Stad, m OmqeowQ DE FILMS VAN DEZE WEEK Tentoonstelling „Toekomstig Den Helder door Burgemeester Ritmeester geopend Als „Den Haag'' nu ook maar meewerki DORUS RIJKERS Vrouwen staan op de bres De Nutsspaarbank in September Het a.s. Sint Nicolaasfeest Jonge Missie-Bisschop komt Provinciale expositie in Alkmaar") naar onze stad 1 Nieuws van Hermes TIVOU: „Olympische Spelen 1948" Jeugddienst in de Lutherse Kerk Nieuwtjes van de havenkant DE WITTE: ..Sensatie om Tosca" Voor Klasse-meubelen Fa. T. C. GOVERS Bazar werd een succes K.V.H.-nieuws Benodigd 25 30 mille Plannenvoor een grootse opzet STAM STOOMT Laatste zomerconcert Leg er des Heits Weringen. „Onder de loupe'' trad op Verkeersongevallen Een groot aantal antoriteiten, genodigden en belangstellenden was dan gister middag in de bovenzaal van het distributiekantoor aan de Spoorstraat verenigd om de officiële opening bij te wonen van de tentoonstelling „Toekomstig Den Helder" waarover wij reeds schreven. Onder hen bevonden zich naast het ge meentebestuur van Den Helder Ir. J. F. A. Alozery dir. van Openbare Werken, de stedebouwkundige prof. Wieger Bruin, vertegenwoordigers van Gedeputeerde Staten en het Departement, mej. ir. v. d. Ban van de Prov. Planologische Dienst te Haarlem, marineautoriteiten, burgemeesters der omliggende gemeenten en vele anderen. Even na half drie was het burgemees ter Ritmeester, die het woord nam om zijn openingsrede uit te spreken. „Eindelijk is het dan de gemeente Den Helder beschoren om met een tentoon stelling te komen, een tentoonstelling, die een beeld geeft van wat wij ons als het toekomstige Den Helder gedacht hebben. Deze expositie is meer dan noodzakelijk. In de eerste plaats voor de burgers van Den Helder zelf om zich een beeld te kunnen vormen van de wijze waarop hun stad herbouwd zal worden. Herbouwd, want de schade is groot geweest. In 1940 bevatte de stad 9700 panden, daarvan zijn er 1800 afge broken en werden er ruim 2000 ver broken en werden er enige honderden verwoest. Zo is een aanzienlijk deel van de stad verdwenen. Tijdens de oorlogsdagen reeds spitste men zich op de opbouw van onze stad. De bevrijding kwam, maar het parool was nog afwachten. Men wist nog niet wat er van Den Helder zou worden. Be loften over de terugkeer van de Marine waren er wel, maar de zekerheid was nog verre. Doch thans is het voor deze stad noodzakelijke en gelukkige besluit genomen en heeft de minister van ma rine zelfs gezegd, dat de Marine in Den Helder voor 1952 behoefte heeft aan ruim 3700 woningen. Wij denken dan in dit verband ook nog aan de 10.000 be woners van Den Helder, die nog niet in de stad konden terugkeren en dat toch so graag willen. De plannen staan nu op papier en over de verwerkelijking hebben wij goede hoop. Maar materiaal en arbei ders ontbreken nog te veel en ook de financiën. Steeds is nog het wachten op een vlottere gang van zaken in Den Haag en het moet mij van het hart dat het daar moeilijk is zijn zaken behar tigd te krijgen. Het is zeer eenvoudig om te zeggen zo en zoveel woningen, maar men moet ook van de noodzaak van hulp daartoe doordrongen zijn. Dorus Rijkers was een groot man. Hij was de vertegenwoordiger van de garde der blauwe zeerid ders, van de redders uit een vorige generatie en nog daarvóór. Hij was de Koning, al bewoonde hij geen paleisZijn rijk was de zee, die hij kende als weinig anderen. Da ar in de helse storm nachten klonk tussen het bulde ren van de grondzeeën door zijn bevelende stem, daar