Gewijzigd Nederlands plan na federaal overleg aanvaard r Na drie weken UNO-conferentie Nog meer stakers in Frankrijk? VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Twee doden bijeen mijnontploffing Nieuwe infiltraties in West-Java Rechter Vinson niet naar Moskou Winston Churchill is pessimistisch Maandag II Oct. 1948 70ste Jaargang No. 1934 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Hoofdlijhen algemeen goedgekeurd nmsierdam heeft geen werklozen Weerbericht Plannen voor Amsterdams Sportpaleis Truman herroept zijn besluit Waarom Napoleon Waterloo verloor Havens en Spoorwegen zouden volgen Minister-president Drees Doctor Honoris Causa BUREAU: Koningstraa* 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Rayonred. C A Dekkers Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 16 ct. per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.bij vooruitbe taling, plus incassokosten Zoals bekend is zijn in de afgelopen «■eken te 's-Gravenhage besprekingen gevoerd over een schets voor een „wet bewind Indonesië in overgangstijd" tus sen de Nederlandse regering, leden van de voorlopige federale regering van In donesië en andere vertegenwoordigers. De besprekingen, welke verliepen in leer goede sfeer en oprechte verstand houding, welke de wil tot samenwer king duidelijk tot uitdrukkng brachten, werden in eerste termijn afgesloten op 5 October, waarna een kleine commis- gie, samengesteld uit vertegenwoordi gers der deelnemende groepen, werd benoemd onder voorzitterschap van dr. L. J. M. Beel. Deze commissie heeft tioh beziggehouden met nader overleg over enige artikelen, waarover in eer ste instantie nog geen algehele over eenstemming was bereikt. Dit overleg in kleine kring is zeer vruchtdragend geweest en heeft geleid tot nieuwe for muleringen, welke de gerezen geschil punten in belangrijke nate hebben kunnen overbruggen. Zaterdagmorgen werden in een ple naire zitting deze redactiewijzigingen besproken, welke na ampele overwegin gen en na wijziging van enkele onder delen werden aanvaard. Van de zijde der Indonesische verte genwoordigers verneemt het ANP dat de hoofdlijnen van het Nederlandse voorontwerp, dat als basis bij dit over leg diende, algemeen werd aanvaard. Voor de nog overblijvende geschilpun ten is eveneens een bevredigende for mulering gevonden. Ten aanzien van het militaire vraag stuk is een bepaalde formulering ge vonden, waarbij alle partijen zich ten slotte hebben neergelegd. Uiteraard oefent de hoge vertegenwoordiger het oppergezag uit over alle in Indonesië aanwezige strijdkrachten. Echter zullen deze strijdkrachten in Indonesië niet worden gebruikt door de hoge verte genwoordiger dan na overleg met de FIR (Federale Interimregering). Raad- In het Betuwse dorp Driel stuitten Zaterdagmiddag arbeiders bij het gra ven van een sloot in de nabijheid van hun woning op een mijn. De mijn ont plofte en de oudste van de mannen, ze kere G. Hendriks, vader van zeven kin deren, werd evenals zijn 17-jarige zoon Gradus op slag gedood. Twee dochter tjes van Hendriks zijn met ernstige ver wondingen naar een ziekenhuis te Arn hem vervoerd. De huizen in de omtrek werden door de ontploffing zwaar be schadigd. Drs. A. Kaan, hoofd van de sociaal- economische afdeling van de gemeente lijke dienst voor Sociale Zaken te Am sterdam, heeft verklaard, dat de ar beidsmarkt in de hoofdstad op het ogenblik in een evenwichtstoestand verkeert en wel op een dusdanig punt, dat Amsterdam geen werkloosheidspro bleem heeft en men zelfs zou kunnen zeggen, dat Amsterdam geen werklozen heeft. Bokser Quentemeyer gearresteerd De Rijkspolite heeft als vervolg van de in samenwerking met de douane-re cherche opgerolde' smokkelaffaire te Enschede, thans ook de zwaargewicht bokser Rudi Quentemeijer gearresteerd. Het onderzoek wees uit, dat Q. bij her- baling zelf waren over de grens bracht, zowel naar als uit Duitsland en in deze oauw samenwerkte met de landbouwer Sch. te Enschede, die als hoofdman Wordt beschouwd in een grote smok- belzaak. Quentemeijer heeft een be kentenis afgelegd. ACTIVITEIT VAN STERN-GROEP. Leden van de groep Stern hebben Zaterdagochtend tevergeefs gepoogd de Sevangenis te Jaffa te overrompelen °m de aldaar gevangen gehouden le den van hun groep te bevrijden. Verwachting tot Maandagavond. Koude ochtend met aanvankelijk bier en daar nevel of mist, die echter snel verdwijnt. Overigens droog weer en tamelijk zonnig Weer met enkele overdrijvende wolkenvelden in de hogere niveaux. Zwakke tot matige Zuid-Oostelij ke wind. 