsenkind, terwijl ter gelegen heid van het vijftigjarig regeringsjubi leum van H.M. Koningin Wilhelmina medewerking werd verleend bij hét in zamelen van handtekeningen. Dit was de korte inleiding, waar mede de voorzitster van de U.V.V. af deling Den Helder, Mevr. Ritmeester, de, gisteravond in de Vakschool voor meisjes, gehouden ledenvergadering opende. De voorzitster, die een kleine kring belangstellenden welkom kon heetten, gaf een overzicht van de moeilijkheden, welke de U.V.V. bij haar gezinshulp ondervond. Doordat het beschikbare aantal hulpen tot twee is gedaald en het vrijwel onmo gelijk was nieuwe krachten te vinden, kon er de laatste tijd niet aan alle aanvragen worden voldaan. Daartegen over staat, dat het Witte Kruis, dat zich voor de oorlog hier al mee bezig hield, het plan heeft opgevat opnieuw deze werkzaamheden te hervatten. Om deze redenen had het bestuur gemeend dat haar taak, en daarmede die van de gezinshulp der U.V.V., ten einde was en dat er contact met het Witte Kruis opgenomen moest worden ten einde tot een, voor allen, bevredigend compromis te geraken. Het was de heer van Dalen, secretaris-penning meester van het Witte Kruis, die op deze vergadering een kleine uiteenzet ting gaf van hetgeen reeds met het bestuur van de U.V.V. overeengekomen v/as. Het Witte Kruis neemt al de ver plichtingen tot Januari wat betreft de gezinszorg van de U.V.V. over, evenals de beide gezinshulpen, die, indien zij dat willen, in dienst kunnen komen van het Witte Kruis. Deze verschui ving van dit maatschappelijk werk is ongetwijfeld belangrijk, daar het „Witte Kruis" beter ingesteld is op dit werk en over meer personeel kan be schikken. Wat de contributie betreft is deze nu vian een minimum van 1 bij de U.V.V. op 4.80 gekomen. Hier staat echter tegenover, dat de eerste 14 dagen van de 4 weken, waar in er hulp wordt verleend, deze voor de aangesloten patiënt geheel koste loos zijn, terwijl de overige veertien dagen tegen verminderde prijs hulp zal worden verleend. De heer Van Dalen besprak vervol gens nog de opleiding van de gezins hulpen. Deze meisjes ontvangen hun opleiding in Alkmaar, waar zij naast theoretisch ook practisch onderricht krijgen. Bovendien worden zij voor de indiensttreding eerst een maand in een internaat te Bergen met het uit sluitend practische werk vertrouwd gemaakt. Het einde van afd. Den Helder. Mevrouw Ritmeester dankte daarop de heer Van Dalen voor zijn duide lijke uiteenzetting, waarna tot bespre king van het belangrijkste punt kon v/orden overgegaan. Doordat met de overdracht van de gezinshulp ook het eigenlijke werk van de U.V.V. heeft opgehouden, werd bij monde van de voorzitster de vraag gesteld of er nu niet gelijk tot een op heffing van de U.V.V. moest worden overgegaan. Inderdaad, aldus voorzitster, ver richt onze vereniging ook op ander gebied enig werk, doch ook dit werd al meer en meer door andere vereni gingen verricht. Er kwamen van de zijde der leden geen bezwaren en al dus eindigde de U.V.V. afdeling Den Helder te bestaan. Mevrouw Ritmees ter dankte allen voor hun aanwezig heid en medeleven met de U.V.V. Tot slot legde spreekster er nogeens de nadruk op, dat alle leden van de U.V.V. recht hebben op hulp van het Witte Kruis tot Januari. Hierop werd de laatste vergadering van deze ver eniging, welke in zo korte tijd zoveel en belangrijk overkoepelend werk heeft verricht, besloten. De heer J. J. Vriend, schrijver van het mooie boek: „De bouwkunst van ons land", architect te Amsterdam h eld dezer dagen voor de Helderse Volks universiteit. de eerste vu een door hem te verzorgen serie lezingen. Hij sprak over de bouwkunst uit de jaren 1899—1940, die ondanks zijn ver wardheid toch interessant was. Het is een doolhof van diverse stromingen en uitingen van het culturele leven, die niet rustig was en ook op dear chitectuur uit die dagen onbetwistbaar zijn stempel drukte. De spreker gaf n inzicht in de architectuur van Berlage, de rationalist die doel en vorm in de bouwkunst in de praktijk