stuurde hij met vaste hand de reddingboot door de duisternis naar de plaats waar een schip zat.. Waar mensen in angstige vertwijfeling zich vastklampten aan mast of touw werk.... Opa Dorus, zoals men deze be woner van Oud Den Helder later noemde, was een held, een man, die zijn leven waagde, honder den malen om in doodsgevaar verkerenden te sleuren uit de klauwen van een razend gewor den zee. Een kerel.... Tijdens zijn leven is hem daar voor de dank zeker gebracht. Op zeker moment wees een opinie onderzoek zelfs uit, dat Dorus Rijkers de populairste man van zijn land bleek te zijn. Hem werd een reis naar Parijs aangeboden. Daar legde hij een krans op het Graf van de Onbekende Soldaat, bracht hij een bezoek aan de Opera, maar Uvel Dlawnurg, die hem begeleidde, moest tenslotte toch maar voor Opa een zeeman zoeken om een partijtje te bil jarten en een „neutje" te pak ken.... Dorus Rijkers hield niet van die „kouwe drukte".... Tenslotte moest ook hij het roer uit handen geven. Bij het Helden der Zeeplein aan de dijkvoet werd na zijn dood een borstbeeld geplaatst van Dorus. Zó dicht bij de zee, waar op zijn levenswerk lag. De mak kers, die na hem voor altijd de ogen sloten, maakten hun laat ste tocht voorbij dat borstbeeld, voorbij de Koning der mensen redders. De oorlog kwam. Het Oud Den Helder verdween.Het beeld van Dorus Rijkers verdween. Maar het is bewaard gebleven en,... Op de tentoonstelling „Toekom stig Den Helderziet men in het plan Oud Den Helder bij de dijk drie hoven, bestemd als wonin gen voor oud-redders en gefinan cierd door het Dorus Rijkers fonds, geprojecteerd en daar zal ook straks het beeld van Dorus komen te staan. Daar, waar eens zijn stem de mannen aanspoorde zich te haasten. „Naar de boot, er zit een schip!" En dat is goed Want de herinne ring aan deze grote zoon van onze stad mag niet vervagen. Hij was een voorbeeld.' De moeilijkheden zijn bovendien niet in ruststand, hun aantal neemt nog steeds toe. Wij wijzen dan op de nor male groei van de stad zelf. In 1940 waren er bij een inwonertal van 38.000 4800 schoolgaande kinderen, dat is nu bij 33.000 inwoners reeds 6550! Een cij fer, dat b.v. reeds duidelijk de grote behoefte aan scholen illustreert; om maar niet te spreken van uitbreiding van openbare gebouwen en instellingen voor culturele doeleinden, die men niet kan verwaarlozen. Maar wat ons betreft, wij zijn gereed om aan te pakken en de heer Wieger Bruin zal u aan de hand van het ge- exposeerde nu een toelichting op die plannen geven" Reeds was een aantal boekjes „Het toekomstig Den Helder", duidelijk van inhoud en typografisch prima verzorgd, aan de aanwezigen uitgereikt en kon nu de stedebouwkundige beginnen met zijn toelichting tot de expositie, waar over wij in ons nummer van gister reeds het een en ander schreven en waartoe te zijner tijd nog wel meer ge legenheid zal zijn. Excursie door de stad Met grote belangstelling nam men kennis van de uitstekende tentoonstel ling. Daarna nam het gezelschap op uit nodiging van de burgemeester plaats in de gereedstaande autobussen om nog eens een kijkje te nemen bij enige reeds gereedgekomen objecten in Prof. Blok- straat en Billltonstraat, terwijl boven dien een bezoek werd gebracht aan de nieuwe bijgebouwen van het Gemeente lijke Ziekenhuis (op welk onderwerp wij over enige tijd nader terug komen) en de lighallen in de Donkere Duinen. Tot slot van deze interessante middag werd bij het genot van een kopje thee in het Raadhuis