's Middags vrij warm voor de tijd van het jaar. pleging van de FIR door de hoge ver tegenwoordiger is dus, wanneer het gaat over een gebruik van de strijd krachten voor binnenlandse doeleinden, verplichtend gesteld. Voorts zal de FIR een eigen strijd macht ter beschikking krijgen ter handhaving van de inwendige rust en veiligheid. De FIR wordt het budgetrecht ver leend. Over een aantal vraagstukken van financiële en economische aard zal echter het overleg op een later tijd stip worden voortgezet Over het algemeen is men in kringen van de federalisten niet ontevreden over het verloop van de besprekingen. Uit Republikeins gebied in Midden- J'ava komende, goed bewapende benden hebben pogingen gedaan, zich te ver zamelen op de hellingen van de Goe- noeng Sedakeling en de Goenoeng Te- lagabodas (resp. 1650 en 2200 m: in het grensgebied tussen West- en Midden- Java), nadat het in het regentschap Ga- roet geruime tijd rustig was geweest. Bij de deze infiltrerende benden slo ten zich Republikeinse strijdkrachten aan, die indertijd geen gehoor hebben gegeven aan de order tot evacuatie. Bij het optreden van Nederlandse troepen werden deze benden zonder verliezen aan Nederlandse zijde uiteengeslagen. De plannen voor de bouw van een Sportpaleis te Amsterdam nemen vaste re vorm aan. Naar bekend is 't terrein, waar het gebouw zal komen te staan, reeds gereserveerd, n.1. aan het Wester- scheldeplein. Er is inmiddels een raad van bijstand gevormd, onder voorzitter schap van burgemeester d'Ailly, waar in vooraanstaande personen uit han delskringen, het bankwezen, de indu strie en culturele kringen zitting heb ben genomen. Dezer dagen zijn vertegenwoordigers van enkele landelijke sportbonden en hun respectievelijke afdelingen bijeen gekomen ten einde na te gaan aan wel ke sporttechnische eisen het gebouw zal moeten voldoen. In December zal 'n tweede bijeenkomst worden gehouden. Men wil het sportpaleis dusdanig op zetten, dat er wedstrijden in de volgen de takken van sport kunnen worden gehouden: wielrennen, boksen, ijs hockey, kunstrijden, athletiek, turnen, kegelen, volleybal, basketbal, tafelten nis en paardensport. Zalen voor trai ning en vergaderingen zullen eveneens in de bouwplannen worden opgenomen, terwijl het sportpaleis zal worden ge combineerd met een congres- en ten toonstellingsgebouw. 15.000 tot 20.000 toeschouwers zouden de tribunes kun nen bevatten. De besprekingen met de voorlopige Federale Regering werden Zaterdag afgesloten. V.l.n.r. Prof. Mr. C. P. M. Romme, Porf. Hoesein Djajadiningrat, Mr. W. F. Schokking, Dr L. J. M. Beel, Mr. J. R. H. van Schaik, Minister-President W. Drees en Mr. E. M. J. A. Sassen. FRANZ LEHAR ERNSTIG ZIEK. Franz Lehar, de Oostenrijkse compo nist, die de muziek voor „Het vrolijke weeuwtje" schreef, ligt zwaar ziek in zijn woning te Bad Ischl bij Salzburg. Men heeft de zieke bloedtransfusies toegediend. Op het ogenblik is hij bui ten levensgevaar. President Truman heeft Zaterdag avond medegedeeld, dat hij het plan om rechter Fred Vinson naar Moskou te zenden, op advies van George Mar shall, de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, heeft laten varen. In de verklaring werd verder gezegd, dat het de bedoeling was geweest Vinson te zenden „om te pogen de Sovjetrussi- sche leiders de ernst en de oprechtheid van de gevoelens van het Amerikaanse volk" ten aanzien van het