Nederlandse regering wil de besprekingen hervatten HEVIGE STRIJD WOEDT OM TJEPOE Distributie en prijsbeheersing gaven Nederland politieke rust Dievenbende opereert op luchtlijn Amsterdam-Batavia Zaterdag 9 Oct. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 1933 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna \ls aan bestandsschen- dingen een einde komt OUDE ROOFMOORD OPGEHELDERD Ongeregeldheden in Frankrijk Amerikanen gemarteld in Hongarije Wederom een partij diamanten gestolen Weerbericht vy /p VV/f/pn WPkP n mpriza Koningen te Potsdam, en die twee BUREAU: Koningstraa* 78—80 pen Helder Telefoon 2345 Poetgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN jlayonred. C. A Dekkers Directie: j en C KRAK HELDERSE COIMT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 16 ct. per mm. - Kleine advertenties t, Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— bfj vooruitbe taling, plus incassokosten W ar het ANP van betrouwbare zijde «mt heeft de Nederlandse rege- T nieuwe constructieve suggesties ge- r,n8: „m tot hervatting van politieke onderhandelingen met de RepubUek te k'-rvfor het Amerikaanse lid van de n «missie van Goede Diensten, de neer rorhran was begin September aan de Nederlandse regering en de Republiek vertrouwelijk op informele wijze een rian voorgelegd voor de regeling van de geschillen, welke tussen partijen be- aanleiding van dit z.g. Cochran- i.n heeft de Nederlandse regering een geamendeerd plan opgesteld, hetwelk r de Nederlandse delegatie te Ba tavia aan de heer Cochran is overhan- Hied Dit plan wijkt o.m. ten aanzien van 'de kwestie van de te houden ver kiezingen af van de gedachte, welke de heer Cochran heeft geformuleerd. Terwijl het plan van de heer Cochran voorziet in vrijwel onmiddellijk te hou den verkiezingen, stelt de Nederlandse regering zich op het standpunt, dat al gemene verkiezingen slechts mogelijk 7ijn wanneer rust en orde in zoverre hersteld zijn, dat de bevolking zonder vrees voor represailles en terreur vrij aan verkiezingen kan deelnemen. De Nederl. regering, zo wordt ver klaard. neemt met bezorgdheid de toe nemende bestandsschendingen en infil traties van de Republiek uit naar de deelstaten en de communistische acti viteiten in tal van centra in de Repu bliek waar en acht het noodzakelijk voor de hervatting van nieuwe bespre kingen. welke zij gaarne op de kortst mogelijke termijn zou willen openen, dat aan deze infiltraties en bestands schendingen eerst een einde wordt ge maakt. Drie Schiedammers gearresteerd De Schiedamse politie is een afschu welijke roofmoord op het spoor geko men, die reeds in Maart 1945 werd ge pleegd op de Zandvoortse winkelier Jac. Boer. Het drietal, dat het complot smeedde en ten uitvoer bracht is gear resteerd. Het heeft een volledige beken tenis afgelegd. De heer Boer, die in die dagen naar de hoofdstad geëvacueerd was, reisde regelrecht van Amsterdam naar Schie dam voor het inkopen van jenever, waarvoor op de zwarte markt 200 per liter werd betaald. Voor deze zaken, die contant werden afgewikkeld, had hij grote kapitalen op zak. Ook op 5 Maart 1945 vertrok de heer Boer weer naar Schiedam, alwaar hij contact opnam met de scheepsbouwer A M., diens compagnon J. M. H. en de 33-jarige weger H. J. K. H. en K. lokten de Zèndvoorter mee naar een winkelpand aan de Broers- vest Terwijl K. hem aan flessen met klare liet ruiken, waarbij Boer schuin tegen een tafeltje leunde heeft H. hem een nekschot gegeven. Het geld, dat Boer bij zich had, 27000, werd ver deeld. H. en K. ontvingen ieder tien mille M., die achter de schermen ge bleven was, zeven mille. Het