nog een ogenblik na gepraat over wat nu weer des te meer aller harten vervuld: De wederopbouw en de toekomst van onze goede stad, van Den Helder. De tentoonstelling zal vandaag van half twee tot half zes en van half acht tot tien uur voor het eerst geopend zijn voor het publiek. Zoals men weet is de toegang gratis. - Namens de Gemeenschappelijke actie van Nederlandse Vrouwen werd dezer dagen een open brief gericht aan Z.Exc. de minister-president, waarin nogmaals gewezen wordt op het feit, dat een groot aantal Nederlandse on derdanen tegen hun wil in de repu bliek worden gevangen gehouden. Daaronder zouden zich geïnterneerden bevinden uit de Japanse periode, krijgsgevangenen uit deze tijd en ge kidnapten na de Japanse periode. Diverse feiten worden in de open brief in bijzonderheden en met name genoemd. Daarna gaat de brief verder en zegt o.a.: „Terwijl onze landgenoten in de Ja panse concentratiekampen hun trouw aan Nederland bewezen, gaan de ver tegenwoordigers van onze regering vriendschappelijk om met de macht hebbers van de Republiek, die deze on- gelukkigen nog steeds gevangen hou den. Zes jaren na de Japanse invasie, drie jaren na de Japanse capitulatie zijn zij nog steeds van hun vrijheid beroofd. Vrouwen en meisjes worden onteerd. Vreselijke moorden hebben plaats. Wij kunnen geen woorden vinden, die vol doende uitdrukken wat in ons om gaat. Wij zijn ten diepste geschokt, wij zijn bedroefd en van afschuw vervuld. De waarheid kan lang verborgen blij ven, doch niet altijd voor wie haar zoekt, wij vrouwen hebben er naar ge zocht en haar gevonden". Deze open brief was ondertekend door het Bestuur van de Actie, n.1. mevr. A. Knoppers—Valkenier, mevr. J. Hil- lebrandtStark, mevr. W. Mendes Da Costa en mevr. W. van 't RoodGerih van Wijk. In verband met deze dingen vertrok ken enkele dames naar de Vergadering der Ver. Volkeren te Parijs om aldaar genoemde feiten aan de gedelegeerden der volkeren onder ogen te brengen. In de maand September werd op spaarbankboekjes ingelegd f 268.040,93 i vorig jaar f 382.965,49) en terugbe taald f 428.686,22 (v. j. f 342.845.67). Er werd dus meer terugbetaald dan inge legd f 160.645,29 (v. j. meer ingelegd dan terugbetaald f 40.119,82). Het aan inleggers verschuldigde ka pitaal, bij de aanvang van het jaar f 9.500 265,31. bedraagt nu f 9.406.058,37 (v. j. f 9.166.163,55). Het aantal posten van inleg bedroeg 2128 (2137) en dat van terugbetaling 2393 (2065). In September werden uitgegeven 103 (146) nieuwe boekjes, terwijl werden ingetrokken 90 (81) boekjes. In om loop zijn thans 20.116 boekjes. Onder de nieuw uitgegeven boekjes bevinden zich 21 (21) boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van fl) De lediging van 423 spaarbusjes le verde een bedrag van f 6.310,12 aan kleine besparingen op. Wij -willen op deze plaats nog even wijzen op de uitnodiging, welke door de stichting „Helderse Gemeenschap" is verzonden aan diverse verenigingen, bedrijven en instanties om Maandag avond om acht uur in Formosa bijeen te komen ter nadere bespreking van de Centrale St Nicolaasviering. In dit verband verzocht ons het Be stuur van het Helders Fanfarecorps, nu het is toegetreden tot het Centraal st. Nicolaascomité, al degenen te bedan ken, die in de loop der jaren hun steun en medewerking hebben gege ven voor het St Nicolaasfeest van het corps. Hef bestuur er nog eens de na druk op, dat h|t genomen besluit is gedaan in het belang van he{ kind. Tenslotte beveelt men het Centraal