probleem der atoomenergie te doen begrijpen. Truman legde zijn verklaring af na twee besprekingen met Marshall. Verklaring van Marshall George Marshall, heeft Zaterdag avond op een persconferentie catego risch en herhaaldelijk ontkend dat er ooit enige kwestie of verschil van me- nipg tussen Truman en hem geweest was. G. B. Shaw heeft in een brief aan het weekblad „Statesman" uiteengezet, waarom zijns in- ziens Napoleon de Slag bij Wa terloo verloor. Het kwam door dat Napoleon, aldus Shaw, zich niet kunnende losmaken van de klassieke regelen der leerboek strategen, geen gevecht wilde beginnen op nat gras. „Hij lever de zijn laatste slag precies zoals hij de eerste geleverd had, en verloor deze doordat de boeken zeiden, dat men nimmer een ge vecht met cavalerie moest begin nen op bedauwd gras, doch moest wachten tot het gras was opgedroogd. Hij wachtte twee uur en gaf aldus Blücher de tijd met zijn Pruisen naar voren te dringen en hem de overwin ning voor de neus weg te kapen, welke hij zichzelf had voorgesteld in de namiddag te behalen". Grote kwesties nog niet veel verder Men is te Parijs algemeen van gevoe len, dat thans, na drie weken vergade ren van de V. N. de grote kwesties, voorzover reeds in bespreking gekomen, niet veel nader tot een oplossing zijn gebracht. De gebeurtenissen in het hoofdkwartier van de V.N. werden in de afgelopen week gedomineerd door het debat over de Berlijnse kwestie in de Veiligheidsraad, de stroom van re soluties over de atoomenergie en het begin van de besprekingen over het Sovjet-Russisch ontwapeningsvoorstel. Zowel de kwestie Berlijn als die van de atoomenergie zijn thans, na de specta culaire behandeling ervan het hoofd orgaan van de V. N. in rustiger omge ving gebracht. Inzake de Berlijnse kwestie stellen zes leden van de Veiligheidsraad, die niet rechtstreeks bij de kwestie betrokken zijn, achter hermetisch gesloten deuren pogingen in het werk om een manier te vinden, als bemiddelaar te kunnen op treden. Men verwacht, dat deze bemid delingspogingen er op gericht zullen zijn nieuwe rechtstreekse besprekingen in de raad der vier ministers van buiten landse zaken te stimuleren, waarbij men zich echter wel realiseert, dat een der gelijk ingaan op de voorstellen van Mo- lotof slechts zal kunnen geschieden na opheffing van de blokkade van Ber lijn" Wat betreft de kwestie van de atoom wapens wordt algemeen aangenomen, dat het Sovjet-Russisch voorstel een aanwijzing betekent, dat de situatie, waarin het werk van de commissie voor de atoomenergie is vastgelopen, thans niet meer bestaat. Men kan moei lijk zeggen, dat hiermede de kwestie nader tot een oplossing is gebracht. De Belgische afgevaardigde zeide, dat er geheel geen reden bestond om erg optimistisch te zijn en de Amerikaanse en Britse sprekers deden duidelijk uit komen, dat zij de Sovjet-Russische stap met vrijwel algeheel wantrouwen be schouwen. De overvloed van resoluties ten aanzien van de kwestie der atoom wapens heeft het instellen van een speciale subcommissie nodig gemaakt, welke pogen moet deze voorstelling te coördineren voor nadere behandeling in voltallige vergadering. Ook het werk der andere commis sies is tot nog toe in een begin-stadium gebleven. In de economische en trust- schapscommissies werd de aandacht ge vestigd op koloniale problemen. De Ne derlandse politiek ten opzichte van Indonesië werd bij verschillende ge legenheden van Sovjet-zijde aangeval len. De bespreking van de preambule van de verklaring der rechten van de mens in de commissie voor sociale humani taire ert culturele aangelegenheden, .waarbij de Nederlandse gedelegeerde, dr. de Beaufort, zal voorstellen tót uit drukking te doen komen, dat „de rechten van de mens gebaseerd zijn op de verbouwing van de mens tot God en 's mensen onsterfelijke bestemming", is uitgesteld tot nadat men het over alle dertig artikelen van de verkla ring eens geworden zal zijn. Toen hem werd gevraagd waarom hij zich