lijk van bet slachtoffer hebben zij toen op een plaatsje achter het huis begraven. Deze zaak zou vermoedelijk nooit aan net licht zijn gekomen ware het niet, dat er in de lasserij en scheepsbouwerij van M praatjes gingen over een lang geleden gepleegde moord. De politie is toen aan het speuren gegaan en het re sultaat is geweest, dat het lijk van Boer achter het bewuste pand aan de Broersvest kon worden opgegraven en de daders konden worden gearresteerd. Bij een treffen tussen stakers en politie te Merlebach bij Metz is, vol gens te Parijs ontvangen berichten, een man gedood en werden voorts vier stakers ernstig gewond en een zestien tal licht gekwetst. Men meent, dat de gedode persoon van Joegoslavische nationaliteit is. Acht personen werden gearresteerd, van wie vijf Fransen, twee Duitsers en een vrouw, wier na tionaliteit niet bekend is. De botsing deed zich voor toen ver scheidene duizenden stakers, die een demonstratie hadden bijgewoond van de CGT, barricades vonden opgericht bii een mijnschacht, waarheen zij zich wilden begeven. De politie zou traan gas gebruikt hebben nadat de stakers met stenen zouden hebben gegooid. Ook verschillende manschappen van de politie en de republikeinse veilig heidsdienst werden gewond. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft verklaard, dat twee vertegenwoordigers van een Ame rikaanse oliemaatschappij kort geleden „gemarteld zijn op een wijze, die karak teristiek is voor de methoden van poli tiestaten, waar de rechten geëerbiedigd worden". De twee Amerikanen, Paul Ruede- mann en George Bannantine, waren door de Hongaarse politie vrijgelaten na een week te zijn vastgehouden we gens „economische sabotage", waarvan men hen beschuldigd had. De twee he ren zijn naar de V. S. teruggekeerd en hebben 't ministerie van buitenl. za ken meegedeeld, dat zij gemarteld zijn door de Hongaarse politie, totdat zij een .bekentenis" ondertekenden, die door de politie geschreven was. Zij moesten ,met hun gelaat naar de muur gekeerd staan en met hun handen omhoog, tot dat zij erbij neervielen". Zij werden afzonderlijk in ondergrondse cellen op gesloten, ontvingen weinig voedsel en hadden weinig gelegenheid om te sla pen. Wederom twee doodstraffen Zeven uur nadat de president van het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof de doodstraf had uitgesproken over twee leden van de beruchte colonne Hen- neicke, eiste de procureur-fiscaal, mr M H. Gelinck wederom deze zwaarste straf tegen twee andere leden van deze colonne Joden-jagers. Ditmaal stonden terecht de 31-jarige boekhouder B. B. Vlugt en de 42-jarige tabaksbewerker Chr. Bout, beiden uit Amsterdam, die Joden bij honderden hebben gear resteerd. De 36-jarige Schotse voetballer Tommy Sneddon is per 18 October a.s. aangesteld tot trainer van de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond, speciaal belast met de trai ning van de topspelers en van de veelbelovende jongeren uit de Ne derlandse voetbalwereld. Minister Mansholt voorstander van voorzichtig beleid Tijdens de conferentie van het Ver bond van Wetenschappelijke Onderzoe kers heeft minister Mansholt gisteren gesproken over de politieke aspecten van de voedselvoorziening. Hierin heeft hij erop gewezen, dat het voedselpro bleem èen internationale kwestie is en dat slechts door een mobilisatie var. de voorraden in de grote productie gebie den, door een krachtige exportpolitiek en door een goede distributie de honger in West-Europa voorkomen kan wor den. Spr. achtte de F.A.O. van onschat- Opnieuw heeft een dievenbende, die langs de luchtlijnen tussen Europa en Azië opereert, haar