Comité nu bij de ouders aan als orga niserende instantie. Wa« ik maar regelrecht naar Beemsterboer gegaan! Demp niet de put als het kalf verdronken la Re paratie van goud en zilver is geen alle- manswerk Betrek er de vakman ln en ga regelrecht naar yMIIISSlSAA^W^OSItlUlDI»/ De Apostolus Vicarus van Makassar. Mgr. N. M. Schneiders, zal gedurende dit weekend een bezoek aan Katholiek Den Helder brengen. Hij arriveert Za terdagavond met de trein van zes uur. Daarna maakt hij een tocht door de stad in een stoet, die o.a. wordt samen gesteld uit het muziekkorps Winnubst en katholieke sport- en jeugdorganisa ties. In de kerk aan de Kerkgracht zal om zeven uur een kort entréelof plaats hebben. Zondags zal deze jonge missie bisschop om 9.15 uur zijn eerste Ponti ficale Hoogmis na zijn bisschopwijding celeberen. Voorts zullen nog enkele kerkelijke plechtigheden plaats vinden en houdt Mgr. Schneiders op die dag van 121 uur in de pastorie aan de Kerkgracht een receptie. Hermes I (heren)—Zandvoort H. Aanvang 12,30 Uur. Dit kan een pittige wedstrijd wor den. Hermes zal wel heel goed moeten spelen, willen ze het opnieuw tot een overwinning brengen. De opstelling van het elftal is dezelfde als in de vorige wedstrijden. Eechtrop H—Hennes n (heren). Aanvang 1,30 uur. Opnieuw een moeilijke opgaaf voor de mannen van Dick Dijkshoorn. Maar na Zondag weten we dat het elftal tot iets goeds in staat is. Veel succes in Wijk aan Zee. Het eerste en tweede dames zijn de ze week vrij van competitiewedstrij den. In de morgenuren zullen ze ech ter onderling uitmaken, wie nu de sterkste is. Daar nog steeds de compe titie van de onderafdeling niet begon nen is, gaan de derde elftallen en de junioren weer onderling spelen. Nog vers in het geheugen ligt het grote sportfestijn, de Olympische spe len, en voor velen is het nog steeds eert teleurstelling, dat ook zij niet eens mochten genieten van de spannende en sportieve kampen van de beste athleten uit vrijwel alle landen. Want aan span ning onbrak het op deze Spelen geens zins. Was het de ene keer het majes tueuze parcours van de ruiter Rafael Campos, een andere maal was het „onze Fanny", die het enthousiaste publiek tot grote geestdrijft bracht door haar ver bazende capaciteiten. Het is om al deze redenen een wel zeer verheugend be sluit geweest toen de cineast Castleton Knight de opdracht ontving dit grootse festijn op de film vast te leggen. En 16 dagen na de beëindigng der spelen draaide deze schitterende technicolor de première in twee Londense theaters. Opnieuw, na de jubileumfeesten, toont de film weer de grote plaats welke fcij kan innemen, Voor oen ieder, die zich voor welke sport ook interesseert, biedt deze reportage een aantrekkelijk amu sement Twee uren, een relaas van veer tien dagen sportieve strijd, uitgebeeld in levendige kleuren, dat is het resul- taal van het werk van de ruim tweehon derd filmtechnici van Arthur Rank, die hieraan medewerkten. A.s. Zondagavond, half 8: Prof. Stegenga. Aan allerlei symptomen is het steeds duidelijker te bemerken, dat de herfst in het land is gekomen. De steeds vroe ger vallende avonden, herfstkleuren en bladerval, de nevelige morgens het spreekt een steeds moeilijker te ontken nen taal. Tot een van deze symptomen kunnen we ook rekenen het feit, dat in de Lutherse kerk, Wezenstraat, de tra ditionele reeks Jeugddiensten weer zal aanvangen. En ditmaal is'besloten om beurtelings een morgen en een avond dienst te houden, zulks om aan