bracht. Berlage's baanbrekende rol, moedig volgehouden ondanks critiek en ver ontwaardiging, is van belang gebleken voor een aantal architecten na hem. Maar verscheidene van hen, met een meer vloeiend talent gingen weer an dere richtingen uit. In Berlagiaanse trant zijn er misschien weinigen blijven bouwen en de enige die hem misschien het meest heeft nagevolgd, is Krophol ler. Ook bij hem vindt men contrast- vorming en kleur door aanwending van materiaal als baksteen, zandsteen en hout. Berlage's bouwkunst was uiting van een levensbeschouwing, die gemeen schapszin inhield en daarom zou hij ook het liefst de schepper geweest zijn van gemeenschapsgebouwen. Kramer de De Klerk, medewerkers aan de bouw van „Het Scheepvaart huis" te Amsterdam, voorbeeld van 'n beweeglijke architectuur, waren ver tegenwoordigers van de Amsterdamse School. Een impressie, een bepaalde indruk, werd op hun bouwkunst toe gepast, wat aan hun werk weer een meer fantastische indruk geeft. Met behulp van lichtbeelden wer den de verschillende bouwwerken van de meesters toegelicht. Een voor de goederenloods van de Spoorwegen staand paard nam met de wagen, waarvoor hij was gespannen, de loop. De vrijheid duurde slechts kort, want reeds tegenover het station kwam het dier in botsing met een al daar geparkeerde autobus van de fir ma Van der W. De bus werd aan de voorzijde beschadigd. Doordat de stren gen braken, bleef de wagen verder staan, doch het paard galoppeerde door totdat W. d. V. het dier op de Parallelweg tot staan wist te brengen. Verdere ongelukken werden zodoende voorkomen. Op de hoek van de Schagenstraat en het Julianapark had een aanrijding plaats tussen een auto, die de bocht te links nam en de wielrijdster M. W. Deze viel van haar fiets en werd door een ambulanceauto naar 't ziekenhuis vervoerd. Bij onderzoek bleek zij slechts enkele schaafwonden te heb ben opgelopen en kon zij te voet naar haar woning terugkeren. De bestuur der van de auto C. S. B. vergoedde de schade. Tegen hem werd toch pro ces-verbaal opgemaakt. De geit, waarover wij in ons num mer van Dinsdag schreven, is door de eigenaar, L. L. van de Hoofdgracht af gehaald. Vernielzuchtigen brachten schade toe aan de tuinaanleg van de heer J. K. aan de Goudbloemssteeg. En weer moest da glazen mantel van een lantaarnpaal het ontgelden.... Morgenmiddag om kwart voor vier spelen bovenstaande elftallen tegen el kaar. Deze wedstrijd kan en moet ge wonnen worden. Nog steeds volgt HCSC I met één punt minder op de leider EVC I, daar And. Boys het ver leden Zaterdag niet verder kon bren gen dan een 1—1 gelijk spel tegen ZCFC 2. De leider zelf moet bij And. Boys op bezoek. Er is dus spanning genoeg. Ver der luidt het programma: HCSC a— Vrone a, aanv. 3 uur; Helder f—HCSC b, aanv. 4,15 uur. Aan onze oud-plaatsgenoot, de heer M. Gode, technisch ambtenaar bij het Marine Etablissement in Indonesië is toegekend de ere-medaille. verbon den aan de orde van Oranje Nassau ir. goud. Zaterdag 9 October, van 18.30 tot 19 uur wordt over Hilversum I een her-uitzending gegeven van het voor treffelijke klankbeeld „Kerstpakket ten naar Indonesië". Dit luisterspel geeft u een indruk van al het werk, dat ook overzee moet worden verricht opdat de Kerstpakketten op tijd bij de geadresseerden zijn. En u hoort bovendien hoe onze mannen ginds Kerstfeest vieren en de pakketten ontvangen. Woensdagavond kwam de Den Helder van de Band in café®* derse in vergadering bijeen. •f Sar- de vergadering werd de leden 'ltierj gedeeld, dat zij zich bij het kunnen opgeven voor de opnam"111 de z.g. gesproken brief. Als er mi* dertig leden zijn, die dit wenseir de heer v. d. Klei uit Amsterdam 241 ter plaatse de opnamen voor dék en Nieuwjaarsgroeten verzorgen Ht bestuurslid mej. van Am.ersf werd vervangen door de heer °°n Neut. In verband met plannen voo 4 komende contactavond Werd e "esPT0. de vorming van een" komende contactavond ken over de vorming toneelclub, zodat de bijeenkom'8*8 door eigen krachten kunnen verzorgd. Helderse