slag geslagen. Dit maal bedroeg de buit 1099 diamanten die met een Constellation van de KLM de Ph-TDE, uit Amsterdam naar Bang kok werden vervoerd en Woensdagna middag aldaar gestolen werden. De vorige diefstal werd begin Juli ge pleegd op het vliegveld bü Karachi, waar diamanten ter waarde van ruim 500.000 gulden uit een postzak verdwe nen. De diamanten die te Bangkok ge stolen zijn kwamen uit Amsterdam en werden op de normale wijze door de Amsterdamse Bank naar een cliënt te Bangkok verzonden. Bij aankomst op 't vliegveld werd de postzak waar in het pakje diamanten zich met nog andere pakketten bevond overgedra gen aan het General Post Office te Bangkok waar men voor goede ont vangst tekende. Ongeveer een uur later werd het KLM-Bureau op het vliegveld opge beld. Ambtenaren van het postkan toor hadden ontdekt, dat de postzak was opengesneden en dat ook 't pak je met de diamanten beschadigd was. Pij nader onderzoek bleek, dat 1099 diamanten verdwenen waren. Een twaalftal diamanten bevond z'ch nog in het pakje. De waarde van de gestolen stenen loopt in de hon derd duizenden. De Nederlandse politie hoeft het on derzoek reeds ter hand genomen. Reeds 400 doden in Perzië Het aantal doden tengevolge van de aardbeving in Noord-Perzië is geste gen tot 400 personen. Behalve Mesjed, de hoofdstad van Chorassan, zijn ook de steden Sarakhs, Fatima, Badjgui- ran, Kalat en Dargaz aan de grens van de Sovje-Unie door de aardbeving be schadigd. De schade is niet te over zien. De aardbeving begon Dinsdag avond en ging tot Woensdagmorgen met tussenpozen door. bare waarde voor het begunstigen van het internationale politieke klimaat. Het streven van deze organisatie is ei op gericht de productie op te voeren, daar anders het landbouwbedrijf niet aan de redelijke eisen van de mens zal kunnen voldoen. Sprekende over Nederland zeide de minister,dat wij zullen moeten komen tot een grote mate van zelfvoorziening. Met voldoening stelde hij vast, dat het Nederlandse volk de noodzakelijkheid van een sluitende distributieregeling en een straffe prijsbeheersing heeft begre pen. Men beseffe waartoe een vrijlating van productie en afzet zou hebben ge leid, aldus de minister. Frankrijk is een duidelijk voorbeeld van de chaos, waar toe zulk een systeem kan leiden. De grote stakingen in Parijs zijn uitgebro- kaé -op het moment dat de brooddistri butie faalde. Deze moest falen, toen het grootste deel van de tarwe in de var kensmagen verdween. Dat dit in Nederland is voorkomen, is in de eerste plaats te danken aan het grote verantwoordelijkheidsgevoel van de leiders der grote organisaties van boeren en arbeiders. Dit heeft ons land de grote mate van politieke en sociale rust gegeven, waardoor een snel herstel van de slagen van de oorlog mogelijk was. „Het is van groot belang om, nu wij in een overgangstijd naar normale voor ziening verkeren, deze gunstige situatie te behouden. Een voorzichtig beleid, ook ten aanzien van de subsidiepolitiek, blijft daarom geboden. Poerwodadi veroverd Republikeinse militaire autoriteiten te Magelang hebben aan Antara mede gedeeld, dat het oliecentrum Tjepoe thans „het been is waarom gevochten wordt". De opstandelingen staken op 6 October een deel der raffinaderijen in brand en sindsdien branden de olie velden. De gevechten tussen de repu blikeinse troepen en de communisti sche rebellen duren voort. In het Noorden van midden-Java hebben de republikeinen Poerwodadi bezet. Zij zetten hun opmars in noord oostelijke richting naar Tjepoe voort en zijn daarbij genaderd tot Blora, on geveer 40 k,m. ten oosten van Poer wodadi. Vanuit Gorang-Garang