ter zake kenbaar gemaakte verlangens te gemoet te komen. A.s. Zondagavond zal dan de eerste dezer Jeugddiensten worden gehouden. Ongetwijfeld is het een goede gedachte geweest van het bestuur van de Luther se Jeugdraad om voor deze eerste dienst prof. dr. P. Stenenga Az., bij zeer velen welbekend, uit te nodigen als voorgan ger. Prof. Stegenga nam de uitnodiging aan en zal spreken over: „Wat het kost niet een Christen te zijn". Aan het orgel zal mevr. A. Graaff-Kamp de sa menzang van bekende geestelijke liede ren begeleiden. Voorts wordt medege werkt door het Luthers kerkkoor, ge leid door de heer J. H. Keijzer. Koor en gemeente samen besluiten de dienst met een cantus firmus et figurantus-bewer- king van Psalm 138, waarbij de gemeen te de gewone melodie, het koor een te- genmelodie daar bovenuit zingt. De dienst is voor een ieder toeganke lijk; programma's worden aan alle kerk gangers uitgereikt. Hr. Ms. „Banckert", die onlangs uit de Oost in Nieuwediep terugkeerde, ligt thans bij de P.W. voor het lossen van ammunitie. Het schip zal Dinsdag middag om vier uur vandaar de Rijks werf opgaan voor het ondergaan van reparaties. Hr. Ms. Zwaardvis is volgens pro gram gister weer naar Rotterdam ver trokken. Voor de bonte avond van de Werf- sportvereniging, die hedenavond om acht uur in Casino wordt gegeven ten bate van de NIWIN-kerstpakketten- actie, zijn nog kaarten verkrijgbaar n.1. tijdens het plaatsbespreken hedenmid dag van 24 uur aan de zaal en des avonds voor zover nog voorradig. In de Staatcourant van 23 Sept. j.1. is gepubliceerd de beschikking tot vrij lating van de prijzen voor strandschel pen 1948. Wederom brengt ons 't filmprogram ma van deze week een operafilm, „Sen satie rond Tosca". Maar hoe geheel an ders dan de uitmuntende verfilming van Verdi's „Rigoletto". „Sensatie rond Tos ca" is een boeiend verhaal uit de afge lopen oorlog. Angst en spanning, wan neer de gehate bezetters hun handen bezoedelen met moord en plundering, en haat en moedeloosheid wanneer de activiteit aan de fronten is verflauwd. Al deze dingen, die wij ons allen nog zo goed herinneren, zijn verwerkt in dit Italiaanse product, dat echter tot mid delpunt heeft de opera Tosca. Fragmen- ten hieruit worden gezongen door Eli- rabetta Barbato, Tito Gobbi en Giulio Neri. ",A -r"5 Woninginrichting Koningstraat 58-60 Telefoon 2032 De bazar, welke deze week geduren de een drietal dagen in het gebouw Palmstraat werd gehouden, is 'n groot succes geworden. Toen ds. J. Borg- hardt Donderdagavond het sluitings woord sprak en zijn dank betuigde aan allen, die zoveel werk hebben verzet om dat welslagen mogelijk te maken waren alle stands zo goed als leegge- kocht Ook de bezoekers zegde hij dank voor hun daadwerkelijke steun, die het jeugdwerk zeer ten goede zal komen. De uitslag van de verloting laten wij in volgorde der prijzen hieronder vol gen: 2385, 899, 483, 1766, 998, 1515, 995, 1155, 876, 741, 2283, 1911, 1012, 253. 954, 14, 2006. 182. 