verzet had tegen een bezoek van Vinson aan Moskou, zeide Mar shall dat hij hiervoor twee redenen had: de Veiligheidsraad stond op het punt, de Berlijnse kwestie te bespre ken en zou tevens Dinsdag de kwestie van de atoomenergie behandelen. On der deze omstandigheden zou er mis verstand kunnen ontstaan door 'n een zijdige acte van de Verenigde Staten. Op het ogenblik was de sterkste troef van de westelijke mogendheden de vol maakte eenheid van Engeland en Frankrijk, die groter was dan ooit in de laatste zes maanden. Frankrijk wenst niet opgeofferd te worden Volgens „The People", zou Frankrijk aanvankelijk de benoeming van Mont- gomery tot voorzitter van de westelijke verdedigingsraad van de hand hebben gewezen, „omdat men te Parijs had ver nomen, dat volgens het verdedigings plan voor het westen Amerikaanse troe pen slechts op de Britse eilanden, in Noorwegen en Portugal werden gecon centreerd, terwijl Frankrijk en Neder land en België de stoot van de aanval ler zouden kunnen opvangen. Frankrijk wenste niet opgeofferd te worden en daarom liet Marshall het plan varen en beloofde hij Frankrijk wapens en hulp in de vorm van een pacht- en leenover- eenkomst met ingang van het volgend jaar. Dewey keurde dit goed e I daarop aanvaardde Frankrijk Montgomery". Volgens „The People" wordt thans een nieuw verdedigingsplan voor West- Europa besproken. Rijkspolitie op zoek naar luchtpiraten Naar aanleiding van de diefstal van 1099 diamanten te Bangkcjc op de lucht lijn Amsterdam-Batavia zullen twee Nederlandse ambtenaren der Rijkspoli tie naar Bangkok vertrekken om een onderzoek in te stellen. In overleg met de KLM zijn veiligheidsmaatregelen in gevoerd. Zo zijn en blijven een aantal ervaren rijksrechercheurs gestation- neerd. De KLM-bemanningen staan boven iedere verdenking. In Karachi waar voor f 500.000 aan diamanten uit een postzak gestolen werd, bleek het Nederlandse touw. dat om de postzak zat, vervangen te zijn voor een touw van Indische oorsprong, dat men in ons land niet kent. De goudstaven die onlangs uit een KLM-vliegtuig in Egypte verdwenen, zouden in de woestijn gevonden zijn, doch de Nederlandse Rijkspolitie heeft te Cairo in samenwerking met de Egyp tische politie vastgesteld, dat het kistje goud door de bewakers van het vlieg veld bij Cairo gestolen werd. BERLIJNSE VERKIEZINGEN. De gemeenteraad van Berlijn, die in de Britse sector heeft vergaderd, heeft besloten de gemeenteraads-verkie- zingen te Berlijn op 5 December 1948 l vast te stellen. Bewapening van de Noorse koopvaardijvloot Het te Oslo verschijnend blad „Vaart Land" meldt vernomen te hebben, dat plannen worden opgesteld voor bewa pening van de Noorse koopvaardijvloot. Aan de defensie-commissie is 't nemen van verschillende maatregelen in dit verband voorgesteld. Over het tijdstip van eventueel uitvoeren der plannen is niets beslist, aangezien dit een kwestie is, die door het parlement behandeld moet worden. DE „ZES NEUTRALEN" BIJEEN. De afgevaardigden der zes „neutra len" zijn Zaterdagochtend in het Palais de Chaillot te Parijs in besloten ver gadering bijeengekomen. De Argen tijnse minister van buitenlandse zaken, Bramuglia, trad als voorzitter van de bijeenkomst op, die van beslissende aard schijnt te zijn, voor de bemidde- lngspogingen van de zes „neutralen" ter regeling van het Berlijns geschil. MACKENZIE KING MOET RUST HOUDEN De eerste-minister van Canada, Mack- enzie King, moet op medisch advies vol ledig rust houden. Hij zal niet kunnen deelnemen aan de besprekingen der eerste-minister van 't Gemenebest die heden te Londen beginnen. De mijnstaking in Frankrijk, waarbij ongeveer driehonderdduizend man be trokken is, gaat vandaag haar tweede week in en men vreest dat de staking zich zal uitbreiden tot spoorwegen en havens. De communistische mijnwer kersleider Auguste Lecoeur verklaarde Zondag te Lens, in het hart van het mijngebied, dat, hoe langer de staking duurt des te vastbeslotener de stakers