jongens uit n? zal worden verzocht op die 8v te komen spreken over hun ervarin°Sl1 en belevenissen. Alleen goede «an,8*8 werking der leden kan het plan v*" de contactavond doen slagen. Aan v°! einde van de vergadering werd tJ* slotte medegedeeld, dat het bestuu^ lid de heer W. C. de Bie is geko^ els voorzitter van het provinciale v, stuur van de Band. Woensdag arriveerde op de redt Hr. Ms. Van Kinsbergen, die hiw enkele dagen zal blijven liggen. Ook Hr. Ms. Jacob van Heemskerk kw&m gister in de vroege middag op de rede In de haven ligt Hr. Ms. Zwaardvis die Vrijdag voor enkele oefeningeE zal uitvaren en daarna weer terug, keert naar de onderzeebootbasts aa- de Waalhaven te Rotterdam. HOEDEN PETTEN SCHIPPERSPETTEN SHAWLS r/t£NHOD£ Spoorstraat tl De zaak voor de man van smaak Dinsdagnamiddag brak brand uit in een stromijt staande achter de boerde rij van de heer A. Keppel, aan de Rijksweg in deze gemeente. Een naast die stromijt staande grote houten schuur, dreigde mede een prooi der vlammen te worden. Voordat de Cal- lantsoger brandweer ter plaatse kwam, hebben omwonenden met emmers wa ter die schuur nat gehouden. Het was echter een opluchting toen de brand weer verscheen. Deze had spoedig de brand bedwongen en de schuur be houden. De heer Kqppel was zeer dankbaar hiervoor. Hij had alle lol voor de brandweer. HERSTEL VAN WEGEN. Ten gemeentehuize zijn bestek en te keningen verkrijgbaar voor herstel van de in de bezettingstijd beschadigde wegen aan beide zijden van onze ge meente en voor een parkeerterrein. De aanbesteding daarvan zal eerst daags plaats vinden. OPENING NIEUWE VISAFSLAG De nieuwe Visafslag te Urk zal op Maandag .18 October, des middags 12 uur, officiëel in gebruik worden geno men. Deze plechtigheid zal geschieden door Burgemeester Keyzer. Na de offi ciële opening zal er op het Raadhuis gelegenheid worden gegeven om het gemeentebestuur met deze prachtige nieuwe Visafslag te feliciteren. URK, 6 October 1948. Door 50 vaar tuigen werd j.1. Woensdag aangevoerd: 2121 pond lijn- of beugaal, prijs f 1.19— f 2.35; 1240 pond snoekbaars f 0.63— f 0.64; 1262 pond roode baars f 0.30— f 0.31; 1717 pond voorn f 0.02—f 0.03; 94 pond blei f 0.16 en 21 pond karper f 0.43, alles per pond. De aanvoer aan de Rijksvisafslag be stond gisteren uit 100 kisten wijting, 1" schol, 70 schar, 60 kabeljauw, 40 kleine haai, 35 schelvis 35 bot, 10 makreel, hors-makreel, 5 'tarbot en tong, 3858 be ring en 50 kisten met diverse vissoorten Besommingen: 1 trawler f 27680; 183, „Vikingbank" f 23540 6, .,Beig f 5360; 22 „Ita" f 4860: B I 33 f 380; IJM 241 f 190; 230 f1135; 249 f 980; 226 f 24®j 343 f 207; 202 f16; 207 f 10; 239 f 16: f 660; 318 f160; UK 90 f 220; 119 f80, 80 f 300; HD 184 f110; IJM 5 f1360 Chirurg, tot 19 October. Aan het Sanatorium „Oranje Nassau's Oord" te Renkum zijn plaatsen va cant voor Jonge meisjes, leeftijd tot 20 jaar, liefst in 't bezit van U. L. O. diploma, ge lieven te solliciteren bij de Adj.-Directrice. Aangename werkkring, prettige omgeving, 3 we ken vacantie per jaar. Aan vangssalaris 500.per jaar. AARDAPPELROOIERS gevraagd. P. J. WITTE, E 120, Texel. Tel. 19. Wij bieden aan I 7.95 8.95 i 28.25 Mogen wij U onze voor raad vrijblijvend tonen? Sluisdijkstraat 117 imut o»m*m«44 OOOO^OCKAA NAIVV"VVW <X>OOOQ<V><yvyyyyvw INLEVERING SCHEERZEEPBONNEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat detaillisten de bonnen „Reserve E Tabak", welke zijn aangewezen voor scheerzeep, uiterlijk op 16 October a.s. geplakt op opplakvellen in het bezit moeten doen zijn van een grossier of fabrikant. Grossiers moeten deze bonnen eveneens op opplakvellen geplakt uiter lijk op 23 October bij een fabrikant inleveren. Fabrikanten moeten de bonnen ten slotte in de week van 24 t.m. 30 October a.s. bij de distributie- dienst inleveren ter verkrijging van een ontvangst bewijs. ligplaats SPOORGRACHT 9, brengt DAGELIJKS Uw goederen naar Bel op 2065 of 2468 en wfl halen Cu zending af.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2