549, 2041, 2399, 1838, 34, 2316, 2253 en 2305. De prijzen kunnen a.s. Maandag des middags van 4—6 uur aan het Gebouw Palmstraat worden afgehaald. Daarna nog op Zaterdag' 16 October bij de heer Agaart. Kolenhandel, Sluisdijk- straat, van 34 uur. Opnieuw wacht onze korfballers Zondag a.s. twee zeer zware wedstrij den. Het eerste twaalftal speelt dan 's middags 2,30 uur tegen OKV T uit Oostzaan. Met inspanning van alle krachten kan een gelijk spel uit het vuur gsleept worden, doch een over winning durven wij niet direct te voor spellen. Dus KVH pakt stevig aan. Ter rein Kemphaanstraat. De opstelling van KVH 1 ziet er als volgt uit: Aanval: dames: A. Luders, C. Cra- mers; heren: A. Koster, A. Gieles. Midden: dames: J. Lokkers, C. Snoey- Claus; heren: C. Lokkers. C. Snoey. Verdediging: dames: M. Sipsma. J. Roobol; heren W. Visser, C. de Jonge. Het tweede twaalftal speelt tegen OKV 2. Dit moet een overwinning worden, willen jullie niet op de onder ste plaats terecht komen. Wij spreken dus af, KVH-ers. dat deze twee punten zeer zeker in Den Helder blijven. Aan vang 12 uur op het Terr. aan de Kemp haanstraat. De opstelling van KVH 2 ziet er als volgt uit: Aanval: dames: E. de Keyser, M Rep; heren: C. Schutte, L. Feenstra. Midden: dames: R Visser. S. Gorter; heren: H. Timmermans, C. Reynders. Verdediging: dames: H Schutte, G. Bak; heren: B.Niggendijker, P. Bak. Wij verwachten bij deze wedstrijden wederom een flink aantal korfbal-ent housiasten. De collecte, welke vorige week Zaterdag werd gehouden ten bate van j „HunianiW afö. Den Helder, bracht een bedrag van f 390 op. Voor de 27ste maal heeft de Federatie van Verenigingen voor Vreemdelin, verkeer benoorden het Noordseekanaal een provinciale vergadering gehon^ ditmaal in café Welgelegen te Broek op Langendijk. Tijdens deze bi)eenk""*®- die een zeer geanimeerd karakter droeg en onder leiding stond van Mr. D rI*' baart burgemeester van Petten en tevens federatie-voorzitter, heeft de direZ"" der federatie, de heer J. J. Dinkelberg, enige mededelingen gedaan ov« Noordhollandse expositie, die men zich voorstelt te houden in 1949. Reisv..**® gingen, autocar-ondernemingen en dergelijke organisaties zetten reizen jntni" kaar met een bepaald doel en het ligt, aldus de heer Dinkelberg op de y.y.y.'s zo'n doel te scheppen, en daarmee de magneet te vormen, die Holland uit toeristisch oogpunt nodig heeft. De kosten raamde de heer Dhrt^" berg op 25 a 30.090 gulden. (l" De tentoonstelling zou dan een beeld moeten geven van alles, wat Noordhol land boven het Noordzeekanaal de vreemdeling te bieden heeft, bijeenge bracht in een expositieruimte van 2000 m2. Men dacht aan Alkmaar als centra le plaats, dat n punt van aantrekking zou worden en zou kunnen dienen als spreidingspunt van het vacantiepubliek. Als meest geschikte tijd wilde men 4 1 6 weken (van begin Juli tot half Au gustus) voorstellen. Uiteraard ontspon zich over dit voor stel een discussie, waarbij de financiën een belangrijke rol speelden. Van be stuurszijde verr~v"°n wij later, dat ge dacht wordt aan de inschakeling van middenstand en industrie en dat men vanzelfsprekend rekent op de mede werking van het gemeentebestuur van de uitverkoren plaats. In het algemeen was men van mening, dat een dergelijk groots plan degelijke voorbereiding eist en besloot daarom het voorstel aan te houden tot de eerstvolgende werkver gadering, waarop men meer in détails zal treden. De agenda- Na een welkomstwoord van voorzit ter Breebaart en een staande herden king van de overleden algemeen voor zitter Baron Kraayenhoff en de even eens verscheiden voorzitter der VW Langendijk, de heer H. van Zuilen, werd de agenda in vlot tempo afge werkt. Aanwezig waren o.m. burge meesters van subsidiërende gemeenten, delegaties van tal van plaatselijke VW's, de heer v. d. Garde namens Ho reca en later jhr. Six van Hillegom namens de ANW. Mededeling werd gedaan door de penningmeester, mr. F. Zeiler, van toezegging van subsidie door Wieringerwaard 