wordt ge meld, dat de opstandelingen ook daar vele gevangenen van het leven heb ben beroofd. Het snelle oprukken van de Siliwangi-troepen heeft een grotere slachting voorkomen. De communisten passen bij hun terugtocht de tactiek der verschroeide aarde toe. Hun po gingen om het telefoonkantoor, de electriciteitswerken en de grote brug bij Winogo te vernielen, werden even wel door arbeiders en studenten ver hinderd. De PKI-Moeso is uit* het vertegen woordigend lichaam van de Republiek gestoten. Er is een nieuw lichaam ge vormd, bestaande uit 70 vertegenwoor digers van de Masjoemi, P.N.I., Par kindo, G.R.R. en de Partai Socialis Indonesia. Het Nederlandse leger in Indonesië maakt melding van „een buitengewoon critieke situatie" te Tjepoe, de oliestad in Noord-Oost-Java, die in de strijd tus sen de Republikeinse roepen en de op standelingen driemaal van eigenaar is gewisseld. HET JAPANSE KABINET Het schijnt vrij zeker, dat Sjigeroe Josjida (uiterst rechts) als premier van Japan zal worden gekozen. Josji da is voorzitter van de democratisch- liberale partij, die hem candidaat stel de voor het eerste-ministerschap. De democratisch-liberalen hebben 15 ze tels in het huis van afgevaardigden, de sociaal-democraten 11, de democra ten 89 en de volkscoöperaties 3. Nieuwe leden van Veiligheidsraad Na meer dan een week van com missie-werk is de Assemblee van de V.N. gisteren weer in plenaire verga dering bijeen gekomen. De voornaam ste taak van de afgevaardigden was de verkiezing van drie niet-permanente leden van de Veiligheidsraad, in de plaats van België, Syrië en Columbia. Onder gejuich werden Cuba en Noorwegen bij de eerste Btemming ge kozen, resp. met 53 en 44 stemmen. Er waren 53 landen aanwezig. Bij de vierde stemming werd Egypte als lid van de Veiligheidsraad gekozen met 38 stemmen. Turkije kreeg er deze stemming 19. Volgens het handvest moeten ieder jaar drie van de zes niet-permanente leden van de Veiligheidsraad worden vervangen. De grote vijf China, En geland, Frankrijk, de Sovjet-Unie en de Ver. Staten zijn permanent lid. Straalvliegtuigen voor Nederland Naar het A.N.P. verneemt is tussen het ministerie van Oorlog en de Glos tervliegtuigfabrieken te Engeland een contract gesloten voor de levering van 24 Gloster „Meteor" merk IV straal jagers. Deze één persoons-straalvliegtuigen zullen op korte termijn geleverd wor den. Verder zal binnen afzienbare tijd een aantal Gloster „Meteor" merk 7 toestellen aangekocht worden. Met deze twee-persoons trainer de z.g. ,.Dual Meteor" zal men de vliegers op grotere schaal dan thans geschiedt kunnen opleiden voor het vliegen met straalvliegtuigen. Volgens dit legercommuniqué zyn de opstandelingen in het bezit van de stad en worden zij door Republikeinse artillerie bestookt. Naar verluidt zijn aan beide zijden 1.000 doden en gewon den te betreuren. De stad is zonder voedsel en 30.000 vluchtelingen, door de opstandelingen bedreigd, trekken oostwaarts naar Bodjonegoro, aldus het communiqué. Mohamed Natsir, de Republikeinse minister van voorlichting, heeft giste ren te Djokja de klacht geuit, dat de Nederlandse berichtgeving over de op stand „verdraaid" is. Suriname op weg naar zelfbestuur Gouverneur Huender heeft Donder dag een besluit gepubliceerd, waarin de macht van het college van alge- Keen bestuur in bijzonderheden wordt aangegeven. Het is een voorname stap 111 de richting van zelfbestuur en geeft bet huidige, uit 5 man bestaande col lege de macht over bestuursambtena ren, politie en het goedkeuren van de begroting. Het besluit bevat een lijst van 66 -gevallen, die vroeger onder de competentie