zullen worden. De toestand bij de staalindustrie in Oost-Frankrijk, waar ook gestaakt wordt, blijft gespannen nadat vorige week botsingen tussen de veiligheids politie en de stakers zijn voorgevallen. Door parochie-geestelijken in het de partement Meurthe te Moselle, waar Zondag botsingen zijn voorgevallen, is van de kansel een brief voorgelezen, De Senaat der Nederlandse Econo mische Hoogeschool heeft besloten aan de heer W. Drees, minister-president, en aan de heer Paul Rijkens, president-di recteur van de Lever Brothers en TJni- ler N.V. het doctoraat in de economi sche wetenschappen honoris causa te verlenen. De erepromoties zullen plaats hebben op Maandag 8 November a.s., de Dies Natalis der Nederlandse Econo mische Hoogeschool. De Senaat heeft als promotor van de heer W. Drees aan gewezen Prof. Mr. C. W. de Vries en als promotor van de heer P. Rijkens, Prof. Dr. J. Wisselink. Prins Bernhard in Zweden Z.K.H. Prins Bernhard is gisteroch tend met zijn Dakota van Soesterberg opgestegen en enige uren later op het vliegveld Bromma bij Stockholm ge land. De Prins is vergezeld van de chef staf van de inspecteur-generaal Konink lijke marine, kapitein-luitenant ter zee G. N. H. Baron van Till. De Prins zal enige dagen in Zweden vertoeven en zal in de Zweedse bossen ter jacht gaan. Vergezeld door baron van Till zal hij de wereldbekende Bofors-staalfabrieken bezoeken waar de marine zowel voor als na de oorlog bestellingen heeft ge daan, ten behoeve van Nederlandse oor logsbodems. welke goedgekeurd zou zijn door de bisschop van Nancy, en waarin de eisen van de arbeiders om hoger loon in verband met de gestegen kosten van levensonderhoud worden ondersteund. Ook Engeland? Het Britse spoorwegpersoneel, dat een algemene loonsverhoging eist, heeft besloten op 18 October 'n „waar schuwingsstaking" van twee uur te houden. Contributieverhoging K.N.G.V. Te Utrecht kwam Zaterdagavond het Koninklijk Nederl. Gymnastiek Ver bond in een buitengewone algemene vergadering bijeen. De slechte financiële toestand, waar in de meeste verenigingen verkeren, kwam zeer sterk tot uiting, veroorzaakt door het feit, dat een bondscontributie verhoging van 1.tot 1.50 moest worden gevraagd. De vergadering deed een dringend beroep op de regering om financiële steun aan het verbond te verlenen. Voordat tot stemming werd overge gaan deelde de voorzitter mede, dat bij verwerping van de contributie-verho ging het bestuur zich zon beraden om af te treden. De contributieverhoging werd aangenomen met 59 tegen 8 stem men en 12 onthoudingen. De heer A. v. Wieringen te Amsterdam werd tot bondsvoorzitter gekozen. Veiligheidsraad heden niet bijeen De vergadering van de Veiligheids raad, die op heden was vastgesteld, is voor onbepaalde tijd uitgesteld en de Berlijnse kwestie is thans weer het onderwerp van diplomatieke onderhan delingen op het hoogste niveau. Verwacht wordt, dat de Veiligheids raad niet voor Woensdag of Donder dag aanstaande bijeen zal komen. Ten zij er een kink in de kabel komt, zal de raad, wanneer hij dan weer bijeen komt, slechts zijn formele goedkeuring aan de onderhandelingen geven* „Onze betrekkingen met de USSR baren ons vele zorgen", zo verklaarde Chnrchill Zaterdagmiddag op 'n open- bare bijeenkomst van de conservatieve partij. „In ons land en in de gehele we reld is de toestand in een onverwachte mate verscherpt. In feite is de algemene vergaderihg der VN een arena geworden, waar de vertegenwoordigers van de grote na ties elkaar verwijten naar het hoofd slingeren. Op die manier vuren zij de passies van de volken aan en bereiden zy hen voor op hetgeen onoverkomelijk blijkt te worden, n.1. een derde wereld oorlog. Wij moeten ons geen illusies maken, noch verandering verwachten in de houding van de krachten die de USSR besturen. Ik meen en dat maakt mij uiterst droefgeestig dat de enige ware vredesbasis thans steunt op de macht. Zo de Verenigde Staten op dit ogenblik niet in het bezit wa