10.Den Helder 25.St. Maarten 10. Heerhugowaard 25.en Heems kerk (1 ct. per inwoner). In Wester blokker is een nieuwe VW opgericht; die in Medemblik zal eerstdaags haar wedergeboorte beleven. Ter verstevi ging van nodig gebleken contact met de Waddeneilanden en Friesland zullen binnenkort speciale Conferenties wor den gehouden. Het ANW-schödje Is' ttièuv ontwor pen ën kal worden uitgevoerd in drie- hoeksvorm met twee kleuren. Voorge steld werd, een speciale VW-vlag te doen ontwèrpën, die naast de nationale driekleur zou kunnen Worden gebruikt. De werkvergadering zal zich hierom trent nader beraden. De begroting voor 1949, in inkomsten en uitgaven een totaal aangevend van 8150, werd goedgekeurd, waarna de afdelingen Texel en Langedijk werden benoemd in de kascommissie, hetgeen zonder stemming kon geschieden. Min der vlot verliep de bestuursverkiezing. De heren J. Th. Schneiders (penning meester) en mr. A. Moens (Beverwijk) waren aftredend. Mr. Moens had zich wegens gezondheidsredenen genoopt gezien zich niet herkiesbaar te stellen. Nadat mr. Breebaart woorden van dank voor het vele werk aan het adres van mr. Moens had gesproken werd er drie maal een vije stemming gehouden, waarna de h- Schneiders herkozen werd en de heer W, H. Lap (Texel) zijn intrede in het bestuur ideed, na 'n „nek-aan-nek-race" met de heer De Groot (Beverwijk).Als plaats van de voorjaarsvergadering werd Schoorl vastgesteld, voor de volgende najaars bijeenkomst. werd Den Helder gesugge reerd, al dan niet in combinatie met Texel. Na de vergadering Toén hiermede het zakelijke deel van de vergadering Was afgehandeld maak te het gezelschap een rondvaart per motorboot «foor het Rijk dér duizend ei landen en bracht onder de bij uitstek deskundige leiding van- de heer Zeeman van Langedijk een bezoek aan de groentenveiling. In „Concordia" te Noord-Scharwoude werden de d«o mers vervolgens ontvangen door het meentebestuur van Langedijk, w burgemeester Schelhaas vri'endef^ woorden sprak, die beloond berden sinds 1902 Laat nu Uwnajaarskleding chemisch reinigen. Aflevering binnen 1 week. Wij verven in alle kleuren! Depót PETERS, Keizerstraat 51, Den Helder, Tel. 2467. Hedenavond om 8 uur geeft het plaatselijk muziekcorps van het Leger des Heils zijn laatste zomerconcert in de muziektent in het Julianapark. Het programma js als volgt: 1. Een Kroon met sterren, mars. Uitnodiging en waarschuwing. Jeruzalem mijn zalig thuis. Liederen van strijd. De bede van een zondaar. Het verhaal v. d. Heiland. Gered en behouden. De open Poort, mars. PERSONALIA Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het propaedeutisch examen voor civiel-ingenieur onze 1 laatsgenoot de heer W. Semeins. met een even goedwillende toesor^" van zijn ambtsgenoot van Petten D. Breebaart Ook aan de daarop' J?' gende, uiterst verzorgde lunch, werd veel complimenten gewisseld, waad de heer D. G. G. Margadant, voorzin van „Alcmaria VW" als tafelpresi^ Tot besluit van de dag werd een x- zoek gebracht aan Europa's zuurkool- en conservenfabriek van d fa. Verburg te Noordscharwoude, w«! het bedrijf met de grootste belangstel ling werd bezichtigd. Voor de afdeling Wieringen van d. Vara trad Woensdagavond in Cinema de Haan het gezelschap „Onder de loupe" op welke met een gevarieerd programma het publiek de zorgen heeft doen vergeten. De stampvolle zaal heert genoten van de muziek van Jan Vogel en zijn ac. cordeon-ensemble, de zang van Elly Rexon en Charles Aerts, de sketchei van Jan