van de gouverneur vie len, maar waarover thans het college van algemeen bestuur beslist, o.a. de bevoegdheid om niet-burgers toe te laten of uit te wijzen, het burgerschap te verlenen, verzoeken tot het delven V'an delfstoffen of houthakken toe te ^en, studiebeurzen te verlenen enz. Verwachting, geldig tot heden avond: Koude ochtend met aan vankelijk hier en daar nevel of Kist. pverigens droog en vrij zon nig weer met voornamelijk in het Noorden van het land enkele overdrijvende wolkenvelden. On geveer dezelfde temperatuur als Vrijdag. Zwakke tot matige en langs de Wadden-eilanden later vrij krachtige Oostelijke wind. MEISJES EN JONGENS, vandaag beginnen we met een belangrijk bericht voor jullie. Een grote Ameri kaanse krant, de „New York Herald Tribune" heeft een internationale op stelwedstrijd uitgeschreven, waaraan scholieren van 16 en 17 jaar uit 16 lan den zullen deelnemen, w.o. Nederland. De bedoeling is, dat de deelnemers, die een behoorlijke kennis moeten hebben van de Engelse taal, een opstel schrijven met als onderwerp „the world we want" de wereld, zoals wij die wensen. De op stellen mogen in de landstaal van de deelnemer worden geschreven. De mi nisteries van onderwijs zullen in samen werking met de Amerikaanse gezant schappen en ambassades, de opstellen bestuderen en de 10 beste per land er uit kiezen. Kort daarop zal elk land worden be zocht door een vertegenwoordiger van de „New York Herald Tribune" en zal tenslotte uit elke groep van de 10 over gebleven inzenders een jongen en een meisje kiezen. De prijswinnaars, 32 in totaal, wordt een gratis verblijf van 10 weken in de Verenigde Staten aange boden. Leuk! Kun je koffiedrinken bij Truman en een duik nemen in de Nia- gara. Prijswinnaars uit Noord-Holland wordt verzocht hun foto in te zenden aan dit blad. HILVERSUM HEEFT een 100-jarige. Onze gelukwensen! Het is opa G. van Leeuwen, een krasse praatgrage man, die vele jaren tuinder was in Boskoop. Hij heeft 39 kleinkinderen en 50 ach terkleinkinderen, aan wie hij genoege- lijk te vertellen weet uit de goede oude tijd, toen de borrel 3 centen was en de sigaren vijf voor een dubbeltje. Het Rijkspolitiecorps heeft per collecte zes 1 radiotoestellen bijeengebracht voor de Niwin. Een Haarlemse journalist, die 1 IJ/. 'li' I A I 1 gen bii het kasteel van de Pruisische ICT Wil (f Cf I WCfVCTfl llaal nilia ll\a eeuwen lang is gebruikt voor grote mi litaire parades, wordt door de Sovjets omgebouwd tot een sportstadium met een capaciteit van 25.000 mensen. De Amerikaanse regering neemt stappen tot het ontwerpen van een nieuw soort vrachtschip, dat in geval van oorlog in groten getale kan worden geprodu ceerd. Te Montreal heeft de Neder landse consul-generaal uit naam van koningin Juliana het officierskruis in de orde van Oranje Nassau uitgereikt aan luit.-kol. G. L. W. White van het Canadese leger, die heeft deelgenomen aan de bevrijding van Nederland. deining had veroorzaakt op Schiphol, door te lopen waar hij niet mocht ko men, werd veroordeeld tot 40 gulden boete. In het komende winterseizoen zullen de vier grote Nederlandse om roepverenigingen in samenwerking met België, Frankrijk, Engeland en Luxem burg een aantal uitzendingen verzorgen. De Kon. Ned. Academie van weten schappen heeft de Lorentz-medaille der academie toegekend aan prof. dr. H. A. Kramers te Leiden. £JE HEER PETERS uit Woudenberg is verliefd en verloofd maar zijn geluk is niet volmaakt. Zijn aanstaan de schoonvader heeft iets tegen hem. En maakte ,dit gisteravond duidelijk door hem van zijn motorrijwiel te sleu ren, over de grond te dweilen en met een mes