ren van een voorraad atoombommen, dan zou er geen middel bestaan om de veroverihgstocht van de communisten over West-Europa, die door de Sovjet wapens wordt gesteund en door een politieke politie kracht wordt bijge zet, te stuiten. Van één zaak ben ik volstrekt zeker", zo riep Churchill daarop uit: „Zo de Verenigde Staten, vertrouwend op een stuk papier, be reid gevonden worden om hun voor raad atoombommen te vernielen, dan zijn zij ^huldig aan moord van de menselijke vrijheid en aan zelfmoord. Zo de Sovjet-regering wenst dat de atoomenergie geïnternationaliseerd wordt en haar gebruik met militaire doeleinden buiten de wet wordt ge steld; Jat zij- haar greep op de sateliet- staten dan beëindige, dat zij zich te- rugtrekke in haar eigen land en dat zij de elf oude hoofdsteden van Oost- Europa, die zij bezet, verlate...." Mijnwerkers steunen Dewey Het congres van de Amerikaanse Mijnwerkersvakbond, waarvan John Lewis voorzitter is, heeft een politieke tesolutie goedgekeurd, die een indi recte instemming is met de candidatuur van da republikein Thomas Dewey voor het presidentschap der V. S., aldus A.F.P. Deze resolutie houdt een afkeuring in van Trumans politiek. In de resolutie komt een paragraaf be treffende Dewey voor, waarin wordt verklaard, „dat deze nooit verklaringen beeft afgelegd, die de goede faam van de mijnwerkersbond of van zijn leiders en leden kan schaden". ARRESTATIES IN SLOWAKIJE. De Tsjechuslowaakse nationale vei ligheidsdienst heeft te Nitra 32 perso nen aangehouden, die volgens een of ficiéél communiqué, een illegale groep gevormd hadden, welke het herstel der onafhankelijkheid van de Slowaakse staat ten doel had In het communiqué wordt verklaard, dat de beklaagden aanzienlijke wapen- vooriaden hadden aangelegd, gepoogd hadden sabotagedaden te organiseren en anti-nationale strooibiljetten hadden gedrukt en verspreid. Zuivering in Oostenrijk Volgens welingelichte socialistische kringen te Wenen is een „grondige zuivering" aan de gang onder de Rus sische en Oostenrijkse afdelingschefs bij de „Usia", die het beheer voert over door de Sovjets in Oostenrijk over genomen bezittingen. v Verschillende directeuren zijn spoor loos verdwenen en nimmer terugge keerd. Anderen mogen tijdens de nachtelijke uren hun woning in de Sovjet-zóne niet verlaten, in verband met pogingen om naar het Westen uit te wijken. NIEUW NED. RECORD 200 M. SCHOOLSLAG. Tijdens de gisteren door de Hilver- sumse zwemclub gehouden wedstrijden heeft Bob Bonte van Z.A.R., Amster dam, de 200 meter schoolslag gezwom men in 2 min. 41 sec., een nieuw Ne derlands record. Het oude record stond sinds 22 April 1941 met 2 min. 42.9 sec. op naam van Herman Smitshuyzen. ENGELSE LEAGUE. Eerste divisie: ArsenalBurnley 3-1; Aston VillaPortsmouth 1-1; Black- poolEverton 3-0; Bolton Wanderers Birmingham 0-0; Derby CountyPres ton North End 1-0; Huddersfield-Stoke City 1-3; LiverpoolChelses 1-1; Man chester UnitedCharlton Athletic 1-1; Sheffield UnitedManchester City 0-2; SunderlandNewcastle United 1-1; Wolverhampton WanderersMiddles- brough 0-3. POGING TOT DOODSLAG Te Amsterdam heeft de 40-jarige straatmuzikant J. Wentzel de 25-jarige vrouw A. W., met wie hij een verhou ding had, gehad, en haar 50-jarige moe der A. L. ernstig met 'n bijl verwond. Men vreest voor 't leven van de jongste vrouw. De dader is vrijwel onmiddellijk Da zijn daad gearresteerd. Hij was dron ken. ONGEREGELDHEDEN TE ROME In het centrum van Rome is Zondag avond een botsing voorgevallen tussen politie en jeugdige personen, die tot de als neo-fascistisch gekenschetste „sociale beweging" behoorden; dertig personen werden gewond. MIDDEL TEGEN GEVOLGEN VAN KINDERVERLAMMING Een Duits geleerde, dr. Helmut Gross, verbonden aan de universiteit van Mainz, zegt met een nieuw geneesmid del, genaamd „Pyrifer", het volle ge bruik van door kinderverlamming aan getaste ledenmaten te hebben hersteld.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1