Lemaire, de imitaties van mr Oradi en de humor van Cees de Lange. Het programma, bestaande uit «n twaalftal zeer gevarieerde nummer», werd vlot afgewerkt. Aan het einde van de avond bood de heer C. Metselaar Hly Rexon en Charles Aerts bloemen aan en de gelukwensen bij hun 25-jarig zangers-jubileum. Wieringen mocht de primeur genieten van liedjes, ge zongen door Charles Aerts. Hoewel automobilisten veel last on dervinden van langs de weg spelende kinderen, schijnen vele ouders nog steeds hun kinderen hierop niet te wij zen. Niet alleen bezorgen de kinderen de bestuurders veel last, doch ook de fietsers. Ouders, let op Uw kinderen! Laat ze niet op de rijweg spelen. Woensdagavond had ter hoogte !van de Poelweg te Westerland een aanrijding plaats, welke nog tot mate riële schade beperkt gebleven is. Een van de richting Haukes komende wiel rijder werd achterop gereden door een motorfiets. De wielrijder, die zich naar het linkergedeelte van de rijweg wilde begeven, stak zijn hand uit en zwenkte om. De bestuurder van het motorrijwiel kon niet meer uithalen, zodat een botsing onvermijdelijk werd. Wie het proces en de schade zal moe ten betalen, zal de rechter wel uitma ken. In de Beltstraat reed de auto van P. C. L. op de auto van architect Z., waardoor laatst genoemde wel met de schrik vrij kwam maar toch de reis niet kon voortzetten. De heer Z. treft geen schuld. De schade wordt door de verzekering gedekt. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johannes F., z. van J A J Maisson en H W B v d Bergh. Izaak, z. van J v Roo en M C de Weert. Klaas S., z. van S ten Bokkel en T Kuijt. Gehuwd: P de Vries en A Minne- ma. E v d Veen en M P Hegeman. Overleden: Neeltje Visser, oud 54 jaar, echtg. van J Lont (te Alk maar). Ondertrouwd: Jan Zeeman en Gr. Glim. AANBESTEDING SCHILDERWERK Na gehouden aanbesteding is het buitenverfwerk aan verschillende ge meentegebouwen als volgt gegund: Fa. van 't Hart te De Haukes: het voorma lig secretariegebouw met secretaris woning, het raadhuis, de politiewo- ring in de Beltstraat, het oude school gebouw te Hippolytushoef, de onder wijzerswoning te Westerland en de o.I school aldaar, de o.l. school met onderwijzerswoning te Hippolytushoef. Gebr. Gorter: het schoolgebouw en de cnderwijzerswoning 't Oosterland. Onderhands zal worden aanbesteed het verfwerk aan de o.l. school met onderwijzerswoning te Den Oever en dc wachtmeesterswoning aldaar. Een en ander zal een uitgave ver gen -an omstreeks f 6000. BEEN GEBROKEN. De heer Drent te Westerland, die op hoge leeftijd la, kwam me» xijn fie« te vallen, waardoor hij zijn been bras- spoedig let Mii- Geneeskundige hulp wae plaatse. Door de Caltec Petroleum (Nederland) N.V. is vergunning vraagd tot uitbreiding van de benz "e pompinstallatie bij het vulstation aa° het begin van de Afsluitdijk te ve Oever, door het bijplaatsen van e tweede electrisch gedreven benfl® Pomp met een ondergrondse ben*®*" bewaarplaats van 10.000 liter. s Aan de Zeer Eerwaarde Prie*"D. r issionaris E J v Rassel te daal N.B. is vergunning verleend het geven van een smalfilmverton in het Parochiehuis te Hippolyt*15? op Vrijdag 15 October a.s. om vier voor de kinderen en om voor de volwassenen van het film j „Sortilege Exotique" 'Een wereld betovering). De in deze gemeente op 11 tember j.1. gehouden collecte hoeve van ..Het Hoogeland" (vf^. ging tot instandhouding ■ren ar kolonies) heeft f 172.63 opgebrart»-

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2