te steken in armen en borst. De verliefde ligt in het ziekenhuis, de schoonvader is uit de circulatie geno men. Het departement van onderwijs in Paramaribo heeft de namen van negen jongens en een meisje van Surinaamse scholen bekend gemaakt, die een studie beurs hebben gewonnen, om hun stu die aan een Nederlandse universiteit voort te zetten. Te Moskou zijn door de rechtbank voor het stelen van 75 stukken huishoudzeep en 500 kilo vet zuren met gebruikmaking vai. valse pa pieren, de navolgende gevangenisstraf fen opgelegd: twee van 25 jaar, een van 20 jaar, een van 15 en vijf van 10 jaar. Te Florida hebben 44 walvissen zich op het strand geworpen. De meeste van deze zoogbeesten varieerden in lengte tussen de drie en vijf meter. Ze stier terug te slepen in het water. Maar ze zwommen onmiddellijk weer naar de kust. Collectieve zelfmoordpoging van walvissen! Te New York wordt de eer ste volledig uitgeruste school gebouwd voor verlamde leerlingen. Er zijn o.a. lokalen voor psycho-therapie en me disch onderzoek. De „Union Minière" de grootste mijnonderneming in de Belgi sche Congo, :al een som van 60 mil- lioen Belgische Francs beschikbaar stel len om de toestanden in de dorpen te verbeteren waar de organisatie zijn werkkrachten vandaan haalt. De cost gaet voor de baet uyt! JTN HIER VOLGT het aangrijpen de drama van de schipper, de zieke hond en de Poolse vlag. In de loop van de vorige week liep een Poolse trawler de haven van Gdynia binnen. De zich aan boord bevindende scheepshond was ziek. De schipper, een IJmuidenaar (vele dezer Poolse sche pen varen onder goeddeels Nederland se bemanning) verzorgde het dier en wilde bij het binnenvaren het vuil, dat de hond had gemaakt, opruimen. Hij gebruikte daarvoor het eerste stuk doek dat in zijn bereik kwam. Dit bleek even later een poolse vlag te zijn. Een Poolse medeopvarende zag dit, deed aangifte bij de politie te Gdynia, de Nederlandse schipper werd gearresteerd en tot veertien dagen ge vangenisstraf veroordeeld. De hond voelt zich weer kiplekker, jawel, dank u! Voor de filmenthousiastelingen: Douglas Fairbanks Jr. en zijn ega Ma- ry Lee Epling komen Dinsdag naar Amsterdam en zullen enkele dagen in ven spoedig. Men heeft gepoogd een I de buurt van het Leidseplein gaan paar, die in leven waren gebleven weer 1 winkelen. De Lustgarten, die is gele- SPREKEND GEWETEN: De Tsje- choslowaakse gezant in Denemarken is afgetreden. Hij verklaarde de diplo matieke dienst van zijn land te verlaten gedeeltelijk om gezondheidsredenen en gedeeltelijk omdat hij er zeker van was, dat de ontwikkeling in Tsjecho- Slowakije niet in overeenstemming was met de door de stichters van de republiek gelegde grondslagen. De Ame rikaanse Export-Import Bank heeft af wijzend beschikt op het verzoek van Israël om een lening van 100 millioen. De Amerikanen hebben goedgevonden, dat het Tsjechoslowaakse vliegtuig, waarvan de piloot onder dwang naar München moest koersen, naar Tsjecho- Slowakije terugkeert. ZENUWSCHEUT TOT SLOT: De Engelse, Amerikaanse en Franse hoofd controleurs van het Berlijrtse luchtvei- ligheidscentrum, hebben bij hun Sovjet collega geprotesteerd, daar er zeven overtredingen van de vliegregels heb ben plaats gehad gedurende de lucht- manoeuvres van de Sovjets in de ge allieerde luchtcorridors naar Berlijn. Waarom Marshall naar Washington ging Volgens de „Chicago Tribune" keer- oe Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, deze week uit Parijs naar Washington terug „om zich persoonlijk te verzetten" tegen het plan van president Truman, een spe ciale afgevaardigde -naar Moskou te zenden. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse radio werd op dezelfde dag, dat het Witte Huis be kend maakte, dat Marshall naar Wash ington was ontboden, een rede .van president Truman voorde radio afge last. Volgens deze woordvoerder had een vertegenwoordiger van het Witte Huis zendtijd aangevraagd voor een niet-politieke redevoering van Tru man, waarin deze bekend gemaakt zou hebben, dat Fred Vinson, opperrechter van het Hoog Gerechtshof, met een speciale missie naar Moskou zou gaan. De Berlijnse kwestie Wysjinsfci en Bramuglia, de Argen tijnse minister van Buitenlani» e Za ken, die thans voorzitter is van de Veiligheidsraad, hadden gisteren een onderhoud van een uur over de kwes tie Berlijn. Naar vernomen wordt, werd de bijeenkomst op een „neutrale" plaats gehouden. Bramuglia wilde de Sovjet-delegatie polsen over de even tuele gedragslijn van de Veiligheids raad t.a.v. de kwestie Berlijn. Bramug lia en vijf andere leden van de raad, die niet direct bij de kwestie betrok ken zijn, zouden later op de dag weer bijeenkomen om over de volgende stap te beraadslagen. In Indonesië gevallen De regering maakt bekend, dat in dc afgelopen week tot haar leedwezen de navolgende verliezen zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: sold. A. Mulder, legernr. 250120092, af komstig uit Uddel (Gld), gesneuveld 2 October 1948. Koninklijk Ned. Ind. leger: Jav. sold. 2e kl. Mirans, stbnr. 19479, af komstig uit Indonesië. Gesneuveld 21 September 1948. De Koninklijke Marine heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Commissie voor de koningskwestie Een Belgische commissie van 65 des kundigen, onder wie ministers van staat, vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties, hoogleraren, leden van de balie, vertegenwoordigers van de nationale raad van verzet, oud strijders. vertegenwoordigers van het Vlaams-Economische Verbond enz., zal een onderzoek instellen naar de Ko ningskwestie. De commissie zou binnen drie maanden verslag moeten uitbren gen aan het parlement, dat aan de hand hiervan zou moeten vaststellen of de vorst al of niet naar België kan terug keren. DODELIJKE VERKEERSONGEVALLEN Te Soest is de koordirigent en kunst schilder Jan Bartelsman het slachtoffer geworden van een motorongeval. Hij xwam met zijn motor in botsing met 'n auto en werd op slag gedood. Te Amsterdam moest een 33-jarige rijwielhersteller plotseling voor een voetganger uitwijken, met het noodlot tige gevolg dat hij door een personen auto werd gegrepen. Enkele uren later is de man aan zijn verwondingen over leden. VOORZORGSMAATREGELEN IN CANADA De Canadese minister van defensie, Brooke< Claxton, heeft verklaard, dat Canada overweegt een voorraad stra tegisch oorlogsmateriaal aan te leggen omdat de „onverzoenlijke houding" van de Sovjets de mogelijkheid van 'n nieuwe oorlog had vergroot. AMERIKAANSE MANOEUVRES Het hoofdkwartier van de Atlantische afdeling der Amerikaanse vloot heeft bekend gemaakt, dat van 1 tot 23 No vember 65 oorlogsschepen en 30 lucht eskaders zullen deelnemen aan Ame rikaanse manoeuvres in het Noordwes telijk deel van de Atlantische Oceaan. De oefeningen hebben ten doel gege vens te verkrijgen over vlootoperaties in het koude eebied. GENERAAL SLIM BRITS STAFCHEF Het Britse departement van Oorlog heeft Vrijdagavond medegedeeld, dat generaal sir William Slim is benoemd tot chef van de Britse Imperiale ge nerale staf als opvolger van veldmaar schalk Montgomery, die benoemd is tot voorzitter van het comité van op perbevelhebbers van de verdedigings- raad der West-Europese Unie.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1